De Nationale W oningbouwlening Nijmegenaar beroofde zijn vrouw van haar vrijheid Egyptisch kabinet afgetreden Wanordelijkheden te Kowloon Toespraak van Adenauer De Franse regeringscrisis Jcrf Acheson over de jongste onderhandelingen De verdeling der Europese kolen MAANDAG 3 MAART 1952. 7e Jaargang No. 1975. WITTE KRUIS De berooide staatskas in Frankrijk President Sukarno benoemt twee formateurs WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. hankering hij Abonnement: Trineuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. 'l'crneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 73 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer1. Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Het tijdstip nadert waarop de Inschrijving op de grote coupu res (ƒ500 en ƒ1000) van de na tionale woningbouwlening. (De inschrijving op deze stukken sluit op 10 Maart a.s.; de rentespaar- brieven van 25 en 100 zullen tot 1 Juni a-s. verkrijgbaar zijn). In verband hiermee heeft het AJi.P. zich gewend tot de direc teur van de bank van Nederl. gemeenten, de heer A. Vogel, met de vraag of deze nog nadere mededelingen kon verstrekken over deze leningen. De heer Vogel was zeer ver heugd over de medewerking, die de bank en het comité van actie van allerlei instanties en orga nisaties ondervinden. Zo hebben in een dezer dagen gehouden be spreking met vertegenwoordigers van een groot aantal kerkelijke en maatschappelijke organisaties deze alle hun steun toegezegd bij de voor deze leningen te voeren actie. Naast de landelijk gevoerde propaganda-actie moet in het bijzonder worden gewezen op de plaatselijke acties. Vele gemeen, tebesturen hebben reeds met me dewerking van plaatselijke ban- ken en particuliere organisaties een grootscheepse campagne op gezet om het welslagen van deze leningen te verzekeren. In de gemeente Bolsward werd besloten zelf actief aan de plaat sing van de stukken mede te helpen. De gemeente is verdeeld in een aantal wijken; aan het hoofd van elke wijk staat een raadslid, die wordt bijgestaan door een aantal vrijwilligers uit die wijk. Door verspreiding van propagandamateriaal (brochures, e.d.) en daaropvolgend huisbe zoek wordt de bevolking opge wekt aan deze nationale inzame ling voor de woningbouw (die tevens een aantrekkelijke beleg ging vormt voor de inschrijvers) deel te nemen. Ook Leiden heeft een intensieve propaganda-actie ingezet. Het gemeentebestuur vein Delft heeft aan de campag ne, die door eigen brochures van de gemeente nog wordt onder, steund, een bijzondere aantrek kelijkheid verbonden: van elke 100 woningen, die van de op brengst van de voor Delft be stemde gelden kunnen worden gebouwd, worden er vier ter be schikking gesteld van de mede werkers aan deze actie. Propa gandisten, die voor een zeker be drag obligaties of rentespaar- brieven hebben geplaatst, heb ben de kans door loting huurder van een der te bouwen woningen te worden. Ambtenaren van het ministerie van Wederopbouw hebben het initiatief genomen tot een spaar actie, waardoor door maandelijk se inhouding op het salaris het benodigde bedrag tot aankoop van een rentespaarbrief kan wor den bljeengespaard. In kringen van de onderoffi ciersvereniging „Ons Belang" is het plan ontstaan om door het storten van een gulden per per soon gezamenlijk obligaties te kopen in de nationale woning bouwleningen, welke obligaties dan vervolgens zullen worden overgedragen aan het sanato riumfonds van „Ons Belang". Tenslotte kon de heer Vogel nog enige nadere mededelingen doen over de beschikbaarstelling van de opbrengst dezer leningen aan de gemeenten. Zoals bekend vindt de storting op de twee le ningen met de grote coupures plaats op 1 April a.s. binnen 8 dagen daarna dienen de deelne mers aan deze leningen zich over hun voorkeur ten aanzien van 'n bepaalde gemeente uit spreken. Zodra het bedrag voor elke ge meente is vastgesteld, zullen de gemeenten de hun toekomende gelden ontvangen. Zo zal reeds in de loop van de maand April me nige gemeenten van de opbrengst van deze leningen kunnen profi teren. In de volgende maanden zullen periodiek ook de opbreng sten van de rente-spaarbrieven ter beschikking van de gemeen ten worden gesteld. De heer Vogel wees er nog op, dat de opbrengst van de stukken, tenaanzien waarvan geen voor keur voor een bepaalde gemeente is uitgesproken, zal worden ver deeld onder die gemeenten, wel ke na verdeling van de bedragen waarvoor wel een voorkeur is uitgesproken, nog de grootste be hoefte zullen blijken te hebben aan kapitaal voor de woningbouw voor 1952. De kapper met het aparte cachet betere toiletartikelen markt 16 - bi-ouwerijstr. 91 terneuzen de definitieve haarmode is voor dagcoiffeurs kort, laat ons uw haar verzorgen. De kolencommissie van de economische commissie voor Europa heeft overeenstemming bereikt over de verdeling van ongeveer 8 millioen ton Europe se kolen en 2.700.000 ton Euro pese cokes onder 14 landen. De brandstoffen zullen wor den afgeleverd aan de belang hebbende landen in de loop van de maanden April, Mei en Juni. De kolencommissie heef F. Vinck, directeur-generaal van het ministerie van Economische Zaken van België, benoemd tot voorzitter. Het Egyptische kabinet van Ali j ment. Na liet altreden zijn de >Iaher Pasja heeft Zaterdag zijn ontslag ingediend. Het aftreden werd bekend ge maakt door de toegevoegde sec re. taris van de ministerraad, na een spoedzitting van het kabinet, dat bijeengeroepen was, toen de nieu we besprekingen tussen Engeland en Egypte, die Zaterdag zouden beginnen, werden uitgesteld. Volgens betrouwbare bron be sloot Maher Pasja af te treden wegens een constitutionele crisis over de verdaging van het parle- Te Kowioon, dat op bet Chine se vasteland, tegenover Hong kong, is gelegen, doch deel uit maakt van de Britse kroonkolo nie Hongkong, hebben zich wan ordelijkheden voorgedaan, waar bij een menigte van ongeveer twintig duizend personen Britse en Chinese politie aanvielen. Ook verscheidene blanke voorbijgan gers werden gewond. De politie liet op een gegeven ogenblik spandoeken zien. waar op stond: „Stilstaan of wij vu ren". Vóórdien had zij van traan- gasbommen gebruik gemaakt. Auto's werden door de ordever stoorders in brand gestoken. De aanleiding tot de wanorde lijkheden was de aankomst van een Chinese communistische mis sie, ter sterkte van dertig man, aan de grens tussen Kowloon en het communistische China. Het doel van de reis der missie was aangekondigd als „het bezoeken van Chinese slachtoffers van de brand, welke in November j.l. te Hongkong heeft gewoed en het beramen van maatregelen voor steunverlening". Uit Hongkong was een, hoofd zakelijk uit leden van uiterst linkse Chinese vakverenigingen bestaande, „commissie van wel komst" per trein naar de grens tussen Kowloon en het commu nistische China vertrokken. De politie hield deze commissie in een juist voor de grens gelegen station aan, doch stond één der leiders ervan toe zich met de Chi nese communisten in verbinding te stellen, om hen mede te delen dat zij „Zaterdag Hongkong niet konden binnenkomen". Even later werd in een tele gram uit Sjanghai medegedeeld dat het bezoek der missie was „uitgesteld". Vóór de ontvangst van dit tele gram was de politie te Kowloon in staat van gereedheid gebracht, daar men botsingen vreesde tus sen de communistisch, en natio nalistisch gezinde Chinese inwo ners van Hongkong en Kowloon. Uiteindelijk slaagde de politie er in de ordeverstoorders, met be hulp van traangasbommen en het gebruik van de gummistok, te verspreiden. Er braken echter in de Chinese wijk van Kowloon opnieuw wanordelijkheden uit. Wederom moest de politie van traangasbommen gebruik maken. Ook vielen er schoten. Later is door de politie medege- deeld dat de ordeverstoorders verspreid zijn. Nader wordt gemeld, dat Zater dag te Kowloon, vijfduizend Chi nezen de politie aanvielen. 12 Per sonen werden gewond. Op het eiland Hongkong en het tegenoverliggende Kowloon is het thans rustig. Er wordt inten sief gepatrouilleerd. Twee agen ten en 12 burgers zijn Zaterdag gewond geraakt. Er zijn meer dan 30 arrestaties verricht. De toe stand van een der gewonden, een Chinees, is kritiek. Een Britse militair is gemolesteerd en twee Amerikanen werden licht ge wond door stenen. strijdkrachten te Cairo versterkt. Volgens de Egyptische bladen was de oorspronkelijke verdaging van het parlement door een ko ninklijk decreet bepaald ten ein de de minister-president tijdens de voorgenomen besprekihgen met de Britse ambassadeur van alle andere zorgen te ontheffen. De ministers zouden het niet eens zijn geweest met deze verda- ging en het kabinet in spoedzit ting hebben bijeengeroepen. Tijdens deze zitting kwam het bericht, dat de Britse ambassa deurs, Sir Ralph Stevenson, het bed moest houden en dientenge volge geen onderhoud met de mi nister van Buitenlandse Zaken kon hebben. Na de kabinetszitting werd een verklaring uitgegeven, volgens welke aanvankelijk tot de verda ging was besloten, omdat de ka mer van afgevaardigden zich ver zette tegen het wetsontwerp ter verstrekking van vijf millioen Egyptische ponden aan zakenlie den, die 26 Januari schade leden, doch besloot de regering van de verdaging af te zien, toen over eenstemming was bereikt en de kamer het wetsontwerp aannam. In de regeringsverklaring wordt de pers gelaakt, dat zij een be richt verspreidde, volgens het welk de regering om verdaging van het parlement zou hebben verzocht wegens de aanvang van de Engels-Egyptische onderhan delingen. In een tweede communiqué ver wijt de regering de pers „ten dentieuze berichtgeving" als zou Engeland in beginsel reeds de ontruiming van de kanaalzone hebben aanvaard of de nieuwe ti tel van koning Faroek hebben er kend. De onderhandelingen met Engeland zouden worden hervat, zodra de gezondheidstoestand van de ambassadeur verbeterd is. Gemeld wordt dat Aly Maher, zich door zijn drukke bezigheden niet wel voelde, toen hij zijn ont slag aanbood. Hij sliep tijdens zijn premierschap slechts enkele uren per nacht en had geen gelegen heid om weer op krachten te ko men. Hilaly Pasja premier. Zondagmorgen vroeg is te Cairo officieel bekend gemaakt, dat ko ning Faroek Naguib el Hilaly heeft benoemd tot premier en mi- litair gouverneur-generaal van Egypte. De nieuwe Egyptische regering is Zondag door koning Faroek beëdigd. De nieuwe Egyptische regering heeft Zondagavond bepaald dat de Foead Awal-universiteit te Cairo „tot nader order" zal wor den gesloten. Dit besluit werd uitgevaardigd nadat studenten van deze hogeschool tegen de regering hadden gedemonstreerd. De Foead Awal-universiteit wordt te Cairo als een broeinest van nationalisme en als een be langrijke factor in de Egyptische politiek beschouwd. Het gebouw van de universiteit werd Zondag avond door Egyptische militairen bewaakt. Verklaring van Erskine over 't aftreden van Maher Pasja. De Britse opperbevelhebber in de Suezkanaal-zone, generaal Er skine, heeft te Ismailia verklaard, dat het aftreden van de regering van Aly Maher Pasja „een ge vaarlijke toestand" heeft gescha pen. Hij verwachtte niet „het ergste", maar indien men de toestand niet in de hand kan houden als gevolg van het aftreden der regering, zullen wij er iets aan moeten doen, en wij zijn zeer zeker bereid dit te doen, indien het noodzake lijk zou blijken". Hij zei, dat de val van de rege ring niet geheel onverwachts kwam. De Westduitee bondskanselier, Dr Konrad Adenauer, heeft Za terdag op een openbare bijeen komst te Heidelberg verklaard, dat hij er van overtuigd is, dat er geen oorlog zal komen, „omdat het Westen reeds te sterk is voor Rusland". Rusland zou echter op alle mo gelijke manieren trachten West- Duitsland zonder oorlog in zijn macht te krijgen, door binnen, landse opstand en buitenlandse druk, aldus Adenauer, die er aan toevoegde, dat na Duits land, Frankrijk, Italië en de ande re landen van West-Europa in „Ruslands macht" zouden komen. „En wanneer West-Europa een maal communistisch geworden is, zullen de Verenigde Staten hun belangstelling voor ons verliezen en Europa zal niets anders zijn dan een onbetekenend aanhang- West-Duitse staat, waar gisteren gestemd werd. „De Sowjet-Unie is veed groter, sel van Azië". Demonstranten lieten een duif los, die gedurende bijna de gehe- machtiger en meer totalitair dan le toespraak van Adenauer door j Naa-^iteland aldus Adenauer, de zaal bleef vliegen. Tweemaal moest Adenauer het podium ver laten, daar aanhangers van de kanselier slaags raakten met de demonstranten, van wie verschei, denen werden aangehouden. Duizenden pamfletten regenden neer van de balkons. Aan de ene kant ervan stond een gefingeerde oproep voor het Europese leger en aan de andere kant werd aan gedrongen op verzet tegen herbe-T wapening De prinsesjes Irene en Mar griet hebben Zaterdagmiddag met Adenauers toespraak vormde hun gouvernante en een paar een onderdeel van de verkiezings- vriendinnetjes de voorstelling campagne voor de constituerende van het circus Strassburger in vergadering van de nieuwe Zuid- Carré te Amsterdam bijgewoond. Zij heeft expansiezucht, is agres sief en haar meest begeerde buit is West-Duitsland, zei hij. „De enige manier om Rusland tegen te houden is het Westen sterker dan dit land te maken". Dit was ook de enige manier om een herenigd Duitsland tot stand te brengen en „een regeling van alle Oosteuropese kwesties" te bereiken. Voor het Arnhemse gerechts hof stond in hoger beroep terecht de 30-jarige Nijmeegse smid J. B. B. Door de Arnhemse rechtbank was hij veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf en ter beschik kingstelling van de regering we gens opzettelijke wederrechtelijke vrijheidsberoving en bedreiging met enig misdrijf. De smid had op 23 Maart 1951 te Nijmegen zijn vrouw, die niet meer met heim samenwoonde, uit het huis van kennissen, tegen haar wil in een auto gesleept en haar bedreigd met ernstige mis handeling. Volgens de tenlaste legging heeft bij deze mishande ling in de auto uitgevoerd met een grote schroevendraaier, waardoor de vrouw in het gelaat ernstig werd verwond. Volgens de smid zouden de verwondingen echter zijn veroorzaakt doordat zij uit de rijdende auto was ge sprongen. De vrouw kon zich hiervan niets meer herinneren, omdat zij op 'n gegeven moment bewusteloos was geraakt. De smid was met de auto naar het Maas-Waalkanaal gereden met de bedoeling er een eind aan te maken en met de auto in het water te rijden. De man was echter van deze daad op het laat ste ogenblik teruggedeinst en reed toen met de gewonde vrouw naar het Canisius-ziekenhuis, alwaar zij werd opgenomen. Zij is daar 24 dagen verpleegd. Tijdens de behandeling voor de rechtbank had de man grote moeilijkheden veroorzaakt, door plotseling zich op de vrouw, die als getuige was opgeroepen, te werpen en haar te omhelzen. Er was een zestal parketwachters nodig geweest, om de vrouw te ontzetten. De man ging toen als een razende te keer. Thans was hij aanmerkelijk kalmer. Zijn vrouw had zich in tussen met hem verzoend. In afwezigheid van de man onder vraagt, verklaarde de vrouw, dat zij bereid was het weer met haar man te proberen; zij had goede hoop, dat het nu beter zou gaan. Er waren twee psychiaters in deze zaak betrokken, dr. Schnit- zler en prof. dr. mr. Baan. In grote lijnen waren zij het met elkaar eens, dat deze man psy chisch gestoord is, maar op het punt van de ter beschikkingstel ling verschilden zij van mening. Dr. Schnitzler was tegen voor waardelijke ter beschikkingstel ling. Verdachte is een rauw heer schap met agressieve instincten. Hij heeft soms de boel thuis kort en klein geslagen. De vrouw houdt au fond van hem, maar zij is bang en dat is te begrijpen. Prof. Baan zag wel enig heil in voorwaardelijke ter beschikking stelling, daar hij dan onder toe zicht komt onder betere omstan digheden dan bij onvoorwaarde lijke ter beschikkingstelling. De vrouw moet weten, dat zij over hulp en steun kan beschikken. De proc.-gen. mr. Hoekstra wilde het advies van prof. Baan volgen, ofschoon de verdachte hem verre van sympathiek is en hij bevreesd was, dat het ver keerd zou uitpakken. Het speet hem, dat er thans te weinig ge stichten zijn, om alle psychopaten de juiste verpleging te geven. De straf wilde hij echter hoger stel len en eiste een jaar en zes maanden gevangenisstraf en voorwaardelijke ter beschikking, stelling. Mr. Dirksen drong aan op een lager straf. Verdachte kan thans buiten Nijmegen een betrekking krijgen en het is voor het gezin gewenst, dat het zo spoedig mo gelijk Nijmegen verlaat. Uitspraak over veertien dagen. PRINS BERNHARD LID VAN „CLIPPER CLUB" DER PJV.A. Zaterdagmorgen is aan prins Bernhard het lidmaatschap van de „Clipper club" (van de Pan American World Airways) aan geboden. De „Clipper club" is een min of meer symbolische club waar van 1300 personen over de gehe le wereld, die zich op enigerlei wijze verdienstelijk hebben ge- maakt, lid zijn. Reynaud staakt pogingen. Paul Reynaud heeft president Auriol medegedeeld te hebben moeten afzien van zijn pogingen om tot de samenstelling van een nieuwe Franse regering te ko men, omdat de socialisten wei. gerden aan beraadslagingen met alle andere Franse partijen, de communisten uitgezonderd, deel te nemen, met het doel te komen tot de vorming van een „kabinet van nationale eenheid". De socialisten wilden niet aan de door Reynaud voorgestelde besprekingen deelnemen, indien ook de Gaullisten vertegenwoor digd zouden zijn. Pleven weigert regering te vormen. De ex-premler René Pleven heeft Zondagavond het aanbod van president Auriol om de mo gelijkheid te onderzoeken voor POEDERS-TABLETTEN-CACHETS De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache son, heeft in een radiorede over de besprekingen te Londen en Lissabon verklaard, dat het suc ces van de bereikte overeenkom sten afhangt van het tempo, waarmede deze gevolgd worden door nieuwe daden. Hij zeide, dat het „bemoedi gend" was geweest de onder handelaars in de toekomst te zien 'kijken, zonder te blijven dralen bij de angsten en de wrok van vroeger en het was hoopvol te zien, dat de Europese landen reageerden op de voor uitgang, die gelmaakt is tegen de oude nationale rivaliteit, die reeds zolang kwaad heeft ge sticht. „Het werk is nog niet vol bracht, doch 2 jaar van gedul dig werk hebben ons dicht bij het punt gebracht, waar de maatregelen voor het oprichten van een Europees leger en het beëindigen van de bezetting van W.-Duitsland, teruggebracht kunnen worden tot woorden, die aan de nationale parlementen ter goedkeuring kunnen worden voorgelegd. Voor Europa breekt thans een nieuwe dageraad aan. Acheson noemde 5 punten, waaromtrent te Londen en Lis sabon vorderingen zijn ge maakt: 1. Overeenstemming omtrent de sterkte der strijdkrachten, die ter beschikking zullen wor den gesteld aan de opperbevel hebber der strijdkrachten in Europa. 2. overeenstemming over bases en faciliteiten voor het hand haven van deze strijdkrachten. 3. Het goedkeuren van de vorming van een Europees leger. 4. Overeenstemming over het vraagstuk op welke wijze West- Duitsland zijn plaats In een Europese gemeenschap zal kun nen innemen. 5. De organisatie van het At lantische Pact is gereorgani seerd en in hoge mate ver- I sterkt. Teneinde aan de dringend no dige middelen te komen, heeft de afgetreden regering Faure Zater dag bij decreet bepaald, dat han delsondernemingen een deel van de winstbelasting onmiddellijk moeten betalen, hoewel deze be lasting eerst later verschuldigd is. Het is thans nog niet bekend hoeveel geld hierdoor zal binnen komen, doch financiële deskundi- gen ramen het bedrag op ruim 10 milliard frs. het vormen van een door hem ge leide regering, afgeslagen. Pleven deelde mede dat de pre sident hem had verzocht een re gering te vormen, bestaande uit „mannen van goede wil", die de steun zou genieten van de poli tieke partijen, waarop ook de af getreden regering steunde, doch die bovendien het vertrouwen zou moeten hebben van socialis ten en Gaullisten. „Hoewel ik gaarne een derge lijke regering zou hebben ge vormd, heb ik de president me degedeeld, niet van mening te zijn een dergelijke moeilijke op dracht te kunnen volvoeren", zeide hij. Prowota Mangkusasmito, vice- voorzitter van de Masjumi (Isla- mietische partij), en Sidik Djono- sukarto, president van de P-N.I. (Nationale partij) zijn door presi dent Sukarno belast met de vor ming van een nieuwe regering, die „sterk moet zijn en ruime steun in het parlement moet heb ben". Bij de opdracht is geen tijdsli miet gesteld, doch in politieke kringen hoopt men dat de forma teurs spoedig zullen slagen. Onmiddellijk na de aanwijzing van de nieuwe formateurs heeft president Sukarno de demission- naire minister Dr. Djuanda ont vangen. Politieke waarnemers, die er op wijzen, dat de formateurs niet noodzakelijk in de regering zit ting behoeven te nemen en in dit verband herinneren aan het op treden van Sidik bij de vorige kabinetsformatie, hebben Djuan da als mogelijke minister-presi dent genoemd. De formulering van de op dracht laat de formateurs ruimte om pogingen te ondernemen in de richting van een zakenkabinet of van een coalitiekabinet. WETSONTWERP TOT VERANDERING IN DE GRONDWET INGETROKKEN. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de Tweede Ka mer, mede namens de minister president, minister van Algeme ne Zaken, medegedeeld, dat hij krachtens machtiging van H. M. de Koningin van 21 Februari heeft ingetrokken het ontwerp van wet tot in overweging ne men van een voorstel tot veran dering in de grondwet strekken de tot wijziging van het dertien de hoofdstuk (wijziging van de grondwet) en van enige daarme de verband houdende artikelen. In bedoeld wetsontwerp werd o.a. de z.g. grondwetskamer ge ïntroduceerd. De beslissing in tweede lezing over een voorstel tot grondwetsherziening zou volgens het ontwerp worden op gedragen aan een speciaal daar toe gekozen Kamer. De Tweede Kame^ heeft zich met de desbe treffende bepaling echter niet kunnen verenigen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Half tot zwaar bewolkt. Half tot zwaar bewolkt en tij delijk enige regen. Langs de Wad- denkust krachtige tot harde, el ders matige tot krachtige Zuid westelijke wind. Over het alge meen weinig verandering van temperatuur. DINSDAG 4 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.25 8.— 8.40 8.50 n.m. 8.05 8.40 9.20 9.30 ZON- EN MAANSTANDEN. Maart ZON MAAN op onder op onder 3 7.21 18-23 9.45 2.53 4 7.19 18.25 10.29 3.57 5 7.17 18.27 11.25 4.49 6 7.15 18.29 12.31 5.26

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1