ZUID-KOREA, LAND ZONDER HOOP Politiek der grote mogendheden wekt verbittering De Nederlandse groente De Franse regering Reynaud formateur? afgetreden JAARVERGADERING VAN KRING AXEL DER Z.L. M» De West-Duitse invoerrechten op levensmiddelen r Armoede, vuil, misdaad en ziekte Ernstig vliegongeluk m Brazilië Staking in de haven van Sydney Eén ei is geen ei.... De vergiftiging in Frankrijk Duitse bezwaren tegen de minimumprijzen Zeelieden protesteren bii de K. P. M. Besprekingen te Panmoendjon Mr F. G. Schlingemann spreekt over „Pachtzaken"' *spr«B*»-s Atoomenergie in de Sowjet-Unie V.. J ZATERDAG 1 MAART 1952. 7e Jaargang No. 1974. „Ja, wat wilt u nu eigenlijk?" zo vroeg de jonge Z. Koreaanse ambtenaar, met wie ik in de trein van Poesan naar Seoel kennis had gemaakt. „Toen de wereldoorlog voorbij was, wisten de Amerikanen hier de laatste resten van de Japanse invloed uit. Daarna gaven zij ons een grondwet, die wij niet begrepen en waar wij niet rijp voor waren. Nu wensen zij, dat wij weer dikke vrienden met de Japanners worden en tegelijk timmeren zij aan een vergelijk met de com munisten, dat ons land hopeloos verdeeld zal houden. Hebben wij dan geen reden om bitter gestemd te zijn?" Geen moederkoren oorzaak van de vergiftiging 1 NIEUWE ENERGIE Pleegzuster Bloedwijn WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. onder Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Rsdactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per mnanH 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. kelijk. Want wanneer men tien tallen organisaties kent met na men als Uncurk, Unkra en Unack, wie zal dan nog durven betwijfelen, dat er 'n Un'lack is?" Het schijnt, dat alle zakken rollers ter wereld Poesan als hun huidig arbeidsveld hebben uit verkoren. Men is gedwongen, voortdurend met zijn hand op zijn portefeuille te leven. En zelfs dat is nog geen afdoend middel tegen diefstal. Benden rover:-, van tien tot twintig man schui men de straten van Poesan af vooral in de nacht cn zij aarzelen niet ook kleine patrouilles van de Verenigde Naties te overval len. RUÏNES EN ZIEKTEN. Seoel is zo mogelijk nog erger en in ieder geval somberder dan Poesan. Het ligt tussen front en achterland is een deel van beide Er is voor de Koreaan. die zijn vaderland werkelijk lief heeft, meer rederl tot bitterheid, ja zelfs radeloosheid. De oorlog heeft zijn land in de verschikkelijke ellende gestort. Een jaar geleden, toen het er naar uitzag, dat Noord en Zuid herenigd zouden worden in één onafhankelijke staat, kon hij dit offer nog brengen. Maar thans, nu de beide partijen die op zijn grondgebied hun krachten ma ten, er op uit zijn, door herstel van nagenoeg de oude toestand een einde aan de strijd te maken, meent hij dat alle offers voor niets zijn gebracht. De koude oorlog tussen Oost en West en de dingen, die daar- Een vliegtuig van de dienst Rio de Janeiro-Goiania, is Don derdag bij het opstijgen van het vliegveld Uberlandia in de staat Minas Geraes neergestort. Er bevonden zich 32 perscnen aan boord. Acht lijken zijn reeds ge bergen. Vrijdag zijn 6000 havenarbei ders in de haven van Sydney in bij op het spel staan, zeggen hem weinig. Hij beoordeelt de situatie van nationalistisch Ko- reaans standpunt uit en dat kan hem slechts met rouw vervullen, i Neem een stad als Poesan. Het I was ook vóór de oorlog geen I fraaie stad. Zij is opgetrokken I in de kille, zakelijke stijl van het moderne Japan en mist al het kleurrijke van de Oriënt. Maar er heerste orde, rust, een voor Oosterse begrippen grote zinde lijkheid en de haven verschafte de bevolking een welvaart, die ver uitstak boven hetgeen men in het Verre Oosten gewend is. EEN GELE VERFSTREEP... En nu? Niemand weet, hoeveel mensen er in Poesan wonen. Maar het zijn er veel te veel, 'n half millioen naar schatting. En deze overbevolking krijgt nog 'n bijzondere nadruk door het vuil, de stank van open riolen en de niet te stuiten opdringerigheid van duizenden bedelaars van acht tot tachtig jaar. Dat de prostitutie in zo'n omgeving we lig tiert, spreekt vanzelf. Gehele wijken heeft men voor de geal lieerde troepen moeten afslui ten. Zij zijn gemerkt door brede gele verfstrepen, die dwars over de straten zyn getrokken. De soldaat die zich erover waagt, wordt onverbiddelijk in de kraag gegrepen door de hard Donderdag ontstond in een winkel te Amsterdam een woordenwisseling tus sen de winkelierster en een koopster, omdat vol gens de laatste een door haar gekocht ei niet goed zou zijn. Het meningsverschil liep zo hoog, dat de winke lierster haar klant aan de haren trok, waarop deze een kist met eieren op de grond wierp. Dertig eieren er-stuif-den in de strijd.. maar behoort noch tot het één noch tot het ander. De ruïnes liggen er zoals zij er zes maan den geleden ook al lagen. Van puinruimen laat staan van we deropbouw is geen sprake. Ge lukkig voor de sterk verminde-de bevolking is de water- en elec- triciteitsvoorziening voor een deel door het leger hersteld. Als gevolg daarvan rijdt er nu ook weer af en toe een tram door de half lege straten. Er is iets raad selachtigs aan die trams tot men zich realiseert dat men nog nooit eerder in Azië een tram heeft gezien waaruit niet de mensen massa om zo te zeggen barst. Deze trams met slechts enkele passagiers zien er verloren en doelloos uit, zoals alles in Seoel. De hulporganisaties van de Verenigde Naties doet wat zij kan om het leed te verzachten. Duizenden tonnen levensmiddelen en eno-me hoeveelheden medica menten worden verdeeld. Rode Kruisposten en ambulances zijn dag en nacht in de weer om hon ger en ziekten ts bestrijden. Maar het personeel heeft het ge voel, dat alle verstrekte hulp toch slechts een druppel op een j gloeiende plaat is. En de over- werkte artsen verwonderen er zich alleen nog maar over, dat er nog Koreanen leven; volgens hun berekeningen hadden zij al len reeds te g-onde moeten gaan aan de vloedgolf van epidemieën, die Korea heeft overspoeld. Het leven blijkt echter sterker dan de dood, zelfs in dit zo zwaar geteis terde Korea. En dat is voorlopig ook de enige troost voor de Koreaan om zich nog enigszins met zijn lot te verzoenen. Volgens ©en artikel in het Britse medische tijdschrift „Lance" van Dr. Dcnals John son zijn de vergiftigingsver schijnselen, welke zich indertijd in het Franse dorp Pont St. Es prit voordeden, niet het gevolg van moederkoren, zoals oor spronkelijk gemeld, doch van marijyana of hasjisj. Deze verdovingsstoffen, aldus het artikel, komen in de zoge naamde .Indische hennep" die in deze streken voorkomt voor. Tot de oppositie behorende afgevaardigden hebben de laat ste dagen in de commissie voor de buitenlandse handel van de bondsdag, bezwaar gemaakt te gen het toestaan van minimum prijzen voor Nederlandse groen ten. Het is de commissie eerst thans bekend geworden, dat met Ne derland sedert 1947 een overeen komst bestaat omtrent mini mumprijzen, volgens welke over eenkomst aan de Nederlandse boeren een prijs wordt gegaran deerd, die niet lager is dan de prijs, waartegen de Duitss bce- cat, iedere importeur verplicht om ter besparing van deviezen zo goedkoop mogelijk in te voe ren. Ill UChC öliCACll yuuinuinu "«vi. piijö, waai Volgens Johnson waren deren hun waren te kom aanbie- symptomen die door dit gewas. Reuter tekent hierbij aan, dat boeren, bakkers en mulders in deze streek vervolgd worden, wegens het verwerken van on deugdelijk koren. Johnson heeft een bezoek aan Pont St. Esprit gebracht. Advertentie, van intoxicatie! den. De tot de oppot ;ie beho rende afgevaardigden voerden aan, dat dit duidelijk in strijd is met het Duitse deviezenrecln voor zieken en herstellenden geeft Uw apotheeik en drogist heeft ze De Indonesische vakbond var zeelieden hesft in een schrijver aan de directie van de K.P.M geprotesteerd tegen de perso neelspolitiek van deze maat schappij, die nog steeds zou ziji gebaseerd op het koloniale sy steem. De vakbond dreigt de hull van de Partai Kommunis Indo nesia te zul.en inroepen, wan neer de K.P.M. dit systeem blijft ..handhaven, omdat, zo werd ge zegd, het kolonialisme slecht: door het ccmmunisme kan wor den bestreden. DE KONINGIN WOONT DE VROUWEN-WERELDGEBEDS DAG TE BAARN BIJ. H. M. de Koningin heeft van haar belangstelling voor de vrouwen wereldgebedsdag doen blijken, door gisteravond 'n samenkomst hiervoor bij te wonen in het ge bouw van Chr. belangen te Baarn. Bij de besprekingen over het terugzenden van de krijgsge vangenen naar de gebieden is >een enkele vordering gemaakt. Deze beraadslagingen, die thans 12 dagen hebben geduurd, wor den heden voortgezet. Een geallieerde woordvoerder, schout-bij-nacht Libby, ver- Haarde tegenover verslaggevers: „De Ver. Naties zullen nimmer nstemmen met een gedwongen .erugzending der krijgsgevange nen naar de gebieden, waar zij Ich voor hun gevangenneming oevonden. De communisten .lebben Vrijdag te kennen ge leven nergens anders in te zul- en toestemmen". De Franse premier Edgar Fau- re en zijn ministers hebben zich Vrijdagochtend naar het Elysee begeven om president Auriol ge- dï Kraag gegrepen uuor ue iiaru- i handige militai-e politie, die hier zamenhjk hun ontslag aan te bie- rijk vertegenwoordigd is. den. De president heeft bet ont- aanvaard. De misdadigheid in Poesan is nauwelijks te beschrijven. Het CKJrs ju uc iiavvu nauweiijKS ie wauuyvcu. "ct staking gegaan, waardoor op 64 gehele drukke burger-rijverkeer schepen niet kon worden ge- loopt 0p van het leger gestolen werkt. De staking is een gevolg benzine. De taxi's, w-akke ram- yen het schorsen van enkele ha- meikast9n, rijden op jerp-ban- venarbeiders, na een geschil den. Iedere maand worden er over werk op een Australisch honderden jeeps gestolen en vele vaartuig. De stakers hebben hun ervan verschijnen spoedig weer geschorste collega's meegedeeld op straat, brutaal voorzien van het werk niet te zullen hervat- het kenmek van een organisatie, ten voor de schorsingen zijn op- die naar alle waarschijnlijkheid geheten. I niet bestaat. Dat is zeer gemak-1 Gisterenochtend heeft de na tionale vergadering met 309 te gen 283 stemmen een artikel in de begroting voor 1952 verwor pen, houdende een verhoging van het merendeel der belastin gen met 15 procent. Faure had aan dit artikel en aan 18 andere in zijn begroting de vertrouwenskwestie verbon- „teilen een ohlieatiekanitaal van In de foyer van „Het Centrum" 1952 bestendigd zal worden. Als hield de kring Axel van de Z.L.M. i cursusleider zal de heer D. J. Dees, gisteren haar jaarvergadering o.l.v. dierenarts te Zaamslag, optreden. IT* 1 rr -l I r\ V~, „tnv, nnnnn nnn VlO/J ra de heer Abr. Haak uit Zaamslag. Deze riep behalve aan de aanwe zige leden, inzonderheid het wel kom toe aan de alg. secr. der ZX(M„ Mr J. F. G. Schlingemann, en de heer Wegner, directeur van het voorlichtingsinstituut op het gebied van verzekeringen. De voorzitter meende zich te kunnen refereren aan de reeds ver schenen afd. verslagen in de pers, die in algem. trekken een juist beeld gaven. Hij releveert nog de reeds bekend zijnde suiker- en bie- tenprijzen die resp. 48 en 45 per 100 kg bedragen en besprak ook terloops de bietenmoeheid en de aardappelteelt. De vlasteelt wordt door onweerswolken bedreigd, die mogelijk over zullen drijven, al achtte spr. een crisis in de naaste toekomst niet denkbeeldig. De wachtgeld- en werklozenver- zekering maken de toestand duur der en ingewikkelder, ook in ver band met de concurrentie, die de D.U.W. de vrije bedrijven aan doet. Spr. noemde de regeringspolitiek ten deze fataal en dodend voor de ondernemingslust. Uit het jaarverslag over 1951 bleek de voortzetting van de cur- sus in veeverloskunde, die ook in t 40 ha, waartegenover men kon De inkomsten gaven een bedrag aan van ƒ3907,34 en de uitgaven 995,56, zodat er een batig saldo is van 2911,78. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. Haak als voorzitter her kozen. Hierna was het woord aan de heer Schlingemann, die verschil lende pachtvraagstukken zou be handelen. Spr. deed dit aan de hand van de bekende tegenstellin gen ten deze, kwesties die de volle belangstelling genieten. Ook in on ze provincie is dit niet anders ge tuige een artikel van het lid van Ged. Staten, de heer Philipse, over de grond- en pachtprijzen waar over de meningen nogal uiteenlo pen. Spr. behandelde het rende ment, dat in weerwil van de veilige belegging, die de grond nog altijd vormt, toch steeds aan de lage kant is. De rente van aandelen is in de regel hoger hoewel veel ris kanter. Spr. behandelde voorts de geste gen lasten van de polders en wa terschappen. Verder de levensduur te en de waardedaling van het geld. Vóór de oorlog gold een bezit van den. Tevcren had de Kamer een hiervan betreffende militaire uitgaven goedgekeurd. Wat de uitgaven betreft, hier aan had de assemblee haar goedkeuring reeds gehecht. Daar zij evenwel nog geen be sluit heeft genomen over de wijze waarop de middelen moe ten worden gevonden ter dek king van deze uitgaven ontvangt de schatkist nog steeds de mid- deien zoals voorzien in de be groting van 1951. Hierdoor is een tekoro entstaan, dat dagelijks met ongeveer 1 milliard francs toeneemt. Het eindbedrag van de begroting voor 1942 is 3620 milliard francs. De meeste politieke waarne mers zijn de mening toegedaan, dat wanneer de crisis niet snel wordt opgelost, de regering zal moeien verzoeken om het ma- ximum-crediet van de schatkist bij de Bank van Frankrijk, dat op 175 milliard francs is vast gesteld, te verhogen. De schat kist staat thans reeds voor 169 milliard francs bij de bank „in het krijt". Waarnemers zijn van oordeel, stellen een obligatiekapitaal van ƒ60.000 als voldoende. Dat is nu veranderd, waarmede nog niet ge zegd kan worden dat bij een be hoorlijke opbrengst aanstonds ook pachten omhoog omdat de op-1 sen zal zijn. Enxele ministers brengst hoog is", houdt geen steek. Te lage pachten houden ook tal van gevaren in, getuige Frankrijk waar de onroerende goederen in desolate staat verkeren. Zodoende de gebonden en vrije pachtprijzen vergelijkend moet men de factoren van vastgestelde lonen, prijzen, hu ren en soc. lasten terdege overwe gen. De grondkamer brengt bij be zwaren, als de prijs te hoog is, de ze op normaal niveau, nl. 145 per ha,; 80% betaald echter minder. Met een verhoging dezer normen zal men rekening moeten houden en hij verwacht dat deze tot 160 zal verhogen met 25 per ha. ver hoging voor opstaande gebouwen. Spr. somt meerdere fouten op van de geleide economie, die een be staanszekerheid willen garanderen bij de op te lossen vragen omtrent vrije prijzen. De grotere koek van de bestaanszekerheid zal alleen te bereiken zijn door harder te wer ken. Een moeilijke factor zal de be paling van de pachtprijs blijven hetgeen even stellig waar is als het feit, dat geen minister ooit be staanszekerheid zal kunnen garan deren. Een discussie ontspon zich naar aanleiding van deze inleiding. De heer Wegner zette op be knopte wijze de doelstellingen uit een van het voorlichtingsinstituut t.o.v. verzekeringen op het gebied van kapitaal, de oude dag, studie van Faures eigen (radicale par tij) hebben tegen de regering gestemd. Rechtse elementen in de afge treden regering streven naar de \orming van een coalitie-rege ring waarin alle partijen van socialisten tot Gaullisten zijn vertegenwoordigd. Dit is onlangs voorgesteld door de directeur-generaal van de posterijen Roger Duchet, een vooraanstaand lid van de groep der cnafhankelijken. De Gaul- waaromtrent men te Goes in de ruimste zin wekelijks (alsook kos teloos aan huis) uitvoerig kan wor den ingelicht. De voorzitter bracht zowel de heer Schlingemann als de laatste spreker dank, waarna de omvraag in vlug tempo werd afgewerkt. De heer Schlingemann vertoonde tenslotte enige films over excur sies. De voorzitter deed nog medede lingen omtrent de landbouwten toonstelling op 26 en 27 Juni, waar in ruime zin paarden, rundvee, va-kens, konijnen en pluimvee zullen worden ingeschakeld en waa. voor ook de medewerking van L.J.G., Bond van Plattelands vrouwen en Z.-Platteiands Meisjes verzekerd is. Na afloop verenigden va.il iiapnaai, uc tiuut m-Bi j ei c* t o en uitzet, alsmede de controle van allen zich aan een goedvoorziene lopende of af te sluiten polissen, I koffiemaaltijd. listen wilden met de andere partijen over het voorstel van Duchet onderhandelen, doch de katholieken en socialisten voel den er minder voor. De regering Faure was de 16e regering van Frankrijk na de ooriog. REYNAUD NAAR FRANKRIJK. Uit betrouwbare bron te Lon den is medegedeeld, dat Paul Reynaud Vrijdagmiddag per vl.egtuig naar Parijs is vertrok ken. (Reynaud is in sommige kringen, genoemd als mogeiijk kabinetsformateur. Toen Reynaud te Londen in het vliegtuig stapte, deelde hij mee, dat hij om geen andere reden naar Parijs was ontboden dan voor een bespreking over de fi nanciële toestand van het land. Vrijdagavond heeft president Auriol ex-premier Paul Reynaud verzocht een nieuwe regering te vormen. Kort na aankomst uit Oxford werd de 73-jarige Reynaud (ge matigd conservatief) door presi dent Auriol ontvangen. Na zijn eerste besprekingen met partij leiders in Parijs had Auriol hem uit Engeland teruggeroepen. Een woordvoerder van het ka binet van Auriol verklaarde, dat de president Reynaud, die voor zitter van de financiële commis sie van de algemene vergadering is, een beroep had gedaan, omdat Reynaud in het bijzonder de ca paciteiten bezit, nodig om de acu te financiële crisis aan te pak ken. Vrijdagavond verklaarde Reynaud tegenover verslaggevers het vormen van een regering „volkomen uitvoerbaar te ach ten", doch voor alles was het no dig, dat hij zich van een meer derheid verzekerde. MENINGEN VAN PARTIJ LEIDERS. Vrijdag hebben verscheidene Franse politieke leiders commen taar ge.everd op de nieuwe ka binetscrisis. Teitgen (M.R.P.) verklaarde, dat er een kleine en vastberaden, door een onwrikbare meerder heid gesteunde groep diende te komen. Da gaullistische partij meent, dat de crisis moet worden opge lost door een diepgaande hervor ming van het bastaande stelsel, aangezien bewezen is, dat dit stelsel zelfs onder de beste man nen r.iets kan uitrichten. De afgevaardigde van de boe renpartij Laduire zei, dat de methoden, niet de mannen gewij zigd moeten worden. Het land vraagt herstel van de munt. In plaats van een belastingverho ging van 15 procent moeten wij de moed hebben de belastingen met 10 procent te verlagen, a.dus Laduire. Volgens de socialist Lacoste dienden alle republikeinse frac ties van het parlement zich tegen de inflatie te verenigen. FAURE. Gedurende de 42 dagen dat de aftredende Franse premier Faure aan het hoofd van de Franse re gering heeft gestaan is hij vijf kg afgevallen. Het Franse blad „Paris-Presse" heeft Vrijdag twee foto's vai Faure afgedrukt. De ene is ge nomen, toen hij het premier schap aanvaardde, de ar der toen hij aftrad. Op de eerste foto toor.t Faure 'n rond g im achend gezicht .stralend van vertrouwen. Op de Vrijdag genomen foto is zijn gezicht strak en vermoeid. De president van de Sowjet- Russische academie van weten schappen, Alexander Nesmeya- nof, schrijft in de „Prawda", dat hij een theoretisch en practisch zeer belangrijke manier om atoom-energie te gebruiken zou hebben ontdekt." Het gebruik van kernenergie zal een grote rol spelen bij de materiële en techni sche fundering van het commu nisme", zo voegde Nesmeyanof eraan toe. Hij drong aan op sa menwerking tussen wetenschaps- mensen, technici en arbeiders. Verder wordt in het artikel mee gedeeld, dat Sowjet-Russische ■cheikundigen een nieuw verdo- /ingsmiddel hebben ontdekt, dat /ijfmaal zo sterk is als morphine, loch geen schadelijke gevolgen ïeeft, en een middel om olieproe- ven in de kortst mogelijke tijd te analyseren, waardoor het werk van weken chemische analyse wordt teruggebracht tot nog geen minuut. De Westduitse regering heeft bij de bondsraad een ontwerpver ordening ingediend betreffende verlaging of opheffing van het invoerrecht op vlees. Volgens he ontwerp zal voor de tijd van ee; half jaar tot eind Juni a.s. geen invoerrecht worden geheven op slachtrunderen, slachtvarkens, varkensvlees, varkensspek en ru we reuzel. Op het ogenblik be draagt het invoerrecht daarop 25 procent van de waarde. Het in voerrecht op vers rundvlees en gerookt varkensspek wordt ver laagd tot 10 procent. Bovendien worden verlagingen van het in voerrecht op kaas, eieren, aard appelen en pruimenpulp voorge steld. De regering voldoet met dit voorstel aan een besluit van de bondsraad van 7 December j.l. Deze heeft destijds een tijdelijke opheffing van het invoerrecht op vlees onvermijdelijk genoemd, als men prijsstijgingen wil voorko men. Desbetreffende voorstellen in de bondsdag werden echter verworpen, door de agrarische commissie en de commissie voor de buitenlandse handel. De Franse „Ogenbank" heeft tot nog toe duizend oogoperaties mogelijk gemaakt. Vierduizend personen hebben hun ogen na hun dood ter beschikking gesteld. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Enkele opklaringen. Half tot zwaar bewolkt met geen neerslag van betekenis Meest matige wind tussen W. en N. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als gisteren. ZONDAG 2 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG 3 MAART. v.m. 5.42 6.17 6.57 7.07 n.m. 6.09 6.44 7.24 7.34 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.27 7.02 7.42 7.52 n.m. 7.— 7.35 8.15 8.25 /ON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op op onder 1 7.26 18.20 8.49 0.18 2 7.24 18.22 9.13 1.38 3 7.21 18-23 9.45 2.53 4 7.19 18.25 10.29 3.57 5 7.17 18.27 11.25 4-49 6 7.15 18.29 12.31 5.26

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1