De gevechtswaarde van N.A.V.O. de DIT JAAR VIJFTIG DIVISIES OP DE BEEN DE BELASTINGEN IN ENGELAND DE BESPREKINGEN TE PANMOENDJON Attlee over Labourtoezeggingen inzake Korea Grote brand in Alkmaar Twee slachtoffers DE IN BESLAG GENOMEN WAPENS 90 Geheimzinnige Australische barkas BRITSE ATOOMBOM Overalls Schrikkiddüg Geringe activiteit Koningin zal Amerikaans congres toespreken Nieuwe grondverzakking in Vakbonden dringen aan op verhoging PAKJES VOOR KOREA De hertog van Windsor naar de V. S. vertrokken Het bezoek van Koningin en Prins aan de V. S. V Britse opperbevelhebber DE MINISTER ANTWOORDT Doodstraf van Colazzo bevestigd Vijftig miilioen dollar verdwenen GELEGENHEIDSSTEMPEL Hoofdcommissaris van politie in Den Haag Regeringen van Nederland en Indonesië zullen worden ingelicht Labour en het a.s. defensiedebat in het Lagerhuis EGYPTE f 29 FEBRUARI: voor zuidelijk gebied van de Atlantische Oceaan Engeland op technisch-wetenschappelijk opzicht ver op de Verenigde Staten vooruit BfcVA LiON «a.Visserkoole WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. FTsnkertng hij Abonnement: Terneuzen Cxtrecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Radactie-adres: 'i Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Ni 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 et. DE ZEEUW VRIJDAG 29 FEBRUARI 1952. 7e Jaargang No. 1973. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel m^er 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 et.; minimum per advertentie 1,80. Donderdag heeft het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken te Washington be kendgemaakt, dat Koningin Ju liana op 3 April, dus daags na haar aankomst in Washington, een verenigde vergadering van het b«is van afgevaardigden en de senaat zal toespreken. Er heeft zich een nieuwe gondverzakking te Zichem-Zus- sen-polder voorgedaan. De Daal- straat is over een lengte van 'n 10-tal meters ingestort. Daar door lopen opnieuw 5 huizen ge vaar. Men verwacht nog meet verzakkingen. Robert Lovett, de Amerikaanse minister van Defensie, heeft op een persconferentie na de bespre kingen te Lissabon verklaard, dat de N.A.V.O. dit jaar vijftig divi sies op de been zal brengen, doch dat ,,iets meer dan de helft" ge- vechtsldaar zullen zijn. Reuter tekent hierbij aan, dat persberichten uit Lissabon heb ben gemeld, dat men het eens is geworden over „vijftig gevechts- klare divisies", doch dat militai re waarnemers in het buitenland twijfel hebben doen horen over de mogelijkheid dit doel nog dit Het Engelse verbond van vak verenigingen heeft de minister van Financiën aanbevolen de belastingen te verhogen als mid del cm de huidige economische crisis te overwinnen. Het ver bond dringt er op aan het standaardtarief der inkomsten belasting met 6 pence tot 10 shillings per pound te verhogen. Door deze verhoging zouden de inkomsten \an de schatkist Jaarlijks met 75 millicen pond sterling stijgen. De hogere inko mens in de middenklasse zouden door deze verhoging het meest .getroffen worden daar de mees te am eiders niet voldoende ver dienen om vólgens het stan daardtarief te worden aange- slagen. Het bestuur van het verbond van vakverenigingen heeft ver der aangedrongen op verhoging van de voedselsubsidies, welke thans 410 millicen pond sterling per jaar bedragen. Gedurende het tijdvak van 10 tot 22 Maart wordt de gelegen heid opengesteld cm ter gele genheid van Pasen aan de op varenden van Hr. Ms. „Piet Hein", alsmede aan de militai ren behorende tot het Neder landse detachement Verenigde Naties in Korea niet aangete kende pakjes tot een maximum- gewicht van 500 gram per lucht post te \erzenden tegen beta ling van het normale interna tionale tarief (zonder lucht recht.) De hertog van Windsor is Donderdag met de „Quiyen Eli zabeth" uit Engeland naar de Ver. Staten vertrokken. Naar zijn privé-secretaris mee- dedeelde, zal de hertog in het voorjaar naar Engeland terug keren. jaar te bereiken. Lovett zeide, dat net andere deel uit reserves zou bestaan, uitgerust met de voor naamste uitrustingsstukken en voorraden, doch met minder man. schappen dan die van de ge- vechtsklare divisies. Amerika, zo vervolgde de mi nister, heeft geen verplichtingen op zich genomen dit jaar nog meer divisies naar Europa te zen den. Wel zouden vliegtuigen naar Groot-Brittanmë en frankrijk gezonden worden, doch dit zou weer afhangen van de voortgang van het bouwen van vliegvelden in Europa. De bouw van vliegvelden was volgens Lovett ten acuter op het program. De kwestie der belastingen vormde een van de moeilijkneden voor Frankrijk, doch, zo voegde Lovett hieraan toe, deze zaak zou gere geld worden. Lovett vond het bemoedigend, dat de landen van het pact ge toond hadden bereid te zijn hun defensieve kracht met daden op te bouwen in plaats van er slechts over te praten. De voor uitgang in Lissabon was van be- langrijKe aard. Lovett zeide er op te vertrouwen, dat de onderschei dene parlementen de overeen komsten zouden ratificeren. Op een desbetreffende vraag zeide Lovett niet van mening te zijn, dat de Franse delegatie de verplichtingen op zich genomen zou hebben, indien de Franse eco nomie niet in staat zou zijn deze te dragen. De tijdelijke commissie had voor 1953 een raming opge steld, doch de uiteindelijke cijfers wenste hij niet bekend te maken, daar deze nog geheim waren. Over de toekomst van generaal Eisenhower had de minister geen gegevens. Dr. J. H. van Roijen, Neder lands ambassadeur in de V. S., en Mr. J. Visser, chef-protocol van het Nederlandse ministerie van Binnenlandse Zaken, zijn per vliegtuig uit New York naar Amsterdam vertrokken om het a.s. bezoek van Koningin Julia na en Prins Bemhard aan de Ver. Staten nader te regelen. Dr. van Roijen verklaarde bij het vertrek, dat de Koningin en de Prins zich per vliegtuig on middellijk naar Washington zul len begeven. Eerst later zullen zij New York bezoeken. Het bezoek van het Koninklijk Paar, dat op 2 April zal begin nen, zal ongeveer 14 dagen du ren. Vrijgezellen! Hoort uw oor wel 't wapp'ren van de schrikkelvlag? Denkt u wel aan de vierjaarse? aan de schone schrikkeldag? Laat uw kansje niet voorbijgaan: nieuwe das, broek 'm een vouw... Hij, die de vierjaarse meeloopt, loopt een kansje op een vrouw. Dames! Eéns in de vier jaren Krijgt Gij een bizónder recht; Dan mag „zij" om 't ja-woord [vragen en door hem wordt „ja" gezegd. Dames, kijkt eens om u henen: schuchter is zo ménig man; Heeft zo'n man een duwtje nodig, gééf die man dat duwtje dan! Amor zal u dankbaar wezen en denkt dankbaar, blij verrast: 'k Wist wel, dat op ieder potje altijd weer een deksel past. CLINGE DOORENBOS (Nadruk verboden). Donderdag heeft de leider van de Britse oppositie, Attlee, in een verklaring aan de pers meege deeld, dat zijn Labour-regering niet is afgeweken van de alge mene politiek om de operaties in Korea tot het schiereiland be perkt te houden. Deze verklaring was een antwoord op de verkla ring van premier Churchill, vol gens welke de Labourregering in September j.l. een overeenkomst met de Verenigde Staten had aangegaan, waardoor Engeland zich voor bepaalde gevallen ver bonden had tot actie buiten Ko rea. Volgens verk'.arirtg van Attlee hadden Engeland en Ame rika overwogen welke tegenactie zou moeten worden ondernomen, als tegen de V. N.-troepen in Ko rea zware luchtaanvallen zouden worden uitgevoerd door vliegtui gen van bases van over de Jaloe. (De rivier op de grens van Korea en Mandsjoerije). Volgens de La bourregering zou „ingeval van dergelijke aanvallen na overleg met de Britse regering of indien dat te veeel tijd zou vergen na overleg met de Britse verbin dingsofficier ter plaatse, de be velvoerend officier toegestaan dienen te worden de vliegvelden vanwaar uit de aanvallen wer den gedaan, aan te vallen", aldus de verklaring van Attiee. Dit was voigens hem echter geen afwij king van de algemene politiek om de operaties tot Korea be perkt te houden. Staf-officieren der verbondenen en van de communisten hebben Donderdag te Panmoendjon be raadslaagd over het punt: neu traal toezicht op de naleving van een wapenstilstand in Korea. Er zijn geen vorderingen gemaakt. Over de bijeenkomst van de stafofficieren te Panmoendjon van gisteren wordt nader gemeld, dat zij het in grote lijn eens wer- De Britse admiraliteit heeft de benoeming bekendgemaakt van vice-admiraal P. WilliamPow- lett tot opperbevelhebber van 't Zuidelijk deel van de Atlanti sche Oceaan. Hij zal in Septem ber deze functie overnemen van vice-admiraal Sir Herbert Pac ker. Vice-admiraal William Powlett was tot October van het vorig jaar vlagofficier (torpedo- bootjagers) in de Middellandse Zee. den over de voorstellen inzake het vrijlaten van krijgsgevange nen op andere basis dan vrijwil lige repatriëring. De onderhandelaars der V.N. aanvaardden een amendement, dat voorziet in de repatriëring van elke communistische buiten lander in Korea. Het hoofdkwartier der Ameri kaanse marine in het Verre Oosten heeft meegedeeld, dat van Korea afkomstige vliegtui gen ter hoogte van-de Koreaan se Oostkust tussen de plaatsen Wonsan en Hongwan 90 com munistische vaartuigen („sam pans") hebben vernield en 155 andere beschadigd. Men meent dat zich aan boord van de sampans communistische troepen bevonden, die tot taak hadden ter hoogte van de Ko reaanse kust liggende eilanden, die in handen der Verbondenen zijn, te bezetten. Het in de Alkmaarder Hout ge legen „Westerlicht" een tehuis voor circa 257 ouden van dagen en 50 inwonende verpleegsters en dienstboden, is in de nacht van Woensdag op Donderdag door brand verwoest. De brandweren uit Alkmaar en vijf omliggende gemeenten zijn de gehele nacht in de weer geweest om van het gebouw te redden wat te redden was. De brandweren werden om kwart over één gealarmeerd en tegen twee uur waren alle oewo- ners, die reeds ter ruste lagen, in veiligheid gebracht. Zij werden ondergebracnt in Op een vraag van het Tweede Kamerlid de heer Wel ter (K.N.P.) betreffende de in beslag geno men zendingen wapens en muni tie in de m-s. „Blitar" en „Talis- se" heeft de minister-president het volgende geantwoord: Op 14 Februari j.l. heeft de hoge commissaris van het Koninkrijk der Nederlanden in Indonesië, namens de Nederlandse regering een nota aan de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken overhandigd, waarin nogmaals werd aangedrongen op de terug gave van de in beslag genomen goederen uit de m.s. „Blitar" en „Talisse". Kocht aan dit verlangen on verhoopt niet vóór 1 Maart wor den tegemoet gekomen zo is verder gesteld dan is de Ne derlandse regering voornemens de kwestie aan bet uniehof voor te leggen, tenzij de Indonesische regering er de voorkeur aan mocht geven de bindende beslis- stag van een andere internatio nale rechterlijke instantie of ar biter in te roepen. Op deze nota heeft de Indone sische regering tot dusver nog niet geantwoord. De sterkste overall, die U kunt kopen voor de prijs van de beide ziekenhuizen, in „Huize Voorhout" en in het gebouw van de nabijgelegen muziektuin. De helft van öe bewoners is echter al haar bezittingen kwijt geraakt, terwijl het huisraad van de overige bewoners veel water schade heeft opgelopen. Het vuur vond gretig voedsel in het op de zolder opgeslagen overtollige huisraad. Dank zij de gunstige wind kon de brand be perkt blijven tot de twee boven verdiepingen en een gedeelte van de daaronder gelegen verdieping van de westelijke helft van het grote gebouw. Tengevolge van de waterschade is het gehele woonhuis onbe woonbaar, zodat Alkmaar voor het probleem staat, 500 ouden van dagen te huisvesten. Een vijftigtal bedlegerige ouden van dagen is per ziekenauto's en particuliere wagens naar het centraal ziekenhuis overgebracht. Ook particulieren in de omge ving verleenden aan de bewo ners van „Westerlicht" gastvrij heid. Ook werden enke.e ouden van dagen door hun familieleden mee naar huis genomen. De scha de bedraagt volgens een zeer voorlopige raming 8 a 9 ton. Ongeveer 130 brandweerlieden hebben met 25 stralen de vuur zee bestreden. In de loop van de morgen rukten de brandweer corpsen in. Zes en twintig verpleegsters en dienstboden, die hun kamers in de vleugel hadden waar de brand heeft gewoed zijn al hun bezittingen, waarvan maar een deel was verzekerd, kwijt ge raakt. Tegen twaelf uur vonden de politie en brandweer onder de puinhopen, op de plaats waar de brand vermoedelijk is ontstaan namelijk in de kamer waar het echtpaar Blom woonde het stoffelijk overschot van de 70- jarige mevr. Blom. Haar echtge noot was uit het raam geklom men en heeft via een dakgoot de kamer van andere bewoners van het tehuis kunnen bereiken en deze medebewoners kunnen waarschuwen, dat zijn vrouw zich nog in de kamer bevond. Door de grote rookontwikke- ing heeft men evenwei geen kans gezien de vrouw te berei ken. Het onoordeelkundig ge bruik van een electrische kook plaat wordt verondersteld de brand te hebben veroorzaakt. De brand in het tehuis voor ouden van dagen te Alkmaar heeft nog een tweede slachtoffer geëist. in de puinhopen heeft men de stoffelijke resten gevon den van de 82-jarige heer K., wiens slaapkamer zich bevond naast die, waarin mevr. Blom het leven heeft verloren. Het federale hof van beroep te Washington heeiït de dood straf, die tegen Oscar Colazzo uit Porto Rico was geëist wegens een aanslag op het leven van president Truman, bevestigd. De subcommissie voor "de uit gaven heeft aan 't Amerikaanse congres meegedeeld, dat bij de aanleg van luchtbases in Noord- Afrika ongeveer 50 millicen dol lar verloren is gegaan tengevol ge van onregelmatigheden en gebrek aan toezicht op de arbei ders. Het genoemde bedrag is ont leend aan een rapport van het hoofd van de Amerikaanse le- ger-accountantsdienst, William Cassidy, die ter plaatse een on derzoek heeft ingesteld. Cassidy zegt in zijn rapport, dat het leger bij de aankopen geen gebruik van de bentaande concurrentie heeft gemaakt. Voorts hadden de aannemers en ds leveranciers er voor ge zorgd de prijzen hoog te houder en hadden departements-func- tionarissen bij het plaatsen var orders steekpenningen aangeno men. Het rappert bevat tenslotte klachten over gebrek aan con trole op de werkzaamheden en over het drankmisbruik van de arbeiders. Van 20 Maart tot en met 25 Mei wordt te Lisse de bloemen tentoonstelling „Keukenhof" ge houden. ■Gedurende dat tijdvak zal de correspondentie te Lisse, alsme de die welke in de op het ten toonstellingsterrein aanwezige brievenbus wordt ter post be zorgd, van een afdruk van een bijzonder stempel worden voor zien. Met ingang van 1 Maart is be noemd tot hoofdcommissaris der gemeentepolitie te Den Haag majoor J. H. A. K. Gualtherie van Weezel. Deze is thans commandant corpsccmmandotroepen te Roo sendaal. De heer Gualtherie van Wee zel is op 5 Maart 1905 geboren tq Utrecht, waar zijn vader kapi tein der genie was. De nieuw benoemde hoofd- cc-mmisaris is thans lid van de gemeenteraad van Velsen, waar hij deel uitmaakt van de V.V.D,- fractie. De heer Gualtherie van Weezel is officier in de orde van Oranje-Nassau met de zwaar den. Hij woont te Santpoort, gemeente Velsen. Richard Casey, de Australische minister van Buitenlandse Zaken, heeft in het Huis van Afgevaar digden medegedeeld, dat de rege ringen van Nederland en Indone sië zullen worden ingelicht over een rapport betreffende het ge heimzinnige vertrek uit en de te rugkeer naar Darwin van een Australische barkas, wanneer hij het rapport zal hebben ontvan gen. De minister doelde op een barkas, de „Tiki", die volgens ge- uchten welke in de Australische Noordelijke territoria in omloop jijn, door een Indonesische ka noneerboot naar Darwin zou zijn teruggezonden. (In de wetgevende vergadering van het Noordelijk territorium is erop gezinspeeld, dat de personen aan boord van de barkas plannen koesterden voor het verwekken van een atni-Indonesische op stand op Ceram of voornemens waren een Ambonees gezin daar vandaan mes te nemen. Een lid van het gezin zou zich aan boord van de boot hebben bevonden, toen zij gedwongen werd terug te keren). Casey zeide naar aanleiding van een hem gestelde vraag er van overtuigd te zijn, dat geen enkele Australische autoriteit en zeker niet de regering te maken had met of enige vex-antwoorde- lijkheid droeg voor deze onderne ming. Donderdagavond heeft de com missie van Buitenlandse Zaken van de Britse Labourfractie in het parlement met aanzienlijke meerderheid van stemmen een motie verworpen, waarin werd geopperd, dat Engeland zijn hui dige „negatieve" houding ten op zichte van de Europese verdedi gingsgemeenschap diende te her zien. Eveneens met aanzienlijke meerderheid van stemmen nam de commissie echter een motie aan, waarin wordt aanbevolen de Duitse herbewapening uit te stel len. Deze aanbeveling zal Dinsdag a.s. op de bijeenkomst van de vol tallige Labourfractie worden in gediend. Op deze bijeenkomst zal ds houding van de Labourpartij bij het debat over de defensie in het Lagerhuis op Woensdag a.s. worden bepaald. De fractie is niet verplicht aan bevelingen van de commissie te aanvaarden. De moties echter die de fractie aanvaarden zullen de grondslag voor de houding van de fractie bij het debat vormen. Steeds verkrijgbaar bij I I i i 1II III Naar Reuter van bevoegde zij de verneemt, acht de Amerikaan se congres-commissie voor atoomenergie het niet uitgesloten dat Engelar.d in technisch-we tenschappelijk opzicht ver op de Verenigde Staten vooruit is, waar het de ontwikkeling der atoom bom en atoomwapens in het al gemeen betreft. Ds woordvoerder, die onge noemd wenste te blijven, zei naar aanleiding van Churchill's ver klaring over de fabriek voor atoombommen, dat de congres commissie meende te mogen aan nemen, dat Engeland veel verder is, dan algemeen wordt aangeno men. Groot-Brittannië zou daar om sterke troeven in handen hebben bij onderhandelingen o/er de uitwisseling van atoom geheimen. Naar men zegt heeft Curehili's verklaring de commis sie in haar overtuiging gesterkt, dat het van dwingend belang is, dat men tot Brits-Amerikaanse samenwerking geraakt, teneinde te voorkomen, dat bij het onder zoekingswerk dubbel werk wordt verricht, hetgeen verlies van tijd, geld en inspanning betekent- Amerikaanse geleerden, aldus Reuter zijn van mening dat Ame rika langzamerhand in het sta dium is geraakt, waarin het zijn superioriteit bij het onderzoe kingswerk zal moeten afstaan. Woensdagavond heeft een Brit se patrouille bij Kantara 12 Egyp- tenaren betrapt, die bezig waren een kabel op te graven, aldus is Donderdagavond door een Britse woordvoerder bekend gemaakt. Toen zij door de Britten werden aangeroepen openden de Egyp- tenaren het vuur, doch na een kort vuurgevecht sloegen zij op de vlucht, aldus de woordvoerder. Donderdag is het verkeer van personentreinen voor burgers tus. sen Port Said en Ismailia hervat Twaalf dagen geleden werd het verkeer na een bomaanslag van vezetslieden op een Britse trein bij Kantara. stopgezet. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Rustig weer. Aanvankelijk plaatselijk mist, overigens zwaar bewolkt met hier en daar opklaringen en droog weer. Zwakke tot matige Weste lijke tot Noordwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN nnrjpr op onder 18.18 8.31 on 7.28 29 Maart op 1 7.26 7.24 onder 18.20 18.22 op onder 8.49 0-18 9.13 1.38 ZATERDAG 1 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 5.04 5.27 5.39 6.02 6.19 6.42 6.29 6.52

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1