WEST-DUITSE VAKVERBOND EN HET EUROPESE LEGER Stormloop in de lagere regionen HET PROCES TEGEN MARIE BESNARD De besprekingen over het Unie-statuut en Nieuw-Guinea MINISTER STAF TERUGGEKEERD De werkloosheidswet en de aangifte van werkgevers HET NEDERLANDSE CARILLON „Panmoendjon" gaat eindeloos verder Fransman maakte uitstapje naar New York Nieuw schip voor Carlsen Atomische proefneming om vergiftiging aan te tonen Prins Bernhard herstellende Ö/ERM0CEN£ Faure stelt de vertrouwenskwestie De conferentie te Lissabon Wordt vandaag verscheept Zonder te betalen De ontwikkeling der prijzen in de Ver. Staten Regeringscommissaris voor emigratie naar Australië en Nw.-Zeehnd Twee manieren om op koffie te besparen Kampong in de as gelegd Twee kinderen onder sneeuwlawine bedolven „Oorlog zou waanzin zijn' Siam staakt rijstuitvoer naar Britse gebieden HOEST, GRIEP... LUIERS DEALE WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. Prankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur L. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur: 2073 Gironummer 38150 /Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1.75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DONDERDAG 28 FEBRUARI 1952. 7e Jaargang No. 1972. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel moer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct,; minimum per advertentie 1,80. De Isbrandtsen Line heeft be kendgemaakt dat kapitein Carl sen van de „Flying Enterprise" volgende maand het commando zal krijgen over het 10.660 ton metende vrachtschip „Noonday", dat de maatschappij onlangs van de „Waterman Steamship-Corp." heeft overgenomen. Waarschijnlijk zal de „Noon day" herdoopt worden, doch een woordvoerder van de maatschap- Pij achtte het onwaarschijnlijk, dat het schip „Flying Enterprise" zal worden genoemd. Sommige zeelieden beschouwen dat als on geluk, aldus de woordvoerder. De „Noonday" wordt op het ogenblik in Mobile (Alabama) uitgerust en zal, naar verwacht wordt, tegen het eind van de vol gende maand in dienst worden gesteld. Wel nergens heeft de steeds heftiger vormen aannemende ac tie van de Duitse sociaal-demo cratische partij tegen een Duitse deelneming aan het Europese leger een beter klankbord gevon. den dan iu de lagere regionen van het West-Duitse vakverbond. Tegen recente uitingen van de opperste leiding van het verbond ten gunste van een deelneming is onder de leden van het zes mil- lioen arbeiders en ambtenaren omvattende orgaan een ware revolte losgebroken, die de lei ding heeft genoodzaakt op korte Te Parijs is Dinsdagavond mee gedeeld, dat nieuwe proefnemin gen zullen worden gedaan om na te gaan of de 52-jarige Marie Besnard inderdaad de elf haai ten laste gelegde moorden dooi arsenicumvergiftiging heeft ge pleegd- Er zal een haar van elk der elf stoffelijke overschotten worden genomen, dat in de Fran se atoomsplijtoven aan een bom bardement door neutronen zal worden onderworpen. Indien zich arsenicum in het haar bevindt, zal het radio-actief worden, het geen door een Geiger-instrument zal worden geregistreerd. Indien arsenicum wordt aan getroffen, zal de afstand, waarop dit zich van de haarwortel zou bevinden, deskundigen in staat stellen uit te maken op welk tijd stip vóór het intreden van de dood de vergiftiging geschiedde, daar zich binnen een dag na een vergiftiging arsenicum aan elke haarwortel afzet; Indien een ver giftiging in stadia plaats vond, zullen de deskundigen aan de hand van de plaats, waarop de arsenicumsporen worden aange troffen, kunnen aangeven wan neer elke dosis werd toegediend. Door het doen van deze proef nemingen wordt voldaan aan de door de verdedigers van Marie Prins Bernhard zal naar mag worden verwacht over enkele dagen zijn werkzaamhe den kunnen hervatten. Besnard gestelde eis, dat de data .uilen worden opgegeven, waar- :p zij haar slachtoffers zou heb ben vergiftigd, opdat de beklaag- le in staat is rekenschap te geven /an hetgeen zij op deze data ïeeft gedaan. De verdedigers voeren aan dat rich in de grond van het kerk- ïof te Loudon, waar de elf over- evenden ter aarde zijn besteld, arsenicum bevindt, zodat dit zich n elk aldaar aangetroffen stoffe- ijke overschotten zou moeten be- /inden. De weldadige warmte van Tlier- mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. termijn een wapenschouw te houden. Het corps van functio narissen van het verbond is voor deze week bijeengeroepen naar Düsseldorf, waar de centrale van het verbond zetelt. Het thema der herbewapening staat wel niet op het programma, maar er wordt niet aan getwijfeld, dat de afgevaardigden voornamelijk zullen komen om er hun mening over te zeggen. Nu de leiders hebben gemeend de vakorganisa tie te moeten betrekken in de politieke strijd otm de militaire bijdrage, lijkt het alsof zij daar door in de massa-organisatie 'n beweging hebben wakker geroe pen, die de regering-Adenauer voor nog grotere moeilijkheden zal stellen, wanneer zij straks zal pogen het parlementaire fiat voor haar politiek van militaire integratie te verkrijgen. De centrale leiding van het verbond heeft op 21 November 1950 voor het eerst haar stem ge mengd in het Duitse debat over de kwestie. Onder de ongecriti- seerde leiding van de inmiddels overleden dr. Hans Boeckler heette het toen nog, dat het ver bond principiëel voor de bijdrage was, doch dat het de noodzake lijk geachte voorwaarden daartoe nog niet vervuld achtte. De be langrijkste voorwaarde van de arbeidersorganisatie was, dat „de democratische controle van alle militaire formaties en in het bijzonder van het leiders corps verzekerd moest zijn". De opvolger van Boeckler, de huidige verbondsvoorzitter Christian Fet- te, heeft, toen hij op 23 Juni '51 de leiding overnam, opnieuw een principiëele instemming geuit. Deze uitspraak, gedaan op een ogenblik toen het ve-bond zijn grootste sociale eis (medezeggen schap in de basis-industrieën) nog moest doorzetten, heeft toen niet veel stof doen opwaaien. Des te sterker is de negatieve reactie geweest, nu op 20 Januari het bestuurslid Vom Hoff, zelf deel nemer aan de besprekingen over het plan-Schuman en candidaat vpor een der Duitse zetels in het Schuman-orgaan, het legerplan in beginsel aanvaardde. Deze uiting, gedaan op een tijdstip waarop het probleem acute vormen had aangenomen, heeft stormen onketend, die in Beieren zelfs tot een dreiging met algemene staking hebben geleid. Het verbond telt in Beie ren bijna een imillioen leden. Alle 120 afgevaardigden daarvan hebben in München een onvoor waardelijk „neen" gesteld tegen over de Düsseldorfse bereidheid. Alle overige landelijke bonden, die bij het verbond zijn aange sloten, hebben eveneens een scherpe afkeuring van de hou ding van Fette en Vom Hoff uit gesproken met uitzondering van de organisatie voor West-Berlijn. In Hessen heeft men zelfs de bij eenroeping van het federale con gres, het hoogste orgaan van het verbond, geëist. Het college dat deze week in het landdaggebouw te Düsséidorf bijeen zal komen, kan geen bindende besluiten ne men, doch wel kan het de ver- bondsleiding de zeer negatieve stemming van het merendeel dei- leden ovèrbrengen. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de huidige vèrbondsleiding zal wor den genoopt haar houding te herzien, wil zij op het in de zomer te Berlijn te houden verbonds- congres niet gedesavoueerd wor den. Voor het verdere verloop van het 'bewapeningsdebat in Duitsland kan het van grote in vloed zijn, indien de vakbondlei ding er niet in zou slagen olie te werpen op de thans zo hoog gaande golven. Volgens de statistieken, die door het Amerikaanse departe ment van Sociale Zaken zijn ge publiceerd, schijnt de regelmati ge en sedert Augustus van het vorige jaar ononderbroken stij ging van de prijzen in de V. S. thans tot staan te zijn gekomen. Deze statistieken wijzen uit, dat er zich tussen 15 Dec. en 15 Jan. j.l. geen noemenswaardige ver andering heeft voorgedaan in üe prijzen der verbruiksgoede ren. Op het bureau voor de statis tiek té Washington merkt men echter op, dat het indexcijfer van de prijzen tegenwoordig op 'n andere groep artikelen wordt gebaseerd dan vroeger. Baseert men het indexcijfer op dezelfde artikelen als vroeger dan zou het in de periode van 15 Dec. tot 15 Jan. j.l. een stijging van 0,2 procent aangeven. De voorzitters der Indonesische missie en van de Nederlandse in- terdepartcmentale commissie hebben het volgende communi qué gepubliceerd: Bij de besprekingen, welke sinds 15 Januari j.l. tussen de Indonesische missie en de Ne derlandse interdepartementale commissie in Den Haag worden gevoerd, heeft een intensief over leg plaats gehad en werden op verschillende terreinen reeds voorlopige resultaten bereikt. Thans is de Indonesische mis sie in verband met het aftreden van de Indonesische regering te ruggeroepen. Zij zal op 2 Maart De Franse minister-president Faure heeft de nationale verga dering om een motie van ver trouwen verzocht betreffende vier punten van het beliasting- debat. Woensdagavond verbond pre mier Faure voorts nog de ver trouwenskwestie aan de clausule over reorganisatie van bepaalde sociale verzekeringen en 'een aan een verhoging met een procent van de werkgeversbijdrage aan fondsen voor sociale verzekerin gen. Het tekort van deze fond sen wordt geraamd op 40 a 50 milliard francs. Hierna verwierp de vergadering het verzoek van Faure om het debat zonder on derbreking voort te zetten. Kort na middernacht is de mi nister van Oorlog, Ir. C. Staf uit Lissabon op Schiphol terugge keerd. De minister zeide, dat men op de conferentie te Lissa- oon zaken heeft kunnen doen. Na de voorbereidingen te Rome heeft men te Lissabon bindende afspraken gemaakt. Er zijn, zo vervolgde de minister, zeker be vredigende oplossingen gevon den en er zijn geen moeilijkhe den met de verhoudingen onder ling. De organen zullen elkaar aanvullen zonder in elkaar op te gaan. Dit jaar, aldus de mi nister, zullen er 25 parate divi sies zijn. De Nederlandse bijdra ge hieraaui zal bestaan uit een parate divisie en twee lichtingen in opleiding. Dit zal echter af hankelijk zijn van de periode, waarin het materiaal wordt ge leverd. Ons land, aldus minister Staf, is ten aanzien van de prio- Bij het inwerkingtreden van de werkloosheidswet op 1 Juli is het noodzakelijk, dat alle werk gevers een aangifte bij hun be drijfsvereniging hebben gedaan, opdat deze een volledige opgave hebben van allen, die onder de werkloosheidwet vallen. Het carillon, dat Koningin Ju- lana namens de Nederlandse be volking aan de Ver. Staten van Amerika zal aanbieden, wordt met de „Amsteldijk" van de Hol land-Amerika Lijn vervoerd. De „Amsteldijk" vertrekt van daag uit Rotterdam. Het is echter niet het werkelijke carillon, maar een klein dat uit 32 klokken be staat en op 3 April a.s. door de Koningin aan President Truman zal worden aangeboden als sym bool van het nationale geschenk. Het blijft in Meridian Hill Park opgesteld staan en zal daar wor den bespeeld tot het tijdstip, waarop het werkelijke carillon, dat uit 49 klokken bestaat, zijn definitieve plaats in Washington heeft gevonden. Het kleine is gratis voor dit doel ter beschikking gesteld door de Nederlandse carillongieters. Het klokkenspel, dat 5% ton weegt, is opgehangen in een klokkestoel naar Fries model en heeft een origineel beiaardkla vier met een electrische uitrus ting, die het automatisch be speelbaar maakt. Het is gekeurd door de aan het comité „klokken voor Amerika" toegevoegde adviescommissie, be staande uit Prof. Smeijders, mu sicoloog aan de rijksuniversiteit te Utrecht; Dr. Van der Eist, voorzitter van de Ned. klokken spelvereniging en de heer Ferd. Timmermans, stadsbeiaardier te Rotterdam. Maandag j-1. werd dit carillon bespeeld door de heer Staf Nees, directeur van de beiaardierschool te Mechelen, het enige oplei- dings-instituut van beiaardiers ter wereld. Ook de heer Nees sprak zijn voldoening uit over de harmonische opbouw van dit kleine carillon. Het werkelijke klokkenspel zal omstreeks Kerstmis gereedko men. Een belangrijk onderdeel van de werkzaamheden, die aan het inwerkingtreden voorafgaan, vormt daarom de uitvoering van art. 19 der wet, dat de aangifte der werkgevers regelt. Hoever is men thans met die werkzaamheden gevorderd? Bij navraag werd medegedeeld, dat ongeveer de helft van de ver zonden aangifte-formulieren bin nen is, meer of minder goed in gevuld. Een ieder, die personeel in dienst heeft, dat onder de werk loosheidwet valt en daarvoor geen aangifte-formulier heeft ontvangen, doet goed dit bij de betrokken bedrijfsvereniging aan te vragen. Weet men niet onder welke bedrijfsvereniging men valt, dan vrage men dit aan het algemeen werkloosheidsfonds in Den Haag. De regeringscommissaris voor de emigratie zal, gevolg gevend aan de uitnodiging aan de uitnodiging van de Australische regering, op 10 Maart via Dja karta naar Australië vertrekken. In het reisprogramma zijn be zoeken aan alle Australische sta ten, waar Nederlandse emigran ten gevestigd zijn, opgenomen, terwijl in Canberra besprekingen zullen worden gevoerd met de Australische immigratie-autori teiten over de verde-e ontwikke ling van de Nederlands-Australi sche migratie. In aansluiting op zijn verblijf in Australië zal mr. ir. B. W. Haveman zich ook naar Nieuw- Zeeland begeven. Eersle manier: Zing een loontje lager en ga over op een andere kwaliteit, die minder kost. Maar prettig zuil U dal wel niet vinden, wan! waar blijf je. als je ook op dat kleine dagelijkse ge noegen van een lekker kopje koffie moet gaan be knibbelen? Tweede manier: Houd U aan de beste koffie die er te krijgen is. Neem voortaan De Gruyter's Roodmerk met 10 korting. Dat scheelt U ruim 20 cent op een half pond en U hebt ba- vendien de luxe van de geurigste koffie die U zich denken kunt1 t Is maar een weet i - 520278 Een bende van een paar hon derd man heeft een aanval ge daan op de kampong Tjilen- krang in het district Wado in het Soemedangse. Honderden huizen werden bij de overval in de as gelegd. Twee dessabewo- ners werden gedood. De overige bewoners zijn na de overval ge- eva^ueerd. De dienst van Socia le Zaken heeft voedsel verstrekt aan de slachtoffers. Twee kinderen zijn in Malm een klein plaatsje bij Steinkjer in Noorwegen, bedolven onder een sneeuwlawine. Pogingen van reddingsploegen, om het leven van de twee meis jes te redden bleven zonder re sultaat. Toen de lichaampjes waren uitgegraven, bleken de kinderen reeds te zijn overleden. De kinderen waren afkomstig uit één gezin. Zij waren 7 en 3 jaar oud. FINLETTER: De Amerikaanse minister voor de luchtmacht Thomas Finletter, heeft in een toespraak te New York o.m. verklaard: „Het ont ketenen van een derde wereld oorlog zou niets anders dan waanzin zijn, daar het Oosten en het Westen thans over wapens van een ongehoorde vernielings kracht beschikken. Voor de eer ste maal in de geschiedenis be staat wezenlijk de mogelijkheid het uitbreken van een nieuwe oorlog te vermijden." riteit erkend. De bijdragen die Nederland zal bijdragen voor infra-structuur zal ongeveer 60 millioen gulden bedragen. De minister deelde voorts nog mee dat zijn collega's Stikker en Lieftinck resp. Donderdag en Zaterdag in Nederland worden verwacht. Met het toestel keerde ook een 7-tal leden van de Nederlandse delegatie o.w. de heer Hirsch- feld terug. vertrekken. De besprekingen zul len in verband daarmede voors hands worden opgeschort. Omtrent de stand van zaken van dit ogenblik zal aan beide regeringen een gezamenlijk inte rim-rapport worden uitgebracht. Ter voorkoming van misver stand, dat zou kunnen worden gewekt door dezer dagen in de pers verschenen berichten over een bepaald voorstel, dat van Ne derlandse zijde inzake de oplos sing van het probleem der hier te lande verblijvende Ambonese ex-KNIL militairen aan de Indo- nesische missie zou zijn gedaan, wordt nog medegedeeld, dat een zodanig voorstel niet is gedaan, noch ter sprake is gekomen. Na een bijeenkomst tussen Mal colm MacDonald, de Engelse commissaris in Zuid-Oost-Azië, en de Siamese premier Pubul Songgram, heeft Siam besloten de rijstuitvoer naar Engelse ge bieden te staken. Volgens betrouwbare kringen te Bangkok heerst er in het kabi net verdeeldheid over deze kwes tie en zal de premier het kabinet waarschijnlijk reorganiseren. De minister van handel, Luang Vi- chit, heeft te kennen gegeven dat hij wenst af te treden. Zes weken geleden heeft de regering van Siam medegedeeld, dat zij besloten heeft met het cog op het oorlogsgevaar dit jaar 300.000 ton rijst in reserve te houden. 4 "'ri 3É$> PRODUCT De besprekingen. De (gemengde) commissie voor het bespreken van de voorwaar den voor een wapenstilstand in Korea heeft Woensdagochtend gedurende een kwartier verga derd. Er is geen enkele vorde ring gemaakt. De stafofficieren van de Noor delijken hebben er Woensdag mee ingestemd het vraagstuk van de uitwisseling van krijgsgevan genen op hoger niveau te be spreken. De V. N.-stafofficieren verklaarden, dat de desbetref fende subcommissie het werk thans weer dient over te nemen. In Le Havre is een Fransman, de 53-jarige Lucien Curty, die niet het Franse passagierschip „Ile de France" zonder betalen heen en weer naar New York is gereisd, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Curty, die gepensionneerd is, verveelde het leven in Europa. Op 4 Januari zag hij kans, ge kleed in een wit jasje zoals be dienden dat dragen aan boord van het schip te komen. Hij ver stopte het jasje en mengde zich ender de passagiers. De nachten bracht hij door op het wandeldek (als hem naar de re den hiervoor gevraagd werd, zei hij dat hij last had van asthma en dat de hut hem te benauwd was. Hij leefde van broodjes die hij aan de bar kocht. In New York aangekomen, zocht Ourty zijn witte jasje weer cp en passeerde zonder op te vallen de immigratie-ambtena ren. Het gelukte hem echter niet werk te vinden en toen na een maand zijn geld op was, besloot hij naar Frankrijk terug te ke ren. Dank zij zijn witte jasje wist hij opnieuw aan boord van de „Ile de France" te kernen en ook gedurende de overtocht ging alles goed. In Le Havre werd hij echter bij het verlaten van het schip door de Franse politie aangehouden. De Noordelijken gingen hier voorlopig mee accoord. De stafofficieren, die zich bezig houden met het toezicht op de naleving van een bestand, kon den het nog niet eens worden over de oandidatuur van de Sow- jet-Unie als lid van de in te stel len neutrale inspectiecommissie. Vandaag worden de besprekin gen voortgezet. Vliegtuigen, afkomstig van het Britse vliegdekschip „Glorious", hebben aanvallen uitgevoerd boven het W.-Koreaanse front, aldius is te Tokio bekendgemaakt. Amerikaanse „B-29"-vliegende reuzenforten hebben in hevige sneeuwstormen belangrijke ver keersknooppunten in N.-Korea aangevallen. Aan het front zelf heerste Vrij wel rust. De enige actie bestond uit het uitwisselen van geweer vuur door patrouilles. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdagoch tend tot Donderdagavond. Meer bewolking. Aanvankelijk op vele plaatsen mist. Overigens droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Zwak ke tot matige Noordelijke tot Noord-Oostelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen ais gis teren. ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op order 28 7.30 18.16 8.17 22.54 29 7.28 18.18 8.31 I^jart op onder op onder 1 7.26 18.20 8.49 0-18 2 7.24 18.22 9.13 1.38 Trygve Lie is Dinsdagavond per vliegtuig uit Noorwegen naar New York vertrokken, om zijn werkzaamhe'en als secretaris generaal der Verenigde Naties te hervatten. VRIJDAG 29 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.20 4.55 5.35 5.45 n.m. 4.46 5.21 6.01 6.11

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1