P 1 Él CONCENTRATIES TROEPEN IN EN OM Sturen Verenigde Staten versterkingen naar Birma? Zware aardbeving in het gebied van Ludwigshafen VAN CHINA De kabinetscrisis in Indonesië Franse troepen trekken gedeeltelijk terug Vervroegd ouderdomspensioen voor overheidspersoneel DE CONFERENTIE TE LISSABON Sigarenindustrie in moeilijkheden 151 li' Parijs Een korte in Straatsburg Maliks reis naar New York uitgesteld De strijd in Indo-China Dit jaar geen kroning in Engeland Toestand in Libye weer normaal hoofdkwartier van de Navo? Nieuwe burgeroorlog mogelijk Brand aan boord van een Noors schip Amerikaanse droppings? Koningin bezocht Nijverheidsschool. Brits-Egyptische besprekingen Britse luchtmachtoefenin- DE PERZISCHE OLIE Nederlandse sleepboot volbracht moeilijke taak Slachtoffer van de huidige economische toestand DINSDAG 26 FEBRUARI 1952. 7e Jaargang No. 1970. Waar men ook in de Brits-Amerikaanse wereld, na de besprekingen tussen president Truman en premier Churchill, moge geloven, dat de tijd is aangebroken van een eensgezinde Westelijke politiek ten aanzien van China, in Honkong twijfelt men daar ten sterkste aan. En met goede redenen. In deze Britse kroon kolonie, waar men om zo te zeggen de vinger perma nent op China's pols heeft, is men er vast van over tuigd, dat het dwaasheid is te hopen op een val van het regime van Mao Tse-toeng of een verwijdering tussen Peking en Moskou binnen afzienbare tijd. KOSTEN VOOR DE VLIEGVELDEN EN VERBINDINGSCENTRA FRANKS SECRETARIS VAN DE NAVO. WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. Frankering bij Abonnement: Terneuzer. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Radactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Ni. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. ,,_r v 1** t-'i Sj 11 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Tsrneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel m^er 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Het Britse persbureau Press Association meldt van gezagheb bende zijde te hebben vernomen, dat de kroning van koningin Eli zabeth dit jaar niet zal plaats vinden. De kroning zou in 1953 geschie den. Over de juiste datum werd nog overleg gepleegd met de rege ringen van het Gemenebest. Het is traditie, dat een Brits monarch wordt gekroond in het jaar vol gend op dat der troonsbestijging. In Tripolis heeft een regerings woordvoerder bekendgemaakt, dat de toestand in Libye na de verkiezingsonlusten van verleden week weer normaal is. Met in gang van Maandag is de avond klok opgeheven. Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Lissabon wordt verno men, dat de ministers van Bui tenlandse Zaken der 14 landen van het Atlantische pact Parijs hebben uitgekozen voor het per manente hoofdkwartier van de Noordatlantische verdragsorga nisatie. In Landen deelt men dit in zicht. Washington echter heeft, naar men in Hongkong met steekhoudende bewijzen aantoont de Idee van een tough policy" van een krachtige politiek tegen over communistisch China nog niet opgegeven. En het is niet zonder grote zorg voor de toe komst, dat de Britten in het Verre Oosten dit vaststellen. Hierbij moet worden opge merkt, dat ook de grootste voor standers van een politiek van toenadering tot Mao niet pleiten voor onmiddellijke concessies aan Peking. Zij zien zeer goed in dat, zolang de oorlog in Korea voortduurt, er geen enkele basis voor onderhandelingen met com munistisch China aanwezig is. Bondagavond heeft zich een zware aardbeving in het gebied Ludwigshafen-Mannheim voor gedaan. De schok was zo hevig, dat men aanvankelijk dacht aan oen geweldige ontploffing. Door de buitengewone sterkte van de beving kon de seismograaf van het meteorologisch instituut van Heidelberg de intensiteit niet meten. Te Mannheim werden 2 sterke aardschokken waargeno- nomen, die vergezeld gingen van een dof gerommel. De schokken waren tot op eten afstand van 120 km te voelen. Na de eerste krachtige stoot volgden nog verscheidene schok ken van geringe sterkte. Over mogelijke schade tenge volge van de aardschokken is nog niets bekend. Volgens de politie te Mann heim beperkt zich de schade in deao stad zich tot het instorten van een muur. Er werd 'n straat afgezet omdat men verdere in stortingen vreesde. De inwoners, die carnaval vierden, verlieten de feestzalen en groepten op de straat tezamen om het gebeurde te bespreken. In Straatsburg werd ook een korte aardschok gevoeld. Er) werd geen schade aangericht. Volgens DPA zou de haard van de hevige schokken, die vooral in Mannheim en Ludwigshafen grote beroering hebben gewekt, Eich waarschijnlijk in het gebied van Worms bevinden. Een aan tal huizen in Ludwigshafen ver toont scheuren in de muren. Volgens politieberichten uit Z. W.-Duitsland heeft de aard- Jacob Malik, de permanente Sowjetrussische afgevaardigde bij de Verenigde Naties, die op 19 Februari naar de Verenigde Sta ten had moeten vertrekken, ver blijft nog in Moskou. Een functionaris van de Russi sche ambassade te Parijs, die dit meedeelde, verklaarde niet te we- ten waarom Malik niet met de „Queen Mary", waarop voor hem een plaats was besproken, naar New York is gereisd. De Russische ambassadeur in Frankrijk, Pawlow, en een ande re Russische afgevaardigde bij de V.N. vertoeven op het ogenblik eveneens in Moskou. beving, voor zover bekend, geen schade of persoonlijke ongeval len teweeggebracht. Te De Bilt vertoonden de seis- mografen geen uitwijking. De seismografen te Witteveen en Heerlen; die onder De Bilt res sorteren, wezen om 22.26 uur 'n zeer zwakke uitwijking aan. Radlo-Valentia meldde Maan dagochtend vroeg van het Noor se motorschip „Black Heron", dat zich ten Noorden van de Azoren bevindt, bericht ontvan gen te hebben, dat er brand woedt in ruim drie. De kapitein van het schip heeft schepen in de buurt verzocht hun posities op te geven. De „Black Heron" was stuk goederen onderweg van New York naar Antwerpen en Rot terdam. Er zijn ongeveer vijftlig mensen aan boord. Het schip is pas een jaar geleden afgeleverd. Zij hebben er zelfs vrede mee, dat Amerika door zijn steunver lening aan Tsjang Kai-Tsjek op Formosa een pistool recht op de borst van het continentale China gericht houdt. Formosa immers zal, indien het eens tot onderhan delingen met Mao komt, de sterkste troef in handen van het Westen moeten zijn. Maar zij achten het een hopeloze en le vensgevaarlijke onderneming, wanneer zij waarnemen, hoe de Amerikanen nog steeds spelen met het denkbeeld de burger oorlog in China opnieuw te doen oplaaien, kennelijk in de hoop, dat de anti-communistische Chi nezen er toch nog eens in zullen slagen Mao te verjagen. Toen de communistische legers indertijd China's Zuidelijkste pro vincie, Joennan, bezetten, slaag den zij er niet in twee nationalis tische legers, het eerste en het vijfde, tot overgave te dwingen. Verschillende eenheden van deze nationalistische legers voeren nog altijd een guerilla-oorlog te gen de strijdkrachten van Mao. Eén divisie echter, de 93ste, on der bevel van generaal Li Mi, trok zich terug over de Chinees- Birmese grens, reorganiseerde zich daar en beheerst op het ogenblik in feite de Birmese pro vincie Kentoeng. Het zwakke Birma, zelf geteisterd door bur geroorlogen, is er nooit in ge slaagd deze vreemde indringers te verdrijven. Het leger van deze generaal LI Mi nu wordt op het ogenblik ver sterkt met enkele van de beste eenheden, waarover Tsjang Kai- Tsjek op Formosa de beschik king heeft. Dit geschiedt via Thailand (Siam), dat in het N. aan de Kentoeng grenst. En het zijn volgens berichten uit rood China Amerikanen, die hierbij hulp verlenen, evenals het ook Amerikanen zouden zijn, die re gelmatig uit vliegtnigen wapens en uitrusting voor generaal Li Mi boven Kentoeng droppen. De diplomatieke vertegenwoor digers der Verenigde Staten in Z. O. Azië zeggen er niets van te weten. Waarschijnlijk is dat de waarheid, maar voor Mao zal het weinig verschil maken, of zijn aartsvijand Tsjang Kai-Tsjek of ficieel wordt geholpen. Het is duidelijk, dat Hao niet rustig zal afwachten, tot gene raal Li Mi's leger zo sterk is ge worden, dat het eèn bedreiging voor Zuid-China vormt. Inder daad zijn de communisten al be gonnen hun strijdkrachten in de provincie Joennan te verster ken. Nog nemen zij daar een defen sieve positie in, maar de vrees, dat zij binnen enkele maanden tot het offensief zullen over gaan, groeit. En dan moet een kritieke situatie ontstaan. Want de Birmese provincie Kentoeng grenst in het Oosten aan Indo- China en dringen Mao's troepen daarin door, dan krijgen de Franse strijdkrachten in Indo- China, die aan de Noordelijke zijde verdedigd zijn door een se rie krachtige versterkingen aan de grens van Joennan, een aan zienlijke Chinese troepenmacht op hun vrijwel onverdedigde lin kerflank. En wat, indien deze Chinese troepen zich in de Indo-Chinese oorlog mengen? Zouden de Amerikanen dan landstrijdkrach ten naar Indo-China sturen, waardoor een nieuw soort Korea zou ontstaan? Men twijfelt er ten rechte aan en gelooft veel eer, dat de Amerikanen dan zou den besluiten tot een lucht- en zee-oorlog tegen China zelf. Maar van zo'n oorlog verwacht men in Hongkong en in Hongkong niet alleen! niets goeds en daarom zou men maar al te blij zijn, indien de Amerikanen wat duidelijker afstand wilden bewa ren van de nationalisten. H. M. de Koningin heeft Maan dagmiddag een bezoek gebracht aan de industrie- en huishoud school te Zeist. Het doel van dit bezoek was kennis te maken met het werk van de commissie- Kohnstam, de ministeriële com missie, ingesteld voor het bestu deren van nieuwe methoden voor het nijverheidsonderwijs voor meisjes. Te circa half drie werd de Koningin begroet door de direc trice, mej. J. J. Kolff. De leden van het bestuur der school en de inspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs, mr. ir. M. Goote, die bij dit bezoek 'tegenwoordig waren, werden aan H. M. voorgesteld. In diverse klaslokalen werden de toegepaste nieuwe werkwijzen getoond. Met grote belangstel ling nam de Koningin daarvan kennis. Na de rondgang door het ge bouw hield een groep leerlingen een show van zelf vervaardigde kledingstukken. Te Cairo is officieel meegedeeld dat Zaterdag besprekingen over het Brits-Egyptische geschil zul len beginnen tussen de Egypti sche premier Ali Maher Pasja en de Britse ambassadeur sir Ralph Stevenson. Premier Maher heeft in een ra diotoespraak gezegd dat, als de on derhandelingen met Engeland niet slagen, „de regering het volk zal steunen in de nationale strijd". Een woordvoerder van de Britse ambassade te Cairo zei, dat de Egyptenaren de ambassadeur gis teren tot het houden van bespre kingen hadden uitgenodigd. „Wij zijn zeer verheugd", aldus de woordvoerder. In politieke kringen was men Maandag algemeen van mening, dat het uitstel van de bespreking van de vroegere kabinetsforma teurs, Sukiman en Sukarto, die voor Zondag in het vooruitzicht was gesteld, moet worden toege schreven aan de wens, dat ook de vice-president, Drs Moh. Hat- ta, de bespreking zou kunnen bij wonen. De heer Hatta bevond zich Zondag in Medan, doch is in de loop van Maandag te Djakar ta teruggekeerd. Deze algemeen geuite mening geeft bij sommigen voedsel aan de gedachte, dat de heer Hatta mogelijk met de leiding van de regering zal worden belast. De verwachting, dat de vroegere formateurs wederom de vorming van een kabinet zullen worden opgedragen, hoorde men in de wandelgangen van het parlement en in gesprekken met Indonesi sche politici veelvuldig, aldus de politieke correspondent van Aneta. Een veel gehoorde speculatie daarbij was, dat de opdracht zou kunnen luiden: de vorming van een coalitie-kabinet op de breedst mogelijke parlementaire basis. Daarbij zou van de socialistische partij van Sutan Sjahrir ver wacht kunnen worden, dat zij weigeren aan de regering deel te nemen zonder dat zij moeilijkhe den bij de vorming van zulk een regering in de weg zou leggen. De politici verwachten, dat de basis van de coalitie dan weer bij de Masjumi (Islamietisehe partij) en de P.N.I. nationale par tij) zal liggen met een mogelijke lichte wijziging in de zetelverhou ding. Zij achten het niet waar schijnlijk, dat de vorming van een nieuw kabinet in een week zal kunnen worden voltooid. In kringen van het Indonesische parlement sprak men de ver wachting uit, dat het bepalen van het definitieve standpunt ten aanzien van de gesloten overeen komst inzake de „mutual securi ty act" (de oorzaak van de hui- c I 1 dige kabinetscrisis) een van de gen boven ouez-kannnlzone eerste taken van de nieuwe rege- I rina 7? Het hoofdkwartier voor het| Midden-Oosten van de Britse luchtmacht heeft Maandag te Ismailia bekendgemaakt dat de R.A.F. heden met oefeningen boven de Suezkanaalzone zal be ginnen, die 3 dagen zullen du ren en waarvan het doel is „de verdediging van de zone in de practijk te beproeven". „Meteor" en „Vampire"- straaljagers zullen een grote rol in de oefeningen spelen. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van de regering een gemengde commissie in te stellen tot onderzoek van de mo gelijkheid om de regeling van het vervroegde ouderdomspensioen te vervangen. Dit onderzoek is een gevolg van een advies van de staatscommissie voor de pen sioenwetgeving (commissie-Van Poelje). Deze gaf haar advies op grond van de wenselijkheid alle aspecten van dienst, ambtenaren- belang, rechtspositie, ambtena renrecht, organisaties, rechtsze kerheid in aanmerking te nemen. Het gaat hier om de personen, die z.g. slijtende betrekkingen be kleden, dit zijn betrekkingen, die geacht worden in de regel door personen van gevorderde leeftijd niet dan ten koste van grote in spanning te kunnen worden ver vuld. Een subcommissie heeft de ge dachte geopperd de thans be staande regeling voor het ver vroegde ouderdomspensioen af te schaffen en te doen vervangen door een pensioenkeuring. Over dit denkbeeld heeft de staatscom missie zich nog niet uitgesproken. De zojuist opgerichte commis sie, die de verkoop van Perzi sche olie aan het buitenland moet regelen, is voor het eerst bijeengeweest. Volgens persberichten heeft zij aanvragen van twee Ameri kaanse maatschappijen, een Duitse en een Oosteuropese (waarschijnlijk Hongaarse) on derneming onderzocht. Deze week zouden contracten worden afgesloten voor ongeveer 10 mil- Hoen ton, aldus genoemde be richten. De Franse waarnemend opper bevelhebber in Indo-China, gene raal Salan, heeft te Saigon mee gedeeld, dat het uit vijf bataljons bestaande garnizoen van Haobinh (65 km ten Z.W. van Hanoi) is teruggetrokken. Strijdkrachten van de Vietminh trachten de stad te bezetten en worden door Fran se vliegtuigen bestookt. Voorts deelde generaal Salan mede, dat 22.000 soldaten van de Franse-unie, die de 75 km lange aanvoerlijn van Hanoi naar Hao binh bezet hielden op nieuwe ver dedigingslinies zijn teruggetrok ken. Dit terugtrekken heeft een einde gemaakt aan de gevechten, die 102 dagen lang werden gele verd tegen de Vietminhopstande- lingen uit de met oerwouden be dekte heuvels en bergen bij de Zwarte-rivier. Hao Binh werd op bevel van wijlen maarschalk De Lattre de Tassigny bezet om de aanvoer- weg van de Vietminh van com munistisch China naar centraal Indo-China af te snijden en de op standelingen te dwingen slag te leveren. Generaal Salan verklaar de op een persconferentie, dat de Vietminhopstandelingen door het plotselinge terugtrekken van de Franse strijdkrachten waren ver rast. Bij het terugtrekken werden slechts 15 soldaten van de Fran se-unie gedood en 170 gewond. Van de ruim 1500 voertuigen gingen er twaalf verloren. Volgens generaal Salan zullen de strijdkrachten van de Franse unie nu hun consolidatie van de Tonkinesé delta intensiveren. In de delta zijn opstandelingen ge ïnfiltreerd, terwijl Franse solda ten vastgehouden werden door de verdediging van Hao Binh. Voorts verklaarde de generaal, dat door het bezetten van het be trokken gebied en de thans uitge voerde ontruiming de Franse- unle-strijdkrachten 22.000 van de 40.000 man Vietminh-troepen die de strijd hadden aangebonden, buiten gevecht hebben kunnen stellen. Aan Franse zijde waren de verliezen de laatste weken 394 doden, 835 gewonden en 304 ver misten. De generaal achtte het niet onmogelijk, dat de Vietminh. troepen met behulp van de Chine se communisten hun oude sterk te weer zullen bereiken. Zij zou den z.i. echter niet in staat zijn opnieuw een offensief te ontkete nen, zoals de afgelopen weken. De Franse minister van de ver bonden staten, Letourneau, heeft te Saigon verklaard, dat het te rugtrekken der Franse-troepen geen grote wijziging in de Franse strategie inhoudt en een onder deel is van een plan, dat reeds lang geleden is ontworpen. Volgens Letrouneau is de alge mene toestand sinds 1950 onte genzeggelijk verbeterd. Maar naar zijn mening kwam dit min der duidelijk aan het licht in N.- Vietnam, waar de militaire toe stand de politieke gebeurtenissen overschaduwt. De radio van de Vietminh heeft Maandag verklaard, dat 3 Franse bataljons zijn vernietigd en de te rugtrekkende troepen van de Franse-unie worden achtervolgd. Volgens dit bericht werd 'n Frans bataljon in HoaBinh zelf in de ring zal zijn. Intussen heeft de P.K.I. (com munistische partij) een verkla ring uitgegeven, waarin wordt aangedrongen op het vormen van een regering zonder de Masjumi, doch met de P.N.I. en de PJ3.I. (socialistische partij). Het Chinese blad ,,Keng Po" schrijft over de kabinetscrisis, dat Indonesië tijdens z'n vrijheids strijd alle krachten heeft inge spannen om in het buitenland vrienden te krijgen. De vrijheid is bereikt met de morele steun van Amerika en Australië, ter wijl ook het Sowjet-blok het In donesische streven steunde. De ster van de jonge republiek scheen toen helder. Thans is de sympathie van Rusland geheel verdwenen, terwijl van die van Amerika niet veel over is. Het verlangen om in vrede en vriend schap met allen te leven wordt in de practijk dikwijls tot uit drukking gebracht op zulk een wijze, dat men juist geen enkeïè vriend overhoudt. De onafhanke- lijkheidspolitiek van de Indone siërs gaat in de richting van een politiek van isolationisme, die pan gehakt. De twee andere ba taljons waren buiten de stad na veel overeenkomst vertoont met hevige gevechten, die twee dagen1 een schelpdier, dat op de kracht en nachten hadden geduurd, ver- van zijn huisje vertrouwt qm nitigd. 1 zich veilig te stellen. Van bevoegde zijde wordt ver nomen, dat de Atlantische Raad het eens is geworden over de verdeling der kosten van het program voor het aanleggen van Vliegvelden en verbindingscentra. De kosten van de uitvoering zijn op 435.600.000 dollar geraamd, 'Amerika neemt het grootste aandeel op zich en wel 182.000.000 dollar. Het Britse vrachschip „Lord Glanely" (5640 ton) is Maandag de haven van Brisbane binnen gesleept door de Nederlandse sleepboot „Noordzee". De vrachtboot verloor op weg van Brisbane naar Vancouver bij de Salomonseilanden haar schroef. Het schip dreef 9 uur stuurloos rond en werd toen op 14 Februari bij de Santa Cruz- Archipel in de Stille Oceaan door de Noordzee op sleeptouw genomen. De sleepreis heeft 11 dagen, waarin 1000 mijl is afger legd, geduurd. Uit de laatste statistiek van het gewestelijk arbeidsbureau te Zwolle, waaronder ook Kam pen, Steenwijk en Deventer res sorteren blijkt, dat de sigaren- industrie slachtoffer dreigt te worden van de huidige economi sche toestand. Deze industrie moest het eerst maatregelen nemen om de drei gende werkloosheid zo lang mo gelijk uit te stellen, wat slechts gedeeltelijk gelukte. De indu striëlen zijn thans bezig door 'n vergaande sanering en voorts door samenwerking de situatie in de sigarenindustrie weer enigszins dragelijk te maken Het is begrijpelijk, dat onder de ze omstandigheden veel sigaren makers geheel of gedeeltelijk werkloos zijn. In het rapport komt verder tot uiting, dat het werkloosheidscijfer in dit dis trict, dat weinig industrie heeft, ■vergeleken bij vorig jaar is ver dubbeld. Een kwart van de werklozen wordt gevormd door de bouwvakarbeiders. Weliswaar zal in Maart de bouwnijverheid toenemen, doordat de leningen ten behoeve van de woningbouw dan haar invloed zullen begin nen uit te oefenen, maar tegen die tijd zullen ook weeil vele ar beiders uit dit gewest zonder werk komen daar de grote ka zernes in Steenwijk en op de Veluwe dan ongeveer gereed zui len zijn. De onderstaande landen hebben de volgende lasten te dragen: Dollars: Frankrijk 56.000.000 Groot Brittannië 56.000.000 Italië 33.600.000 België 28.000.000 Canada 22.680.000 Denemarken 17.080.000 Nederland 17.360.000 (Bijna 66 millioen.) Noorwegen 12.880.000 De cijfers voor de andere lan den zijn nog niet bekend. DE VERDELING VAN DE VIJF TIG NAVO-DIVISIES. De permanente militaire com missie van de Navo zal vandaag neg eens bijeenkomen om, naar te Lissabon verluidt, het vraag stuk van de verdeling der vijftig divisies over de ledenstaten der organisatie te bespreken. Sir Oliver Franks, de Britse ambassadeur te Washington, is gisteren gekozen tot secretaris generaal van de Navo, zo wordt van gezaghebbende zijde te Lis sabon vernomen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Plaatselijk mist. In de ochtend plaatselijk mist, overigens droog weer met enkele opklaringen. Overwegend zwakke wind uit Noordelijke tot Ooste lijke richtingen. Ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren. ZON. EN MAANSTANDEN. 26 27 ZON op onder 7.35 18.13 7.32 18.14 MAAN op onder 7.52 20.04 8.05 21.30 WOENSDAG 27 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.— 3.35 4.15 4,25 n.m. 3.27 4-02. 4.42 4.52

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1