Uit de Provincie RADIO? Binnenlands Nieuws Terry en Berry en „De wiite Eland Wat brengt Toespraak van De Gaufle. Samenwerking tussen Franse partijen Uitbreiding gemeentelijke politiekorpsen Automatische kiripperlichlinstaltaties NIEUWE AMERIKAANSE VERLICKT ÏN GSELEMEMT TERNEUZEN. Gevonden voorwerpen AXEL. AARDENBURG -^=*1 BOSCHKAPELLE HOEK. OOSTBURG. SAS VAN GENT. SLUISKIL. SLUIS. IJZENDIJKE. EEDE. Ernstig verkeersongeval. Zaterdagavond omstreeks 10 min. over 9 liep een paartje op de langs de spoorweg lopende betonweg naar de Baandijk, toen een motorrijder, de heer J. v. W., hen achterop kwam rijden, terwijl nog verder verwijderd in dezelfde richting een jeep naderde. Hoe het ongeluk zich heeft voor. gedaan is nog niet komen vast te staan al wordt vermoed, dat de motorrijder door de lichten van de jeep attent gemaakt op haar nadering, naar rechts uit week om deze te laten passeren en te laat bemerkte, dat een paar- tje even vóór hem op de rechter zijde van de weg liep. Hoe het ook zij, de motorrijder reed de heer J. v. d. H. uit Hoek van achteren aan de linkerzijde aan, met het gevolg, dat de wan delaar en de motorrijder op de weg werden geslingerd. De heer H. Berwald, die zich op zijn rijwiel naar zijn werk op de l'Azöte begaf, zag van een af stand dat plotseling het licht van het motorrijwiel verdwenen was en hoorde een gil van het meisje. Ter plaatse gekomen zag hij de heren v. W. en v. d. H. in bewus teloze toestand op de weg liggen De Donze-Visserstraat wordt vernieuwd. Heden zullen de bewoners van de Donze-Visserstraat verheugd kunnen constateren, dat een aanvang wordt gemaakt met de vernieuwing van hun hobbel- en putrijke straat. Door de dienst van gemeente werken zal een nieuwe klinker bestrating worden aangebracht, aan weerszijden waarvan een trottoir wordt gelegd. Hierdoor zal ook in deze straat het stoepje af stoepje op voor de voetgangers spoedig tot het verleden behoren. De Inspecteur van Politie te Temeuzen deelt hierbij mede, dat omtrent de volgende gevon den voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarbij ver melde adressen. Leren kinderportemonnaie met spaarzegeltjes, Wulpenbek E 40, Hoek; langharige wit met zwarte hond (verbasterde fox), garage Visser, Parkeerterrein; kinder tas, Kerkhoflaan 37; paar bruine dameshandschoenen, Steenkamp- laan 11; bruin-grijze das, Willem de Zwijgerlaan 46; wollen hand schoenen, bureau van politie; rode want, Vlooswljkstraat 3; terwijl iets verder het DKW-mo- parelen Slabber, Donze- laCT waarvan hp»t voor- Snoei pa torrijwiel lag, waarvan het voor wiel geheel omgebogen was. Hij liep de aankomende jeep te gemoet om de bestuurder attent te maken op het plaatsgevonden ongeluk, waarop hij de inzitten den verzocht een geneesheer te gaan waarschuwen. Hierna legde hij de beide slachtoffers aan de kant van de rijweg en wachtte op de komst van medische hulp. Dokter Van Breda Vriesman was spoedig ter plaatse en vervoerde in zijn auto beide slachtoffers naar het ziekenhuis alhier. Visserstr. 18; parapluie, Bakkerij Kavelaars, Noordstraat; muts (bruin met groen), bureau van politie; sleuteltje, bureau van politie; bruin kammetje, Steen- kamplaan 93; een bril, Anjerstr. 15; blauw ealpinomuts, Blokken 9; een kerkboek (N. H.), Nieuw - straat 5: paar blauwe kinder wantjes, Donze-Visserstr. 7; licht bruine glacé herenhandschoen, Geraniumstr. 14; kinderporte monnaie, bureau van politie; lederen herenvest met ritsslui ting, met in de zakken een paar Rosen - Hier bleek, dat de heer v. W. een zware hersenschudding had lederen handschoenen opgelopen, terwijl de heer v. d. gracht 11. H., die over hevige pijn in de1 lenden klaagde, een zenuwschok had bekomen. Daar de inzittenden van de jeep onbekend zijn gebleven, verzoekt de politie hen zich met haar in verbinding te willen stellen. Naar wij vernemen maken de heren v. d. H. en v. W. het naar omstandigheden vrij goed. Een ongeval. Zaterdagavond omstreeks 10 vóór 9 wandelde de 16-jarige jongeman A. D., die lijdende is aan epilepsie, in de Noordstraat, toen hij juist voor het in verbou wing zijnd winkelpand van de heer Jurry een aanval van deze ziekte kreeg. De ongelukkige kwam hierbij in aanraking met een pas ge plaatste étalageruit van bedoeld pand, waardoor de ruit in de linkerbenedenhoek beschadigd werd. DINSD AG 26 FEBR. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Water standen; 9.35 Gram.; 10.50 Voor de jeugd; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Piano; 12.00 Gev. muziek; 12.30 Mededelingen; 12.40 Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 Orkest; 14.00 Voor de vrouw; H-30 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.30 Causerie; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de kin deren; 16.50 Koor; 17.15 Gram.; 17.30 Piano; 18.00 Nieuws; 18.15 Lichte m uzieik; 18.40 Sur. volks muziek; 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Piano; 19.15 Causerie; 19.20 Jazzmuziek; 19.42 Cause rie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actuali teiten; 20.15 Gev. programma; 21.15 Ik weet, ik weet, wat u niet weet; 21.30 Allerlei; 21.35 Lichte Diamanten bruiloft van echtpaar v. Belleghem. Aan het Dijkske te Eede zal op 27 Februari feest worden gevierd. Die dag zullen de echtelieden Eduard van Belleghem en Mathil- de de Vleeshouwer de dag her denken dat zij 60 jaar getrouwd zijn en zullen ze eens echt in de bloemetjes worden gezet. Eduard werd in 1865 te Middel burg (België) geboren en zijn vrouw aanschouwde in 1868 te Eede het levenslicht. Uit hun hu welijk zijn 10 kinderen geboren, waarvan nog 8 in leven zijn. Daar zij op hun oude dag bij een dochter inwonen, ontbreekt het hen niet aan goede zorgen. Overigens zijn beiden nog zeer kras en genieten nog een goede gezondheid. Een leven van hard werken en ploeteren hebben de echtelieden achter de rug. Aan het begin van deze eeuw was het met de sociale toestanden niet bepaald rooskleu rig gesteld. Van de vroege mor gen tot de late avond trok Eduard de boer op om varkens te kopen, waardoor hij een bekend persoon is in het land van Cadzand. Door hun grote arbeidzaamheid en spaarzaamheid hebben zij zich door alle moeilijkheden heen we ten te slaan en hebben al hun kinderen een goede bestemming gekregen. Het familiefeest zal op Zondag 2 Maart worden gevierd. Om 10 uur zal een plechtige H. Mis uit dankbaarheid worden opgedra gen, waarna een groots familie feest zal plaatsvinden. Verkeersongeval. Toen gisternamiddag nabij de halteplaats Axel-Station het por tier van een uit de richting Ter- neuzen komende autobus werd geopend, kwam een uit dezelfde richting komende bromfietser, die hierop niet had gerekend, met het geopende portier in botsing, tengevolge waarvan hij verwond werd en zijn bromfiets vrij grote schade opliep. 250 Huwelijken voltrokken. Dezer dagen mocht de heer A. L Catsman, als ambtenaar van de burgerlijke stand speciaal belast methet voltrekken van huwelij ken., het huwelijk voltrekken van de heer en mej. A. van Waes en I. Scherbeijn, waarmede de heer Catsman, die tevens lid van de gemeenteraad is, sedert zijn ambtsaanvaarding in 1941 het 250ste paartje in het huwelijks bootje deed stappen. Opbrengst collecte. De alhier gehouden carillon collecte heeft 30,38 opgebracht. Bevolkingsonderzoek t.b.c. Thans is men zover gevorderd, dat de data waarop het t.b.c.-on- derzoek in onze gemeente zal plaats vinden, bekend zijn. Voor .Aardenburg is dit van 7 tot en met 11 Maart, voor Eede 12 en 13 Maart, voor St. Kruis op 6 Maart en voor Draaibrug 14 Maart. Gebleken is, dat nog velen niet doordrongen zijn van welk een groot belang dit onderzoek is. Daarom is er tegen 27 Februari op het gemeentehuis een bijeen komst belegd om alsnog de ge wenste inlichtingen te geven. Dat zich nog velen afzijdig hou den, blijkt uit de volgende cijfers: In Aardenburg zijn 1071 perso nen, die aan het onderzoek deel nemen, terwijl 300 zich afzijdig houden; in Eede zijn er 190 afzij- digen tegen 663 deelnemers en te St. Kruis 371 deelnemers tegen 66 I die geen onderzoek wensen. Voor muziek; 22.05 Klankbeeld; 22.45 Draaibrug hebben zich 132 perso Buitenl. overzicht; 23.00 Nws.non opgegeven. 23.15 Sport; 23.30 Gram. HILVERSUM n: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 9.40 Veewagen in de sloot. Op de provinciale weg ter hoog te van Stoppeldijkveer gebeurde een merkwaardig ongeluk. Een Uitvoering Crescendo's Kinderkoor." Zaterdagavond had op de Gem. Gehoorzaal een uitvoering plaats van „Crescendo's Kinderkoor" on der leiding van de heer J. Kouse maker uit Goes. De voorzitter van „Crescendo", de heer P. A. Ocké, verwelkomde de bezoekers, waarbij hij opmerk te dat een groot deel der aanwe zigen, n.l. de kinderen, op de ver keerde plaats zaten. Hun plaats was niet in de zaal, maar op het toneel in 't kinderkoor. Hij hoop te, dat velen van hen na deze uit voering lid zullen worden van het koor, waarvoor reeds a.s. Dins dagavond om 6 uur gelegenheid zal zijn bij de repetitie op de Ge hoorzaal. Op de piano begeleid door dok ter Hofstee zong hierop het kin derkoor enige ingestudeerde lie deren, die op uitmuntende wijze werden ten gehore gebracht. Vooral de uitvoering van de Kleppermars viel te loven. Een daverend applaus viel de jongelui ten deel. Na de pauze werd opgevoerd het zangspel Elfenzang." De kinderen keurig omgetoverd als „elfjes" voerden dit mooie zangspel onberispelijk uit en wer den hiervoor door een dankbaar applaus beloond. In z'n slotwoord wendde de heer Ocké zich niet alleen tot de nog schoolgaande jeugd, die in het kinderkoor dient te zijn, maar ook tot hen die de schoolbanken reeds hebben verlaten. Voor hen is, zo zij de leeftijd van 15 jaar hebben bereikt, plaats in „Cres cendo" en kunnen zij zich Dins dagavond om half acht op de Ge hoorzaal als lid aanmelden. Vervolgens wees spr. nog even op de inrichting van het toneel, dat nodig onder handen dient ge nomen te worden, want het was ook bij deze uitvoering gebleken, dat dit niet aan zelfs ook maar bescheiden eisen voldoet. Burgemeester Hanssens, die van de noodzakelijkheid van deze ver nieuwing overtuigd is, heeft zijn volle medewerking toegezegd en reeds op 15 Maart a.s. zal onder leiding van de heer F. de Grote een grote uitvoering in de Ge hoorzaal worden gegeven, waar aan alle Hoekse verenigingen zul len medewerken. De baten van deze avond zullen ten goede komen aan het fonds dat voor dit doel is opgericht. Afdelingen O. en W. Z. Vlaan deren der Ned. onderwijzers vereniging bijeen. onderwezen; wel kan men een keuzetaai doen. Aanvankelijk overschat men de Amerikanen wat spoedig tot zijn juiste pro porties wordt teruggebracht. Het peil der 7e en 8e klas stond gelijk aan die van een 5e klasse bij ons. De Amerikaanse kinderen wordt van begin af aan een grote zelfstandigheid aangekweekt. Ze zijn dan ook zelfstandig en spelen de baas over hun ouders. In geen enkele klas werd door spiexer het gebruik van schriften gecon stateerd. Al het schriftelijke werk wordt op losse blaadjes ge maakt. Blijven zitten bestaat niet, daarom vindt men in de diverse dassen verschillende groepen die op verschillend peil staan en waaraan ook afzonderlijke lessen worden gegeven. Het Amerikaan se devies: take it easy, wordt bij het Amerikaanse onderwijs wel zeer goed toegepast. Van jongs af aan gaat het kind dollars ver dienen. Op de high schools kan men geen behoorlijk programma afwerken. De positie van de Ame- i-ikaanse onderwijzer is hopeloos. De salariëring en pensioenrege ling zijn in de verschillende sta ten zeer verschillend. De dienst jaren in de ene staat verkregen gelden niet mee in de andere. Zelfs wordt, vergeleken bij de ene staat in de andere, een drie maal hoger salaris gegeven. De benoeming der onderwijzers ge schiedt per jaar, terwijl het sala ris berekend is over de negen maanden dat les wordt gegeven. Tijdens de vacantie worden zij liet uitbetaald. In de a.s. grote vacantie zijn de heer Breure en zijn echtgenote aitgenodigd om in Amerika een 'ezing te houden over het onder wijs in Nederland, welke over 6 lagen zal worden verdeeld, tel kens 1% uur. De heer Van der Lijke van de 3.B.M. gaf voor de onderwijzers mn uiteenzetting over de reizen, lie de S.B.M. voornemens is het komende vacantieseizoen te orga- liseren Zij heeft een spaarrege- ing ontworpen, waaraan elke ',chool in W. Z. Vlaanderen deel can nemen. Hierna vertoonde de heer Breu. *e een aantal lichtbeelden met een kort woord toegelicht. Het werd een interessante avond. De voorzitter van de N.O.V. O. Z. Vlaanderen, de heer C. Weststra- te uit Terneuzen, dankte voor de uitnodiging aanwezig te zijn op deze avond. De heer Vermeulen sloot met de wens uit te spreken, dat nog veel vg.n dergelijke bijeenkomsten zouden mogen worden georgani seerd, terwijl hij samenwerking in deze met O. Z. Vlaanderen op hoge prijs zou stellen. tij en van heinde en ver, zowel uit geheel Zeeuws-Vlaanderen als ran de naburige Belgische ge meenten, zullen bezoekers getui ge zijn van dit enig carnavals- mest in Zeeuws-Vlaanderen. Twee dagen lang zullen de Sas- senaren in een bonte mengeling van groepen, paren en enkelin gen in velerlei kledij en gemas kerd hossend, springend en zin gend door de straten trekken en menige bekende op gepaste wijze in het ootje nemen. Naar wij vernemen heeft de Z. V. T. M. voor deze carnavals dagen extra diensten op en van Sas van Gent ingeschakeld, zo dat er volop gelegenheid zal zijn dit vrolijk schouwspel te komen bijwonen. Carnavalsviering. Onder auspiciën van de perso- neelsvereninging van de l'Azote werd in de zaal van het grote Ca sino een carnavalsviering gehou den voor leden en introducées. Een 150 tal gasten werden door de voorzitter verwelkomd, bene vens het Ambonees gezelschap, Suara Maluku, die een grote bij drage heeft geleverd tot een wel slagen van deze viering. Aller eerst werd er cabaretprogramma door de Ambonezen verzorgd on der leiding van de heer Jona thans. Het programma was keu rig verzorgd en stond wat kunst betrof op een hoog niveau. Na 't vlot afgewerkte spel werd er met een dansje en onder gezellig sa menzijn, waarbij diverse attrac ties uit de bus kwamen deze vie ring besloten. De personeelsver eniging mag op een zeer geslaag de en gezellige avond terugzien. K.A.B.-film. Niet alleen bekende sprekers heeft de K.A.B. uitgenodigd om haar winterprogramma te doen slagen, ook op de culturele film dienst van die organisatie is een beroep gedaan het programma ie vullen. Zaterdag was de film dienst uit Utrecht gekomen om alhier een filmvoorstelling te verzorgen met als hoofdnummer „De duivel in het klooster". De leden hebben deze gelegenhe dankbaar benut en toonde dit door een massale opkomst Vergadering Tafeltennisclub. In het klein Casino vond er een ledenvergadering plaats van de tafeltennisclub C.N.A., waarin het reglement met algemene stemmen werd aanvaard. In de technische commissie zullen zit ting hebben mej. A. van Esch en de heren K. de Rocy en P. de Soomer. Biljardwedstrijd. In Hotel Centraal te Sluis vond een biljartwedstrijd plaats tussen de biljartclub „Kunst en Ont spanning" en Retranchement. Na een spannende strijd wist K. on O. te zegevieren. De gedetailleerde uitslag was als volgt: H. v. Craeynest-P. Kneute 7843 H. VerbuijtF. Luteijn 4483 O. Murijn-A. v. Hanegem 16l'i E. v. Staveren-I. Reijnierse 1119 A. v. Loocke-J. v. Hoorn 4645 A. Geijzels-D. v. Hanegem 4959 C. Quataert-J. Driessen 634C T. de Clerck-L. Scheerens 8177 G. Canniere-J. Luteijn 35—2t Geslaagde uitvoering. In hotel „De Vier Emmers" te IJzendijke gaf de muziekvereni ging „Geduld Overwint" haar laatste winterconcert. Toen voor zitter Doens het openingswoord sprak, was de zaal geheel gevuld. Het programma, dat uit een mu zikaal en humoristisch gedeelte bestond, werd vlot uitgevoerd. Het muzikale gedeelte stond op hoog peil. Vooral de „Cortège Heroique" van Mahy mocht een daverend apllaus in ontvangst nemen. Ook voor het toneel, dat verzorgd werd door de leden van de plaatselijke zangvereniging, niets dan lof. De twee klucht spelen vielen zeer in de smaak en we zagen vooral wat de da- mesrollen bet-eft goede debutan ten. De avond werd met een in tiem bal besloten, dat tot in de kleine uurtjes de stemming er in hield. Generaal De Gaulle, leider van de Franse volksconcentratie heeft op een massavergadering van zijn partij in Parijs een toespraak ge houden, .waarin hij de stichting van het Atlantisch Pact toejuicht doch uitspreekt tegen een „absor beren" van nationale Franse strijdkrachten door het Europese leger. Frankrijk liep het risico het slagveld voor het Westen te wor den en stelde bases ter beschik king. Het diende daarom wel om lijnde garanties van Engeland en Amerika te ontvangen betreffen de hun hulp in het geval van agressie. Deze garanties waren niet gegeven. West-Duitsland was ontheven van de verplichtingen als versla gen mogendheid zonder echter verplicht te zijn definitieve over eenkomsten met zijn vroegere te genstanders aan te gaan. Zonder eigen leger liep Frankrijk gevaar in slavernij van de Sowjet-Unie te vervallen of een Amerikaans protectoraat te worden om later onder Duits toezicht te worden geplaatst. Lichtbaken10.00 Voor de jeugd; vee-auto reed in de sloot langs de 10.15 Gram.; 11.00 Voor de huis vrouw: 11.30 Gram.; 12.00 An gelus; 12.03 Gram.; 12.30 Mede delingen; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Causerie; 13.25 Gram.; 13.30 Lichte muz.; 14.00 Gev. programma; 14.55 Piano; 15.15 Gram.; 15.30 Cause rie; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.35 Sport; 17.45 Regeringsuit- «ending; 18.00 Nieuws; 18.15 Ac tualiteiten; 18.20 Sport; 18.30 Lichte muziek; 18.45 Causerie; 19.00 Hier is vrij Europa; 19.30 Gram.; 19.40 Causerie; 19.50 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.08 De eewone man; 20.15 Gev. progr.; 22.30 Declamatorium22.45 Ge bed; 23.00 Nieuws; 23.15 Cause rie; 23.25 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 12.50 Koersen; 12.55 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Piano; 14.00 Schoolradio; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.50 Boekbespre king; 18.00 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 19.50 Causerie; 20.00 Hoorspel; 21.45 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws. weg. De schade bleef beperkt tot enkele afgerukte boompjes. Ook de chauffeur had kennelijk geen letsel bekomen: toen de politie verscheen was van hem geen spoor. Enkele uren nadien kwam een takelwagen opdagen, die de vee auto op last van een onbekend persoon kwam weghalen. Aange zien het een vrij raadselachtig ge val was, werd hiervoor geen toe stemming gegeven. Toen uitein delijk bleek, dat de wagen be stuurd was geweest door een ze kere C. S. uit Nieuw-Namen, kon hij worden opgetakeld. De chauf feur is vermoedelijk onder in vloed van sterke drank geweest. Teerdag fietsclub. In het clubgebouw bij de heer F. Baert hield de fietsclub „De Zwaluw" haar jaarlijkse teerdag. Tot laat in de avond bleef de stemming erin. Afbraak R.K. lagere school Van gemeentewege is een aan vang gemaakt met de afbraak van de R.K. lagere school, die in zo'n vervallen staat verkeerde, dat zij de gehele straat ontsierde. In hotel De Vuijst te Oostburg organiseerde de N.O.V. West Z. Vlaanderen een bijeenkomst, waarop de afd. O. Z. Vlaanderen was uitgenodigd. De heer L. J. Breure, directeur van de bijzondere neutrale U.L.O school te Steenbergen, hield een lezing over „Onderwijstoestanden in Amerika". De voorzitter van de afd. W. Z. Vlaanderen van de N.O.V., de heer P. A. Vermeulen, hoofd der openbare lagere school te Cadzand, sprak een woord van welkom tot de aanwezigen. De heer Breure schetste hoe hij in de gelegenheid gesteld werd indrukken over het Amerikaanse onderwijs op te doen. Dit gebeur de op uitnodiging van The Natio nal Education Association, welke vereniging 500.000 leden telt. Met een vertegenwoordiger van de Katholieke en Prot. Chr. organi satie van onderwijzers, die mede werden uitgenodigd, maakte de heer Breure de rei§. Hij gaf zijn indrukken weer, opgedaan in de staten Maine, Nw. Hampshire en Vermont. Spr. bezocht 60 scholen. Het is opvallend, dat er in Ameri ka vrijwel geen standsverschillen bestaan. Het onderwijs bestaat uit 6 jaar lagere school, 6 jaar high school, 4 jaar college en 3 jaar universiteit. Meer waarde vordt gehecht aan het kunnen dan aan het kennen. Plet pro gramma op de scholen is zeer be perkt; zo worden er geen talen Gemeenteraad. De gemeenteraad van Sas van Gent is bijeengeroepen tegen Donderdag 28 Februari a.s. De omvangrijke agenda omvat o.m. de begrojing van de stich ting „Het Sasse Zwembad"; de gemeentebegroting voor '52; verzoek van J. Hofstee om eer vol ontslag met ingang van 1 April als onderwijzer aan de o. 1. school en als onderwijzer aan de cursus in de Franse taal aan die school; de benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur we gens periodieke aftreding van J. P. Geirnaerdt; benoeming van 7 leden der commissie tot wering van school verzuim; verder een voorstel tot verzet ting van de jaarlijkse kermis van de le Zondag vein September en daaraanvolgende Maandag en Dinsdag naar de Zaterdag voor afgaande aan dè 2e Maandag in September en de daaraanvol- zen maakt bekend dat door dag; een Voorstel tot aankoop van Alfons en Marie L. Dhuijvetter te Assenede van gronden in de St Albf rtpolder ten behoeve van woningbouw; een verzoek van de afdeling Sas van Gent van de katholieke bon,d voor E.H.B.O. om een sub sidie over 1952 uit de gemeente kas ad f 500 voor de aanschaffing van dringend benodigde materia len; een verzoek van de vereniging tot instandhouding ener neutrale kleuterschool te Sas van Gent tot de bouw ener kleuterschool dan wel verbouw der openbare lagere school tot dat doel; een voorstel tot het bouwen van 35 woningen aan de Dijk- straat en 6 woningen in de Zand straat. Carnaval Heden en Dinsdag viert de zot ternij in de gemeente weer hoog- KINBEREN GINGEN ER MET HANDGRANAAT VANDOOR. Het oostelijk stadsdeel van Meppel, de z.g. Ezingerbuurt, heeft enige uren lang in opwin ding verkeerd over het zoekra ken van een handgranaat, die vermoedelijk in de handen van pelende kinderen terecht was gekomen. Aan de rand van dit stadsdeel wordt gewerkt aan de egalisatie van braakliggende terreinen voor le aanleg van een sportpark. Bij deze werkzaamheden vond één der werklieden een handgranaat, een z.g. eiergranaat, die vermoe delijk tijdons de bezetting bij oefeningen is gebruikt. De vin der bedekte het projectiel en ging do politie waarschuwen. Toen hij terugkeerde, was de granaat verdwenen- Daar vermoed werd, dat kin deren uit de buurt zich ermee uit de voeten hadden gemaakt, alarmeerde de politie de gehele buurt. Niemand kwam evenwel de granaat terugbrengen. Toen men later het terrein nog eens inspecteerde, werd het pro jectiel gedeukt teruggevonden. Men neemt aan, dat kinderen met het gevaarlijke tuig zijn gaan spelen, onbewust van het gevaar dat hen boven het hoofd hing. Bar.g geworden door de waarschuwingen, moeten zij later het projectiel weggeworpen hebben. VERKEERSONGELUK. Eén dode en één zwaar ge wonde. Op de Ruurlose weg tussen Groenlo en Ruurlo is Zondag avond omstreeks half negen een wielrijder, afkomstig uit 't buurt schap Bettrum te Groenlo, door >en auto aangereden. De man /erd zwaar gewond en overleed :ort daarna. De auto botste tegen en boom, waardoor de bestuur- ler, afkomstig uit Noord-Bra- >ant, zwaar werd gewond. Hij is ïaar het St. Vineentiusgasthuis e Groenlo overgebracht. Het ongeluk geschiedde bij het -afé Arink in de buurtschap Bet rum. De oorzaak van het onge- al alsmede de namen der slacht- iffers zijn nog niet bekend. NOORSE VRACHTVAARDER NA AANVARING GEZONKEN. Het Noorse vrachtschip „Reyk javik" is Zondagmiddag na een aanvaring met het vissersvaar tuig „Senior" uit Bergen in de haven van Maaloey gezonken. Alle opvarenden werden gered. De „Reykjavik" was een ver ouderd schip. De Franse volksconcentratie, de R.P.F. (partij van De Gaulle), heeft de uitnodiging van de lei der der onafhankelijke conser vatieven, Roger Duehet, cm in gemeenschappelijk overleg de mogelijkheden te bespreken van een stabiele Franse regering aanvaard. Up een soortgelijke uitnodi ging, die aan de socialisten werd gezonden, is nog geen antwoord ontvangen. Duchet, die minister van Pos terijen is, heeft er op gewezen dat hij niet handelt als kabi netslid. Hij wil een anti-commu nistisch bloc, dat in de regerin- vertegenwoordiging krijgt of de regering met zijn stemmen in de kamer steunt. Duchet wil be reiken, dat de Gaullisten en socialisten niet in de oppositie blijven. Men gelooft niet, dat De Gaulle zelf aan de bedoelde be sprekingen zal deelnemen. De politiekorpsen van grote gemeenten zullen worden uitge breid met 'n afdeling „bescher ming bevolking". De politiemensen, die deel zul len uitmaken van deze nieuwe afdeling, krijgen tot taak de burgerij vertrouwd te maken met de eenvoudige beginselen van zelfbescherming. In oorlogs tijd zullen zij worden belast met de verkenning van gebombar deerde stadsdelen. De uitbreiding heeft tot ge volg, dat de politiekorpsen nieu we -krachten moeten aantrek ken, in totaal 600 man. Op welke wijze dat zal gebeuren, bijv. door het weer in dienst stellen van gepensionneerd politie-per soneel, is nog niet bekend. De politiekorpsen van Den Haag (met inbegrip van Rijswijk en Voorburg) en Amsterdam zullen ieder met 100 man worden uit gebreid; Rotterdam (met Schie dam en Vlaardingen) met 120 man; Utrecht met 25 man, Am- hem, Leiden en Nijmegen met 10 man -, Haarlem en Eindhoven met 12 man. Voorts zal de gehele Neder landse politie zowel de rij^s— als gemeentepolitie een oplei ding krijgen in E.H.B.O. en brandbombestrijding, De hoofd instructeurs, die deze opleiding zullen geven, hebben reeds een cursus gevolgd op de stafsthool te Barneveld. De dir.-generaal van politie werkt een plan uit om in geval van oorlog over geheel ons land detachementen van de rijkspoli tie ter sterkte van ieder 25 man te spreiden. 'Op Vrijdag 29 Februari om 11 uur zal bij de onbewaakte over weg in de straatweg Breda Pinsenbeek te Beek in de spoor weg Breda-Roosendaal 'n auto pa atische knipperiichtinstallatie 1 *n dienst worden gesteld. ■- Een glanzende, lichtstralen- de plaat, die aan plafonds of muren bevestigd kan worden, is een der nieuwste Amerikaanse electrcnische constructies. Dit verlichtingselement is ge baseerd op de condensator, met dit verschil, dat door toepassing van een laag met bijzondere hemische verbindingen ge mengde kunsthars, een lichtver schijnsel optreedt, indien wissel stroom wordt toegevoerd. „De plaatcondensator" is ont wikkeld door de „Sylvania elec tric products". Bouwende op een ontdekking van de Franse ge leerde Br. G. Destriau is men gekomen tct een geleidende gla zen plaat, waarop een niet- geleidende laag kunsthars (plas tic), vermengd met een iumini- scerend poeder bevestigd wordt. Over deze geleidende laag wordt een folie van zilver of van ander dun metaal gelegd. Leidt men door deze „conden sator" wisselstroom, dan straalt de plaat die in allerlei vormen ge maakt kan werden, licht af. Ge bleken is, dat bij wisselstroom van meer dan 50 perioden per seconde betere resultaten wor den bereikt, dan met de normale wisselstroom der lichtnetten. Na de gewone gloeilamp en de gas-ontladingsbuizen (als bijv. van neonlicht) is dus dit derde verlichtingselement in ontwik keling gekomen. Verlichtings elementen cp grond van deze „electrohiminiscentie" staan nog aan het begin van hun ont wikkeling. De fabriek heeft er hoge verwachtingen voor de toekomst van, al zal het difluse licht niet voor elke toepassing eschikt kunnen worden ge maakt. Het telefoontje van de hoge mbtenaar der posterijen maak te dat men nu alle zeilen bij- •ette om oom Bear uit zijn be narde positie te bevrijden. Na een uur van ingespannen ■agen en wrikken stapte O'Con- nelly uit zijn kcoi. „U moet ons niet aansprake lijk stellen voor uw opsluiting!" zei de directeur van de dieren tuin, „tenslotte heeft u voor een oppervlakkig waarnemer veel weg van een beer „Ik ben gelukkig ook een beer, man!" riep O'Connelly trots en zonder de ander verder met een blik te verwaardigen beende hij weg. Even later zat oom met zijn twee neven broederlijk verenigd in een melkhuisje om de inwen dige beren te versterken. „Eindelijk zijn we dan weer bij elkaar!" zei oom Bear met 'n zucht van verlichting. Plotseling verstarde zijn blik Terry keek in dezelfde rich ting en zag een kalender. Terry en Berry begrepen wat hun com zo verontrustte. Over 2 da-en zou de strijd tussen eland Wolk en Satan, het zwarte paard, beslist zijn. „Wij moeten onmiddellijk naar I om de maan van dit euvele voor- DE ZONSVERDUISTERING. De Iraakse .autoriteiten hebben er zorg voor gedragen, de deels nog primitieve bevolking van de streek van Basra, waar heden totale zonsverduistering zal zijn waar te nemen, ervan op de hoogte te stellen, dat het een volkomen natuurlijk verschijnsel betreft. Men vreesde, dat de bevolking anders misschien de eclipse zou opvatten als een teken van ho gere machten. Volgens het volks geloof is oen zonsverduistering met name een poging van de maan om de zon te verslinden on moet or lawaai gr maakt wórden Dawson", riep oom Bear. I nemen af te brengen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3