Minister Subardjo afgetreden Interpellaties over werkloosheid werkloosheidsbestrijding en De damesschoenen het voorjaar en voor de zomer De „Radmar" thans geheel opgegeven Wat brengt DE RADIO? „Militaire prodcutie is van tijdelijke aard'' Winterspelen redden mensenlevens. Harriman democratisch candidaat? De Chinese papegaai TWEEDE BLAD Vrijdag 22 Februari 1952 7e Jaargang No. 1967 TWEEDE KAMER De instortingen te Sussen (België) gestuit In de Suez-kanaalzone De Indonesische minister vanlDr. Sukiman (Masjimi) en Sidik Buitenlandse Zaken, Mr. Ach- Djojosukarto (P.N.I.) een .bezoek mad Subardjo, is gisteren afge treden, nadat de regering haar afkeuring had uitgesproken over het feit, dat de Mutual Se curity pact-overeenkomst had gesloten zonder het kabinet hiervan eerst op de hoogte te stellen. Zolang er nog geen ver dere beslissingen zijn genomen, zal minister-president Sukiman Buitenlandse Zalken waarne men. Naar Aneta nader mededeelt, werd het besluit van het Indo nesische kabinet, om zich te dis- tanciëren van het beleid van minister Subardjo inzake de Mutual Security Act genomen in een kabinetsraad van Don derdag. Aangezien het kabinet zich niet kan verenigen met minister Subardjo's beleid in de M.S.A.- wordt de brief van Mr. Subard jo van 11 Februari van kracht, waarin hij schreef, zijn porte feuille te zullen neerleggen, in dien het kabinet zich niet met het door hem gevoerd beleid zou verenigen aldus lichtte de mi nister van Voorlichting Mono- nutu na afloop van de minister raad het besluit van het kabinet officieel toe. Ruim een half uur vóór het einde van de kabinetszitting had Mr. Subardjo deze verlaten, in verband met een afspraak, die hij had met de waarnemend secretaris-generaal van de Ver. Naties, de heer Owen, die thans in Indonesië vertoeft. De kabinetsleden waren niet bereid vragen te beantwoorden over de positie van het kabinet na deze beslissing ten aanzien van de portefeuille van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken. Zoals bekend, heeft de P.I.R. het aftreden van minister Subardjo geëist, in verband met de M.S.A.-kwestie, maar daarna hebben de grootste regerings partijen: de P.N.I. en de Asjumi zich tegen de M.S.A.-overeen komst als zodanig verklaard; waarbij de P.N.I. het kabinet adviseerde ontslag te vragen Vóór de kabinetszitting van Donderdag hebben de forma teurs van de huidige regering De Olympische winterspelen hebben Dinsdag het leven van een Noorse arbeider gered. De man was zijn plaats aan een draaibank gelopen om te gaan luisteren naar de radio-uitzen ding van de tienduizend meter uit het Bislett-stadion. Juist toen hij weg was, schoot bij een andere draaibank een stuk me taal van dertig kilo weg. Het werd precies naar de plaats ge slingerd, waar de arbeider zou hebben gestaan, als zijn sport- enthousiasme niet over zijn plichtsbesef had gezegevierd. bij president Sukarno gebracht, aan wie zij rapport hebben uit gebracht over de jongste poli tieke ontwikkelingen. Intussen had de Amerikaanse ambassadeur, Merle Cochran, op 19 Februari geantwoord op de brief van minister Subardjo, waarin om uitleg werd ver zocht over de interpretatie van de woorden „free world", welke in de overeenkomst van de Mu tual Security Act voorkomen. In dit antwoord stond, dat de Amerikaanse regering bereid was, de Indonesische interpre tatie van deze woorden te aan vaarden, n.L dat daaronder wordt verstaan „de onafhanke- lyke en souvereine landen". Politieke waarnemers waren na de kabinetsvergadering van oordeel dat het feit dat minis ter Subardjo aftreedt en het feit dat de goodwillmissie naar Burma onder leiding van minis ter Leidema ondanks de aan vankelijke berichten van uitstel toch op 25 Februari naar Rangoon zal gaan, aanwijzingen kunnen inhouden dat het kabi net niet geneigd is om op eigen initiatief af te treden. Averell Harriman, directeur van de M.S.A. en oud-ambassa deur der Ver. Staten in Londen en Moskou, wordt in Washing ton genoemd als mogelijk can didaat der democraten voor het vice-presidentschap. De specu latie hieromtrent begon, toen de voorzitter van de democratische partij in New York had bekend gemaakt, dat president Truman was uitgenodigd voor een par tydiner in Maart ter ere van Harriman. Truman heeft ge zegd, dat hij zal trachten zich voor deze gelegenheid vry te maken Wanneer men spreekt over een flatje, gaan de gedachten van vele Nederlanders uit naar en kele riante kamers, douchecel en keuken, waarnaar zij reeds ge ruime tijd tevergeefs hebben uit gezien. Spreekt men dit woord uit tegenover een schoenenfabri kant, dan krijgt het een geheel andere betekenis. Wanneer wij namelijk zeggen, dat er dit voor jaar vele flatjes worden ver wacht, betekent dit geen grote uitbreiding van het woningbouw programma, doch heeft het be trekking op het in toenemende mate populair worden van de platte schoen, die de naam „flatje" heeft gekregen. Op een schoenenshow, georganiseerd door het modecentrum van de schoen- en lederbranche, zagen wij in het Victoria-hotel te Am sterdam talrijke „flatjes'' in di verse kleuren van licht beige tot lichtbruin, waaronder veel natu rel tinten, maar ook in andere kleuren, zoals sherry ciaret en bordeaux. Het schoenwerk in het komen de voorjaar en de zomer zal over het algemeen voorzien zijn van licht soepel onderwerk. Vooral bij de flatjes is een maximum aan souplesse betracht. De zware sportschoen zal in het komende voorjaar enigszins op de achter grond blijven, uitgezonderd en kele klassieke modellen, waar aan altijd behoefte zal bestaan. Bij de modellen met hoge hak ken zagen wij talrijke nieuwe va riaties van de pump en de cock tailschoen. Bovendien is een nieuw idee gelanceerd, n-1. het muiltje, een schoentje zonder wreef, enkel of hielband. Er wordt echter niet verwacht, dat dit type in Nederland een grote mode zal worden. Voor het ge klede schoeisel zijn de voor naamste kleuren naast zwart, waaronder veel lak, bruin in de tankleuren, hazelnoot en z.g. ca cao, grijs in dezelfde kleuren, groen in de meer gedekte kleu ren, alsmede claret en bordeaux. Bij de sportieve schoenen valt op, dat minder gebruik gemaakt is van suède, in de plaats waar van leer is gekomen. In de vergadering van de Twee de Kamer zijn gisteren twee in terpellaties gehouden over de werkloosheid en de bestrijding daarvan. De heer Stapelkamp (AR) in- terpelleert de regering over de stijgende werkloosheid; de maat regelen welke de regering ter be strijding daarvan heeft genomen en welke zij nog denkt te nemen. Spr. betoogt, dat er ongerustheid is over de bestrijding der werk loosheid. Spr. behandelt achter eenvolgens de werkloosheid in het algemeen; de werkloosheid in het bouwbedrijf en de la*ndbouw; de maatregelen van de overheid werkgelegenheid te schep- Woendag bracht Ir. D. C. van Schaik, wetenschappehjk onder zoeker van de St. Pietersberg, op uitnodiging van Belgische champignonkwekers een be zoek aan de catastrophale grondlnstortingen in het Belgi sche dorpje Sussen. Ir. Van Schaik begaf zich in de gangen nabij het instortingsgebied, ten einde een voorlopig onderzoek te kunnen instellen. Hy gaf als zyn mening te kennen, dat zich thans waarschyniyik geen ver dere grondinstortingen zullen voordoen. Hy achtte het echter hoogst noodzakeiyk om op korte terrnyn afdoende voorzorgs maatregelen te treffen, daar er anders in de toekomst vry zeker meer verzakkingen zullen optre den. Woensdagavond is met de nachtboot naar Engeland ver trokken kapitein Stockton, de laatste opvarende van het s.s. „Radmar", dat op 12 Januari j.l. op de Maasvlakte by Hoek van Holland is gestrand. Hiermee is wel bewezen, dat deze vracht boot volkomen is opgegeven en op de Maasvlakte zal blijven. Zowel de bergingsmaatschappij als de sleepbootmaatschappij Wegversperringen en controle punten, die vier dagen geleden, nadat verzetslieden een oiietrein hadden opgeblazen, werden op gericht op de weg van Ismailia naar Port Said, zullen verwij derd worden, zo heeft een Britse woordvoerder bekend gemaakt. Ook het normale spoorwegver keer zou worden hervat. „Wy zyn er van overtuigd, dat de Egyptische staatsspoorwegen voortgaan met herstelwerkzaam. heden aan de spoorlyn, die door ontploffingen werd beschadigd", aldus de woordvoerder. Hij voeg de eraan toe, dat de geleidelyke vrylating van ongeveer 700 man Egyptische hulppolitie, die zich nog in Britse handen bevinden, zou worden voortgezet. De vrij lating was stopgezet na het in cident met de oiietrein. Volgens een te Moascar uitge geven Brits communiqué zijn 3 ladingen springstof bij kanaal- werken in de sector EIBallah, een twintigtal kilometer ten N. van Ismailia, aangetroffen. Er wordt een onderzoek ingesteld. die hiervoor in aanmerking kwamen, zullen geen pogingen meer in het wenk stellen, de „Radmar" nog van de Maas vlakte af te krijgen, zo deeldle de kapitein ons mee. Men zal proberen de „Majo- ry", de vrachtschuitt die even eens op de Maasvlakte aan de grond zit, vlot te trekken. Zy is reeds 170 meter gevorderd en, als men nog 90 meter verder is, kan zy van de Maasvlakte wor den afgehaald. Als het Donder dag niet zou lukken, dan zal in de nacht van Zondag op Maandag omstreeks half vier een nieuwe poging worden on dernomen, omdat dan zeer hoog water wordt verwacht. Dat de „Radmar" is opgege ven door de redery betekent, in tegenstelling tot hetgeen kapi tein Stockton mededeelde, nog niet dat de bergingsmaatschap- py en de sleepbootonderneming nu by de pakken gaan neerzit ten. In feite wordt op het ogen blik de lading pufkolen van de „Radmar" nog steeds uit het schip gehaald. Daartoe is men nu bezig gaten in de huid van de gestrande Engelse boot te branden. De nog in het schip aanwezige pufkolen zullen door die gaten naar buiten worden gebracht en aan de zee worden prysgegeven. De tot dusverre geloste grote hoeveelheid puf kolen is eveneens in zee gewor pen. Er is dus nog alt yd een moge- lykheid dat de „Radmar" wordt geborgen. SMOKKELAAR GEVAT. De politie te Aken heeft na een wilde jacht een zekere G. gear resteerd, die een van de grootste smokkelaars uit het gebied van Aken is. Hy zou hebben bekend ruim 100 kilo koffie te hebben gesmokkeld, doch volgens de po litie kan de hoeveelheid door hem gesmokkelde koffie „slechts in tonnen worden uitgedrukt". pen; het contact tussen de over heid en het bedrijfsleven en de uitvoering van defensie-orders. Toen spr. in Januari zijn inter pellatie aanvroeg, waren de werkloosheidscijfers 145.000 op 31 December. Sindsdien heeft de stijging zich voortgezet en vol gens de laatste cijfers zijn er thans 166.000 werklozen. Behalve in het bouwvak en de landbouw is er ook verontrustende werk loosheid in andere takken van het bedrijfsleven als de textiel, en de schoenindustrie. Het werkloos heidscijfer ligt hoger dan wat als normaal zou zyn te aanvaarden. Z.i. is het voor een belangrijk deel conjunctuurwerkloosheid. Wat doet de regering ter be strijding der werkloosheid en wel op korte termijn? Spr. denkt nu niet aan de D.U.W., de industria lisatie en de emigratie. Heeft de regering zich een gedachte ge vormd over de maatregelen, die zij kan nemen met hulp aan de industrieën, die moeilijkheden on dervinden bij de afzet in binnen- en buitenland. Verder denkt spr. aan uitvoering van werken op grote schaal. De heer Stapelkamp wil verne men of de regering al uitgestu deerd is. Onderschat zij de werk loosheid niet? Wat de investerings- en con sumptiebeperking aangaat, vraagt spr. of de regering in de veranderde financiële positie geen aanleiding vindt haar stand punt ten opzichte van het in even. wicht brengen van de betalings balans te veranderen. De investe ringsbeperking veroorzaakt een stijging van het aantal bouwvak arbeiders. Met alle macht moet er naar worden gestreefd het aantal nieuw te bouwen wonin gen zo hoog mogelijk op te voe ren. Maar al zou men in 1952 ko men tot 58.000 huizen, dan is de werkloosheid nog niet verdwe nen. De investeringsbeperkingen moeten worden verminderd en er moet gelegenheid worden gege ven tot het verrichten van nor maal onderhoudswerk. In de landbouw is werkloosheid ontstaan door de mechanisatie. Daar is niets tegen te doen, maar anders wordt het, als de re gering de verbouw van minder arbeidsintensieve gewassen aan moedigt. Z.i. is het gewenst te ko men tot een vaste kern van losse en vaste arbeiders op de bedrij ven. Het platteland moet gehol pen worden door spreiding van de industrie. Spr. ontwikkelt be zwaren tegen het doen uitvoeren van werken in D.U.W.-verband die als vrij werk behoorden te worden uitgevoerd. Dit geeft aan leiding tot misstanden, waarvan honderden landarbeiders de dupe worden. De zaak wordt z.i. ver keerd aangepakt. Vrij werk moet steeds vóór gaan. Door de defensie-orders komt in tal van bedrijven de vredespro- ductie in het gedrang. De militai re productie is maar van tijdelij ke aard. Hij wil zoveel mogelijk coördinatie bij de defensieproduc tie betrachten. De heer Nederhorst (Arb.) in- terpelleert de regering vervol gens over de door haar genomen en te nemen maatregelen ter be strijding der werkloosheid en ter handhaving van een toestand van volledige werkgelegenheid. De werkloosheid mag z.i. niet zo worden uitgelegd, dat we aan de vooravond staan van een nieuwe internationale crisis. Spr. meent niet, dat by de huidige werkloos heid sprake is van een conjunc turele werkloosheid. Volgens spr. moet geen absolu te voorrang worden gegeven aan de betalingspolitiek, ook niet aan een stabiele loon- en prijspolitiek en een politiek voor algemene werkgelegenheid. Het juiste even wicht daarvan moet worden ge zocht. Met alle waardering voor minister Lieftinck betoogt hij, dat diens voorkeur voor de betalings balans hem onjuist voorkomt. Deze politiek moet z.i. worden op geofferd voor een krachtige be strijding van de werkloosheid. De werkloosheidscijfers na gaand zegt,-spr. dat er een te ster ke inkrimping van de woning bouw is geweest, een onstabiel woningbeleid en een verkeerd ge richte politiek met betrekking tot de investeringsbeperking. Naar zijn oordeel is er slechts één op lossing: meer woningen, meer armslag voor publieke werken. Uitbreiding van het aantal wonin. gen voor 1952 tot 55.000 acht hij gewenst. Voorkeur moet worden gegeven aan woningbouw met rijksbijdrage. In industriegebie den kan de productie worden op gevoerd door de toewijzing van meer woningen. Voor financie ring van publieke objecten is 15 millioen uitgetrokken. Wil men iets bereiken, dan moet dit be drag worden verhoogd. Vele ge meenten zitten thans vol werk- objecten en tevens vol werklozen. zaakt door een teruggang van de internationale conjunctuur. De export blijft zich in gunstige zin ontwikkelen. Hieruit vloeit voort, dat de vraagstukken van werkge legenheid en werkloosheid over wegend worden beheerst door factoren, die voor beïnvloeding vatbaar zijn. De minister zegt ontkennend te moeten antwoorden op de vraag, of een fundamentele wijziging in de regeringspolitiek aangebracht moet worden. De oorzaken, die tot stijging der werkloosheid hebben geleid, nagaande, zegt de minister dat er allereerst is de teruggang in de bouwnijverheid. Voorts is het niet gelukt de inkrimpende civiele productie door militaire productie te vervangen, o.a. omdat men niet tijdig een inzicht had in de hoe veelheden. De regering staat op het stand punt, dat in 1952 het aantal wo ningen op 50.000 moet worden ge bracht. Publieke werken zullen additio neel worden tot uitvoering ge bracht, waarvoor 36 millioen zal nodig zijn. Vervolgens is voor de defensie niet anderhalf milliard besteed, doch 1150 millioen. De bedoe ling is in 1952 rond 1650 mil lioen uit te geven, zodat rond een half milliard meer besteed kan worden. De beperking der investeringen en der consumptie was noodzake lijk om het betalingsbalansvraag- stuk tot oplosbare proporties te rug te brengen. De exportontwik keling is niet ongunstig en aan millioen meer worden verwerkt en het volgend jaar nog meer. Naar aanleiding van opmerkin gen inzake de „ontwikkelingsge bieden" zegt de minister, dat het er niet alleen om gaat de voor waarden voor industrievestiging te verbeteren, ook de migratie van arbeiders moet worden ge stimuleerd. Aanvankelijk waren tot dit doel 500 woningen uitge trokken. Besloten is nu er nog 1000 aan toe te voegen. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer In 't Veld, is van oordeel dat men voorzichtig moet zijn met een te ruw ingrijpen in het bouwpro gramma. De beperking van dit program heeft genoopt tot dras tisch ingrijpen. In October heeft spr. de lijn omgebogen. Van de investeringsbeperking heeft hij zich toen maar niet te veel meer aangetrokken. Wil men komen tot een redelij ke werkgelegenheid, dan moet voor ƒ350 millioen per kwartaal worden goedgekeurd. Er zal nog niet worden afgeremd, maar de ontwikkeling wordt zorgvuldig in het oog gehouden. Van 1 October tot half Februa ri is goedkeuring gegeven voor 27.000 woningen. Men kan erop rekenen, dat binnen korte tijd 10.000 woningen in uitvoering worden genomen, hetgeen zijn in vloed zal doen gelden op de werk loosheid. De financiering van 50.000 wo ningen voor dit jaar is verzekerd, hetgeen niet betekent, dat er ook 50.000 gereed komen. Voor 1953 wil de minister zich richten op een totaal van 55.000. De geneigdheid van kleine eige naren om meer aan het onder houd te doen, zal z.i. wel stijgen, als er weer een bepaalde reserve aan woningen zal zijn. Hij gelooft niet, dat een huurverhoging het onderhoud zou verbeteren. De minister van Sociale Zaken, de heer Joekes, geeft te kennen dat de toeneming der werkloos heid aanleiding geeft tot zorg. Over de DUW zegt spr., dat wat als vrij werk kan worden uitge- Kenng is mei ongunstig en aan k zodanig wordt ge- de exportvergroting moet verdere ^fnd'H°ifvesUg[ de aaXht de betekenis van de DUW uit sociaal oogpunt. De minister ver- Als hij stelt, dat omstreeks Mei het aantal werklozen moet zijn teruggebracht tot 100.000 man, dan meent hij geen onmo gelijke eis te stellen. Dat bete kent, zegt hij, dat er additionele werkgelegenheid voor 25.000 man moet worden gecreëerd. O.m. bepleit spr. verlaging van bepaalde indirecte belastingen om de omzet op de binnenlandse markt te vergroten en voorts vraagt hy van de herziening der noodwet-ouden van dagen ge bruik te maken -om de koop kracht van deze oude mensen te verhogen. Door een doelbewuste werkge- legenheidspolitiek kan de werk loosheid in de „probleemgebie den" omlaag worden gebracht en hij vraagt, of de plannen daartoe klaar zijn. De minister van Economische Zaken, de heer Van den Brink, noemt de betalingsbalans een ab stract begrip, waarvan de gemid delde burger zich geen voorstel ling kan maken en waarover hij zich ook weinig bekommert. Evenzo is het met problemen als de prijspolitiek. De teruggang van de bedrijvig heid in een aantal gebieden en be drijfstakken wordt niet veroor- steun worden gegeven. Vervolgens komt spr. tot de werkgelegenheidspolitiek, tot de uitvoering waarvan is besloten. De toeneming van de bouwacti viteit in de komende maanden zal niet nalaten invloed uit te oefe nen op andere bedrijven. De minister betoogt, dat de in- dustrialisatiepolitiek, zoals die gedurende vijf jaar is gevoerd, in de kern als een structurele werk gelegenheidspolitiek moet wor den gezien. Het vraagstuk van de buitenlandse afzet moet binnen oplosbare grenzen worden gehou den, omdat dit de grond ver schaft voor industrialisatie. De regering heeft besloten de versnelling van de ontwikkeling der achtergebleven gebieden zo veel als technische mogelijk is te doen geschieden. Dit jaar zal 3 klaart, dat het bedrag van ƒ15 millioen op de begroting 1952 voor werken, die met het oog op de verruiming der werkgelegen heid worden aangepakt, verhoogd zal worden met 36 millioen. Daarvan wordt 14 millioen be steed aan waterstaatswerken, 6 millioen voor de uitvoering van boerenwerken en 16 millioen voor openbare werken. Betreffende de wijziging van de noodwetouderdomsvoorzie ning deelt minister Joekes mede, dat voorgesteld zal worden liet vrijgestelde bedrag aan eigen in komen met 100 te verhogen. Te ruim zes uur wordt de ver gadering gesloten. ZATERDAG 23 FEBR. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.18 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwyding; 10.20 Voor de arbeiders; 11.35 Viool; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Hoorspel; 13.30 Dansmuz.; 14.10 Voor de jeugd; 14.30 Koor 14.50 Boekbespreking; 1505 Or kest- 15.25 Causerie; 15.45 Dans muziek; 16.15 Sport; 16.30 Ork.; 18.15 Varia; 18.20 Lichte muziek; 1835 Volksdansen; 19.00 Art. staalkaart; 19.30 Causerie; 19.40 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Operette; 21.30 Soc. commentaar; 21.45 Amusementsmuziek; 22.15 Hoor- door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 93) Nadruk verboden. „Ik kan jullie een beetje hel pen", zei de redacteur. „Mad den heeft een huisbewaarder in Pasadena, een beste kerel, Peter Fogg heet hy. Hy is hier ver schillende keren geweest en ik ken hem vry goed." Hy schreef iets op een kaar tje. „Geef hem dit, en zeg dat ik jullie gestuurd heb." „Dank je", zei Bob. „Dat zul len we hard nodig hebben, als ik me niet vergis." Daar kwam Paula. „Groot nieuws voor u", kon digde Bob aan. „Ik rijd met u mee tot Pasadena." ,JMooi", zei ze. ,,Stap in." Bob deed het. „Tot ziens, jon gens!" riep hy, en ze reden weg. „U moet een echte taxi ne men, met een meter", stelde Bob voor. „Onzin. Ik vind het prettig, dat u meegaat." „Werkelijk?" „Zeker. Uw gewicht helpt de wagen recht te houden." „Wat een vleierij!" zei hy. „Ik zal chaufferen, als u het goed vindt." „Dank u, dat kan ik beter zelf. Ik ken de wegen." „U bent stellig altyd zo han dig, u maakt me zenuwachtig", klaagde hy. „Ik was niet heel handig met Eddie Boston. Dat spyt me heel erg." ,Tob er niet over. Eddie is een taaie. Chan en ik zullen het eens proberen." „Hoe staat het met het grote raadsel?" vroeg het meisje. „Hij staat ons uit te lachen", antwoordde Bob. „Nog net als by het begin". Een poosje opperden zy aller lei mogelylkheden betreffende de onopgehelderde moord op Delaney. Ondertussen steeg de weg tussen de heuvels, en de duisternis om hen heen nam toe. Nu kwamen ze in een vruchtbaar groen dal, vol bloe semgeuren. „Hé", zuchtte Bob, diep adem halend, „dat ruikt lekker. Wat is het?" Het meisje keek hem aan. „Arme, onwetende ziel! Dit is oranjebloesem." „O! Niemand kan van my ver wachten, dat ik die geur zou kennen." „Natuurlyk niet." „De gedoemde krijgt in zyn laatste ogenblikken iets lekkers te ruiken, nietwaar? Ik stel me voor, dat het werkt als chloro form en als hy bykomt, is hy getrouwd." Een onvoorzichtig chauffeur kwam hen in dolle vaart tege moet aan de verkeerde kant van de weg. „Kyk uit!" „Ik zag hem aankomen", zei het meisje. „By my bent u vei lig. Hoeveel keren moet ik u dat zeggen" Zy dineerden en dansten in een restaurant en maar al te gauw, naar de zin van Bob, kwamen ze in Pasadena. Het meisje liet de auto stoppen voor het Maryland Hotel, bereid hem daar achter te laten. „Hoor eens", protesteerde hij. „Ik breng u natuurlyk in Holly wood. „Niet nodig," lachte ze. „Ik ben net als u ik kan wel op mezelf passen". „Werkelyk?" „Wil u me morgen weer ont moeten?" „Ik zal u altyd graag morgen weer ontmoeten. Chan en ik ko men uw kant uit. Waar kunnen we u vinden" 'Ze zei, dat ze om één uur in het filmatelier zou zyn, en met een vrolyk „Adieu" verdween zy. Bob ging naar binnen en had een rustige nacht in het hotel. De volgende morgen, na het ontbyt, herinnerde hy zich, dat een oude academievriend, Spike Bristol, in Pasadena wonen moest. Het telefoonboek ver schafte hem zyn adres en Bob ging hem opzoeken. De vriend bleek werkzaam te zyn op een bankkantoor, ter opluistering. „Zo, zo, verkoop jij tegenwoor dig obligaties", zei Bob na de begroeting. „ja ja, ik had de keus tus sen dit en vaste goederen", ant woordde Bristol. „Een poosje heb ik getwijfeld. Tenslotte koos dit baantje". „Natuurlyk", lachte Bob. „Alle heren van ons jaar kiezen de obligaties. Hoe gaan de zaken?" „Best. Alle oude vrienden ko pen van me." „O! Nu weet ik, waarom je zo bly was te zien". (Wordt vervolgd.) spel; 22.35 Orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Geestelyk liederen; 7.45 Mor gengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.; 9.00 Voor de huisvrouw; 935 Gr.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 11.50 Causerie; 12.03 Gram.; 12.30 Mededelin gen; 12.55 Zonnewyzer; 13.00 Nieuws; 1320 Amusementsmu ziek; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gram.; 14.20 Engelse les; 14.40 Fanfare; 15.00 Kroniek van let teren en kunsten15.38 Klein Mannenkoor; 16.05 Orkest; 16.30 De schoonheid van het Grego riaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Journalis tiek weekoverzicht; 18.25 Piano en orgel; 18.40 Regeringsuitzen ding; 19.00 Filmprogramma; 19.15 Parlementsoverzicht; 19.25 Amusementsmuziek19.52 Ac tualiteiten; 20.00 Nieuws; 20.08 De gewone man; 20.15 Lichtba ken; 20.35 Gram.; 21.00 Gevar. prom.; 21.55 Gram.; 22.30 Wy luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.25 Orkest. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gr.; 16.45 Eng. les; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Lichte muz.; 19.40 Causerie; 19.50 Gram.; 20.00 Koor; 21.15 Actualiteit; 21.30 Kamermuziek; 22.00 Nws.; 22.15 Jazzmuziek; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05 Dansmuziek. NOG STEEDS KOFFIESMOKKEL. Door douane-ambtenaren werd bij Neeritter (L.) een luxe auto aangehouden. Bij nader onder zoek bleek de wagen een dubbele koffieruimte te hebben, waarin 65 kg koffie werd aangetroffen. De 49-jarige bestuurder, afkom stig uit Brussel, werd naar het huis van bewaring te Roermond overgebracht. Koffie en auto werden in beslag genomen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5