V ormingscursus Z. P.M.—L.J.G. kloosterbalsem Terry en Berry en „De witte Eland Thailand neeuw an Europa Ual Je Srcoincae Voorschip van de „Ford Mercer tot zinhen gebracht Incidenten bij de algemene verkiezingen in Libyë BRANDwondm vlugger Ziekenfondis over de Expeditie op de vlucht gezondheidszorg ,j j. Hat instor'ingsgevaar hij de Hed.-Belgische grens De aanslag op Mgr Vouk Vraaggesprek met Schumacher TERNEUZEN. dfeld ^„Eich had irax I OP een persoon die niet nader aan straf. Lanarfich hadbj]^ 2Q duiden handeiingen nleerfe AXEL GOES. Achterschip op weg naar Boston BIERVLIET. RETRANCHEMENT. VLISSINGEN. AGENDA Hel papiertekert en de ahomenergie HULST Winning van zoel wafer uit zout water OVERSLAG. De Landbouw Jongeren Ge meenschap in O. Zeeuws Vlaan deren gaf onder auspiciën van het hoofdbestuur deze winter een vormingscursus voor de leden. Door de grote belangstelling is deze cursus goed geslaagd. De laatste van de reeks cursussen droeg een bijzonder karakter. De streekvoorzitter der L.J.G., de heer J. W. de Putter J.Kzn te Axel, heette de vele aanwezigen hartelijk welkom, speciaal de sprekers voor deze laatste cur sus de heer G. A. Veenhoven uit Goes; de heer Js. Cevaal, voorzit ter der L.J.G.-Zeeland en Ir J. Bos, secretaris. De heer G. A. Veenhoven hield een boeiende inleiding over het onderwerp: „Sport en spel". Spr. constateerde dat de sport 'n gro te vlucht heeft genomen. Ook op het platteland begint de sport zich op de voorgrond te plaatsen. Men gaat naar een voetbalwed strijd omdat buurman gaat en men weet alleen maar te praten over voetbal. Sport moet een ont spanning na onze inspanning zijn. De sport is niet meer weg te denken uit de gemeenschap. Na dit betoog werd een film- De Amerikaanse archeologische expeditie onder leiding van Wen dell Philips, die op onderzoek was uitgetogen naar Mareb, de oude hoofdstad van de koningin van Saba, heeft haar plannen in duigen zien vallen, doordat zij hals over de kop op de vlucht moest slaan voor een aanval van Jemenietische stammen. Een uit rusting ter waarde van twintig duizend dollar heeft men daarbij moeten achterlaten. Philips, heeft koning Hamed van Jemen, met wiens toestem ming de expeditie was onderno men, in een schrijven medege deeld, dat de ruïnes van Mareb tot de prachtigste archeologische schatten moeten worden gere kend. De „tempel van Bilkis" met name zou zijn gelijke niet heb ben in de wereld. Men was reeds met de opgraving gevorderd, toen men het werk in de steek moest laten. „Indien uwe majesteit niet tus senbeide komt, zo schrijft Phi lips, zal dit meesterwerk van de beschaving van Saba aan alge hele verwoesting ten prooi val len. strook gedraaid, die weergaf hoe men vroeger ook al sport beoefen de al was het dan in minder ge organiseerd verband. De discus sie gaf een samenvattend begrip: Sport blijft op de 2de plaats in die zin dat het een oefening voor ledematen en spieren blijft. Vervolgens werd overgegaan tot de uitreiking van de brevet ten aan deze vormingscursus verbonden. De heer Js. Cevaal wees erop, dat we ook deze vor ming moeten zien als een injec tie voor het verenigingsjaar, dat vóór ons ligt. Leiding geven is moeilijk, maar met een goede wil is veel te bereiken. De vraag komt wel eens op: „Wat ver wachten wij van de toekomst"?, maar de heer Cevaal stelde de vraag: „Wat verwacht gij van Uzelf?" Er is nog veel te over winnen, maar gezamenlijk kun nen we het bereiken. Spr. wenste O. Z. VI. geluk met deze vor mingscursus, waarbij hij een spe ciaal woord van dank richtte tot de streekvoorzitter, de heer J. W. de Putter. Met een gelukwens reikte de heer Cevaal aan ieder der een en dertig cursisten het brevet uit. Hierna nam de streek voorzitter weer het woord. Hij stelde het zeer op prijs dat de heer Cevaal de brevetten per soonlijk had overhandigd en hij bedankte hem hiervoor. Verder bedankte hij de deelnemers voor hun steeds trouwe opkomst en hoopte dat het genotene zal bij dragen tot verdere ontwikkeling. Kennis is een eis van deze tijd. Deze vormingscursus is een com binatie geworden van vele onder werpen, die op ons toekomstig leven betrekking hebben en ook op het werk dat de L.J.G. in het De vertegenwoordigersraad van het ziekenfonds „Oost Gel derland"Zuid Overijsel" heeft in een dezer dagen gehouden ver gadering een motie aangenomen, waarin de regering met klem en aandrang wordt verzocht in het belang van de gezondheidszorg de financiële tekorten van de zie kenfondsen voor haar rekening te nemen, o.a. door een verho ging der premie van de ver plichte verzekering, en zodanig maatregelen te nemen dat een onbelemmerde gezondheidszorg voor de ziekenfondsverzekerden gewaarborgd is. De bewoners van vier Belgi sche dorpen bij de Nederlandse grens leven in voortdurende vrees, dat de aarde zal scheu ren en hun huizen zullen in storten, zoals Zondag bij Sussen gebeurde. Deskundigen wijten het ver zwakken van de kilometers lan ge tunnels onder de dorpen aan de zware regen en het smelten van de sneeuw. Sommige dorpsbewoners ge bruiken deze tunnels als broei kassen voor paddestoelen. Vol gens een dorpeling zijn sommige dezer onderaardse gangen „zo hoog als een kathedraal". Tij dens de eerste wereldoorlog hielden Belgen zich hier ver borgen. Een Joega-Slavisch gerechts hof te Novo Mesto (Slowenië) komende seizoen weer te wachten heeft een communistische arbei staat. „Het a.s. seizoen zal moe ten staan in het teken van het woekeren met onze talenten, tot heil van onze naaste en vorming van ons zelf, zo besloot de streek voorzitter deze laatste vormings cursus. Aan het eind der bijeenkomst werd het Zeeuws-Vlaamse volks lied gezongen. Geslaagd. Voor het examen 3de stuurman ter koopvaardij slaagde in Den Haag onze stadgenoot, de heer M.A. van Es. Geslaagde variété-avond. In het Concertgebouw bood het theaterbureau de Schakel te Bre da aan een op enkele rijen na ge heel bezet Concertgebouw een alleszins geslaagde variété-avond, waar o.a. met succes d'e Zingende Zusjes optraden. Doch ook de overige medewer kenden droegen tot het welslagen van de avond bij. De accordeon virtuoos Pierre van Loon bracht er bij de opening de gezellige stemming in. Upkiki, de clown met de ladders kreeg de lachende zaal op zijn hand en was in zijn clowneske vertoning als Weber en Co met de wonderkoe bijzon der op dreef. De Trixini's goo chelden op verbluffende wijze. Na de pauze bleef het raadsel van de „zwevende prinses" even raadselachtig en werden in adem loze spanning de Asta's gadege slagen in hun sensatienummer op de fiets. Acrobatiek van de 3 Fra- nelli's en een sketch, die daveren, de lachsalvo's verwekte, vulden het programma, dat in haar ge heel als een der beste van het sei zoen kan worden genoemd. 5de Scheldecriterium In een gisterenavond in ,,'s Lands Welvaren" gehouden ledenvergadering van de wieler sportvereniging „Terneuzen" deelde de voorzitter de heer Borghstein mede dat de definitie ve datum voor het 5de Schelde criterium is vastgesteld op Zater dag 24 Mei. a.s. Op 15 Mei zal de z.g. werkers bijeenkomst plaats vinden voor het regelen der werkzaamheden. Scheimis der eerbaarheid. der, Lanarfich, wegens de aan slag op de R.K. bisschop van Ljoebljana, mgr Vouk, veroor Gisteravond omstreeks 10 uur werd een agent van politie door een drietal dames attent gemaakt ging tegen - AT Januari op het station van Novo Mesto de kleren van mgr. Vouk met benzine overgoten on aange stoken. Door ingrijpen van de politie kon de bisschop worden gered. Enige van de 30 tot 40 jonge mensen, die na de aanslag vier uur lang wisten te verhinderen, dat mgr Vouk het station verliet, kregens wegens verstoring van de orde boeten opgelegd. w pleegde nabij het schakelhuisje van de P.Z.E.M. in de Axelsestraat. Het mocht de agent gelukken in verband hiermede een zekere C L. aan te houden, die na con frontatie met de dames een be kentenis aflegde. Jaarverg. sportver. Olympia. De gymnastiekver. „Olympia", De Joegoslavische autoriteiten hebben in het gebied van Tol- min de ontruiming bevolen van twintig dorpen, daar het gevaar van lawines toeneemt. Ten noorden van Tolmin heerst in sommige dorpen voed seltekort. Ziekten dreigen, om dat de bevolking de verrotte lij ken van door de sneeuw omge komen vee verorbert. Bij Gorica is de electriciteits- leiding, die geheel Istrië van stroom voorziet, op twee plaat sen gebroken. In sommige delen van Oosten rijk zet de sneeuwval voort. Weesrdeskundigen verwachten, dat het gevaar van lawines bij het stijgen van de tempera tuur groter wordt. Op sommige plaatsen in Tyrol ligt de sneeuw 2.75 meter hoog, doch de meeste wegen zijn begaanbaar gemaakt. Neder-Oostenrijk heeft nog het meeste van de sneeuw te lijden. De meeste wegen zijn on begaanbaar en vele dorpen zijn reeds dagen lang niet bevoor raad. In Kaernten is de noodtoe stand opgeheven. Het weg- en spoorwegverkeer is weer bijna normaal. Te Wenen dooit het en de straten zijn modderig. In België ligt de sneeuw op sommige plaatsen zestig tot tachtig centimeter hoog. Aan het vee is veel schade berok kend. Veel dode herten worden aangetroffen. In een radio-vraaggesprek heeft ie leider van de Westduitse socia. listen, Dr Kurt Schumacher, er bij de westelijke geallieerden op aangedrongen te trachten „op heldering" te krijgen van de Sow- jetrussische bedoelingen omtrent een Duits vredesverdrag en Duit se eenheid. Het beroep van verle den week van de Oostduitse rege ring op de vier bezettende mo gendheden, waarin werd ge vraagd om een vredesverdrag, bood volgens Schumacher een goede gelegenheid voor actie. Het zou volgens hem gevaarlijk zijn de Oostduitse stap als een propagandatruc ter zijde te leg- gen. In verband met de Westduitse verdedigingsbijdrage noemde Schumacher de kwestie van de Duitse eenheid belangrijker dan de voortijdige besprekingen van een verenigd Europa. De kloof tussen de oppositie van zijn partij tegen de herbewapening en de druk van de regering om de her bewapening door te zetten noem de hij even groot als altijd. Schumacher, die herstellend is van een storing in de bloedsom loop, deelde in het vraaggesprek nog mede, dat zijn gezondheids toestand „uistekend vooruitgaat die sedert de tweede helft van '51 haar werkzaamheden op non-ac tief moest stellen door ziekte van haar oefenmeester, hield gister avond onder leiding van de heer M. Markusse in de bovenzaal van hotel „Het Gulden Vlies" haar jaarvergadering. Slechts een 12- tal leden was aanwezig. Volgens het verslag van de penningmeester beschikt de ver. over een behoorlijk batig saldo en de inventaris van de mverse be zittingen bedraagt een respecta bele som. Het bestuur overweegt binnen afzienbare tijd door een propa- ganda-actie de vereniging nieuw leven in te blazen, want men voelt het zo aan, dat in een plaats als Axel een sport- en gymna stiekver. zoals Olympia een be langrijke taak heeft te vervullen in het kader der lichamelijke ont wikkeling der jeugd. Mej. dr Petra Clarijs over ,,Het moderne interieur". Gisteravond trad onder de auspiciën van de Z.V.U. bovenge noemde spreekster alhier in het Centrum op met een interessante causerie over woninginrichting in onze tijd. Spreekster begon met de ont wikkeling van het huisinterieur sinds het begin dezer eeuw tot op heden te schetsen. Van een vaste lijn die een stijl moet kenmerken was toen niet in het minst sprake, veeleer heerste er in dit opzich chaos, die zich uitte in imitatie-antiek en volsla gen stijlloosheid. Bij de beter ge situeerden gekrulde meubels, ge schilderd marmer en hout en dit alles, tengevolge der ontwikke ling van de industrie, voor de minder draagkrachtigen in een goedkoper en minder solied gen re. De vernieuwende invloed kwam vanuit Engeland door een Walter Crane en een William Morris. De overladen en zwoele sfeer van het „museum"-achtige Oostersaan doende interieur van voorheen stak hierbij al zeer ongunstig af. Door lantaarnplaatjes werd al les tot in finesses verduidelijkt, De wereldoorlog bracht een volslagen ommekeer en van toen af heeft zich het nieuwe snel baangebroken. Op het gebied van de architectuur is het beste voor beeld het Hilversumse raadhuis. De overlading van voorheen heeft plaats gemaakt voor ruim te. Voor deze interessante lezing was veel belangstelling en de aandacht was groot. Tenslotte wees spr. op de meer commerciële inzichten die de mo derne vrouw kenmerken. Daarbij behandelde zij de toepassing van staal, glas en beton en eindigde zij haar causerie met de verschil lende richtingen in de moderne huisinrichtingen te groeperen, waaruit bleek dat van een abso lute uniformiteit op dit gebied vooralsnog geen sprake is. telkenjare te Hulst een feestelijke bijeenkomst plaats van de dam liefhebbers uit O. Z. Vlaanderen. In café De Bruijn had Woens dagavond j.l. deze bijeenkomst plaats, die onder leiding stond van de heer P. Janssens uit Hulst. De voorzitter reikte aan Zaamslag een fraaie medaille uit in verband met het behalen van het kampioenschap. Aan de damclub van Spui wel ke als tweede was geëindigd, werd eveneens een medaille uit gereikt. Axel-Sassing eindigde als hekkensluiter. De scheidende secretaris van Hulst, de heer Peeters werd met het oog op zijn vertrek naar Oss door wethouder P. Warnier bloemen aangeboden. De avond werd besloten met wedstrijden, zoals tafelvoetbal en dansen, in welke laatste tak van amusement en sport Hulst met de eer ging strijken. Alle verenigingen ontvingen een taart in dambordvorm, ter wijl ook voor de wedstrijden een taart werd uitgeloofd. Deze pret tige avond werd omstreeks het middernachtelijk uur gesloten. Kansen van de uienexport. Een kotter van de Amerikaan se kustwacht is met vier overle venden van het voorschip van het Maandag gebroken Amerikaanse tankschip „Fort Mercer" in de haven van Portland (Maine) aan- gekomen. Toen het tankschip in tweeën brak, slaagden acht man nen erin het voorschip te berei ken. Een negende, de radio-tele grafist, werd na het laatste nood sein te hebben uitgezonden over boord geslagen. Dinsdag spron gen vier van de acht mannen óverboord. Zij slaagden er echter niet in de reddingsvlotten te be reiken en kwamen in de golven om het leven. De zich op het voorschip bevin dende tweede en derde stuurman dwongen de kapitein die, hoewel hij longontsteking en bevroren voeten had, pas als laatste het schip wilde verlaten, Donderdag op een gunstig ogenblik over te gaan op de kotter van de kust wacht. Zelf sprongen zij drie uur later overboord, nadat zij zich aan één reddingsgordel hadden vastgebonden. Zij werden door de kotter uit zee opgepikt. Eerder was de vierde opvarende gered Negentien minuten later sloeg het voorschip om en later op de Uitvoering Jong-Hervormden De jonge hervormden van Biervliet hebben in samenwer king met de jongelingsvereni- ging in de cantine van het voor malige arbeiderskamp enige goed geslaagde uitvoeringen ge geven. Ds. Wiebosch. sprak op beide avonden een woord vooraf, waarna hij opende met gebed. De jeugdige toneelspelers voer den achtereenvolgens op „De fietsclub van zes" en het stukje „Jeugd en idealen". Verder was avond werd het wrak, dat gevaar ei. goede declamatie, opleverde voor de scheepvaart, Xn de pauze werd een verlo- met kanonschoten tot zinken ge- ting gehouden met een groot bracht. aantal fraaie prijzen. Daarna Op het ogenblik wordt het ach- VOigde een aangrijpend toneel- terschip van de „Fort Mercer stuk in drie bedrijven, „Levens- Hoe hoger de prijzen, hoe ge-| ringer de export. Dit gold in de maand Januari ook voor de uien- handel. Tengevolge van de prijs, die steeds iets boven de 30 ct per kg lag, namen België en Ierland maar weinig af. Frankrijk komt in het geheel niet op de export- lijst voor. Ook naar Engeland is een uit voer van ruim 9 millioen ton maar matig. Het was eigenlijk al- leen Duitsland, dat met bijna 8 millioen ton wat gewicht in de schaal legde. Engeland kan voor de thans geldende prijs voor Hollandse uien overal terecht en zodoende komen er verschillende soorten uien aan de Engelse markt. Het cijfer van de Nederlandse uien geeft geen zuiver beeld van de af. zet van het Nederlandse product. In de ruim 9 millioen kg zit na melijk een flinke partij uien, die uit Oost Duitsland naar Neder land werden gezonden aan het adres van enkele grote expor teurs van groenten en fruit. Deze handelaars hebben sinaas appelen naar Oost-Duitsland ge leverd in ruil voor genoemde uien. De uien zijn in Rotterdam gesorteerd, van een verpakking voorzien en zo op de Engelse markt gebracht, waar ze 6 cent beneden de prijs van de originele Hollandse uien worden verkocht. De kwaliteit was bijna zo goed als de Hollandse. De telersprijs daalde prompt met pl.m. 10 cent per kg. De aan gevoerde partij was pl.m. 11 mil lioen kg groot. In de koelhuizen liggen thans grote partijen uien opgeslagen, bestemd om in April op de Engel se markt te worden gebracht. Voorzien werd dat, gezien de minder goede Egyptisch-Britse diplomatieke betrekkingen, Egyp te dit jaar niet met zijn uien op de markt zou komen, waardoor de kans voor Nederland groter werd om langer op de Engelse markt te blijven. Tot dusver was het de Egypti sche ui, die in het voorjaar de Hollandse uien, die dan niet meer zo best van kwaliteit zijn, van de markt verdringt. Nu de politieke hemel weer wat is opgeklaard, is de kans groot da alles zal gaan als voorheen en dat Egypte evengoed als anders en op dezelfde tijd in de markt zal komen. De koelhuizen zullen dan waar- schijnlijk eerder aan de markt moeten worden gebracht. Al deze factoren maken voor spellingen over het marktverloop uiterst moeilijk. komen om de wegen in de pol der te verharden. De dijkgraaf de heer J. Apers, gaf hierom trent een toslichting en gaf di verse mogelijkheden betreffende de aanleg en financiering. Men kwam tot ov ereenstemming voorlcpig te beginnen met een wegsverbetering van circa 700 meier lengte. Indien deze weg aan de eisen zal voldoen, wordt in overweging genomen de ove rige wegen eveneens met deze verharding te bestraten Bij het Zwin, Te Retranchement is men er toe overgegaan de resten op te ruimen van de in 1940 opgebla zen brug over het afwaterings kanaal op het eind van de Nieuwstraat. Honderden kilo's oud ijzer zijn weggehaald. Over het wegnemen van de Bailye- brug is nog niets bekend. Deze brug verkeert overigens nog in goede staat, al vormt hij door zijn lengte wel een obstakel voor het verkeer langs de kanaaldijk. Vooral de auto's, die van de zandafgravingen de brug over moeten naar het dorp, ondier vinden daarvan veel last. Ook aan de Belgische kust wordt momenteel heel wat oud metaal opgeruimd. In Knokke breekt men de rails op van en kele electrische lijnen V.orig jaar zijn in de stad proeven ge nomen met busvervoer, hetwelk goed voldeed. De trammetjes zullen nu langzamerhand ver dwijnen, ook al, omdat zij in de zomer het parkeren in de soms tjokvolle badst d tot een pro bleem maakten. Bij het Zwin is een ware jacht op oude metalen ontketend. Het is een winstgevend bedrijf, ge zien de hoge prijzen van derge lijke materialen in België. Mert snijbranders en springstoffen trekt men op de bunkers en an dere oorlogsherinneringen los. Een aannemer legde om een en ander te vervoeren zelfs een smalspoortje aan. Op zekere morgen waren de rails evenwel verdwenen. Naar later bleek hadden andere ijzerzoelkers er zich over ontfermd en ze In stukken gezaagdvoor de kleinhandel! Opbrengst collecte. „klokken-collecte" heeft De alhier opgebracht van ƒ97,10. een bedrag De „Edison Mariner" vaart weer. Het Amerikaanse s.s. „Edison Mariner", dat in de Wielingen op 22 December van het vorige jaar door het Engelse s.s. „Kittiwake" werd aangevaren en daarbij ern stige schade opliep, is thans door de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" hersteld en heeft gis termiddag zijn reis naar Antwer pen voortgezet. met nog 13 man aan boord, „stapvoets" naar Boston ge sleept. De opvarenden zijn erin ge slaagd de machines van het hal ve schip weer op gang te bren gen. Het achterschip wordt door twee sleepboten gesleept. en beter met Akker's Klooster- balsem, die de wond zuivert, ontsteking voorkomt en de groei van de nieuwe huid bevordert: „geen goud zo goed' HEDEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater 8 uur: Bioscoop, „Vrouwen gevangenis". MORGEN TERNEUZEN: Luxor-Theater 8 uu: Bioscoop, „Vrouwenge vangenis". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Bioscoop, „De Herto gin van Idaho". Bij de algemene verkiezingen in Libye is het in sommige plaat sen tot incidenten gekomen. Bij een vuurgevecht tussen politie en demonstranten te Misoerata kwamen twee personen om het leven en werden ongeveer dertig personen gewond. Volgens nog onbevestigde berichten is te Cas- tel Benito één persoon gedood, terwijl acht personen verwondin gen opliepen. In Misoerata, CastelBemto en drie andere kiesdistricten zijn de verkiezingen met het oog op de ongeregeldheden uitgesteld. Te Soeani Ben Adem drong een me nigte het stemlokaal binnen en vernielde stembussen. Bij deze incidenten werden twee politie mannen licht gewond. Van de 400.000 mannelijke kies gerechtigden is ongeveer 70% ter stembus gegaan. De verkiezingen gaan om 55 zetels in het Lager huis van het eerste Libyse parle ment. Volgens de eerste resultaten heeft de nationalistische congres partij (oppositie) alle vijf zetels voor de stad Tripolis gekregen. In Tripolitanië werden twaalf on- afhankelijken, die als regerings gezind worden beschouwd en een lid van de congrespartij gekozen. Men verwacht dat de regering in dit gebied tenminste twintig van de 35 zetels zal krijgen, tegen de oppositie tien zetels. In Cyrenai- ca en Fezzan zijn nog geen resul taten bekend. Er bestaan geen politieke par tijen in de westerse betekenis van het woord. Het merendeel van de candidaten zijn partijloos. Er zijn twee groeperingen, n.l. de volge lingen van premier Mahmoed, die met zijn ministers door koning Idris is benoemd en de congres partij, geleid door Besjir Sadawi, die sterk gekant is tegen buiten landse invloed. N.V. Nourypharma - Deventer De papierindustrie staat op het punt een revolutionnaire wijzi ging te ondergaan dank zij de invoering van nieuwe technie ken, die verband houden met 't gebruik maken van atoomener gie, zo heelt de voorzitter van het Canadese instituut van on derzoek voor de papierfabricage, Lincoln Thiesmeijer, te Nevr- York verklaard. „De papierin dustrie staat aan de vooravond ontwikkelingen In de maand Januari werden van geweldige - op het gebied van het toegepaste onderzoek, aldus Thiesmeijer. schaduwen" geheten. De toneel groep van de Jong Hervormden voerde dit stuk uitstekend op en wist de aanwezigen van het be gin tot het eind te boeien. Aan het slot van de avond werden gemeenschappelijk twee coupletten van het Avondlied gezongen. Ds. Wiebosch sloot met dank gebed. Feestavond Z. VI. dammers. De damclubs van Hulst, Zaam slag, Spui en Sassing spelen sinds inkele jaren onderling in compe- .tie-verband. Na afloop dezer ompetitie waarin ditmaal Zaam- Jag als kampioen eindigde, heeft In de Verenigde Staten is een nieuw procédé ontwikkeld, waardoor het mogelijk is op De poging van de twee neven om hun oom uit zijn gevangen schap te bevrijden, had de toe stand voor Bear O.Connelly niet aangenamer gemaakt. Hij kon nu voor noch achter uit. Zelfs de oppassers konden hem niet loskrijgen. Het geval van oom Bear wek te grote opschudding in Pepper corn. Persfotografen maakten foto reportages van de woedende oom Bear. „Wilt u even tegen de lens lachen?" vroeg de brutaalste zelfs. „Scheer je weg, weekdier!" grauwde oom Bear. In de middageditie kwam een uitvoerig verslag van het geval. „Sprekende beer zit klem", schreef een krant. „Hij is een meester in beledi gingen" stond in een andere Terry en Berry, die op weg waren naar het postkantoor, kochten een krant met het por tret van hun oom. „Dit is een overtuigend stuk" zei Berry hoopvol.. uit Nederlandse geëxporteerd 18.662.103 kg uien, als volgt ver deeld: Engeland 9.229.369 kg, Duitsland 7.952.014 kg, België 512.555 kg, Finland 500.400 kg, Ierland 168.665 kg, West-Indië 147.950 kg, Engels leger 77.950 kg, Afrika 73.00 kg en Italië 200 kg. Totaal geëexporteerd tot en met 31 Januari 1952 (seizoen 1951—1952) 76.455.823 kg. Koninklijke erkenning. Dezer dagen ontving de vis- snelle wijze enorme hóeveelhe- sersmaatschappij „De Paling- den zeewater om te zetten ii> vrienden" alhier bericht van de Zoet water. Door het procédé, Belgische regering, dat zij dit w aarvan de kosten zeer gering jaar koninklijk erkend worden, zijn, zal het mogelijk zijn Enkele dagen nadien werd dit 1 schrale gronden door irrigatie reeds verwezenlijkt door een productief te maken, schrijven, dat bij de voorzitter R. Broedkhove aangetekend werd ontvangen. Daar de ver eniging internationaal is en be staat uit Belgische en Neder landse onderdanen (Belgisch en Nederlands Overslag), zal een erzoek worden ingediend bij Hare Majesteit de Koningin om de vereniging ook in Nederland Koninklijk te erkennen. De ver eniging werd opgericht in 1886 in het lokaal, waar de vereni ging thans nog is gevestigd. Het bestuur heeft het plan opgevat dit jaar een groot feest te orga niseren, waarbij de jubilarissen zullen worden gedecoreerd. Bij al deze plechtigheden komen natuurlijk de gebruikelijke hen- gelwedstrijden op het viswater de Keizersput. Ook worden er die dag volksspelen gegeven, waarna 's avonds in de zaal „Concordia" een bal zal worden gegeven. De plaatselijke fanfare „Concordia" zal de feestelijk heden opluisteren. Wegenverbetering, De Varempépolder alhier heeft een vergadering belegd voor stembevoegde ingelanden ten einde tot overeenstemming te De regering van Thailand heeft met het oog op de toenemende spanning aan de grenzen een wet ontworpen, waarbij haar in geval van nood speciale bevoegdheden worden verleend, aldus verluidt in gewoonlijk betrouwbare krin gen te Bangkok. De wet zou binnenkort ter goedkeuring aan het kabinet worden voorgelegd. De regering zou volgens dit ontwerp officie ren van het leger mogen machti gen gebouwen te doorzoeken, waarin men vermoedt dat zie'' „revolutionaire handlangers" schuil houden. Ook zou een uit gaansverbod tussen acht uur des avonds en zonsopgang ingesteld kunnen worden. De regering zou echter alleen in een werkelijke noodtoestand van deze bevoegdheden gebruik maken, zo verklaart men in deze kringen. Het wetsontwerp wordt beschouwd als een voorzorgs maatregel.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2