De besprekingen te Panmoendjon L De Nationale leningen De besprekingen Lissabon te De prijzen van de voedergranen Het proces tegen Marie Besnard De verwezenlijking van de Benelux mm Nederlandse vrijwilligers naar Korea Oefeningen in het beteugelen van onlusten Be>i order eeWusl en Sp\jsverterm9 400T<te9el° éi AKKERTJES In 15 jaar tijds 10 familieleden vergiftigd 1 verkwikkende WRIGL&. Het oordeel van de Stichting voor de Landbouw m m VRIJDAG 22 FEBRUARI 1952. 7e Jaargang No. 1967. Nieuwe arrestaties in Zweden Twee Hagenaars per motor naar de Sahara iWEERSVERWACHTIN G. I en Vragen over mortl- klauwzeer Ateommotor voor duikboten De fiscale aspecten voor de woningbouw 1952 Zandstorm over Cairo c* te* j-^htekauW0» tm HOOGWATER. Atoomexplosies boven Argentinië waargenomen? Tunesië helpen direct EGYPTE Gehaime luchtbasis in het NooFdpoolgebied DE „MARI0RY" Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nil 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs5,20 per kwartaal; per maand 1.75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 ceat; iedere regel m^er 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het MaandagnummerZaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct; minimum per advertentie 1,80. KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijnstillende Thermogène: de weldadige warmte verjaagt ver- koudhe Bij de bestandsbesprekingen acht. De Noordelijken noemden over het toezicht op de naleving Van een wapenstilstand hebben de verbondenen verklaard, dat de Sowjet-Unie niet aanvaardbaar wordt geacht als lid van een neu trale commissie „omdat zij zo nauw verbonden is met Noord- Korea". Het is van het grootste belang, zo verklaarde kolonel Darrow, dat de te kiezen landen ,,geen staat van deelneming in het verleden" hebben. Polen en Tsjecho-Slowakije werden echter aanvaardbaar ge- Op beschuldiging van spion- nage voor de Sowjet-Unie zijn Woensdag in Zweden opnieuw twee personen gearresteerd. Eén te Stockholm en één te Boraas. Hun namen zijn noghiiet bekend gemaakt. Twee voormalige communis tische journalisten, Fritof En- bom en Lilian Ceder, aan wie hetzelfde tenlaste is gelegd, zul len terechtstaan. Afdelingen van de veiligheids politie zijn naar N.-Zweden, waar Enbom werkzaam was bij het communistische dagblad ..Norr- skens Flamman", gezonden om bewijsmateriaal te verzamelen, dat volgens de plaatselijke pers tot verdere arrestaties zal leiden. Donderdagochtend werd be richt, dat een wacht is geplaatst voor het gebouw van „Norr- skens Flamman" in Lulea. De deuren van het gebouw waren gesloten en de redactie weigert bezoekers binnen te laten. Toch verschijnt de krant als gewoon lijk. Zaterdag hopen twee Hage naars, de 21-jarige W. Paling van Veen uit Scheveningen en de 25-jarige F. Willemse uit Den Haag met een 250 oc. motor met zijspan naair Algiers te vertrek ken. Van daaruit zijn zij voor nemens een tocht te maken naar het Hooggargebergte, 2500 kilo meter ten zuiden van de hoofd stad, waar het plaatsje Taman- rasset uitgangspunt zal zijn voor verkenningstochten. Het is, naar de heer Paling van Veen ons mededeelde, de bedoeling daar, mede op verzoek van Prof. Pasqier van net insti- tut Agrieole te Algiers, een stu die te maken van z.g. biologica, en interessante dingen op het gebied van flora en fauna te verzamelen. De interesse van de heer Paling van Veen ging tot heden voornamelijk uit naar vogels, zijn reisgenoot, die pre parateur is geweest aan het mu seum van nationale historie te Leiden, specialiseerde zich voor al op schelpen. Insecten, reptie len en kleine zoogdieren zullen echter eveneens hun belangstel ling hebben en zij zullen trach ten voor enkele musea, het Her barium te Leiden en een dieren park curiosa te verzamelen en te verschepen. Tijdens de tocht, die drie a vier maanden zal du ren, hopen zij driekwart van de Sahara te doorkruisen. De fa briek, waarvan de motor het merk voert, zal in een deel der reiskosten bijdragen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. OVERWEGEND DROOG. Zwaar bewolkt maar overwe gend droog weer met enkele op klaringen. Matige wind tussen W. en Z.-W. Middagtemperaturen tussen zes en negen graden. ZON. EN MAANSTANDEN. de argumenten van de tegenpar tij „ongegrond en zonder begin sel". Als de Sowjet-Unie niet een neutraal land was, dan bestond er in de gehele wereld geen neu traal land. Bomaanval op neutrale zone in Korea. Een nog onbekend vliegtuig heeft gisteren een bomaanval ge daan op de z.g. „vrijheidsbrug", die door de strijdkrachten van de V.N. is gebouwd in de neutrale zone waar de wapenstilstandsbe sprekingen worden gehouden. De brug ligt over de Imdjin. Volgens ooggetuigen zou het vliegtuig de Amerikaanse kentekenen hebben gedragen. Het toestel cirkelde vijf minuten boven de brug en wierp toen twee bommen uit. De ene kwam niet tot ontploffing en de andere explodeerde 25 meter van de brug vandaan. Er is een onder zoek naar de identiteit van het aanvallende vliegtuig ingesteld. Nederlandse vrijwilligers naar Korea. Ditmaal zijn het 143 militairen, onder wie 5 officieren, 12 onder officieren, 120 koperaals of solda ten en 6 militairen van het wapen der marechaussee. Reeds eerder zijn marechaus sees vrijwillig naar Korea ge gaan, maar dan als gewoon mi litair van het N.D.V.N. Deze ploeg van zes vrijwilligers, be staande uit 'n opperwachtmees ter, 'n wachtmeester en 4 minde ren, zal als marechaussee-deta chement bij het N.D.V.N. dienst doen. Commandant van het aan vullingsdetachement is de eerste luitenant H. Meyer, Onder hen, die thans de reis naar Korea gaan aanvaarden, is een twintigtal le den van het oorspronkelijk Ko- rea-detachement. Tegelijk met het Nederlandse detachement zal ook 'n Belgisch aflossings-detachement ter sterk te van 70 man te Rotterdam wor den ingescheept. Het Tweede Kamerlid Vonde ling (Arb) heeft aan de minister van Landbouw de volgende vra gen gesteld: 1. Kan de minister mededeling ling'te bestaarrvoor diens,„4™ j»-*— bij het Ned. detachement Ver enigde Naties. Zeven weken na het vertrek van het vorige aflos singsdetachement, groot 160 man, n.l. op Dinsdag 26 Februari, zal opnieuw een detachement te Rotterdam worden Ingescheept. het mond. en klauwzeer in Ne derland? 2. Hoe staat de regering tegen- De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft machti ging verleend voor het onmiddel lijk houwen van een atomische proefinstallatie voor de aandrij ving van duikboten. Dit prototy pe, dat gebruikt zal worden voor aandrijving van de twee atomi sche duikboten die de Ameri kaanse marine wil bouwen, zul len in een metalen gewelf van 70 meter doorsnede (om ongeluk ken bij proefnemingen te voor komen) te West Milton worden gebouwd. Omtrent de fiscale aspecten van rende hetwelk men de spaarbne- ven bezeten heeft, aan de heffing de nationale leningen voor de woningbouw 1952 deelt het mi nisterie van Financiën het vol gende mede. De op 1 April 1952 ingaande rente op de rentespaarbrieflening 1952 wordt genoten hetzij bij af lossing, hetzij bij verkoop van de stukken en is begrepen in het aflossingsbedrag, resp. de verkoopsom. In beide gevallen is derhalve het bedrag aan rente, dat geno ten wordt over het tijdvak gedu- Donderdagavond woedde een zandstorm over de Nijldelta, waarvan de Egyptische hoofdstad Cairo ook haar deel kreeg. De straatlantaarns geleken, toen de storm zijn hoogtepunt bereikte, op kaarsen. Wolken zand werd door de straten der stad voort gejaagd. Het autoverkeer moest v/orden gestaakt. Het stof drong door gesloten ramen en maakte dat de inwoners van Cairo moei lijkheden hadden met hun adem haling. Op het vliegveld Faroek konden tien vliegtuigen van verschillen de nationaliteiten niet opstijgen, daar het zieht vrijwel nihil was. Tengevolge van lawines zijn om het leven van de inkomstenbelasting on derworpen. Desgevraagd zullen deze inkomsten worden belast volgens het bijzondere (propor tioneel) tarief van artikel 48 van het besluit op de inkomstenbe lasting. Het ministerie van Fi nanciën zal een tabel verstrek ken aan de hand waarvan de bij aflossing of verkoop genoten in komsten berekend kunnen wor- ^eze winter in Oostenrijk tot nu den. De 22-jarige 0/5/10 lening 1952 zal in fiscaal opzicht wor den behandeld als een gewone vaste-rente dragende obligatie lening. Om technische redenen heeft de minister van Financiën n.l. goedgekeurd, dat ook indien de verkoop van de obligaties plaats vindt vóór 1 October 1957 voor welke datum de lening geen rente draagt geen in komstenbelasting zal worden ge heven. toe 42 personen gekomen De minister van Binnenlandse Zaken en de minister van Justi tie hebben in overleg met de mi nister van oorlog ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid Burger in verband met door het korps marechaussée te Harderwijk ge- over een verplichte inenting van houden oefeningen in het beteu- het rundvee om de kans op uit breiding van deze zeer schade lijke ziekte teniet te doen? gelen van onlusten het volgende medegedeeld. ZON MAAN op onder op onder Febr. 22 7.43 18.05 6.33 13.53 23 7.41 18.07 7.02 15.28 24 7.39 18.09 7.23 17.04 25 7.37 18.11 7.39 18.36 26 7.35 18.13 7.52 20.04 27 7.32 18.14 8.05 21.30 ZATERDAG 23 FEBRUARI. v.m. n.m. Breskens 11.50 12.24 Terneuzen 0.25 12.59 Hansweert 1.05 1.39 Walsoorden 1.15 1.49 Vóór de voltallige bijeenkomst van de 14 ministers van Buiten landse Zaken van de N.A.V.O.- Ianden hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de Wes telijke grote drie" Donderdag op de Britse ambassade te Lissabon onder voorzitterschap van Eden een bespreking gevoerd met hun collega's van de Benelux. Zij hebben deze collega's op de hoogte gebracht van de resulta ten van de Londense besprekin gen met Adenauer. In gezaghebbende kringen ver luidt, dat het grootste probleem bij de onderhandelingen met W. Duitsland is de bepaling van het type wapens, dat Duitsland niet zal mogen vervaardigen. Over de besprekingen op de voltallige bijeenkomst wordt de grootste geheimhouding be waard. De veertien ministers van Buitenlandse Zaken mochten ieder slechts door een plaatsver vanger en een raadsman worden vergezeld om openhartige be spreking van de huidige wereld problemen mogelijk te maken. Donderdagmorgen hebben de veertien ministers van Defensie op een afzonderlijke vergadering de commentaren van de militaire commissie op het door de tijdelij ke commissie-Harriman opgestel de drie-jarenplan voor opbouw van de N.A.V.O.-strijdkrachten goedgekeurd. Uit gezaghebbende bron is vernomen, dat zij even eens het verslag van de militaire commissie over de militaire doel matigheid van de voorgestelde Europese verdedigingsgemeen schap (E.D.G.) hebben aanvaard. (Op de eerder deze week gehou den vergadering is de militaire commissie het er over eens ge worden, dat het Europese leger een practische militaire onderne ming zou zijn. Eisenhower meent, DE UIT ZUTPHEN ONTSNAPTE GEVANGENEN. De twee beruchte Amsterdam mers, verdacht van een roofover val, die uit het huis van bewa ring te Zutphen zijn ontvlucht, zijn tot nu toe niet gegrepen. Zij zijn Dinsdag nog in de binnen stad gesignaleerd. Waarschijnlijk zijn zij met een roeiboot de IJs- sel overgestoken. In Dieren moe ten zij nog getracht hebben eer auto te stelen, hetgeen hun niet gelukte. dat hij met goed gevolg met de voorgestelde nieuwe organisatie zal kunnen samenwerken. Op hun bijeenkomst van giste ren hebben de ministers van De fensie dus de plannen voor iets minder dan 50 divisies in Europa goedgekeurd, doch zij zijn het er over eens, dat dit militaire risi co's meebrengt. De plannen moe ten nu door de voltallige raad van ministers van Buitenlandse Za ken worden goedgekeurd. Een woordvoerder van het At lantisch Pact heeft verklaard, dat de ministers van Buitenlandse Zaken o.m. hebben gesproken over Zuid-Oost-Azië, in het bij zonder over Indo-China en over het Middenoosten. Volgens het te Santiago ver schijnende blad „Ultimas Noti- Jas" heeft de bemanning van een toestel der Chileense lucht macht bij de Argentijnse grens twee ontploffingen waargeno men, „die dezelfde verschijnse len vertoonden als atoomont ploffingen". De bemanning zag eerst een rookzuil van ongeveer twintig meter omtrek, waarop zich de kenmerkende gekleurde padde stoel vormde. Onmiddellijk daar na zag de bemanning even ver der hetzelfde verschijnsel. De ontploffingen werden waarge nomen op een afstand van on geveer tien kilometer van het toestel, dat zich op een hoogte yan ongeveer 3000 meter be vond. Ofschoon de ministers menen te mogen stellen, dat de gerele veerde leuzen in het verband, waarin zij zijn gebezigd, weinig aanleiding tot misverstand kun nen hebben gegeven, keuren zij het gebruik daarvan af. Bij de onderhavige oefening, die in intern militair oefenver- band van de marechaussée werd gehouden, is verondersteld, dat in bepaalde gedeelten van het land door infiltranten uit het bui tenland geleide acties tegen vi tale punten werden gericht en dat onderdelen van de mare chaussée o.m. in Harderwijk bij het keren dezer acties werden betrokken. De opzet noch de uit voering van deze oefening wet tigde naar het oordeel van de mi nisters de schijn, als zou het tot de taak van de marechaussée be horen het kapitalisme te bescher men en zich te keren tegen poli tieke aspiraties der arbeiders bevolking. De ministers achten in het al gemeen dit gerne oefeningen niet wenselijk te midden van het publiek. De commandant van de Ko ninklijke marechaussée is daar van in kennis gesteld. Donderdagochtend is een hoog spanningstransformator te Merk Kamoen bij Sfax door een dyna- mietontploffing ernstig bescha digd. De schade beloopt onge veer 800.000 francs. Te Medenine in Z.-Tunesië heeft de politie wapens en munitie ontdekt. Ze ven personen zijn gearresteerd. Zodra U EÏcb hangerig en koortsig gaat voelen, neem dan direct AKKERTJE en voor U near bed gaal nö« een. U voorkomt daarmee dat de griep doorzet. AKKERTJES zijn ware griepbestrij- ders: zij bevorderen bet transpireren en verdrijven koorts en pijn. Weiger namaak. Uitvoerig en diepgaand heeft 't hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw de toestand besproken, die is ontstaan door dat de regering het subsidie op buitenlandse voedergranen met zeven gulden per 100 kg verlaag de. Bij deze bespreking waren ook de voorzitters van de hoofdafde lingen akkerbouw en veehouderij van de Stichting aanwezing. Door de subsidieverlaging, al dus de conclusie van deze bespre king, zijn de ontv/richte verhou dingen, welke in de Nederlandse landbouw reeds bestonden tussen akkerbouw en veehouderij, ern stig onderstreept. Dit geldt zeer sterk voor de kleine gemengde bedrijven op het zand, die voor <en deel zijn aangewezen op aan- ;ekocht voer voor het produce ren van varkensvlees, eieren en in mindere mate ook van melk. Langs de weg van Suez naar Fayid richt het Britse leger over een afstand van 8 km weer weg versperringen en controleposten in, zulks naar aanleiding van een Woensdag op twee Britse motor rijders gedane overval. Onder grote belangstelling is Donderdag voor het hof van Assizen te Poitiers (Frankrijk) het proces tegen de 56-jarige we duwe Marie Besnard voortgezet. Zij wordt ervan beschuldigd haar ouders, haar tweede echtgenoot, zeven andere familieleden en 'n vriend met behulp van arseni cum uit de weg te hebben ge ruimd. Volgens de aanklacht heeft zij door deze misdaden, die zij in een periode van vijftien jaar zou hebben gepleegd, in het ge heel meer dan drie millioen francs geërfd. Het hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw is van mening, dat het noodzakelijk is het evenwicht te herstellen door in de eerste plaats alle aandacht te schenken aan het openhouden van de uitvoermogelijkheden voor eindproducten van de veehoude rij. Voorts moet een zo doelma tig" mogelijke productie op vee houderijbedrijven worden bevor derd, met name ook, door zoveel mogelijk voer op eigen bedrijf te verbouwen. Tenslotte is voor het herstel van dit evenwicht nodig, dat het binnenlandse kostenpeil beheerst blijft. In verband met dit laatste meent het hoofdbe stuur van de Stichting voor de Landbouw, dat wanneer de prij zen van de binnenlandse voeder granen een min of meer redelijke grens overschrijden, maatrege len, om deze prijzen te beheer sen, dienen te worden genomen. Te Brussel wordt vernomen, dat zodra Paul van Zeeland van de conferentie te Lissabon is te ruggekeerd, de Belgische rege ring in een tegennota zal ant woorden op de Nederlandse desi derata met betrekking tot de de finitieve verwezenlijking van de Benelux. In de betrokken kringen der Belgische hoofdstad stelt men een ministersconferentie in het vooruitzicht tijdens welke de bei de nota's het onderwerp van be spreking zouden uitmaken. Op deze conferentie zou dan een werkplan worden opgesteld be treffende de regeling van de nog hangende vraagstukken. Van Belgische zijde wordt, al dus de Gazet van Anwerpen, ver klaard, dat de Nederlandse nota talrijke problemen aanstipt, doch hiervoor geen enkele oplossing biedt. Bovendien wordt wel ge sproken over de omwisselbaar- heid van de munt en gemeen schappelijke quota in de E.B.U., doch met geen woord wordt ge wag gemaakt van het vraagstuk der waterwegen. In regerings kringen wil men zich in dit sta dium nog niet uitlaten over de in de Nederlandse nota vermelde problemen en men wenst de con- siderata, alvorens stelling te ne men, grondig te bestuderen. Eel- gië zou eventueel kunnen aan vaarden, dat, zoals overigens in het Beneluxverdrag wordt be- wordt in dit verband, dat geen sprake kan zijn van een gemeen schappelijke buitenlandse politiek der Beneluxlanden. Wel worden op het ogenblik hierover bespre kingen gevoerd, aldus het blad. Dit comité zou overigens zijn ac tiviteit beperken tot problemen, die van gemeenschappelijk be lang zijn voor de Beneluxlanden, zoals b.v. de oorlog in Korea. In een getuigenis voor een spe ciale Amerikaanse senaatscom missie, ingesteld om een onder zoek in te stellen naar bewerin gen over te kostbare wijze van uitvoering van Amerikaanse ba ses in het buitenland, heeft lui tenant-generaal Lewis Pick van De beklaagde weende, toen werd voorgelezen onder welke omstandigheden haar tweede echtgenoot, Leon Besnard, was overleden. Deze zou zijn gestor ven na het nuttigen van soep, die door zijn vrouw was bereid. Ma dame Besnard wordt niet ver volgd inzake de dood van haar eerste echtgenoot. Men heeft wel iswaar ook in diens stoffelijke resten sporen van arsenicum aangetroffen, doch de kwestie is reeds verjaard. De beklaagde ontkende met klem alle tegen haar ingebrachte beschuldigingen. Op de beschul diging, dat zij een zedeloos leven leidde, waarbij o.m. haar verhou ding tot de Duitse krijgsgevange- ne Alfred Dietz, die op haar boerderij had gewerkt ter sprake kwam, antwoordde zij: „Wij wa ren altijd zeer goed voor het per soneel". Inzake de dood van haar twee de echtgenoot verklaarde zij: „Als ik mijn man had gedood, zou ik al mijn geluk hebben ver nietigd". De verdediging verzocht nog meer getuigen op te roepen, on der wie ook de 25-jarige Dietz, die thans in Karlsruhe woont. Na een korte pauze deelde de president mee, dat beklaagde 'n zenuwcrisis had gehad en 'lat zij voortaan zittend op de haar ge stelde vragen mocht antwoorden. Hij las vervolgens een verklaring voor van een kennis van madame Besnard, volgens welke beklaag de zou hebben gezegd: „Als u zich van uw man wil ontdoen, vergiftig hem dan met arseni cum. Dat laat geen sporen :ia. Mijn beste vriendin heeft dit ook gedaan en iedereen heeft aan een natuurlijke dood geloofd". Madame Besnard antwoordde hierop, dat zij nooit vertrouwelij ke mededelingen aan de betrok ken kennis had gedaan. Na een korte woordenstrijd tussen de verdediger en de open bare aanklager over het feit, of het vooronderzoek al dan niet de Amerikaanse genie medege deeld, dat de Verenigde Staten regelmatige wijze is geschied, bezig zijn met het aanleggen van Wgrd de zitting besloten. Heden- een geheime luchtbasis in het Noordpoolgebied: de code-naam voor de basis is „Blue Jay". In antwoord op vragen ver klaarde generaal Piek, dat tot nu toe voor de aanleg van deze ba sis en van een andere in Noord- Af-ika, waarvan de codenaam „Atlas", luidt, reeds een bedrag l de van honderd millioen dollar is paald, de drie landen een ministe- besteed. rieel comité oprichten, dat onder Vóór het begin van de Donder- controle der drie souvereine rege- dag gehouden openbare bijeen- ringen, belast zou worden met de komst van de commissie zeide de coördinatie van de economie". Amerikaanse onder-minister van Met betrekking tot in de Neder. Luchtvaart Huggins, dat ook be- landse bladen verschenen berich- paalce militaire geheimen bij de ten over de oprichting van een behandeling van de klachten over coördinerend comité voor de bui- „verspilling" betrokken zouden tanlandse politiek, verneemt „La zijn. Hij stelde daarom voor dat Cité", dat deze berichten van of- sommige vragen op een besloten ficiële zijde slechts gedeeltelik bijeenkomst zouden worden be- worden bevestigd. Opgemerkt antwoord. middag wordt het proces voort gezet. Donderdagmorgen zijn sleep boten in de nabijheid van de op Maasvlakte gestrande „Mar jory" geweest. Zij hebben echter niet vastgemaakt, vermoedelijk tengevolge van de zeegar.g. Kapitein van „Marjory" naar ziekenhuis. De kapitein van de „Marjory", is gisteren van zijn schip gehaald en naar het havenziekenhuis :n Rotterdam overgebracht. Toen het schip voor Hóek van Holland vastliep, was hij reeds ziek, doch de man weigerde tot nu toe, het schip te verlaten.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1