Binnenlands Nieuws Politiekebeschouwingen Het Schelde-Rijnkanaal RECHTSZAKEN Terry en Berry en wute Eland" INDO-CHINA SCHAATSENRIJDEN. Klanken uit Noord-Brabant «Al BRENGT DE RADIO? De Japanse scheepvaart TAFELTENNIS. VOETBALSPORT. Devaluatie van de Joegoslavische dinar? MIDDEN-JAVA'S BEVOL KING LIJDT HONGER STOPPELDIJK VLISSÏNGEN. VOGELWAARDE IJZENDIJKE ZAAMSLAG. Eén SmmriSeduplerd voTon:1HUISKES SLOEG ANDERSEN. EERSTE KAMER Toneeluitvoering. De toneelvereniging „Stoppel dijk" gaf voor de tweede maal in dit seizoen een uitvoering. Deze keer stond op het programma „En zwaar staan de halmen", een toneelspel in 3 bedrijven van Arie van der Dugt. Een kleine levenstragedie ont rolde zich hier, een tragedie die zich in vele variaties in ieder leven voordoet en die diep ont roerde door haar simpele mense lijkheid. Een brokje leven werd hier getekend, waarin wij een sociaal „onrecht" bespeurden- Zo als het programma het ons reeds voorspelde, was het een boeiend stuk. Alle spelers bleken geschikt voor hun rol. Al waren er enkele zwakke plekjes, over het alge meen was het een goede opvoe ring. Speciaal de hoofdrolvertol kers bleken uit het goede hout gesneden. Na de pauze werd een klucht opgevoerd, „Bamson en Moot in de premielening", een blijspel in twee bedrijven van Gerard Nie- len en P. Mossinkoff. Een aan- hpudend gelach in de zaal be wees wel, dat ook dit stuk het deed. De regie was in handen van de heer C. Hertogh en de grime werd verzorgd door de heer Eug. van Campen. De toneelclub heeft met deze opvoering weer bewezen, dat zij heel wat in haar mars heeft. Stoomschip in nood? Het schip „American Judge" zond Woensdagmiddag noodsei nen uit. Het bevond zich onge veer 2 mijl ten Z.O. van West- kapelle- De sleepboot „Zwarte Zee" voer ter assistentie uit. Van het vliegveld Valkenburg steeg een sea-otter op om even tueel assistentie te verlenen. De reddingboot „President J. V. Wierdsma" uit Breskens werd eveneens opgeroepen. De sea-otter keerde om 18.43 uur op de basis Valkenburg te rug. Commandant Luiken ver klaarde het schip niet te hebben gezien. Uit Vlissingen vernemen wij, dat de reddingboot „President J. V. Wierdsma", die al op het eer ste noodsein uitvoer, weer op de terugvaart is naar Breskens- Ook de reddingsboot „Jan Leis" kwam in actie. Deze is later onverrich- terzake naar de thuishaven Stel lendam teruggekeerd. Het S.O.S.-bericht, dat om streeks 16.30 uur werd opgevan gen, was enigszins verminkt, zo vernemen wij nader. Het is der halve niet zeker, dat het door de „American Judge" werd uitge zonden. Er zijn zelfs aanwijzin gen, dat het schip nog in New York ligt of onderweg is van New York naar Europa- De „American Judge", die 7607 ton meet, wordt volgens de agent in Vlissingen pas op 6 Maart in Antwerpen verwacht. Ook de sleepboot „Zwarte Zee" is onverrichterzake teruggekeerd en kan aangenomen worden, dat het S.O.S.-signaal een loos alarm is geweest. Opbrengst collecte. De collecte voor het carillon bracht in deze gemeente een be drag op van 93,11. Gemeenschapszin. Het kerkplein der Ned. Herv. kerk verkeerde sedert de bevrij ding in een ver-waarloosde toe stand. Het leek meer op een vuilnisbelt dan op een kerkplein. Enkele boeren hebben de hoof den bij elkaar gestoken en nu in de slappe periode hun arbeiders opdracht gegeven het plein van alle rommel te zuiveren en om te spitten. Het ligt in de bedoe ling op het plein een beplanting aan te brengen. Men ziet hier weer wat in een drachtige samenwerking te be reiken valt. De carillon-collecte. De alhier gehouden collecte voor het carillon in Amerika heeft ƒ67,55 opgebracht. TWEE GEVANGENEN ONTSNAPT TE ZUTPHEN. Uit het huis van bewaring te Zutphen zijn twee bekende Am sterdamse misdadigers ont- 'lucht. De verdachten werden daar gevangen gehouden we gens een roofoverval. Zij hebben kans gezien 'n bres te slaan in ■-en muur, die de ruimte, waar- iij gelucht werden, van de bui tenwereld afsloot. Zij klommen daarna over een tweede muur cm ijlings te verdwijnen. Tot nu toe slaagde men er niet in de vluchtelingen te achter halen. ZILVEREN MEDAILLE VOOR 86-JARIGE SCHOENMAKER. De directeur-generaal van de middenstand, Dr. W. L. Groene- veld Meyer, heeft de zilveren ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, uitge reikt aan de heer D. de Jong ni Den Haag. De heer De Jong, die onlangs 86 jaar is geworden, oefent reeds 75 jaar het schoen makersvak uit. KONIJNENPLAAG. Duizend jonge bomen in de kwekerij van de heer Peters te Tienray zijn door konijnen van de schil ontdaan en ten dode op geschreven. De schade loopt in de duizenden. NIEUWE VERING VOOR FIETSEN EN MOTORFIETSEN. Het is de Salzburgse uitvinder Gerhart gelukt, een nieuwe voor- en achtervering voor fietsen en motorfietsen te construëren, wel ke belangrijke voordelen biedt. Dank zij deze vering worden schokken in het voor- en achter wiel zo opgevangen, dat men prettig kan rijden, zonder dat de fiets al te zeer wordt belast. De aandacht wordt er vooral op ge vestigd, dat deze nieuwe vering geen verandering van het frame of van de voorvork van de fiets of motorfiets noodzakelijk maakt. Het monteren van de voorwiel vering duurt vijf minuten; het monteren van de achterwielve ring geschiedt in vijftien minu ten. Deze uitvinding kan zowel bij heren- als bij damesfietsen worden toegepast. TEXTIELGROOTH AND EL VOCE, 10.000 BENADEELD. De recherche te Amsterdam heeft een 42-jarige chef-iniko- per van een textiel-groothandel aangehouden, die in ongeveer 3 jaar tijds textielgoederen ter waarde van ca. 10.000 ten na dele van deze groothandel heeft ontvreemd. Hij nam regelmatig kleine pakjes mee, o.m. lakens, slopen, nylonkousen en over hemden. De man aan wie de in koper goederen heeft doorver kocht, is wegens heling aange houden. Er is wel een controle op het personeel bij het verlaten van net gebouw, doch de chefs zijn niervan vrijgesteld. VOORMALIG DIRECTEUR GEARRESTEERD. Verdacht van malversaties. Deze week zijn door de politie jearresteerd I. J. S. te Oegstgeest delen aan het publiek onders hands werden aangeboden, de statuten, waarop opnieuw goed keuring van overheidszijde moest worden verkregen. Zo kon hij op grond van de onveranderde sta tuten aandelen verkopen en direc. teurs- en commissarissenplaatsen vergeven, terwijl later bleek, dat de directeuren, commissarissen en andere aandeelhouders geen enkel recht kon doen gelden. Uit alle delen van het land zijn klachten van slachtoffers van de- i geveer 60.000. Diverse vooraan staande mensen hebben bedragen van 10.000 tot 30.000 in de on dernemingen van I. S. gestopt. Twee dezer ondernemingen, de Leidse onderwijsinstellingen en het Zuid-Hollands drukkerijbe drijf, schijnen te floreren. De justitie, die de bescheiden en administratie van I. S. in be slag heeft genomen, onderzoekt tot welke bedragen Nederlanders in de onderneming van S. zijn ge dupeerd. Bii de algemene beschouwingenreikt, vóór zij mededelingen kan i i i 1Dii /In 1-inf.rvnnlrinrriMi i c tnon over de rijksbegroting heeft de heer Van de Kieft (Art).) een aan val gedaan op het Eerste-Kamerlid prot. Gerretson. Meer speciaal be steedde de heer Van de Kieft aan dacht aan de „rol van de heer Gerretson (CHU) in fascistische doen. Bjj de besprekingen is men van Nederlandse zijde voorzichtig en niet optimistisch. Het zou ech ter ook geen Nederlands belang zijn, wanneer Indonesië de unie eenzijdig zou verbreken. Zakelijke afspraken is Indonesië steeds na- bewegingen". Artikelen van prof. j gekomen. Gerretson die in Maart 1941 in de Toen de heer Gerretson had ge- Nieuwe Rotterdamse Courant zijn sproken, zei iemand tegen spr.: verschenen, waren, zo zei hij, in„Hier is de dichter, die iemand een .fascistische stijl" geschreven gaarne iets toedichtBjj de rege- en ademden 'n „autoritaire geest", ring heeft het ernstig streven •eaueaira.ui. o. de"heer Van de Kieft. Men kan en R. J. T. uit Leiden, verdacht g|en aanhanger zijn van de demo cratie en tegelijk een aanbidder van een dictatuur. Hij herinnerde van malversaties in de N.V. Ned. wetenschappelijke boekhandel te Leiden. S. was ten tijde van deze malversaties, die in 1948 zouden zijn gepleegd, directeur van ge noemde N.V., waaraan toen ook T. verbonden was. Zij worden verdacht van valsheid in geschrif- te, waardoor het beeld van de ba lans rooskleuriger werd voorge steld dan in werkelijkheid het ge val was. Door deze knoeierijen kon nieuw kapitaal worden uitge trokken. Naar aanleiding van de arres tatie van de ondernemer I. S. wordt nog medegedeeld, dat deze verdacht wordt van oplichting tot een bedrag van naar schatting 300.000. Hij maakte er werk van om kleine naamloze vennoot schappen op te richten. Hij stelde van deze N.V.'s statuten op en veranderde, kort vóórdat de aan- Waar staat thans de CHU? vroeg voorgezeten te bereiken dat Indo- nesië een grote mate van zelfstan digheid zou krijgen binnen het ko ninkrijk. Door allerlei omstandig heden is dit streven niet met sue- Burgemeester A. Freqters te Roosendaal heeft in zijn nieuw jaarsrede tot de gemeenteraad de gelegenheid aangegrepen zijn ver trouwen uit te spreken in wat hij noemde „een gezonde oplossing van de Schelde-Rijnkwestie, een oplos sing, die voor Nederland geen na deel oplevert, die België kan bevre digen en zelfs voor geheel West- Europa van betekenis zou kunnen zijn". Herinnerend aan het verzet uit Rotterdamse kringen, dat steeds scherper vormen is gaan aanne men, zeide burgemeester Freljters dit verzet slechts te kunnen begrij- >en, voor zover het door eigenbe- ang is ingegeven. Als actie tot het veilig stellen van nationale belan gen noemde spr. het verzet zeer zeer zwak. Rotterdam heeft wel VRIJDAG 22 FEBR. HILVERSUM I; 7.00 Niéuws; 7.18 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 9.30 Waterstanden; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Schoolradio; 10.50 Orgel; 11.10 Voordracht; 11.30 Piano; 12.00 Z-ang; 12.30 Mededelingen; 12.33 Sport; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 13.20 Ork.; 14.00 Kook- praatje; 14.20 Gr.; 15.15 Boek bespreking; 16.00 Gram.; 16.39 Voor de jeugd; 17.00 Gr.; 17.20 Causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Denk om de bocht; 19.00 Piano; 19.10 Klank beeld; 19.30 Berichten; 19.40 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.15 Koor; 20.30 Causerie; 21.00 Cabaret; 21.40 De ducdalf; 22.00 Week overzicht; 22.15 Lichte muziek; 22.40 Causerie; 22.45 Gebed; 2,3.00 Nieuws; 23.15 Causerie; 23.30 Orkest. beweerd, dat een Moerdijkkanaal verkeersafleidend zou zijn, maar bewezen heeft men deze stelling geenszins. En het valt, zo meent Roosendaals burgervader, ook moeilijk te bewijzen. Hij verwees in dit verband naar het rapport van de objectieve deskundige, ir. Nijhoff, wiens studie is toegevoegd aan het rapport van de gemengde commissie Van SteenbergheC§u- welaert. De heer Freijters prees zich ge lukkig met het feit, dat in de jong ste vergadering van de provinciale staten van Noord-Brabant duide lijke taal over deze aangelegenheid is gesproken. Op dit moment wilde hij nogmaals releveren, welke gro te belangen er voor West-Brabant op het spet staan. Behoorlijke wa terverbindingen zullen een einde maken aan de achterlijkheid en on toegankelijkheid, welke deze streek reeds te lang tot nadeel zijn ge weest. Met een Moerdijkkanaal zal deze gehele streek prachtig tot ont wikkeling kunnen komen en dat noemde de burgemeester In ver band met de snelle bevolklngstoe- neming niet een locaal maar een nationaal belang. De heer Freijters zeide goede hoop te hebben dat nog in 1952 een gunstigo beslissing zou worden ge nomen. Twee drie duizend militairen van de Vietminh, die in kleine groepjes de Tonkinese delta wa ren binnengedrongen, zijn geheel en al op de vlucht geslagen. Dit is een gevolg van het oprukken door twee sterke Franse gemobi liseerde colonnes, die zich in de richting der bolwerken van de opstandelingen, welke tachtig km ten Z.O. van Hanoi zijn gelegen, bewegen. De rebellen hebben 100 doden achtergelaten. Voorts hebben de Fransen een krachtig tegenoffensief ingezet tegen keurtroepen van de 320ste Vietminh-divisie, waarbij deze ongeveer 300 doden verloren, een niet nader genoemd aantal op standelingen is gevangen geno men. Ook werden wapens buitge maakt. De Franse infanterie werd gesteund door artillerie en vliegtuigen. Het betrof hier een tegenaan val op acht bataljons der 320ste Vietminh-divisie, die het ZO.- gedeelte van de Tonkinese delta waren binnengevallen, toen de Franse hoofdmacht een heftige strijd voerde in het gebergte aan de westelijke zijde van de delta. Gebleken is dat de wapens en ammunitie, die 15 Februari j.l. tijdens de hevige gevechten ten N. van Donghoi in handen van strijdkrachten der Franse unie vielen, bijna in hun geheel van Chinese oorsprong zijn. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gew. muziek; 8.45 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Zang; 11.45 Giram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Lichte muziek12.59 Klok gelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muziek; 13.45 Gram.; 14.00 Cau serie; 14.15 Grain.; 14.25 Voor dracht; 16.00 Viool; 16.30 Voor dracht; 16.50 Gram.; 17.00 Ver zoekprogramma; 17.30 Reporta- Antwerpen de voornaamste Europese aanloophaven. Een uit 5 personen bestaande delegatie van Japanse scheep- I vaartmaatschappijen, die een bezoek aan België heeft ge bracht, heeft verklaard, dat Antwerpen de voornaamste Eurcpese aanloophaven van de Japanse scheepvaart zal wor den. Aanvankelijk zal slechts een keer per maand een Japans koopvaardijschip de haven van Antwerpen aandoen, doch de frequentie zal groter worden en tenslotte zal Antwerpen 't cen trum van de Japanse scheep vaart in de Europese wateren worden. De Japanse delegatie, die ook Londen heeft bezocht, is ver volgens naar Rotterdam ver trokken. Zij zal vervolgens Bre men, Hamburg, Berlijn en Parijs bezoeken. er aan, dat prof. Gerretson in de oorlog in een brief aan de enquête commissie drie ministers uit het kabinet-De Geer van landverraad heeft beschuldigd, een beschuldi ging die hij later niet „waar" heeft kunnen maken. De heer Van de Kieft meende, dat op de heer Ger retson het woord van toepassing is, dat Bogerman op de bekende Dordtse synode heeft toegevoegd aan de remonstranten: „Met be drog zijt gij begonnen; met bedrog zijt gij geëindigd. Gaat heen!" Toen de heer Van de Kieft zijn rede had beëindigd, wees de voor zitter erop, dat de heer Gerretson zich niet in de Kamer bevond. „We zullen ervoor moeten zorgen, dat de heer Gerretson in staat wordt gesteld zich te verweren". De heer Kraayvanger (KVP) cri- tiseert het woningbouwbeleid van dit kabinet. Het heeft sprekers fractie teleurgesteld. Hij zoekt de oorzaak mede in een te aarzelend beleid ten aanzien van het huur- peil. Het verschil tussen de huren van oude en nieuwe woningen is wel erg groot Het vraagstuk van het huurbeleid is onopgelost geble ven. De heer Gerretson (CH) vreest, dat de regering met bet rekking tot Nieuw Guinea „op de brede weg" is. HU had gaarne een interpellatie over dit onderwerp gehouden om de regering niet onvoorbereid te laten met het oog op de jongste ontwikkeling. Spr. heeft veel critiek op het be lied van de PvdA, zoals dat ge voerd is en wórdt in onze politiek ten aanzien van onze overzeese ge biedsdelen. Ztf is meermalen niet teruggedeinsd voor handelingen, die de grenzen van hét misdrijf be- denkehjk naderden, zo niet over schreden. Ten aanzien van Nieuw Guinea wil die partij ook van de souvereiniteit af. ZU denkt daarbij aan internationalisatie. Voor spr. is het de vraag, of de regering heeft gehandeld conform haar voor het parlement afgelegde verklaring over Nieuw Guinea. Volgens die verklaring bestaat er voor Nederland geen Nieuw-Gui- nea-kwestie. Dit wordt ontkend door de Indonesische regering. Daarna heeft de Nederlandse re gering het bedenkelijke initiatief genomen de kwestie-Nieuw-Guinea toch te bespreken. De minister heeft tegenover een Amerikaans tijdschritt gedurende zUn reis door de Ver. Staten een verklaring af gelegd over Nieuw-Guinea. Waar om heeft de minister nagelaten de ze verklaring van het parlement mede te delen? De aanval van de heer Van de Kieft acht spr. beneden het peil van deze Kamer. Het contact met een fascistengroep vóór de oorlog is sprekers trots, omdat hij daar mede iets heeft bereikt. HU heeft daarin contact gezocht met de ar beiders en hen weten af te houden van de beginselen, die Mussert pro pageerde. Sprekers medewerking in de oor log aan de N.R.C. hield verband met de beweging van dr ColUn. HU meende zich daarbU te kunnen aansluiten, omdat zUn nationale gezindheid voldoende bekend was. Ten slotte sprekers optreden te genover de enquêtecommissie. HU heeft herhaaldelUk geprotesteerd tegen de partijdige leiding van de heer Donker. Spr. wenste alleen geruchten onderzocht te hebben. Beschuldigingen heeft hU niet ge- I uit. I De heer Woudenberg (Arb.) wUst op de beangstigende omvang van de werkloosheid. HU dringt er op aan, het economische en sociale niveau te handhaven ondanks de krachtige militaire inspanning. Het woord was vervolgens aan de minister-president, dr Drees. Wat de besprekingen betrett met Indonesië, moet de regering eerst I bepaalde resultaten hebben be- ces bekroond. Wat Nieuw-Guinea betreft, heeft de regering zich verbonden geen wijziging in de status-quo aan te brengen of te bevorderen, zonder de Staten-Generaal daarin te heb ben gekend. Nu suggereert de heer Gerretson, dat de regering veran dering van de status quo bevordert. Spr. verdedigt vervolgens de wo- ningpolitiek. Het aantal woningen, waarvoor de laatste maanden ver gunning is verleend, is zeer belang- rUk. De ontwikkeling der bouwnij verheid zal binnenkort dan ook een geheel ander karakter krUeen. De huurkwestie is moeilUk, om dat er bU verhoging der lasten compensatie wordt geëist door het parlement. Wat de werkloosheid betreft, is de regering niet van mening, dat Tijdens avondwedstrijden te Skiën sloeg Anton Huiskes, die op moeilijk ijs uitstekend reed, Hjalmar Andersen op de 3000 meter. Huiskes noteerde een tijd van 4 min. 58 sec., Andersen deed er 5 min. 1 sec. over. Huiskes verbeterde hierdoor zijn persoonlijk record met 3 vol le seconden. Op de derde plaats kwam Haugli (Zw.) met 5 min. 2 sec. Animo versloeg Atac. BU de Woensdagavond te Axel gespeelde tafeltenniswedstrijden versloeg Animo I uit Sas van Gent de ontvangende club Atac I met 46. De reserves deelden de pun ten (55). DE RODE DUIVELS VOOR 26 FEBRUARI. Voor de wedstrUd tegen de Zwa luwen op Dinsdag 26 Februari a.s. te Gent is het eutal van de Rode Duivels als volgt samengesteld: Doel: Seghers (Gantoise).- Achter: Struyst (St. Niklaas) en Van Brand (Lierse). Midden: Erroelen (Rac. Gent), Slabbinck (CS Brugge) en Delmul- le (Gantoise). Voor: De Bruyn, Van Steenlandt (beiden St. Niklaas), Van Pottel- berghe (FC Brugge)Decuma (Oo_<.ende) en Massyn (FC Brug ge!. Reserves: Gernay (Oostende), Van Neste (CoUrtrai), Van Bene den (FC Ronse) en Van Dieren- donck (Oostende). Bevoegde Amerikaanse finan ciële en economische autoritei ten hebben, naar in welingelich te economische kringen te Bel grado verluidde, de Joegoslavi sche regering dringend aange raden de dinar nogmaals te de- valuëren. De koers van de dijiar werd op 1 Januari j.l., eveneens op aandringen van Amerikaanse zijde, gebracht op het niveau van 1 dollar gelijk aan 300 dinar, tegen tevoren 1 dollar gelijk aan 50 dinar. Nadat de nieuwe verhouding afgekondigd was, verklaarden dezelfde deskundigen, dat de nieuwe 'koers van de dinar bij lange na niet overeenstemt met de werkelijke koop waarde van de munt en vrije inwisselbaar heid van de Joegoslavische va luta verhinderde. Om dit doel te kunnen bereiken zou, naar de mening van de Amerikaanse deskundigen, de koers alsnog vastgesteld moeten worden op een dollar gelijk aan 500 dinar. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Grote graaudiefstal berecht. Voor de politierechter te Mid delburg, Mr. A. J. W. van Roy en, hebben acht mannen terecht ge staan, verdacht van diefstal en heling van grote hoeveelheden granen in de jaren 1950 en 1951, ten nadele van de Coöperatieve Aankoopvereniging van Land- ons een onrustbarende stUging te bouwproducten te Breskens. De wachten staat. De belastingen zqn inderdaad uitermate hoog. Had men deze stijging niet aangedurfd, dan zou de ontwaarding van onze munt voor de deur hebben gestaan met veel ongunstiger gevolgen dan thans zijn ingetreden. Nederland staat nog voor grote moeilijkheden, omdat het zo kwets baar is. Wy hebben echter een eco nomische stabiliteit en een sociale vrede, zoals slechts weinig landen bezitten. De heer Gerretson repliceert. Hq is ervan overtuigd, dat de souve reiniteit over Nieuw Guinea bjj de ze regering niet in veilige handen Is. De beraadslagingen worden daar na gesloten. De begroting van alge mene zaken wordt z.h.s. goedge keurd, waarop de vergadering wordt gesloten. Uit verschillende delen van midden-Java blijven berichten binnen komen, dat de bevolking honger lijdt, door de zeer hoge rijstprijzen en doordat in vele plaatsen de aanplant heeft gele den van bandjirs. De honger blijkt uit het angstwekkend toe nemen van ziekteverschijnselen. Uit Bonang bij Demak wordt door het bestuurskar.toor gemeld, dat daar 14-500 personen „moeite hebben om rijst te vinden". De Gerakan Tani gaat verder en meldt dat bij Bonang een paar honderd mensen niet meer tot het eten van rijst komen en de rijst hebben moeten vervangen door Bunkil Kelapa, het over blijfsel van de klapper, nadat de klapperolei eruit geperst is. Deze bunkil vult de maag wel, maar heeft weinig voedingswaarde. Overigens is ook deze bungkil duur geworden. Ook in gebieden van de resi dentie Surakarta wordt honger geleden. Vooral in de kabupatens Wonogiri en Sukohardjo, reeds vanouds minus-gebieden. De ge zondheidsdienst in Solo meldt, dat bij grote aantallen personen de gevolgen van ondervoeding door het nuttigen van onvol waardige voedingsstoffen te mer ken is. In het regentschap Suko hardjo betreft het ongeveer 2200 personen en in Wonogiri 1800 personen. Door de gezondheids dienst wordt reeds een onder zoek ingesteld, terwijl in samen werking tussen bestuur, sociale zaken en gezondheidsdienst gaar keukens zijn opgericht in de be doelde gebieden. wijze waarop de mannen te werk gingen, noemde de politierechter ongekend voor Zeeland- Jaren achtereen hebben vijf* van deze mannen het hun door hun werk gever geschonken vertrouwen schandelijk misbruikt. De aan de Aankoopvereniging berokkende schade valt vrijwel niet meer na te gaan, doch vast staat, dat. ton nen graan onrechtmatig verdwe nen zijn. Tegen vier van de verdachten deed de politierechter onmiddel lijk uitspraak wegens heling en verduistering. De 27-jarige chauffeur Van R. kreeg twee maanden voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar en een boete van 50,of 20 dagon hechtenis. De 59-jarige landbouwer W. en de 40-jarige molenaar V. werden elk veroordeeld tot twee maan den voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en tot ƒ250,— boete of 75 dagen hech tenis. De 52-jarige molenaar R. werd eveneens wegens heling veroor deeld tot twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar en tot een boete van 500,of vijf maanden hechte nis. Twee van de vier raadslieden, Mr. G. Tichelman en Mr. P. C. Adriaar.se, betwistten het aan de vier verdachte pakhuisknechten, de 55-jarige W. N-, de 54-jarige Chr. de G., de 31-jarige A. de G. en de 45-jarige R. ten laste ge legde. Naar de mening van deze raadslieden was hier n-1. geen sprake van diefstal, doch van verduistering. De politierechter zal tegen deze vier verdachten Dinsdag a.s. schriftelijk vonnis wijzen. De officier van justitie, Mr. J. L. Andrea, eiste tegen de beide initiatiefnemers W. N. en Chr. de G., zes maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en tegen de pakhuisknechten A. de G. en R. elk drie maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. Stelers en helers bouwden in de jaren 1949, 1950 en 1951 een soort organisatie op voor het ont vreemden van tarwe en andere granen. Verdachte Chr. de G. maakte de zaak administratief „kloppend", terwijl voorts een systeem bestond, waarbij met lege zakken gegoocheld werd. De chauffeur Van R. droeg zorg voor het transport naar de helers, de molenaars V. en R. en de land bouwer W- Zeven van de acht mannen stonden voor het eerst van hun leven terecht en toonden zich zeer berouwvol. Gebrek aan con trole zou hen van kwaad tot er ger hebben doen vervallen. MAN TRACHTTE ECHTGENOTE TE VERMOORDEN. De 29-jarige garagehouder M. P. K. uit Nieuw en St Joosland werd gisteren door de arrondis sementsrechtbank te Middelburg veroordeeld tot 6 jaar gevange nisstraf met aftrek van voo'ar rest, wegens zware mishandeling van zijn echtgenote, gepleegd door toediening van voor het le ven of de gezondheid schadelijke stoffen. K. is sinds 10 Februari 1951 gedetineerd. In de nacht van 30 op 31 Jan uari 1951 heeft K. getracht zijn vrouw van het leven te beroven. Via een in de garage aangebrach te koperen pijp leidde hij de uit laatgassen van een stationnair draaiende automotor in de slaap kamer van zijn echtgenote. Toen K. op het huilen van zijn, oven eens in de bovenverdieping van de woning aanwezige dochtertje, ging kijken vond hij zijn vrouw en dochtertje bewusteloos. Na 't kind in de buitenlucht gebracht te hebben, snelde hij naar zijn in de nabijheid wonende vader. Kort daarop kon aan de vrouw eerste hulp worden verleend en haar leven bleef gespaard. In een op de rechtzitting op 8 Fe bruari j.l. overgelegd psychia trisch rapport werd K. als ver minderd toerekenbaar en als 'n gevaar voor zijn omgeving ge kenschetst. Mede op grond van deze uitspraak veroordeelde de rechtbank K. tot 6 jaar gevan genisstraf met aftrek. „SNELLIUS" GAAT IN NIEUW-GUINEA KARTEREN Van Den Helder uit is Woens- ge; 17.45 Fries programma; 18.00 dagmiddag het nieuwe opne- Nieuws; 18.15 Kwartet; 18.40 m'ngsvaartuig .JSnellius" met Gram.; 18.50 Causerie; 19.15 105 opvarenden naar Nieuw- Regeringsuitzending19.35 Gr.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 2010 Vijf minuten; 20.15 Ork.; 21.00 Klankbeeld; 21.20 Gev. muziek; 21.50 Reportage; 22.00 Piano; 22.30 Orgel; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUISSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Operet- temuz.; 12.50 Koersen; 12.55 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Or gel; 14.00 Schoolradio; 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte muziek; 18.00 Filmmuziek; 18.15 Cause rie-, 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Actualiteit; 19.50 Causerie; 20.00 Orkest; 21.35 Guina vertrokken. Na een kort oponthoud te Mo naco, waar contact met het in ternationaal hydrographisch bu reau zal worden opgenomen, zal het schip onder commando van de kapitein-luitenant-ter-zee G. A. Boeghorn in het begin van April in Hollandia op Nieuw- Guinea arriveren. Daar zullen de zeeën, baaien en kustlijnen tussen Merauke en Hollandia in kaart werden gebracht. Ver moedelijk zal 't schip anderhalf jaar In Nieuw-Guina verblijven, waarna het door het thans hier te lande in aanbouw zijnde op- BOTERSMOKKEL. Voorwaardelijke straf. Twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en 1500, suos. 3 maanden hechte nis eiste de Bredase politierech ter tegen de melkhandelaar F. A. M. van H. uit Alphen (N.-Br.), omdat hij naai- schatting 6000 kg boter via Baarle-Nassau naar België zon hebben gesmokkeld. De opdracht deze boter te ko pen kreeg Van H. van een smok- xeiaarster R. V. Van H. zag kans via een zekere Van W. boter te kopen bij de provinciale voed- seicommissaris. Deze boter was echter afgekeurd voor export, ofschoon nog zeer goed bruik baar voor binnenlands gebruik. De naam van Nederiand als bo- terland werd daarmede schade berokkend. Dit laatste werd door de Officier van Justitie zwaar aangerekend, zodat deze vier maanden voorwaardelijk eiste met een proeftijd van 3 jaar en j' 2500 boete, subs. 7 maanden hechtenis. De verdachte had het volgens de politierechter aan zijn blanco strafregister te dan ken, dat de eis niet zwaarder uitviel. taSsESas Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Cau- nemingsvaartuig „Luymes" zal serie; 22.45 Gram.; 23.00 Nws. 1 worden afgelost. Uit één der kooien klonk een snorken, waarbij het gezaag van de O.rang Oetang nog maar heel bescheiden was. „Hier moeten wij zijn", zei Terry. „Oom O'Connelly", fluisterde hij, „oom Bear!" In een grote gestalte achter de tralies kwam beweging. „Wel heb ik van mijn leven!" zei oom Bear. Berry overhandigde hem de Terwijl oom Bear vijlde, snork te Terry voor hem. „Anders valt het op", zei de schrandere neef. Het bleek intussen dat het 'n heel karwei zou worden om oom Bear vrij te krijgen. Tegen het aanbreken van de morgen waren er twee staven uitgezaagd. Oom Bear probeerde de ope ning die aldus was ontstaan. Zij bleek niet groot genoeg te rijn. De andere beren uit zijn kooi slopen al grommend van •enoegen hun vrijheid tegemoet. Oppassers begonnen zich te voeren in de tuin OVERTREDING DEVIEZEN- VOORSCHRIFTEN. De economische strafkamer te Rotterdam heeft de zaak, die te gen een automobielbedrijf (Ter louw en Van Yperen) aanhangig was gemaakt, terugverwezen naar de rechtercopimissaris. De directie van het bedrijf zou de deviezenvoorschriften hebben overtreden. Dit bedrijf had in 1950 van het rijksbureau voor metalen een deviezenvergunning gekregen voor de aankoop van 660 vracht auto's uit Engelse legerdumps. Als voorwaarde was gesteld dat de wagens, al dan niet gerevi seerd, binnen acht maanden weer uitgevoerd moesten worden. Door financiële moeilijkheden ver kocht het bedrijf 200 auto's op de binnenlandse markt en hierdoor „Zo gaat het niet", zei oom Bear beslist, „gaan jullie naar zou de overtreding zijn begaan. het postkantoor en waarschuw j de directeur Hij kent mij goed en zal mij hier zeker niet laten zitten". De terugverwijzing geschiedde, omdat een nader onderzoek noodzakelijk werd geacht naar de gronden, waarop een uitvoerver gunning werd geweigerd.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3