Radiorede van H. M. de Koningin „Een eigen woning voor ieder gezin DE UITNODIGING AAN DE KONINGIN Werkloosheidswet treedt 1 Juli in werking Invoering liet drie jaar op zich wachten De Koninklijke reis naar de Verenigde Staten De nationale leningen voor de won Minister In Veld ziet in de toekomst Ontploffing bij Hoogovens te fJmuiden De Conferentie te Londen Plan-Schuman aangenomen door Eerste Kamer ^EERSVER WACHTING. VOORWAARDEN VOOR UITKERING. onder op onder HOOGWATER. De Nederlandse boteruiivoe? naar België fTaokering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. ZEEUW WOENSDAG 20 FEBRUARI 1952. 7e Jaargang No. 1965. verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, leraeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel mrer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Dinsdagavond heeft H. M. ko ningin Juliana over de Hilver- snnue zenders de volgende rede uitgesproken: „De verschrikkelijke plagen van de oorlog liggen achter ons, op één na: de woningnood; deze is een van de allerergste, al hoort hij dan ook bij de nasleep. Hij heeft de eigenschappen van een vreselijke slepende ziekte. Ons volk, waarvoor huis en haard ailes betekent, lijdt hieraan inde sterkste mate. Het is een kwaal, die ondragelijk is en die zovelen van ons toch reeds lange jaren dragen en dus daarmee eigenlijk wij allen. Op velerlei wijzen is getracht verlichting of genezing voor de ze ziekte te zoeken en men wordt vervuld van bewondering, als men de grote vindingrijkheid verneemt, waarmee b.v. vele ge meenten hun eigen medicijn heb ben uitgevonden. Zij deden een beroep op aller burgerzin om hieraan mede te wecken. En thans worden nationale leningen voor de woningbouw U geboden als een gelegenheid voor aller samenwerking. Ik weet, dat er verscheidenheid van mening over is, hoe dit Zes gewonden. Dinsdagmorgen is in de staal fabriek van de hoogovens te Umuiden door nog onopgehel derde oorzaak een deur van een staaloven ontploft. Rondschie- tende stukken van deze deur maakten 6 slachtoffers. H. A. Kooyman uit Alkmaar liep ernstige snij- en brandwon den aan hals en gelaat op. Drie arbeiders werden opge nomen in een ziekenhuis te Be verwijk. Drie anderen, licht ge wonden, konden na verbonden te zijn, huiswaarts keren. Een van hen is reeds weer aan het werk. Het ongeluk geschiedde terwijl de deur, die van binnen is voor zien van buizen, in gereedheid grootste aller euvelen van tegen- spoedig de vlag te zien wappe- woordig het beste kan worden ren ten teken dat binnenkort de aangepakt. Toch meen ik, dat het bewoners onderdak zullen zijn. er in de eerste plaats om gaat, Die vlag is het zinnebeeld van 111 ,r t-T van nns ppn. dit er iets wordt gedaan. En er moet véél, enorm veel gebeuren om ons uit dit moeras van ellen de te werken. De gedachte aan een gezamen lijke krachtsinspanning is de enige, die ons achteraf een ware voldoening zal kunnen geven. Een zo wijdverspreide beproe ving van het hele volk kan het beste door het hele volk een drachtig onder het oog worden gezien en vervolgens bestreden, totdat de overwinning is be haald. Wat ons allen tenslotte voor ogen staat, is: Een eigen woning voor ieder gezin De eerste steen daarvoor is al sinds jaren gelegd en wel wordt er ijverig aan gebouwd, maar het gaat ons niet snel genoeg. Wij hebben er veel voor over om onze saamhorigheid, van ons een drachtig samenwerken, van dat waartoe we als volk in staat zijn. Dit kan men aflezen, waarlijk niet aan het dienen van het eigen belang, maar alleen aan de dien sten, aan een ander bewezen. Al leen hierop kan zegen rusten. Laten wij de handen ineen slaan, gedachtig aan het verant woordelijk zijn van allen voor allen! De 30-jarige Italiaan Giovan ni Valdeman nam, toen hij door. een rechtbank te Turijn op be schuldiging van diefstal tot 18 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, een hoeveelheid cy aankali in en stierf binnen enige minuten voor de ogen van de ontstelde rechters. De staten van de Nederlandse Antillen hebben zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming een voorstel van de heer Braam (democratische partij) aanvaard om H. M. de koningin namens de gehele Antillaanse bevolking uit te nodigen haar bezoek aan de Ver. Staten tot deze delen des rijks uit te strekken. De heer Braam had zijn voor stel als volgt gemotiveerd: De laatste staatkundige ontwik kelingen, die de Nederlandse An tillen hebben medegemaakt, heb ben ongetwijfeld tot gevolg ge had, dat de rechtstreekse banden tussen Nederlandse organen, die vroeger grote zeggenschap had den in Antillaanse aangelegen heden, en de Nederlandse Antil len thans op losser schroeven zijn komen te staan. het verenigd koninkrijk straks moeten beleven. Bij verschillende gelegenheden heeft de bevolking van de Neder landse Antillen van haar aan hankelijkheid aan het Koninklijk Huis doen blijken. Nog vers lig gen in ons geheugen de bezoeken van onze huidige koningin, toen nog prinses Juliana, en die van prins Bernhard. Het waren toen donkere dagen voor het konink rijk, toen de toenmalige prinses in 1942 voor het eerst voet aan land zette. Haar bezoek heeft een diepe indruk op de Nederlandse Antillen gemaakt en hare warme belangstelling in het wel en wee van de Nederlandse Antillen is reeds bij vele gelegenheden ge bleken en ons allen welbekend. Maar bij de bevolking van de Nederlandse Antillen leeft nog altijd de hoop, dat de Nederland se Antillen eens het voorrecht en in nomen lc siaau. se Antillen eens nei voorrecm en Wat echter is blijven bestaan de grote eer zuiien smaken om en, naar wii allen overtuigd zijn, het hoge bezoek te mogen ont- altijd zal blijven bestaan, zijn de vangen van een regerende vorst zien van buizen, in gereedheid ^den, dre de^ werd gebracht om vastgemetseld 11 ui binden aan het Koninklijk I Thans e°loof ik dat'de moge- te worden. Het metselwerk Huis. Ik zou zeifs zeggen, dat m^Tom deze vifrige we^s in moest gedroogd werden door juist door de laatste staatkundige middel van stoom, die door de ontwikkeling de banden tussen 'buizen werd gedreven. cns lar.d en dat huis thans meer Dinsdagavond is een communi qué gepubliceerd over de Vier- mogendheden-besprekingen tus sen de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken en Ade nauer: „De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Frankrijk en het Verenigd Ko ninkrijk en de kanselier van de Duitse Bondsrepubliek zijn op 18 en 19 Februari voor besprekin gen te Londen bijeengekomen. Zij hebben de toestand bespro ken, die bereikt is in de parallel lopende besprekingen in Parijs en Bonn over de instelling van de Europese verdedigingsgemeen schap en het scheppen van een nieuwe verhouding tussen de drie Westelijke mogendheden en de Duitse Bondsrepubliek, geba seerd op een aantal vrij overeen gekomen conventies, di^ nu een goe^e afsluiting naderen. De ministers van Buitenlandse Zaken en de kanselier zijn inge nomen met de resultaten van hun werk. Zij bereikten overeenstem ming over hangende kwesties, die voortvloeiden uit de onder handelingen in Bonn. De kwestie van Duitslands financiële bijdra- I ge aan de Europese verdediging wo'-dt verderop behandeld. Over het moeilüke vraagstuk betreffende de toekomstige rege ling en verdeling in het belang van de Westelijke verdediging van wanenproductie in staten van de Europese verdedigingsre- meenschap hebben zij behaalde conclusies bereikt en een aantal bijeenkomsten belegd, die, naar zij vertrouwen, snel resultaten zullen afwerpen. Zij hebben over eenkomst bereikt over de metho den om de kwestie der oorlogs misdadigers, die nu in de Bonds republiek gevangen zitten, te be handelen. j Zij hebben het verslag van het uitvoerend bureau van de tijde lijke commissie van de N.A.V.O. over de financiële bijdrage van de bondsrepubliek aan de westelijke verdediging besproken. Alle vooruitzichten wiizen eron. dat tegen het eind van deze week een overeengekomen besluit over de totale financiële bijdrage van de bondsrepubliek aan de verde diging zal zijn bereikt. Onderha n- delinn over andere kwesties, die uit dit verslag voortvloeien, in clusief de verdeling van de bü- drage van de bondsrepubliek, zullen oumiddelliik in Bonn tus sen vertegenwoordigers van de federale republiek en de drie mo gendheden worden gehouden" De Eerste wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag inzake de Euro pese gemeenschap van kolen en staal (plan-Schumn) met 33 te gen 2 stemmen aangenomen. vervulling te doen gaan meer dan ooit bestaat- Immers, het is ons I allen bekend, dat Hare Majesteit dan innig te noemen zon- I de koningin eerstdaags een be- In onze koningin zullen wij dezoek zal brengen aan de Verenig- eenheid tussen de drie delen van de staten van Noord-Amerika. Haar bezoek aan Canada gaat door omstandigheden niet door. Ik wens daarom namens de be volking van deze eilanden aan Uw college het voorstel te doen om naar aanleiding van dit a.s. bezoek Hare Majesteit namens de bevolking uit te nodigen haar bezoek uit te strekken tot de West-Indische delen van het ko ninkrijk, daarbij Hare Majesteit nogmaals onze onveranderlijke trouw en aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje en koningin Juliana betuigend. Ik geloof, dat ik met dit voor stel niet alleen de gevoelens van U hier in het college, doch van de gehele bevolking van de Ne derlandse Antillen heb vertolkt. De Egyptische premier, heeft Dinsdagavond medegedeeld, dat Kamer heeft het hij de Egyptische ambassadeur te Londen, naar Cairo heeft te ruggeroepen nadat hij van de ambassadeur bijzonderheden over diens besprekingen met Eden had ontvangen. De hoofdpunten van het pro gramma voor de reis van ko ningin Juliana en prins Bern hard naar de Ver Staten in April a.s. zijn thans vastgesteld. Het koninklijk paar zal de eerste 3 dagen in de Amerikaanse hoofd stad doorbrengen. Hier zullen de koningin en de prins als ere gasten aanzitten aan staats- Uiners, aangeboden door presi- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Verspreide opklaringen. Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enige mot regen maar ook verspreide op klaringen. Matige wind tussen W. en N.-W. Middagtemperatuur tussen 5 en 8 graden. ZON- EN MAANSTANDEN. In verband met het in werking treden van de werkloosheidswet op 1 Juli a.s. heeft Mr. H. J. Mor- ren, directeur van het algemeen werkloosheidsfonds (A.W.F.), gisteren een uiteenzetting ge geven over de verschillende be palingen. Hij nam de plaats in van de heer Kupers, voorzitter van het A. W. F., die door ziekte verhin derd was. De heer Morren noemde deze nieuwe taak van de sociale ver zekering in ons land een unicum in de wereld. Eerstens omdat de uitvoering in handen is gesteld van de bedrijfsverenigingen en in de tweede plaats, omdat de werkloosheidswet twee verzeke ringen inhoudt, de wachtgeldver zekering en de werkloosheids verzekering. Tijdens de bezetting werd de werkloosheidsverzeke ring totaal afgebroken. Na 1943 heeft men de werkloosheidsver zekering niet meer gekend. 1 De werklozen waren toen op steun van de overheid aangewe zen- In 1949 is de nieuwe werkloos heidswet gekomen. Men heeft daarmee lang getreuzeld, ook al omdat de uitvoering bijzonder moeilijk is. DE VOORNAAMSTE BEPA LINGEN. Allen, die in loondienst zijn, behalve ambtenaren, onderwij zers, het vaste spoorwegperso neel, huispersoneel, personen met een vast loon van meer dan 6000,en personen van 65 en ouder, vallen onder de verzeke ring. Voorts onder zekere beper king ook bepaalde groepen van personen, die niet steeds in loon dienst zijn, als personen die aan genomen werk verrichten, leden van een orkest, provisiereizigers, thuiswerkers, D.U.W.-arbeiders. De uitvoeringorganen zijn de verplichte bedrijfsverenigingen, 26 in totaal, paritair bestuurd door werkgevers- en werkne mersvertegenwoordigers en het algemeen werkloosheidsfonds, bestuurd door vertegenwoordi gers van de werkgevers, werkne mers en het rijk. De bedrijfsverenigingen voe ren zowel de wachtgeld- als de werkloosheidsverzekering uit, dragen echter uitsluitend het risico van de werkloosheidsver zekering en houdt toezicht op de bedrijfsverenigingen. Wachtgeldverzekering; 153 dagen in loondienst werken in de betrokken bedrijfstak in de 12 maanden, aan de werkloos heid voorafgaande. Werkloosheidsverzekering; 78 dagen in loondienst werken, on verschillig in welke bedrijfstak in de 12 maanden, aan de werk loosheid voorafgaande. UITKERINGSDUUR. Wachtgeldverzekering: 48 da gen per uitkeringsjaar, behou dens de mogelijkheid voor de be drijfsvereniging om dit aantal dagen te verhogen. Werkloosheidsverzekering: 78 dagen per uitkeringsjaar, ech ter 78 48 126 dagen, als geen recht op wachtgeld bestaat. Voor beide verzekeringen be draagt de uitkering 80 procent van 't loon voor gehuwde man nen en kostwinners; 70 procent voor kostgangers en alleenwo- nenden van 18 jaar en ouder; 60 procent voor de overigen. DE PREMIES. Voor de wachtgeldverzekering 1 wordt de premie onder goedkeu ring van het A.W.F. door elke ZON MAAN op Febr. 22 7.43 18.05 6.33 13.53 23 7.41 18.07 7.02 15.28 24 7.39 18.09 7.23 17.04 25 7.37 18.11 7.39 18.36 DONDERDAG 21 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.41 10.16 10.56 11.06 n.m. 10.37 11.12 11.52 12.02, dent Truman en de minister van Buitenlandse Zaken Acheson op respectievelijk de eerste en de tweede avond: De derde avond biedt het koninklijk paar een diner aan in de Nedferlandse ambassade. Zaterdag 5 April zullen de koningin en de prins naar Westpo'nt in de staat New York vliegen en vandaar naar „Hyde Park" gereden worden, waar zij het weekeinde zullen doorbren gen als gasten van mevrouw Eleanor Roosevelt. Na een bezoek aan het nabij gelegen Newburgh, dat de 300e verjaardag viert van zijn stich ting door Nederlanders, zullen de daarop volgende dagen wor den doorgebracht in de stad New York. Hier zal koningin Juliana een eredoctoraat van de Columbia-universiteit entvan- gen. Van New York vliegen de ko ningin en de prins dan naar Knoxville in Tennessee voor 'n bezichtiging van de waterwer ken der „Tennessee valley Authority". Des Donderdags zullen de ko ningin en de prins naar de kustplaats „Sea Island(Ge orgia) gaan om daar de Goede Vrijdag en de Paasdagen door te brengen. Vandaar gaat de reis verder naar Grand Rapids in Michigan, dat dicht bij een aan tal Nederlandse nederzettingen is gelegen. De volgende dag wordt de rondreis door de Ver. Staten in Detroit beëindigd. De Nederlandse protesten met betrekking tot de aankoop door België van 500 ton Deense bote" hebben in officiële kringen te Brussel verwondering gewekt. Men wijst erop dat het niet no dig is België te herinneren aan de verbintenissen, die het op de conferentie van Luxemburg van October 1950 is aangegaan. Het is een feit, dat krachtens dit pre- tocol van Luxemburg België zich heeft verbonden bij prioriteit Nederlandse boter te kopen. Bel gië heeft deze clausule steeds ge ëerbiedigd en zal dit, althans in de mate van de mogelijkheden van zijn Nederlandse partner, ook in de toekomst doen. In dit verband wo"dt evenwel van Bel gische zijde onderstreept, dat een preferentierecht nog geen exclu- siviteitsrecht betekent. Verzekerd wordt, dat Nederland niet altijd in staat is België de hoeveelheid verse bote" te leveren, die het op bepaalde tijdstippen van het jaar nodig heeft. Daar België n'efs lean aanvangen met de aanvul ling van koelhuisboter waarover Nederland beschikt, was het nor maal, aldus deze kringen, dat het zich tot andere markten wendde en met name tot Denemarken. Het sp-eekt vanzelf, zo wordt hieraan toegevoegd, dat indien de Nederlandse aanbieding van verse boter zou toenemen, deze maatregel niet herhaald zal wor den. De minister van Wederopbouw Mr. J. in 'tVeid, Mr. P. J. Oud, voorzitter van de Ned. Ver. van Gemeenten en de directeur van de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten, de heer A. Vogel, hebben een toelichting gegeven op de drie nationale leningen voor de woningbouw 1952. Deze leningen moeten tezamen volgens de minister vijftig mil- lioen opbrengen. Daarmee kan 't woningprogramma 1952 volledig worden uitgevoerd. Ten behoeve van de woningwetbouw verschaft het rijk reeds lange tijd geen voorschotten meer. Vele gemeen ten hebben kortlopende leningen uit de laatste jaren niet kunnen consolideren. Tenslotte ging een aantal gemeenten tot het uit schrijven van langlopende lenin- I gen onder zo aantrekkelijk moge lijke voorwaarden over. Voor het thans bestaande programma van 50.000 woningen is tot dusver door de gemeenten zelf 150 mil- lioen bijeengebracht, welk bedrag volgens de minister nog wel iets zal groeien. Uit ,,de pot der in- stitutionele beleggers", een bij- j zondere lening voor de woning bouw, staat 120 millioen ter be schikking. Uit de drie thans uit geschreven leningen hoopt men de nog ontbrekende 50 millioen te putten. Het novum daarvan is de rentespaarbrieflening in stukken van 25 en 100, welke ter beurze verhandelbaar zullen zijn. Minister In 't Veld ver trouwt, dat deze spaarbrieflening tenminste 25 millioen zal opbren gen, alsook dat de andere lenin gen, de 25-jarige 4Vi% lening van tenminste 20 millioen en de 22- jarige lening van tenminste vijf millioen overtekend zullen wor den. Gezien de financiële aspecten verwacht de minister, dat zich in Maart een geweldige opleving van de bouwactiviteit zal manifeste ren. Gerekend wordt op 55.090 woningen in 1953 en in volgende jaren dezelfde aantallen. Dan zal in 1964 of 1965 het woningtekort zijn ingehaald. Indien 8000 wo ningen per jaar in duplex wor den gebouwd, dan zal dit tekort waarschijnlijk reeds in 1960 zijn opgeheven. De minister deelde voorts me de, dat het aantal van 6000 wo ningen in de „vrije sector", die dus zonder premieregeling wor den gebouwd, waarschijnlijk niet wordt gehaald. Dit zal betekenen, dat het bedrag, dat voor woning- bouwpremres op de begroting staat, n.l. 60 millioen, moet wor den vergroot. Mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, noemde de ningnood „volksvijand No. 1.". Hij noemde de ondernavige ïemnge- „burgerzinleningen, zonder dat de burgezin een tekort aan rente moet aanvullen". Naar zijn me ning werd juist gehandeld om bij inschrijving de mogelijkheid tot 't geven van voorkeur tot beste ding van het geld open te stellen. 1 Toch hoopt hij, dat deze voor keur zo weinig mogelijk zal wor den toegepast. Een evenrediger spreiding van het bouwvolume zal dan mogelijk zijn. Zowel Mr Oud als minister In 't Veld verklaarden, dat afgezien is van het uitschrijven van pre mieleningen, omdat hiertegen principiële bezwaren blijken te bestaan. De heer Vogel zeide, dat met deze nationale leningen alle ge meenten tegelijk aan de markt komen. Elke Nederlander kan nu aan elke gemeente lenen, het geen in verhandelbare stukken kan geschieden. Ten aanzien van de rentespaarbrieven, die „als unicum in ons land ook ter beur ze verhandelbaar zijn, zeide de heer Vogel o.m., dat er rekening mee gehouden is, dat zij die deze stukken kopen, in de gelegenheid moeten zijn hun bezit te gelde te maken, zonder dat zij daarvan schade lijden. Daarom is op ver schillende tijdstippen gedurende de looptijd aflossing tegen vaste koersen mogelijk gemaakt. Door dat verder beursnotering wordt gevraagd voor beide coupures, zal er een officiële koers bestaan, waartegen deze stukken ook tus sentijds kunnen worden ver kocht. Deze koers zal uiteraard in belangrijke mate steunen op de tussentijdse vaste aflossings- koersen. Deze koerssteun wordt, aldus de heer Vogel, in belangrijke mate bovendien aan deze rente spaarbrieven gegeven door de methode van berekening van de rente, welke in de tussentijdse af- lossingskoersen is begrepen. N? 6Vs jaar ontvangt de houder al 3%% samengestelde interest, 'n voor kle'ne bedragen hoge rente. Indien de houder het stuk nog 1 circa 4% jaar vasthoudt, ont- /angt hij niet alleen 394% sa mengestelde interest voor deze .aatste circa 4Vz jaar, doch bo vendien 3%% over de eerste 6% jaar, waarover hij bij opvraging op de eerste opzeggingstermijn 3%% zou hebben ontvangen. Be houdt hij daarna het stuk nog ca. 4 jaar, dan doet zich het zelfde voor; hij ontvangt dan n.l. 4% sa mengestelde interest over de ge- he'e looptijd. Bij de volgende aflossingsda- tum blijft de rente 4%. Dit leidt ertoe, dat de n°r!ode om dn hoofdsom met 30% te doen groei en, ongeveer gelijk is aan de vo rige. Bij de laatste aflossmesda- tum is over de gehele looptijd 4%% gerekend en over de rente 4%. Tot de bijzonderheid van deze emissie van rentespaarbrieven rekent de heer Vogel voorts de wijze van verspreiding. De stuk ken zullen nameliik verkrijgbaar z'jn b'j postkantoren, banken, boerenleenbanken en andere in stellingen, door gemeenten aan te wijzen. De postkantoren zullen alleen stukken van 25 verkopen. bedrijfsvereniging afzonderlijk vastgesteld in verband met het werkloosheidsrisico in de be trokken bedrijfstak. Gemiddeld zal dit waarschijn lijk 2,8 procent van het loon be dragen, welke premie door de werkgever en de werknemer ieder voor de heift wordt betaald. Voor de vaste arbeiders in de landbouw zal die premie 1 pro cent bedragen, voor de losse landarbeiders 10 procent. In het bouwbedrijf neemt men het vorst-risieo voor eigen rekening, waardoor de premie iets minder zal kunnen bedragen en nu is vastgesteld op 4,5 procent. Voor textielbedrijven 2 pro cent, voor de grafische 2,2; voor metaal 2,6, voor het vervoer 2, voor bakker en slager 2, voor de sigaretten- en kerftataaksindu- strie 1,2 procent. Voor het havenbedrijf zullen de premies uiteenlopen. Die voor de visserij zal hoog boven het gemiddelde liggen. DE BEDRIJFSVER ENIGINGEN. Er zijn in totaal 26 bedrijfs verenigingen. Er moest dus con centratie plaats vinden. In de landbouw is men bijv. tot één bedrijfsvereniging gekomen. Er zullen zich nog wel eens moeilijkheden voordoen met de vraag in welke bedrijfsvereni ging men thuis hoort, aldus de heer Morren. Wanneer er een geschil is zal het A.W.F. een beslissing ne men. Zo is er een nieuwe alge mene bedrijfsvereniging ge vormd, waarin allerlei beroepen zijn ondergebracht, van de dia mantindustrie, de strocartonin- dustrie, de rijwielbewaarders tot kunstenaars toe. Ten aanzien van de repercus sies op de lonen en prijzen, die de premie ingevolge de werkloos heidswet na 1 Juli zal hebben, werd opgemerkt, dat er door de sociaal-economische raad een ad vies is gegeven, dat de regering nog moet overwegen. Daarbij is eraan gedacht, dat aan de arbeiders een compensatie zou moeten worden gegeven en dat ook de werkgevers enige compensatie moeten hebben voor de prijsstijging. GEBASEERD OF GEMID DELDE WERKLOOSHEID VAN 6 PCT. De werkloosheidsverzekering is uniform voor het gehele bedrijfs leven. Voor het eerste jaar is de premie door de minister vastge steld op 2,8 pet. van het loon, Deze wordt voor de helft door het rijk en voor de andere helft door werkgever en werknemer ieder voor een vierde betaald. Dit is gebaseerd op een gemid delde werkloosheid van 6 pet. De premie is zodanig, dat uien de uitkering zal kunnen blijven doen, ook al zou de werkloosheid iets hoger komen te liggen. Daar bij werd opgemerkt, dat de kos ten voor de sociale bijstandrege ling en de overbruggingsregding minder zullen worden. Er zal dus wel enig verschil bestaan in de uitkeringen aan hen, die vóór en aan hen die na 1 Juli werkloos worden. Zo is net maximum van de bijstandsrege ling ƒ30,90. Aan een gehuwde werkloze na 1 Juli wordt 30 pet van het loon betaald, zodat er naar de grootte van het loon wel een verschil kan zijn. Wanneer de reserves niet wor den bereikt, blijft het mogelijic de premie te verminderen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1