Spanning in Tunis en Marokko Binnenlands Nieuws ff De oliebesprekingen in Perzië RECHTSZAKEN Sportnieuws Terry en Berry en „De witte Eland Reis van admiraal McCormick door Europa Scandinavische reis van Zweeds koningspaar? Rede van Tilanus te Neder-Hardinxfeld DE LUISTERBIJDRAGE Arsenicum en oude kant.. Kosten van levensonder houd in Noorwegen BRITS VLIEGONGELUK DE BAC0NVARKEN5 VOETBALSPORT. SCHAATSENRIJDEN. BILJARTEN. DE OOIEVAAR AAN BOORD VAN DE PONTIANAK Talt over buitenl. politiek Amerik. schepen in nood shifts Maandag is als gevolg van nieuwe daden van sabotage op Zondag de toestand in het Tune sische achterland slechter gewor den. Een woordvoerder van de Franse resident noemde de toe stand ernstig. In Tunis worden groepen poli tiemannen gereed gehouden bij de poorten van de Arabische stad en bij de ambtswoning van de re sident om aan demonstraties het hoofd te kunnen bieden. Maandag is bekendgemaakt, dat de verbanning van de Tune sische communistisohe leiders met een maand is verlengd. Vol gens officiële kringen is de duur van de verbanning van de leider der neo-destoer, Bourguiba, drie maanden. Een woordvoerder van de Franse strijdkrachten in Tunesië heeft Arabische berichten over excessen van het Franse vreem delingenlegioen bij de razzia's van de vorige maand in het ge bied van Kaap Bon tegengespro ken. Hij gaf toe, dat de soldaten mogelijk „wat hardnekking wa ren opgetreden". In Casablanca is Maandag, toen de politie tussenbeide kwam bij een gevecht tussen Marokka nen, een Marokkaan doodgescho ten. Drie personen werden ge wond. Zondagavond is het na aan komst van de Spaans-Amerikaan se V.N.-afgevaardigden, die een reis door Marokko maken, te Ca sablanca tot een botsing tussen demonstranten en de politie ge- Admiraal Lynde D. McCor mick, de kort geleden benoemde geallieerde opperbevelhebber van de Atlantische Oceaan, ver trekt volgende week voor een rondreis van een maand door Europa, zo deelt de organisatie van het Atlantische pact te Londen mede. Op 29 Februari komt de admi raal te Londen aan. Hij zal een bezoek brengen aan Parijs, Ko penhagen, Oslo, Amsterdam. Lissabon en Reykjavik. Op 18 Maart gaat hij naar Ottawa. Het hoofdkwartier van admiraal McCormick is te Nor folk in Virginia. Volgens een bericht van de „Observer" zouden koning Gus- taaf VI en koningin Louise van Zweden plannen hebben voor 'n bezoek aan Noorwegen en Dene marken in de komende maand. Volgens Finse persberichten zouden zij in Mei een bezoek aan Helsinki, de Finse hoofdstad, willen brengen, aldus het blad. In verband met een eventuële reis naar Finland wijst men op het pleidooi dat vorige maand van de Finse min.-president, Kekkonen, is uitgegaan voor vorming van een neutraal Scan dinavisch blok, waaraan, naar men aanneemt, de Sowj et-Unie haar fiat zou willen geven. De heer H. W. Tilanus, lid der Tweede Kamer, heeft Zaterdag middag op de jaarvergadering van de statenkring Dordrecht der C.H.U. te Neder-Hardinx feld gesproken over de politieke vragen van deze tijd. Als de grootste moeilijkheid van deze tijd zag hij de inter nationale spanningen en de daarmede gepaard gaande toe- wapening. Vraagstukken op eco nomisch gebied behandelend, gaf de heer Tilanus o.a. als zijn mening te kennen, dat wij in vergelijking met andere landen nog op een v rij hoog peil leven. Aan een daling van dat peil zal niet zijn te ontkomen. De C.H.U. meent in deze situatie over politieke muren te moeten heenzien. Vandaar ook de me dewerking in het kabinet. Spr. betreurde het, dat de A. R. daar in niet vertegenwoordigd is. Hij hoopte, dat na de a.s. verkiezin gen een kabinet op brede basis kan worden gevormd, waarin ook de A. R. een plaats zal heb ben. komen. Een politieman werd door een schot hagel getroffen. Hij be antwoordde het vuur en verwond de twee nationalisten, een van hen ernstig. Voorts werd de Fran se resident-generaal van Marok ko, generaal Guillaume, die met zijn auto op weg was naar zijn ambtswoning, door schreeuwen de demonstranten omringd. Officieel wordt medegedeeld, dat bij de botsingen, die Zondag j.l. te Casablanca tussen de poli tie. en demonstranten hebben plaats gevonden, twee betogers om het leven zijn gekomen en drie anderen gewond. Aanvanke lijk is gemeld, dat een persoon werd gedood, doch een der te voren als gewond opgegeven be togers is inmiddels overleden. Ds. NIEMOELLER NAAR DE VERENIGDE STATEN. Ds. Martin Niemöller, hoofd van de Duitse Evangenscne r erk in Hessen, is Maandag per vlieg tuig uit Frankfort naar de V.S. vertrokken, waar hij zes weken zal blijven voor het houden van preken en lezingen. De reis van Ds. Niemölle- is georganiseerd door de afdeling New York van de Wereldraad van Kerk°n. Vóór zijn vertrek verklaarde Ds. Niemöller bereid te zijn tij dens zijn verblijf in dë V.S. het naar een ziekenhuis in Manilla gebracht. De 23-jarige vader en j in 'zijn twee-jarige dochter zochten Zoals ge Amctprrlam naar in de Philippijnse hoofdstad on- an in het van Amsterdam naar famn«a Sydney onderweg zgd, K.^„ d^ Zondag^zo»^ J.miUe geK? wereldbun i onderweg zllnde K.L.M.-.Uegtuig ger, een jongen van zes pond, is Antonio Marie gedoopt. Antonio naar een der ouders van het ouderpaar Barakat en Marie lil re. wiijj. in vav. uw. i i een en ander mede te delen overnaar de eerste voornaam van de zijn bezoek aan Moskou. Ook wil- stewardess Marie Louise Cref- de hij uiting geven aan zijn me- mp,l'r <ïie bn de geboorte assis- ning, dat de Russen geen derde wereldoorlog wensen, doch dat zij zich zullen verdedigen, indien zij zouden worden aangevallen. Hij voegde hieraan toe niet te zullen spreken over het vraag stuk ene- Westduitse herbewape ning waarvan hij tegenstander is, doch wel vragen hieromtrent te zullen beantwoorden. Ds. Niemöller verklaarde te hopen, dat zijn bezoek cr toe zal bijdragen het wede-zijdse begrip tussen de Amerikaanse en Duit se volken te verbeteren. DODELIJKE AANRIJDING TE DEN HAAG. Op de Bezuidenhoutseweg te 's-Gravenhage is gisteravond om- streeks 20.15 uur de 58-jarige Flinke besparingen in Januari De door de Nederlandse spaar- bankbond gepubliceerde cijfers wijzen uit, dat de spaarzin, die 'n de tweede helft van het vo- 1 rig jaar wederom was toegeno men, ook in de eerste maand van het nieuwe jaar tot gunsti- Utrechtenaar G."j. van'rTmet ge resultaten heeft geleid. 1 Znn personenauto tegen de uit Gedurende Januari, die wel de tegenovergestelde richting ko- spaarmaand bij uitstek wordt mende tramwagen van lijn 13 ge- genoemd (tantièmes e.d.l, werd botst. De heer Van R. overleed bij de algemene spaarbanken ter plaatse. De auto werd zwaar ingelegd 52.142.813 en terug- beschadigd. De auto reed zonder betaald 41.897.485, hetgeen een verlichting op de linker straat besparing van 10.245.348 bete- helft, kent. In Januari 1951 werd 2.083.795 ontspaard. Bij de bankspaarbanken waren inleg en terugbetaling resp. groot 8.277.658 en 5.660.253, een be sparing dus van 2.617.405. Vo rig jaar Januari werd hier 314.993 entspaard. Bij de rijkspostspaarbank is 32.245.000 en terugbetaald 28.600.000, een besparing dus gedurende Januari ingelegd van 3.645.000 (v.j. ontsparing 10.600.000). In de betrokken kringen meent men thans over het dieptepunt heen te zijn. Paus Pius X bijgezet in de Sint Pieter In een processie van kardina len en andere geestelijke ambts dragers is Zondag het stoffelijk overschot van Paus Pius X over gebracht van de voorlopige rust plaats in de crypten van de Sint Pieter naar het definitieve graf onder het altaar in de kapel van de „opdracht" in de basiliek zelf. Pius X, die de „vredespaus" wordt genoemd, stierf kort na het uitbreken van de eerste wereld oorlog. Hij is vorig jaar door Pius XII zalig verklaard en zal misschien volgend jaar heilig worden verklaard. Het stoffelijk overschot, in de witte pauselijke kleding, met het kruis op de borst en de pause lijke ring aan de rechterhand, rustte in een kist met glazen zij wanden. Tijdens een plechtig heid, welke drie uren duurde, werd het nieuwe altaar in de ka pel gewijd door kardinaal Tedeschini, aartspriester van de Sint Pieter, die ook de mis op droeg. Volgens Vaticaanse zegslieden is het stoffelijk overschot van Pius X goed geconserveerd ge bleven. coeur die bij de geboorte assiS' teerde. Toen de „Pontianak" de tiende Bankok verliet voor de ruk van ongeveer vijf uur naar Manilla, waren maatregelen genomen om de twintigjarige mevrouw Bara kat in Manilla in een ziekenhuis op te nemen teneinde daar de geboorte af te wachten. Drie uur na het verlaten van Bankok was de ooievaar reeds present. De af deling voor de bemanning werd tot kraamkamer gemaakt. Een zich aan boerd bevindende mari ne-arts en voorts ce steward Sloot en stewardess mej. Cref- coeur verleenden assistentie. Boordwerktuigkundige Dol zorg de ervoor, dat de temperatuur in deze geïmproviseerde kraam- afdeling de gewenste hoogte be reikte. Zo kwam om dertien mi nuten vóór half twee Nederland se tijd de Libanees Antonio Ma rie Barakat in het luchtruim. Een uur liter zette gezagvoerder Sluyters de „Pontianak" in Ma nilla aan de grond. Nadat het borelingske aan boord was ge doopt, werden moeder en kind de reis naar Australië voortzet ten. Daar zal Joseph Barakat z'n reeds zes jaar geleden derwaarts vetrokken vader in 'diens zaken assisteren. WIT BROOD IN ENSCHEDE TIJDELIJK GOEDKOPER. Een grote bakkerij te Enschedé heeft met ingang van Maandag j.l. de prijs van het witbrood le kwaliteit verlaagd met 4 cent per 800 gram, zodat deze prijs is gebracht op 37 cent per 800 gr. Naar aanleiding hie-van heb ben de gezamenlijke Enschedése bakkersbedrijven besloten de prijs van het witbrood dienover eenkomstig te verlagen. Ook die verlaging is Maandag ingegaan. De gezamenlijke Enschedése toakkerijbedrijven hebben hun klanten evenwel doen weten, dat de verlaging slechts van tijdelij ke aard is. Om niet bij de con current achter te blijven, werd tot de verlaging overgegaan, hoe- gecommandeerd. jagers, die de nummers 1 tot en met 15 hebben. Sinds kort echter zijn er drie nieuwe scheepjes bijgekomen, die de visserij traditie van Neerlands hoofdstad op de Noordzee gaan voortzetten- Drie Amsterdamse kotters zijn kort achter elkaar onder de namen Nehim 1, 2 en 3 en de merken AM 16, 17 en 18 in de vaart gebracht. Zaterdag is de groenwitte maatschappijvlag in top gehesen op de laatste en een gezelschap genodigden heeft dit enigszins feestelijke feit op de Nieuwe Waterweg ter hoogte van Hoek van Holland luister bijge zet. De reder van deze kotters, de Amsterdamse houtimporteur Rothe, directeur van de N.V. Ne derlandse houtimportmij. Nehim, heeft daarbij zijn dank uitge sproken jegens de directeur van de N.V. Sleephelling Schevenin- gen, waar de drie schepen ge bouwd werden en hij sprak voorts de verwachting uit, dat de iJmuidense reder, de heer J. C. Pronk, die als manager van de schepen gaat optreden, deze vlugge vissertjes op hun levens pad met zijn warmste zorgen zal omringen. Schipper op de Nehim 3 is de bekende Scheveninger Jan Bal, die het scheepje voor zijn mai dentrip naar de Noordzee heeft Zij, die in aanmerking wensen te komen voor dienstneming als vrijwilliger bij het NEDERLANDS DETACHEMENT VERENIGDE NATIES, kunnen zich mondeling of schrif telijk wenden tot het Aanmel dingsbureau Korea, Nwe Frede- rikkazeme, geb. E4, kamer 19a te 's-Gravenhage, tel. 723860. Ook zij, die nimmer in militaire dienst zijn geweest, komen voor uitzending in aanmerking. Leef tijdsgrenzen 19 tot 30 jaar (voor onderofficieren tot 35 jaar). De Amerikaanse senator Taft, candidaat voor de benoeming van de republikeinse partij voor de presidentsverkiezingen, heeft in een radio-vraaggesprek ver klaard te hopen, dat generaal MacArthur zich na de conventie van de partij in Juli krachtig zal uitspreken voor de republikein se candidaat voor het president schap. Voorts verklaarde Taft, dat hij minder (dan Truman) geneigd zou zijn „veel Amerikaans geld in het buitenland te storten en in buitenlandse ruzies tussen beide te komen". Taft legde er echter de nadruk op, dat niemand heden ten dage isolationist kan zijn. Amerika moest voor het ogenblik in Euro pa en Korea blijven om het com munisme het hoofd te bieden, al dus de senator. Volgens de Perzische radlo- cmroep zijn Maandag de be sprekingen tussen de Perzische regering en de internationale bank hervat. Een regeringswoordvoerder wilde geen commentaar leveren doch volgens persberichten over de onderhandelingen, die tot doel hebben een oplossing te vinden voor het oliegeschil, stuit men op twee moeilijkheden. In de eerste plaats heeft de internationale bank volledige macht over het technische be heer van de Perzische olie-in dustrie, in het bijzonder het recht om Britse technici in hun Vrijstelling voor verzets-invaliden. bepaalde Bij toeschikking van de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is bepaald, dat de burgerverzetsinvaliden die voor minstens 70 procent ar beidsongeschikt zijn en aan wie deswege een buitengewoon pen sioen is toegekend, vrijgesteld kunnen worden van de verplich ting tot het betalen van luister bijdrage, voor de tijd, waarvoor hun dit pensioen is verleend. Bedeelde verzetslieden moeten hun aanvraag om vrijstelling in zenden aan de buitengewone pensioenraad te Den Haag en daarbij vermelden of zij houder van een radio-ontvangtoestel of van een aansluiting op de om- rcepdistributie-inrichting zijn. In eerst bedoeld geval moeten zij tevens de serieletter en het nummer van hun luistervergun ning vermelden. De Amerikaanse 10.000 ton me tende tankboot „Fort Mercer" heeft Maandag geseind, dat het ongeveer dertig mijl ten Oosten van Chatham (Massachussetts) in zinkende toestand verkeerde. De romp scheurde en het schip zakte met de achtersteven weg in de golven. In het betrokken ge bied waait een storm en er staat een hoge zee. Een tankboot van deze tonnage heeft gewoonlijk een bemanning van veertig kop pen. Drie kotters van de kustwacht komen „Fort Mercer" te hulp. Een reddingsvliegtuig van Quon- set (Rhode Island) trof het vaar tuig ter hoogte van Kaap Cod ogenschijnlijk verlaten aan. Alles wijst erop, dat de bemanning het schip verlaten heeft. Er worden thans nasporingen gedaan naar de opvarenden. Het Amerikaanse 7.226 ton me tende vrachtschip „Helen Steven son" heeft geseind, dat het zich op 230 mijl ten Noordwesten van Bermuda in nood bevindt. Het vaartuig heeft scheuren over het dek. Een kotter van de kustwacht is op weg naar het schip. De „He len Stevenson" is met een lading vloe'spaat op weg van Italië naar de Verenigde Staten. dienst te nemen, geëist. Premier Mossadeq heeft herhaaldelijk verklaard hiermee niet accoord te kunnen gaan. De tweede moeilijkheid houdt verband met de olieprijzen. De internationale bank heeft een prijs gevraagd, die 50 procent beneden het internationale ni veau gebaseerd op tarieven van de Golf van Mexico ligt. De Per zische regering wil wel een prijs aanvaarden, die beneden het prijspeil van de internationale markt ligt, doch zij wil niet in een verlaging van 50 procent toestemmen. Na de bijeenkomst van Maan dagmorgen verklaarde een Perzi sche woordvoerder, dat op geen enkel belangrijk punt principiële overeenstemming is bereikt. Woensdag zal de delegatie van de internationale bank uit Tehe ran vertrekken, doch volgens de woordvoerder is het niet juist om te zeggen, dat de onderhandelin gen zijn afgebroken. „Na het vertrek van Gardner zullen de onderhandelingen voortgaan, zoals zij ook na het vertrek van de voorgaande dele gatie werden voortgezet", aldus de woordvoerder. wel men deze economisch verantwoord acht. niet Woensdag begint te Poitiers het proces tegen de 5S-jarige weduwe Marie Besnard, die ver zot is op grote hoeden en kan ten kragen en er van wordt ver dacht twee echtgenoten, een schoonmoeder, een schoonvader, twee schoonzusters, twee nich ten, een tante, haar beide ouders en een vriend van de fa milie door arsenicum om het le ven te hebben gebracht. Al deze personen waren in de loop van 15 j aar een onverwach te dood gestorven. Men begen tegen Marie Besnard, die in haar familie bekend stond als „een moeder voor ieder, die vriende lijkheid om zich verspreidt", verdenking te koesteren, toen haar tweede echtgenoot over leed na het eten van door haar bere'de soep. Men vond in haar boerderij flessen vergif, een sa menstelling van arsenicum, die bestemd was voor het doden van coloradokevers. Stuk voor stuk werden de lijken van haar ver wanten opgegraven en deze ble ken alle arsenicum te bevatten. Zij werd in Juli 1949 ge arresteerd. Zij is nog steeds één en al vriendelijkheid en vertelt aan de bezoekers: „Iedere nacht bid ik voor mijn geliefde afge storvenen". De Noorse min.-president Os car Torp, heeft in het parle ment meegedeeld, dat de kosten van levensonderhoud in Noor wegen van de bevrijding tot het voorjaar 1950 met een paar pro cent, van het voorjaar 1950 tot nu met meer dan 25 procent zijn gestegen. De regering wil op het ogen blik geen nieuwe bijzondere maatregelen ter handhaving =zg van het prijsniveau nemen, om dat er thans van het buitenland geen invloed op de Noorse prij zen wordt uitgeoefend. De regering zal echter de ont wikkeling op de voet volgen en ingrijpen, wanneer de ontwikke ling in het buitenland daartoe .aanleiding mocht geven. DE MALVERSATIES BIJ DE P.G.E.M. TE NIJMEGEN. Naar wij van welingelichte zij de vernemen, heeft de Nijmeegse recherche in arrest gesteld de ambtenaar van de Provinciale Gelderse Electriciteitsmaatschap- pij te Nijmegen, zekere G. van G. Deze arrestatie houdt verband met de enkele maanden geleden gepleegde malversaties bij de ko- lenleveranties aan de provinciale centrale. Indertijd werden reeds een andere ambtenaar en een handelaar in steenkolen in ver band met deze zaak aange houden. AMSTERDAMSE NOORDZEE- VTSSERIJ HERLEEFT. In vroeger jaren is Amsterdam een visserij vloot van niet geringe mportantie rijk geweest en in de eerste wereldoorlog waren de trawlers met het visserij merk ,AM" op de steven gasten in de IJmuidense vissershaven. Sinds dien echter is door allerlei om- •tandigheden de visserij in Am sterdam achteruitgegaan en de jnige schepen, die de letters ,,AM" varen zijn de walvisvaar der „Willem Barendsz" en zijn Alle drie meten de kotters 74 ton, zij zijn uitgerust met een 180 pk Bronsdieselmotor, die hen een snelheid van ruim r.egen mijl zal geven, terwijl de visruimen bere kend zijn op ongeveer 600 kisten vis. De gemiddelde besomming van de twee eerste kotters van deze nieuwe rederij bedraagt 3000,- per week. DE BCBEMIN STORTING BIJ „DE TORENTJES". Naar aanleiding van de bodem instorting op het landgoed „De Torentjes" bij de St. Pieter, Maastricht, bewoond door Dr. G. Panhuysen, is door Ir. D. C. van Schaik een klein onderzoek inge steld. De kelder bleek niet de minste historische waarde te hebben hij is hoogstens 50 jaar oud en vormt generlei verbin ding met het onderaardse gan genstelsel van de St. Pietersberg. Het chronogram met het jaar tal 1526 bevindt zich niet op een deurtje in de gang, doch staat vermeld op een poortje links van de hoofddeur. Dr. Glazema van het rijks oudheidkundig bodem onderzoek was toevallig in gezel schap van de heer Van Schaik. Het ongeveer 5 meter diepe gat had een doorsnee van bijna drie meter, en zal eerstdaags worden dichtgegooid. GEEN OVERLEVENDEN. Een teruggekeerde reddings ploeg heeft gemeld, dat >er geen overlevenden zijn onder de in- z'ttenden van hot Britse „Vi- king"-vliegtuig, dat Zaterdag met 34 personen aan boord ir W.-Sicilië is neergestort. De leider van de ploeg heeft meegedeeld, dat men de lijken van 17 mannen, 14 vrouwen en 3 kinderen in en om het wrak heeft gevonden. Allen "moeten cp slag dood zijn geweest. Het vliegtuig was met Britse militairen en hun gezinnen op weg van Engeland naar Nairobi in Afrika. MOEDER MISHANDELDE HAAR KIND. Voor het Amsterdams ge rechtshof verscheen gisteren de 39-jarige Duitse mevr. G. H. H. H. uit Amsterdam, door haar hu welijk na de oorlog van Neder landse nationaliteit. Wegens mis handeling meermalen gepleegd van haar 10-jarig dochtertje Re- gina was zij in October door de rechtbank tot zes maanden ge vangenisstraf, waarvan vier voor waardelijk, veroordeeld. Uit haar verklaringen bleek, dat dit dochtertje een natuurlijk kind was van de vrouw en dat het in Februari 1951 uit Duitsland was gekomen. Het werd in het gezin H. opgenomen. Intussen waren daar nog drie kinderen geboren. Deze Regina was op 15 Mei met builen en blauwe plekken over dekt en met een bloedende on derlip een politiebureau binnen gelopen en had verklaard, dat zij door haar moeder met een veger was afgeranseld, omdat ze een boodschap niet juist had uitge voerd. Ze vertelde, dat ze dik wijls door haar moeder werd ge slagen. De verdachte ontkende van het kind te hebben geëist, dat dit de handen op tafel zou leggen, op dat zij deze met een ijzeren stang kon tuchtigen, maar gaf de mis handeling met de stoffer toe. Zij zeide daarvan spijt te hebben. De president vond, „dat er geen woorden voor waren, wanneer een moeder een weerloos kind op deze wijze aftuigt." Echtgenoot als getuige. Haar 36-jarige echtgenoot werd als getuige a décharge gehoord. De president begon met het voorlezen van een verbaal, waar in de politie de verklaring van i man had neergelegd. Daar in stond o.m., dat de vrouw ver schrikkelijk driftig was. „Als ze een driftbui krijgt, slaat ze met alles wat onder haar bereik komt. Vaak slaat ze de kinderen, ook onze eigen drie kinderen, wanneer ik niet thuis ben. Veel kan ik er niet van zeggen, want ze is niet voor rede vatbaar. Het is wel voorgekomen, dat de kin deren zo waren afgeranseld, dat ze niet naar school konden. Ik leef in een hel met deze vrouw en hoop, dat de kinderen buiten haar bereik zullen worden ge bracht. Ze is net een furie." Achterin de zaal op een getui genbank zat het jongste meisje, een dreumes van drie jaar, zoet jes alleen te wachten. Ze had geen kik gegeven, toen eerst haar moeder in de verdachtenbank plaats moest nemen en daarna haar vader wegliep naar het ge- tuigenhekje. Maar toen ze daar vijt minuten alleen had gezeten, kwamen de waterlanders en be gon ze zachtjes om haar moeder te roepen. De bode nam haar bij de hand en bracht haar de zaal uit. De president zeide tot de man: „Dat is wel een vernietigend oor deel over uw vrouw. Is die ver klaring juist geweest?" De man bevestigde dit, maar voegde eraan toe, dat de vrouw destijds onder behandeling van een arts was geweest, omdat ze overspannen was. Zijn vrouw had zich de laatste maanden beter be heerst. Het mishandelde meisje was teruggebracht naar Duits land. De procureur-generaal eiste bevestiging van het rechtbank- vonnis, hetgeen dus inhoudt, dat de vrouw twee maanden gevan genisstraf zou moeten ondergaan en er vier voorwaardelijk zouden worden opgelegd. De raadsman wees er op, dat de vrouw in Berlijn is geboren en wellicht „Pruisische methoden" gewend is. Hij meende, dat de uuitse wetten in die tijd nog aan dacht schonken aan het vader- recht tot tuchtiging van zijn kin deren. Tenslotte herinnerde hij het hof er aan, dat de officier bij de rechtbank een geheel voor waardelijke straf heeft geëist, waarbij hij zich aansloot. In haar laatste woord zeide de vrouw in tranen, dat zij het doch tertje uit Duitsland zo graag terug wilde hebben. Het hof zal op 3 Maart uit spraak doen. De verhoging van de garan tieprijs. De persdienst van de Stich ting voor de Landbouw meldt: „Door de o\erheid is bekend gemaakt, dat de garantieprijs voor baconvarkens met ingang van 18 Februari verhoogd is van 2,38 tot 2,54 per kg geslacht gewicht. Dit heeft plaats gehad op grond van de sterke prijsver hoging van de vosrgranen se dert 4 Februari j.l. Het land bouw economisch instituut heeft voor dit onderdeel van de kost prijs een directe kostprijsverho ging van 16 cent per kg ge slacht gewicht berekend. De minister heeft dus ingevol ge zijn toezegging in de Tweede Kamer op dit punt een spoedige beslissing genomen. De Stichting voor de Landbouw heeft op 7 Februari de minister van Land bouw schriftelijk verzocht het overleg over de nieuwe bacon- garantieprijs spoedig te doen plaats hebben, op basis van de gereed gekomen nieuwe kost prijsberekening van het L.E.I. De Stichting voor de Land bouw ziet deze beslissing van de overheid op dit ene punt even wel als een voorlopige verhoi- ging, welke op grond van de werkelijk betaalde prijzen ook zonder veel bezwaren kon ge schieden. De stichting rekent er echter op, dat het overleg met de overheid over de definitieve verhoging van de garantieprijs spoedig zal plaats hebben. Uit de berekening van het L.E.I. blijkt n.l. duidelijk, dat verschil lende andere kostenfactoren sinds begin 1951 eveneens be duidend hoger zijn geworden. In dit verband heeft de Stich ting voor de Landbouw ook met voldoening kennis genomen van de uitspraak van de minister vo rige week bij de debatten in de Tweede Kamer, dat de prijzen van de vrije voedergranen in de toekomst niet meer buiten be schouwing gelaten kunnen wor den bij het vaststellen van de garantieprijzen voor baconvar kens en melk". HET BELGISCHE EL*TAL TEGEN ITALIË. Voor de landenwedstrijd tegen Italië, die Zondag 24 Februari te Brussel wo-dt gespeeld, is het Belgische voetbalelftal als volgt samengesteld: Doel: Meert (Anderlecht). Achter: Dirickx (St. Gilloise) en Schroeyen Beerschot Midden: Van Kerkhoven <Da- ring Brussel), Carré (F.C Luik) en Maertens (Antwerp F.C.) Voor: Coppens (Beerschot). Bensch (Beringen), Mermans (Anderlecht), Anoul en Moe» (beide F.C. Luik). Reserves: Seghers (La Gantoi- se), Saeren (F.C. Luik) en Mees (Antwerp' F.C.). KEEPER DOODGEVROREN. Het lichaam van de 28-jarige Duitse keeper Hans Ludwig, die na het spelen van een wedstrijd een week geleden vermist werd, is gevonden in de sneeuw even buiten zijn woonplaats Bad Ste- ben bij de West-Duitse grens. E)e politie neemt aan, dat Ludwig de weg is kwijt geraakt, toen hij na de wedstrijd huiswaarts ging. Door vermoeidheid overvallen ts hij doodgevroren in de sneeuw. Nadat Terry in Peppercorn was aangekomen, ging hij aller eerst naar een ijzerwinkel. „Heeft u een stevige vijl voor me?" vroeg Terry. „Waarvoor heb jij een vijl no dig, \riendje?" vroeg de man argwanend. „Voor mijn nagels, meneer", te5 Terry dadelijk, „die groeien namelijk een centimeter per kwartier, zoals bij alle beren." Dit 'ntweord stelde de wln- keh'er tevreden. Hij zocht een extra zware vijl voor Terry uit. Met dit instrument gewapend sloop Terry naar de d'erentum. De tu'n was Gloor een stevige muur omgeven. De muur biesk echter maar kinderspel voor een geoefend klimmer als Terry. DE OLYMPISCHE SCHAATSKAMPIOEN. SCHAPPEN. Weer een zilveren medaille voor Nederland. Ook op de 1500 meter hebben de Olympische kampioenswed strijden op de schaats te Oslo eni ge fraaie Nederlandse successen opgeleverd. Van der Voort ver overde met de tweede plaats in de rangschikking een zilveren medaille, terwijl Kees Broekman een eervolle vijfde plaats wist te bereiken. De gouden medaille was opnieuw voor het Noorse pheno- meen Andersen. De uitslag was: 1. Andersen (N.) 2 min. 20>4 sec.; 2. Van der Voort (NeAiJ 2.20,6; 3. Aas (Zw.) 2.21,6; 4. As- plund (Zw.) 2.22,6; 5. Broekman (Ned.) 2.22,8. Zondag speelde „Ons Genoegen II" van Westdorpe een match tegen „O-B.K. II" van Sluiskil in het café bij de heer O- Stockman. Van het begin tot het einde was het een spannende strijd- Tegen het einde was de stand 355355. De jeugdige speler W. Froment wist echter zijn clufc dé overwinning te bezorgen door in de twee laatste beurten een flin ke serie te maken. „Ons Genoegen II"O.B.K. II A. de BeleirR. Sandrini 6151 Al. de EeleirW. Froment 5749 F. KalleJ. Casteleijn 5449 A. DehulsterW. v. Hijfte 15-58 A. Anthonisser. P. Gelderland 4534 A. de VosJ. Sijs 38-29 Th. AdamD. Mobach 3432 O. Dehulster-O. Stockman 22—32 Otto Dehu'ster Odon Dehulsters 2929 H. de la Ruelle R. Schelfaut 16—19 De eindstand luidt: „O.B.K. IP' 377 car.; „Ons Genoegen H't 361 car.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3