De bijeenkomst der drie Westerse Ministers van Buitenlandse Zaken De plaatsvervangers te Lissabon PUROL DE ZWEEDSE SPIONNAGE-AFFAIRE Wereldgebedsdag studenten voor Amerik. jachtvlieger RADIOTOESPRAAK VAN H. M. DE KONINGIN Openbare leven m Engeland «gSSSïS.f-"» °pstóllta8 va"de gaat normaal door NÏEUW-GÜÏNEA Miniatuur-badkamer voor Pri nses Marijke over luchtoorlog in Korea DINSDAG 19 FEBRUARI 1952. 7e Jaargang No. 1964. De kroning van Koningin Elizabeth WEERSVERW ACHTING. HOOGWATER. De besprekingen ie Panmoendjon HOOfPPUN? noürïphacma Nieuwe atoomproeven op Eniwetok Frankering hij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal: per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dadelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel m°er 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1.80. I Zondagavond is te Londen van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen, dat de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken er in ge slaagd zijn de meeste nog tussen hun landen bestaande geschil punten over de met West-Duits- land te sluiten overeenkomsten, uit de weg te ruimen. Was het aanvankelijk de bedoeling Dr. Adenauer eerst Maandagmiddag uit te nodigen de besprekingen bij te wonen, thans is besloten de West-Duits bondskanselier te verzoeken de beraadslagingen reeds Maandagochtend bij te wonen. Vernomen wordt dat de drie ministers, die Zondag bijna zes uur hebben vergaderd, thans min of meer één lijn trekken. Van dezelfde zijde wordt nog vernomen, dat Acheson, Eden en Sohuman het in grote trekken eens zijn geworden over de poli tiek, te volgen t.a.v. de ongeveer duizend oorlogsmisdadigers, die zich nog in West-Duitsland be vinden en m.b-t. de West-Duitse financiële bijdrage aan de West- Europese verdediging. Men meent echter dat nog geen volledige overeenstemming is be reikt over het geallieerde toe zicht, uit te oefenen op de West- Duitse industriële productie. Dit punt is een sleutelvraagstuk, dat nog door de „Westerse grote drie" en West-Duitsland moet worden opgelost. In de motie, waaraan de Franse regering de kwestie van vertrouwen heeft verbonden en die vandaag door de Franse nationale vergadering zal worden behandeld, is bepaald dat bepalingen betreffende het geallieerde toezicht op de West- Duitse industriële productie in de met West-Duitsland te sluiten overeenkomsten moeten worden opgenomen. Doch de West-Duit se bondsdag heeft uitdrukkelijk verklaard niet te zullen instem men met dergelijke beperkende bepalingen. De drie westerse ministers van Buitenlandse Zaken hebben ook gesproken over het vraagstuk der verbindingen tussen de te vormen (West)-Europese verde digingsgemeenschap en de Nrd- Atlantische verdragsorganisatie. Het verluidt dat zij hun goed keuring hebben gehecht aan een aanbeveling van de Atlantische raad van plaatsvervangers, vol gens v/elke op het te vormen Europese leger betrekking heb bende N.A.V.O.-beslissingen door de landen, die contingenten in dit leger hebben, moeten worden goedgekeurd. Deze bepaling zou maken dat West-Duitsland, dat deel zal hebben aan het voorge stelde Europese leger, doch geen N.A.V.O.-lid is, wel invloed heeft op de te vormen Europese verde digingsgemeenschap. Het verluidt dat minister Schu- man zijn collega's heeft meege deeld dat de desideratas neerge legd in de motie betreffende de Franse buitenlandse politiek, de doeleinden, waarnaar deze poli tiek streeft, aangeven, doch dat zij niet moeten worden gezien als volstrekt bindende voorwaar den, waaraan de Franse onder handelaars moeten vasthouden- Deze mededeling van Schuman, die duidelijk maakt dat er nog onderhandeld kan worden over de te Bonn en Parijs gestel de tegenstrijdige voorwaarden, waarvan de West-Duitse en Franse deelneming aan het voor gestelde Europese leger afhanke lijk werd gesteld, heeft Zondag te Londen de hoop op overeen stemming doen rijzen. De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten hebben Zon dagavond, na een middagbijeen komst van drie en een half uur, het volgende communiqué uit gegeten: „De Britse, Franse en Ameri kaanse ministers van Buiten landse Zaken hebben Zondag twee maal op het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken ver gaderd. Zij hebben gesproken over de onderhandelingen met W.-Duitsland handelende over met dat land te siuiten over eenkomsten en over hiermede .eroand houdende vraagstuk ken". Hedenavond om 20.05 uur zal H. M. de Koningin via de beide Hilversumse zenders het woord richten tot het Nederlandse volk naar aanleiding van de uitgifte van de naVonale lenin gen voor de woningbouw. Maandag heeft koningin Eliza beth de hertog van Norfolk, die als .Earl Marshall" verantwoor delijk is voor de kroningsplech tigheden, ontvangen. Men acht het echter onwaarschijnlijk, dat binnenkort de datum voor de kro- tekst van een protocol, dat de garantie tegen agressie van het Atlantisch Pact tot vVest-Duits- land uitbreidt door de Europese ningsplechtighed zal worden be- 0*peningsbijeenkomst va: kend gemaakt. Een functionaris NAVO-raad op Woensdag, van het bureau van de >,E_ribijeenkomst van Maan- A 1 P 1 J Marshall" heeft verklaard, dat|dao. hebben de plaatsvervangers volledige hofrouw, op 31 Mei. Koningin Elizabeth zal zelf de dag van de kroning bepalen. Voor de eerste maal hebben Griekenland en Turkije, de nieu we leden van het Atlantisch Pact. Maandag een vergadering van de raad van plaatsvervangers defensiegemeenschap EDG) met van de Atlantische raad bijge- w tw t» wWmwlAn. Voleens woond. De vertegenwoordigers van deze nieuwe leden, de Turkse ge zant en de Griekse zaakgelastig de te Lissabon, werden door de Amerikaanse voorzitter van de raad, Spofford, verwelkomd. Een woordvoerder van de NAVO heeft verklaard, dat de Griekse en de Turkse delegaties tijd zullen komen voor de van de op Te Londen is bekendgemaakt dat koningin Elizabeth als haar wens te kennen heeft gegeven dat het openbare leven in Gr.- Brittannië normaal voortgang zal vinden. Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen De ontvoering van een gevaar lijke Finse spion is volgens het Stokcholmse dagblad „Dagens Nyheter" de oorzaak geweest, dat de Zweedse spion Fritiof En- bom bezwaren begon te krijgen tegen zijn werk. Enbom kende deze Fin al vóór die tijd- Hij kreeg opdracht om naar 's mans woning in Kemi te reizen, samen met een andere Fin, en hem daar te arresteren. Dat gebeurde en de Finse spion werd naar de Russi sche grens gevoerd, waar de Sowjet-politie hem overnam. En- bom v/as kennelijk geschokt, toen hij dit aan de Zweedse vei ligheidspolitie vertelde. Hij zei, dat hij nooit „de vertwijfelde vrouw en de schreiende kinderen in Kemi" zal vergeten. Enbom beweert dat hij zijn spionnagewerk is gaan liquideren na de Finse reis. Zijn spionnage omvatte o.a. de streek bij de Zweeds-Finse grens, de belang rijke vesting Boden en de aan het noordelijk deel van de Botnische Golf gelegen kustplaats Pitea, Lulea en Haparanda. Nadat aan de marinespion An- Zaterdag en Zondag is te Wa- geningen, dat ditmaal voor Ne derland was aangewezen, de wereldgebedsdag gehouden. ■Deze bidstond werd georgani seerd door de Nederlandse chr. studentenver. en de vrijz. chr. studenten-bond, vertegenwoordi gend de „Worlds student chris tian federation". Uit alle delen van ons land waren studenten naar Wageningen gekomen en ook het buitenland was verte genwoordigd. Er was een aantal Duitse studenten en een Rus sisch studentenkoor uit Parijs luisterde de door het Ikor uit- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Tijdelijk enige regen. Zwaar bewolkt met op vele plaatsen tijdelijk enige lichte re gen of motregen. Zwakke tot ma tige wind tussen Noord en West. Iets zachter. ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Febr. 20 7.47 18.02 4.46 11.15 21 7.45 18.04 5.48 12.26 22 7.43 18.05 6.33 13.53 23 7.41 18.07 7.02 15.28 dersson levenslange gevangenis- straf was opgelegd, kreeg En bom nog groter bezwaren- Hij probeerde de aangerichte schade nog een weinig te herstellen door aan de militaire autoriteiten in Boden een anonieme brief te stu ren over zijn spionnagewerk- zaamheden, die de vesting Boden de z.g. Kalix-linie betroffen. De brief was voor de militairen een verrassing. Tijdens de verhoren 'heeft En bom ook verteld, hoe hij achter feitenmateriaal kwam, dat hij zich niet door eigen waarneming kon verschaffen. Dank zij zijn driemaandelijkse Russische „bij drage" v/as hij in staat officieren en andere zegslieden mee naar restaurants te nemen. Hij was een gulle gastheer. De brande wijn vloeide rijkelijk en zijn gasten lieten zich verleiden om te vertellen, wat hij weten wilde. Op geraffineerde wijze wist hij zich ook hulp te verschaffen van een in de vesting Boden werk zame burgerwerkman. In de loop van de Zondag zijn er in Norrland noch in Stockholm nieuwe arrestaties verricht, maar tijdens het verhoor heeft de vei ligheidspolitie sterke verdenkin gen opgevat tegen een bekende communist in Stockholm. De be trokkene is nauw verbonden aan de krant „Ny Dag" en 'heeft ver schillende afdelingen van de communistische inlichtingendienst in Zweden geleid. Hij schijnt ook Enboms superieur te zijn ge weest. De veiligheidspolitie heett speciale deskundigen aan het werk gezet bij de nasporingen in Enboms geboortestreek. In oen villa in Bjuraa is een kortegolf- zender gevonden, die tot Enboms beschikking stond voor het ge val hij niet op de gewone manier met zijn opdrachtgevers in con tact kon komen. In Norrland is de opvatting algemeen, dat er een hele bende achter Enbom stond en dat er spoedig meer personen zullen worden aangehouden. Volgens een ander Zweeds blad „Morgentidningen" is geconsta teerd dat Enbom heeft samenge werkt met de marinespion An- dersson. Tijdens Anderssons be zoeken aan Norrland met de rijksijsbreker „Ymer" kreeg En bom o.a. vreschillende fotonega tieven van hem met de opdracht zingen, dat hij „atoomkoerier voor de Sowjet-Unie geweest zou zijn. Als dit juist mocht blijken zullen ook de Noorse en de Finse politie worden ingeschakeld, om dat er in dat geval ook daar atoomkoeriers" moeten zijn. Inmiddels wordt van Finse zijde ontkend, dat Enbom, zoals Dagens Nyhete-" schreef, de hand zou hebben gehad in een ontvoermgin de^ kingen over toezicht op het be- Kemi. Het rinse p c+arirl pn nitwicQplincr van kril^K- F.N-B. heeft zich tot de betrok- WOENSDAG 20 FEBRUARI. v.m. n.m. Breskens 8.07 9.0? Terneuzen 8.42 9.37 Hansweert 9.22 10.17 Walsoorden 9.32 10.27 gezonden dienst van Zondag morgen in de Ned. Herv. kerk op Prof. Dr. J. H. Bavinck, hoog leraar aan de vrije universiteit te Amsterdam, hield Zaterdag middag een inleiding tot de ge bedsdag, sprekend over de waar de van het gebed. Hij gaf een omschrijving van de grote moei lijkheden, die de studenten op geestelijk gebied endervinden en wees er op dat ook de pro fessoren en zij die met de op voeding van de student zijn be last, niet altijd ontkomen aan overwaardering van verwor ven kennis en overschatting van eigen betekenis. Zij zien niet in dat ieder mens „mens is en niet meer". En het is juist de mens die bidt, aldus Prof. Bavinck. Zondagmiddag sprak Dr. G W. Heinemann, president van de synode der Evangelische Kirche zijn geworden, dat Enbom inder- Deutschland (oud-minister van B'nnenlandse Zaken van de Duitse bondsrepubliek) over het onderwerp: „Die Freiheit des Chrsten". Spr. wees op de vrees van vele Duitsers om de petitie inzake de herbewapening te te kenen. Zij durven niet de vrij heid te nemen hun handteke ning te zetten uit vrees voor la tere repressailles. De juiste vrijheid van de christen is een houding van weerstand tegen al hetgeen te ven het geweten indruist aldus Dr. Heinemann. Deze vrijheid is een goddelijke gave. Onder het gehoor van Dr. Heinemann, die sprak in de aula der Landbouwhogeschool, bevonden zich de Commissaris van de Koningin in de provincie Gelderland en de burgemeester van Wageningen. De voltallige vergadering van de onderhandelaars voor een staken van het vuren in Korea, die gisteren zou worden gehou den, is op verzoek der Noordelij ken tot vandaag uitgesteld- De Noordelijken willen het ant woord der Verbondenen op hun nieuwste voorstellen bestuderen. Di stafofficieren hebben hun bespreking van het toezicht op een wapenstilstand en de uitwis seling van krijgsgevangenen voortgezet. De Noordelijken von den de Verbondenen onredelijk wat betreft het verwerpen van de Sowjet-Unie als lid van een neutrale inspectie-commissie na het sluiten van een wapenstil stand. „Als de Sowjet-Unie niet neutraal is in de Koreaanse oor log, dan is er geen neutraal land in de gehele wereld" meenden zij- De officieren van de V. N zeiden: „Van Uw verklaring is nota. genomen." Maanrïafir hebben de stafoffic'e- ren te Panmoendjon hun besp-e- over het Pact te verbinden. Volgens het protocol zal oen gewapende aanval op ieder lid van de EDG (Frankrijk, Italië, West-Duits land, België, Nederland, Luxem burg) beschouwd worden als 'n aanval op het gehele' Noordat- lantische verbond. Verbindings troepen zullen voor samenwer king op bijna elk niveau tussen de beide organisaties zorgen. De Fransman Alphand net een door zes hierbij betrokken landen goedgekeurd verslag van de re cente conferentie over een Euro pese defensiegemeenschap rond- gaan. Hierdoor krijgen de andere leden van de het pact de gelegen- fcelijke suggestie heid het schema te bestuderen, vóór er later in de week over wordt gesproken. Voorts legt de raad van plaats vervangers de laatste hand aan de reorganisatie van het pact en de opstelling van de agenda voor de besprekingen van de N.A.V.O.- raad. O.m. moet de taak van een secretaris-generaal als hoofd van een nieuw permanent orgaan voor het dagelijks werk van de organisatie worden besproken en de zetel voor het permanente hoofdkwartier Londen of Pa rijs worden gekozen. Op deze punten zullen de plaatsvevangers de raad aanbevelingen doen toe komen. „Stichting rijksbehoud" gemengd bestuur. De „Stichting Rijksbehoud" heeft zich telegrafisch tot de regcr'ng en de Staten-Generaal gewend met het dringende ver zoek „cm in geen enkel opzicht in te gaan op enigerlei voorstel, van welke zijde dan ook af komstig, om tot een gemend be stuur over Westelijk Nw.-Guinea te geraken". De stichting wijst er op, dat ten dergelijke oplossing niets anders dan de eerste stap zou zijn op de niet terug af te leg- cen weg naar de volledige over dracht van de souvereiniteit over Nieuw-Gu'nea. Met politie ke omzeiling van de principiële souvere'niteitskwestie zou een dergelijke beslissing praktisch neerkomen op een defacto over dracht van het gezag over Nw.- Guinea aan Indonesië. A'dus de „Stichting Rijksbe houd", die voorts de vrees uit drukt, dat, indien op een der- zou worden ingegaan tengevolge van pro paganda van Indonesische zijde, de Papoea-bevolking te zijner tiid voor het wereldforum zal worden getrokken als getuige van de wil der autochtone be volking om bij Indonesië te wor den ingelijfd. ken autoriteiten gewend, maar deze hebben meegedeeld, dat de zaak hun niet bekend is. Als er werkelijk een ontvoering was ge weest in Kemi, zo meende men, zou de politie daar ongetwijfeld gewaarschuwd zijn. Dat is niet „ebeurd en ook van de Zweedse autoriteiten, die de zaak-Enbom behandelen, zijn geen mededelin gen binnengekomen. De Zweedse minister van De fensie, Nilsson, heeft de berich ten bevestigd, dat hij heeft mee gewerkt aan de ontmaskering van de spion, nadat hij inlichtin gen had gekregen van twee stu denten aan de Stockholmse uni versiteit. De minister wilde geen uitspraak doen over de omvang van de spionnage, vóór hij een proces-verbaal van de verhoren had gekregen. Ook wilde hij niet meedelen of van militaire zijde naar aanleiding van de spionnage maatregelen zijn genomen. Eén van de twee Studenten, Jan Lolin, twijfelt aan de mededelin gen over de koerierdiensten, die Enbom van Noorwegen uit zou hebben verricht. Enbom kon niet naar het buitenland reizen, zo zei hij, omdat hij geen pas poort had. De douane-autoritei ten hebben dit bevestigd. Ook ontkent Lodin, dat hij zou heb ben meegedeeld dat Enbom het Zweedse evacuatieplan had ver kocht. Volgens het Zweedse blad „Mor- gontidningen", is Embom de Zweedse .schakel geweest in een koeriersketen, die tot taak had, inlichtingen, die men niet per di plomatieke post durfde tt /.en den, te smokkelen. Enbom moest bij het station te Boden in Noord- Zweden van een Noor bescheiden in ontvangst nemen, die deze in de Noorse havenstad Narvik had gekregen. Enbom moest deze be- deze zo spoedig mogelijk naar de scheiden naar de Zweedse stad Sow jet-Russische opdrachtgever Haparanda brengen, waar de te brengen. Verder zou bekend volgendekoerier wachtte In 1947 1 - - - - - - gmg Enbom veronderstellen, dat tijd de gids is geweest van de twee Russische diplomaten, die wegens het bezoeken van verbo den gebied in Norrland uit Zwe den zijn uitgewezen. Uit Enboms anonieme brief aan de autoriteiten blijkt, dat hij de Russen militaire inlichtingen van grote waarde heeft gegeven en ook inlichtingen over het moreel der Zweed^ strijdkrachten, voorts gewichtige bijzonderheden over de burgerlijke verdediging, alsmede technische bijzonderhe den over de verbindingen en in lichtingen stand en uitwisseling van krijgs gevangenen voortgezet. In de subcommissie voor uit wisseling van krijgsgevangenen hebben de communisten op twee punten toegegeven: toelating van Roode Kruis-ploegen met voorraden voor krijgsgevange nen na een bestand doch voor het ve-voer van de krijgsgevangenen naar uitwisselingscentra en ver lof voor de Roode kruis-ploegen om met de gevangenen naar de uitwisselingseentra te reizen. DEVENTER Mijnwerkersstaking in Frankrijk Een tweehonderdtal mijnwer kers verblijft reeds enige tijd be neden in een tiental steenkoolmij nen van Cevennes in midden- Frankrijk bij wijze van staking, aldus meldt de correspondent van de „Times". Sommige stakers zijn sedert het begin van deze maand, toen de staking begon, niet meer boven geweest. Militaire politie heeft de bovengrondse installa ties bezet, waardoor de stakers van alle contact met de buiten wereld zijn afgesneden. Politie zorgt voor voedselvoorziening via de schachten, Er is geen melding gemaakt van incidenten. In andere mijnen keren steeds meer mijnwerkers naar het werk terug. De voorgestelde verkiezingen voor geheel Duitsland Maandag is te Bonn bekend ge maakt, dat de West-Duitse re gering Zondag j.l. haar ontwe-p voor een wet betreffende het houden van algemene, vrije en geheime verkiezingen voor ge heel Duitsland aan de autoritei ten der vier bezettende mogend heden en aan de secretaris-gene raal der Verenigde Naties, Tryg- ve Lie, heeft doen toekomen. Op haar vijfde verjaardag heeft •Prinses Marijke van de verbin- dingstruepen te Utrecht ee.. voor haar poppen wel zeer nuuig ca deau gekregen. Het werd Maan dagmorgen binnengebracht in de bibliotheek van het paleis, waar Marijke in een echte verjaar dagsstemming het ene feestlied na het andere galmde. Het ge schenk bleek een miniatuurbad kamer te zijn, waarvan de afme tingen echter dusdanig zijn, dat Marijke's poppen zonder enig be zwaar in volle lengte in de bad kuip kunnen worden onderge dompeld. De badkamer is „af" tot in alle finesses, compleet met vaste wastafel en toilet. De pop- penbadkamer, die voorzien is van een smetteloze tegelvloer, kan geheel functionneren met minia- he.t hier om atoomgeheimen uit de Verenigde Staten ging. „Morgentidningen" heeft zich met deze mededelingen gewend tot de Zweedse veiligheidspolitie, die er zich op dit ogenblik echter niet over uit kon spreken. Het Amerikaanse ministerie over de contraspion- van Defensie heeft Maandag be- nago. Het gir.g o.a- om de vraag of de westelijke mogendheden in Norrland spionnage bedreven. Voordat hij werd gearresteerd, heeft Enbom al zijn brieven over de spionnagegroep verbrand. De Zweedse veiligheidspolitie is nu bezig met een onderzoek naar aanleiding van Enboms aanwij- kend gemaakt, dat voorbereidin gen worden getroffen voor nieu we atoomproeven in het gebied van de Stille Oceaan. Deze proeven zouden op Eniwe tok genomen worden door des kundigen van de commissie voor atoomenergie, het leger, de mari ne en de luchtmacht der V.S. Is de Russische „Mig" beter dan de straaljagers van de Ver enigde Naties? Dit is een vraag, die de luchtvaartdeskundigen be zig houdt en die moeilijk met een positief ja of neen is te beant woorden. De mannen, die daar het best over kunnen oordelen, zijn de pi loten zelf en zo mag men aan het oordeel van de Amerikaanse ma joor James Jabbara, die gisteren iets vertelde over zijn ervaringen als jachtvlieger in Korea, zeker grote waarde hechten. „De Mig is ongetwijfeld op gro- te hoogte beter manoeuvreerbaar en sneller dan b.v. de Amerikaan se „Sabre", zo zeide hij, „maar daar staat tegenover, dat wij op lagere hoogte de baas zijn over de Mig. De Sabre is aërodyna misch beter uitgebalanceerd en daar de meeste luchtgevechten in Korea niet op grote hoogte wor den gevoerd, is het duidelijk waarom er in luchtgevechten meer Migs sneuvelen dan jagers van de V.N. Als zwakke punt van de Mig noemde majoor Jabbara evenals ko-t celede'"1 ook re°di opn°r",al Aler dat deed, het geringe vlieg- bereik en dit is dan ook de oor zaak, dat de meeste luchtgevech- te in Korea in de buurt van de Jaloe worden uitgevochten. Daar bij gaan acht Migs verloren tegen één Sabre. Als factor in het voordeel van de Verenigde Naties noemde de Amerikaan voorts de vliegvaar- digheid van haar piloten. De Rus sen (want de meeste Migs hebben volgens majoor Jabbara Russi sche piloten) zijn over het alge meen vliegtechnisch niet zo goed als hun tegenstanders, uitgezon derd de leiders, die hij boven de middelmaat kwalificeerde, „Wij zoeken de Migs in Korea op", 7o ze'de hu, „en waardige daarbij is, dat de Mig piloten vaak trachten het geveent te vermijden". Eehalve Sabres gebruiken de Ver. Naties ook nog Meteors en Thunderjets en de prestaties van deze vliegtuigtypen noemde de Amerikaanse vlieger zeer bevre digend. En dat de schroefjagers hun woordje nog duchtig mee spreken, bewijst het feit dat in Korea Mustangs, Seafuries en Corsairs met succes opereren. Straalbommenwerpers worden in Korea tot dusver alleen door de Ver. Naties gebruikt en wel de Amerikaanse B 55. De vraag kan opkomen, of de Russen nog een betere jager heb ben dan jje Mig-15. „Als ze hem hadden, zouden ze hem in Korea moeten gebrui ken", aldus majoor Jabbara, „dat is het beste middel om hem te testen". tuur waterleidingen, verlichting enz. In de tegelwanden en de vloer zijn de emblemen van de verbir.dingstroepen opgenomen. Het geschenk werd aangeboden door een deputatie, bestaande uit majoor J. Vader, It. I. Dekker, sergeant-majoor G. A. M. Be- zouw, soldaat A. Parie, die een van de vervaardigers van het kunststuk is en de burgermaga zijnbediende. de heer J E. van der Lee. Soldaat Parie, die in de burger maatschappij instrumentmaker van beroep is, vervaardigde de badkamer met de heer Gazen beek. Ze bleken eer van hun werk te hebben, want Prinses Marijke liet onmiddellijk het bad voilo- Den om haar poppen een goede beurt te geven. Stuk voor stuk werden de poppen uitgekleed, waaraan de Koningin meehielp en nadat de jarige Prinses haar lievelingen had toegesproken, werden ze ondergedompeld. Prin ses Marijke kon haar zin voor netheid geheel uitleven in deze mode'badkamer en zo werden dan ook de kleertjes gewassen in de wastafel, daarna uitgewron gen en op advies van de Konin gin op de rand van de badkuip te drogen gelegd. De badkamer was het geschenk van de dag, hoewel er nog talloze andere ge schenken waren voor Marijke, zoals een arreslee, een kinderte lefoon en enige reuzentaarten, waarvan de jarige Prinses de kaarsjes te"de cm te zien of ze dn "i'^te leeftüd aangaven. Honderden gelukstelegrammen en brieven kwamen op Soestdijk binnen. De post heeft nog zelden zulke enorme hoeveelheden op het paleis moeten deponeren als in de afgelopen weken, want op de verjaardag van Prinses Bea trix werden er niet minder dan 6000 brieven bezorgd. Noorse maatregelen tegen mond- en klauwzeer verzacht Het Noorse ministe-ie van Landbouw heeft een aantal van de maatregelen ter voork~>*oi"g van verspreiding van mond- en klauwzeer opgeheven. D!t kon cebeuren omdat de situatie in Drié'dagen blijft hij in Neder- Denemarken de laatste tijd ver- land en in Soesterberg en Volkel beterd is. Van Zweden uit dreigt zullen de Nederlandse jachtvlie- echte- nog gevaar óoordit ~ar gers met hem samen komen om I de 'ekte kort geleden is uitge- ervaringen uit te wisselen en de broken in DMsland. dat aan het theorie, die ze geleerd hebben, te Noorse district Oestfold grenst. testen aan de practische ervaring van deze 28-jarige Amerikaanse „ace' Voor dit district blijven olie maatregelen dan ook nog van kracht.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1