Massale autobotsing Binnenlands Nieuws RECHTSZAKEN Een pijnlijke plek Malakka op In deze GRfEP-t Terry en Berry op rijksweg BussumAmsterdam "XsT« Vloedgolf op Ambon WAT BRENGT OE RADIO? NIEUWE LAWINES IN OOSTENRIJK Zweedse artsen solidair met stakende academici en De witte Eland' Radio en televisie en de begrafenis EGYPTE. £S. TSrlSS thS iïïa ïoodtoesea^ a.geM- drama te echt. VEESTALLING IN BRAND GESTOKEN. POLITIEKE EN SOCIALE VOORUITGANG KAN HAAR GENEZEN. In tegenstelling tot hetgeen algemeen wordt aan genomen is de volksregering van China sinds het be gin van de onlusten in Juni 1948 er nooit openlijk voor uitgekomen, dat zij op enigerlei wijze betrokken was bij de opstand van de communistische elementen in de rimboe van Malakka. bewijzen AKKER T&S onschatbare diensten! Ze verdrijven koorts en pijn en werken zweetbevorderend. gk C Madeleine S!ade valt de Ccngresparlij aan Tri'- dagochtend uur dus heeft zich op de rijks weg Bussum—Amsterdam in de gemeente Diemen een massale autobotsing voorgedaan, waarbij tenminste 23 wagens betrokken zijn geweest. Hoewel de meeste wagens min of meer ernstig be schadigd werden, heeft geen van de inzittenden enig letsel beko men. De weg was ter plaatse spie gelglad, toen een blauwe Chevro let uit Bussum begon te slippen. De volgende auto's remden krachtig, tengevolge waarvan zij op de gladde weg in elkaar scho ven. De chauffeur van de Cne- vrolet kon zijn voertuig niet op de weg houden en kwam in de Muider trekvaart terecht Hij had echter de tegenwoor digheid van geest gehad tijdens het slippen een van de portieren open te gooien, zodat hijzelf en zijn mede-inzittende door toege snelde omwonenden op het droge konden worden gebracht. Toen de Diemer politie op de plek aan dat deze wagens bij het zien van de ravage ook waren gaan rem men met precies hetzelfde aevo' p Een van de weinigen, die zich veilig door de verwarring nad ge loodst, was de heer W. Galjaard een vertegenwoordiger uit Zeist Hij heeft het vorige jaar in de rallye van Monte Carlo meegere den en vertelde, dat de daarin op gedane ervaring hem heeft ge red. De heer Galjaard is namelijk niet gaan remmen. Hij stuurde zijn kleine Opel door de weinige gaatjes, die nog restten tijdens het schuiven en glijden der ove rige auto's. De heer Galjaard vertelde ten slotte, dat er 'een luid hoongelach onder de betrokken automobilis ten opging, toen na de botsing een zandstrooierswagen ver scheen om de gladheid te bestrij den. De correspondent van Aneta op Ambon seint, dat enige dor pen op Ambon door een vloed golf ter hoogte van 1% m zijn kwam, waren de geredden reeds overstroomd. Enkele negorijen, met een andere auto naar huis Batumera en Galala, werdenjDnt- gereden. De Chevrolet, die bijna geheel onder het water was verdwenen, stond een uur later weer op het droge. Toen de blauwe Chevrolet be gon te slippen, remden de vol gende auto's krachtig met het ge volg, dat ook deze wagens slip ten. Het leek al spoedig op het beeld, dat een autoscootertent op de kermis geeft, want terwijl een ieder trachtte door de ontstane chaos heen te glippen, kwamen er steeds meer auto's naderbij, waarvan de bestuurders meestal vergeefs poogden tijdig tot stil stand te komen. Het gevolg was, dat sommige wagens twee soms driemaal werden aangere den en het is haast onbegrijpe lijk, dat niemand ook maar een schrammetje opliep. Eerst toen achttien wagens als een kluwen onbeweeglijk opeen stonden kwam er een eind aan de verwarring op deze plaats. Een auto was in de sloot langs de weg gegleden, een andere zat on wrikbaar in de ligusterhaag, die rijweg en fietspad scheidt en weer anderen kwamen tot stil stand tegen de betonnen paaltjes en langs de rijbaan. Het gehele verkeer uit de rich; ting Bussum was ontwricht ook, omdat enige honderden meters verder in de richting van Bussum DINSDAG 19 FE-BR. In West-Oostenrijk hebben nieuwe lawines huizen verwoest en over brede banen in de bos sen op de berghellingen bomen ontworteld. Er zijn geen slacht offers gevallen- In vele delen van Stiermarken en Karinthië is het verkeer ge stremd. Honderden auto's zijn in de sneeuw blijven steken. De Simplon-Oriënt-express is er niet in geslaagd van Klagen- furt uit Slovenië te bereiken. Het treinverkeer tussen Oostenrijk en Italië via Karinthië ligt stil. Reizigers met bestemming Italië hebben de raad gekregen over Innsbrück en de Brennerpas te reizen. In Wen-en, waar het nog steeds sneeuwt, pogen ruim achtdui zend arbeiders de wegen vrij te houden. In het district Mühlvier- tel in Opper-Oostenrijk zijn reeds twee dagen veertien gendarme rie-posten van de buitenwereld afgesneden. De sneeuw ligt hier op sommige plaatsen enige me ters hoog. Het Joegoslavische persbureau heeft meegedeeld, dat het vrijma ken van de spoorbanen van Ljoe- bljana naar Triëst en Oostenrijk door het weer wordt bemoeilijkt. De spoorbanen ten O. van Ljoe- bljana zijn vrijgemaakt. In Tirol i«J een boer door een lawine bedolven en aan de beko men verwondingen bezweken. Het aantal doden tengevolge van de sneeuw sinds 15 Januari is hiermee tot 37 gestegen. In een aantal dorpen in Karin- JONGETJE VIEL UIT KAAM. Het driejarig zoontje van de fa milie Van A. uit Den Haag zat op de canapé voor het raam in de ouderlijke woning. Op een gege ven moment zag hij kans het raam open te krijgen. Het ventje viel van een hoogte van 5Ya me ter op het balcon van de eerste etage en moest in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis wor den overgebracht. MAN DOODGEVALLEN. Op de terreinen van de Amster- damse droogdokmaatschappij is een ongeluk gebeurd met dodelij ke afloop. In dok C was een 51- jarige timmerman op een 5 me ter hoge dekschraag aan het werk Vermoedelijk trachtte hij een houten trap uit een spuigat te halen en toen dit hem gelukte, heQft hij waarschijnlijk èen straal water in het gezicht gekregen, waardoor hij zijn evenwicht ver loor. De man stortte op de bodem van het dok en werd met zware verwondingen naar het Binnen gasthuis overgebracht, waar hij 'inmiddels is overleden. ruimd uit vrees voor een herha ling van de gevolgen van de vloedgolf van October 1950, toen heeft zich op 14 Februari te 13 digd. Dit betekent, ;dat alle man uur te geen en richtte geen grote schade aan ft zich op 14 Februari te 13diga .uit oereren ten vooreedaan. Zij veroorzaak. nen tussen 18 en 45 jaar moeten seen persoonlijke ongevallen helpen de wegen sneeuwvrij maken. VROUW WURGDE HAAR ECHTGENOOT. De officier van justitie bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch eiste een gevangenisstraf van negen jaar met aftrek tegen de 30-jarige H. K., weduwe van P- van den Boogaard uit Mierlo (N.-Br.), die op 22 October ver- leden jaar in eeen vlaag van drift haar man door wurgine van het leven had beroofd. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.: 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Water standen; 9.35 Gram.; 10.50 Voor de jeugd; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Piano; 12.00 Orgel; 12.30 Mededelingen; 12.40 Lichte mu ziek; 12.50 Olympische winter spelen; 13.00 Nieuws; 13.15 Gr., 13 20 Lichte muziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.30 Causerie; 18.00 Gram.; 16.30 Voor de kinderen; 18.50 Koor; 1715 Gram.; 17.30 Piano; 18.00 Nieuws; 18.15 Lichte muziek; 18.55 Voor de kinderen; 19 00 Piano; 19.15 Causerie; 19.20 K-oor; 19.45 Gram.; 19.50 Cause rie; 20.00 Nieuws; 20.05 Olym pische winterspelen; 20.15 Gev. programma; 21.25 Fx west, ik weet wat u niet weet; 21.40 Al lerlei; 21.45 Ork.; 22.45 Disoo- gram.; 22.45 Buitenl. overzicht; 23.00 Nieuws; 23.15 Jazzmuziek; 23.45 Gram. De man kwam op genoemde datum dronken thuis met een taxi en toen verdachte niet van plan bleek de chauffeur van deze taxi te betalen, ontbrandde er een hevige ruzie, die eindigde in het bovenomschreven drama. Ruzies waren in dit gezin, dat in het Brabantse dorp als on maatschappelijk bekend staat, aan de orde van de dag. „Zij zijn bijna 26 jaar getrouwd geweest en zij gingen vechtend door het leven", aldus de officier in zijn requisitoir. De officier was van oordeel, dat er voor de vrouw geen grond voor strafuitsluiting aanwezig was. Met het stellen van de eis wilde de officier rekening hou den met het gevaar, dat in som mige kringen evident aanwezig blijkt, om zich op gewelddadige wijze te ontdoen van lastige echtgenoten. Mede dus uit oogpunt van al gemene preventie eiste hij negen jaar. De raadsman beschuldigde het slachtoffer van wangedrag, van uitlokking van de misdaad van zijn vrouw. „De vrouw verweer de zich tegen de stelselmatige aanranding van haar geluk en dat van haar kinderen", aldus de verdediger, die zich voor het ove rige refereerde aan het oordeel van de rechtbank. Uitspraak over veertien dagen. gemeente tekende hoger beroep aan met het gevolg, dat het hol anders oordeelde. Het nam als bewezen aan, dat de gemeente ir, Februari 1945 volkomen geïso leerd was en dat er geen contact met de officier van justitie mo gelijk was, telefoon en post niet werkten in de Betuwe en door overstromingen, en oorlogshande lingen geen normaal contact met naburige gemeenten bestond. Behalve de 4000 inwoners be vonden zich toen in Maurik nog 12.000 vluchtelingen, welke tota- .e bevolkir.g was aangewezen op iet in Maurik of de naaste omge ving 'aanwezige voedsel. Voor deze voedselvoorziening was de burgemeester ais hoogste gezags drager verantwoordelijk. Op grond van ongeschreven loodrecht achtte het hof het op treden van de burgemeester tegen K- noodzakelijk. Het ver nietigde het vonnis van de recht- GRIEKSE ZEEMAN DODELIJK VERONGELUKT. In dok vier van de Rotterdam se droogdokmaatschappij is de 30- jarige Griekse zeeman Constati- nos N. PIrros om het leven ge komen. De man, die opvarende was van het Griekse s.s. „Evgenia Chana- ris" dat in het dok lag, werkte in een reddingsloep, die plotseling uit de z.g. stoelen, waarin de boot geplaatst was, kantelde. De ma troos viel er uit en kwam vijftien meter lager op de ijzeren bodem van het dek terecht. Hij werd zo danig aan het hoofd gewond, dat de dood vrijwel op slag moet zijn ingetreden. In de boe-derij van de 43-jarige landbouwer- Van O. te. Diergaar- i°-Echt heeft zich, vermoedelijk Vrijdagmiddag, een drama afge speeld dat aan de landbouwer an aan een 24-jarige inwoner uit Sittard het leven heeft gekost. Buren van de alleenwonende landbouwe-, die hem niet in of bij zijn afgelegen boerderij kon- ïen ontdekken, drongen Zater- la" het huis binnen. Zij troffen n de koestal het stoffelijk over- ichot aan van de landbouwer en eveneens dat Van de 24-iarlge "menscommies F. uit Sittard. Van D. was zwaar ve-minkt. Zijn lijk 'ag onder een d°ken en in de na bijheid lag een hamer. F. had 'n .schotwond. Wat de aanleiding is geweest tot dit drama is niet bekend. Het parket uit Roermond heeft Za terdagmiddag met de rijkspolitie een onderzoek ingesteld. Van O. heeft tijdens de bezet- tin'' v°le geallieerde vliegers onderdak en hulp verleend. Zijn boerderij stond bekend als het „pilotenhuis". Hij stond in de omgeving bekend als een zeer prettig man, die gezien was. Hoe de relatie tussen de grens- commies en Van O. was, is niet waarschijnlijk door de sneeuw vlagen een rangerende locomo tief niet naderen. Hij werd door de met matige snelheid rijdende machine gegrepen en op slag ge dood. MEISJE SPEELDE MET POOK Vrijdagavond is een 7-jarig meisje met ernstige brandwon den over het gehele lichaam in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam opgenomen, het kind was reeds in nachtgewaad en maakte gebruik van een onbe waakt ogenblik de moeder was even in de keuken om met een pook in de brandende naard te poeren. Daarbij zijn de kleertjes in brand gevlogen. AMERIKAANS SCHIP AAN DE GROND IN DE WATERWEG. Het Amerikaanse schip „Mercy Warren", dat met een lading ko len onderweg was van Philadel phia naar Rotterdam is even boven Maassluis onder het eiland Rozenbu-g in de Nieuwe Water weg aan de g-ond gelopen. De „Mercy Warren" is Zaterdag om zes uur door de „Schelde" en c'e „Witte Zee" vlotgetrokken en op eigen kracht naar Rotterdam opgestoomd. MOORDAANSLAG BLEEK PADVINDERSSPEL. Het Bredase politie-apparaat is gealarmeerd geweest voor een moord op een landweg onder de gemeente. Drie dames, die ge tuige waren geweest van de aan slag, hebben meteen de recher che gewaarschuwd. Zij vertelden, dat een auto in volle vaart de Overaseweg op kwam rijden, stopte, waarna een stel kerels de wagen uitsprongen. Zij hoorden roepen: ik geef je drie seconden, hoorden een knal, zagen een vuurstraal en daarna een man ineenzijgen. Het slachtoffer werd onmiddellijk in de auto getrok ken, waarna de wagen snel weg reed. Op een plek van de misdaad lag een grote plas bloed. De recherche rukte aanstonds uit, de commissaris van politie, enkele hoofdinspecteurs en een groot aantal agenten met politie honden zochten de omgeving af- De officier van justitie werd uit een vergadering gehaald. De brandweer rukte uit met een lichtaggregaat om de donkere weg te verlichten, de fotografi sche dienst stond gereed voor het maken van foto's. Behalve de plas bloed op de weg, was er niets meer dat aan de misdaad herinnerde. Een der ooggetuigen had echter de tegen woordigheid van geest gehad het auto-nummer te noteren. Het was een nieuw nummer, dat ge verifieerd moest worden in Den Haag. Dit auto-nummer leidde tot de ontknoping van het „drama". Thans bleek, dat van een moord aanslag geen sprake was ge weest. Het betrof hier slechts een voortrekkersspel, dat door de aanwezigheid van ooggetuigen verkeerd was uitgekomen. De plas bloed op de weg bleek var- kensbloed te zijn- Men had de aanhouding van een opium- smokkeiaar in scène gezet en dit zo „echt" mogelijk willen doeh. De pret voor de jongelui was die avond wel grondig bedorven. De Zweedse artsenvereniging heeft besloten alle nieuwe benoe mingen van overheidswege te boycotten. Dit besluit is geno men, omdat leden van de Zweed se centrale organisatie van aca demici zijn uitgesloten van de loontoeslag van gemiddeld 15.8 procent, waarover het Zweedse rijk en een aantal ambtenaren- verenigingen overeenstemming hebben bereikt. Op die manier maakt men het loon afhankelijk van het lidmaatschap van een bepaalde vakorganisatie. De Zweedse centrale academici hadden zich reeds eerder gesteld achter de staking van leraren, in. genieurs en juristen, die niet te vreden waren over de loononder handelingen. De regering had be sloten, de loontoeslag niet aan deze stakers ten goede te doen komen. De organisatie van academici heeft al te kennen gegeven, voor bereid te zijn op nieuwe stakin gen, zowel in scholen als in open bare bedrijven. bank en ontzegde de vordering. 1 bekend p zou d[e Zaterdag in HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 715. Gymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 9.40 Cau serie; 10.00 Voor de jeugd; 10.15 Gram.; 10.40 Schoolradio; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolra dio; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Actualiteiten13.25 Orkest 14.00 Gev. programma; 14.55 Gram.; 15.00 Schoolradio; 15.30 Causerie; 16.00 Voor de zieken: 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de -eugd 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.30 Olympische spelen; 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Actualiteiten, 18.20 Sport; 18.30 Lichte muz.; 18.45 Olympische spelen; 19.00 Hier is vrij Europa; 19.30 Gram.; 19.40 Causerie; 19.50 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.03 De gewone man; 20.15 Oratorium; 22.30 Gram.; 22.45 Geoed; 23.00 Nws.; 23.15 Causerie; 23.25 Orkest. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 12.50 Koersen; 12.55 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Piano; 13.30 Gram.; 13.45 Piano; 14.00 Voor de school; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.50 Boekbespre king- 18.00 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.- 19.50 Causerie; 20.00 Luisterspel; 20.45 Gram.; 21.45 Actualiteiten; 22.00 Nws.; 22.15 Jazzmuziek; 23.00 Nieuws, PLAATSELIJK NOODRECHT. In Februari 1945, in de honger winter dus, heeft de toenmalige burgemeester van het Eetuwse dorp Maurik aan P. K., die onder die gemeente woonde, wegens economische vergrijpen een boe te opgelegd van omstreeks 10.000 gulden, welke boete door K. werd betaald. Later heeft K. de ge meente Maurik aangesproken tot terugbetaling van dit bedrag met rente en kosten, omdat de bur gemeester geen bevoegdheid had tot het opleggen van boeten. De rechtbank te Arnhem heeft deze vordering toegewezen. De Ook de Hoge Raad heeft thans geoordeeld, dat de toenmalige jurgemeester rechtsgexüg han- lelde en dat het rechtsgevolg ge acht moet worden in stand te zijn geb even, nu enige nadere voorziening van overheidswege niet is getroffen. Het beroep werd mitsdien verworpen. In 1942 ging de boerderij van de 64-jarige Hemmo K. te Goen- ga in vlammen on. AUeen de veestalling bleef behouden. De man kon geen bouwvergunning voor een nieuwe boerderij krijgen en liet daarom ren noodwoning bouwen. Hij stelde later pogin gen in het werk elders een nieu we boerderij te krijgen, hetgeen niet gelukte. Op 1 October 1951 ging de veestalling van de nood woning door brand verloren met een deel van het hooi. Veertien dagen later werijen de veehouder en diens 28-jarige zoon Jasper gearresteerd. De zoon verklaar de tegenover de politie, dat hij de brand had gf sticht op instig- natie van zijn vader, welke ver klaring hij tegenover de officier van justitie in tegenwoordigheid van zijn vader herhaalde. Tegen over de rechter-commissaris trok hij die verklaring in en zeide nu alleen de schuld van de brand op zich te nemen. Hij had wraak willen nemen het huwlijk zijn getreden. SPOORWEGARBEIDER ONDER DE TREIN. Woensdag is de 38-jarige ge huwde spoorwegarbeider B. van O. op het emplacement achter het spoorwegpostkantoor te Utrecht dodeliik verongelukt. Het slachtoffer liep met zijn fiets aan de hand lar.gs de rails en zag De radio te Peking b.v. voerde listen en de imlgranten. Zonder lange tijd het onderwerp Malak- twijfel zou de volksregering het ka niet aan en concentreerde zich op de „imperialistische mis daden" in Indo-China cn Thai land en toen zij zich uiteindelijk (in 1950) in deze aangelegenheid mengde met aanklachten tegen de Britten, stelde zij de zaak zo voor dat een Chinese bevolkings groep in Malakka van bijna 3 millioen onderdrukt en onder dwang gehouden werd, te-wijl in werkelijkheid in de rimboe tegen een paar duizend Chinese oproer lingen werd gevochten. De ver klaring hiervan is waa-schijnlijk, 'at de volksregering van het be gin van de opstand twijfelde aan het resultaat. Mao Tse-Toeng en Chou En-Lai hebben graag een duidelijk beeld van waar het om gaat in buiten landse aangelegenheden; zij heb ben geen vertrouwen in Z.-Oost Azië als een gunstig gebied om een actie te beginnen, daar hier evenals in Malakka de toestand zeer gecompliceerd is coor de 2 groepen, die steeds met elkaar in conflict leven, n.l. de nationa- vader, omdat die gekant was tegen zijn verkering. Ter zitting van de Leeuwarder rechtbank bleef Jasper thans deze tweede lezing volhouden en ook de vader betoogde van niets te hebben geweten. De officier van justitie achtte gezien de verklaringen van de getuigen, de brandstichting door de zoon en de aansporing daar toe door de vader bewezen. Hij eiste tegen ieder van de verdach ten een jaar gevangenisstraf met aftrek. De raadsman van Ce vader achtte het ten laste gelegde niet op" zijn wettig bewezen. De gevraagde invrijheidsstelling van Hemmo K. werd door de rechtbank ge weigerd. Uitspraak over 14 dagen. „Wanneer ik nu eet en dik en rond wordt, kom ik hier nooit uit", dacht Berry, „wanneer ik niet eet wordt ik zo mager dat ik tussen de spijlen van de kooi kan doorglippen". Daarcm slingerde hij zijn eten krachtig tegen de muur van zijn hok, kruiste zijn armen over elkaar en ging in hongerstaking. Hij probeerde eens hoe lang hij nog zou moeten wachten voor hij zich tussen de tralies door zou kunnen wringen. „Minstens 4 dagen", dacht hij en keek met een scheel oog naar Patsy die onverstoorbaar zat te eten. Intussen zat Terry, voor het eerst als vrij man, op de trap van zijn woonwagen en keek het; avondblad in, dat hij aan een I hij hardop. Volgens waarnemers heeft de B. B. C. de begrafenis van koning George VI in woord of beeld tot meer dan 36.000.000 Britten ge bracht. Ongeveer zes millioen konden de plechtigheden op het televisiescherm volden. Schot land kon ook gebruik maken van de televisie-uitzendingen, doordat het versterkginsstation, dat pas over een maand gereed zou zijn geweest, met grote spoed bruik baar was gemaakt. Van vijftig punten langs de route we-r'en ooggetuigeversla gen uitgezonden. Luisteraars over zee konden tot in Tokio, Buenos Aires cn Moskou de plechtigheden horen beschrijven. De uitzending geschiedde in45 talen, waaronder vier Voor-Indi sche en twee Chinese. De B B.C. was met reehtst-eek- se lijnen met Euronese netten verbonden. De Amerikaanse com mentators gaven hun verslag voor Amerika echter via de ae ther. De B.B.C. heeft verklaard, dat de Sowjet-stoo-zenders hun ac tiviteit gedurende de begrafenis tot de helft hebben verminderd. voorbijganger had gevraagd. Hij vond dadelijk het bericht dat hij zocht. „Sprekende beren dalen in de Na de incidenten van Vrijdag dierentuin neer" stend daar met patrouilleerden Zaterdag groepen vette letters. militairen door de Euronese wijk Teen Berry het hele bericht van Tunis. Café's. nachtclubs en zorgvuldig had gelezen wist hij troscopen waren al vroeg door de genoeg. bezoekers verlaten. In de stad „Ik ga dadelijk op weg", zei t hing weer de gespannen atmos- luide hebben toegejuicht, wan neer de opstand van de kwaad- willigen op Malakka tot een suc cesvolle revolutie zou zijn uitge groeid, doch zij was in geen en kel opzicht bereid om het risico van actieve hulp aan de opstan delingen te nemen. De oproer lingen ontvangen dan ook gener lei materiële steun van de volks regering. DE SCHADE. Het heeft er geen moment naar uitgezien, dat deze opstand zijn strategische doelstellingen n.l. het ontwrichten van de Brit se handel, hetgeen een fatale wonde zou zijn voor het Britse economische herstel of het doen ontstaan van „bevrijde gebieden', die zich tot een Maleise volks republiek zouden kunnen uit breiden zou bereiken, maar er was een ogenblik dat deze op stand een permanente pijnlijke plek dreigde te worden, die het land veel schade zou berokkenen cn het economisch had kunnen verlammen. Dit gevaar is nu over, maar de pijnlijke plek be staat nog en zal blijven bestaan, tot politieke en sociale vooruit gang haar geneest. De toestand in het Zuiden van Malakka is nu zo. dat de maan den van voorbereiding en her- groepering achter de rug zijn en de militaire strijdkrachten het initiatief hebben, voorzover dit althans in deze wel zeer sneciale strijd verwacht kan worden. Als we over hergroepering spreken, bedoelen we niet die van troepen of zware wapens, maar van de landelijke Chinese burgerbevolking. Prikkeldraad, politiepatrouilles, verboden om zich na een zeker uur buitens huis te begeven en een groeiend verlangen naar veiligheid hebben tegenstand, de meesten van hen van de ter- gedaan", roristen verwijderd. Er zijn nu ruim 280.000 Chi nese kolonisten (uit een totaal van naar schatting 450.000 man) in 280 nieuwe dorpen onderge bracht. Zij hebben daar goed gebouwde hutten, voldoende grond, goede hygiënische verzor ging en bovendien zijn ze bevrijd van de dwang der terroristen. Zij leven onder betere condities dan het gros van de Maleise be volking, die nu dezelfde voorzie ningen eist! En daar deze de oorspronkelijke bevolking van het land is, lijkt deze eis ook bil lijk. GEHEIME GENOOT SCHAPPEN. nese taal en gebruiken, gepaard aan een aanzienlijke praktische ervaring vereist, daar men an ders de onschuldige burgers, die e" op een voor een buitenstander niet te onderscheiden wijze bg betrokken zijn, zou treffen. Het departement, dat voor de huidige federatie de Chinese za^ ken in het bestuur van Malakka behartigde, heeft reeds een goe de grondslag gelegd in de strgd tegen de Min Yuen. Het is te hopen, dat behoorlijk getrainde en voor hun taak berekende be ambten zich in voldoende getale zullen aanmelden om dit geraffi neerde en zo moeilijk te vatten beletsel voor een volkomen over winning over de krachten van geweld, onrecht en wanorde te overwinnen. Madeleine Slade heeft uit haar kluizenaarswoning te Dehra Doen (Noord-India) de congres partij ervan beschuldigd af te dwalen van de leringen van „haar meester" Gandhi, die im mers had geijverd voor een vrij India zonder legers en vliegtui gen. Madeleine Slade, die vier jaar in afzondering heeft geleefd, noemt haar verklaring „bapoe- radj", de leer van „Bapoe" of va der, zoals Gandhi genoemd werd. Haar program omvat o m. de invoering van een „eenvoudige regeringsvorm". Geen mensen mogen meer in paleizen wonen en niemand mag meer voor dui zenden aan benzine verbranden. Het dure leger en de vliegtuigen zullen worden afgeschaft. Er mo gen geen leningen van het bui tenland aangenomen worden en voorts moet het kapitalisme en het grootgrondbezit worden afge schaft. Madeleine Slade is dochter van een Britse admiraal. Indertijd werd zij een volgelinge van Gan dhi. In haar verklaring wordt ver der gezegd dat, indien er geen acht op wordt geslagen, zij haar toevlucht zal nemen tot passieve zoals Gandhi heeft Generaal Sir Harold Briggs, die zoveel heeft gedaan om een overwinning voo' te bereiden, verklaarde toen hij het opperbe vel bij het uitvoeren van de ope raties tegen de terroristen neer legde, dat nog belangrijker dan De Egyptische premier, Maher Pasja, heeft verklaard, dat Amr Pasja, de in December j.l. uit Londen teruggeroepen Egypti sche ambassadeur, die voor de begrafenis van koning George op het ogenblik in Londen ver blijft, gemachtigd is in Londen te blgven „als dat nuttig zon zijn". Niet-officiële doch betrouw bare Egyptische bronnen me nen, dat Engeland Egypte heeft meegedeeld bereid te zijn koning Faroek als koning van Egypte en Soedan te erkennen, mits het huidige condominium onder het bestaande bestuur van kracht blijft tot de Soedanezen in r.taat zuilen zijn over hun eigen toe komst te beslissen. Deze bereid heid zou zijn vervat in oen schrij- de gewapende bandieten zelf de yen, dat de Britse ambassaceur in Caïro, Si' Ralph Stevenson, Donderdag aan Maher Pasja in zijn hoedanigheid van Egyptisch minister van Buitenlandse Zaken heeft overhandigd. i feer van een crisis. Min Yuen is. Dit zijn de bu-ger- lijke communisten, wier taak het is om mensen te dwingen of er toe over te halen voedsel, geld, medicijnen of recruten voor de terroristen te leveren. Hun tac tiek ligt in de traditie van de dood en verde-f brengende ge heime genootschappen, die zolang Nabij Snohomish in de staat al r'e gesel van het oude Malak- Washington laat d° Amerikaan- ka zijn_ se marine de ste'kste zender ter Om deze genootschappen uit wereld bouwen. De zendmast zal te roeien, is kemjis van de Chi- 2200 meter hoog zijn.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3