Einde van pantsersmokkeldrama Slf UU Je Srenincie Jan van Riebeeck-zegels s<4 W - - De Chinese papegaai GANGSTERBENDE AAN DE GRENS TE CLINGE GECONFRONTEERD. Samenwerking in Benelux-verband en buitenge woon knap recherchewerk door rechercheurs van de ambulante dienst der douane en de inspectie Terneu- zen, de districtsrecherche der rijkspolitie uit Middel burg, de opsporingsbrigades van de rijkswacht te Sint Niklaas en de douane te Lokeren, hebben tot resul taat gehad, dat een smokkelcomplot werd opgerold, die waarschijnlijk zijn weerga langs de Nederlands- Belgische grens niet kent. TERNEUZEN. MIDDELBURG. NIEUWVLIET. OOSTBURG. MÊm: h .w AGENDA BIERVLIET. HOEK. VLISSINGENL ZAAMSLAG. Pantserbandieten schoten op de Nederlandse douanen te Clmge, de rijkswachters te Stekene en de Belgische douanen te Kiel- drecht. Toen op 14 Januari j.l. de re cherche van de ambulante dienst der douane uit Sluiskil, dank zij de medewerking van de kon. ma rechaussee uit Hulst en de Belgi sche rijkswacht uit Stekene, be slag mocht leggen op de vijfde pantserwagen die in het laatste halfjaar door de Nederlandse douanebeambten in Zeeuws- Vlaanderen onschadelijk was ge maakt, kon zij niet bevroeden, dat zij hiermede draden in handen zou krijgen van een bende die, wat misdadigheid betreft, wel licht de grootste en stoutmoedig ste was na de bevrijding. Op 2 Februari hadden de „he ren" alweer een pantserauto la ten fabriceren, doch ditmaal leg den zij in België „het loodje" en bij een achtervolging door de rijkswacht moesten zij deze wa gen, zij het nog niet geladen met boter, zoals bij de eerste wèl het geval was, op hun vlucht en na hevige beschieting vèin en öp de achtervolgende politie-auto, onbe. heerd in de bossen bij Waasmun ster achterlaten. De inzittenden namen de benen en weer stond de recherche voor het grote raadsel. Dat deze diensten, na deze prachtige aanslagen, niet op hun lauweren zouden blijven rusten, zou wel niemand verwachten. Dit bewees ook het feit, dat zij inmid dels te Hulst weer een succes konden boeken, waarbij een auto en bijna 6000 kg boter werden achterhaald, zoals wij destijds uit voerig in ons blad berichtten. Echter, wat de zaak ernstiger maakte: er was bij de diverse rit ten der pantserwagens geschoten en de daders waren spoorloos...! Het spoor gevonden Contact met verschillende re cherchediensten werd gezocht en spoedig was het bekend, dat men met twee revolverbandieten te doen had, en wel een zekere A. uit Hulst en Van H. uit Goes. De eerste werd gearresteerd en overgebracht naar Middelburg, de tweede, onder een valse naam verblijvende in Antwerpen, werd eveneens ingerekend en naar Dendermonde overgebracht. De sneeuwbal rolt. Kort daarop werd P. uit Kiel- drecnt ingerekend en met hem bleek men „de man achter de schermen" te pakken te hebben. Hierop werd de chauffeur van verscmuende „gesneuvelde" pant serauto's, een zekere C. uit Haas donk, gearresteerd, alsmede de vervaardiger der pantserauto s, de opkopers en leveranciers^ van de boter, de „uitkijkposten de vervaardiger van de z.g. „pinne- kes", die de smokkelaars uitwier pen om er prompt voor te zorgen dat de achtervolgende douane- en poütie-auto's lekke banden kre gen. In totaal werden acht perso nen in België en 4 in Nederland achter slot en grendel gezet. Evenals de revolverhelden, be kenden ook deze verdachten de hun ten laste gelegde feiten. De zaak is „rond." Vrijdagmiddag kreeg deze zaak haar beslag bij een confrontatie aan de grens te Clinge, waarbij behalve de Officier van Justitie en de Rechter-commissaris uit Middelburg, ook het volledig Par- ket van de Justitie uit Dender monde aanwezig was. Verder wa ren hierbij nog aanwezig hoge of ficieren van de Belgische Rijks wacht en autoriteiten van de Ne derlandse en Belgische douane, en, natuurlijk, de in twee gevan genis-autobussen aangevoerde 10 zwaar geboeide verdachten. Aanschouwelijk onderricht Enige feiten dienden gerecon strueerd te worden en zo konden de smokkelaars nog eens, ditmaal voor de heren van het Gerecht, in hun vroegere pantserauto's plaats nemen en, natuurlijk met de nodige voorzorgen, uitleggen hoe zij de Nederlandse en Belgi sche beambten onder vuur na men bij de achtervolging. In het kleine Clinge was het van 10 tot 22 uur een sensatie van de eerste orde, die door honderden nieuwsgierigen uit Nederlandse en de Belgische Clinge met span ning werd gevolgd. Ook de pers uit beide landen was tegenwoor dig, alsmede tal van Belgische politiedeskundigen. Het munitie-depót. In de late avond kon de Neder landse recherche weer aan het werk en werden onder de rook der gemeente Hulst enige huis visitaties verricht, waarbij een aantal geweren en een emmer-vol patronen voor de dag kwamen. Het was reeds laat in de nacht toen te Hulst door de Ambulante Dienst ook nog het pistool, door A. uit Hulst gehanteerd, werd op gegraven. Negentig uur per week. Wij vroegen aan een der Neder landse rechercheurs of zij de laat ste maanden wel aan hun „amb telijke" uren kwamen. Deze ant woordde hierop: „Wij hebben se dert N«vember 1951 gemiddeld 90 uur per Week gewerkt, gezocht en gewroet om in deze zaken klaarheid te brengen." Het slotaccoord. Het laatste woord in deze affai re zal wel in Dendermonde en Middelburg gesproken worden. Er moet een eind aan dit ban dietisme worden gemaakt en vrij hebben niets dan lof voor onze diensten, die bij nacht en ontij de grenzen en wegen bewaken, dik werf met inzet van het leven van hun ambtenaren. Sinds Juni 1951 zijn in Zeeuws- Vlaanderen door de Nederlandse douanediensten 5 en door de Bel gische diensten in hetzelfde ray on aan de andere zijde van de grens 4 pantserauto's onschade lijk gemaakt. Het onderzoek wordt nog voort gezet. pet. 20-jarige obligatiën in stuk ken van 1000,- ten laste van de1 N.V. P.Z.E.M. te Middelburg is tegen de koers van 100% pet. voor een zodanig bedrag inge schreven, dat een zeer belangrij ke reductie op de inschrijvingen tegen deze koers moet worden toegepast. Inschrijvingen tegen lagere koersen komen derhalve voor toewijzing niet in aanmer king. Zoals bekend hadden bij deze emissie inschijvers de keuze, hun insohrijvingskoers te bepalen van ICO pet. tot en met 100% pet., in fracties niet kleiner dan pet. De aangetrokken middelen die nen ter financiering van de in uitvoering zijnde uitbreidings plannen. Bonte avond T.S.V. Verwijzend naar de advertentie in deze editie organiseert de Ter- aeuzense supportersvereniging »Voensdag a.s. in het Concertge bouw een bonte avond ten bate /an het trainingsfonds der V.V. Terneuzen. De medewerking van 1e culturele club der K.A.B. be- ooft een goede avond van amu- jement. Bij een bezoek aan deze uitvoe ring steunt men het streven van le supportersvereniging de ver achtingen van de V.V. Terneuzen jp een beter peil te brengen door van Lennep" met zijn voorzitter de heer Faas. Ook hoopte de voorzitter dat iedere donateur het volgend jaar een nieuwe do nateur en een nieuw lid mede brengt. Wellicht dat men dan ook zelf weer een toneelstuk zal kun nen opvoeren. Hiermede was deze uitstekend geslaagde avond ten einde. Bedrijfshoreca in Zeeland wenst bouw van hotels. De afdeling Zeeland van de be drijfsgroep - hotel-café-restau- rant-pension en aanverwante be drijven, de Bedrijfshoreca, heeft Gemeenteraad. Be gemeenteraad van Nieuw- vliet is bijeengeroepen tegen Vrij dag 22 Februari 1952. De agenda vermeldt o.m. de volgende punten: Gratificatieregeling secr. en ontv. voor 1951; toekenning van uitkering-ineens aan het ge- meentepersoneeltoetreding tot de stichting „Zeeuws Vlaams Borgstellingfonds"; wijziging ge meentebegroting; vaststelling van een zomerhuisjesverorde ning. - Zeeuwen blijven Zeeuwen De vereniging van Rotterdam se Zeeuwen „Zeelandia" is Zater dag en Zondag de gast van de Oostburgse burgerij geweest. Na de bevrijding is de band tussen deze vereniging en Oostburg ge groeid en steeds elk jaar nauwer aangehaald. Uit dit bezoek blijkt weer eens te meer, dat de Rotter damse Zeeuwen, in alle opzich ten Zeeuwen gebleven zijn en ook zullen blijven. De opbrengst van de toneelavond welke zij in de zaal van de heer Ph. de Vuijst gaven komt volledig ten goede van het Oostburgse Groene, en Wit-Gele Kruis. Het is niet de eerste maal, dat deze Zeeuwse vereniging 'n dergelijk lofwaar. dig initiatief genomen heeft; immers aldus de burgemeester van Oostburg is het aangelegde sportveld te Oostburg hier het bewijs van. De organisatie van deze avond werd- ter hand genomen door het Oostburgse damescomité onder voorzitte-schap van mevr. Hoek zema, welke comité in niet onbe langrijke mate., aan het weisla' gen van de avond heeft meege werkt. In een gevoelvolle toespraak tot dé Zeeuwen uit Rotterdam schetste burgemeester Hoekzema het ontstaan van de vrienschaps- banden met de vereniging Zee landla. Het speet spr. dat er zo weinig gelegenheid is om bij el kaar te komen. De heren H. J. Ch. Nelisse, voorzitter der vereni ging, en de heer Van Dam kre gen woorden van dank voor alles wat zij voor Oostburg hebben ge daan. De heer Nelisse zeide met veel genoegen aan de roepstem uit Oostburg gehoor te heoben gege ven, terwijl hij op zijn beurt de band uit IJsselmonde „De Gun- ba" onder leiding van de heer W. Ottervanger bereid vond de be langen van Oostburgs kruisver enigingen te helpen behartigen. Hierna werd opgevoerd het to neelstuk „Ons eënigst kind". Na afloop van het toneelstuk vertolkte mevr. Hoekzema na mens de gehele zaal de grote dank voor hetgeen de vereniging door de prachtige opvoering van het toneelstuk had geboden. Aan mevr. Hoekzema werd door de heer Nelisse een herinne- ringslepeltje der vereniging over- handigd. Notaris J. Mijs dankte namens de beide kruisverenigingen voor de grote steun, die zij mochten ondervinden van de vereniging Zeelandia, want het is aan haar te danken, dat deze verenigingen wat geld in kas hebben. Spreker hoopte, dat in een tijd van volle vrede dit geld voor het heil der Oostburgse bevolking zal mogen worden aangewend. Hierna trad de „Gunba" band van IJsselmonde op, welke er in niet onbelangrijke mate toe bij droeg de avond in alle opzichten te doen slagen. Lezing volkshuisvesting. In hotel De Vuijst hield mr A. J. v. d. Weel, lid van G.S. van Zeeland, Zaterdagmiddag voor raadsleden en belangstellenden uit de P.v.d.A. een lezing over „Volkshuisvesting", een probleem van groot belang voor onze be volking. Het Nederlandse volk staat bekend om zijn huiselijk heid, meer dan bij welk volk" ook. Daarom wordt het als een grote inbreuk gevoeld als wij andere mensen voor inwoning in ons huis moeten toelaten. Het doel van de door de regering gevolg de woningpolitiek moet zijn, dat voor elk gezin een woning be schikbaar komt, die moet voldoen aan zekere eisen. Tengevolge van de oorlogshandelingen en later door gebrek aan materialen is het een dringende noodzaak voor de overheid steeds weer aandacht te besteden aan de volkshuisvesting. Hierbij komt het belang van de bouwnijverheid naar voren. Te weinig woningen bouwen heeft werkloosheid tengevolge, dus moet er zoveel mogelijk worden gebouwd binnen het financieel en materieel bereikbare. Door de ge lijktijdige bouw van scholen, openbare gebouwen, fabrieken enz. worden de eisen, die aan de bouwnijverheid worden gesteld nog vergroot. Naast het bouwen van woningen moet de overheid zich ook beraden over het „waar" deze gebouwd dienen; zij houdt zich bezig met de ruimtelijke or dening en met het „hoe", het z.g. welstandstoezicht. Naast het inhalen van de ach terstand moet tevens aandacht worden besteed aan de krotoprüi ming en het verdwijnen van de noodwoningen. Met een bouwac tiviteit van 50.00 woningen per jaar in de komende 10 jaar kan dit huisvestingsprobleem opge lost zijn. Door de geweldige stij ging van de bouwkosten streeft de overheid naar het stimuleren van de woningbouw door parti culieren. Dit is mogelijk door het bouwen: X. In de vrije sector. De over heid geeft geen enkele steun, dus de particulieren moeten dit zelf bekostigen. 2. Als wederopbouw, rijksbijdrage en aanvullende rijksbijdrage, gebaseerd op het ysteem van het bepalen van het onrendabele en rendabele ge deelte der bouwkosten. 3. De pre mieregeling 1950, waarbij de overheid een premie verstrekt van 3000 tot 5000 per woning en 4. De woningwetbouw. Levert de bouw op zichzelf geen moei lijkheden lastiger is het verkrij gen van het benodigde kapitaal voor de bouw. De woonruimtewet geeft de ge meentelijke overheid grote be voegdheid bij het verdelen van woonruimte, terwijl de huurwe* Uo oude huren met 15 proc. vc hoogde en het instellen van huur-' commissies mogelijk maakte. De lezing gaf de vergadering aanleiding tot het stellen van een aantal vragen, welke door mr Van der Weel werden beant woord. De secretaris van het district W. Z. VI. van de P. v. d. A., die de bijeenkomst opende, sloot met dankwoorden aan de inleider en aan de vergadering voor de goede opkomst. we dan ook gaarne. Ter gelegenheid van de her denking van de landing van Jan van Riebeeck aan de Kaap de Goede Hoop op 6 April 1652 zul len van 14 Maart tot en met 15 April 1952 op de postinrichtm- ccn bijzondere postzegels ver krijgbaar worden gesteld, welke met een toeslag boven de fran- keerwaarde worden verkocht. Ze zullen tot en met 31 December 1953 voor de frankering geldig Z1"De netto-opbrengst boven de frankeerwaarde zal dienen ter bestrijding van de kosten bonden aan: a de herdenking in Neder land van de stichting der Kaap- k°b°ndé Nederlandse deelneming aan die herdenking m Zuid- AD?a zegels geven het portret van Jan van Riebeeck te zien. De waarden en kleuren van de ze- gels zijn de volgende: 2 cent (plus 3 cent) violet-grijs, 6 cent (plus 4 cent) groen, 10 cent (plus 5 cent) rood en 2U cent (plus 5 cent blauw). vm^aS'd£ndegVVnTerneurzeni verzocht bij de goedkeuring van Xt kan Lt Concertgebouw het streekplan Walcheren reke- i^ Woensdag een groot aantal ning te houden met de wensen i'ezockers verwachtenvan deze bedrijfsgroep Met deze Naar ons van bestuurszijde wensen werd volgens de afdeling werd medegedeeld zal burge- n.l. geenjekemng Behouden^ meester Teilegen de avond Aan een opwekking aan de Zeeland en de Horeca vreest voor Terneuzense sportvrienden deze een te ver doorgevoerde planning bonte avond te bezoeken voldoen waardoor de bouw van een hotel, D een café-restaurant dan wei een combinatie van beide in het ge drang zal komen. Men is van me ning, dat de bouw van 'n beperkt aantal hotels rond Groot-Valke- nisse toegejuicht kan worden en dat men gaarne aan het gemeen tebestuur van Bigeekerke de mo- gelijkheid zou willen laten om hiervoor in verband met het uit breidingsplan een regeling te treffen. Hieraan zou een wijzi ging in het streekplan vooraf moeten gaan en de bedrijfsgroep merkt hetzelfde op ten aanzien van de gemeenten Westkapelle en Vrouwenpolder. Met nadruk wordt tenslotte betoogd, dat het bouwen van hotels op de duinen voor buitenlandse touristen om het fraaie uitzicht ten zeerste zal worden gewaardeerd. Deze bouw wordt thans niet toege staan. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Bi-osc. „Paradijsvogel Hotel Des Pays Bas, 6 uur: Gemaskerd Bal. WESTDORPE: Gemeentehuis 10 uur: Aanbesteding uitvoe ren bestratingswerkzaamhe den en leggen van een trot toir met bijkomende werken. MORGEN TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „De geheimzin nige duikboot". AXEL: Het Gulden Vlies, 4 uur: Publieke verkoping van 5 woonhuizen. Het Centrum, 7 uur: Ruiteravond. Koninklijke Harmonie. Wegens het bedanken van de heer G. de Krijger als secretaris van de kon. muziekver. „Harmo nie" werd de heer P. Beun, post kantoorhouder alhier, bereid ge vonden het secretariaat op zich te nemen. Uitvoering „Crescendo". Vrijdagavond had op de ge meentelijke gehoorzaal de jaar lijkse uitvoering plaats van de zangvereniging „Crescendo". De zaal was flink bezet toen de voorzitter, de heer P. A. Ocké, deze avond opende met een wel komstwoord tot de donateurs. Spr. kwam nog even terug op het gehouden zangconcours te- Hoek, dat door het slechte weel een groot nadelig saldo had op geleverd. Dit is echter door vele sympathiserenden met Crescendo tot een zeer klein bedrag terug gebracht, waarvoor de voorzittel allen die hieraan hebben mede gewerkt hartelijk dank zegde. Als gast trad op de toneelclub „Jacob van Lennep" uit Biervliet. De voorzitter dezer vereniging, de heer Faas, werd dank gebracht voor de welwillendheid hier een uitvoering te geven. Ver der deelde de voorzitter mede dat in de pauze 'n verloting zou wor den gehouden van prijzen, welke tijdens de grote verloting van het zangconcours niet zijn afgehaald. Hierna trad de gemengde zang vereniging „Crescendo" op onder leiding van de heer J. Kousema ker uit Goes. Een keurig ver zorgd programma van lichte koorzang werd ten gehore ge bracht en het daverend applaus na elk nummer bewees dat het gebodene in de smaak van de aanwezigen viel. Vervolgens trad de toneelclub „Jacob van Lennep" uit Biervliet voor het voetlicht met een toneel spel in 3 bedrijven „De vlucht naar de evenaar". Het rustige spel der spelers deed het stuk tot het einde boeien. Vooral de ver tolkers van de hoofdrollen gaven mooie staaltjes toneelspel te zien. We hopen nogmaals in de gele genheid te zijn deze toneelclub in Hoek te zien optreden. Na afloop dankte de voorzitter allen die hadden medegewerkt aan 't slagen van deze avond, in 't bijzonder de toneelclub „Jacob Obligatie-emissie Zeeuwsche Electrici teits - Mij Bij de Donderdag gehouden in- schrijving op 10.000.000, 4V2 A mfedm Algem, verg. Pluimveehouders. De W. Z. Vlaamse pluimvee houders, verenigd in de V. P. Z., afd. Oostburg, kwamen Zaterdag, middag in hotel Mabesoone in al gemene vergadering bijeen. De heer I. van Cruijningen van Zuidzande, voorzitter der am ling, opende de vergadering. Spr. was verheugd dat, hoewel de pluimveehouderij op de land bouwbedrijven in W. Z. VI. maar een onbelangrijk onderdeel vormt, toch zo vele leden aanwe zig waren. Uit het jaarverslag van de se cretaris, de heer E. H. de Millia- no van Oostburg, bleek dat de vereniging thans 121 leden telt en dat de vereniging terug kon zien op een goed verenigingsjaar, wat overigens ook bleek uit het financieel verslag van de pen ningmeester. Een niet onbelang rijk saldo 1951 kon aan de batige sloten van de voorafgaande jaren worden toegevoegd. Het bezit van de vereniging bedraagt thans 1325,54. Onder de ingekomen stukken was o.m. een schrijven, waarin melding wordt gemaakt van een overeenkomst tussen de eiervei- lingen Middelburg en Goes, waar bij werd besloten de W. Z. Vlaam se eieren op de Middelburgse vei ling te verkopen. Dit schrijven en de andere ingekomen stukken werden voor kennisgeving aange nomen De aftredende bestuursleden Jac. Provoost uit Cadzand en E. H. de Milliano uit Oostburg wer den herkozen. De directeur van de Coöpera tieve Middelburgse veiling, de heer W. Kweldam, bracht verslag uit over de eierophaaldienst in het district West Z. Vlaanderen. Spr. deeldé mede, dat in 1951 door deze ophaaldienst in W. Z. VI. 391.000 eieren werden opgehaald. De eierprijzen zijn het afgelopen jaar niet lonend geweest. De wens werd uitgesproken dat dit van korte duur zou zijn en dat dit geen teruggang zou geven van de W. Z. Vlaamse pluimveestapel. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Tot slot vond de traditionele verloting plaats, waarbij alle aanwezigen een prijsje wonnen. Zweedse gezant bezichtigde bedrijf „De Ssehede". De Zweedse gezant in Den Haag, de heer J. de Lagerberg heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan het bedrijf van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" in Vlissingen. Hij toonde o.m. grote belang stelling voor het in aanbouw zijn de 18.700 ton metende mailschip voor de „Swedisch-Amerika Ine". Na het bezoek aan de werf bood de directie van de maatschappij De Schelde" haar gast 'n lunch aan in het Wooldhuis. Vergadering C.H. kiesver. De Zaterdagavond gehouden vergadering van de Chr. Histori sche kiesvereniging was niet druk bezocht. Nadat de voorzitter, de heer H. K. Markusse, de vergadering met gebed en voorlezing van Ps 33 en 1 Corinthen 3 9 had geopend, betuigde hij zijn leedwezen over de geringe belangstelling, niette genstaande het feit, dat er dit jaar verkiezingen zullen plaats vinden en iedere partij zich ge reed maakt om, goed voorbereid, de verkiezingsstrijd te voeren. Al le krachten zullen moeten inge spannen om zo goed mogeiijk uit de bus te komen en te zorgen dat het Chr. Historisch volksdeel niet achter het karretje van andere partijtjes wordt gespannen. Het is dan ook noodzakelijk dat een drachtig wordt samengewerkt om te bereiken, dat in de ongetwij feld nog komende moeilijke tij den, de stem van de Chr. Hist. Unie zal worden gehoord en men er rekening mee zal moeten hou den. Na de vaststelling der notu len door de secretaris, de heer Abr. Koster, en van het financieel verslag van de penningmeester, de heer Jac. van Cadsand, werd bij de daaropvolgende bestuurs verkiezing de heer Abr. Koster herkozen. Tot afgevaardigden naar de Staten-Kring werden benoemd de heren A. Dekker—Wolfert en M. J. Galle. Hierna volgde nog een bespre king van de groslijst voor de can- didaten der Tweede Kamer-en de te voeren actie bij de a.s. verkie zingen, waarbij o.m. een spreker zal worden uitgenodigd een rede te houden. Nadat de voorzitter de aanwe zigen dank had betuigd voor hun opkomst, sloot Ds. Jansma de bijeenkomst door het uitspreken van een dankgebed. door EARL DERR B1GGERS. Vertaald door P. OREILLE. 89) Nadruk verboden. Madden en anderen in bed", verklaarde de Chinees. „Komen thuis, moe en erg stoffig. Dade lijk naar kamer gegaan." „Nu, ik heb uit goede bron vernomen, dat er morgen weer een dag komt", zei Bob. „Ik ga ook slapen." Toen hij Donderdagsmorgens aan de ontbijttafel verscheen, waren de drie mannen er al. „Alles goed gegaan in Pasa dena?" informeerde hij opge wekt. Thorn en Gamble staarden hen aan en Madden keek lelijk- „Ja, natuurlijk," zei hij. Hij voegde er een blik aan toe, die duidelijk zei: „Zwijg." Na het ontbijt ging Madden naar de jongen toe op het erf. „Zwijg over Draycott" beval hij. ken?" vroeg Bob. „Neen." „Wat Dat is te gek. Zeker om dat u elkaar niet kende „Geen spoor van iemand, die het zijn kan. Ik begin me af te vragen of je „Maar meneer Madden. Ik heb hem gezegd, dat hij er zijn TïlOGSt." „Och, het kon me eigenlijk niet veel schelen. Het is niet gelopen, zoals ik verwacht had. Zie hem nu te pakken te krijgen en zeg, dat hij naar Eldorado komen moet. Heeft hij getelefoneerd?" „Mogelijk. Ik ben gisteravond in de stad geweest. In elk geval zal hij nu wel gauw opbellen." „Nu, als hij het niet doet, moet je maar naar Pasadena gaan en hem opzoeken Een vrachtauto met bioscoop camera's, onderstellen en acteurs in wonderlijke kledij hield stil voor de ranch. Nog twee auto's volgden. Er sprong iemand af om het hek open te doen. „Wat zullen we nu hebben? riep Madden. „Het is vandaag Donderdag' zei Bob. „Bent u dan vergeten. „Glad vergeten", zei Madden. „Thorn! Waar is Thorn?" De secretaris kwam naar bin- ,U hebt hem zeker gespro-nen. „Daar zijn ze van de bios coop, Chef. Vandaag zouden ze. Vervloekt", bromde Madden. Nu vooruit maar, Martin, jij zorgt overal voor." Hij ging naar binnen. Nu waren de filmspelers ern stig bezig, in tegenstelling met hun zorgeloze vrolijkheid van de avond tevoren. De camera's wer den aan het open einde van de patio opgesteld. De spelers, in Spaanse costuums, stonden ge reed. Bob ging naar Paula toe. „Goeden morgen", zei ze. „Ik ben meegekomen, voor het geval dat Madden weer wilde terug krabbelen. Ik weet nu zoveel van hem af, ziet u De directeur ging langs hen heen. „Het zal goed worden", zei hij tegen het meisje. „Nu heb ik het hem dan toch eens naar de zin gemaakt", lach te ze tegen Bob- „Dat mag wel in de Krant." Het stuk speelde in het oude Californië en spoedig waren de acteurs in volle gang op de patio „Neen, neen!" jammerde de directeur. „V/at scheelt je van morgen, Rannie? Je neemt af scheid van het meisje je hebt haar lief zo lief je zult haar waarschijnlijk nooit meer zien." „Verdraaid", riep de acteur, „dan ploft het hele stuk uit el ketar.'* „Je weet wel, wat ik meen je denkt, dat je haar nooit zult weerzien. Har vader heeft je er juist voor eeuwig uitgetrapt. Hij is nogal critisch, die vader, voor uit nu dit is het grote afscheid. Je hart is gebroken- Gebroken, jongen. Waar lach je nu om?" „Vooruit, Diana", zei de acteur. „Ik zal je nooit weerizen en ik 'moet net doen of me dat spijt. Grote goden, wat zo'n schrijver zich al niet verbeeldt! Maar, vooruit! Mijn kunst is tot alles in staat." De witharige patriarch zat samen met Eddie Boston op een stapel hout bij de schuur, en Bob ging naar hen toe. Ah Kim schar relde rond, één en al belangstel ling voor de vreemde verrichtin gen der blanken. Boston leunde achterover en stak een pijp op. „Nu je het over Madden hebt", merkte hij op, „denk je aan Jerry Delaney. Ken je Jerry?" Bob voelde een schok en kwam dichter bij- De oude man legde de hand achter het oor. „Wie is dat?" vroeg hij. „Delaney", schreeuwde Boston. Chan kwam ook wat nader. Uitvoering Scampolo Vrijdag en Zaterdag j.l. gaf de K.V. Scampolo te Zaamslag haar jaarlijkse uitvoering voor leden en donateurs. Het Scampolo-le- gioen telt thans 300 leden en do nateurs, waaruit blijkt, dat de Zaamslagse burgerij met de korf balvereniging meeleeft. Dit bleek ook tijdens de, feest avonden, die bij de heer Van de Veke werden gegeven. De voorzitter, de heer L. F. Houg, opende deze avonden met een kort woord en memoreerde de gebeurtenissen van de afge lopen jaren. Daarna gaf hij het woord aan de heer Oppe, die als lid van de sub-commissie Zee land „Op naar Denemarken" een propagandistisch woord sprak en de aanwezigen uitnodig de hun bijdragen te offeren, op dat het spel in Denemarken ka* worden gepropageerd. De hier voor gehouden collecte bracht ƒ50 op. De opvoering van het toneel spel in 3 bedrijven: „Telefoon voor mijnheer, telegram voor mevrouw" bleek een groot succes te zijn, dank zij de prima vertol king van de diverse rollen door leden der korfbalclub. De tijdens de pauze gehouden verloting ter bestrijding van de onkosten is geslaagd te noemen. Het was wel zeer toevallig, dat de eerste prijs, een taart, wend gewonnen door de bakker, die dit product had geleverd. Alles bij elkaar genomen mag Scampolo met voldoening op deze avonden terugzien, ook uit oog punt van propagandistische waarde voor deze sport. De voorzitter sloot deze avon den en wekte de aanwezigen op om ook de komende zomer weer de competitiewedstrijden te be zoeken. De maismiddag. Dat de belangstelling voor de maiscultuur ook ten onzent groei, ende is, bleek uit de goede op komst der landbouwers op de maismiddag, welke Vrijdagmid dag, onder voorzitterschap van de heer Joh. Scheele uit Vogel waarde, voorzitter van de Kring Hulst der Z. L. M., door de afde lingen Axel en Zaamslag der Z. L. M. was belegd en waar als spreker optrad de heer Ir Beckers van het Centraal Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek te Wageninngen. Uit de discussie bleek, dat de ondervinding de boer met de teelt van dit nieuwe gewas wegwijs zal moeten maken, speciaal wat betreft de oogstresultaten. Wij komen in een onzer volgen de nummers op deze voor onze streek zo belangrijke lezing uit voerig terug. TUNESIË. De Franse regering heeft de di plomatieke passen van de Tune sische ministers van justitie en sociale zaken, Ben Joessef en Badra, die op het ogenblik te Pa rijs zijn, ingetrokken. De minis ters hebben nu gewone verblijfs vergunningen gekregen. Door deze maatregel kunnen zij niet de hun reeds toegezegde visa voor de Verenigde Staten krijgen. In Januari waren zij naar Parijs gekomen om de Tunesische be zwaren tegen het Franse bestuur aan de Verenigde Naties kenbaar te maken. Zij zouden nu naar New York gaan, waar op 1 Maart de Veiligheidsraad bijeenkomt om o.m. de Tunesische klacht te behandelen, die door Pakistan zal (Wordt vervolgd.) worden ingediend.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2