Het leven in Canada Karei de Koeijer vertelt verder De onder griep de duim? GEMEENTERAAD VAN AXEL PUROL Rueben Fine nog steeds sterk Qarillcn DE BLOEMENSTAD DE WERKLOOSHEID Aardbeving geregistreerd Ford-personeel en'seiï maanden op wachigeld SCHAAKRUBRIEK TWEEDE BLAD Zaterdag 16 Februari 1952 7e Jaargang No. 1962 Snc&fej» SJSLEftoS. SST ™st°Lk= tijdelijk thuis Inënten thans ook in ons land mogelijk Influenza is geen ziekte van vandaag of gisteren. Reeds in de vorige eeuw werden grote gebieden van Europa en Azië geteisterd door deze winterplaag, waarvan sommige epidemieën zulk een kwaadaardig verloop kunnen hebben. Het eerste wetenschappelijk werk over de griep is eigenlijk pas van het jaar 1918. Prof. Winternitz be schreef toen voor het eerst anatomische veranderin gen van het slijmvlies van neus en keel bij lijders aan influenza. Deze ontdekking, hoe interessant ook, had nauwelijks praktische consequenties en het duurde jaren, voor er op het gebied der influenza iets van betekenis zou worden gevonden. heeft nadeel van bloemen DE VRIJE ZEEUW (2). De eerste dagen van het nieu- we jaar hadden we in Canada abnormaal zacht winterweer. Af en toe viel er nog een beetje sneeuw en het dooide hard. 'een tarief van 20 cent per mijl jnog niet eens voor de hand lig gend is. Op oe tweede dag van het jaar gaat alles weer zijn gewone gang. Ook voor ons was dat het geval. Wij werken beiden; ik Het jaar 1952 is overigens 0V2 dag per week cn mijn vrouw maar slecht begonnen met 22 4 dagen. doden tengevolge van verkeers ongelukken. In de Verenigde Staten vielen op nieuwjaarsdag niet minder dan 255 slachtoffers te betreuren, waarvan 36 de dood vonden bij een vliegtuigongeluk in de staat New-York. Op Oude jaarsavond was het verschrikke lijk mistig. Toen de lucht wat opklaarde, ben ik met mijn vrouw naar een Terneuzens ge zin gereden, waar de heer des huizes jarig was. De nacht van oud op nieuw hebben we daar in de buurt gelogeerd bij iemand, die samen met ons de overtocht naar Canada had gemaakt. Ik ontmoette daar ook nog een vroegere strijdmakker, zodat er heel wat oude verhalen en ge beurtenissen zijn opgerakeld De Oudejaarsavond is hier een echte feestdag. Wie thuis blijft, heeft een huis vol gasten en wie niet naar familie of kennissen gaat, zoekt de een of andere fuif op. De laatste dag van het oude jaar en de eerste dag van het nieuwe zijn de radio-waarschu wingen aan het adres van de automobilisten niet uit de aether geweest. Ieder ogenblik klonken de waarschuwende woorden: „Chauffeurs, wanneer gij rijdt, drinkt dan niet!'" en: „Chauf feurs, wanneer gij drinkt, rijdt dan niet!" Niet dat de mensen in Canada nu zulke beroepsdronkaards zijn, maar op een fuifje, vooral tij dens feestdagen, wordt er net als overal elders ter wereld wel eens meer dan normaal gedron ken. En speciaal zij, die anders geen gebruik maken van sterke drank, lopen dan o zo gemakke lijk uit hun roer. Meen nu niet, lezer, dat er hier op die dagen alleen maar ge fuifd wordt. Er gaan (natuur lijk, zou ik willen zeggen) ook duizenden on duizenden mensen ter kerke, op Nieuwjaarsmorgen zowel als op Oudejaarsavond. Elk bedrijf, dat er zich maar enigszins voor leent, Het is hier heel gewoon, dat ook de vrouw werkt. Sommige immigranten hoor ik wel eens klagen, dat hun vrouw in Canada moet werken, maar ze vergeten dat de omstandig- gen, dat de broederschap daar Heeft men die niet, dan kan niet zo is als bijv. in de „Ver-men voor de tijd van drie maan- enigde Kerk van Canada". I den oen supplementaire uitkering Onder de Ned. Herv. gemeente vragen, welk bedrag echter iets hee-st hier een soort van groeps- minder is. of partij ziekte welke men in de In de stad Windsor waren in Canadese kerk niet aantreft. December 1951 ruim ."00 immi- Maar ja, wat weet de doorsnee immigrant van Canada, van 'Ie taal van het kerkelijk of liet so ciale leven? Meestal niets. Wei- nigen hebben er interesse voor en de meesten zien slechts de schaduwzijden, die er overigens ook zijn In mijn jonge ja-en heb ik per soonlijk ondervonden, welke op rechte vriendschapsbanden :nen onder Canadezen kan aanknopen en ik ondervind dat thans op nieuw. Om mijn vrouw en kinderen hewiken, dat al wat ik hun in Nederland over Canada heb ver teld, de waarheid was, neem ik hen wel eens mee naar mensen heden hier heel anders zijn dan die ik z5 jaa»- geleden gekend in Europa, zin bepaalde gevallen is het fi nanciële noodzaak, maar ik ken ook massa voorbeelden, dat da man een flink loon verdient en zijn vrouw en kinderen toch mee werken. Er zijn mensen, die in Nederland een eigen bedrijf had den, waarvan de vrouw nu in heb. Als ik er kom, is het soms ontroerend de ongeveinsde blijd schap van die mensen te zien on telkens weer te moeten horen: Waarom ben je toch zoveel jaren weegeceven, Charles? Zo zijn de Canadezen. Nu moet men mij or niet van verdenken, dat ik mijn landgeno Canada uit werken gaat, hetzij ten bij de Canadezen achterstel op het land, in een fabriek of in OT1 het punt van vriendsehaa een of andere winkel. En ik vind Niets is minder waar. Ik wil al- dat men respect moet hebben leen maar de slomen, de terug voor zulke mensen die met z'n houdende figuren wakker nchud- allen durven aanpakken om zo spoedig mogelijk vooruit ie ko men. Zij bijten door de zure appel heen en daar is rugge- graat voor nodig. Want ik ver zeker mijn lezers, dat die appel vooral het eerste en vaak ook het tweede jaar zéér zuur kan zijn. Bij de mindere evenwich- tigen komt dan wel eens het ver langen terug naar de „vleespot ten van Europa". Immigreren betekent aller minst naar Luilekkerland gaan. Integendeel, op 'n hoogst enkele uitzondering na wil het zeggen: een nieuw leven beginnen cn zich aanpassen aan de zeden en ge woonten van het zelf gekozen land. Jammer genoeg vergeten velen, dat zij het zijn die moeten aan passen en dat zij moeten trach ten vriendschapsbanden aan te knopen met de bewoners in hun niéuwe land. Het is moeilijk, dat geef ik toe, elkaar te begrij pen, zonder dat men kan verstaan. den en ik weet hoe nodig het is. Voor wie gewoon is zijn ogen en oren de kost te geven, vallen de velerlei immigranten vrij nauwkeurig te typeren. Er zijn er, die brutaalweg beweren, dat ze met hun vaderland hebben afgedaan. Weer anderen hebben alras hun ziel en zaligheid aan de dollar verpand en verzaken zelfs hun geloof, maar gelukkig zijn er stellig evenveel, die onder alle omstandigheden hun geloof trouw blijven. Voor al die mensen nu zijn de kansen, die Canada biedt, gelijk en ze zijn ook gunstig, als men die kansen weet uit te buiten Vanzelfsp-ekcnd is het tempo waarin men vooruitgang boekt afhankelijk van het werk, dat men verricht en de streek waar men terecht komt. Er zijn hier grote gezinnen, die alleen maar los we-k doen on elkaar er met vijf of zes personen op I uit trekken, 's Zomers werken 1 meentewerken granten, die zo'n uitkering ge noten. Windsor is een .grote industrie- stad. Men vindt or o.a: -een fa briek van de Ford Motor-comp. Verder zijn er nog diverse andere fabrieken. 1 Bij Ford is er deze winter een staking geweest. Er was om ,'e een of andere reden ongenoegen ontstaan, maa- op oen vergade ring van 'de vakbond werd beslo ten aan het werk te blijven, ter wijl de Ford Motor-comp. met de organisatie onderhandelde. Een goede veert i" heethoofden kon zich daarmee niet verenigen. Ze gooiden de boel neer <~n ve-- lieten dé fabriek. Een wilde sta king noemt men .-Jat :n .Amerika zo goed .als in Europa. De sta kers werden prompt ontslagen en nu begon de lijdensweg. Uit sympathie met de ontslagen ar beiders werd oen é.l~émane sta king in de fabriek uitgeroepen. (Wo-dt vervolgd.) Karei .T. de Koeijer No 5 Mauds Court Chatham (Ont.) Canada. Naast de geelgeverfde klompen, Tulpen, bloeiend in de zon, Kent Ameril.-a met Kerstmis Ook een Hollands carillon. Naast de Volendamse broeken En een Mokums pierement, Raken onze klokkenklanken Daar in Washington bekend. Dat wil zeggen: als U méédoet, 't Is een luisterrijk idee; Daarvoor geeft U graag 'n kwartje En als 'Hjên kan zelfs twéé Weidser dan de wijdste broeken, Mooier dan de beste tulp, Gaat zó Nederland bedanken Voor Amerikaanse hulp. Kleuters gaven reeds het voorbeeld Want hun klokje is al klaar Dus wü zorgen dat de rest komt Vóór het einde van dit jaar. 't Mooiste wat de klokkengieter In ons land presteren kan, Maakt hij zónder Eisenhower Of een snufje Marshallplan. Iedereen geeft dus een zetje, Samen zal het best weer gaan. En laat dan de klok maar luien, Ja, echt Hollands ook [maar slaan... Heel misschien denkt dan die [Yankee: Nederland kan buiten kijf Méér nog dan jenever stoken Met een pofbroek aan het lijf...!! JAAP MIJDERWIJK. (Nadruk verboden.) smetstof). Het startschot van het moderne influenza- onderzoek was hiermede gelost. Reeds twee jaar later ontwik kelde de Australiër Burnet ren methode om een vaccin tegen En toch moet het! Wie zich ze in de suikerbieten, in de tabak In zijn eigen kleine kringetje of de tomaten en ze verdienen rr blijft afzonderen, zal vroeg of knap geld. Behalve in de tabak laat ervaren hoe verlaten hij gaat het meestal om aangeno- leeft. Natuurlijk is het leuk in men werk. In de herfst zitten een wildvreemde omgeving land- ze weer in de suikerbieten en 's is op de genoten te ontmoeten, vooral als winters verdienen de meesten 'n ee-ste Januari gesloten. De taxi s het oude bekenden zijn. paar maanden niets of heel wei- doen dan goede zaken, wat bij Met na-druk waarschuw ik nig, maar ze kunnen clan tegen iedere immigrant ervoor zich een stootje. alleen maar met landgenoten in De kinderbijslag gaat door, of te laten. Men begaat daarmee men werkt of niet.' Het bedrag een gevaarlijke fout, die zich on- hangt af van 't aantal kinderen, vermijdelijk zal wreken. Als men Ik ken hier immigranten met van de aanvang af toenadering zes kinde-en brneden 16 jaar. die zoekt tot de Canadezen, zal men 32% dollar per maand aan Jdn- zich spoedig en gemakkelijk aan- derbijslag ontvangen. Om voor passen aan hun levenswijze, die deze bijslag in aanmerking te in bepaalde gevallen veel broe- komen, moet men -"-en jaar in derlijker is dan onder de Neder- Canada woonachtig zijn. VERGADERING VAN DONDERDAG 14 FEBR. 1952. (Slot.) 4. Voorstel om een tweetal ge meentewerklieden oyer te heve len naar een tweetal bedrijven. De opmerking van hoger instan ties om het aantal arbeidskrachten voor een gemeente als Axel belang rijk te drukken en de uitkomsten van de cijfers der begroting 1952, die eerstdaags zullen worden toe gezonden, noodzaken B. en W. om reeds nu met een voorstel in die richting te komen. Met het gasbedrijf Js overleg ge pleegd om een arbeidskracht van gemeentewerken naar het gasbe drijf over te hevelen, t.w. F. J. Tie- leman, die vroeger reeds op het gafbedrijf werkzaam was. Een andere werkman van ge- t.w. F. Hamelink, Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen Samenkomst van christelijk- sociale organisaties. Het convent van christelijk- soeiale organisaties waarin sa menwerken het verbond van protestants-christelijke werkge vers in Nederland, de Neder landse christelijke boeren- en tu'ndersbcnd, de christelijke middenstandsbond en het chris telijk nationaal vakverbond in Nederland, heeft in zijn verga dering van 17 Januari J.l. zich beraden over het vraagstuk van de werkgelegenheid en heeft daarna in kle'ne kring uitvoerig aandacht besteed aan het pro bleem van de werkloosheid. Het con ent is van mening, «fat het vraagstuk van de werk loosheid nauw samenhangt met landers. Zelfs op geestelijk ver re In valt dat waar te nemen. Er zijn hie- uit den aard der zaak veel kerken, ook Nederl. Nu heeft de Nederl. Herv. ge meente te Chatham enige weken geleden haar eigen nieuwe ke-k- gebouw in gebruik genomen, maar tot mijn spijt moet ik zeg- De mededeling, die ik in ran vorig schr'iven deed over de werkloosheidsverzekerings-uitke. ring, vraagt oen kleine correctie. Men moet n.l. niet honderd zegels hebben geDlakt, maar men dient over afgelopen twee jaar in totaal 180 wrrkloosheids- verzekeringszegels te hebben. dient te worden overgeheveld naar het woningbedrijf. Op grond van een en andér stel den B. en W. voor dienovereen komstig te besluiten. Na enige op merkingen van het raadslid Van Bendegem, die door weth. Van Bendegem gedeeltelijk werden weerlegd, werd dit voorstel z.h.s. aangenomen. volgens G.S. nodig, aangezien de tegenwoordige bezoldiging te hoog blijkt. Deze mag niet hoger lopen dan van 2650 tot 3312. Op het verzoek van het bestuur der vereniging voor Chr. Nat. schoolonderwijs om een bedrag van 22.850 beschikbaar te stellen voor een installatie van een centrale verwarming in het schoolgebouw wordt in verband met de huidige omstandigheden van financiële zor gen afwijzend beschikt. B. en W. delen vervolgens mede, dat de het vorig jaar verhuurde percelen tuingrond opnieuw moe ten worden verhuurd. Tevens me nen zij deze percelen met enige tuintjes te moeten uitbreiden o.a. aan de Margrietstraat. De bewoners van de Singelweg verzoeken alsnog de raad tot in trekking van de baatbelasting te besluiten. De heer v. d. Berg houdt een pleidooi ten gunste van dit adres, waarop na wethouder Van Bendegem vooral ook het raadslid Van Bendegem met kracht van argumenten 't voorstel van B. en W. verdedigde, omdat zij onmo gelijk anders kunnen handelen en inwilliging van dit adres een aantal rr,„precedenten en niet te overziene er gelegenheid van het 40-jarig gevolgen met zich zou brengen. Z. "Van d! L ,Ne1- ge" I h.s. wordt het verzoek afgewezen, meenten zou de afd. Zeeland een decoratieve aankleding presente ren voor de vergaderzaal dier ver. Op voorstel van 't college wordt een halve cent per inwoner be schikbaar gesteld Vervolgens wordt besloten een uitkering ineens van 5 aan het personeel der gemeente te ver strekken. Een voorstel tot wijziging van het Toelagebeoluit 1951 wordt z.h.s. aangenomen. Een wijziging der instructie van de hulpkeurmeesters in de vlees keuringsdienst centrum Axel blijkt De meeste Nederlandse scha-1 LJ I I L I _J kers zullen zich de naam Fine ««UWelIJK nl£ld Rgm de °-ehele te vo°ren so-ia~le fi nog wel herinneren. Deze Ameri- poll tiek en acht daarom bestude ring daarvan in de sociaal-eco nomische raad dringend nood zakelijk. Het convent Is voorts van oor deel, dat daarnaast al datgene, ■wat op verschillende gebieden thans aan constructieve plan nen ter beteugeh'ng van de ■werkloosheid gereed ligt, in ver sneld tempo tot uitvoering moet werden gebracht. Het convent besloot de werk geversorganisaties op te roepen het vraagstuk van de werkgele genheid met ernst onder de ogen te zien en dringt er bij de ondernemers in de verschillende bedrijfstakken op aan alles in het werk te stellen het maat schappelijk euvel van de werk loosheid te helpen bestrijden. speler naar ons land voor het spelen van een tournooi. Amster dam beviel hem zó goed, dat hij er enkele jaren bleef wonen en opmerkelijke successen behaalde. Kort vóór het uitbreken van de oorlog bleek, dat niet zozeer de stad Amsterdam de trekpleister vormde dan wel een bewoonster van daze stad, want in 1938 trad Fine in het huwelijk met mej. Keesing, een dochter van de toen- malige uitgever van „Denksport" en het bekende „Keesings Histo risch Archief." Na zijn huwelijk bleek Amster dam zijn grote bekoring te heb ben verloren, want Fine keerde met zijn jonge vrouw naar New- York terug en verdween toen lange tijd uit de internationale schaakarena De laatste tijd komt men de naam Fine weer vaker tegen en dat hij het schaken nog geens zins is verleerd, getuigt de vol gende partij, waarin we een zéér :eonomische matstelling zien ont. staan. Wit: R. Fine. Door het observatorium te Faenza (Italië) zijn aardbevin-i gen van „rampzalige sterkte"ge- Zwart: Dr H- Sussman, registre-erd. Het epicentrum ▼an de bevingen, die 2 uur duur den, lag op ongeveer 6000 km ten Oosten van Italië. Dame Indisch. 1. d2d4, Pg8—f6; 2. Pgl—f3, b7b6; 3. c2—c4, Lc8—b7; 4. g2 g3, e7e6; 5. Lfl—g2, c7—c5; (Wellicht is de tekstzet de eer ste aanie.cLng tot zwarts moei lijkheden, daar hij nu de controle over ve.d d5 verliest. Had zwart het witte antwoord uitgescha keld?) 6. d4d5 eSxda; 7. Pf3—h4 (Nu komt het addertje onder het gras vandaan; d5Xc4 kan met, want Lb7 „hangt".) 7. d7do; 8. 0—0 (Maakt geen haast met de her overing van d5. Zwart heeft toch geen versterkingen van d.t punt.) 8. g7—g6; 9. c4Xd5, Lf8— g7: 10. e2e4 (Nu heeft wit 2 mooi# verbon den centrumpionnen en boven dien een groot aantal open lijnen, zodat reeds thans belangrijk voor deel is bereikt.) 10. 0—0; 11. Pblc3, Pb8— d7; 12. f2—f4 (De witte „infanterie" is zeer actief en zwart wordt langzaam maar zeker ingesnoerd.) 12. a7a6; 13. a2a4 (Voorkomt tegenactie met b5 enz.) 13. c5c4; (Om het paard op d7 een speel- ve'd te verschaffen.) 14. Lce3, Ta8--c8; 15. h2—h3 (Het is merkwaardig hoe wit zijn gehele actie met de pionnen voert en zijn grole stuKken li^ast met gebruxKt. Het lijkt wel een damparhj 15. Pd7—c5; 16. Ddl—e2, Pi 6h5 (Zwart gaat zich wat lucht ver- scbaffen, maar vervalt van kwaad tot erger.) 1(. Kglh2, f7—f5; 18. e4Xf5, gö x f519. Ph4Xf5 (Het eerste gewin, dat tevens het begin van het einde betekent.) 19. Pc5b3; 20. Tal—el, Dd8—f6; 21. g3—g4 (De mokerslag Zwart is ver loren.) 21. Lg7h8; (Om Plu een veld te bezorgen, want nu zou g4Xh5 worden be antwoord met Dg6xg5; enz.) 22. Lg2e4 Ph5—g7; 23. g4 g5 (Dit gewone „soldaatje" zorgt dat de veldslag wordt gewonnen.) 23. Df6d8; (De dame wordt naar haar uit gangspunt teruggejaagd. Geen enkel zwart stuk is tot actie ge komen en wit beheerst het ge hele bord.) 24. Pf5—h6t Een laconieke matstelling Zwarts koning is volkomen in gesnoerd door zijn eigen stukken en wordt mat gezet door één en kele officier Een slotstand, die aan één van de partijen van Anderson of Mor- phy doet denken Aan het bestuur der V.V.Z.F. wordt voor de jaren sinds 1950 een vergoeding van 289 per jaar ver leend voor het gebruik van het concoursterrein ten behoeve der leerlingen der lagere scholen. Aan de commissie van voorberei ding der jaarmarkt wo-dt een be drag toegekend van ƒ200 als bij drage in de kosten. Afwijzend wordt op voorstel van B. en W. beschikt op het verzoek van de commissie tot het houden van een concours hippique om een bijdrage wegens op het concours op 2e Pinksterdag geleden verlies. Op een verzoek van de bond voor ouden van dagen (afd. Axel) om een uitkering ineen9 als compen satie voor de hoge kosten van het levensonderhoud voor hen die een uitkering genieten overeenkomstig de noodwet ouderdomsvoorziening, wordt na een pleidooi van de heer C. van Bendegem overeenkomstig het voorste] van B. en W. afwij zend beschikt. Tot leedwezen van het college was hiervoor geen geld meer beschikbaar. Een op 15 Februari vervallende termijn van een lopende kasgeld- Maar toen was het ook raak. influenza te bereiden. De resul- In 1933 gelukte het Andrews cn taten van het inenten tegen medewerkers de verwekker :'n griep waren in het begin :iiêt het keelslijm van grieppatiënten erg overtuigend. Nu wij weten, aan te tonen. Het bleek geen j dat ve-schillende virus-stammén bacterie te zijn maar een virus influenza kunnen veroorzaken, is dat ook heel begrijpelijk. Naast het oorspronkelijke A- virus werf in 1940 een B-stam ontdekt, die eveneens griep kan doen optreden. Maar ook inen tingen met vaccin, dat bereid ?s uit deze beir'e stammen, bleek geen volledige beschutting te gr ven. Door nauwgezet en lang durig onderzoek in het weten- schanperijk centrum te Ann Ar bor in de staat Michigan - (Ver. Staten) werden in 1946 on 1947 variëteiten van dé A-stam ge vonden, die eveneens griep ver wekken. TEGENSLAGEN. Zo heeft men in Amerika met het gr iep vaccin aanvankelijk vele teleurstellingen gehad. Het is herhaaldelijk gebeurd, dat or onder studenten en schoolkinde ren. die tegen deze ziekte waren ingeënt, toch griepnatiënten werden waargenomen. Het virus, waardoor zij ziek worden,, was dan van een ander type dan dat waaruit het vaccin was bereid. Toch werd in c"e Verenigde Staten de productie van het in- fluenza-vaccin op steeds g-oter schaal ter hand genomrn. Dat hiermee grote sommen gelds vva- rerf gemoeid, soreekt vanzelf on het uiteindelijk welslagen van d°ze onderneming is dan ook alleen te danken aan het feit, dat geweldige nharmaceutische concerns zoals Lederle te Pearl River en Squibb te New Brons- wiek zich echte- deze dingen plaatsen. Het fabricageproces werd de wetenschappelijke vondsten op de voet volgend ■bii voortduring veranderd, tot dat oen vaccin wrrd verkregen dat aan alle <risen vSldeed. In Amerika is men thans reeds zo ve- gevorderd, dat het inenten lening groot 250.000 moet voor een termijn van 3 maanden wor den verlengd, waartoe wordt be sloten. Een aan de agenda toegevoegd punt tot vaststelling van het be drag per leerling van de lagere scholen, alsmede van het aantal lesuren in handwerk-lessen en handenarbeid werd met algemene stemmen aangenomen. Bü de rondvraag bepleit de heer Scheele voorziening in de toestand van de straatweg aan de Zuidzijde Kanaalkade en verbetering der verlichting bü de marechaussee kazerne. De heer Misseghers hoopt dat tegen de zomer, door demping een onhygiënische toestand zal Worden voorkomen van de toestand daar ter plaatse. De heer Van Doeselaar vraagt verbetering van de Buitenweg, ter wijl de heer C. van Bendegem zijn misnoegen uit over de afwezigheid van het gehele college van B. en W. bij de vergadering ten stadhui- ze voor de organisatie van de in zameling voor het klokkenspel voor Amerika. Hierbij bleek dat al le leden van het college in onzeker heid verkeerden omtrent de datum van deze vergadering, hetgeen enige hilariteit verwekte. tegen eriep even gewoon is els De heer C. van Bendegem brak1 vaccinatie tegen pokken, diph- nog een lans voor verbetering der afwatering bij garage „Cito', waar de omwonenden vaak veel last hebben van de nonchalance, daar ten deze bestaande. terie of typhus. BIJ ONS. In 1949 werd het influenza- vaccin ook in Nederland ge maakt. Er was juist voldoende om patiënten met bronchitis, asthma on tuberculose, voor wie het krijgen van influenza bijzon- AU10 MET VLEÜGüLS der nade]ig kan zijn, te immuni seren. Bovendien konden toen die personen wo-den ingeënt die bij een eventuele epidemie gro tere besmettingsgevaren liepen dan anderen, terwijl zij in zulk Gevleugelde auto's zullen vol gens een ingenieur in Mitachen in de toekomst de slipgevaren tot het uiterste beperxen. De vleuaels, die door de uit- een tijd bovendien slecht gemist vinder Dr. Kirchenberger met konden worden. Men had ^aar de naam „aerofix" werden ge- J °_-ahet oog op doktoren en doopt, zullen niet terzijde van de wagen, doch aan de voorzijde worden aangebracht. Zij nemen de plaats in van de bumpers en zorgen er door hun stroomlijnwerking voor, dat de wagen sterker aan de weg kleeft naarmate hij harder rijdt. Vol gens de uitvinder brengt de vei ligheidsvleugel dank zij de ge ringere luchtweerstand neg een benzinebesparing van 7 procent op de koop toe. Terwijl Haarlem in het voor- deel van het verkeer, dat vroe- jaars- en zomerseizoen alle mo- I ger door Haarlem ging, gaat nu gelijke moeite doet om vreem delingen en landgenoten te trekken naar de bollenvelden en de bloemrijke omgeving, is thans gebleken dat het voor de stad zelf cok een minder prettige keerzijde heeft „bloemenstad" te zijn. De handeldrijvende midden stand en de grote zaken van de Spaarnestad beginnen n.l. te nierken dat de enorme drukte in de nabijheid van de stad ge durende het bollenseizoen vele reizenden er van weerhoudt, Haarlem aan te doen. Bovendien is het voor de politie van de na burige plaatsen gewoonte ge- vr-'en de stroom „bollenbezoe- fcers" langs- de gemakelijkste wegen rechtstreeks af te voeren naar Amsterdam en Den Haag, buiten Haarlem om. Een groot over de grote snelwegen Den Haag-Amsterdam-Het Gooi, zo dat de Spaarnestad buiten het vreemdelingenverkeer komt te vallen. De Kamer van Koophandel van Haarlem heeft thans de ge- verplegend personeel. Prof. Mulde-, die o.m. hoofd van het viruslaboratorium van de afdeling inwendige genees kunde aan het academisch zie kenhuis te Leiden is, heeft in de totstandkoming van het Neder landse vaccin r en werkzaam aan deel gehad. Thans heeft onze eigen in dustrie grote hoeveeibe-T<»-> vac cin voor het seizoen '51'52 aan de markt gebracht. F.'j de be reiding hiervan is rekening ge houden mei de allerlaatst" r"sul- taten van het epidemiok<~a. derzoek. Alle virus-stammen, waarvan men kan verwachti m, dr.t fVwinW epidemie zouden kunnen bedrei gen. zün bü de bwpi 'in" cjjj „polyvalente" vaccin gebru'kt. Dr. H. W. o. De directie van de Fordfafcrie- meente Heemstede en de rijks- ken te Amsterdam heeft bij het rv ltlO +1-4 T Vink politie te Leiderdorp het verzoek gericht, de stroom van reizen den niet om, doch naar Haariem te richten, voorzover dat kan worden gecoördineerd met de wens om verkeersopstoppingen te vermijden en grote mensen massa's zo snel mogelijk af te voeren. Vooral de rijwiel-, motor- en autoreparateurs, de restaurants en de amusemensbedrijven van Haarlem hebben nadeel van de ijver der buitenpolitie in dit op zicht. -yhoid.SbUrP^M 6911 verzoek inved'end om 250 leden vn het personeel op wachtgeld te mogen stellen. Dit verzoek is gedaan "Mus de d'rectle omdat het bedrijf moet wachten op nieuw mate riaal. in verband met een om schakeling v°n h°t b"d"'-'<' Voor de oorlog is dat ook eni ge malen gebeurd. Naar ver wacht wordt zullen d? betrok ken mensen over n paar maan den weer te werk worden ge steld.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5