Veranderingen in de Grondwet De taal van Wysjinski IVOROL - s morgens en 's avonds! Scheepvaarttentoonstelling te Oostburg Voor de Zondag Nieuw kantoorgebouw van de P.Z.f.M. te Oostburg Sowjet-heersers wensen geen accoord Utl Jc Srovincie Assemblee ging onbevredigd uiteen ZOMERZEGELS Nieuw-Guinea zegel TWEEDE KAMER De algemene assemblée van de Verenigde Naties wordt, jammer genoeg, meer en meer beschouwd als een soort proefterrein. De diplomatieke betrekkingen tussen de Westerse machten en de Sow jet-Unie zijn enigszins vaag geworden en zij beperken zich hoofd zakelijk tot een formele uitwisseling van nota's. Maar in de assemblée moeten hun afgevaardigd elkaar wel van aangezicht tot aangezicht ontmoeten en met elkaar spreken. En dan moet er wel iets van de poli tiek, die er gevoerd wordt en van de mogelijkheden aan het licht komen. Duizenden Pleegzuster WAAROM OORLOG"? „KOUDE TERNEUZEN. De Tweede Kamer heeft Vrij dagmiddag de behandeling van de voorstellen tot grondwetswij ziging voortgezet. Aan de orde is de stemming over de amendementen, ingediend op het eerste voorstel, dat wijzi gingen in de procedure der grondwetsherzien ng n.anbren7t en o.a. de grondwetskamer in troduceert. De heer Van der Goes van Na ters (Arb.) heeft een amende ment ingediend om de bestaande wijze van grondwetsherziening (ontbinding der Kamers) en de voorgestelde wijze (grondwets kamer) alternatief te stellen. Dit amendement wordt ver worpen met 67 tegen 22 stem men. Tegen KVP, CH, AR, VVD, De Stictilc Weg Here, maak mij Uw wegen bekend, leer mij Uw paden. Ps. 25 4. CPN, SG en KNP. Vóór: PvdA. i Het artikel van het regerings voorstel, volgens hetwe.k de v»et kan oepalen, dat over door haar aangewezen onde. de.en van het voorstel tot verandering in de grondwet door de Kamer voor groiiuwetsherzieni r.g afzonderlijk Kan worden beslisi, wordt ver worpen met 49 tegen 40 stem men. Tegen de meerderheid der PvdA, SG, CH, AR en CPN. Vóór KVP, VVD, KNP en van PvdA Jhr Van der Goes van Naters en Goedhart. Hiermede is dus besloten, dat er geen grondwetskamer komt. In een amendement van de heer Van der Goes van Naters (Arb.) wordt voorgesteld, dat na afkondiging van de wet tot grondwetsherziening de Tweede Kamer zal worden ontbonden. De neuw gekozen Tweede Kamer overweegt dat voorstel en kan niet dan met twee derde uitge brachte stemmen de aan h ar voorgestelde verandering aanne men. Het amendement wordt ver- .vorpen met 67 tegen 22 stem men, die der PvdA. T1en amendement van de heer Tilanus (CH) om de nieuwe Ka mers te doen beraadslagen en be sluiten in verenigde vergadering, die niet dan met tweederde der Velerlei wegen zijn door de el kaar opvolgende geslachten van de kinderen der mensen op aarde gebaand. Velerlei wegen, die niet u.tgabrachte stemmen de voorge- alle op hetzelfde einddoel uitlo- stelde verandering kan aanne- pen. Vele wegwijzers en gidsen mSn, wordt verwonnen mm r6 zijn opgestaan in de loop der tij- tegen 35 stemmen. Tegen PvdA, den en hebben lichtgelovige en cH en SG. snelbewogen gemoederen op het De eindstemming wordt aange- dwaalspoor gebracht. Diep in houden. 's mensen hart staat het echter De voorzitter meent, dat de re- geschreven, hoewel velen het gering gelegenheid moet worden zich zelf niet bekennen, dat er gegeven te óverwegen, of zij na maar één onfeilbare Gids is voor dc wijziging nog vo'doende waar de wegen en paden die uitlopen d9 aan ,je ontwerpen hecht om op de Heme1 stad. De bede van de ze te handhaven. Psalmdichter is gegrepen uit het Minister Beel stemt daarmede Over de verhouding met Indo nesië merkt sur. op, dat de Ne- deriands-Indoresiscne unie alleen kan worden veranderd in geza menlijk overleg; dat moet pnnci- p.eel vastgehouden worden. Wie z.jn daartoe bevoegd? Wie voor Indonesië bevoegd is, maakt het Indonesisch staats recht, voor Nederland de Neder landse grondwet. De heer Oud zegt het van het allergrootste be- .ang te achten de voorschriften te houden zoals ze zijn. Wanneer net 14e hoofdstuk vervalt, hangt alles in de lucht en spr. meent, dat z.jn fractie niets voor zo'n voorstel voelt. Minister Beel stelt'namens de regering vast, dat het ontwerp alleen beoogt een redactionele aanpassing van de grondwetsbe palingen aan de gewijzigde echtsorde. De regering kan de bezwaren tegen een partiële re geling aanvoeren. Wanneer het ontwerp niet wordt aanvaard, blijft de onbevredigde nd gehandhaafd. Nu de g-on'wetska- mer niet is aanvaard, zal 'n grond, wetswijziging vermoedelijk moe ten wachten tot de gewone ver kiezingen in 1956. De minister ontraadt ernstig 't invoeren van de term „zelfregerend gebied". Naar aanle'ding van de vraag of de positie der gouverneurs niet op losre schroeven komt te staan, zegt spr., dat deze thans geregeld is op de grondslag van een inte rim-regeling. Als er geen over eenstemming komt op de confe rentie met Suriname en de An- hart van Gods kinderen. Maar onbewust trilt de echo daarvan na in zo menig hart, dat ei een weg ging om onvrede te oogsten. Als wij inderdaad die begeerte tot de bede onzer ziel maken: He- re, wijs Gij mij de weg, in kleine zowel als in grote dingen, ver wachten wij dan niet dat die weg daardoor gemakkelijk en effen zal zijn. Neen, onze Heiland is ook een moeilijke weg der smar ten gegaan en wij wil'en toch Immers Hem achterna! Rekenen wij er echter wél vast op. dat God onze bede verhoren zal. Dat over de moeilijke weg een licht zal op gaan, dat al helderder zal soh" nen, naarmate wij vorderen. Tot dat de Hemelstad in 't gezicht komt, van welker heerlijkheid wi hier geen voorstelling ons kun nen maken. Een pelgrim ben ik hier op aard, Maar 'k reis toch nooit alleen! Mjjn Heiland, die m' op weg be- [waart, Bestuurt en leidt mijn schreên. in. Overgang naar een nieuwe rechtsorde. Hierna zijn de beraadslagingen over het tweede wetsontwerp in zake de overgang naar een nieu we rechtsorde voortgezet. De heer Tilanus (CH) bepleit wijziging in art. 212, waarin be paald wordt, dat een nadere re geling van de rechtstoestand van Nederlands N'euw-Guinea en wij ziging daarvan bij de wet worden vastgesteld of goedgekeurd. Hij vil de mogelijkheid van goedkeu- ing doen vervallen, omdat an- lers een nadere regeling bij trac- aat zou kunnen ontstaan. De heer Oud (WD) betoogt, lat het beter zou zijn te wachten ot een algemene grondwetsher- 'ening met het opnemen van Nieuw-Guinea in de omschrijving v->-, pot fr-ondgebied van he+ ko ninkrijk. Wanneer men de thans geldende tekst handhaaft, weet men dat daaruit vervallen is In donesië minus Nieuw Guinea. tillen, zullen de interimregelin gen voortduren. Bij de replieken verklaart de heer De Graaf (KVP), dat zijn fractie zich niet zal stellen ach ter het amendement van Jhr. Van der Goes van Naters om in stede van Nederlands Nieuw-Gui nea na de Nederlandse Antillen in art. 1 der grondwet te spreken van „elk zodanig niet zelfrege rend gebied", waarov»1- he+ ko ninkrijk de souvereiniteit uitoe fent. De heer De Kadt (Arb) ver klaart, dat zijn fractie bezwaren, gericht op 't behoud in de grond wet van alles wat bemoeilijkend kan optreden in de onderhande lingen, afwijst. De heer Weiter (KNP) keert zich tegen 't Indonesische beleid der laatste vijf jaar van de par tij, met welker beginselen hij zich nauw verbonden zegt te achten en voor welke hij vijf jaar minis ter van de kroon is geweest. De heer Gerbrandy (A.R.) con cludeert, dat de regering op. het standpunt staat, dat ze niets te maken heeft met de grondwet voor wat Indonesië betreft en dat ze nu volle vrijhe'd van han delen heeft. Spr. acht het beter, dat de regering dit stuk grond wetsherziening maar terugneemt. Hij wil in ieder geval aan deze bewindslieden geen vrijheid van handelen geven. De heer Oud (V.V.D.) betoogt, dat hij niet kan aanvaarden de .telling van de minister dit, als de herziening niet wordt aange nomen, de regering vrij zou zijn. Minister Beel is van oordeel, dat het amendement-Van der Goes van Naters niet bereikt wordt, wat de P. v. d. A. beoogt. De stemming over de amende menten en de ert:kelen wordt uitgesteld tot Dinsdag. Tegen vijf uur wordt de verga dering gesloten. Van Vrijdag 15 Februari tot Maandag 3 Maart herbergt de oude „Eenhoorn" wellicht voor het laatst in haar korte bestaan een tentoonstelling en wel een op scheepvaartgebied. De tentoon- Teuing wordt georganiseerd door de stichting Onderwijstentoon stellingen te Den Haag in samen werking met de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissir.gen. In een zaai van het nieuwe café „De Denhoorn", werden de door het gemeentebestuur van Oost burg Uitgenodigde onderwijzers der West Z.-Vlaamse scholen door loco-burgemeester Van Kampen met een harte.ijk woord ontvangen. Spr. memoreerde de betrek kingen van Nederlai.d en van Zeeiand met de scheepvaart, we,- ke sinds de vroegste tijden heb ben bestaan. De aanwezigheid van water deed de wens ontstaan om deze wateren te bevaren, uit welke wens de noodzaak van het scheepsbouwbedrijf, zoa.s dit zich ontwikkelde, is ontstaan. Hierna kreeg de heer H. Poel man, directeur van de stichting Onderwijstentoonstellingen het woord. Spr. schetste het ontstaan van de schooiteatoonstellingen, zoals de stichting er nu reeds een 12-tal over uiteenlopende in dustriële onderwerpen organi seert. Zes tentoonstellingen zijn in voorbereiding. Aanleiding tot deze tentoon stellingen was de grote tentoon stelling voor ambacht en kunst nijverheid, in 1948 te Den Haag gehouden. De joi geren maakten een groot percentage van de 40 a 45.000 be zoekers uit. De mogelijkheden voor Neder land straks haar meer dan 10 millioen tellende bevolking een bestaan te verzekeren liggen voornamelijk in de industrië.e Uitbreiding. Een industrie uit breiding wil ook zeggen de nodi ge arbeiders te vinaen om hierin werkzaam te kunnen zijn. Dit wordt moeilijk ais een gevolg van de gerii.ge belangstelling, welke het jongere geslacht voor de fabriek toont, mede omdat zij er geen enkel begrip van heb ben, waartoe het Nederlandse ambacht in staat is, en welke voldoening het schenkt iets van dien aard te presteren. De tentoonstellingen als deze hebben de jongeren iets te ver tellen. Spe ei.üerwijs wordt de jjiangsteinng opgewekt voor het ambacht. Tevens krijgen ze meer waardering voor de mensen in zijn redevoeringen? Wat is de werkelijkheid, die achter dit spervuur van kwaadaardige be schimpingen ligt? Er zijn mensen, die eruit af leiden, dat de Russische leiders, door hun eigen dogma's en de wensdromen van hun inlichtin gendienst op een dwaalspoor gebracht, geloven dat de Wester se wereld aan de rand van een economische en sociale ineen storting staat en dat ze cr alleen maar voor behoeven te zorgen, dat de koude oorlog nog een jaar of twee zo voortgaat om Europa in hun schoot te zien vallen. Zulke berekeningen kunnen altijd mogelijk zijn. Sinds het jaar 1919 reeds is Moskou ge neigd om te denken, dat de revo lutie in het Westen voor de deur Wat is de indruk, die men van soonlijke eigenaardigheid van staat en dat „geheel Europa één Ie laatste bijeenkomst van de Wysjinski te beschouwen, als 'n grote Sowjetrepubliek zal wor- assemblée in Parijs heeft gekre- soort rudimentair overblijfsel uit den". VERDELING OPBRENGST. Vijfentwintig procent van de netto-opbrenjf-t van de zomer- zegels zal in het vervolg aan de ten goede aan instellingen van besteding naar eigen inzicht. Het ligt in het voornemen aan de Commissaris der Koningin advies te vragen omtrent deze besteding. De bedoeling is, dat ook in de provincies in principe wordt vastgehouden aan een ge lijke verdeling tussen sociale en culturele doeieinden. De verdeling van de gelden over de verschillende provincies zal voor de helft plaats vinden op basis van de bereikte resul taten en voor de andere helft op basis van het aantal inwoners en de (land)oppervlakte van elke provincie. De gelden, welke na aftrek van deze 25 °/o overblijven, komen ten goede van instellingen van sociaal, sociaalhygienisch en cul tureel nut. Wat de sociale en sociaal - hygienische 'helft betreft, hiervan ontvangen de Nederlandse centrale ver eniging tot bestrijding der tuber culose 35 (de gelden worden geheel gestort in het verpleeg- fonds en in het z.g. postzegel- verpleegfonds voor kinderen be neden 14 jaar); het Irenefonds 15 de Nederlandse federatie van instellingen tot steun aan de on- overall, die dit alles tot stand kunnen brengen. De belangstel ling van het kind wordt in betere banen ge eid immers de belang stelling van het kind is vaak ver keerd gericht. De tentoonstellin gen kunnen het helpen ziph voor zijn toekomst een zekere richting te bepalen. Al die bedrijven kunnen de ar beiders een goed bestaan verae- keren. Hoeveel nageljongens zijn niet tot afdelingschef of tot hoge re positie g-'komen. Toen op „De Schelde" bekend werd, dat de „Maipoe", het prachtige nieuwe schip, hun schepping, haar kort stondig bestaan op de bodem van de zee eindigde, waren er vele oudere arbeiders, die in tranen uitbarstten. Dit is de ware liefde voor het ambacht. Na de toespraken ging het ge zelschap naar de oude „Een hoorn", waar de heer M. Pool man het gezelschap rondleidde. De tentoonstelling is van groot belang, in kort bestek laat zij de verschillende fasen zien van een schip onder constructie. De ver schillende modellen op schaal van een Romeins zeilschip, een Vikingschip, een Vlaamse kraak uit 1480, een oude Oost-Indië- vaarder, de raderboot, een model van het mooiste op de werf ver vaardigde schip de „Willem Ruys" en een schoener uit de ja ren 1880 laten zien, welk een vlucht dc scheepvaart in de afge lopen 50 jaar heeft genomen. Een verklarende tekst geeft een goede uitleg van het gebo- dene. De tentoonstelling is zeker de moeite waard. Wij zijn er zeker van, dat zij ruime belang stelling zal trekken. voor bij- gehuwde moeder en haar kind 10 het nationaal fonds zondere noden 10 de actie voor het asthmatische kind (A-V.A.K.) 10 de Nederlandse vereniging tot rheumatiekbesrtijding 10 en de Nederl. ver. A.V.O. 10 Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zullen de zomer- zegels dit jaar verkrijgbaar zijn vain 1 Mei tot 25 Juni. In de serie Nieuw-Guinea- zegel zijn vier nieuwe waarden verschenen, n.l. frankeerzegels met de beeltenis van Koningin Juliana in de waarden van 0.30, 045, 0.55 en 2. Toen na de bevrijding plannen tot stand kwamen voor de we deropbouw van het in puin ge legde Oostburg, behoorde ook de P.Z.E.M. tot de plannenmakers. Er bestond behoefte aan een passend kantoor, waar de dage lijkse zaken met betrekking tot de electriciteitsvoorziening kon den worden behandeld. De vragen, die zich bij het uit werken der plannen voordeden, waren: „WAAR" en „HOE Het „WAAR". Het was voor de P.Z.E.M. op gevallen, dat de oude Markt cn het St. Michielstraatje volgens •het wederopbouwplan niet in ore zouden worden hersteld. In het bijzonder ging de belangstelling uit naar het St. Michielstraatje, omdat hierin oen aantal belang rijke voedingskabels waren gele gen cn het vransformatorstation dienende voor de verzorging van Oostburg-Centrum, aan dit straat- tje stond. Omdat men gaarne baas zou blijven over het terrein, waarin deze bundels kabels waren ge leden; rijpte het plan om boven op deze kabels het P.Z.E.M.-kan- toor te bouwen. Men zou dan ln de gelegenheid zijn de kabels onder het gebouw in een toegan kelijke kruipkelder te leggen en later uitbreidingen uit te voeren. Verder was het van belang, dat men door op deze plaats te bouwen de voorgevel en de hoofdingang aan de hoofdstraat zou kunnen krijgen. Na de vaststelling van de plaats kwam vanzelf naar voren: Het „HOE". Er was rekening te houden met het transformatorenstation en met de eerder genoemde ka bels. Bij het kantoor zouden 2 bedrijfsauto's een garage moe ten hebben. Behalve de ruimte voor het voeren van de administratie cn 'het ontvangen van klanten, zou cr een demonstratiezaal moeten zijn on oen étalage. Voorts werd het wenselijk geacht oen dienst woning te samen te bouwen met het kantoor, zodat steeds een lid van het personeel in de nabij heid zou zijn. Uitgaande van al deze overwe ging'" n, ontwikkelde de bouw kundige dienst van de P.Z.E.M. een plan, dat aan het bestuur werd voorgelegd. Na verkregen goedkeuring werd aan de firma Christiaansen te Oostburg de bouw gegund. De plannen voor de moderne verlichting en verwarming wer den ontwikkeld door de voorlich tingsdienst van de P.Z.E.M. cn de aanleg van de installatie ge gund aan de firma Schippers en Nauta te Oostburg. Op 26 Februari 1951 werd met het werk een aanvang gemaakt, nadat men eerst nog een bom- krater had weggewerkt. Op Goede Vrijdag werd de beton- fundering gestort en thans is het kantoorgebouw met toebehoren zo goed als gereed voor het ge bruik. De begane grond wordt geheel ingenomen door kantoorruimte, demonstratiezaal, ontvangkamer en enkele kleinere tot het kan toor behorende appartementen. De eerste en tweede verdie ping vormen de dienstwoning. Doordat de voorgevel aan het Raadhuisplein is gelegen, zijn de bewoners van de dienstwoning verzekerd van 'n fraai en leven dig uitzicht. Onder de ramen van de_ dienst woning bevindt zich de étalage- ruit. Door de hoofdingang bin nengetreden, kan men ujt de hal rechtstreeks komen in de demon stratiezaal, de kantoorruimte of de ontvangkamer. Tevens kan men in de hal door een loket contact krijgen met het perso- neel. Aan de achterzijde van het kantoor staat de garage, welke rs Ingericht voor twee dienstauto's. De verwarming van het kan toor is uitgevoerd als clectrischa wandverwarming, terwijl voor de verlichting hoofdzakelijk fluorescentie-lampen zijn toege- past. De officiële opening, welke zal plaats hebben in tegenwoordig heid van enkele genodigden, ;s bepaald op 22 Februari a.s. gen? En welk licht werpt het die dagen, toen hij als openbaar op wat Schuman het mysterie aanklager gewend was tegen zijn noemde, waarmede de Sowjet- vroegere kameraden, die zich op Unie zichzelf en haar bedoelin- dat moment als gevangenen in gen omgeeft dat mysterie, dat de beklaagdenbank bevonden, uit meer dan iets anders in de inter- te varen en hun scheldwoorden nationale sfeer „twijfel en on- naar het hoofd te slingeren en ze rust" veroorzaakt? daarom als zodanig niet au Wat er aan het licht is geko- sérieux te nemen. Maar deze op men, heeft ons niet veel wijzer vatting schijnt nauwelijks houd- gemaakt. Wysjinski heeft geen baar. sluiers opgelicht. Het mysterie i De taal, die de minister van blijft mysterieus. Het Kremlin Buitenlandse Zaken in de assem- gaat voort met het voeren van blée gebruikt, moet ie goedkeu zijn zenuwoorlog cn schijnt niet ring van zijn regering wegdra- te begrijpen dat, nu we daar zo gen, van Stalin en het polit- langzamerhand vertrouwd mee bureau. Zo niet, dan zou hij raken, het effect ervan vermin- zeker reeds lang tevoren óf door dert. I hen tot de orde zijn geroepen of De Russische minister van Bui- ontslagen. Men kan hier alleen tenlandse Zaken heeft met twee maar de gevolgtrekking uit ma- stemmen gesproken. Soms voer- ken, dat dit de manier is, waar de hij op een tamelijk verzoenen- [op Stalin wil dat hij spreekt, de manier het woord of maakte En indien dit zo is, wat bete- in ieder geval verzoenende geba- kent dit dan? Welke conclusies Het meest opvallende voor- moeten wij trekken uit deze ren. beeld hiervan is het laten vallen van zijn gebiedende eis dat er, Sowjet-politiek? De eerste en volgens mij on- van - alvorens men met plannen voor ontkoombare conclusie is, dat ae vragen Bloedwijn omdat duizenden ook weten hoe veel kracht erin zit. Verkrijgbaar bij Uw apotheek en V. rfr- een internationale controle zou beginnen, allereerst een verbod op het bezit van atoomwapens moest komen. Maar gedurende zijn hele rede. voering, of hij nu een onbuig zame of toegevende houding aan nam, deed zijn taal wel zo onaan. genaam aan en was deze zo be ledigend. dat men het gevoel had dat alles wat hij zei er op geba seerd was de huidige spanning te laten bestaan. Eden deed in het begin van de zitting een dringend beroep: „Verdraagzaamheid, geduld en zelfbeheersing". Wysjinski's wa terval van scheldwoorden, zei hij, had hem niet boos gemaakt, doch alleen verdrietig. Het be roep had geen effect op de Rus. Tevoren had hij zelfs een assem blée, die aan zijn manieren ge wend was, doen ontstellen door aan te kondigen, dat de voorstel len van de Weste-se machten over ontwapening hem zo aan 't lachen hebben gemaakt, dat hij er niet van kon slapen cn door van de tribune te schreeuwen, dat Westerse regeringen oorlogs ophitsers waren, ,,uit opnieuw bloedvergieten". Een tijd later sprak hij over generaal Ridgway tn het commando -der Ver. Na ties in Korea als „bloeddorstige mannen met de psvchologie van (kannibalen". Zulke uitingen schijnen volkomen onverenigbaar met enigerlei wens om tot een wederzijds begrip ie komen. Russische regering op het ogen blik niet wenst, dat de interna tionale spanning ook maar op enigerlei wijze afneemt. Want wenste zij dit wel, dan zou zeker het eerst en meest voor de hand liggende zijn dat ze ervoor zorg droeg, dat al haar afgevaardig den in al hun relaties met de vertegenwoordigers van 't Wes ten zo niet vriendschappelijke taal gebruikten, dan toch de ge bruikelijke beleefdheidsvormen in acht namen. En men moet hier verder ook nog bij opmer ken, dat de zegslieden van de satelliet-staten allen deze scheld- taal van Wysjinski navolgen, hoewel weinigen hem kunnen evenaren. En deze conclusie wordt ver sterkt, zowel door Gromyko's duidelijke opzettelijke sabotage van de viermogendheden-onder- handelingen te Parijs in de afge lopen lente als door de Sowjet Russische reactie op de poging van de Westerse machten om de onderhandelingen over het Oos tenrijkse vredesverdrag weer te hervatten. Het is, om Edens woorden te gebruikrn, een „verdrietige" ge. volgtrekking. Maar we kunnen er niet aan ontkomen. EEN INRICHTING VOOR IIET MINEER BEGAAFDE KIND. Er is reeds meermalen op ge wezen, dat ten zuiden van de grote rivieren geen enkele Prote stantse inrichting bestaat, waar minder begaafde kinderen kun nen worden opgenomen. In inrichtingen te Noordwijk en Ermelo zijn wel enige Zeeuwse kinderen opgenomen, maar de afstand is voor vele ouders een bezwaar. Bovendien is 'het aan tal aanvragen uit het gehele land zo groot, dat lange wachtlijsten moesten worden aangelegd, zo dat velen al jarenlang op opname wachten. De nood in vele gezin nen, waar een of meer van deze kinderen, zijn, is vaak ontstellend groot. Aan de geneesheer-directeur van de inrichting „Vrederust" is meermalen om plaats 'voor dege lijke kinderen gevraagd, maar hieraan kon om verschillende redenen niet worden voldaan. Deze kinderen dienen n.l. in een afzonderlijke inrichting met eigen personeel te worden opge nomen en moeten ook onderwijs ontvangen. Gezien de noodtoestand op dit gebied besloot het bestuur van de Vereniging tot Christelijke Verzorging van Geestes- en Zenuwzieken in Zeeland een commissie tc benoemen, die een onderzoek zal instellen naar de wenselijkheid en de exploitatie mogelijkheid van de inrichting voor minder begaafde kinderen. In deze commissie werden be noemd de heren Ds. J. de Vrieze, voorzitter; A. de Lange, secreta- i ris; J. W. van 't Hoff, Dr. P. de tonen, dat er op het huidige mo- Jongej R Batten, A- H. S. Ste- ment heel weinig hoop :S op merding en j van Tuinen. enigerlei accoord tussen Kusia a Reeds brachten enkele leden en het Westen. van deze commissie een bezoek Wysjinski's manieren tonen aan de Mr^ Dr v d gergh- aan, dat d^^Sowjet-heersiers^g;e<ei* stichting te Noordwijk, waar 1100 kinderen worden verpleegd. Maar er is nog een andere en een veel practischer reden. De hoofdaandacht van de Russische politiek is op het ogenblik ge richt op het behouden van haar greep op de satelliet-staten. En dientengevolge is het zeer ge wenst, ja zelfs noodzakelijk de mythe te laten voortbestaan, dat deze landen, ware het niet dat ze de alom machtige bescherming van de Sowjet-Unie genoten, in dreigend gevaar verkeren om door roofzuchtige Westerse im perialistische staten aangevallen en in een oorlog betrokken te worden. Dit is de voornaamste strekking van de redevoeringen der communistische leiders uit de satelliet-staten. De bevolking daar, ja zelfs die in de Sowjet- Unie zelf, moet in een constante alarmtoc stand' gehouden en voortdurend vrees aangejaagd worden, teneinde hen met hun huidige regime te verzoenen. Het is weer de oude geschiede nis. Alle dictaturen rechtvaardi gen hun bestaan door te specu leren op de vrees voor „de vijand die voor de deur staat". De mythe van het gevaar uit het Westen is feitelijk nodig om redenen van interne politiek. En als de mythe moet blijven voort bestaan, moet de internationale spanning blijven voortduren. Een schikking met het Westen sou het Stalinistische regime zowel in Rusland als in de satellietsta ten aan het wankelen brengen. Dit schijnt de redelijkste ver klaring van Wysjinski's manie ren. Maar wat de verklaring ook moge zijn, ik vrees dat deze ma nieren maar al te duidelijk aan- accoord wensen. Als ze dit wel wensten, zouden zij Wysjinski niet toestaan zulke taal te ge bruiken. W. N. EWER. certgebouw Donderdag- en Vrij dagavond tot de laatste stoel be zet ter gelegenheid van de twee de seizoenuitvoering van het Terneuzense spaarfonds S.M.A-B. Wij kunnen ditmaal echter niet van zeer geslaagde avonden spre ken. Aan het programma werk ten mee Cees de Lange, Willem van Capellen, Tom Erich, het ac cordeonduo De Cavelli's en het cabaretzangduo Tony en Flip. Deze acteurs zijn stuk voor stuk van het goede soort, al was Cees de Lange o.i. soms wat te langdradig in z'n conferences. Er zat in dit programma te weinig vaart en te weinig show. Hoewel we hier een geïsoleerd landje zijn, is het publiek, dat van cabaret houdt, niet bepaald achterlijk. Het is zelfs verwend door het vele goede dat op dit gebied in Terneuzen reeds is ver toond. Het bestuur van het spaarfonds, dat ernaar streeft zijn leden voorstellingen te bieden van goed gehalte, is altijd gelukkig ge weest in zijn keuze. We denken hierbij aan Accordeola, Wim Sonneveld e.a. en op toneelgebied aan de succesavond met „Pot- asch en Ferlemoer". Dat het programma ditmaal niet geheel aan de verwachtingen beantwoordde, zal stellig een aansporing zijn om de volgende keer weer een knalavond te or ganiseren. Met tweemaal een tjokvolle zaal waren de avonden als zoda nig wel geslaagd- De aanwezigen amuseerden zich en dat moest ook, want ze waren een avondje uit. De medewerkenden kregen allen hun welverdiend applaus. Maar de vaart, de gang zat er naar onze smaak toch niet in. Al met al een cabaretpro gramma, dat geen grote indruk ken heeft nagelaten. net rijdende carillon. WEGOMLEGGÏNG. In verband met herstelwerk zaamheden zal eeen gedeelte van de weg Dinteloord-Steenbergen tot 1 Juni voor alle verkeer, be halve voor voetgangers en wiel rijders, gesloten zijn, aldus de K.N.A.C. Het doorgaand verkeer tussen Dinteloord en Steenber gen zal moeten omrijden over Men komt hierbij tot de vol gende vraag. Waarom zou de I Russiche regering willen dat de huidige spanning voortduurt? TERMINOLOGIE VAN HET Waarom zou men Wvsjinski naar Weddijk, Mariapoldersediik en KREMLIN. I Parijs gestuurd hebben met de Oude'.andsedijk en tussen Steen- Sommige mensen zijn geneigd opdracht om zo agressief en pro- j bergen en Stampersgat over dit soort gezegdes als een per- i vocerend mogelijk te zijn in ai Oud- en Nieuw Ga.-tel. Da commissie zal nu een on- Vrijdagavond arriveerde het derzoek instellen naar het aantal rijdende carillon dat ter gelegen- minder begaafde kinderen in de heicl van de bekende inzame- zuidelijke provinciën en contact hngsactie door Nederland reist, opnemen met diverse autoritei- °P de Martk. Waarschijnlijk heb- ten en colleges. ben de koude en het voor velen LANDBOUWSCHUREN IN ^"de^jde d'er^eTolS SLOEPOLDER. gematigd. Devouring In het gebouw der Domeinen j De weinigen die op de Markt te Breda werd gisteren aanbe- aanwezig waren, hebben een steed de bouw van 8 landbouw- tiental minuten het wondere schuren in de sloepolder. klokkenklankenspel, dat de blin- De hoogste inschrijver was de de beiaardier, de heer Roelofs aannemer A. Bax te Rozendaal uit Apeldoorn over het markt- voor 295 000. Er waren 38 in schrijvingen binnengekomen. Spaarfonds trok volle zalen. Programma met weinig vaart! Gewoontegetrouw was het Con- terrein deed galmen, kunnen be luisteren. Na een korte opwek king via de microfoon tot steun aan de collecte vervolgde het carillon de reis naar Rilland- Bath en Goes, waar het dezelfde avond eveneens een korte de-

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2