Gemeenteraad van Terneuzen BOODSCHAP Wat brengt DE RADIO? van Prinses Wilhelmina tot de jeugd Kampioen ploegt „BIO VACANTÏE OORD" VISSERIJPRODUCTEN De Chinese papegaai TWEEDE BLAD Vrijdag 15 Februari 1952 7e Jaargang No. 1961 Nieuwjaarsrede van burgemeester Teilegen Op de eerste van de drie rallies van de Youth for Christ in Haar lem heeft mevr. S. E. Baronesse van Randwijck een boodschap voorgelezen van prinses Wilhel mina, die als volgt luidt: „Gij zult wel eens gehoord hebben, dat het oude Joodse volk in menig opzicht van ons verschilde. Wij zijn vergeet achtig vergeleken bij hen en geneigd over de geschiedenis en het verleden heen te glijden. Het leven gaat zo snel en wij hebben het zo druk. Doch niet alzo de Israëlieten. Zij weten haarfijn wat er eeuwen en eeuwen geleden gebeurd is. Zij leerden als kinderen thuis van vader en moeder de oude verha len van hun volk, uit de Bijbel, van buiten. Zo leefde bij hen dat oude verleden voort, zelfs mis schien nog levendiger dan de tegenwoordige mens zich alsnog kan verplaatsen in de pas ach ter ons liggende wereldoorlog. Gods belofte aan Zijn volk van een eigen welvarend land, hun bevrijding uit de knechting van de Pharo's, de uitleiding uit Egypte en de lange tocht door de woestijn, hun twijfel aan Gods belofte bij de eerste de beste tegenslag, hun ongeloof en hun zich afwenden van God, him voortdurend gekanker en gemopper. Dit alles zagen de opeenvol gende geslachten steeds voor hun geest. Het oude volk wist wel dat er een radicale omme keer in hun houding moest ko men. God gaf hun toen een in drukmakende waarschuwing. Er kwamen vurige slangen in hun kamp. Zij drongen overal door, nergens waren zij voor hun be ten veilig, buiten niet en in hun De Nederlander S. van Dors- ser uit Roozentourg is in de wed strijden in het ploegen met tractoren, die in Armagh in N.- Ierland zijn gehouden, tweede geworden van de deelnemers van overzee. Eerste werd de 24- jarige kampioen van Canada, Norman Tyndall. Er waren deelnemers uit vele Europese landen, waarbij vijf Nederlanders. De jongste was de 14-jarige Noor Kristian Bakke. De enige vrouwelijke deelnemer van buiten N.-Ierland, mej. Jean Burns van het Engelse eiland Man, wist haar N.-Ierse zusteren het kampioenschap afhandig te maken. ZATERDAG 16 FEBR. HILVERSUM I; 7.00 Nieuws; 7.18 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 9.30 Waterstanden; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders; 11.35 Piano; 12.00 Orkest; 12.30 Mede delingen; 12.33 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Hoorspel; 13.30 Dansmuziek; 14.10 Film programma; 14.35 Fries progr.- 15.00 Amateuruitzending15.30 Causerie; 15.45 Gram.; 16.15 Olympische winterspelen; 16.30 Orkest; 17.15 Voor de jeugd; «oor EAJRL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 18.00 Nieuws; 18.15 Varia; 18.20 Lichte muziek; 18.40 Regerings uitzending; 19.00 Art. staal kaart; 19.30 Causerie; 19.55 Cau serie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actua liteiten; 20.15 Gev. programma; 21.15 Weense muziek; 21.45 Soc. commentaar; 22.00 Orkest; 22.25 Hoorspel; 22.45 Orgel; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Motetten; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.00 Voor de jeugd; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gram.; 11.50 Cause rie; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Lunchconcert; 14.00 Boekbespre king; 14.10 Gram.; 14.20 Eng. les; 14.40 Amateursuitzending; 15.15 Kroniek; 15.53 Zang; 16.15 Causerie; 16.45 Voor de jeugd; 17.45 Olympische winterspelen 18.00 Nieuws; 18.15 Journ. week overzicht; 18.52 Gram.; 18.45 Buitenl. correspondenties; 19.00 Filmprogramma; 19.15 Parle- mentsoverzicht19.25 Ork.; 20.00 Nieuws; 20.08 De gewone man; 20.15 Lichtbaken; 20.35 Gram.; 21.00 Gev. programma; 21.53 Actualiteiten; 22.00 Gram.; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.22 Orkest. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Verzoekpro gramma; 13.45 Gram.; 15.15 Ethnische muziek; 16.00 Lichte muziek; 16.45 Eng. les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.30 Or gel; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Accordeon; 19.50 Causerie; 20.00 Weense muziek; 20.30 Gram.; 20.45 Actualiteiten; 21.00 Orkest; 21.45 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogram ma; 23.00 Nieuws; 23.05 Dans muziek. tenten niet. In deze doodsnood namen zij hun keer tot God, zij leerden weer bidden. Mozes bad cok voor hen. Toen gebood God hen de koperen slang op te richten. Ieder, die opzag tot dit teken stierf niet aan de gevaar lijke beet. Geen genezende drank, geen voorschriften of behande ling, alleen dit teken. Voor hen moest het gelden: Uw geloof heeft U toehouden. Eeuwen daarna betrad een geleerd man des nachts het vertrek, waarin de Heer Jezus zich te slapen had gelegd. Hij wilde er onder vier ogen meer van horen, wat de Rabbie van Nazareth ver kondigde. Nicodemus, zo heette deze Jood, verwachtte van Je zus een beschouwing, een ver klaring van de wet en de vele geboden en verboden, zoals hij deze kende en stipt naar de let ter nakwam en hij was niet weinig verwonderd over de loop, die het onderhoud nam. Er ont spon zich een gesprek, dat te lang is om hier weer te geven. Christus maakte het Nicode mus duidelijk, dat hij nog niets begrepen had van wat het voor naamste, het allesbeheersende is voor een mens, namelijk: diens innerlijke gesteldheid en verhouding tot God en verbon denheid aan God. Hij houdt Ni codemus voor ogen het hem van kindsbeen af zo vertrouwde beeld van de koperen slang in de woestijn: „Gelijk Mozes de slang in de woestijn verhoogd heeft, alzo moet de Zoon des Mensen ver hoogd worden, opdat een iegelijk die in Hem gelooft niet verderve, maar het eeuwige leven hebbe". Dit is een hoogst ernstig woord, want dit woord spreekt tot ons van een feit, dat niet kan worden weggedacht of weersproken of ongedaan ge maakt. Dit feit stelt ons voor het doen van 'n onontkoombare beslissing, de belangrijkste uit het hele be staan van een mens. Gelijk de Joden in de woestijn willen ook wij onze eigen weg gaan en stel len onze wil tegenover die van God, in opstandigheid of onge loof. Onze eigen weg, die daar heen leidt en dat „daarheen" is voor elkeen verschillend waar wij nooit gedacht of ge wild hebben uit te komen, an deren onherroepelijk met zich meeslepend. Maar juist dan staat Hij voor ons, die Zich om ons offerde aan het kruis, Die door dat kruis dood en duivel overwon, en stelt ons voor de keus. Volkomen vrij is de mens in de beslissing, die hij neemt. Doch dan keert hij zich tot de Gekruisigde en ziet hij op tot Hem, gelijk de Joden in de woestijn tot de slang, niet één keer, maar altijd weer. Dan ge beurt er met Hem, wat in de woestijn geschied is, maar an ders en eerlijker, namelijk: Wat Christus tot Nicodemus zeide: Opdat een iegelijk, die in Hem gelooft niet verderve, maar het eeuwige leven hebbe". Wat zegt Hij dan tot zulkeen? „Volg Mij". Hij laat Nicodemus en ons niet in twijfel, dat dit een lange weg zal zijn, die zelfopoffering vraagt en aanvechting en strijd met •dch mede brengt, maar het eind zal zaligheid zijn. Ieder dan, die in verzoeking komt wanhope niet doch houde stand en in de uren van het grootste gevaar klampe hij zich vast aan Hem in het gebed, Hem op wiens heilig heid de verzoeking en de macht der duisternis afketsten. Zo zal hij in Hem en door Hem en met Hem overwinnen. Want Christus is gegeven alle macht in hemel en op aarde". Opbrengst collecte. De stichting ,jBio Vacantie Oord" deelt mede, dat de gedu rende de Kerst- en Nieuwjaars- weken in alle Nederlandse bio scopen gehouden collecte totaal heeft opgebracht 157.303,64 (vorige maal was de opbrengst 143.473,97). De Belgische handel met Nederland. De afvaardiging van het Vlaams Economisch Verbond heeft besprekingen gevoerd met de kabinetschef van het mini sterie van Verkeerswezen Kuy- pers, over het probleem der li beralisatie van de handel in vis serijproducten met Nederland. De afvaardiging heeft de wens uitgesproken dat niet zal wor den overgegaan tot deze vrij making. DE VRIJE ZEEUW In de vergadering van de Ter- neuzense gemeenteraad heeft de burgemeester een algemeen over zicht gegeven, waaraan wij de vol gende bijzonderheden ontlenen. „Wanneer wij, aldus de burge meester, de gebeurtenissen van het afgelopen jaar overzien, treft ons juist omtrent liet midden als een sierlijk piece de milieu de herden king van het honderdjarig bestaan van onze gemeentewet, waaraan ook wij hier ons bescheiden bloem pje heDben bijgedragen. Het is nochtans zo, dat de kleu righeid en fraaie schikking van dat centrale bloemstuk ons niet mogen afleiden van wat ons daaromheen als maaltijd wordt opgediend en dan is het langzamerhand in ons goede vaderland zo geworden, dat onze autonomische dis meer op een anatomische les gaat lijken, waar bij wij slechts hebben toe te zien hoe de centrale figuur zijn object uitbeent. Het valt te vrezen dat deze toe nemende lijdelijkheid der plaat selij- ke besturen op den duur zal voeren naar een maatschappelijk bestel, dat zijn Nederlands geestesmerk, verkregen uit de plaatselijke ge meenschappen, zal hebben verlo ren. Hoe groot en van hoe _naby deze gevaren dreigen, blijkt uit dt* droe vige ervaring dat bij de nieuwe kiezers geen belangstelling was te vinden voor enige toelichting op het democratisch stelsel, dat al thans in naam nog in ons vader land van kracht, is. Het waren deze en dergelijke overwegingen die mij door het hoofd gingen, toen ik mij wederom zette om in het kort een overzicht te geven van de belangrijkste fei ten uit het jaar 1951 van onze plaatselijke geschiedenis. De toename der bevolking zette zich voort, zij het niet in die mate als de voorafgaande jaren. Het to taal aantal inwoners steeg van 13491 op 1 Januari 1951 tot 13649 op 31 December 1951, welke aan was uitsluitend voortkomt uit het geboorteoverschot, daar het aan tal vertrekkenden dat der ingeko- menen overtrof. Er werden 114 hu welijken gesloten en 3 echtschei dingen ingeschreven; het getal der levenloze aangiften bedroeg 16. Bij het in 1951 gehouden bevol kingsonderzoek op t.b.c. kwamen voor dit onderzoek in aanmerking 9816, waarvan er zich 8915 d.i. 90.8 procent aan een onderzoek onder- Wierpen, een hoog percentage, dat in geen der andere grotere ge meenten van Zeeland werd be haald. Tegen pokken werden ingeent 176 kinderen en tegen diphterie op de lagere scholen in de le klasse 149, in de 2e klasse 65 en in de 7e klasse 14 kinderen. Het aantal aan gegeven besmettelijke ziektegeval len bedroeg 17. Onderwijs. Wanneer wij ons bepalen, tot de overheidszorg voor onze jeugdige burgers kan worden herinnerd dat op 11 Januari 1951 werd besloten tot de bouw van een nieuwe open bare school, tot de bouw waarvan echter helaas nog niet kon worden overgegaan, omdat blijkbaar bij de centrale overheid de urgentie van deze bouw niet voldoende gewicht in de schaal legde tegenover de ur- gentie van deze bouw niet voldoen- de gewicht in de schaal legde te genover de urgentie van scholen bouw in andere gemeenten. Wel kon eindelijk tot stand komen de lang gewenste neutrale kleuter school in de Noordpolder, terwijl in Juli 1951 de christelijke kleuter school te Sluiskil het verbouwde perceel aan de Kanaalweg 3 kon betrekken en in September d.a.v. de chr bewaarschool haar nieuwe lokaliteiten in gebruik kon nemen. Voor het oprichten van een b.l.o.- school zijn de verschillende op dit terrein werkzame organisaties nog steeds aan het onderhandelen. Ook in 1951 is het niet gelukt een voldoende aantal onderwijzers naar Terneuzen te trekken, zodat school A, B en de U.l.o. school ook dit jaar wederom geholpen moesten worden door gehuwde vrouwelijke leerkrachten. Sport en spel. Voor sport en spelen werd op 16 September het sportpark bij het westelijk bolwerk in gebruik geno men; bij het einde van dit verslag jaar was men aan het geprojecteer de kleedlokaal nog bouwende. Eveneens kon in gebruik worden genomen het speelterreintje aan de Marjjkestraat. Voor het toe komstige recreatieterrein aan de Oesterputten werd in October dooi de gemeente erfpacht verkregen. De nieuwe voetbalvelden kwa men goed van pas voor de tweede klasse competitie, waarin de v.v. „Terneuzen5' dit jaar ging spelen. Het gemiddelde aantal bezoekers bedraagt thans 2500 per wed strijd. Ook op ander gebied mocht het verenigingsleven zich in een toene mende belangstelling verheugen. Wij stippen slechts aan de oprich ting van een tafeltennisclub; de verhoogde activiteit der toneel clubs; het zomerfeest van de plaat selijke Harmonie, dat in vier dagen tjjds door ruim 12.000 personen werd bezocht en flinke zoden aan de dijk zette voor het instrumen tenfonds. Voor de wielersport was het jaarlijks Scheldecriterium de voornaamste gebeurtenis, die dui zenden bezoekers naar Terneuzen trok. Het kan niet anders of onze on overtroffen Schelde trekt telken- jare meer zeilliefhebbers. Het aan tal buitenlandse jachten en het aantal ligdagen nam belangrijk toe van 341 in 1950 tot 371 jachten in 1951, met in totaal 208 ligdagen méér en dat terwijl het weer niet heeft meegewerkt en de „Pavilion d'Or" buiten Nederland bleef. Bij de beperkte ligruimte, die wel eens moeilijkheden opleverde, werd de grootst mogelijke medewerking van de Rijkswaterstaat ondervon den. Er zjjn nu 7 Terneuzense jachten die hier permanent verblij ven. Ook de politiesportvereniging ontwikkelde haar activiteit evenals de vorige jaren. Per week worden twee diensturen voor de sport uit getrokken; in hoofdzaak worden voetbal en schieten beoefend. Ook dit jaar werd de internationale schietwedstrijd een groot succes, waarvoor bij onze zuiderburen een toenemende belangstelling bestaat. Bekend zijn de moeilijkheden die werden ondervonden bij het zoeken van een hulpkeurmeester voor de huisslachtingen welke met ingang van 1 September nodig werden. Een dergelijke functionaris kon tot op de huidige dag nog niet worden gevonden. In September maakte onze gemeente voor het eerst ken nis met de pseudo-vogelpest: 11 ge vallen deden zich voor; ongeveer 140 kippen moesten worden afge maakt. Tegen het eind van het jaar vertoonden zich verder vele gevallen van mond- en klauwzeer. De toepassing van de drankwet gaf in 1951 velerlei moeilijkheden. Het pogen om het verboden ver pachten van vergunningen door middel der z.g. vervangingscon tracten tegen te gaan werd slechts ten dele met succes bekroond, doordat het college van gedepu teerde staten het standpunt van het gemeentebestuur niet ten volle kon delen. Wij zjjn nochtans voor nemens ons hierdoor niet te laten afschrikken. Er werd in 1950 29334 liter ster ke drank verkocht tegen 29279 in 1949. Politie. In de eerste negen maanden van 1951 leek het alsof het aantal pro cessen-verbaal wegens openbare dronkenschap nog niet de helft van dat van het vorige jaar zou bedra gen. Helaas steeg het aantal geval len in het vierde kwartaal sterk, al bleef het totaal beneden de helft van 1948 en 1949. Tegen dronken schepelingen van vreemde nationa liteit wordt geen proces-verbaal opgemaakt; zij worden na ontnuch tering aan hun kapitein overgege ven, daar executie van een even tueel vonnis niet mogelijk is. Het aantal misdrijven steeg ten opzichte van 1950 met ongeveer éénderde en bereikte een hoogte die 50 proc. boven het jaargemid delde 1946—1950 ligt. Gedeeltelijk is deze toename te wijten aan ver meerdering van het aantal diefstal len van metalen e.d. Door de in stelling bij de politie van een afde ling recherche kan er meer aan dacht aan de opsporing worden ge wijd. De cijfers tonen wel, dat een krachtige bestrijding nodig is. Te zwaarder doet zich de door de mi nister van binnenlandse zaken be volen inkrimping met 2 man ge voelen. Mede in verband met een abnormaal hoog aantal ziekteda gen kwam de straatdienst in het gedrang. Zowel Sluiskil als de kom van Terneuzen moesten één man missen, waardoor beide bezettingen te gering zijn geworden, terwijl an derzijds de gemeente zich steeds verder gaat uitbreiden en o.a. met toeneming van de bedrijvigheid in de haven ook de politie haar taak ziet toegenomen. De dubbelpa- trouilles zullen dan ook na 1 uur 's nachts komen te vervallen. Veel aandacht der politie wordt nog steeds gevraagd voor de jeugd waarbij wederom met dankbaar heid gewag mag worden gemaakt van de samenwerking met de dienst voor maatschappelijke zorg, de voogdijraad, de ambtenaar der kinderwetten en de sociale werk ster. Wegens misdrijf werd acht keer proces-verbaal opgemaakt te gen kinderen beneden de 18 jaar; bij minder ernstige gevallen 19 in getal werden rapporten inge zonden via de Officier van Justitie bij de voogdijraad. In totaal kwa men 35 jongens en 11 meisjes in aanraking met de politie. Er kwa men zeven sexuele misdrijven ter kennis van de politie, waarvan in zes gevallen de daders konden worden gevat. De verbouwing en inrichting van het politiebureau kwam gereed, zo dat thans over een althans inwen dig behoorlijk uitziend en doelma tig ingericht gebouw wordt be schikt. Door het leegkomen van de oude brandweerkazerne werd veel ruimte gewonnen, welke aan een snellere hulpverlening ten goede komt. Bij de oude taken wachten de Ïiolitie thans weer nieuwe. Opge- eid zullen moeten worden 25 man reservepolitie en beroeps- en reser- vepersoneel voor de politie in het kader der burgerbescherming. Ik meen dat een woord van hul de voor ons politiecorps in zijn ge heel en aan de corpschef in het bij zonder op zijn plaats is. De brandweer werd uit haar be narde positie verlost door het be trekken op 27 October van de nieu we brandweerkazerne, waarmede in een lang gevoelde behoefte is ■voorzien. De heer Lambrechtsen van Ritthem meende met het oog op zijn leeftijd en in verband met de nieuwe taken die aan de brand weer bij de burgerlijke bescher ming zijn opgedragen eervol ont slag te moeten vragen als com mandant, hetwelk hem op de meest eervolle wijze is verleend. Bij de overname van het commando door de heer C. J. van Strien werd door de waarnemend burgemeester na mens mij hulde gebracht aan de af getreden commandant, die gedu rende een lange reeks van jaren zich niet alleen een uitmuntend brandweerman heeft getoond, doch ik zou haast zeggen vooral een van ganser harte meelevend lid der burgerij die daarmede een lich tend voorbeeld is geweest voor al len die met of onder hem mochten medewerken. Slechts driemaal moest worden uitgerukt en wel voor een scheeps brand, voor een binnen- en voor een buitenbrand. Maatschappelijke zorg. Uit het overzicht van de verrich tingen van de dienst voor maat schappelijke zorg wil ik hier slechts enkele mededelingen doen in de hoop dat zij U mogen verleiden van dit gehele overzicht kennis te ne men. Tegen het einde van het ver slagjaar steeg het aantal uitkering- genietende personen vrij snel, n.l. van 14 per 3 November tot 43 per 1 December en tot 80 bij het einde van het jaar. De jeugdraad raakt hoe langer zo meer met de hem toekomende werkzaamheden vertrouwd en de viering van de bevrijdingsdag was wel een der hoogtepunten. Met de opening van de openbare bibliotheek is een belangrijke stap gedaan op het gebied der zorg voor re vrije tijdsbesteding, ook der jeugd waaraan grote behoefte be stond. De meest ondankbare taak bleef nog steeds weggelegd voor de bei de huisvestingscommissies, van welke die voor de kom het wel het zwaarst te verduren heeft en dat nog wel zal houden, nu het voor de gemeente steeds moeilijker wordt de broodnodige woningruimte uit te breiden. Immers werd in het be gin van het jaar door gedeputeerde staten uit het woningcontingent 1951 t/m 1953 aan de gemeente toegewezen 65 woningen, terwijl wij er hier in de voorafgegane ja ren gemiddeld 100 per jaar bouw den. Uit het industriecontingent werd Terneuzen ditmaal wat rui mer bedeeld met 88 woningen. Met de bouw van 59 woningen, waaronder 24 duplex, werd een aanvang gemaakt, terwijl 65 wo ningen ter bewoning gereedkwa men. Voor verdere woningbouw moest door de onoverkomelijke moeilijkheden, die voor de ge meente bij zelfstandige financie ring in de weg lagen, een beroep gedaan op de industrie, waardoor er te Sluiskil 30 woningen voor de cokesfabriek tot stand zullen ko men. Uw raad verleende medewer king door het geven van een ga rantie aan een particuliere onder nemer voor het bouwen van 52 wo ningen. Het woningtekort bedraagt thans voor de kom 291 en voor Sluiskil 53. Wanneer niet spoedig maatregelen worden getroffen die weer de eigen financiering door de gemeente mogelijk zal maken zon der dat wjj ons daarvoor in allerlei vaak onwaardige bochten moeten wringen, dreigt bij de steeds toe nemende bevolking hier wederom een toestand te ontstaan, zoals wij dadelijk na de bevrijding hebben gekend en die wij voor goed achter ons waanden. Het kan dan ook niet verwonderen, dat de huisvestings commissie in de kom 50 maal ver gaderde en zo ergens, dan past hier een woord van hulde aan de dames en heren, die deze ondank bare taak op zich namen. Uit het overzicht blijkt weer eens, hoe wijs het besluit van Uw raad is geweest waarbij een maat schappelijk werkster werd be noemd. Niet alleen werden 935 huisbezoeken gebracht en 289 be zoeken aan doktoren, werkgevers, geestelijken, hoofden van scholen e.d. en kon door haar, samen met de buitendienst-ambtenaar, de we kelijkse uitkering voor levenson derhoud thuis worden bezorgd, het geen zeer op prijs wordt gesteld. De bereikte resultaten zijn over het algemeen hoopgevend, al zijn er altjjd wel een paar hopeloze ge vallen en komt men vaak tot ont dekkingen die ontstellend zijn, zo als b.v. het ernstig en uitgebreid kwaad der geslachtsziekten hier in Terneuzen. Medewerking werd verleend om te geraken tot een voorlichtings cursus voor gerepatrieerden, ter wijl bijzonder zorg werd besteed aan het lichamelijk en geestelijk misdeelde kind in vruchtbare sa menwerking met de schoolarts Dr Pels. Thans moge hier nog volgen een beknopt overzicht van door de dienst van gemeentewerken in 1951 uitgevoerde werken. Straten en wegen. Herlegd en verbeterd werden o.a. de volgende straten te Terneuzen: Smidswal, Walstraat, Nieuwediep- straat, Schoolweg, Herengracht met omgeving en diverse kleine ge deelten trottoirs en bestratingen. Te Sluiskil werd een gedeelte van de Nieuwe Kerkstraat van een be strating voorzien. De Benedenweg werd geheel gerioleerd en er werd een trottoir aangelegd en de be strating verbeterd. Eveneens werden herlegd de straten in het plan Oost, verder een gedeelte van de Louisastraat. Plantsoendienst. Verschillende beplantingen, o.a. langs de Baandijk en Schoolweg, bij de montagebouw in de Zeven Triniteitspolder en te Sluiskil, werden in de loop van het jaar aangelegd. De oppervlakte van de aanwezige plantsoenen en aanplan tingen is thans van dien aard, dat onderhoud met het aanwezige per soneel moeilijk uitvoerbaar is. De beplantingen van het weste lijk bolwerk is in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Met de beplantingen bij de openbare kleu terschool is eveneens een aanvang gemaakt. Sportterreinen. De sportterreinen bij de west- sluis alsmede aan de Marijkestraat en Molendijk eisten belangrijk on derhoud. De beplanting bij eerst genoemde terreinen kwam volledig tot stand. Het onderhoud van de sportterreinen uitgegeven aan de voetbalclub „Terneuzen" zal zeer veel arbeid vergen. Het sportgebouwtje aan de West- sluis nadert de voltooiing. Door de aanschaffing van een grote motor- grasmaaimachine kunnen de sport velden naar behoren worden ge maaid. Reinigingsdienst. Met ingang van het afgelopen jaar kwam de huisvuilophaaldienst te Sluiskil eveneens in eigen be heer, waardoor thans practisch in alle bebouwde wijken door de ge meentereiniging huisvuil wordt op gehaald. Het ophalen van slagers- afval en modder wordt sinds enige tijd eveneens met autotractie uit gevoerd. Bij de bestrijding van sneeuw en gladheid was de dienst ook dit jaar weer actief. Een tweede zandstrooi- er is, zoals ook de afgelopen week weer bleek, nog één van die voor werpen welke zo spoedig mogelijk aangeschaft zou dienen te worden. Begraafplaatsen. Het onderhoud en de verzorging van de begraafplaatsen had 'n nor maal verloop. Wat betreft de aan leg van een nieuwe begraafplaats waren de vorderingen, door ver schillende omstandigheden, nog ge ring. De vooruitzichten zijn er dat thans spoedig met de aanleg kan worden begonnen. Timmer- en metselbedrijf. Met medewerking van dit bedrijf kwam in het afgelopen jaar de verbouw van de bovensecretarie tot stand, waardoor een mooie werk ruimte ontstond. De verbouw van de oude brandweergarage tot berg plaats en garage ten behoeve van de politie werd voltooid. Eveneens werden werkzaamhe den uitgevoerd aan de woning bij het gemeentehuis. Schildersbedrijf. Uitgevoerd werden o.a. de schil derwerken op de bovensecretarie, woning bij het gemeentehuis, gang gebouw maatschappelijke zorg, blnnenverfwerk in schoolgebouw ▼oor L. O. en UJL.O, Gemeentelijk grondbedrijf. In de Zeven Triniteitspolder is thans voldoende bouwterrein aan wezig om het bouwplan voor wo ningen in 1952 volledig uit te voe ren. Thans zal het bouwrijpmaken van andere gronden voorbereid moeten worden. Algemene werkzaamheden. Door het in samenwerking met de rijkswaterstaat aanbrengen van verkeersheuvels met oversteek plaatsen in de omgeving van de Axelsebrug ontstond een overzich telijke verkeerssituatie. De nieuw ingevoerde verkeers- voorschriften brachten de nodige veranderingen aan de verkeersbor den mede, zodat dit een belangrijk bedrag vorderde. De rechtspositie van de ambtena-r ren onderging in 1951 een grote verbetering. De verschillende re glementen werden over het alge meen volledig aangepast aan de rijksregeling. Vastgesteld werd een nieuw ambtenarenreglement, een wachtgeldbesluit en een ar beidsovereenkomstenverordening. In Sluiskil kwam de nieuwbouw van het r.k. ziekenhuis tot stand, terwijl in de kom met de bouw van het protestantse ziekenhuis een aanvang werd gemaakt. De cokesfabriek is in dit ver slagjaar aangevangen met de leve ring van gas, waardoor de versle ten gasfabriek in Axel buiten ge bruik kan worden gesteld. Door de nieuwe gasïinker in de Schelde zal ook de overkant uit Sluiskil van gas voorzien worden; het wekt be vreemding dat het dorp Sluiskil zelf van deze voorziening voorals nog verstoken moet blijven. De Hogendijk werd aangesloten op het waterleidingnet. Op 25 October besloot Uw raad tot de aankoop van een terrein voor klein-industrie, waarvoor van economische zaken een bijdrage van 90.000 werd ontvangen. En hiermede zijn wjj weder aan het einde gekomen van ons jaar lijks verslag. De toenemende be drijvigheid in onze haven waarvan de cijfers reeds in de dagbladen zijn gepubliceerd mogen worden gezien als de eerste tekenen van een be tere toekomst. Bjj het bezoek van de minister van economische za ken, die de bovenvermelde rijksbij drage voor ons industrieterrein meebracht, is weer eens gebleken hoe nuttig een dergelijke persoon lijke kennismaking met onze ge meente kan zjjn; is mede gebleken dat voortdurend de aandacht van Den Haag vragen noodzakelijk is om aan Terneuzen die middelen te verschaffen die haar in staat zullen stellen de welvaartsbronnen aan te boren die hier in zo grote getale voorhanden zjjn. Ik dank U, dat gij ook in deze moeilijke tijd waarin het werk voor een raadslid vaak ondankbaar schijnt, in zo prettige geest met ons college hebt willen samenwer ken. Een der uwen heeft ons ver laten en in de laatste raadsverga dering, waaraan de heer Linden- bergh deelnam, is weer eens op overtuigende wijze gebleken, in welk een harmonische geest deze gemeenteraad haar taak weet te vervullen. Het is niet alleen dat het zo hoort, maar het kan toch ook niet anders. De Schrift leert ons, dat Christus de schare ziende, met ontferming werd bewogen. Ik mag aannemen dat de drijfveer, die ons allen heeft gedreven en drijft tot het aanvatten van onze overheids taak, ook in wezen is deze christe lijke ontferming voor de schade die ons haar vertrouwen heeft ge schonken. Dat God U dan ook in dit nieuwe jaar met wijsheid moge bekleden en U moge leiden tot heil van ons geliefd Terneuzen. 87) Nadruk verboden. „Zeer waarschijnlijk. Zeg het hem maar niet, hij zou toestem ming kunnen weigeren. Ik heb onbegrensd verlangen film te zien in geboorteuur. Mocht ik naar huis gaan en die ondervin ding vertellen aan mijn oudste dochter, die altijd verzonken is in filmtijdschriften, dan breekt verering van voorouders in over vloed uit in mijn huis." Bob lachte. „Laten we dan maar hopen, dat je de kans krijgt. Ik ben vroeg terug." Na enige minuten reed hij voort in de kleine wagen, onder de platinasterren. Hij dacht vluchtig aan Louie Wong, nu be graven op het kale, kleine kerk hof achter Eldorado, maar zijn gedachten gingen spoedig naar vrolijker dingen. Met een leven dig gevoel van verwachting be steeg hij de heuvels, en de gele lichten van de woestijnstad wenkten hem toe. Toen bij de drempel van het hotel „Woes- tijnrand" overschreed, drong het tot hem door, dat dit geen ge wone avond in Eldorado was. Uit de zaal links kwamen de klanken van luchtige, verwarde muziek, gelach, en geroezemoes van stemmen. Paula kwam hem tege moet en bracht hem binnen. De bedompte ruimte, die sporen van ouderdom vertoonde in zware meubels, door zendelingen aange bracht en in stukken gebroken pleister, die van het plafond af hingen, werd opnieuw jong in dit vrolijke gezelschap. Bob zag de filmmensen in hun vrije uren, kinderlijke, geluk kige mensen, die geen zorg in de wereld schenen te hebben. Een heel mooi meisje gaf hem een hand, die hem denken deed aan de juwelierswinkel van zijn va der, en legde haar toen weer op de ukulele, die zij bespeelde. Een slanke jongeling, Rannie ge naamd, met volmaakte kleding en een overhemd en boord, dat het blauw "an de Californische he mel beschaamd maakte, hield even op een saxophone te marte len. „Hallo", merkte hij op. „Je hebt toch je harp meegebracht?" En toen ging hij weer amok maken op de saxophone. Een acteur van middelbare leeftijd, met een gebronsd, tame lijk stroef gezicht, deed dienst aan de piano. In een verre hoek zaten een prachtige dame en een oud man met sneeuwwit haar wat afgezonderd, en Bob liet zich naast hen neervallen. „Hoe was uw naam?" vroeg de oude man, met de hand achter het oor. „Eden, Bob Eden," antwoordde hij. „O, juist, ik wil graag elke vriend van Paula ontmoeten. We zijn een beetje luidruchtig van avond, meneer Eden. Net als in de dagen, toen ik nog acteur was wat een pret maakten we dan op de stations! Wat waren we gelukkig toen bestond er nog geen bioscoop. Nietwaar, lieve?" zei hij tegen de dame. Zij boog wat voorover. „Ja maar ik heb niet veel meegereisd. Ik speelde haast altijd in New York." Het lawaai hield even op en de eerste acteur riep: „Ze vertel len de oude geschiedenissen weer, en die arme sukkel is maar net hier. Vooruit, Fanny, vertel van toen je Portia speelde, en.." „Och", zuchtte Fanay, „als jul lie jongeren in dit beroep tradi ties hadden, zoals wij, zou het niet zo toegaan als nu. Ik dank mijn gesternte „Stil, allemaal", kwam Paula er tussen. „Diana Day zal spelen op het geliefkoosde instrument van Hollywood de ukulele." Het meisje, wier naam zij ge noemd had, glimlachte en begon, nu allen zwegen, een Londens cabaret-wijsje te spelen. Het zou zich niet lenen voor een bijeen komst in de kerk, maar ze speel de en zong heel aardig. Na nog een dergelijk liedje begon ze plotseling „Way Down upon the Suwanee River", en nu waren er tranen in haar stem en droefenis in de zaal. Dit werd Rannie te machtig en hij kondigde iets vro lijks aan. „Denk maar niet, dat ze altijd zo zijn", zei Paula tegen Bob, tus sen het lawaai door. „Dat is al leen, als ze een heel hotel tot hun beschikking hebben en dat is hier gewoonlijk het geval." Ze hadden het tot hun beschik king behalve dat de aanko mende jongens van het stadje met open monden telkens aan de deur kwamen kijken. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5