De veranderingen in de Grondwet Nare dagen GEMEENTERAAD VAN AXEL „GROTE TREK der vluchtelingen op komst tüzsssrz1 snars» «ïew»:,/ 2SHHs SsKSSt x em Binnenlands Nieuws Duitse ontheemden zoeken nieuwe levenskansen „Leve generaal Christiansen" Internathnari leger voor het Verre Oosten Albinokalf geboren Veel slachtoffers van de lawines L v. K. voor Amsterdam over P.T.T.-tarieven Veenarbeiders dringen aan op loonsverhoging Bij ds staart gegrepen Duitsers in Egyptische overheidsdienst? TWEEDE KAMER Verdrijf de periodieke pijnen -en dat lome, lusteloze gevoel^ direct en afdoend met een paar. af ft Nederlandse SS er in België veroordeeld ■"li'ït'ïS.So. foei, «1UK- }S.oSfS„$S ieltfie» «Mi,» f richt w ^pïKrSerd besloten tot aanleg van een speelweide, vooral ten behoeve van het onderwys m De Tweede Kamer heeft Don derdag de algemene beschouwin gen omtrent de wenselijkheid van grondwetsherziening voortgezet. Hierbij is tevens aan de orde ge komen de motie van de heer Rom- me (KVP) tot het tegengaan van het tot uitdrukking brengen door leden van vertegenwoordigende lichamen van een streven, gericht op verandering van de bestaande rechtsorde met behulp van onwet tige middelen. De minister van Binnenlandse Zaken, de heer Beel, zet zijn rede voort. Hij verdedigt het voorstel tot verhoging met bO procent van het aantai leden der beide Kamers. Vervolgens betoogt hu, dat tor- malisering der grondwet naar de realiteit ïiiet betrekking tot Indo- nesië noodzakelijk is. Ken verbod tot verplaatsing van de zetel der regering kan beter ter sprake komen bij de algemene grondwetsherziening. De heer Oud heeft geadviseerd deze algemene herziening te overhaasten. Spr. is van oordeel, dat rustige overwe ging gewenst is. Daarna komt aan de orde de stemming over de motie-Romme. De heer Oud (WD) zegt, dat hu de motie los ziet van de vraag, of revolutionnaire volksvertegen- woox'digers moeten worden ge- weerd. Tegen de in de motie ge vraagde nadere overweging heelt hii geen bezwaar. De motie wordt aangenomen met 48 tegen 18 stemmen. Voor: KVP, CH, AR, SG, VVD. Tegen P vdA ènCPN. Bij de stemming is de heer Weiter (KNP) afwezig. Daarna komt het eerste voorstel aan de orde. Dit strekt tot wijzi ging van het dertiende hoofdstuk van de grondwet betreffende de wijze van herziening. Voorgesteld wordt de beslissing in tweede le zing over een voorstel tot grond wetsherziening op te dragen aan een speciaal daartoe gekozen Ka- „Hij is één der onzen geweest in zijn goede dagen en daarom kunnen wij hem nu niet in de steek laten". Met dit argument verdedigen de burgers van Wijk, de hoofd stad van het Wadden-eiland Foehr, het feit dat zij de hoofd- straat van het stadje ter ere van de uit Nederlandse gevangen schap ontslagen generaal heb ben herdoopt tot „Friedrich Christiansenstrasse". De naams verandering van de vroegere „Grotestraat" is overigens op dezelfde wijze in haar werk ge gaan als de eerste maal, dat Christiansens naam op de stille straathoeken van het strand- stadje is gaan prijken. Die eer ste maal was n.l. toen de nazi s ook op Foehr, voor de kust nabi, de Duits-Deense grens het heft in handen namen. Zij hebben de in Wijk geboren Cnristiansen, ereburger der stad, terstond de ■voornaamste straat toegewijd. De in 1945 weggenomen bord jes zijn nu op een goede dag weer opgehangen zonder dat de in meerderheid christelijke ge meenteraad er over had gespro ken, of het wel wenselijk was deze eer te bewijzen aan een in het buitenland wegens oorlogs misdaden veroordeelde stadge noot. Desondanks is de gehele bevolking het met de nieuwe straatnaam eens. Christiansen zelf heeft na zijn vrijlating zijn geboortestadje nog niet bezocht. Hij woont thans in het dorpje Inn-en bij Neumünster in Sleeswijk-Holstein. mer. De heer De Graaf (KVP) be schouwt het ontwerp als de vrucht van rüp beraad. Het is z.i. alleszins aanvaardbaar. De heer Bruins Slot (AR) acht het voorstel niet urgent. Naar zijn oordeel zijn er geen bezwaren tegen het thans bestaan de stelsel. De regering zegt, dat een Kamer ad hoe meer representatief kan zijn dan de zittende Kamer, maar als het dan toch een dubbel tje op zijn kant is, loont het dan wel de moeite? Spr. wenst geen in breuk gemaakt te zien op het ver tegenwoordigende stelsel. Hij is te gen het voorstel, omdat hu ieder stelsel, dat zweemt naar het refe rendum, afwijst. De heer Welter (KNP) heeft tegen de voorstellen der regering geen bezwaar. De instelling van een grondwetskamer acht hu een versterking der democratie. De heer Tilanus (CH) vraagt de minister hoelang de in het ontwerp bedoelde Kamer voor de grond wetsherziening zal bestaan. Er wordt wel gezegd, dat de zitting wordt gesloten, doch niet dat de Kamer wordt ontbonden. Het is zeker niet de bedoeling, dat die Ka mer tot in lengte van dagen bluft bestaan, meent spr. Als voordeel van een grondwets kamer erkent spr., dat er geen ont binding der Staten-Generaal nodig is en dat hun gewone werk kan doorgaan Evenzeer is een voor deel, dat alleen het voorstel der herziening aar. het Nederlandse volk wordt voorgelegd. Als echter een wijziging dringend nodig is, zou spr. geen bezwaar tegen Ka merontbinding hebben. De heer Tilanus merkt verder op, dat voor een grondwetskamer een gewone verkiezing moet wor den gehouden. Dat betekent heel wat zorg en kosten voor de ge meenten en ook voor de partijbe sturen. Hij acht de voorstellen gevaar lijk en oppert tenslotte het denk beeld van een tweede lezing in een verenigde vergadering der Staten- Generaal. De heer Van der Goes van Na- ters (Arb.) acht het van belang, dat door de voorstellen continuï teit van de gewone wetgeving en het bestuur wordt gewaarborgd. De heer Oud (WD) betoogt, dat het voorstel der regering de ver houding van Eerste en Tweede Ka mer niet raakt. Deze wordt ge handhaafd, wat z.i. ook juist is. al leen wordt een nieuw systeem voor de grondwetgevende vergadering geïntroducee. d. Spr. geeft te kennen, dat door het opdragen van een beslissing over grondwetsherziening aan een speciale Kamer de herziening veel beter tot haar recht komt. Met een referendum heeft dit z.i. niets te maken. Het voorstel der regering moet principieel juist geacht wor- den. De positie van de Eerste Kamer wordt niet aangetast, meent spr. Teneinde te voorkomen, dat de grondwetskamer een doublure zou zijn van de Tweede Kamer, zou men een andere wijze van verkie zing kunnen toepassen, b.v. met verdeling van het land in vier gro te districten. De heer De Groot (CPN) ver klaart, dat zijn fractiegenoten felle tegenstanders zijn van de voorge stelde derde Kamer, omdat zij dit instituut zien als een middel, waar mede de heersende klasse de Sta ten-Generaal wenst gelijk te scha- De heer Stokvis (CPN) acht door de voorstellen de mogelijkheid aanwezig fundamenteel anti-demo cratische wijzigingen in de grond wet aan te brengen. Nog één stap, aldus spr., en men kan de gehele grondwet intrekken. De minister van Binnenlandse Zaken, de heer Beel, verheugt zich over de instemming, welke geble ken is. Volgens spr. gaat de strijd thans in hoofdzaak om de vraag: een grondwetskamer of handha ving van de bestaande regeling. Spr. verdedigt de gedachte van de grondwetkamer, welke essentieel is Wanneer de grondwetskamer een wijziging verwerpt, ontstaat z.i. dezelfde positie als welke ont staat bij verwerping door de Eerste Kamer. Verwerping door de grondwets kamer moet niet noodzakelijk lei den tot aftreden der regering Het amendement van de heer Tilanus om de tweede lezing in verenigde vergadering te doen geschieden ontraadt spr. Over de amendementen van Jhr Van der Goes van Naters laat spr In de gisteravond gehouden raadszitting, waarin bij de_ ope ning >_e heren Tollenaar en Won- iergem afwezig bleken, sprak mandagen en 7374). Sociale bijstand werd verstrekt over 87 manweken, in totaal tot een bedrag van 2193. Dit is vry- jurgcmecster Van Oevëren de we/n volgende nieuwjaarsrede uit: Volgens kringen, welke in nauw contact staan met de Japanse re gering, heeft generaal Ridgway bij zijn besprekingen met de Ja panse premier Josjida op 8 Febr. een Amerikaans plan ontvouwd voor de oprichting van een in ternationaal leger voor het Verre Oosten naar het voorbeeld van het Europese leger. Dit leger zou worden gebruikt ingeval van „nieuwe agressie van communis tisch China, b.v. in Indo-China of Thailand". De kern van het voorgestelde leger zou uit tien divisies bestaan: Twee Ameri kaanse, twee Britse, twee van nationalistisch China, twee Ja panse, een Franse en een Philip- pijnse divisie. De twee Japanse divisies zou den worden gevormd uit de be staande politie-reserve, waarvan de opleiding zou worden verhaast en de uitrusting verbeterd. Het hoofdkwartier van de voorge stelde strijdmacht zou op Formo sa worden gevestigd- De Amerikanen hebben onlangs aan de Japanse maatschappij .Teikokoe Seima" tropische uit rustingsstukken zoals kleine ten ten en klamboe's ter waarde van bijna een millioen dollar over dragen. Bij de veehouder J. S. Attema te Makkum werd een albino- kalf geboren. Het dier was ge heel wit en had rode ogen. Al bino's komen in de dierenwereld (b.v. bij konijnen, bunsngs, spreeuwen) en zelfs bij mensen en toe 7 oor, maar bij het Gewoontegetrouw willen wij de ze eerste vergadering in het jaar 1952 aanvangen met een terugblik. Deze gewoonte heeft zin, omdat dit ons kan aansporen, de ingesla gen weg in dienst van de belangen onzer gemeente met voortvarend heid te vervolgen. Ik moge hieraan doen vooraf gaan de wens, dat U in dit jaar, waarvan reeds weer een gedeelte verstreken is, veel goeds zult mo- gen ervaren. Laten wij ons voorne- men gezamenlijk weer de belangen onzer gemeente, die ons na aan het hart liggen, naar eer en geweten en naar vermogen te behartigen. Bijzondere aandacht en zorg vraagt hierbij de financiële zijde. Vooral geldt dit voor een gemeen te als de onze, die zich in meer dan één opzicht ontwikkelt en uit breidt. Overtuigd, dat U als gemeente- •aad hierin achter ons staat, wil ik namens het college van B. en ff, de verzekering geven, dat met de mogelijkheden gewoekerd zal wor den, om bij de behartiging van de 'evensbelangen onzer gemeente de financiën gezond te houden. Ik moet mij tot het aanstippen van enkele hoofdzaken beperken, als ik het jaar 1951 bespreek. Vorig jaar snrak ik de verwach ting uit, dat de bevolkingsaanwas 'd'e in 1950 332 personen bedroeg) zich zou voortzetten. Deze ver- vachting is vervuld, want in 1951 "■ine het aantal inwoners met 2b' vooruit en steeg van 7263 tot 7530. Passeerden wij in 1950 de 7000 in woners, in 1951 werd reeds de 7500 overschreden. Het seboorte-over- -rhot bedroeg 113 169 geboren, 55 overleden). Het vestigings-over- •rhot bedroeg 154 (467 gevestigd, 31.3 ve*"t-okken In 1951 werden 370 vestigings vergunningen verleend voor het otrekken van een woning of wo- linggedeelte, n.l. 168 aan personen ran eMers en 202 aan eigen inwo ners Deze vergunningen betroffen n resp. 39 en 17 gevallen inwoning ~)n 31 December 1951 stonden 207 oanvragen om woonruimte inge schreven 124 Gereedgekomen ge neentewoningen werden ter bewo- Ingevolge de regeling hulpver lening aan kleine zelfstandigen werd over 46 manweken in totaal een bed ag verstrekt van 735,50. De uitkering aan gedemobiliseer- den bedroeg voor 2 personen 799. 26 Gezinnen genoten een uitke ring ingevolge de regeling hulp verlening aan oorlogsslachtoffers tot een totaalbedrag van 13.627. In deze regeling zijn ook opgeno men de gerepatrieerden, voorzover zij niet in eigen levensonderhoud kunnen voorzien. In 1951 werden 19 gerepatrieerde gezinnen opgenomen, waardoor hun aantal gestegen is tot 37 ge zinnen. By het gereedkomen van de thans in aanbouw zynde ge meentewoningen dient aan nog 5 gezinnen huisvesting te worden verleend. Ik wil niet besluiten zonder een woord ter nagedachtenis aan de oud-Commissaris der Koningin in deze provincie. Bij zyn heengaan hebben wü ons zijn persoon en werk weer duidelijker herinnerd. Mogen deze ons ook by ons werk in het besturen der gemeente ten voorbeeld blyven strekken. Worde ons allen in dit jaar de kracht, wysheid en toewyding ge schonken, die wy behoeven voor het vervullen van de ons opgedra gen taak in het belang onzer ge meente en mogen wy allen ook door het zien van de gewenste re sultaten hierin volle bevrediging vinden. De heer Scheele bracht, als de beslissing aan de Kamer over. run^ js de geboorte van een al- Te half zes wordt de vergade- t zeldzaamheid. ring gesloten. a iing uitgegeven. Thans verrees aan de Westzyae ningbedrijf, dat zij aan deze ad ministratie de nodige aandacht besteden en nauwlettend hiero» zullen toezien. Een schrijven van Ged. St. met de vraag of er be denkingen bestaan tegen het van toeDassine verklaren van de va- cantietoeslag van het personeel in dienst van de lagere publiek rechtelijke organen op de jaar wedde van de secretaris en ont vanger werd voor kennisgeving aangenomen, daar deze jaarwed- den boven de in eze r egeling genoemde norm liggen in deze gemeente. Verder deden B. W. mededeling van de uitbreiding van het aantal stembureau's ïm deze gemeente van 4 op 5. Stem bureau I. zal blijven op het stad huis; stembureau II zal blijven in een schoollokaal Nieuwstraat; stembureau III zal blijven in het R. K. gezellenhuisstembureau IV zal blijven in een lokaal der openbare school; stembureau V zal woeden het speellokaal dar Chr. bewaarschool. Antwoord wer"1 daarna gegeven aan de heren Misseghers, C. van Bendegem, De Feüter on Won- dergem, omtrent de slechte toe stand van de Emmastraat. dat hier voorlopige voorzieningen zullen worden getroffen door herstel van verschillende verzak kingen. Omtrent de brug naar t concoursterrein zullen B. W. een voorstel doen in een volgen de vergadering tot verbetering. Verder zal de verharding van de Buitenweg binnen afzienbare tijd ter sprake worden gebracht. Aan de heer PHoelink werd ver- LJC IlCvl Ov.ilLL.it. LR cLLIll) CtEo x~van vav: oudste aanwezig lid, de voorzit- i betering toegezegd van het snui ter dank voor de goede woorden paadie. De heren v. Doesera- r 'en Hamelink werd medegedeeld en wensen voor 1952 en wenste hem en zijn gezin wederkerig 't beste toe. Hij hoopte, dat de groei en de bloei der gemeente door hem onder zijn leiding met zoveel beleid nagestreefd zich zou bestendigen, er niet aan twilfeld dat de raad hem hierbij ten vol le zal steunen. Hij feliciteerde de burgemees ter met zijn herbenoeming en memoreerde het vele door hem in zijn eerste ambtsperiode be reikt, zoals de grote uitbreiding der gemeente door verbetering van de volkshuisvesting, het re creatieoord en jeugdherberg en zoveel meer. Ook het college van B. enW., 'i'»11? r07;;„Vtnriseedeel- de gemeentesecretaris en het ge- meenteoersoneel wordt in 1952 Het is te hopen, dat de financiële -nogelykheden aanwezig zullen zyn am de verdere uitbreid'ng der ge meente te kunnen onderbrengen, II r-iiuc 1nnr\ God moge geven, dat de ge meente goed zal blijven gaan. De ingekomen stukken cmvat- De particuliere bouw leverde een ten tal van berichten van goed- 7 tal nieuwe woningen op, terwyl keuringen van raadsbesluiten n.l l a woningen in meer of minder be- waarbij een crediet in rekemng- anSe mate werden verbeterd, courant met de N.V. Bank voor I Landbouwschuren werden her- Ned. gemeenten wordt vastge- 'louwd, terwijl een 30-tal bedryfs- dat de toestand van de Oude W»» (N.) bij de prov. weg inmiddels is verbeterd. De heer C. van Bandeger» wordt toegezegd dat t.o.v. de gasmunten volgens het rapport van de directie, voorzieningen zullen worden getroffen De heer Wondergem kreeg ten antwoord dat de verkeerstoestand bil de bushalteolaats in de Noordstraat voortdurende aandacht van B. W. heeft. Een oroef met „stop- plaats"-bordies heeft gefaald. Hierna werden in de commissie van toezicht op het gem. woning bedrijf wegens niet aannemen hunner benoeming door de heren A. van Sabben en W. Wolters te hun plaats gekozen de heren F. J. Lensen en A. L. Ruijtenburg. (Wordt vervolgd.) tw millioen der vluchtelin-1 getoond om vluchtelingen op te gen, waarmede West-Duitsland in 1945 en daarna is over stroomd. leven nog steeds in zo armoedige omstandigheden, dat zij een haard van sociale onrust vormen in enkele gedeelten der bondsrepubliek. Sleeswijk-Holstein in het Noor- den en Beieren in het Zuiden zyn nog altijd de vluchtelingengebie- den by uitstek. De krijgsraad van Brussel heeft uitspraak gedaan In de zaak tegen de Nederlander Wy- ibc Hekkema, die tijdens de oor- loo- werkzaam is geweest in een Duitse dienst voor auto-opvor dering en bij de Sicherheitspoli- 261 Voorts heeft hij zich bezig gehouden met het leveren van goederen aan de vijanden en tenslotte had hij dienst geno men bij de Waffen SS. De krijgsraad heeft Hekkema tot 6 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Bij Leutasch heeft een lawine van de helling van de Gehren- spltze een boerderij met haar 7 inwoners, bedolven. In andere delen van Tirol werden eigen dommen vernield doch niemand gedood. Bijna alle wegen in de provincie Salzburg zijn geblok- veerd Sedert Januari zijn in Oosten rijk door lawines 28 personen om het leven gekomen Naar later gemeld Is heeft de lawine 3 kinderen het leven ge- kost. Tussen Landeck en Sankt An ton hebben Dinsdag geweldige lawines de spoorwegverbinding tussen Zwitserland en Wenen verbroken. Drie Britse skilopers werden op de Muthspitze in Tirol door een lawine getroffen. Een van hen kwam om het leven, de 2 anderen wisten zich te bevrij den. Het aantal slachtoffers van lawines in Oostenrijk bedraagt thans 32 doden, 12 gewonden en 2 vermisten. In de provincie Salzburg zijn Woensdagmiddag 2 arbeiders (bedolven. Er bestaat weinig hoop hen levend op te graven. Daarheen heeft zich aan het ein- de van de oorlog de grote stroom der 9 millioen ontheemden be geven en de meesten hunner zijn er gebleven, ondanks de vele po gingen, die in de laatste twee ja ren zijn ondernomen om hen over te plaatsen naar streken, waar meer werkgelegenheid beschik baar is. Van twee-derde der vluch- telingen kan men, zo deelde ons de West-Duitse minister voor de verdrevenen, Lukaschek, mede, dat zij met min of meer fortuin een nieuw bestaan hebben ver overd, zij het grotendeels op een sociaal veel lager niveau dan het oude. De laatste 3 millioen brengen de minister echter toenemende zorgen. Zij hebben in de laatste maanden zelfs een revolutionnair geluid laten horen en jegens het naar hun mening te trage ambte lijke apparaat van Bonn de drei ging geuit zichzelf recht te zullen gaan verschaffen. Hoe denkt men zich die zelfhulp? den der voormalige Franse zöne, De gedachte stamt van een ze kere Noback in Suederbrarup, niet ver van de Deense grens. Hij heeft ook de centrale organisatie in handen gehouden, een vijftig jarige Berlijner, die weet wat or ganiseren is. Hij gaat er prat op, dat zijn Berlijnse fabriek in Mei 1945 nog dagelijks vijftig tanks afleverde. Men verheelt zich niet de moei lijkheden, die zich bij een trek van duizenden havelozen zouden voor doen. Maar men rekent erop, dat de massale aanval op het gewe ten der medeburgers succes zal hebben. Vooreerst gebruiken de trekkers hun plannen als een drukmiddel jegens de regering te Bonn. Minister Lukaschek ver keert daar sedert geruime tijd in een moeilijke positie omdat hi; naar de mening der vluchtelin genleiders niet krachtig genoeg heeft doen gelden jegens de „on willige landen". Het grote pro gramma der van staatswege ge organiseerde landverhuizing is sedert November 1949 in gang, maar het is grotendeels in het water gevallen door de tegen stand van de landen, die bestemd zijn om nieuwe bevolking op te nemen. Er zouden volgens het plan 300.000 man verhuisd moe ten zijn. In werkelijkheid is men slechts tot' de helft gekomen en sedert geruime tijd maakt het plan helemaal geen voortgang meer. ning van deze bijzondere Duitse zorg als een internationale aan gelegenheid. Het heeft drie jaren geduurd voor die erkenning kon worden verkregen nadat de we reldconferentie van kerken in Amsterdam in 1948 voor het eerst het probleem op internatio naal niveau had aangesneden. Maar de vluchtelingen zelf wach- ten meer op een daadwerkelijke verbetering van hun armzalige levensomstandigheden dan op een internationale erkenning. ■anden werden gebouwd of verbe terd Van de laatste categorie mo- 4n wel afzonderlijk vermeld wor den de wassery „De Ster" aan de Tulianastraat en de graansilo aan de Axelse Sassing, dominerend In het landschap en de omgeving, welke beide iets nieuws in de ge meente brachten en aan vele han den werk verschaffen. Ook de bouw van de jeugdher berg, die binnen a^z'he"bf^bripksf,e. net oureau vuur ver reGd.zl^ri:v,iehndSstrk agan de controle van kas en boeken De Kamer van Koophandel ea Fabrieken voor Amsterdam bouw voor de textielindustrie dP Ds Jan Scharpstraat zyn van betekenis voor de gemeente. Nu wij zodoende reeds bij de in dustrie zyn aangeland, mag ook niet onvermeld blyven, dat het bastvezeibedrij f tot stand kw m en de plannen van dit bedrijfdetmi tieve vorm aannemen, ja zelfs nog zeer werden uitgebrepion 7uid" De ontsluiting van „Plan Zuid rinnr omlegging van de riikswaier feiding kof n! de moeilykheden die zich met de oorspronkelyke aannemers voordeden, in eigen be heer worden hervat onder directie van een ingenieursbureau. Met het werk werd thans goede voortgang gemaakt. Nu de definitieve toe fand zich aftekent springen de verschillende voordelen van dit plan voor iedere beschouwer dui- kend. Biykens een dezer dagen ont vangen rapport is de groet een iaar op de leeftyd voor. De bevolking Ned. gemeenten steld op ƒ85.000 voor het jaar idem tot een bedrag van f 500.000 de minister van Verkeer en Wa lopende tot 31 Dec. 1952. idem terstaat over de verhoging der tot een bedrag van 100.000 aan- p.T.T.-tarieven. gegaan voor 3 maanden en ten- i jjjerjn zegt de Kamer o.m., dat slotte van een 25 jarige annu- ooruitzicht van deze ver- iteitslening groot 665.000 tegen ,n(ren bij het bedrijfsleven ^B.T Wielden mede naar belorgdheid heeft gewekt. Deze aanieiding van een rapport van viees wordt nog versterkt, doo het bureau voor verificatie van dat de tarieven by Kon. Besluit i i.™ worden vastgesteld, zodat voor een openbare discussie in de Staten-Generaal plaats is. Voor de binnenlandse telegraaf- en telefoontarieven bestaat geen van de administratie van het wo- De in Januari 1950 door de legering mogelijk gemaakte 5 pet. loonsverhoging is tot nu toe niet doorgevoerd in het veen- bedrijf. De arbeidersorganisaties zijn thans van oordeel, dat de £Ppa in het afgeiopen jaar reeds Da?wordt te bar", zeiden de ven een stijging zullen onder- plaatselijke jagers tegen elkaar, gaan „wij zullen ze wel eens bij hun Reeds thans hebben de In- staart grijpen" En dat deden komsten van de telefoondienst ze letterliik die van de postdienst overvleu- Ze togen ter jacht op een geld. De betekenis van de tele- schone morgen en keerden weer foon voor het zakenleven brengt in het middaguur, met rijke buit mede, dat een verhoging zich ais beladen en met alle patronen een ernstige kostenverhogende no- op zak. Ze waren boven het factor zou doen gevoelen, te- 12An to Afnnn QRtpn vrvnr Een paar maanden geleden is ergens in een voor 50 door werkloze vluchtelingen bewoond dorp in Sleeswijk-Holstein de ge dachte geopperd de menselijke ellende in groepen van 2 tot 300 personen te bundelen en opnieuw te gaan trekken op zoek naar een land met betere levenskansen dan een houten barak of een zol derkamer. Het is tekenend voor de ge moedsgesteldheid van velen der vluchtelingen, dat deze gedachte in korte tijd opgang heeft ge maakt. In de dorpen van Sleeswyk en in het Beierse woud kan men nu aan de café's aankondigingen vin- den, dat de „trekvereniging" op een bepaald uur zitting zal hou den. Dan komen er honderden on- gelukkigen, die zich aan willen melden voor een wilde trek in het voorjaar. Het aantal gegadigden is in korte tyd tot in de tiendui zenden gestegen. De trekkers willen er tezijnertijd met boeren wagens en met vrouwen en kinderen op uit gaan en allereerst een aanval doen op de landen, die tot dusverre niet veel lust hebben toestand ln de veenbedrijven van dien aard is, dat de verho ging in de lonen behoort te wor- aen berekend. Ook zijn de organisaties van mening, dat de vancantietoeslag die in het veenbedrijf nog niet geldt, opnieuw dient te worden j esproken. Voorstellen in deze richting zijn aan de Stichting ran de Landbouw ingezonden. Voorts zijn voorstellen gedaan an de 5 pet. loonsverhoging van Maart 1951 in de tarieven te verwerken en een- aantal tarie ven te wijzigen in verband met bij de arOeiders bestaande be zwaren. Minister moet overleggen. De vluchtelingenminister heeft zich nu genoodzaakt gezien het overleg met de voorstanders van zelfhulp op te nemen. Hij heeft nieuwe beloften moeten doen maar nog niet zoveel vertrouwen gewekt, dat de trekkers van hun plannen hebben afgezien. Het ziet er eerder naar uit, dat zij hun drukmiddel op de regering nog wat meer kracht bij zullen zetten. De scherpe aanvallen, die mi nister Lukaschek in de laatste maanden van de nu ook politiek georganiseerde vluchtelingen beeft ondervonden, hebben een goed deel bedorven van de vol doening, die hun kon koesteren omtrent het welslagen van zijn pogingen om de interantionale aandacht voor het Duitse vluch telingenprobleem te vragen. Deze pogingen zijn enkele weken gele den bekroond door het bezoek, dat de minister, zelf een vluchte ling uit Silezië, aan de Verenig de Naties heeft gebracht. Lukaschek was over zijn Pary- se besprekingen zeer voldaan en was ervan overtuigd, dat Duits land een grote morele overwin ning heeft behaald door de erken- Volgens een bericht in de „Daily Mali" heeft de Britse be velhebber in de zone van het Suezkanaal, generaal Erskine verklaard dat een hoge Duitse officier in dienst van het Egyp tische ministerie van Oorlog is. Het zou generaal Von Farm- bacher zijn, een van de korps- commandanten van Rommel in Normandië. De Britse geheime dienst stelt een onderzoek in naar de aan komst in Egypte van voormali ge hoge officieren van het Afri- kakorps en van Duitse deskun digen op het gebied van marine en luchtmacht. Zij zouden belast zijn met het opleiden en adviseren van de Egyptische vloot, het leger en de luchtmacht. Ook in West- Duitsland wordt een onderzoek naar de herkomst van deze per sonen ingesteld, aldus het blad. Voorts bestaat het vermoeden, dat Duitsers behulpzaam zijn bij de bouw van een vliegtuig fabriek en N. O. van Oairo, die 10 vliegtuigen per week zou moeten vervaardigen. van het bos geprofiteerd en de waardering is hieraan evenredig. Overeenkomstig het ke plan werd de aanplanting in 19|l\tVededrerdergeeetectrificatie van de buitenwijken, waarvoor al vaak in de raad aandacht werd ge vraagd, werd een aanvang ge maakt De gemeente verleende fi nanciële medewerking aan de plan,- nen t.a.v. „Kykuit" en „Blypolder Door een speciaal tarief gasverbruik voor bedrUMoeleln- liehamelyke oefening annex af graving van een gedeelte van de ArOok'<de 'voorziening in een vol doende parkeergelegenheid, te combineren met diversei wide*e steeds dringender noodzakeiyk wordende, voorzieningen, had en heeft de volle aandacht. De bestaande behoefte aan woon ruimte maakt het nog niet m°|G. Hik op enigszins ruimere schaal over te gaagn tot onbewoonbaar verklaring van woningen die naar redelijke maatstaven van volks huisvesting en hygiene zeer zeker toengenavafveTbgeeteringen voorge schreven. Eén woning werd onbe woonbaar verklaard en 2 woningen werden door de eigenaar met goed vinden van het gemeentebestuur Fén geval van woning verbetering met gebruikmaking van de premieregeling werd behan- vossenhol gekomen, hadden daar een beetje gegraven en iets roods onderscheiden. Nu zijn die Jyllingse jagers niet van giste ren en hun eerste gedachte was dan ook, dat dat wel eens een vos zou kunnen zijn. Het was ook zo. Bij nader onderzoek bleek het de staart te zijn en één van de jagers wdst met de staart de hele vos aan de opper vlakte te krijgen. Het dier over leed er aan. De anderen pro beerden die methode ook eens en niet zonder succes. Zeven vossen werden het slachtoffer, allemaal bij de staart genomen Echt gebeurd, geen jagersdeens! meer nu de telefoonlasten voor vele gebruikers toch reeds zlja toegenomen. In de loop van 1952 zal vol gens een brief van de minister een definitieve regeling van de status der P.T.T. worden verkre gen, waarbij aan de wederin stelling van een P.T.T.-raad vol le aandacht zou worden ge schonken. De K. v. K. voorziet, dat deze rrrd r.ie-t izo tijdig toK, stand zal komen, dat hij over de aangekondigde tariefsverhogin gen advies zal kunnen uitbren gen. Zij verzoekt daarom langs andere weg contact met het 'be drijfsleven te openen. deitet jaar 1951 heeft zich geken merkt door een styging van de werkloosheid. Hoewel de omvang niet onrustbarend is, bedroeg het aauital mandagen toch 50 meer dan in 1950. De toename betreft niet een bepaalde sector, doch geldt vrijwel gelykeliik voor. alle beroepen. Een uitzondering hierop .maakt echter het bouwbedryf. Een werkloze bouwvakarbeider kwam de laatste jaren slaGJlt?.1sp?rad'!,c^ voor, doch eind 1951 bleek, v0°r- nameiyk ten aanzien van de schil dek, het aanbod de vraag te over treffen Dit heeft zich tot nu toe in 1952 voortgezet. Ingevolge de overbruggmgsrege- line werd uitkering verstrekt over 3076 mandagen in totaal tot wn bedrag van 15.501 (1950. 1682 DIEFSTAL van geld EN JUWELEN. Na een uitgebreid onderzoek is gebleken, dat bij de inbraak in een woonhuis aan de Saphati- straat te Amsterdam niet voor 30.000 aan juwelen en sieraden ïs gestolen, doch voor 13.000. De buit bestaat trouwens niet geheel uit juwelen. De waarde van de gestolen juwelen en sie raden is 4500. Er is voor 8500 aan geld gestolen. Inmiddels heeft het onderzoek de politie nog niet op het spoor van de misdadigers gebracht Een duister punt is opgelost, n.l. hoe het mogelijk was dat de die ven zo spoedig wisten in welke kast de kostbaarheden waren ge borgen. De heer W., de bewoner van SMOKKELAUTO NAAR LUIK GETRANSPORTEERD. De op de gemeenschappelijke grensweg tussen Mesch-Eijsdei» en 's Gravenvoeren (in België) aangetroffen gesloten vrachtwa gen, geladen met ongeveer drie duizend kilo ongebrande Belgi sche koffie, is door de Belgische douane overgebracht naar het douane-depót te Luik. Het lag blijkbaar in de bedoeling van de smokkelaars om dit grootscheep se koffietransport van België vla Nederlands gebied naar Duits land te doen geschieden. De heren geven kennelijk de voorkeur aan het risico van een dubbele grensoverschrijding bo ven het passeren van de streng bewaakte Belgische-Duitse grens. het buis en eigenaar van ae kost- Toch hadden zij pech, want do baarheden, was niet verzekerd. vrachtwagen slipte van de land weg en bleef in modder en de sneeuw steken, waarna de smok kelaars zich uit de voeten maak ten. Belgische douane-ambtena ren hadden enkele uren later een gemakkelijke vangst. In overleg met de Nederlandse douane- autoirteiten werd de smokkel waar door de Belgische douane voor gemeenschappelijke reke ning in beslag genomen. BRAND AAN BOORD VAN M.S. „PLATO". Aan boord van het 388 b.r.t. metende motorvrachtschip „Pla to" van de K.N.S.M- heeft zich een kleine brand in de machine kamer voorgedaan. Deze week is het sohip door een sleepboot de haven van Livorno (Italië) bin nengesleept, waar het thans nog ligt.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2