De prijzen van brood en spijsvetten Uit de Provincie De toekomst tvan China De Voorlichtingsbijeenkomst te Axel Vergadering Ambachtsschool te Oostburg De Chinese papegaai Verbluffende feiten uit de dierenwereld HET EUROPESE LEGER De Italiaanse bijdrage tot de Westerse defensie TWEEDE KAMER "n trekt ra^fn!6 thanS °Verb°dig AGENDA TERNEUZEN. AXEL EEDE. SLUISKIL. ZAAMSLAG. In de Tweede Kamer is gisteren gestemd over de moties, welke zijn mgediend bij de behandeling van de brief van de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning betreffende de wijziging van de prijzen van brood en spijsvetten. Alvorens daartoe wordt overee- va.nnKhy-erk,aart staatssecretaris van linijn naar aanleiding van de motie-Engelbertink, dat de rege ring het voorstel van de S.E.R. nauwkeurig zai bezien. Daarby zul len alle omstandigheden in be schouwing worden genomen. Zii benoudt zich alle vrijheid voor met n£ t°t het resultaat waar toe de nadere beschouwing aanlei- n^ri/n- geVe-n" Spr' rneent' da* er uortfn discussie nu geen enkel mis verstand meer kan bestaan. i? eer. Engelbertinli (KVP) verheugt zich over de duidelijke h1[ Van d-e staatssecx eiaui lnk,f^i2lge"S wordt zonder hoofde- Iyke stemming aangenomen de ge- WetegrlLm(°rH>Van 06 h-Cer Vande H)' waarin de rege ring wordt uitgenodigd ten suue- digste voor volksbrood een maxi mumprijs vast te stellen, welke ge baseerd 13 op de kostprijs, zonder toepassing van de z.g. compensatie gedachte, vermeerderd met een re- delyke ondernemerswinst k>e motie van de (CPN), waarin wordt gezegd dat de regering maatregelen dient te dm een redeiyke winst voor d° b, s °P het volksbrood ga af^ van' Zri°nde?.£at dit tot verho ging van de prijs- voor de consu ment leidt, wordt verworpen met 72 tegen G stemmen, die der CPN De waar1nV£nweaheer Hake" <CPN), mnfila J de resering op wordt prhf ter?mg?n k® verh°g'ng van de U o te brengen op het peil mét 72^^'195(?' yvordt verworpen CPN stemmen, die der mo.ties van de heer Gort zak ondergingen hetzelfde lot. De veranderingen in de grondwet. De Kamer is daarna verder ge- fiWin met de algemene beschou wden over de wenselijkheid van grondswetherziening. ?.e heer Oud (VVD) is van oor- de®J\.dat dP grondwet te vaak wordt herzien. We herzien de grondwet alsof het een winkelslui tingswet of de drankwet is, aldus spr., en dat is fout. Vroeger ge beurde dat niet zo frequent De herzieningen waren steeds het ge volg van grote bewegingen. Spr. verklaart de urgentie der wetsontwerpen niet in te zien. Het probleem van de revolution- naire volksvertegenwoordiger be sprekend, zegt hij nooit enthousiast over dit punt te zijn geweest. Het ontnemen van het lidmaatschap van vertegenwoordigende lichamen aan iemand, die door de kiezers is aangewezen, acht spr. principieel in strijd met het beginsel van de volksvertegenwoordiging. Anders is het natuurlek als iemand uit hel lidmaatschap is ontzet. Maar dat is iets anders dan wanneer men een politiek orgaan het lidmaatschap laat ontnemen. Als een dergelijke bepaling in de grondwet wordt op genomen, zou er z.i. in de practy'k niet veel van terecht komen. Het optreden van revolutionnaire volksvertegenwoordigers is niet zo gevaarlijk, want het is een optre den in het openbaar. Gevaarlijk is de ondergrondse activiteit en daar doen we niets mee, aldus de heer Oud. Hy vraagt of men wel ooit onwettige middelen in de Kamer heeft aanbevolen. De enige keer dat het gebeurd is, was in 1918 toen de heer Troelstra in de Kamer het woord voerde. De heer Oud merkt op, dat er in ons land grote vryheid bestaat. Men komen van een nieuwe rechtsorde kan van alles nastreven, als het merkt spr. op, dat dit voorstel tot wettige middelen ge- ongewenste repercussies heeft ge- maar met schiedt. Over de motie-Romme wil hy daarom zyn stem voorbehouden. Hq vraagt zich af, of er langs de weg van het strafrecht niet iets te doen is. Als de regering dat alle- leid, omdat men in Indonesië er aanstoot aan heeft genomen en de Nieuw-Guinea-kwestie weer sterk naar voren heeft gebracht. Maar als er een herziening aan de orde wordt gesteld, is het z.i. toch lo maal wil onderzoeken, vindt hy het gisch dat de nodige wijzigingen best, maar voor de vervallenver klaring van het lidmaatschap voelt hy niets. Wat de kwestie der pers vrijheid aangaat, zegt spr., dat deze vryheid haar sterkste steun moet vinden in de geest die in volksver tegenwoordiging en regering leeft en die niet los staat van de geest van het volk. Censuur door de re gering verwerpt de heer Oud. Hy vreest allerlei moeiiykheden, die het prestige der regering zullen schaden. De heer De Groot (CPN) ver klaart, dat zyn fractie geen be hoefte heeft aan herziening van de grondwet. Spr. wenst de grondwet te verdedigen tegen pogingen om de grondrechten van het volk te ontwrichten. Het betoog van de heer Romme bestrijdend, noemt hy hem vijand no 1 van de democratie in Neder- and en de clericaal-fascistische dictator in hope. De party van de teer Romme wenst helemaal geen 'rondwet en volgt de instructies /alt Wallstreet en het Vaticaan. Spr. betoogt, dat wat de motie van de heer Romme wil, thans na veer den jaar weer aan de orde wordt jesteld, omdat het fascisme in duitsland, gesteund door Amerika, de kop opnieuw opsteekt. Aan uitbreiding der Kamers teeft spr. geen behoefte. De moei- ykheden liggen niet in het aantal eden, maar in de werkwyze der Kamer. De heer Schouten (AR) acht de motivering van het beleid der rege ring by de instelling der staats commissie zwak. Op de keuze der jnderwerpen voor de grondwets herziening heeft de commissie geen invloed gehad. De keuze was aan de regering. Het verwondert spr., dat twee urgente onderwerpen vervallenverklaring van het lid maatschap van revolutionnaire volksvertegenwoordigers en pers vrijheid er thans niet by zijn. Hy betreurt de beslissing om de ze punten niet op te nemen. De kwestie der persvrijheid be sprekend vestigt hy de aandacht op de gevaren van een voortdurend apert onjuiste volksvoorlichting. Hq is van oordeel, dat de bestrij ding van dit gevaar niet langs de weg van preventief toezicht moet geschieden. De heer Zandt (SG) verklaart niet te begrepen, dat de onderteke naars van de motie geen bezwaar maken, dat in de organisatie der V.N. revolutionnairen opruiende taal spreken. De minister-president, de heer Drees, deelt mede dat de verdedi ging der ontwerpen in hoofdzaak zal geschieden door de minister van Binnenlandse Zaken. Spr. gaat in op de redenen, waar om bepaalde voorstellen wel en an dere niet zyn gedaan. De hangende Indonesische kwestie heeft vertra gend gewerkt op de benoeming der commissie en de vraag was, of de sfeer wel goed was om tot een al gehele herziening over te gaan. Het belangrykste is z.i. dat de weg wordt opengemaakt voor de mogeiykheid van supranationale organen. Dat is het voornaamste punt, dat urgent is, al is het thans nog niet aan de orde. Wat de uitbreiding van het aan tal Kamerleden aangaat, herinnert spr. aan de rede van de toenmalige Kamerpresident, mr Van Schaik, in 1937 over dit ontwerp. In 1948 is hij erop teruggekomen. Men heeft het toen bij de begroting be schouwd als een verlossend woord. Ten aanzien van het tot stand- (Slot.) Na de zeer uitvoerige rede van de heer J. M. van Bommel van Vloten en na de vertoning van de film was 't woord aan de heer P. J. Bom, die sprak over „De Coöpera tieve aan- en verkoop van vee". Deze spreker wees erop dat in wezen de coöperatieve gedachte moet doorwerken, nu men op dit gebied over niet minder dan 3000 vormen van coöperatie kan spre ken. Hij wees op de tyd van 1880 tot 1900 toen de verhoudingen in de landbouw en op ander terrein er toe hadden bijgedragen dat ge sproken kon worden van een a.h.w. apathisch worden van de gehele bevolking, hetwelk vooral zijn oor zaak vond in de grote afhankelyk- heid van de handel. Het gebeurde in die dagen dat 100 kg veevoer vermengd werden met ongeveer 50 kg zand. Zodoende kwam onder drang der schrijvende omstandig heden een staatscommissie tot stand, die verschillende resultaten vaststelde als een groot tekort aan gericht onderwas en voorlich ting, zodat het individualisme wel moest domineren. Voor deze stre ken is het wyien de heer Vorste- man van Oyen geweest die zich op dit gebied een naam heeft verwor ven door zyn pioniersarbeid. Het heeft lang geduurd voor men toe was aan de coöperatieve aan- en verkoop van vee. Steeds krach tiger begon het landbouwvereni- gingsleven zich te oriënteren. Ge durende de eerste wereldoorlog kon men de eerste symptomen aanwij zen die gingen in de richting van coöperatieve aan- en verkoop van vee. Het was in Friesland dat hiertoe de eerste stoot werd gegeven. On der auspiciën van de Friese Mij van Landbouw te Akkrym werd een coöperatie opgericht die met 129 leden begon, maar uitgroeide tot een ledental van 1000. Een abattoir werd gesticht. Enkele ja ren heeft men het moeilijk gehad. Men heeft echter volgehouden en in Friesland heeft men daardoor geprofiteerd van de in dit opzicht voortgaande ontwikkeling. Vooral na de bevrijding wist men ook in het Zuiden nodige armslag te ver werven en spr. schetste de beteke nis van de melkproductie voor een provincie als Zeeland. tüerna volgde een uiteenzetting van de werkwyze op economisch en practisch-administratief gebied. Vooral het by de in het Landbouw- huis gevestigde „Zecova" in ge bruik genomen overzichtelijke boekhoud-systeem zal van invloed zyn en bijdragen voor een verdere gunstige ontwikkeling. Door mid del van de „Zecova" zal de coöpe ratie op dit terrein verder leiden tot de nodige machtspositie. Een bedrüfspolitiek op lange termijn zal, naar spr. meent, leiden tot een volledige emancipatie op dit ter rein. Door het stellen van vragen wer den nog enkele onderdelen nader verduidelijkt en zo werd tenslotte deze vergadering door de wnd. voorzitter onder dankzegging voor de betoonde aandacht gesloten. worden aangebracht in de artike- len, die spreken van Indonesië. In de kwestie van het doen ver vallen van het lidmaatschap van revolutionnaire volksvertegen woordigers acht spr. het bezwaar lik buiten de kiezer om verande ring te brengen in de vertegen woordigende lichamen. Dat de zaak urgent is, lijkt hem aanvechtbaar. Als de motie wordt aangenomen, zal de regering de zaak nader be zien. De minister van Binnenlandse Zaken, de heer Beel, herdenkt de arbeid van wijlen minister Van Maarseveen ten behoeve van de onderhavige voorstellen. De ontwerpen worden gedragen door een versteviging der demo cratische gedachte en versterking van de volksinvloed. Gezegd is, dat enige afgevaardig den geen enthousiasme voor de voorstellen hebben. Spr. verklaart dat te kunnen begrijpen, maar men moet begrip hebben voor de bedoe ling der regering om de Kamer in de gelegenheid te stellen vóór de algemene verkiezingen haar stand punt te bepalen. De kwestie van de vergoeding voor het seniorenconvent lijkt mi nister Beel een materie, die aller eerst door de Kamer moet worden HEDEN: AXEL: C. Jansen, naast Postkantoor, 6.30 uur: Alg. ledenvergadering Zeeuwse Melkfederatie. HONTENISSEGemeentehuis 2 uur: Aanbesteding uitvoe ren riolerings- en bestra- tingswerken. TERNEUZEN: Hotel „Des Pays Bas", 8 uur: Z.V.U., Lezing Dr. H. Brugmans. bekeken. Te kwart over vijf wordt de ver gadering gesloten. Een incidentje in de Kamer. Tijdens de vergadering van de Tweede Kamer wierp een bezoek ster der publieke tribune een bun deltje papieren, bevattende een open brief, naar beneden. Terwijl de papieren omlaag dwarrelden, werd de bezoekster van de tribune verwijderd. Het bleek de echtge note van de ondertekenaar van de open brief te zyn. Proces-verbaal is tegen haar opgemaakt wegens verstoring der orde in de Kamer. In deze open brief beklaagt zich een inwoner van Duivendrecht (H. P.), die zich bedryfsleider noemt van een constructiewerk plaats met circa 250 man perso neel, erover dat by hem woonruim te is gevorderd en de burgemees ter zonder kennisgeving zijn huis zou hebben laten openbreken, ter- wyi in een desbetreffend rechtsge ding nog geen uitspraak zou zyn gedaan. Steller is van mening, dat hy op allerlei wijzen in zyn bedriif wordt tegengewerkt en dat „brood roof" op hem wordt gepleegd. De architect van het Japanse vredesverdrag en adviseur van Je Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft in een radio-vraag gesprek verklaard, dat de Ver. itaten een buitenlandse politiek moeten voeren, die het ,,het communistische regime in China zo moeilijk mogelijk zou ma ken." Volgens hem moeten de V. S. „hun vastberadenheid tonen om het Chinese vasteland niet onder communistische controle te la ten." Op de lange duur kan geen bar rière tussen Japan en het vaste land in stand worden gehouden „dus dienen wij de aard van het regime op het vaste land van China te veranderen", aldus Dul les. Waarnemers in Londen menen, Roy Chapman Andrews, de be kende Amerikaanse ontdekkings reiziger, heeft kortgeleden een boek laten verschijnen dat mel ding maakt van een aantal ver bluffende feiten uit de dierenwe reld. Dr Andrews schrijft hierin o.a. Er bestaan vlinders die elkaar op een afstand van 3,2 km rui ken kunnen. De gehoornde pad kan inder daad, zoals reeds bij geruchte be kend was, bloed uit zijn ogen over een afstand van enkele voeten jpuiten. Roodborstjes kunnen wormen onder de grond horen kruipen. Jonge zeehonden schreeuwen ils hun moeder hen leert zwem men. Sidderalen kunnen electrische schokken geven die sterk genoeg zijn om een paard te doen neer storten. Enkele soorten kangeroes zijn bij de geboorte niet groter dan een aspirinetabletje. Vampiers zuigen geen bloed maar ze maken met hun scherpe tanden kleine gaatjes in de huid en likken het uitstromende bloed met hun tong op. Kameleons veranderen, evenals mensen die blozen door een hevi ge emotie van kleur en dit heeft dus niet te maken met camou flage. dat deze uitlatingen van Dulles de „politieke storm" in Engeland over de politiek in het Verre- Oosten mogelijk zal accentueren. De labourpartij vreest, dat de conservatieve regering door zich aan de zijde van de Amerikaanse politiek ten opzichte van China te scharen in een oorlog met Chi na verwikkeld zou kunnen ra ken. Functionarissen wijzen er op, dat Dulles, een republikein, geen lid van de Amerikaanse regering is en dat hij als „particulier" heeft gesproken. Zij menen ech ter reden te hebben om te gelo ven, dat vragen over de implica ties van Dulles, uitlatingen zul len worden gesteld, hetzij in Washington, hetzij bij het bezoek aan Londen van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Acheson. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken te Wa shington heeft geen commentaar willen leveren op een bericht in de „Wallstreet Journal", volgens hetwelk communistisch China op het ogenblik militair en econo misch sterker is dan een jaar ge leden. Ondanks de Koreaanse oorlóg en Amerikaanse blokkade is het Chinese communistische leger beter uitgerust en beter ge oefend, aldus dit bericht. Het raamt, dat China ongeveer 1400 gevechtsvliegtuigen, een groeiende reserve geoefende vlie gers en een netwerk van vlieg velden heeft. Berichten in Chi nese bladen en meldingen van vluchtelingen duiden er op, dat de regering in Peking haar poli tieke controle ondanks binnen landse ohtevredenheid heeft ver sterkt, aldus hqt blad. De „Wallstreet Journal" voegt eraan toe, dat ,,de inflatie in Chi na toeneemt, dat voedsel en kle ding schaars is en dat industria lisatieplannen ziin opgeschort". TERNEUZEN Sleepboot „Schelde" heeft mobilifoon. Men deelt ons mede, dat de sleepboot „Schelde" van de rede rij W. Muller voorzien is van een mobilifoon. Het is nu dus moge lijk deze sleepboot via de rijks- teiefoon op te bellen, terwijl uiteraard ook het omgekeerde het geval is. Feestavond A.B.V.A Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Algemene Bond van Ambtenaren trad voor de afd. O. Z. Vlaanderen van deze organi satie het Ned. Cabaret op, waaraan werd meegewerkt door Cissy Moo- ten, Ab Hofstee, Jan Hagoort, Ad Veen en André Carell en Marianne v. d. Bergh. Doordat een groot aantal leden verstek liet gaan, was het Concert gebouw niet geheel bezet, wat af breuk deed aan de sfeer tydens de uitvoering der diverse nummers. Ad. Veen met de clavioline oogst te veel succes, zoals eveneens Cis sy Mooten en Ab Hofstee met hun zang. Jan Hagoort toonde verbluf fende staaltjes van goochelkunst. André Carell kreeg een verdiend applaus in z'n „Aapjeskoetsier" en in de sketch „Heden en Verleden", waarin hy samenspeelde met Mar. v. d. Bergh. Vóór de aanvang sprak bondsbe- stuurder de heer J. van Dijck. De A.B.V.A. neemt met haar meer dan 57.000 leden de tweede plaats in. In 5 jaar groeide het ledental van 41.000 tot 57.000. Spr. wees op de voor de leden door de bond bereikte resultaten, doch mag dit geen aanleiding zyn om op de lauweren te rusten. Onder de leus „Opnieuw vooruit" gaat de bond verder, en ieder lid worde een propagandist, zodat ook zy die nog niet georganiseerd zyn in de rijen van de A.B.V.A. komen. Het was een geslaagde feest- en propaganda-avond, waarbij het jammer was, dat, in tegenstelling met vorig jaar, te veel stoelen in het Concertgebouw leeg bleven. De lustrumrevue „Wy vieren feest" had beter verdiend. „Mondaccordeola". Dinsdagavond gaf de plaatse lijke vereniging „Mondaccordeo la" in „Het Centrum" haar jaar lijkse uitvoering voor een geheel gevulde zaal. De avond stond in het teken van het luisterspel: „Van het land dat ik liefheb; van het land waar ik woon", een tendenzstuk dat vrij langdradig was. Aan de vertolking hiervan wer den, voor wat voordracht en ar ticulatie betreft, eisen gesteld waartegen vele der mannelijke en vrouwelijke executanten niet bleken te zijn opgewassen. Als geheel bleek het stuk wel aan de smaak van het audito rium te hebben voldaan. Het volledige „Mondaccordeo la" liet zich onder leiding van de heer W. de Meulemeester uit Terneuzen zowel vóór als na de pauze horen, gevolgd door het optreden van de Terneuzense „Waikapua Hawaiïans". Deze soort muziek valt momenteel bij de brede massa het meest in de smaak en zo oogstten de beide ensembles dan ook een daverend applaus. Een tot in de kleine uurtjes durend bal besloot het geheel, dat hedenavond nogmaals zal worden aangeboden aan de Axel- se ouden van dagen, hetgeen zeker als een lofwaardige geste beschouwd moet worden. De heer J. Karremsns van Sluiskil opende en sloot de feest avond. Verkeersongeval. Woensdagmiddag reed op de rijksweg Aardenburg--Eede de schilder J. van S. met zyn bakfiets. Ter hoogte van Stroopuit passeer de hem een bus van de S.B.M., die daarop plotseling stopte, waar door ook v. S. moest afremmen. Door de gladheid van de weg slip te de bakfiets, die op de bus te recht kwam. Van S. liep een vry ernstige hoofdwonde op. Na door dokter Ryk verbonden te zijn, kon v. S. weer huiswaarts keren. Overplaatsing. De postcommandanl der rykspo- litie, wachtmeester le klasse C. Frankevylle alhier is overge plaatst naar Hontenisse. Cabaret-Variété. Onder bevredigende belangstel ling vond Dinsdagavond in de zaal-Meert een cabaret-variété plaats met de opvoering van de revue „Ziede gij mij gère". Vlot en charmant wist Paul Duval het geheel aan elkaar te rijgen, waarbij vooral zijn levensliedjes „Jong" en „Boerenkinkels" bij zondere vermelding verdienen. De bekende radio-virtuoos Pier re Theunee verraste de aanwezi gen op kunstige accordeonnum mers. Zijn nummers op verzoek waren onovertroffen. De Ikarische spelen en acroba tiek, gebracht door de internatio nale artisten en antipodisten Car lo en Rivano, waren hoogtepun ten by uitstek. Met ademloze stilte werden hun toeren gevolgd terwijl zij na de pauze met komi sche acrobatiek als Slim en Sloom de toeschouwers hartelijk deden lachen. De komische schetsen „De in casseerder" en „Het jubileum" werden op verdienstelijke wijze en met de nodige hilariteit, opge voerd. In de namiddag liep het met de voorstelling voor de kinderen storm. De zaal was geheel ge vuld, toen het gezelschap met de voorstelling begon. Het zou ons te ver voeren dit interessante kinderprogramma geheel te be schrijven. Wij willen enkele noe men: De sprekende pop „Tinus", een knap staaltje van buikspre ken, en niet te vergeten de goo cheltoeren van Oom Paul. Bijzonder de zangwedstrijd sloeg in, waaraan voor de eerste drie winnaars een mooie prijs was verbonden. De door de Bel gische radio-omroep bekende „Lagio's deden als clown de kin deren gieren van het lachen, waarbij ook Pierre Theunee als accordeonnist zich weer byzon- der van zijn taak kweet. Verkeersborden in de Zandstraat. Daar zich de laatste tijd ter hoogte van de school herhaalde lijk ongevallen voordoen door het plotseling oversteken van de scholieren, heeft men om de De vereniging „De Ambachts school voor Oostburg en omstre ken" kwam Dinsdagavond in Hotel De Vuijst in vergadering bijeen. Als voorzitter fungeerde notaris Mijs uit Oostburg. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer Iz. A. Brak man, bleek, dat met belang stelling naar het gereedkomen van de nieuwe sohool is uitge zien. Volgens het bestek zou het gebouw half October opgeleverd moeten zijn. Door verschillende oorzaken is dat niet op tijd ge schied. Naar alle waarschijnlijk heid zal het gebouw vóór 31 Maart gereed zijn. In de Paasvacantie zou de ver huizing plaats vinden, waarna door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 86) Nadruk verboden. Chan droeg een blad, hoog op gestapeld met schotels, naar bin nen. Hij zette twee borden dam pende soep op de tafel- „Verwaardig u, zich bij mij aan te sluiten", stelde hij voor. „Eer ste gang is opgediend met vrien delijke bijstand van blik-opener." „Een oud merk, nietwaar, Charlie?" lachte Bob, aanzittend. „Ik wed, dat het lekker is. Je bent zo iets als een tovenaar in de keuken." Zij begonnen te eten. „Ik heb er over zitten den ken", ging de jongen voort, „en nu weet ik waarom ik dit gevoel van onrust heb in de woestijn. Het komt, omdat ik me zo vrese lijk klein voel. Kijk eens naar mij, en kijk eens het raam uit, en vertel me dan eens, hoe ik er aan kom, als een persoonlijkheid door de wereld te willen stappen." „Geen kwaad gevoel voor blan ke, dit te ondervinden," verze kerde Chan hem. „Chinees heeft het altijd. Chinees weet, hij is nietige zandkorrel op strand van eeuwigheid. Met welk gevolg? is kalm en rustig en nederig. Geen zenuwen, gelijk springen de, wippende Kaukasiër. Leven voor hem niet zo veel kwelling." „En hij is er gelukkiger om", zei Bob. „Zeker", antwoordde Chan. Hij zette een schoteltje zalm uit het blik neer. „In San Francisco ik steeds blanken aanschouwen, warm en opgewonden. Leven ge lijk koorts, altijd erger wordend. Waarom? Waar eindigt het? Zelf de plaats als Chinezenleven, denk ik." Toen zij gegeten hadden, pro beerde Bob te helpen met afrui men, maar hy werd beleefd afge wezen. Hij ging de radio aanzet ten. De sterke stem van iemand met leren tong vervulde de ka mer. „Nu, mensen, wij geven van avond een ware traktatie; Norma Fitzgerald, van „Op een Juni avond", dat nu in de Mason Schouwburg gegeven wordt, zal zingen wat zul je zingen, Nor- ma? Norma zegt, dat u dat maar moet afwachten." Bij het horen van Norma's naam, riep Eob de speurder, die vol verwachting binnen kwam en ging staan luisteren. „Hallo, mensen", klonk de be groeting der zangeres. „Ik ben blij, dat ik weer in Los Angelos ben." „Hallo, Norma", zei Eob, „laat ije liederen maar eens waaien. Twee heren in de woestijn willen even met je praten. Vertel eens wat van Jerry Delaney. Ze had hem zeker niet gehoord, want ze begon te zingen met een heldere, mooie sopraanstem. Chan en de jongen luisterden |j zwijgend. „Weer een geheim van blan ken", merkte Charlie op, toen ze geëindigd had. „Zo dicht bij haar, en toch zo ver weg weg. Het schijnt mij goed, dat wij deze dame spoedig gaan bezoeken." „Ja maar hoe?" vroeg Bob „Dat komt in orde", zei Chan en verdween. Bob trachtte te lezen. Een uur later werd hij gestoord door de telefoonschel, en een vrolijke stem beantwoordde zijn „Hallo". „Nog steeds smachtend naar de stralende lichten?" „Ja, zeker", antwoordde hij. „Nu, de bioscoop is in de stad. Kom maar gauw," Hij ging haastig naar zijn ka mer. Chan had vuur aangelegd op de patio en zat er voor; het v/arme licht flikkerde op zijn gevuld, onaandoenlijk gezicht- Toen Bob terug kwam met zijn hoed, ging hij even naast de speurder staan. „Krijg je nieuwe, denkbeel den?" vroeg hij. „Over een raadsel?" Chan schudde het hoofd. „Neen. Op dit ogenblik ben ik ver weg van Maddens ranch. Ik ben in Hono lulu, waar nachten zacht en zoel zyn, niet gelijk kille woestijn- duisternis. Moet erkennen, mijn hart is een weinig waar van ver langens naar huis. Ik zie vóór mij nederige woning, waar lantaarns gloeien en mijn tien kinderen zijn daar in kring geschaard." „Tien!" riep Bob- „Grote go den dat noem ik vader zijn!" „Heel trots", zei Chan. „U gaat weg van hier?" „Ik ga een poosje naar de stad. Juffrouw Wendell heeft mij op gebeld het sohijnt, dat de bio scoopmensen er zijn. Zeg eens, ik heb zoeven bedacht Madden heeft beloofd dat ze morgen hier mogen komen. Ik wed, dat de baas het helemaal vergeten heeft." (Wordt vervolgd.) eind April het gebouw officieel in gebruik zal worden genomen. De leerlingen hebben een groot aantal inventarisstukken voor de nieuwe school vervaardigd. Jammer is het, dat een verzoek om het leerplan te mogen uit breiden met de vakken land bouwwerktuigen, electrotechniek en meubelmaken is afgewezen. Op 21 Maart verkregen 12 tim merlieden en 26 bankwerkers een getuigschrift van de dag schoolcursus. Naar de tweede klasse werden 12 timmerlieden en 37 bankwerkers bevorderd. Niet bevorderd werden 5 tim merlieden en 11 bankwerkers. Voor de nieuwe cursus meld den zich 54 leerlingen aan, 35 smeden-bankwerkers en 19 tim merlieden. De nieuwe cursus op 1 April begon met 46 bankwerkers en 26 timmerlieden in de eerste klasse. 41 bankwerkers en 15 timmer lieden in de tweede; in totaal dus 128 leerlingen. Van 1 April31 December ver trokken 6 leerlingen, terwijl i ïieuwe leerlingen werden inge schreven. Op het eind van het jaar 1951 waren dus 131 leerlin gen aanwezig. De diverse West Z.-Vlaamse gemeenten leverder. hiervan: Aardenburg 17, .Bres- kens 17, Biervliet 5, Cadzand 3, Eede 1, Nieuwvliet 6, Groede 8, Hoofdplaat 7, Oostburg 13, Re- tranchement 4, Sluis 9, Schoon- dijke 20, Waterlandkerkje 3, IJzendijke 15, Zuidzande 2 en Klerken (B.) 1. Aan de avondschool verkregen op 15 Maart 14 leerlingen het diploma. Op 1 October ving de avondschool aan met 72 leerlin gen. Na 1 October meldden zich nog 4 leerlingen. De leerlingen komen uit Aardenburg 8, Bier vliet 4, Breskens 7, Cadzand 6, Eede 1, Groede 4, Hoofdplaat 2, Rétranchement 6, Oostburg 15, Sluis 13, Schoondijke 7, IJzendij ke 4, Zuidzande 1, Nieuwvliet 5, Waterlandkerkje 1 en België 1. Aan inkomsten en uitgaven sloot de rekening voor de dag school met 59-312,89, die van de avondschool met 5694,18. automobilisten hierop attent te maken, verkeersborden geplaatst Ook voor het oversteken van de verkeersweg heeft men speciale oversteekplaatsen aangebracht. De politie-autoriteiten hebben de kinderen gewaarschuwd, dat al leen van deze plaatsen voor het oversteken van de weg gebruik mag worden gemaakt. Wordt daar niet de hand aan gehouden, dan is elk ongeluk, dat hun over komt, voor eigen risico. Een ver betering, die gezien het drukke verkeer ter plaatse van harte mag worden toegejuicht Teraardebestelling oud-burge meester S. van Hoeve. Op de algemene begraafplaats alhier is Dinsdagmiddag het stof felijk overschot van oud-burge meester S. van Hoéve ter aarde besteld. De belangstelling voor deze droeve plechtigheid was zeer groot. De lijkbaar werd van het begin der begraafplaats door fa milieleden en vrienden naar het graf gedragen. Een groot aantal autoriteiten volgde de lijkstoet. Wij merkten o.m. op het college van B. en W. van Zaamslag, de burgemeesters van Terneuzen en Zuiddorpe, de heer Maris, gemeente-secietaris van Axel, Ds. Talma van 's-Heer Arendskerke, het voltallige be stuur der Coöperatieve Beetwor telsuikerfabriek te Sas van Gent, enige bestuurders der Nutsspaar- bank te Vlissingen, de hoofden der Zaamslagse scholen, vroegere politieambtenaren van Zaamslag en het volledige personeel van de gemeente-secretarie, terwijl ver der nog vele vrienden van de overledene, ook uit omliggende gemeenten, de stoet op de doden akker volgden. Nadat de kist in het familiegraf was bijgezet, herinnerde Ds. J. J. Ritsema, Gereformeerd predikant alhier, aan de uitgesproken wens, dat aan deze groeve geen toespra ken zouden worden gehouden. Hierop las Ds. Ritsema de on berijmde 91ste Psalm en vervolg de: „Dit is Gods Woord, dat om een antwoord vraagt en wij wil len dat uitspreken met de ge loofsbelijdenis „Ik geloof in God den Vader." Ds. Ritsema besloot met het uitspreken van het „Onze Vader". Een familielid dankte hierop voor de laatste eer aan de over ledene bewezen. Diep onder de indruk verlieten allen de dodenakker. HARDE WOORDEN VAN HEUILLARD. In het tweede deel van het debat sprak Georges Heuillard, een radicaal van Rouen, wiens gezondheid door gevangenschap in het kamp Buchenwald ge ruïneerd is. Hij zeide: „Ik wens niet, dat mijn zonen en klein kinderen aan de zijde strijden van de beulen van hun vader. Wantrouw de Duitsers altijd. Herbewapen Duitsland niet". De vergadering luisterde in volledige stilte. Een luid applaus begroette echter de verkiarmg. De miniser van Buitenlandse Zaken Schuman, begaf zich naar de spreker en drukte zijn hand. Paul Devinat (radicaal) steun de het plan voor een Europees leger, doch zeide, dat Frankrijk waarborgen voor steun in Indo china van zijn bondgenoten zou moeten verkrijgen, zodat de Franse strijdkrachten in Europa geen gevaar zouden lopen nu meriek door Duitse troepen over vleugeld te worden. De socialistische fractie is voornemens aan het slot van het debat een motie in te dienen, waarin wordt erkend, dat „de versterking van de vrije volken waarschijnlijk onder voorbehoud van noodzakelijke garanties, een Duits deelnemen aan de Euro pese verdedigingsgeïneenschap met zich zal brengen". De motie spreekt zich uit voor een verenigd Europa en 'n Europees leger. Behalve opschor ting van een besluit ten Opzich te van de W.-Duitse herbewape ning, vraagt de nrotie in de tus- sentijd bespoediging van de her bewapening der andere Weste lijke landen. W.-Duitsland zou niet kunnen worden toegelaten tot het Atlantische pact, „daar het pact alleen die landen ver enigt, die geen andere aanspra- üen of doel hebben dan de ver dediging van hun vrijheid".. De Italiaanse minister van Defensie, Randolfo Pacciardi» heeft bekendgemaakt, dat Italië tegen het eind van de maand 4 infanteriedivisies en 3 gespecia liseerde brigades ter beschikking van het leger van generaal Eisenhower in Europa zal heb ben gesteld. Hij zeide, dat 3 di visies en 3 aparte brigades het vorig jaar aan generaal Eisen howers strijdkrachten waren overgedragen. De vierde infanteriedivisie zal binnen enkele dagen worden overgedragen. Italië heeft toegezegd 12 vol ledig uitgeruste divisies aan hot Europese leger in het verband van de Navo te zullen bijdragen. Het tempo waarin de resterende divisies, zullen worden gevormd zal naar verwacht wordt te Lis sabon worden bepaald.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2