BELGISCHE REGERING VERSLAGEN Minister Drees Bevolking brengt laatste eer aan Koning George Opnieuw crisis in Egypte? Franse Nat. Vergadering over Europese leger De onderhandelingen in Korea Het kabinet treedt niet af over de kwestie Nieuw-Guinea De eis tot ontslag van Mr. Suhardjo WOENSDAG 13 FEBRUARI 1952. 7e Jaargang No. 1959. De regering Van Houtte is in de Kamer met 91 (Soc, Lib. enComm.) tegen 84 stemmen (CVP), bij 1 onthouding verslagen in een stemming over België's vertegenwoordiging bij de teraardebestelling van koning George. WEERSVERW ACHTIN G. HOOGWATER. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel m^er 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnumme'Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Frankering bii Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Né. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs5,20 per kwartaal: per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. vterwchllnt dagelijks ITltgeeisteT N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen De stemming betrof een socia listische motie van afkeuring, waarin de behandeling van Bel gië's vertegenwoordiging bij de begrafenis te Londen wordt be treurd. Na de stemming verliet pre mier Van Houtte de regerings- bank om elders in het gebouw van de Kamer zjn collega's en de partijleiders te raadplegen. DE REGEKING BLIJFT. Zoals bekend had koning Bou dewijn besloten niet zelf aan de plechtigheden deel te nemen doch zijn broer, prins Albert, te zenden. De stemming in de Ka mer, waar de C.V.P. de meerder heid heeft, viel in het voordeel van de oppositie uit, doordat een aantal C.V.P.-leden niet aanwe zig was. Eerste minister Jean van Houtte verklaarde, nadat 't resultaat der stemming bekend was, dat de regering hieruit niet de consequenties zou trekken, aangezien de stemming bij ver rassing was geschied. Spaak (Soc) en Devèze (Lib.) betoog den met nadruk, dat de stem ming regelmatig was geschied en dat de regering haar ontslag moest aanbieden. De voorzitter, Frans van Cau- welaert, was van mening, dat de regering over haar beslissing moest beraden. Toen hierop de behandeling van de begroting van buitenland se Zaken werd voortgezet, ver liet de oppositie luid proteste rend de zaal. HUIJSMANS INTER. PELLEERDE. De socialist Kamiel Huysmans verzocht de regering in de vorm van een interpellatie haar hou ding te herzien met betrekking tot de samenstelling van de Bel gische afvaardiging naar de be grafenis van koning George te Londen. Dat prins Albert de plechtig heden te Londen zou bijwonen, had in brede knngen der bevol king ontsteltenis gewekt. Vol gens de kranten zou -eerste mi nister Van Houtte zelfs gedreigd hebben het ontslag van zijn re gering aan te bieden, doch het paleis zou hebben doen weten, dat de beslissing van de koning onherroepelijk was. Huijsmans onderstreepte in zijn uiteenzet ting, dat alle landen door het staatshoofd te Londen vertegen woordigd zullen zijn en dat slechts de Belgische koning niet aanwezig zal zijn. Hij noemde dit beschamend voor de Belgen en een belediging voor het En gelse volk. Hij wilde niet over de houding van de koning discussië ren, aangezien deze volgens de grondwet onschendbaar is en nog geen grote ervaring heeft. De ve-ant woordelijkheid in deze pijnlijke aangelegenheid, zo be toogde hij, berust bij de rege ring. Hij vroeg zich af, wat wel de motieven mogen zijn dat de koning zich heeft onthouden van deelneming aan de plechtigheid te» Londen en verklaarde, dat' In een interview, dat hij tijdens zijn verblijf in de Verenigde Sta ten had met een vertegenwoor diger van het weekblad „The United States News and World Report" en dat eerst Maandag te Washington werd gepubliceerd, werd aan Dr. Drees de vraag ge steld, of Nederland in staat zou zijn 't bestuur over West Nieuw- Guinea te blijven uitoefenen. Dr. Drees antwoordde hierop, dat daarover te Den Haag onderhan delingen gaande zijn, doch dat hij niet gelooft, dat er in deze kwes tie een oplossing kan worden ge vonden en ook niet, dat de be sprekingen in Den Haag, wat de kwestie Nieuw-Guinea betreft, met succes zullen worden be kroond. Zolang, aldus Dr. Drees, de bevolking nog niet 't ontwik kelingspeil heeft bereikt waar op zij zelf over dit punt zal kun nen beslissen, blijft Nieuw-Gui nea onder Nederlands bewind. Intussen vormt het vraagstuk Nieuw-Guinea ongetwijfeld de voornaamste moeilijkheid in de verhouding Indonesië en Neder land. Dr. Drees voegde hieraan toe, dat hij het bewind over Nieuw-Guinea door Nederland, voor Nederland niet een kwestie achtte van strategisch belang, doch dat het dit wel was voor Australië, dat in West Nieuw- Guinea een schild ziet voor zijn .veiligheid, hetgeen het in de laat ste oorlog ook gebleken is te zijn. Australië is zich hiervan zeer sterk bowust en stelt zich op het Nederlandse standpunt, aldus Dr. Drees. Over het experiment met de onafhankelijkheid van Indonesië zeide Dr. Drees, dat het in som mige opzichten bemoedigend is geweest, in andere opzichten weer ontmoedigend. De Indone siërs, zeide hij, hebben hun best gedaan en veel volvoerd, maar met batrekking tot het nakomen van hun staatkundige overeen komst met Nederland hebben wij natuurlijk wel enigszins reden tot klagen. In het interview van Dr. Drees in „The United States News and World Report" verklaart de mi nister-president met betrekking tot de vorming van een Westduits leger: „Wij aanvaarden de nood zaak er van, hoewel wij droevige ervaringen met de Duitsers heb ben gehad. Natuurlijk zullen de Duitse eenheden onder bevel moeten staan van Duitse com mandanten, hoewel de grote een heden waarschijnlijk onder het bevel van andere officieren zul- mocten staan." Wat betreft het herstel van de Duitse oorlogsindustrie is Dr. Drees van mening, dat de ver vaardiging van wapens in West- Duitsland niet geheel kan worden verboder. „De vraag is, of aan Duitsland moet worden toege staan alle soerten wapens te ver vaardigen." Tenslotte zei Dr. Drees: „Wij willen deel uitmaken van de Europese defensiegemeenschap. Maar naar onze mening zou de Noord-Atlantische verdragsorga nisatie, en bijgevolg generaal Eisenhower, talrijke besluiten moeten blijven nemen. Maar be paalde problemen kunnen wor den geregeld door het centrale orgaan van de zes mogendheden, die samen de Europese verdedi gingsgemeenschap zullen vormen. Wij aanvaarden deze op bepaalde voorwaarden, maar wij hebben goede hoop, dat een accoord zal worden bereikt. OFFICIËLE MEDEDELING OVER HET INTERVIEW VAN MINISTER DREES. Officieel wordt medegedeeld: Naar aanleiding van in sommige persorganen gedane mededelin gen betreffende een in Januari tijdens zijn verblijf in de V. S. toegestaan interview van de mi nister-president, Dr. W. Drees, aan een vertegenwoordiger van het weekblad „The United States News and World Renort". wordt officieel medegedeeld, dat de minister-president zich in geen enkel opzicht heeft uitgelaten over de thans plaatshebbende be sprekingen betreffende de Ne derlands-Indonesische unie, doch slechts heeft herhaald de reeds meermalen door de Nederlandse regering tot uiting gebrachte zienswijze, dat gezien de to taal verschillende uitgangspun ten over Nieuw-Guinea het onwaarschijnlijk leek, dat bij de onderhandelingen e»n oplossing voor dit laatste probleem zou kunnen worden gewonden. België het besluit om prins Al- bert naar Engeland te zenden als een grove fout beschouwt. Tenslotte verzocht hij de rege ring de koning te bewegen zijn houding te herzien. Indien de slissing echter definitief is, zo zeide hij, dan raad ik de regering aan hieruit de consequentie te trekken en af te treden. Minister Van Houtte herhaal de de argumenten, die reeds in enkele dagbladen zijn versche nen over het niet deelnemen van koning Boudewijn aan de begra fenisplechtigheden. Hij wees er op, dat het gebruik niet toestaat, dat de vorst zich naar een plech tigheid in een ander land be geeft, waaraan nog geen offi cieel bezoek werd gebracht. Daarom heeft de koning zich doen vertegenwoordigen door prins Albert. Koning Boudewijn zelf zal a.s. vrijdag een rouw dienst te Brussel bijwonen ter nagedachtenis van de overleden Engelse vorst, zo zeide hij. De heer Huijsmans beklom hierop wederom het spreekge stoelte en verklaarde, dat deze argumenten bekend waren. „Niemand, ook u zelf niet, ge looft ze echter", zo riep hij de eerste minister toe. Devèze zeide, dat ook de koning van Zweden nog nimmer een of ficieel bezoek aan Engeland heeft afgelegd en niettemin thans naar Londen gaat. „Wij hebben echter het sterke vermoeden, zo verklaarde hij, dat de eerste mi nister deze zaak tegen zijn zin verdedigt. Wij nemen aan, dat hij alles gedaan heeft om deze be slissing van de koning ongedaan te maken. Dit is er ook de oor zaak van, dat de krantenredac ties van de zijde van het kabi net van de eerste minister twee •keer zijn opgebeld met de bood schap het communiqué van het paleis, waarin de beslissing van de koning werd meegedeeld, tot nader order niet te publiceren. Daarom zijn wij ervan overtuigd, dat de regering het diep in haar hart met ons eens is. Wij be treuren echter, dat de regering bij de besprekingen met de ko ning over deze aangelegenheid niet consequent is geweest en haar ontslag niet heeft genomen, toen de vorst bij z'n besluit bleef. Bohy (Soc.) diende hierop een motie in, waarin werd verklaard, dat de Kamer de samenstelling van de Belgische afgevaard'ging naar de plechtigheid te Londen betreurt. Bij handopsteken —de C.V.P. bevond zich door het gro te absenteïsme in de minderheid werd besloten deze motie als spoedeisend te beschouwen. Bij de stemming deed zich het merk waardige geval voor, dat de Ka mer, waar de C.V.P. de absolute meerderheid heeft, de socialisti sche motie goedkeurde. Na afloop van de gisteravond gehouden ministerraad werd het volgende communiqué uitgege ven: „De eerste minister heeft zijn collega's ontvangen om hen op de hoogte te brengen van het incident in de Kamer van volks vertegenwoordigers". „De mening; in het kabinet ten aanzien van de eis van de Partai Persatuan Indonesia Raya tot het ontslag van de mi nister van Buitenlandse Zaken, Mr. Subardjo, zijn „fifty fifty", aldus verklaarde minister Wong- scnegoro (PJ.R.) aan de pers na afloop van de kabinetszitting, die Dinsdag werd gehouden en waarop de vraagstukken ron dom de Mutual Security Act werden bespraken. Minister-pre sident Sukiman zeide, dat ten aanzien van de M.S.A. gezocht wordt naar „een zodanige oplos sing, dat geen schade veroor zaakt wordt aan de landsbelan g-en". Het kabinet stelde de be slissing over de aanvaarding van de M.S.A.-steun uit, teneinde de kwestie met de regeringsfracties te kunnen bespreken. Intussen schrijft speciaal de Indcnesische pers in hoofdarti kelen op afkeurende wijze over de eis van de P.I.R., waarbij het blad „Merdeka" zich onder scheidt door felheid. Het noemt de leiders van de P.I.R. „anar chisten in de coalitieregering, die activiteiten ontwikkelen, zonder rekening te houden met de vele moeilijkheden, waar voor Indonesië zien gepiaacst ziet. Terwijl de „Big-Ben" Dinsdag ochtend acht slagen liet horen, openden zich de deuren van de Westminster Hall, waar koning George ligt opgebaard. Daarop bracht een menigte van duizen den mensen de laatste eer aan de overleden vorst. Velen hadden de gehele nacht in de bittere koude gewacht. De grote ruimte, de grijze mu ren en het houten dakgewelf, werden slechts verlicht door zes reusachtige kaarsen rondom de lijkbaar, die het geheel het aan schijn van sombere grootsheid gaven. Op iedere hoek van de baar stond op het platform van de baar een officier van de élite garde in rode uniformjas en op de grond een lid van de lijfwacht van de koning (yeoman), zij hiel den hun wapens naar beneden gerichj. Aan de voet van de baar lagen twee kransen. Op de kaartjes die er aangehecht waren, stond: „van Margaret" en „van Elizabeth en Philip". Premier Maher Pasja van Egypte heeft zijn kabinet Dins dag voor een buitengewone ver gadering bijeengeroepen. De Wafdistische partij was intussen bijeengekomen om te overwegen of zij haar steun aan de regering zal intrekken. Politieke commentators gelo ven, dat de premier de kamer van afgevaardigden, waarin de Wafdisten de meerderheid heb ben, wellicht zal ontbinden. Naar een Britse militaire woord, voerder te Ismailia meedeelde, hebben Britse troepen een dorp nabij Tel el Kebir doorzocht. Zij vonden 23 eigengemaakte bom men. Ten N. van El Firdan poog de een Egyptische vrachtauto chauffeur tevergeefs twee voer tuigen van de Britse luchtmacht van de weg te dringen. De Egyp tenaar wist te ontsnappen. Bij een wegkruising nabij Tel el Kebir werden twee Egyptena- ren aangehouden. De huidige crisis in Egypte is veroorzaakt door tijdens het weekeinde gedane onthullingen over de ongeregeldheden van 26 Januari. De pers heeft zich bezig gehouden met de vraag, of de toenmalige minister van Binnen landse Zaken verantwoordelijk voor de relletjes moet worden geacht. V.olgens een in de pers gepubli ceerde verklaring heeft de op perbevelhebber van het leger de premier meegedeeld, dat het leger van het begin af zijn plicht heeft gedaan. De Egyptenaren zien met span ning uit naar het resultaat van De Franse minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman, heeft een debat in de Franse na tionale vergadering geopend, dat drie dagen zal duren en dat, naar verwacht wordt, een Franse on derschrijving van het beginsel van de instelling van een Euro pees leger zal opleveren, doch waarbij vermoedelijk voorwaar den voor de Franse deelneming zullen worden gesteld. Schuman drong er in zijn toe spraak op aan. dat Frankrijk en Duitsland „het nog steeds tussen hen hangende wantrouwen zullen overwinnen". Hij voegde er ech ter aan toe, dat Frankrijk „het onmogelijk acht zijn toestemming te geven aan een herbewapening van Duitsland". Schuman waarschuwde de af gevaardigden dat, indien Frank rijk het denkbeeld van de instel ling van een Europees leger zou verwerpen, Duitsland Frankrijks plaats in een nieuw verdedigings stelsel zou innemen. De minister zeide, dat West- Duitsland gelijke rechten zou hebben in de defensiegemeen schap. Bij het opstellen der over eenkomsten diende men ei reke ning mede te houden, dat Duits land nog niet verenigd is en dat een vierde mogendheid Duitsland bezet. Later zeide de minister, dat het hem van een financieel stand punt moeilijk toescheen de Euro pese defensiegemeenschap te ver zoeken voor geallieerde troepen te betalen, die niet tot het Euro pese leger behoorden. De socialistische oud-minister Jules Moch was van mening dat, hoewel West-Duitsland gelijke rechten had gekregen in de ko len- en staalgemeenschap, dit nog niet betekent, dat dit land „het recht heeft overal onze bondgenoot te worden". „Wij zijn niet van plan zekere waarborgen op grond van de wapenstilstands overeenkomst op te geven. Wij zijn evenmin bereid West-Duits land als lid van het Noordatlan- tisch pact te accepteren". De radicale oud-minister Yvon Delbos verklaarde: „Wij moeten Duitse herbewapening niet aan vaarden, omdat Amerika dit graag ziet, maar omdat een neu traal of ontwapend West-Duits land onze veiligheid wegneemt en onze verdedigingslinies terug brengt naar de Rijn". De Gaullistische woordvoerder generaal Goalard de Monsabert heeft zich categorisch verzet te gen het plan en elke formule voor Europese integratie op het terrein der defensie. Hij sprak zich voorts uit tegen het voorne men om Duitsland gelijke rech ten te geven. het onderzoek naar de verant woordelijkheid voor de wanorde lijkheden. De Britse militaire autoritei ten hebben 50 man Egyptische hulppolitie in vrijheid gesteld. In totaal bevinden zich onge veer 1300 man hulppolitie in hechtenis. Verwacht wordt, dat allen geleidelijk zullen worden vrijgelaten, indien de toestand in de kanaalzone niet opnieuw slech ter wordt. Verklaring van generaal Erskine. Luit.-generaal Sir George Ers kine, de Britse bevelhebber in de kanaalzone, heeft verklaard, dat hij zijn troepen nog een „zee lange tijd" in de kanaalzone en in het bijzonder in Ismailia zou houden. De normale toestand zou zich slechts geleidelijk en langzaam herstellen. De generaal zeide in een persgesprek met Reuter, dat er thans een toestand van „be- betrekkelijke vrede" in de zone was ingetreden. -Het intreden van een volledig normals toe stand hing \oor een groot deel af van het terugkeren van Egyptische arbeiders en het open ver klaren van bepaalde wijken voor Britse troepen. De ingevoerde beperkingen zouden pas geheel opgeheven worden als de toestand zich hersteld zou hebben. Het ziet er naar uit, dat de Egyptische politie thans met goed gevolg met de Britse troe pen samenwerkt waar het zaken van openbare veiligheid betreft. Het is echter niet mogelijk volle dig na te gaan hoever deze sa menwerking zich uitstrekt, aldus de generaal. De bevolking liep langzaam en in stilte langs de baar- In het eerste uur trokken 5000 mensen langs. De straten bij Westminster Hall waren voor het verkeer af gesloten. Tegen het middaguur stonden naar schatting 15-000 mensen in een brede rij op straat te wachten. Onder hen bevonden zich Amerikaanse soldaten en leden van de luchtmacht. De waoht in Westminster Hall werd om de twintig minuten af gelost. De katafalk is opgesteld bij het grote westelijke raam. Onder hel raam hangen de vlaggen van de landen van het gemenebest. Bi„ de katafalk zijn vier kandelaars opgesteld. De kist zelf is bedekt met de koninklijke standaard, waarop de kroon op een paars kussen. Aan het voeteinde ligt een bouquet sneeuwwitte bloe men, een hulde van de weduwe. Koningin Elizabeth liep aan het hoofd van de koninklijke rouwstoet, gevolgd door haar moeder en de koningin-weduwe Mary. Achter haar schreden de hertog van Edinburgh en prinses Margareth en andere leden van de koninklijke familie. De stoet begaf zich naar het hoofdeinde van de kist. De aartsbisschop van York leidde een eenvoudige plechtigheid, waarna een koor zonder instrumentale begeleiding het „Abide with me" zong. Daarna verliet de koninklijke stoet de kerk en de leden van het parlement kwamen hun laatste hulde brenger. Premier Churchill liep met de leider der oppositie Attlee. Ach ter deze kwamen minister Eden en de voorzitter van het Lager huis Morrison. Steeds liep een conservatief lid naast een La- bourlid. In de avond kwamen vele diplomatieke vertegenwoor digers van andere landen. Er had zich een menigte gevormd, die toekeek. De weg van het station naar Westminster Hall werd in een uur afgelegd. Het affuit werd getrokken door zes paarden, voorafgegaan door een majoor van de Royal Horse Artillery. DE BELGISCHE VERTEGENWOORDIGING. Socialistische leden van het Belgische parlement zijn van GEEN OFFICIEEL STAATSBE ZOEK AAN CANADA. Naar wij vernemen zal het of ficiële staatsbezoek, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. prins Bern- hard in April aanstaande aan Ca nada zouden brengen, geen door gang kunnen vinden in verband met de hofrouw, die in Canada tot eind Mei wordt aangenomen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagoch tend tot Woensdagavond. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele sneeuw- of ha gelbuien. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Op de mees te plaatsen aanvankelijk nog lich te, en hier en daar matige vorst. Temperaturen overdag oplopend tot boven het vriespunt. DONDERDAG 14 FEBRUARI. plan in de Kamer van Afgevaar digden te vragen, waarom ko ning Boudewijn niet zelf de be grafenis van koning George zal bijwonen. Van de zijde der oppositie heb ben tot dusver alleen het socia listische blad „Le Feuple" en he* liberale blad „La Derniere Heu- re" critiek geoefend op het be sluit van c.e koning. In officiële kringen is verklaard, dat dit be sluit in overeenstemming is met het Belgische hof-protocol, dat zij „een van de strengste in Euro pa" noemen. Zij wijzen er op, dat de jonge koning nog geen staatsbezoeken in het buitenland heeft afgelegd en zelfs nog niet de traditionele bezoeken aan ste den in België. Vele oud-leden van de Belgi sche strijdkrachten van 1940 heb ben het besluit van koning Bou dewijn openlijk goedgekeurd, omdat huns inziens op deee wijze eer ontmoeting is voorkomen tussen de koning, die ook hoofd van de Belgische strijdkrachten is, en premier Churchill wie zij verwijten, dat hij nooit zijn „on rechtvaardige critiek" op het be leid van koning Leopold als Bel gisch opperbevelhebber ten tijde van de Duitse invasie heeft in getrokken. Zoals bekend gaf koning Leo pold zich in 1940 met zijn leger aan de Duitsers over. Twee jaar geleden hebben de Belgische generaals uit het be gin van de tweede wereldoorlog Winston Churohill schriftelijk verzocht zijn oordeel te herzien. Volgens genoemde oud-militairen heeft Churchill nooit op dit schrijven gereageerd. DE HERTOGEN VAN WINDSOR. Maandag heeft de „Chicago Tribune" er bij koningin Eliza beth van Engeland op aange drongen de hertogin van Wind sor tot de Britse koninklijke fa mille toe te laten. Volgens het blad is Elizabeth nu hoofd van de koninklijke fa milie. Zij kan haar tante, als zij dat wenst, ontvangen en als zij het doet, zal zij de achting van veel mensen winnen, die de uit banning van de hertogin van Windsor een lompheid en een wreedheid vinden, aldus het blad. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.47 4.22 5.02 5.12 n.m. 4.07 4.42 5.22 5.32 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Febr. 13 8.01 17.48 20.51 8.42 14 7.59 17.50 22.05 8.52 15 7.57 17.52 23.21 9.02 Generaal Nam II, leider der Noordelijke delegatie bij de wapenstilstandsbesprekingen te Panmoendjon, heeft Dinsdag ver klaard: „Opdat er een redelijke oplossing kan worden bereikt aangaande punt vijf (van de agenda, n.l. de kwestie van aan bevelingen aan de regeringen), zijn wij geheel bereid op de vol gende voltallige bijeenkomst een gewijzigde versie van onze voor stellen te geven". Op de bijeenkomst van staf officieren van beide partijen, die spreken over toezicht op een wa penstilstand heeft de Noordelijke delegatie zich bereid verklaard het aantal manschappen, dat tij dens een wapenstilstand per maand zou worden vervangen, van 25.000 tot 30.000 te verhogen. Ook verklaarden zij zich bereid het aantal toegangswegen, dat zou worden geïnspecteerd, van drie tot vier voor elke partij te verhogen. De onderhandelaars der Ver bondenen hebben verklaard, dat de nieuwe cijfers nog te laag wa ren. De Noordelijken hebben Mand- jopin, achter hun eigen linies, en Yosoe, achter de linies der Ver bondenen, aangegeven als even- tuële nieuwe toegangen, die voor inspectie zouden open staan. Een geallieerde woordvoerder verklaarde na afloop van de bij eenkomst: „Wij hebben de com munisten te verstaan gegeven, dat de voorgestelde toegangswe gen nog niet overeenkomen met de behoeften van de wapenstil stand, maar dat wij hun nieuwe voorstel toch zeer ernstig zullen bestuderen". De datum voor de volgende voltallige bijeenkomst der afge vaardigden zal door verbindings officieren worden vastgesteld. De commissie voor de uitwisseling der krijgsgevangenen maakte geen vorderingen. Zij zal van daag weer vergaderen evenals de commissie voor toezicht op 'een wapenstilstand- DE TOESTAND AAN DE FRONTEN. Van de fronten in Korea wordt weinig activiteit gemeld. Amerikaanse zware bommen werpers hebben in de nacht van Maandag op Dinsdag bommen van een halve ton uitgeworpen op spoorbruggen in N.W.-Korea en langs de voornaamste bevoor radingswegen van China uit. Marinestrijdkrachten hebben Maandag de gehele dag installa ties langs de kusten van Noord- Korea en plaatsen, waar vermoe delijk troepenconcentraties wa ren, beschoten. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse achtste leger hebben grondstrijdkrachten der Verbondenen in de week eindi gend zeven Februari, 981 Noor delijken gedood, 1260 gewond en 31 gevangengenomen. Volgens het Zuid-Koreaanse leger hebben de guerillastrijders in Zuid-Korea, sedert het begin van ds op 1 December tegen hen ingezette campagne 17.000 man verloren. Meer dan 800Q guarilla's waren in de strijd gedood en 7000 ge vangen genomen. Grote voorra den wapens en munitie waren buitgemaakt, aldus het leger. Volgens een mededeling van het achtste leger hebben Dinsdag ongeveer 500 Noordelijken in een sneeuwstorm een aanval Ingezet. I De Verbondenen antwoordden met zwaar artillerie- en mortier vuur. Na een half uur werden de Noordelijken met achterlating ivan tenminste 96 doden terugge- 1 dreven.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1