Binnenlands Nieuws TUNESIË Het Britse Gemenebest en de Kroon Vliegtuigongeluk Elizabeth in Ferry en Serry „De wute Eiand" De geruchten over devaluatie Franse franc INDO-CHINA Het presidentschap in Amerika TAFT EN EISENHOWER WEK DE GAL o IN UW LEVER OP AXEL BRESKEN S EEDE. HOOFDPLAAT HULST RETRANCHEMENT. SCHOONDIJKE. SLUIS. de gemeentediensten hulp. Las- mite-Godfroy, dat zich heeft in- GOES. OOSTBURG. Klokken voor Amerika STAATSLOTERIJ. Uit de Provincie PROMOTIE LANDBOUW HOGESCHOOL. Ir C W. C. van Beelcom, gebo ren 'teArnhem, rijkslandbouw- consulent in Zeeland, werd Za terdag bevorderd tot doctor in de landbouwkunde, na verdediging van een proefschrift met stellin gen, getiteld: „De invloed van onderzoek op de ontwikkeling van de teelt van uien en sjalot- ten". Als promotor fungeerde Prof. Dr. Ir. S- J. Wellensiek, hoog leraar in de tuinbouwplanten- teelt. i iWJA-lAl Klokkenspel voor Amerika. Zoals reeds algemeen bekend zal door H. M. de Koningin bij haar bezoek aan de Verenigde Staten namens het Nederlandse volk een carillon worden aange- boden. Gisteravond was door de bur gemeester een algemene verga dering bijeengeroepen, waartoe de afgevaardigden van verschil lende verenigingen waren uitge nodigd. Na een uiteenzetting door de heer Francke, ambtenaar ter secretarie alhier, werd besloten om Zaterdag a.s. alhier voor dit doel een collecte te houden. De ter vergadering aanwezige personen zullen, gesteund door nog nader aan te zoeken ingeze tenen, hiertoe een comité vormen onder het motto: Snel handelen. 65-Jarige Echtvereniging. Zonder enig feestvertoon, doch onder over talrijke bewijzen van gelukwens en deelneming vierde het echtpaar J. de Visser-van Alten aan de Stationsstraat alhier het zeldzame feit van de 65-jarige echt vereniging. Zoals wij reeds onlangs meldden zijn de echtelieden nog kras en ta melijk goed gezond, alhoewel moe der De Visser niet meer zo bijster vlug ter been is. TBC-onderzoek. Maandag 18 Februari a.s. zal te Breskens begonnen worden met het bevolkingsonderzoek op tuber culose. Dit onderzoek zal in het Verenigingsgebouw plaats vinden. Clubbolling. Bij de heer A. Marteijn in de Bie zen werd Zondag een wedstrijd om een wisselbeker gehouden tussen de bollingclubs van Eede en IJjen- dijke over 8 partijen, waarvan Eede er 7 wist te winnen. De eindstanr was Eede 92 punten en IJzendvjki 74 punten. De returnwedstrijd za te IJzendijke worden gespeeld. Prüskaarting Aan de in het café „De Oudf Barrière" gehouden pnjskaarting werd Zondag door 72 personei deelgenomen. Winnaars werden de heren L Nobus en L. Rootsaert. voer land van uien uit Oost-Duits- op de Engelse en West- Duitse markten. Een deel van deze aanvoeren gaat door Neder landse handen. Frankrijk en Bel gië tonen geen animo voor aan- kopen. _T Een taxatie van de Neder landse uienvoorraad wijst er op, dat een redelijke export tegen het einde van het seizoen een tekort kan worden verwacht. Verwacht wordt ook, dat wan neer de aanvoer uit Oost-Duits- land luwt, de exportprijzen voor ie Nederlandse uien weer iets zullen stijgen. Van de Oost-Duit se voorraden is echter weinig bekend. De jongste prijsfluctua tie toont opnieuw het specula tieve karakter van de uienhan- de'L Voorspellingen over het marktverloop zijn altijd moeilijk Geslaagd. Te 's-Gravenhage slaagde voor iet examen tweede stuurman de leer O. Verheije te Hoofdplaat. Prijskaart ing In het café van de heer Jac. Blaakman té Sltjkplaat werd een iriiskaarting gehouden, waaraan door 50 spelers werd deelgenomen, De uitslag was als volgt: Ie pr. R. Blaakman—Jozef Steij- aert; 2e pr. Pros. Seijnesael A. den Hamer; 3e pr. Arth. Seijnesael C. van Hee. Paarden op hol. Op de Absdaalseweg stonden een tweetal paarden van een landbouwer uit de gemeente Vo gelwaarde aan een graanpakhuis zakken te lossen. Door onbekende oorzaak sloe gen de dieren op een gegeven ogenblik op hol en vlogen de weg op naar de z.g. tol. Ter hoogte van haar woning kwam Mevr. Wed. Verbiest juist de weg op toen de paarden kwamen aange stormd. De vrouw' werd door de slingerende wagen gegrepen en op de grond geworpen. Eerste hulp was spoedig aanwezig, als mede doktershulp. De vrouw werd terstond naar het zieken huis overgebracht, alwaar werd geconstateerd dat zij een zestal ribben had gebroken en een her senschudding had opgelopen. Haar toestand is niet levensge vaarlijk. De heer Modde waarschuwde er voor land voor 1 jaar uit te geven zonder toestemming van de Pacht- kamer, aangezien hieraan grote consequenties zijn verbonden. Een nieuwe wachtsluis? Een groot gedeelte van West Zeeuws-Vlaanderen zou ten zeer ste gebaat zijn met de herbouw van de wachtsluis in het afwate ringskanaal bij het Zwin. De sluis ging in het najaar van 1944 ten gevolge van oorlogshandelin gen verloren.- In een Z.L.M.-dorpsvergade- ring werd meegedeeld, dat de wachtsluis zal worden herbouwd. Het wachten is nog slechts op de goedkeuring van het rijk. Onderscheiding. De heer Abr. de Hullu Jr. al hier ontving dezer dagen het oor- logs-herinneringskruis met de gesp Mei 1940. Prüskaarting. In café „De Sport" van de heer C. de Jonge te Sasput werd door 50 personen deelgenomen aan de prijskaarting. De uitslag was als volgt: le pr. P. Seijnesael—Aug. de Poorter; 2e pr. A. de Jonge—Jon. Boogaerd; 3e pr. Th. de Smit Alf. de Poorter. GeslfUlgd. Te Middelburg slaagde voor het examen rnachineschrijven mej. B. Bril, alhier. Schooltentoonstelling, Het Koninklijk Instituut voor Volgens „Da Libre Belgique" zou de stijging der laatste dagen van sterke deviezen op de vrije markt te Brussel voornamelijk tce te schrijven zijn aan de ver wachting, dat de devaluatie van 1949 zich zal herhalen. Het blad merkt hierbij op, dat deze deva luatie evenwel niet hetzelfde ka rakter zal dragen. In het alge meen wordt aangenomen, dat de Franse franc met 15 tot 20 pro cent zal devalueren. Frankrijk zou wensen, aldus „La Libre Bel gique", dat deze devaluatie van de franc zou geschieden tegelijk met een algemeen besluit hier toe, doch andere landen blijken hiervoor niet veel te voelen. En geland zal op zijn hoogst het pond laten fluctueren volgens het systeem van de vlottende valuta, zonder tot een eigenlijke deva luatie zijn toevlucht te nemen. De Scandinavische landen zoudm Engeland zonder twijfel in deze politiek volgen. Nederland heeft nieuwe moed gekregen sedert het herstel van zijn handelsbalans en het is riet waarschijnlijk dat dit land de devaluatie zal volgen. Hierdoor zou een nieuwe beproe ving bespaard blijven aan de Be nelux en vooral aan België, dat geen enkel belang heeft bij een nieuwe verlaging der Nederland se prijzen. ïvïfiFïT IIK TRANSPORT. .gevaarte zeer veel bekijks, vooral dorus Cendrillonanus en hij zal MOEILIJK TRANSPUKI. Nijmegen en Arn regeren als prins The! I Als ge- Een bijzonder transport rolde hem De pontie moest; verscnu-1 woon burger heet hij Theodoras het afgelcpen weekeind door de [gnde malen het verkeer stilleg- Sleebe, zoon van de wethouder Betuwe en over de Veluwe naar en jn heide steden verleende van financien en lid van he - t'yp obstakels waren leidingen gespannen om de voor het carna van de frXbuSn ta ÏShSmJ val ncdlee gelden bijeen te kr„- Eerbeek. Het betrof hier een grote cylinder voor de nieuwe papierfabriek N.V. Schut. Het reusachtige gevaarte woog 45.000 kg, de oplegger met 32 banden had een gewicht van 17.000 kg. Een firma uit Breda (de firma Stoof) was met het vervoer belast. Zondagmorgen om half negen vertrok men uit Beek bij Nijme gen. Het gehele transport stond onder leiding van de verkeers politie. Overal had het kolossale die opgetild moesten worden. Omstreeks 6 uur arriveerde men zonder ongelukken in Eerbeek. PRINS CARNAVAL LANE EE PER HIJSKRAAN. Onder enorme belangstelling werd de nieuwe Maastrichtse prins Carnaval uitgeroepen. Zijn officiële naam luidt: Prins Theo- De waarnemende Franse op perbevelhebber in Indo-China, generaal Racul Salan, heeft mee gedeeld, dat de Franse uniestrijd de tropen te Amsterdam zal in i krachten over de maand Januari April te Sluis een tentoonstelling 1400 man aan doden en vermis- ïouden met haar collectie „Suri name en de Nederlandse Antil- en". Vele scholen in West Z.- /laanderen zullen hiervan kun nen profiteren. Lid van de Zuiderzeeraad. Te rekenen met ingang van 1 Januari 1952 is herbenoemd tot lid van de Zuiderzeeraad de heer Ir. M. A. Geuze, algemeen voor zitter van de Z.L.M., wonende te Poortvliet. Exportprijs voor uien gedaald, De uienprijs in de vrije export- handel, die lange tijd rond 30 ct. ,per kilo schommelde en zelfs nog even de 3.5 cent haalde, is ver- leden week gedaald tot 24 cent ^Dc 'oorzaak van deze prijsdaling is waarschijnlijk de ruime aan- E>e candidatuur van Eisen hower. Generaal Eisenhower heeft de onofficiële voorverkiezingen te West-Hartford (Connecticut) met ruime meerderheid van zijn partijgenoot Robert Taft gewon nen. Van de 11.531 ingeschreven republikeinen in de stad brach ten er 4,463 hun stem uit. Hiervan kreeg Eisenhower 3.109 tegen Taft 1.183 stemmen. Volgens persberichten te Was hington zou de republikeinse senator Taft generaal Eisenho wer schriftelijk steun toegezegd hebben voor het plan voor een Europees leger. Taft zou de brief naar een derde gezonden hebben, die hem daarna aan Eisenhower had overhandigd. Van gezaghebbende zijde was vernomen, dat Taft in zijn schrijven had laten blijken, dat hij pogingen zou steunen om de W.-Europese verdediging op te bouwen zolang Eisenhower en andere militairen meenden, dat bevredigende voortgang werd gemaakt. Waarnemers te Washington beschouwden de stap van Taft als een poging om Eisenhower er van te overtuigen, dat hij niet naar een republikeinse candida tuur voor het presidentschap zou behoeven te dingen uit vrees, dat Taft de campagne als „isola tionist" zou voeren en ten twee de als een poging van Tatft om beschuldigingen van zijn repu blikeinse tegenstanders, dat hij het program voor militaire en economische hulp aan het bui tenland wil torpederen, te weer leggen. Vergadering N.C.B. De afd. Oostburg van de N.C.B. kwam Maandagmiddag in vergade ring bijeen onder voorzitterschap van de heer C. van Bellegem van Aardenburg. De heer Nienhuis van 't Bureau Wederopbouw Boerderijen van Middelburg hield voor de vergade ring een bespreking over de boer- derijenbouw, welke met belangstel ling werd gevolgd. en bespreking, geleid door de heer J Nieuwenhuizen, inspecteur van het Bureau Oogstvoorziening te Goes, met betrekking tot het ar- jeidsvraagstuk leverde een geani meerde discussie op. Als gevolg van de arbeidsmoei Hjkheden zakt de teelt van aardap pelen en bieten, producten van groot bblang voor onze voedsel voorziening. Het bureau oogstvoor- ziening heeft reeds jaren geholpen het nijpende tekort aan arbeids krachten te lenigen. In W. Zeeuws- Vlaanderen heeft dit bureau de be schikking over een arbeidslogeer- kamp Het is zaak der boeren om tijdig op te geven hoeveel arbei ders zij in zekere periode nodig zullen hebben, zodat de mensen op tfjd in het kamp aanwezig kunnen zijn. Met de vraag naar arbeids krachten staat of valt de handha- ving van het kamp. De instand houding hiervan voor het jaar 1952 heeft nog al moeite gekost De lo- nen welke bij de D.U.Wbetaald worden kwamen ook ter sprake. Gemeend werd, dat de D.U.W. ho gere lonen geeft dan de landbou wers volgens het contract mogen betalen. Dit heeft tot gevolg dat de mensen liever naar de D.U.VV. gaan waar, naar het heet, minder wordt gepresteerd, dan bij een boer waar men hard moet werken voor minder loon. Het vormen van vaste kernen op de landbouwbe drijven wordt door de D.U.W. op deze wijze doorkruisd. De heer J. van Geffen uit Til burg wilde jonge boerenzoons uit Noord-Brabant, afkpmstig van gemengde bedrijfjes, die in Neder land niet aan de beurt komen voor een boerderij en dientengevolge emigratieplannen hebben, op grote mechanisch uitgeruste bedrijven plaatsen voor de tijd van een halt jaar of langer, om ze met tracto ren en andere mechanische werk tuigen vertrouwd te maken, zodat zij in het land waarnaar zij emigre ren met het gemechaniseerde be drijf op de hoogte zijn. Spr. zag gaarne een aantal van deze jonge boeren op bedrijven in W. Zeeuws- Vlaanderen geplaatst. O suit '8 morijens „kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen.anders rerteert uw voedsel niet. het bederft, u raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardigeCABTEK S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes ten en 1049 man aan gewonden hebben verloren. In December waren ongeveer dezelfde verlie zen geleden. Deze verliezen, die generaal Salan „pijnlijk" noemde v/aren naar zijn. mening echter laag, in vergelijking met de 45000 man, die de Vietminh in dezelfde periode had verloren. De generaal verklaarde, dat de strijd in het westelijke deel van de Tonkinese delta, die de Vietminh-troepen in December waren begonnen, afneemt. De verbinding van Hanoi naar Hao binh, die de Vietminh-troepen indertijd hadden gestoord, was nu weer hersteld. De Vietminh- opstandelingen hadden hier elf duizend man aan doden en 22.000 man aan gewonden verloren, al dus generaal Salan. De Franse gevolmachtigde mi nister in Tunesië, Robert de Bois- seson, heeft Zaterdag meege deeld, dat bij de militaire opera ties, welke onlangs plaatsvonden in Tunesië, ongeveer 150 perso nen zijn aangehouden. Zij zouden moeten terechtstaan op oeschul- diging van wapenbezit en het sto ren van de openbare orde. Hij ontkende, dat 350 Tunesiërs in Zuid Tunesië zouden zijn ge ïnterneerd, zoals in Arabische bladen was gemeld. Wel waren achttien communistische leiders naar Remada gezonden en dertig naar Ben Gardan, ten Zuiden van Gabes. De Boissevon bevestigde, dat de Franse resident-generaal een Tunesisch gerechtshof heeft ver zocht een onderzoek in te stellen naar de beschuldigingen, dat Franse troepen bij het doorzoe ken van het gebied van Kaap Bon gewelddadig en bruut zouden zijn opgetreden. Het was mogelijk, dat later een actie wegens smaad zou worden ingesteld tegen de bladen, die deze berichten hadden verspreid, aldus De Boisseson, Naar in officiële kringen te Karatsji verluidt heeft de Pakis taanse afgevaardigde in de Vei ligheidsraad, prof. Bokhari, in structie gekregen de Tunesische kwestie voor de veiligheidsraad te brengen. Zoals bekend hebben op 4 Fe bruari 15 Aziatische en Afri kaanse landen besloten de kwes tie voor de raad te brengen. Van deze landen is Pakistan het enige dat volledig stemrecht in de raad heeft. De Franse regering heeft reeds eerder meegedeeld, dat zij de vei ligheidsraad in deze kwestie niet competent acht. Franse gendarmes te Moknine, drie weken geleden. De Tunesische minister van ge zondheid Mohammed Ben Salem, die van een tweedaags bezoek aan het gebied van Kaap Bon is teruggekeerd, waar hij een on derzoek heeft ingesteld naar de beweringen van Tunesiërs over buitensporig gedrag van militai ren. tijdens de huiszoekingen, heeft die mededelingen in hoofd zaak juist genoemd. Ben Salem, die op zijn inspec tiereis door een vrouwelijke arts was vergezeld, heeft een gede tailleerd rapport over zijn be vindingen opgesteld. Over de in houd ervan wilde hij zich niet uitlaten. Het feit, dat Elizabeth de Twee de in de officiële Britse troons- bcstijgings-proclamatie werd be titeld als „koningin van dit rijk en van al haar andere rijken en gebieden, hoofd van het gemene best", wordt in de Britse pers nader onder de loupe genomen. Correspondenten van de „Obser ver" wijzen er op, dat men zich in de Canadese proclamatie ge houden heeft aan de officiële koninklijke titel, namelijk „ko ningin van Groot-Brittannië, Ier land en de Britse dominions overzee", waaraan toegevoegd opperste souvereine in en over Canada, en dat Elizabeth ook in de proclamatie van de Zuid-Afri kaanse gouverneur-generaal „souvereine in en over de Unie van Zuid-Afrika" werd genoemd. Over de in de Britse proclama tie gebruikte betiteling was vol gens de „Observer" geen overleg gepleegd met de Canadese rege ring. Men meent echter, dat deze van harte zou hebben ingestemd met de gebezigde vorm, waarbij het woord „dominion" niet werd gebruikt en geen opsomming van dc betrokken „rijken en gebie den" werd gegeven. Men ver trouwt, dat de besproken herzie ning van de koninklijke titels, waarmee alle wetgevende instan ties van het gemenebest zullen moeten instemmen, dichter in het verschiet is gekomen. Wat Zuid-Afrika aangaat is men overigens van mening, dat de persoonlijke populariteit van koningin Elizabeth het uitroepen van een republiek, waarnaar van nationalistische zijde met om zichtigheid wordt gestreefd, voor een aanzienlijke tijdsduur zal vertragen. DE MIJN IN DE EEMS. Drie dagen lang maakten weers omstandigheden het onmogelijk voor Hr Ms mijnenveger „Mars diep" om uit te varen en de in de Eems liggende mijn te zoeken. Tot gisteren heeft dit schip in de ha ven van Delfzijl gelegen, wachtend op beter weer. Zoals bekend zal de duikerploeg, die zich aan boord van de „Marsdiep" bevindt, de mijn moeten demonteren, welke een Duitse visser vorige week Maan dag in zijn net kreeg en daarna kwijtraakte. Men heeft de pielt rond de door de Duitsers aange brachte wrakboeien afgezocht, doch de weersomstandigheden maakten aan het bergingswerk een vroegtijdig einde. Vandaag zal de „Marsdiep" weer uitvaren om alsnog een poging te wagen. Een militaire reohtbank te Tu nis heeft 15 Tunesiërs veroor deeld tot gevangenisstraffen va riërend van 3 maanden tot 5 jaar op beschuldiging van onwettig wapenbezit. Zij behoren tot de genen, die kort geleden bij de huiszoekingen te Tunis en het gebied van Kaap Bon zijn gear resteerd. Te Sousse en omgeving zijn 300 personen aangehouden om te worden ondervraagd. Enkelen hunner worden verantwoordelijk geacht voor het doden van drie Wanneer koningin Juliana in April een bezoek zal brengen aan president Truman, zal zij in sym bolische zin het Amerikaanse volk een carillon aanbieden na mens het Nederlandse volk als bewijs van dankbaarheid voor het vele dat de Amerikanen tij dens en vooral na de oorlog voor Nederland hebben gedaan. De kosten van dit carillon, dat een copie zal zijn van het grootste en mooiste, dat Nederland heeft, namelijk het carillon van het stadhuis te Rotterdam, bedragen drie ton. Wil het inderdaad een geschenk zijn van het gehele Nederlandse volk, dan zal dit be drag ook door het gehele Neder landse volk bijeengebracht moe ten worden. De koningin zal Donderdag a.s. 't kleinste klokje, van de Neder landse kleuters, aangeboden krij gen door prinses Marijke. Eén klokje is gisteren gegoten. Don derdag zal het door twee kinde ren, een meisje en een jongetje, wier vader in de oorlog door oor logsomstandigheden om het leven kwam, naar Soestdijk worden gebracht en aan prinses Marijke worden gegeven. De koningin zal het op haar beurt weer aan president Truman overhandigen. Men hoopt, dat tegen Kerstmis 1952 het gehele carillon gereed zal zijn en in Washington zal zijn gemonteerd. gen. Prins Thei I kwam letterlijk uit de lucht op het Vrijthof neer gedaald. Een grote 20-tons diesel- electrische hijskraan reed de in een ijzeren mand staande en jui chende prins langzaam boven het podium. Wij vernemen, dat de nieuwe prins Carnaval tijdens deze luchtreis voor honderdduizend gulden was verzekerd. De expe ditie verliep evenwel zonder on gelukken. In een sneeuwbui ontving de prins de tekenen zijner waardig heid en hield hij een toespraak tot de bibberende en verkleumde menigte. Zijn eerste officiële daad was de benoeming van wet houder Godfroy tot „ere-tempe- leer met de gouden muts". Het is de tweede maal, dat deze on derscheiding tijdens het zesjarig bestaan van „de tempeleers" toe gekend wordt. De nieuwe prins Carnaval maakte nog een rond rit door het centrum van de stad, waarna het installatiefeest in de Monustempel werd voortgezet. TWEE DODEN BIJ ONGELUK TE STOLWIJK. In Stolwijk, bij Gouda, is Vrij dagavond een ongeluk gebeurd, dat aan twee personen het leven heeft gekost. De mQtorrijder M. V. uit Stol wijk reed op een vrij donkere en smalle weg en zag waarschijnlijk de drie dames niet, die daar lie pen. De aan de buitenkant lopen de dame werd aangereden. Deze, de 56-jarige mevr. B„ eveneens woonachtig te Stolwijk, en de mo torrijder kwamen te vallen. Na overbrenging naar het ziekenhuis te Gouda zijn beiden vrij spoedig overleden. V„ die 23 jaar oud was, was on gehuwd. Mevr. B. had geen kin deren. SLAPTE IN DE STEENKOOL INDUSTRIE. De toestand in het bouwbedrijf doet zijn invloed gevoelen op de steen- en pannenfabrieken in liet Rijk van Nijmegen. Met millioe- nen staan de stenen en pannen opgetast op de fabrieksterreinen. Vele arbeiders in de steenindus trie langs de Waal krijgen ont slag of gaan op wachtgeld. Blij kens rapport van het gewestelij ke arbeidsbureau te Nijmegen gingen de directies van verschei dene steenfabrieken over tot liet op wachtgeldstellen der arbei ders. Volgens de laatste opgaven zijn er 1800 werklozen in de bouw vakken van het district Nijme gen. In de aardewerkindustrie zijn er thans ruim 700 werklozen. Op een steenfabriek in het Over-Be- tuwse Heteren zijn nu weer een honderdtal arbeiders ontslagen wegens de overproductie. De pannenindustrie, o.a. die te Deest, kan nog veel pannen naar Engeland exporteren. 1,1 JK VAN VERMISTE SCHIPPER OPGEBREGD. Maandagmiddag werd uit het kanaal MaastrichtLuik ter hoogte van het z.g. „Drifke" op St. Pieter het lijk opgedregd van de 63-jarige H. L. J. van A., van beroep schipper en wonende te Maastricht. De man werd reeds sedert 9 Januari vermist. Blijkens het ingestelde onderzoek is dit verdrinkingsgeval te wijten aan een ongeluk. DE 20.000 ER UIT, Op nr. 15299 van de 515e staats loterij (2e klasse, le lijst) is een prijs van 20.000 gevallen. Zondagavond laat is een vier motorig passagiersvliegtuig, een Douglas D C 6 met 55 personen aan boord neergestort op een woonwijk van Elizabeth (New Jersey). Volgens de eerste berichten betrof het een gebouw waarin 60 gezinnen woonden. Het vliegtuig was juist opge stegen van het vliegveld van Newark. Het was slechts 2 minu ten in de lucht geweest. Dit is het derde toestel dat in de afgelopen maanden boven Elizabeth is neergestort. Bij de 2 vorige rampen kwamen in to- Tevens wordt"hierdoor°bêreiktdat het te kort aan arbeidskrachten tijdelijk kan worden opgelost. Ir J P. M. de Wolf, directeur van de iandbouwwinterschool te Hulst, hield een lezing over de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. In een helder betoog schetste spr. de P.B.O. in verband met de land bouw. Het ontwerp voor de z.g. landbouwschap dat bij de sociale raad is ingediend, werd door ir De Wolf besproken, waardoor de aan wezigen een inzicht kregen in het geen in de toekomst te verwach ten is. Aanvankelijk zal de in te stellen landbouwschap een voort zetting zijn van de Stichting van de Landbouw. Mr Bonants van de Veecentrale te Boxtel gaf een uiteenzetting over de gewijzigde werkwijze van de centrale in verband met de be middeling bij de verkoop van vee. De werkwijze is nu volledig het coöperatieve systeem. De op brengst van het vee wordt na 14 dagen verrekend. Na enige discussie werd besloten nog geen bietenbond in het leven te roepen. Ook voelt men er nog weinig voor een z.g. grasdrogerij op te richten. Voorgesteld werd het aardappelkoelhuis te IJzendijke uit te breiden. *5* rVA. Het verre, zachte huilen van de storm ging over in een veel stemmig zingen. Dorre bladeren en stukken hout dwarrelden in het rond. Juist toen mevrouw Malone van het wankele trapje afstap te, had Terry de revolver stevig in zijn hand. „Zowaar de hele familie bij een", zei de kleine beer grimmig, Pug Malone deed nog een maar toen was het ook raak! laatste poging om Terry te over troeven. „Geef dat ding maar terug", zei hij, „het is toch niet ge laden". „Dan kan ik voor de aardig heid de haan wel eens overha len", zei Terry en mikte. Dadelijk gingen twee paar ar men in de hoogte. Het duurde lang voor oom taal 88 mensen om. Later werd vernomen dat zich 62 personen in het vliegtuig be vonden. Verminkte lijken lagen tussen de wrakstukken, die over een groot gebied verspreid zijn. Het toestel landde op een speelplaats en kwam gelukkig niet terecht op een weeshuis, waarin 60 kinderen sliepen. Het reddingswerk werd be moeilijkt door een aantal ont- pioinngen binnen het gebouw en van de benzinetanks van het vliegtuig. Volgens de eerste berichten zijn minstens 22 personen om gekomen. Het vliegveld Newark is on middellijk na de ramp voor ver der verkeer gesloten. Veertien passagiers zouden de ramp hebben overleefd. Tot nog toe zijn 4 personen ongedeerd aan de ramp ontko men en 12 naar het ziekenhuis ov ergebraeht. Het aantal slachtoffers van het vliegtuigongeluk bij Elizabeth is nog steeds niet precies bekend. Volgens de laatste onofficiële be richten zijn er minstens 32 per sonen om het leven gekomen. Van de 63 inzittenden van het vliegtuig zijn 25 lijken geborgen. Drie inzittenden worden vermist. Onder de bewoners van het blok huizen, waar de ^-motorige Dou glas DC-6 op terécht kwam, vie len vier slachtoffers. Het toestel stortte neer twee minuten nadat het was opgeste gen van het vliegveld Newark, dat aan Elizabeth grenst. De „handjes in de hoogte, lieve I Bear en de sterke man elkaarsteeds meer. De sterke man probeerde oom Bear over zijn schouders te wer pen toen deze zijn hoofd om kneld hield in een greep, die de kenners van de worstelsport de, maan scheen helder. Van de be .dubbele Nelson" noemen. manning van vier heeft alleen de De twee enorme lichamen stewardess 't ongeluk overleefd, spanden al hun krachten in, I Ook het aantal gewonden is nog maar geen van beiden week een niet met zekerheid bekend. Voi- centimeter van de plaats. gens enkele schattingen zouden Intussen naderde de cycloon het er 40 zijn, van wie 20 ernstig. Over de oorzaak van de ramp mensen!" eindelijk te pakken hadden,1 I tast men in het duister. GRIEPEPIDEMIE IN ZUSTERKLOOSTER Een ernstige griepepidemie in het klooster der Clarissen te Me- gen heeft in de afgelopen dagen reeds vier slachtoffers geëist. Het betreft hier veelal hoog bejaar de slotzusters. Het klooster telt 40 zusters. Meer dan de helft $s door de griep aangetast Twee patiënten verkeren nog in le vensgevaar. WEDSTRIJD IN VARKENSMESTEN. In Gelderland en Overijsel is sinds kort een actie gaande on der de plattelands jongeren om een varkensmestwedstrijd te or ganiseren, waaraan naar schat ting 10.000 plattelandsjongeren zullen meedoen. De bedoeling van de wedstrijd is meer belangstelling te wek ken voor de verbetering van de varkensstapel. Thans is er bijna geen prijsverschil tussen het spekvarken en het vleesvarken. Nederland heeift ten opzichte van Denemarken een belangrij ke achterstand wat de kwaliteit van de baconvarkens betreft. In de toekomst zal dit een bezwaar vormen voor onze export. Ver schillende plattelandsjongeren organiseren nu een wedstrijd in het mesten van goede bacon varkens. Dit plan is mogelijk dank zij de medewerking van een boerencoöperatie, de G.O.S. te Zutphen, die slachterijen heeft te Twello en te Wierden. Bij deze wedstrijd worden extra premies beschikbaar gesteld voor de inzenders van zeer goede ba- conkwaliteiten. Aan de wedstrijd is tevens een competitie verbonden tussen de afdelingen van de plattelands- jongeren. De bond van platte landsmeisjes in Overijsel doet ook mee aan de competitie.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3