Westduitse Bondsdag keurt Adenauers herbewapeningspolitieW goed SPORTNIEUWS Binnenlands Nieuws Terry en Berry Oud pakhuis een prooi der vlammen VOETBALSPORT. KERKNIEUWS SCHAKEN BILJARTEN. TAFELTENNIS. HANDBOOGSPORT. WIELERSPORT. De witte Eland HOOFDPIJN! ernstig auto ongeval. MET KOKEND WATER GEGOOID. DODE DAS DEED JAGERS DE DAS OM. I Do West-Duise Bondsdag- ming nog willen overlaten. Piot. hoeft met 204 tegen 156 stem- Schmid, een der beste redenaars men bil zxa onthoudingen de her- van de bondsdag, heeft nl_e^°l bewapeningspolitiek van Bonds- staan met de motivering van de SÜi'r Adenauer goedge- bekende rechten keurd. Hieraan werden echter krijgen, hij heeft daarnaast een vqf instructies aan Adenauer toe- gevoegd, welke door de coalitie partijen waren geformuleerd. De sociaal-democraten, communisten en de federalistische unie stem den tegen. De stemming kwam aan het einde van een bij tijden verwoed debat van twee dagen, waarin de afgevaardigden spraken over elk aspect van 't voorgestelde Euro pese leger, de Duitse eenheid, Saarland, de Noord-Atlantische verdragsorganisatie en de sociale zekerheid. Het parlement keurde Ade nauers politiek goed mot de woorden: ,Met het oog op de toestand in de wereld kan de groeiende Europese gemeenschap de plicht niet ontgaan om de fundamen tele rechten van vrijheid en de mocratie te verdedigen. Duits land zal als gelijkwaardige deel genoot samenwerken in de we tenschap, dat er geen neutrali teit kan zijn tegenover de vijan den van de vrijheid". De vijf instructies luiden als volgt: 1 1. Zolang Duitsland geen lid van de N.A.V.O. zal zijn, moet 't rechten krijgen, die overeenstem men met de gedachte van een Europese verdedigingsgemeen schap als een vrijwillig samen gaan van gelijkgerechtigde part- ners. 2. De in het buitenland als oorlogsmisdadigers gevangen ge houden Duitsers moeten worden vrijgelaten, voor zover zij geen echte misdaden hebben begaan. 3. Actie om eindelijk aan de bevolking van het Saargebied politieke vrijheden te garanderen overeenkomstig het handvest der V. N. De Franse regering wordt heftig gecritiseerd wegens haar poging om het politieke lot van de Duitse bevolking van Saarland te beïnvloeden door het aanknopen van diplomatieke be trekkingen met de regering van Saarland 4. Beperking der verdediglngs- kosten, opdat de belastingdruk niet zal worden verhoogd, de so ciale orde niet ontwricht en een Duitse verdedigingsbijdrage niet in gevaar zal worden gebracht. 5. Het bezettingsstatuut moet worden opgeheven en de rechts positie van buitenlandse troepen moet dezelfde zijn als internatio naal gebruikelijk is. Duitsland moet volledige wetgevende sou- vereiniteit verkrijgen met inbe grip van het recht om geallieer de wetten in te trekken. Alle controle en eenzijdige beperkin gen moeten worden opgeheven. Duitse arbeidsorganisaties, die in dienst staan van de geallieerden, moeten worden ontboden. Alle verdragen in het Duits-geallieer de verdragsstelsel moeten wor den herzien. Het debat heeft geen wijziging gebracht in de bij voorbaat vast gestelde houding van de partijen. De socialistische partij heeft op nieuw betoogd, dat haar afwij zing niet principieel is en slechts gebaseerd is op de omstandighe den, waarin de bijdrage van Duitsland wordt gevraagd. Niet temin hebben de socialistische woordvoerders Dr Arndt en prof. Schmid de socialistische bezwa ren zó verbreed, dat het moeilijk viel te zien, welke practische mo gelijkheden zij voor hun toestem beeld geschilderd van „de ge schroeide aarde", welk lot Duits land zou kunnen wachten als ge volg van de opstelling van Duit se troepen. Wij willen niet eens in de Navo, want dit zou naar on- ze mening de overige gebreken van het legerplan niet kunnen opheffen, aldus Schmid. „Maar ook wanneer de verdra gen Duitsland inderdaad gelijke rechten zouden geven, zouden de socialisten nog „neen' blijven zeggen. Gelijke rechten zijn slechts een der voorwaarden, die wij stellen. Ook de politieke en militaire voorwaarden achten wij niet vervuld. Wat wij aan troepen kunnen opstellen, zou slechts een schijn van veiligheid en daarmee een gevaarlijke illusie geven. Nie mand heeft het recht van ons te verlangen, dat wij ons kreupel laten schieten zonder militaire zin en met als enige resultaat verbrande aarde/' zo riep Schmid Hij werd scherp aangevallen door Adenauer, die twee dagen lang onafgebroken aanwezig was om in het debat in te grijpen. „Ik sta op het standpunt, dat wij ons tegen de druk van het Oosten moeten verdedigen en dat wij niet met de handen in de schoot moeten blijven zitten", zo zei de 76-jarige kanselier tijdens het debat, dat vaak een stormachtig karakter droeg. De socialistische fractieleider Ollenhauer heeft aan het eind van hst dsbat nog son reeks scherpe aanvallen op de kanselier gericht. De huidige verklaringen van minister Schuman waren volgens Ollenhauer een bewijs van „het fiasco" van Adenauers politiek. Voorwaarde voor een herziening van de socialistische opvatting inzake het leger was volgens Ollenhauer, dat de Ame rikanen „eerst zouden bekend maken, volgens welke strategi sche concepties zij West-Europa dachten te verdedigen". De socialistische aanval werd vóór de stemming besloten met een dreiging van Ollenhauer: ,Wlj waarschuwen de regering, 'dat zij op vastbesloten verzet der sociaal-democraten zal stuiten, wanneer zij langs de oude weg dienstplicht wil invoeren." De president van het parle ment, Dr Ehlers, heeft in een grote rede als protestants-chris ten stelling genomen tegen de door leidende Protestanten on dernomen actie tegen bewape ning- Een voorstel der federatieve unie, waarin de invoering van dienstplicht absoluut werd ver worpen. werd naar de buiten landse commissie verwezen. Tegen het eind van het debat begal' Dr Fruïiz 1.cuter, ti rechtse afgevaardigde en tegen stander van de herbewapening, zich naar de plaats van Adenau er en overhandigde hem een af beelding van een doodskop. Ade nauer wierp de plaat op de grond. Na de stemming zeide Aden*»- cr: „Goed werk voor de vrede". „Het feit, dat de moties der regeringspartijen zijn aangeno men, voorspelt een positieve be slissing, wanneer uiteindelijk ge stemd wordt over het deelnemen van Duitsland aan de Europese defensie," zo voegde hij cr aan toe. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft meegedeeld, dat Engeland met de Verenigde Sta ten en Frankrijk overleg pleegt over de deelneming van West- Duitsland aan de Europese de fensiegemeenschap in het licht van het voorbehoud, dat de bondsdag ten aanzien hiervan heeft gemaakt. Deze voorstellen werden „ernstig bestudeerd", al dus de woordvoerder. EERSTE KLASSE A. De Volewijckers-Velocitas 5-2 EDO—AGOW 0—1. EERSTE KLASSE B. OosterparkersAjax 06; Blauw Wit—RCH 3—2; Be Quick Vitesse 03. EERSTE KLASSE C. DHC—NAC 4—2; ADO—BW 12; FeyenoordSVV 62. EERSTE KLASSE D. WV-PSV 0—0. De overige le klassewedstrij den werden afgelast. ZUID I. TWEEDE KLASSE B. Alliance—Middelburg 1—2. In de derde klasse D. en vierde klasse H. had geen enkele ont moeting plaats. AFGELASTE WEDSTRIJDEN. De afdeling Zeeland (de voor In diplomatieke kringen te malige Zeeuwse voetbalbond) van xx* J X J„ T/ AT U D Por! (li o tlAfir /OT"»- Londen is men van mening dat hoewel de voorwaarden van West-Duitsland op verscheide- non punten in botsing schijnen te komen met de opvattingen van de bezettende mogendheden, er toch ruimte voor onderhande lingen is opengebleven. Enige waarnemers zijn van oordeel, dat de ministers van Buitenland se Zaken der westelijke „grote drie" met bondskanselier Ade nauer besprekingen zullen voe ren, alvorens de Noordatlantische raad op 20 Februari te Lissabon bijeenkomt. Zondagmiddag omstreeks 12 uur vloog een met grote snelheid uit de richting Utrecht komende personenauto, vermoedelijk door dat de wagen Slipte, uit de bocht, die de rijksweg tussen Ede en De Klomp maakt ter hoogte van de boerderij „Nieuwe Wetering De auto, die bestuurd werd door de 44-jarige J. W.L. van H. uit Den Haag, botste met de rechterzijde tegen een boom en werd bijna dubbel gevouwen. Het portier werd er afgerukt en te gelijkertijd werd de rechterarm van de echtgenote van de be- stuurder haar letterlijk van het lichaam gescheurd. Na de eerste botsing ramde de wagen nog twee andere bomen, waardoor er van de carosserie weinig meer heel bleef. De be stuurder en twee inzittende kin deren kregen bloedende verwon dingen. Allen werden naar het ziekenhuis in Ede vervoerd. Mevrouw Van H. verkeert zeer zorgwekkende toestand. Zaterdagnacht heeft een 49-ja rige Amsterdamse grondwerker in Miinhardt's Hoofdpijnpoeders.Doos 47 ct. NED. HERV. KERK. Breskens. de gehouden verkiezing werd tot diaken gekozen de heer J. Overbeeke en tot ouderlingen de heren J. van den Heuvel en J. van de Velde-Verduijn. Bij Grote brand op Prinsen eiland te Amsterdam. In de vroege Zaterdagochtend- uren is opnieuw een van de oude pakhuizen op het Prinseneiland te Amsterdam een prooi der vlammen geworden. Om goed 2 uur ontdekte een agent van het bureau Spaarndammerstraat, die op het Prinseneiland surveilleer de, vuur in het pakhuis van de firma C. Servaas jr, Prinsen eiland 11, waarin opgeslagen was: vlas', houtwol, alpengras, zeegras, kapok, wolraap en ande re fel brandbare meubelfournitu ren. De brand begon op de eerste etage. Direct na aankomst bleek het de brandweer dat zij voor een zware taak stond. Tegen 2.45 uur werd het alarm „grote brand" ge geven. Toen concentreerden zich elf voertuigen rondom het bran dende pakhuis. Ook de drijvende motorspuit „Jan van der Heyden" werd naar de Bickersgracht gedi rigeerd om als „aanzuiger" te die nen. Het water, dat de brandweer voor de zestien stralen, waarmee zij tenslotte het vuur aangreep nodig had, moest namelijk van het open water komen, hetgeen gelukkig rond het Prinseneiland in voldoende mate aanwezig was. De brandweer slaagde er in de belendende percelen voor het overslaan van de brand te spa ren. Spoedig nadat de brand was ontdekt, sloegen de vlammen reeds door het dak. Het vuur moet dan ook reeds geruime tijd, vóórdat het ontdekt werd, aanwe zig zijn geweest, zodat het zich een weg naar de zolder kon ba nen. Een fantastisch aandoende vonkenregen woei bij herhaling over het eiland. uit Amsterdam-Noord, toen hij onder invloed van sterke drank thuis kwam, ruzie gemaakt met zijn echtgenote. De man wond zich dermate op, dat hij een ketel kokend water nam en deze over zijn vrouw uitstortte. Zij moest met ernstige brandwonden in het ziekenhuis worden opgenomen. De grondwerker is door de po litie aangehouden. BOTSING TUSSEN AUTOBUSSEN. Twintig gewonden. Tengevolge van de gladheid van de weg is Zondagmorgen om tien uur in een scherpe bocht op een smal weggedeelte tussen Doetinchem en Varsseveld een bus van de N.V. Gelderse Tram wegen geslipt. Zij schoof over de weg en botste tegen een uit de richting Doetinchem komende bus van de sneïdienst van dezelf de maatschappij. De botsing was zo hevig, dat beide bussen ern stig werden beschadigd en vrij wel alle zitplaatsen werden ont zet. De chauffeur van de slip pende bus zat bekneld tussen stuur en zitplaats en moest wor den bevrijd- 's Mans beide knie schijven zijn gebroken. De con ductrice en een 72-jarige dame hadden een hersenschudding op gelopen. Zij waren er het ern stigst van alle inzittenden aan toe. In totaal hebben circa 20 personen min of meer ernstige kwetsuren opgelopen. Veertien van hen zijn ter plaatse verbon den en daarna per ambulance- wagen en met twee luxe-auto's naar het ziekenhuis te Doetin chem overgebracht. Verscheide- nen van hen, die verwondingen aan hoofd, kaak of handen had den opgelopen, konden in de loop van dag huiswaarts keren. KONINGIN JULIANA OP DIES DER LEIDSE UNIVERSITEIT. Koningin Juliana heeft als oud-studente der Leidse univer siteit Zondag enige plechtighe- 'en bijgewoond ter gelegenheid van de viering van de 377e Diés Natalis van deze academie. Omstreeks het middaguur ar riveerde de koningin per auto bij de Zuiderkerk te Leiden, waar zij temidden van haar jaargeno ten de bijeenkomst bijwoonde van de christen studentenraad. winning een heildronk werd ge heven. Een medaille voor de hoogste serie, geschonken door de fa Van Gassen uit Hulst, werd uit gereikt aan R. Sandrini mot een aantal van 22. *en manspersoon hard wegfiet sen. De twee koffertjes stonden erg bemodderd op de stoep en de inhoud bleek nog in tact te zijn. Het rubber kussen is echter nog steeds zoek. De politie stelt een onderzoek in. De jagers te Well ondervinden in hun jachtgebied veel schade van dassen. De jagers vonden dezer dagen niet minder dan 1» konijnennesten, die kennelijk door dassen waren leeggeroofd. De das graaft een hol met wijd- vertakte gangen, die eerst af waarts gaan en dan opwaarts. De poging om door het inpompen van water in de gangen de das sen uit hun schuilplaats te ja gen had dan ook geen effect. Toen besloot men de dassen uit te graven. Men was hiermee doende en had reeds een exem plaar onschadelijk gemaakt, toen een politieagent verscheen, proces verbaal opmaakte en alle schoppen en geweren in beslag nam. Do das is n.l nog bij de wet beschermd. de K. N. V. B. had alle voor Zon dag 10 Februari vastgestelde wedstrijden afgelast. Voetbal bi België. De uitslagen van de wedstrij den gespeeld voor de Belgische ere-divisie luiden: FC LuikFC Mechelen 23; Daring CBSC Anderlecht 1—1; Beerschot ACAntwerp FC 2-5; Union St. Gilloise—La Gantoise uitg.; Berchem SportSC Char leroi 1—3; RC Mechelen—Tilleur 4—1; US Doornik—RC Brussel 01Olympic Charleroi—Stan dard 11. De eerste plaats van de rang lijst wordt bezet door FC Luik met 31 punten. Daarna volgen FC Mechelen met 28 pnt, Union St. Gilloise met 27 en RC Meche len met 26 pnt. Standard en US Doornik delen de laatste plaats met elk 10 pnt. ZEEUWSE SCHAAKBOND TemeuzenVlissingen 82. Terneuzen moest Zaterdag j.l. met grote cijfers van Vlissingen winnen, wilde zij het kampioen schap van Zeeland niet in Goes zien belanden. Met dit voor ogen ontspon er zich een enerverende kamp. Eerst nadat alle kruit damp van de borden was opge trokken, bleek dat de Terneuze- naren in hun moeilijke opdracht waren geslaagd. Aangezien Goes over de afloop van 7 partijen nog in het on zekere verkeert, kan Terneuzen zich nog niet officieel kampioen van Zeeland noemen. De gedetailleerde uitslag luidt: Temeuzen Vlissingen A. Stadhouders B. J. Schreuder G. E. van Halsema J. Jansen M. J. Quakkelaar H. Meijers P. J. van de Sande- A. Mast G. A. den Decker G. Ruijg J. P. van der Staal M. van den Hemel G. Tichelman A. Willemsen G. Dijselijnck B. Steinhauser H. VoorhansG. F. Bak A. de ConinckS. Kelder V2V2 0—1 1—0 1—0 1—0 1—0 1—0 1—0 1—0 UOPf'XtHANDELAAIi GEARRESTEERD. In samenwerking met de rijks recherche is de Venlose politie er in geslaagd de Tegelenaar L te betrappen op morfinenandel. Een fles met 100 gram van het verdovende middel werd in beslag genomen POLITIE MAAKT EINDE AAN „GOEDKOPE UITJES". Enkele dagen geleden moest de Haagse politie ingrijpen bij een ruzie die ontstaan was in een ca fé in de binnenstad en die buiten op straat werd uitgevochten. Naar aanleiding hiervan werd door de politie een zekere Louis H. uit Den Haag gearresteerd, die er met een viertal kornuiten de laatste tijd een gewoonte van maakte café's en bars te bezoe ken zonder dat er betaald werd. Vaak werden kastelein en bar keepers door hen lastig gevallen en ontaardde dit in ruzie's zowel met kellners als overige bezoe- 1 kers van deze café's Thans is bekend geworden dat 1 niet minder dan 27 zaken in Den Haag last van deze vijf heren hebben gehad omdat zij overal SLUISKIL. Biljarten om de beker, Zaterdag j.l. vond in hotel „De Kroon" de beslissende match plaats tussen de twee plaatselijke biljartclubs O.B.K. en E.Z.S.I. Ook ditmaal was de belangstel ling groot. Van het begin tot het eind was er een harde strijd, waarbij O.B.K. uitlooppogingen deed en E.Z.S.I. haar voorsprong trachtte verdedigen. Laatstge noemde leden speelden een rusti ge partij door het feit dat zij reeds 53 car. op hun rivalen voor stonden. De uitslag was: L. HeidensJ. Fopma 30—20; R. Sandrini—M. Scheele 51—31; J. Wullems—P. Scheele 5060; E. van MaeleD. Riddering 43—31; P. Maas—P. Corveleyn 30—29; E. Bleyenberg L. Meert 53—98; W. Froment— J. Hamerlink 23—15; M. Stock manA. van Esbroeck 4555; J ZeegersC. Schooff 2311; J. CasteleijnR. Dhaene 4743; H. JansenH. Scheele 2338 Hoewel O.B.K. 7 partijen wist te winnen, hadden zij 13 car. min der dan E.Z.S.I. Het totaal aantal caramboles welke O.B.K. behaal de. was 1394 over 3 wedstrijden tegen 1460 E.Z.S.I., waardoor laatstgenoemde club beslag legde op de uitgeloofde beker. Namens de verliezende club bood de heer P. Maas de verdien de cup aan, waarbij hij namens zijn medestrijders gelukwensen aanbood. Hij sprak de hoop uit, dat beide verenigingen elkaar on der dezelfde sportiviteit nog me nigmaal op 't groene veld moch ten ontmoeten. E.Z.S.I. dankte voor deze spor tieve geste, waarna op de over- Totaal 8—2 C.N.A.Schorrebloem II 28. In het Klein Casino vond een ontmoeting plaats in het kader van de Zeeuws-Vlaanmse tafel tenniscompetitie tussen de heren teams van C.N.A. en Schorre bloem II. De gasten uit Cadzand gingen met een verdiende 28 overwinning huiswaarts. Schieting op de liggende wip te Sluiskil. „De Batavieren", gevestigd bij de heer M. Scheele, organiseerde Zondag j.l. een schieting op de liggende wip. Aan deze schieting waren veel aantrekkelijke prijzen verbonden, hoofdzakelijk bestaan de uit worst en tulband. Een groot aantal schutters was naar Sluiskil gekomen om een „harte lijke beet" te kunnen bemachti gen. Nadien begaf koningin Juliana V00r"*iiiets wensten .e drinken. Toen het vuur lucht had gekre- zich met haar stu^evnendmnen j Dc litie is thans op zoek naar - te voet naar „De Doelen waar gen en vooral later, toen de brandweer aan voor- en achterzij de luiken had opengehakt om brandhaarden te kunnen berei ken, sloeg een bijtende rook naar buiten. De smalle straatjes op het Prinseneiland verdwenen geheel in dit uiterst hinderlijke rookgor dijn, hinderlijk vooral voor de brandweerlieden, die gedwongen waren rookmaskers te dragen. Twee brandweerlieden, B. Botsen en J. L. Stolk, kregen lichte rookvergiftiging. Zij moesten door de geneeskundige dienst worden behandeld. Beiden konden na enige tijd naar de brandweer kazerne terugkeren. Deze brand heeft gewoed op korte afstand van de plek. waar op in de zomer en het najaar van 1949 eveneens pakhuizen zijn uit gebrand. Na drie uur brand bedwongen. Drie uur nadat het sein „grote brand" werd gegeven, kon com mandeur Doets tegen kwart voor zes melden: „brand meester", hetgeen echter geenszins bete kende dat het werk van de brand- weephiermede ten einde was. Om kwart voor negen stonden nog 3 motorspuiten, een gereedschaps wagen en een personenwagen bi' waar zij aan een reunistenlunch aan zat. In -de middaguren woonde zij in het groot-auditorium het stu dium generale bij. In verband met de halve hofrouw naar aan- leiding van het overlijden van de Engelse koning woonde koningin Juliana slechts deze plechtighe den bij en niet de meer feestelijk getinte, zoals de schouwburg voorstelling. BEROUWVOLLE DIEVEN Zondagmorgen werd op de Van Heijlerhoflaan te Maastricht een rijwiel ontvreemd. Enige uren later meldde de dief, de 24-jari- ge P. H. K. zich persoonlijk met de fiets bij de eigenaar aan on verzocht tevens de politie te waarschuwen. Na opgemaakt proces verbaal werd de berouw volle zondaar op vrije voeten ge steld. In de nacht van Zaterdag op Zondag werden uit de auto van dokter Th. J. M. L„ arts te Maas tricht. twee koffertjes met me dische instrumenten en verband stoffen gestolen. Ook oen rubber kussen bleek te zijn verdwenen Het vermoeden van de politie dat de instrumenten wel zouder een zekere Eef K. die met boven genoemde Louis H. oen der rad draaiers van de regelmatig voor komende ruzie's schijnt te :ijn geweest. De eerste zijvogel werd gescho ten door A. Meert uit Sluiskil; de 2e zijvogel door zijn dorpsgenoot J. Krijger. Het duurde echter ge ruime tijd voor de hogevogel zich liet verschalken. Zij kon toch niet aan de gevaarlijke schoten ont komen en het was tenslotte E. van Hecke uit Bouchaute B.) die de begeerde vogel deed tuimelen. op De Dam, de aankomst in het Olympisch stadion. Een nieuwigheid in deze Jus- trumronde is, dat men in tegen stelling tot de eerste vier jaren, zijn weg ditmaal niet door Noord-Holland naar het Noorden des lands zoekt. Men rijdt nu on middellijk door het Westen naar het Zuiden, waarbij ook rekening is gehouden met de mogelijkheid om de Ronde reeds op de eerste dag zoveel mogelijk sfeer en cachet te geven, door haar te presenteren aan die streken des lands waar vele tienduizenden haar gaarne willen en kunnen zien voorbijtrekken. De Tweede Pinksterdag is daarvoor uiter aard bijzonder geschikt. De onvermijdelijke consequen tie daarvan zal helaas moeten zijn, dat de Ronde dit jaar niet door Noord-Holland boven het y trekt. Ook op de terugweg zal zij immers deze streek niet kunnen aandoen, aangezien door het ontbreken van een vaste oeververbinding over het Noord- zeekanaal, de weg naar de finish in het Olympisch stadion, of naar een andere etappeplaats beneden het Noordzeekanaal, geblokkeerd is. Wel zal men in ieder geval nog naar het Noorden trekken, waar de aankomst te Veendam reeds vast staat. Op welke dag echter is nog niet bekend. Het plan bestaat verder om de duur der ritten te bekorten. In de practijk is gebleken dat de lange etappes van de vorige ja ren niet bevordelijk zijn geweest voor de levendigheid van het strijdbeeld. De organisatoren zijn van me ning dat door deze maatregel 'n eerste bijdrage is geleverd tot de mogelijkheid om de Ronde van Nederland een fris en boeiend karakter te geven. Wedstrijdrooster W. Z.-Vlaan- deren vastgesteld. In hotel „De vier emmers" te IJzendijke kwamen de afgevaar digden van de sportverenigingen der afd. W. Z.-Vlaanderen van de N.W.U. in vergadering bijeen ter vaststelling van het wedstrijd- rooster. De afdelingsconsul, de heer A- Calon, deelde mede, dat Terneu zen en Sas van Gent bij W. Z. Vlaanderen zijn ingedeeld. Hij bracht hulde aan de vroegere consul, de heer Van Heukelom, voor het vele goede werk, dat hij voor de wielersport heeft gedaan. Een bijzonder woord van wel kom richtte hij tot de heren War nier, Van Mierlo en De Bruijn uit Hulst, die naar IJzendijke waren gekomen om in gezamen lijk overleg het rooster te be spreken. Voor W. Z.-Vlaanderen werd 't volgende Drogramma vastge steld: Voor nieuwelingen: 17 April Groede; 14 Juli St. Kruis; 12 Juli Hoofdplaat: 19 Juli Philippine en 28 Juli Bier vliet. ZWEEDS SCHIP VERZOEKT SLEEPBOOTHULP. Zaterdag vroeg heeft het 2.000 ton metende Zweedse s.s. „Ha- non" om sleepboothulp verzocht. Het schip had namelijk 4 5 5 mijl bewesten IJmuiden met machi- neschade te kampen. Hoewel de „Hanon" nog bijna &Y2 mijl kon TERNEUZEN U.C.I. had de Ronde van Neder- land de beschikking gekregen draaien, durfde de kapitein het J over de periode van 31 Mei tot wegens het slechte weer niet en met 8 Juni, maar aangezien Voor amateurs: 3 Juni IJzendijke; 16 Juni Aar denburg; 21 Juni Sluis; 30, Juni Oostburg; 5 Juli Bresk°" cn 7 Juli Schoondijke. Voor beroepsrenners: 7 Sept. Sas van Gent en 13 Sept. Oostburg. De heer Calon dankte allen voor de prettige namenwerking. De heer Van der Linde uit Vlis singen vroeg naar de mogelijk heid om een ronde van Zeeland voor amateurs te doen verrijden. De heer Baart uit Sas van Gent, naar zijn mening gevraagd, was vóór dit voorstel, maar vreesde dat het moeilijk zou zijn de fi nanciën bijeen te krijgen. Ook de afgevraagden zijn dezelfde me ning toegedaan. Besloten werd alles nog eens nader te onderzoeken en dan met voorstellen te komen. Nadat nog enke'e kwesties wa ren besproken sloot de consul onder dankzegging daze vrueht- bare en geanimeerde vergadering Qp het kalendercongres vem£e en jqj hoopte dat de wedstrijden T - jn dezelfde sportieve sfeer zullen verlopen. RONDE VAN NEDERLAND VAN 2—8 JUNI. Eerst naar het Zuiden. aan op eigen kracht binnen te lopen. De „Stentor" en „Nestor" van Wijsmuller hebben de boot, die van Gent kwam, naar IJmui den gesleept. Zij is achter een trekker naar Amsterdam ge- op 1 Juni de voor dit evenement minder geëigende Eerste Pink sterdag valt, heeft men besloten de Ronde nu op Maandag 2 Juni. Tweede Pinksterdag, te laten ver- trekken. Amsterdam zal weer als bracht, waar de machine op debegin- en eindpunt van de Ronde helling van de Amsterdamsche I fungeren. De start is, behoudens Droogdok Mij. gerepareerd zal goedkeuring van de gemeentelij- worden ke overheid, der traditie getrouw het pakhuis, dat van binnen uit-worden teruggebracht, werd be gebrand is. Ook de drijvende mo torspuit „Jan van der Heyden' was nog ter plaatse. Het nablus singswerk duurde nog vele urt.:, waarheid. Zondagavond werd er plotselüig aan de dokterswoning gebeld. Het 9-jarig dochtertje opende de deur en zag nog juist Terry keek door het gebroken •aam naar buiten. Mevrouw Malone was aan de ndere kant van de wagen aan et dweilen. „Ik moet aan deze kant van et raam springen", dacht Ter ry, „en als mijn touw maar lang genoeg is kan ik de revolver te pakken krijgen en dan is. alles in orde". Zonder zich langer te beden- den sprong hij. Juist toen Pug Malone Berry had overmeesterd, verscheen Terrv op het strijdtoneel. Het touw bleek juist lang ge noeg cm hem in de gelegenheid te stellen de revolver te "rijpen. Me" rouw Malrne hoorde vele geluiden d'e nteuw voor haar weren; rinkelend glas, het brul- en van de sterke man de woe dende uitroepen van oom Bear en de smak, die Terry op de weg maakte. Zii begreep dat er iets aan de hand was en begaf zich, gewa- r>end met een emmer, naar het trapje van de wagen om zich persoonlijk op de hoogte te stel len. PELLENAERS GEEN DIRECTEUR-SPORTIEF IN RONDE VAN NEDERLAND. Naar wij vernemen heeft Kees Pellenaers de uitnodiging, om in de dit jaar te houden Ronde van Nederland als directeur-sportief op te treden, van de hand gewe zen. Pellenaers had de invitatie in principe aangenomen, doch bij nadere overweging heeft hij het toch beter geacht de functie niet te aanvaarden, aangezien aan enkele door hem gestelde voor waarden niet is voldaan. DE N.W.U. EN DE RONDE VAN FRANKRIJK. Naar wij vernemen heeft de N.W.U. besloten geen wijziging te brengen in het tot nu toe door haar ingenomen standpunt ten opzichte van de Ronde van Frankrijk. Dit betekent dat de N.W.U. ook dit jaar geen directe bemoeienis met de ronde zal hebben. Wel is zij bereid om zekere volmachten te verlenen aan de Nederlandse vertrouwensman van de organi satoren van de tour, welke zijn positie zullen versterken. Hij zal b.v. bevoegd zijn voorstellen te doen tot het nemen van maatre gelen tegen de tot de Nederland se ploeg behorende renners zo hij daarvoor termen aanwezig acht. Maar dit is geen novum, die zelfde bevoegheid was hem ook reeds verleden jaar toegekend en wat de tour aangaat blijft dus voor de N.W.U. alles bij het oude.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3