T De beëdiging van koningin Elizabeth Een aangrijpende plechtigheid HET BELGISCHE KAMERDEBAT Begroting van buitenlandse zaken TROONSBESTIJGING Eeuwenoude tradities 25 jaar geleden Eerste postvlucht naar Java Import voedergranen Stemming in de West-Duitse Bondsdag STORMLOOP TEGEN ADENAUERS POLITIEK Het hoofdkwartier van de te zijn. Zij legde tevens een eed Conferentie van Lissabon tot 20 Febr. uitgesteld Noord-Atlantischse vlootstrijdkrachten Nederl. sleepboot naar Brits vrachtschip DE OVERSTROMINGEN IN FRANKRIJK Protest tegen subsidieverlaging VUEGTü G IN ZEE GESTORT? Stakingen Italië in Amerikaans vliegend reuzenfort neergestort De laatste voedselzending voor India ZATERDAG 9 FEBRUARI 1952. 7e Jaargang No. 1956 Koningin Elizabeth II van Engeland heeft gisteren officieel haar verklaring van troonsbestijging afge legd, haar eerste daad als souvereine. De 25-jarige vorstin verklaarde zich trouw aan de beginselen van de constitutionele monarchie. Deze plechtigheid vond plaats bij haar eerste verschijnen in de „raad des konings' HOOGWATER. Frankering bij Abonnement: lerneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 N5 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; pei maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 cL DE VRIJE ZEEUW verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel m^er 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Atfres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 u«r Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. De bijeenkomst is gehouden in het paleis van St. James. Zij duurde slechts 15 minuten. De raad des konings is bijeengeroe pen, omdat de koningin buiten lands vertoefde toen de raad haar Woensdag voor de eerste keer tot souvereine uitriep, en kele uren na het overlijden van koning George. Anders zou ko ningin Elizabeth de verklaring van troonsbestijging op de eerste bijeenkomst van de raad hebber, afgelegd. De kroonraad kwam bijeen in de voorzaal van de witte en gou den troonkamer van het paleis. Lord Wollton, de lord-president van de raad, en andere leden be groetten de koningin met 'n bui ging, toen zij kort na 11 uur ar riveerde. De politie had alle toe gangen naar het paleis, waar een uur later de openbare be kendmaking van de troonsbesti;- ging geschiedde, afgesloten. Met heldere stem legde de vorstin haar verklaring af, waar bij zij plechtig beloofde, zich aan de beginselen van een constitu tionele regering te houden en af, dat zij de kerk van Schotland zal bewaren, een formalitieit, welke dateert van de vereniging van Schotland met Engeland in 1707. Dit is de eerste keer, dat konin gin Elizabeth een bijeenkomst van deze raad, bestaande uit minis ters en andere staatslieden, die door de souverein zijn aangewe zen om te adviseren in belangrij ke constitutionele aangelegenhe den heeft bijeengeroepen. Naar te Den Haag met zeker heid vernomen wordt, is de aan vang van de conferentie van de raad van de N.-Atlantische ver dragsorganisatie, welke oor spronkelijk op 16 Febr. was ge steld, thans uitgesteld tot 20 Febr. Een en ander ingevolge 'n verzoek van Engelse zijde in verband met de begrafenis van wijlen koning George de Zesde. De Nederlandse delegatie naar Lissabon zal 17 Februari ver ■trekken. Het hoofdkwartier van de N.- Atlantisohe vlootstrijdkrachten Koningin Elizabeth arriveerde te St James's langs een binnen- «7te"pnTADrilte Norfolk (Vlr-j weg. Zij heeft nog geen intrek - -- - Wovpctitrd worden zo is in genomen in Buckingham Palace, van de Kouseband, een van de de koninklijke residentie. drie Engelse heraldische functio- schouwers waren in het zwart gekleed. Bij de mannen zag men velen, die zwarte dassen droegen. De koningin zeide vastbesloten te zijn „het glansrijke voorbeeld van dienst en toewijding" van haar vader te volgen „teneinde de constitutionele regering te handhaven en het geluk en de welvaart van haar volk te be vorderen". „Ik bid, dat God mij moge hel pen om deze zware taak, die zo vroeg in mijn leven op mijn schoude-s is gelegd, waardig te volbrengen", aldus de koningin. De Nederlandse sleepboot „Noordzee" heeft opdracht ge kregen zich naar het Britse vrachtschip „Lord Glanely" te begeven, dat in de Stille Oceaan 35 mijl ten Z. W. van het eiland Santa Cruz ronddrijft. Het meet 5640 ton en was van Brisbane op weg naar Honoloe- loe. Aan boord bevinden zich 45 Britten. Het schip heeft zijn scheef verloren. Tijdens de voortzetting van het debat in de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers over de begroting, van buitenlandse za- De „Noordzee" heeft een klei- ken legde Spaak (soc.) er de na nere sleepboot uit Singapore op op, dat West-Europa slechts sleeptouw en zal deze nu moeten ajs gevoig van de Marshall-hulp ïrxjinr.pn zjjn economische problemen heeft kunnen oplossen. loslaten. Te Sydney wordt vernomen, dat de meeste schepen in de na bijheid van de „Lord Glanely" eilandvaarders zijn die geen kracht genoèg hebben om de vrachtboot op sleeptouw te ne men. „Is deze afhankelijkheid tegen over de Amerikanen, aldus be toogde hij, niet het beste bewijs voor de achteruitgang van Euro pa? De officiële proclamatie van de troonsbestijging van koningin Elizabeth II geschiedde om 12 uur Nederlandse tijd volgens een duizend jaar oude traditie van pracht en praal. In elke plaats in Engeland werd de plechtigheid gehouden. In elke plaats in Engeland werd de plechtigheid gehouden. In Londen echter geschiedde dit in een grootser stijl. De voornaam ste plechtigheid voltrok zich in het carré van het paleis van St James, dat dateert uit de elfde eeuw en 400 jaar geleden als pa leis herbouwd werd. De „Royal Horse Guards" in gala-uniform en de „Royal-trumpeters" in goudbestikte kledij waren op een balkon voor het carré opgesteld tezamen met de hoogste heral dische functionarissen in schit terende gewaden in allerlei kleu ren. Aan het hoofd van de schil derachtige groep op het karmo zijn-gedrapeerde balkon stond de „Earl-marehal of Engeland, de hertog van Norfolk, eerste hertog en hoofd van het heral disch college, met zwarte steek met hermelijnen kruif. Hij is ver antwoordelijk voor de details van alle koninklijk ceremonieel. Naast hem stonden de heraut 511"^ J Washington bekendgemaakt. Dit besluit is genomen op een bijeenkomst van vertegenwoor digers van de 10 landen waaruit het comité van stafchefs van de N.-Atlantische regionale iplan- ningnoep bestaat met de opper bevelhebber van de Atlantische zeestrijdkrachten, admiraal Lyn- de McCormick. De admiraal verklaarde, voor nemens te zijn elk van de lan den, die onder zijn commando ressorteren te bezoeken. Hij zou zijn rondreis omstreeks 24 Febr beginnen. In het overstroomde gebied in het departement van de Gironde keert de normale toestand weer. De Garonne is in haar bedding teruggekeerd en het overstro- mingswater loopt af. Volgens de laatste gegevens zijn 63 gemeen ten in de streek van Bordeaux ■door de overstroming getroffen. Negen van deze gemeenten zijn geheel overstroomd geweest. de koninklijke residentie. drie Engelse heraldische functio- Vele vrouwen onder de toe-1 narissen, die deze titel dragen, In 1927 maakte luit. G. A. Koppen met de vliegers Frijns en Elleman de eerste postvlucht van Nederland naar Java en retour. Deze pioniersvlucht werd op een vergadering van de lucht postvereniging „De Vliegende Hollander" herdacht. De vlieger Koppen, die thans luit.-kolonel b.d. is, vertelde hoe hij in de begintijd van de Indië- route nogal gebrek ondervond aan begrip, benzine en voedsel. Ook waren er volop moeilijk- Ik ben pro-Amerikaans en ben het Amerikaanse volk erkentelijk voor hetgeen het heeft gedaan, doch ik kan niet aannemen, dat de Europese volkeren het lot be schoren is satellieten van de Ver enigde Staten te worden. Onze redding kan slechts gelegen zijn in de totstandkoming van een verenigd Europa, want alleen dan kunnen wij op gelijke voet met Amerika onderhandelen en onze onafhankelijkheid herwin- nen". Spaak verklaarde voorts dat een verenigd Europa slechts mogelijk is, indien een supra-na-| tionale organisatie in het leven wordt geroepen, waaraan ieder land een gedeelte van zijn sou- vereiniteit overdraagt. Met be trekking tot het Duitse probleem merkte Spaak op, dat hiervoor slechts één oplossing is, n.l. inte gratie van Duitsland in een ver enigd Europa. Op het altaar van een dergelijk Europa zou ook ders van het landgoed hebben de Duitsland een gedeelte van zijn cc hele nacht de dodenwacht ge- souvereiniteit moeten offeren en P jü. Jn ti'oo rhnrn vnor trekking tot het Europese leger niet onderschrijven, zo besloot Spaak. In zijn antwoord zei de minister van buitenlandse zaken, dat zodra de internationale samenwerking een opgeven van een deel der souvereiniteit vereist, de Belgi sche regering hiermee accoord zal gaan en de constitutie in deze zin zal wijzigen. Dit stadium is nog niet bereikt. Overigens zou een wijziging in de Belgische grondwet thans de totstandko ming van een Europees leger aanzienlijk hebben vert-aagd. Met betrekking tot het Europe se leger stelde Paul van Zeeland in het licht, dat de raad van com missarissen kan handelen als 'n uitvoerende macht, doch dat in laatste instantie de raad van mi nisters moet beslissen. Zolang er namelijk in het kader van een verenigd Europa nog geen supra nationale autoriteit bestaat, is een andere oplossing niet moge lijk en moeten de ministers, die in bedoelde raad zetelen, verant woordelijk blijven tegenover par lementen, aldus de minister. De Nederlandse Katholieke bond van molenaars, graan-, meel- en kunstmesthandelaren protesteerde in een druk be zochte landelijke protestverga- ëering te Eindhoven tegen de de zer dagen door minister Mans- holt doorgevoerde subsidiever laging op importvoedergranen. De subsidieverlaging zou, vol gens de bond, grote nadelen toe brengen aan de minder grote veevoederhandelaren en meng voederhandelaren. Deze nadelen had men kunnen voorkomen, zonder financiële lasten voor de overheid, wanneer de subsidie verlaging reeds was ingegaan met de uitgifte van bonnenserie B op 1 Nov. 1951 of minstens op 1 Januari 1952 met ingang van de thans lopende bonnenserie C, aldus de bond. De aanwezigen werden o.m. toegesproken door de heer Raay- makers uit Tilourg, die betoogde, dat de maatregel van de minis ter voor de betrokken bedrijven desastreus is. Hij stelde de vraag of de regering helemaal geen be grip heeft voor de hardwerken de middenstand en wekte op tot een krachtig protest. heden: regen en wind. De heer Koppen vertelde dat hij voor het derd. gekleed in fluwelen mantel met goud opstiksel en purperen dek mantel. In zijn witgeschoende handen hield hij het perkament met de tekst van de proclamatie. Achter de Earl-marshall en de heraut van de Kouseband ston den de twee andere herauten voor Engeland, Norry en Claren. cieux, geflankeerd door de he rauten van Lancaster, Windsor, Richmond, Somerset, Chester en York. Er werd een roffel geslagen op de zwartomfloerste trommels op het carré beneden. In de stilte daarna ontvouwde de heraut van de Kouseband de proclamatie en las deze op plechtige toon voor. Na de voorlezing zette de kapel de eerste maten van het volks lied in, waarop de menigte in ce straten, op de daken en achter de vensters in de houding ging staan. Hiermede was koningin Eliza beth II voor haar onderdanen in Londen uitgeroepen tot souve reine. De stoet stelde zich dan weer op en de rijtuigen reden naar Charing Cross, naar de city. Daar las de heraut van Lancaster op nieuw de proclamatie voor aan de menigte. Hierna ging het langs de Strand naar Temple Bar, waar de toegang tot de city was afgezet met een roodzijden koord. Hier kwam de vertegen woordiger van de city van Lon den naar het voorste rijtuig en vroeg met luide stem: „Wie komt daar?" De schildknaap Blueman- tle verzocht dan namens de ko ningin toegang tot de city. Blue- mantle werd naar de Lord-mayor geleid en het zijden koord verwij. houden Binnen een kwartier na haar aankomst begaf de koningin zich naar de sterfkamer en keek neer op het gelaat van haar va- c'e-. De hertog stond naast haar, terwijl hij haar hand vasthield. Maandag zal het stoffelijk overschot naar Londen worden vervoerd. Koningin en Prins zullen de begrafenis bijwonen. Naar wü vernemen zullen ko- dit zou er de beste waarborg voor zijn, dat dit land niet opnieuw in de fouten van het verleden vervalt. Er zal evenwel snel ge handeld moeten worden, zo merkte hij op, aangezien de eco nomische toestand in Duitsland snel verbetert. De gewezen eerste-minister oefende critiek op de raad van minister en het comité van com missarissen, dat voor het Euro pese leger is voorzien. Slechts 'n supra-nationaal bestuur van dit Europese leger kan er, aldus in aar w ij vciuouiun ningin Juliana en prins Bemhard j Spaak, de garantie voor zijn, dat aanwezig zijn bij de begrafenis b.v. de Duitse eenheden niet sne van de Engelse koning. Zij zullen daartoe Donderdag 14 Februari naar Engeland ver trekken. Ier worden bewapend dan die der andere Europese landen. De socialisten kunnen daarom de po litiek van de regering met be Het Engelse kuststation Lands- end heeft alle schepen in het ge bied tussen Prawlepoint en Guernsey (Kanaaleilanden) ver zocht uit tc zien naar een vermist vliegtuig, dat mogelijk in dat ge bied in zee is gestort. Van de zijde van de K.L.M. vernemen wij, dat het hier geen toestel van deze maatschappij kan betreffen. Reuter meldt, dat Franse en B-itse vliegtuigen het Kanaal afgezocht hebben. De machine zou een bemanning van 8 perso nen aan boord hebben. PIKÉ, FLANEL HYDROPH1EL PRODUCT in kaart brengen van Nieuiw- Guinea een Ford vliegtuig kreeg toegewezen. Tijdens een proef vlucht met dit toestel -bleek, dat de motoren alleen goed werk verrichtten wanneer enige on derdelen met elastiekjes werden astgenouden.Deze con structie vond hij evenwel niet betrouwbaar en daarom scha kelde hij over op de „Havilland". Met 3 van deze machines werd In esquadrille naar de Oost ge vlogen. De heer Koppen vertelde voorts dat hij in zijn 25-jarige vliegersloopbaan als enige scha de een bloedneus had opgelo pen Ir. C. J. Castendijk, oud-direc teur der luchtvaart in W.-Indië, vertelde nog enige Koppen- anecdoten. In tegenwoordigheid van enige bekenden uit lucht vaartkringen uit binnen- en buitenland, huldigde de voorzit ter van „De Vliegende Hollan der" pionier Koppen. De heer Koppen ontving enige blijken van waardering. Vrijdag hebben in geheel Italië tienduizenden mijnwerkers en ecu irbeiders in de chemische indu- Tenslotte werd besloten een gtrie het werk neergelegd ten- mo-tiei, aan de minister van ejnde hun looneisen kracht bii te De stoet ging vervolgens door Fleetstreet de krantenwijk naar de Royal Exchange het centrum van het verzekerings bedrijf waar de heraut van Norry de proclamatie voorlas voor de vierde maal, waarna de Lord-mayor drie hoera's op de koningin uitbracht. Onderwijl werd de proclama tie over het gehele land in de grote steden en gemeenten door de burgemeesters voorgelezen. Bij het begin van het ceremo nieel bulderden de saluutschoten in Londen. Men ontblootte over al, waar zich menigten gevormd hadden, het hoofd. Na de proclamatie van de troonbestijging werden alle vlag gen in Londen ten top gehesen. Na zes uur zijn zij weer halfstok gehangen. Voor de eerste maal is in de proclamatie van de troonsbestij ging de formulering „hoofd van het gemenebest" gebezigd. Hier uit blijkt de nieuwe ontwikkeling van deze gemeenschap van vol ken. Het republikeinse India im mers erkent Elizabeth II wel als hoofd van het gemenebest, waar van India deel uitmaakt, doch niet als koningin. Stoffelijk overschot van de koning naar dorpskerk te Sandringham overgebracht Socialisten en federalisten zijn Vrijdagmorgen in de VVestduitse bondsdag opnieuw storm gelopen tegen Adenauers politiek van aansluiting van Duistland bij het Europese leger. ven medewerken aan pogingen om elke bedreiging van de vrede af te wenden. De motie noemt in het geheel niet de moeilijke pun ten, die in het debat ter sprake zijn geweest en zij wordt in poli tieke kringen gezien als bewijs van de verlegenheid, waarin de regeringscoalitie zich bevindt. De VVestduitse bondsdag heeft met 204 tegen 158 stemmen bij 6 onthoudingen een bydrage van West-Duitsland aan de westelij ke defensie voorwaardelijk goed gekeurd. De 3 regeringspartijen (chris- Fen Amerikaans vliegend reu zenfort, dat van Tokio cp weg was naar Korea, is tijdens een sneeuwstorm neergestort. Het vliegtuig, dat een volle dige bommenlast aan boord had, is, in de cmgeving van een dorp, in rijstvelden terecht gekomen. De bommen ontploften, waar door, het brandweer en red dingsploegen onmogelijk was het wTak dichter dan 800 meter te naderen. Er bevond zich een bemanning van 11 koppen aan boord. Functionarissen te Tokio van de luchtmacht hebben meegedeeld dat geen der inzittenden de ramp heeft -overleefd. Als gevolg van het neerstorten van het vliegtuig is ook een bur ger om het leven gekomen, ter wijl 3 anderen vermist worden. Tien burgers zijn ernstig ge wond, 16 huizen werden als ge volg van de na het ongeluk uit gebroken brand, in de as ge legd. Cnder luide toejuichingen van de socialisten heeft de bekende afgevaardigde van het katholieke centrum, Heine Wessel, die in de bondsrepubliek een algemene ac tie tegen de bewapening is be gonnen, de regering voorgehou den, dat zij door het toestaan van bewapening de kansen op herstel der Duitse eenheid teniet zou doen. Ik ben niet bereid de acht tien millioen bewoners van de Sowjet-zöne op te offeren, zo riep Frau Wessel uit. Vóór haar -had sche unie stemden tegen, een andere vrouwelijke afgevaar- digde, Frau Brauksiepe van de christelijke partij, hartstochtelijk WEERSVERWACHTING betoogd, dat Duitsland het offer van ten militaire bijdrage moest Met het m.s. „Ceram" zal op 22 Febr. a.s. de laatste voedsel- zending van de Nederlandse Jeugdgemeenschap naar India worden verscheept, 12 ben gra nen en peulvruchten voor Ma dras en 9 ton melkproducten voor Calcutta. Hiermee zal het totaal van 192 ton levensmiddelen bereikt i_>e O vc— z«n m£>t 5 verschepingen Ze ten-democraten, vrije Duitse par- ^ijn met schepen van de V.N.S. tij en Duitse partij) stemden belangeloos vervoerd. De ,jCe- vóór, de sociaal-democraten, ram" hoopt op 29 Maart in Ma- communisten en de federalisti- bras en op 2 April in Calcutta aan te komen. Landbouw te zenden, waarin ge protesteerd wordt „tegen de on rechtvaardige verdeling van lasten, welke hiervan het ge volg zijn" en met aandrang wordt verzocht „voor een even- red'ge verdeling der te dragen lasten te willen zorg dragen". Het stoffelijk overschot van ko- sure nei wei K neergevego ven- ning George is Vrijdagavond van einde hun looneisen kracht bij te het landgoed Sandringham naar zetten en hun solidariteit le be- de dorpskerk overgebracht, al- tuigen met de 10.000 arbeiders waar het zal worden opgebaa-d. in de zwavelmijnen van Sicilië, Op de korte weg naar de dorps- ceimeiu i<_- uuwcu.cn, uujiu un ccn die om dezelfde reden reeds twee kerk werd de kist met het stof- resolutie die door de fracties de- weken in staking zijn. De betrok- felijk overschot van de koning zer partijen is ingediend, kenen zijn lid van het algemene gedragen door arbeiders van het Zij is in zeer vage termen ge- 1J J-" J- steun heeft landgoed, gevolgd door leden steld en zegt, dat Duitsland als van de grenadiersgarde. Arbei-1 gelijkgerechtigd partner wil blij- brengen. Het debat zal, naar reeds ge bleken is de verstijfde fronten vcor en tegen de bewapening niet los kunnen wrikken. De rege ringspartijen zijn niet afgeweken van hun voorwaardelijke toe stemming en de oppositie niet van haar standpunt om onder de huidige omstandigheden niet deel te nemen. Hoe moeilijk het de regerings partijen gevallen is om tijdens het debat een zekere mate van eenheid te bewaren, blijkt uit een vakverbond, dat de van de communisten. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Buiig. Half tot zwaar bewolkt met en kele regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Krachtige tot ma tige wind tussen N. en N.-W. Iets kouder. ZONDAG 10 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.49 2.24 3.04 3.14 n.m. 2.08 2.43 3.23 3.33 MAANDAG 11 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.21 2.56 3.36 3.46 n.m. 2.40 3.15 3.55 4.05 In het Franse mijndistrict in de Cevennes en het departement Gard zijn vrijwel alle onder grondse mijnwerkers in staking Het werk boveng-onds vindt vrij- wel normaal voortgang. ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Febr. 9 8.08 17.41 15.57 7.49 10 8.06 17.43 17.11 8.06 11 8.04 17.45 18.25 8.20

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1