Belangrijke regeringsverklaring Uit de Provincie Geen toeslag voor werklozen te Houtigehage HET INKOMEN DER KROON SCHAKEN TAFELTENNIS. De Chinese papegaai SPORTNIEUWS TWEEDE KAMER TERNEUZEN. Regeringsverkla'ing 'over ^de Europese defensie' MIDDELBURG. NIEUWVLIET. OOSTBURG SLUISKIL. IJZENDIJKE ZAAMSLAG. tn de vergadering: van de Twee-de potentiële druk van ongeveer de Kamer is gisteren aan de orde gekomen het wetsontwerp tot wii- waKiie aan net Diok uer tooviet- nging van de bedragen, vastge- saxemeten weid toegevoegd. Dat steld in het tweede hoofdstuk der er in net Westen geen ieper grondwet. In deze afdeling wordt tederst) het inkomen der Kroon geregeld, burger te constateren. Sedert 1938 zijn de daarin vastge- Wa Tsiecno-tuowaKije volgde de stelde bedragen ongewijzigd ge- druk op Griekenland en tserliin laten. Thans wordt voorgesteld Stoten het bedrag van het urnomen van de verantWoordeinkneid voor de de koning te brengen van f 1.000.000 op ƒ.1.500.000. Voor het onderhoud der paleizen kan tot dusver jaarlijks niet meer dan 100.000 ten laste van het land worden gebracht De regering stelt nu voor dit bedrag te bepa ler op 350.000. De gemaal van de regerende koningin, geniet uit s ri.iks kas een ïaarlijks inkomen van f 200.000. veraer wordt in dit arti kel oepaald, dat een koningin na het overlijden van de koning uit 's rijks kas een jaarli.iks inkomen van 200.000 geniet gedurende haar weduwlijke staat. De prins van Oranje geniet een jaariiiks inkomen van 1 200.0UU. Na het overlijden van de prins van Oranje geniet de prinses-we- noodzaak van herbewapening aan onze zijde ontkent of verklaart uit oorlogszucht der westelnke democratieën, acht ik voor rede nauwelijks meer vatbaar. Tegenover de grote legermacht en het onmetelijke wapenarse naal, die in het oosten worden opgebouwd, kan alleen kracht worden gesteld. De legering zal haar volle me dewerking geven om de samen werking in Atlantisch verband te verdiepen en te concretiseren. Zn is er zich echter van bewust, dat de practische uitwerking niet op korte termijn mogeliik zal blijken. Mede om deze reden meent de re tiring dat niet mag worden ge wacht, tot deze Atlantische ge meenschap in meer concrete zin haar beslag krijgt, maar dat zn nu reeds alles zal dienen te doen. wat in haar vermogen ligt om de Er bestaat overeenstemming over de vorm van de eenheden, waaruit het Europese leger zal schap, worden opgebouwd. Dezt orga- j nisatle zal in grote trekken over- I eenkomen met de bestaande Amerikaanse organisatie en zal in overleg met SHAPE nader worden uitgewerkt. Besloten is, dat het niveau van integratie zal moeten komen te liggen op dat van de diversie, hetgeen be tekent, dat de diversies en lagere eenheden nationaal homogeen zullen blijven. Daarenboven zal volledige integratie piaats vmaea van eenheden van de verschil lende deelgenoten. Dit betekent, dat een Europees legerkorps zal zijn samengesteld uit nauonaai homogene divisies, die ieder voor zich van verschillende nation'li betere toekomst voor Europa wijst. Wij moeten van ganser harte wensen dat op de conferentie te Lissabon de werkzaamheden van de Parijse conferentie door de Nato zullen zullen worden goed gekeurd. Voor de toekomst van Neder land is de defensiegemeenschap van grote betekenis. De rege ring hoopt daarom, dat de Kamer zal willen instemmen met het be leid, dat zij gevolgd heeft bij haar medewe king aan de organisatie van de Europese defensiegemeen- Samen verbanden in nieuwe doelverbanden zullen Europese landen met nieuwe kracht en on- gedoofde energie een verdere ontwikkeling kunnen doormaken en een betere toekomst kunnen bereiken. On de weg. die wii nu inslaan, kan men niet meer te rugkeren, doch slechts doelbe wust verder voortgaan. Dat is voor mii de grote betekenis van de beslissingen die wii tezamen binnenkort zullen nemen. Gemeentelijke Badinrichting. Ook de maand Januari 1952 bracht in de gemeentelijke bad inrichting weer een groot aantal bezoekers. Niet mnider dan 1041 dames en 1871 heren namen er een verfrissend douchebad. Perzische tapijten! de bedragen, welke elke gemeente een beroep op hem mocht doen i... ^an mogelijk grotere kring een dergelijke avond te verzorgen. in de regeling zullen moeten bij dragen, zal moeten voteren. Het oude café De Eenhoorn. De burgemeester deelde mede, dat de door de raad vastgestelde baatbelasting, bedoeld als gedeelte lijke dekking van de aankoopkos- Vergadering VJ3.V. In baar clubgebouw hielden de cde „Verenigde Schaakvrienden" ten van het café De Eenhoorn door Woensdagavond een ledenverga- G.S. werd goedgekeurd. Door het dering, die goed was bezocht. De afbreken van De Eenhoorn stijgen vergadering werd geopend door de panden, die daarachter gelegen de heer E. Tacq, die een speciaal Hoewel herhaaldelijk wordt ge- zÜn in waarde. Gisteren werd de welkomotwoord richtte tot het waarschuwd tegen het huisdeur kopen van rondtrekken de kooplui, blijken er nog steeds 'mensen te zijn, die de dupe wor den van de woordenvloed dezer kooplieden en later tot de ontdek king komen dat zij het slachtoffer zijn geworden van hun goedge- De voorzitter stelt voor na een |*Jvj„upjd Sngen^teteiSfen.^ «fsteren werden verdaeht van Te half vijf wordt de vergade- oplichting door de politie alhier vu,, vcDuuuu^ ring heropend. Mej. Klompé aangehouden de woonwagenbe- teit kunnen zijn, waarboven een (KVP) leidt uit de re-eringsver- woners K. en P. afkomstig uit (reïntegreerde korpsstaf met ge- klaring af, dat Nederland niet Noord-Brabant, die zich voor- - -i i jO 4" A tc 11 nyl U" nTYl 1 Tl Cf HPT1 nvi oir, rrool i integreerde korpstroepen. Het gebruik van de operatione le troepen, d.w.z. het veldleger, zal komen te berusten bij de Na- vo-bevelvoering, waaronder men 1 1l«n M 1,A ton M probeert de totstandkoming der deden als zeelui en daardoor in in bredere zin kan verstaan schap in wezen ongezond. Spr. SHAPE, de - en van vianj,. n wax 111 1 ia duwe een inkomen van I zuü.uuu Europese defensiegemeenschap gedurende haer weduwlijke staat. tQt stand te brengen. De dochter des konings, die deDe samenwerking met Belgie vermoedelijke erfgenaam is van en Luxemburg heeft er belangrijk de Kroon, een inkomen van bijgedragendat verschillende minten tot een voor Nederland ƒ200.000 te rekenen van dat zij de ouderdom van 18Maren aanvaardbare oplossing konden heeft vervuld. Indien zij een hu- worden gebracht. DP betekent welijk aangaat, waartoe jni ^de n-e^ dat er tussen de opvattingen wet toestemming is verleend, ge niet haar gemaal eveneens een inkomen van f 200.000. In liet onderhavige wetsont werp wordt voorgesteld de hier van Nederland en Belgie over sommige vraagstukken geen nu ances zouden bestaan. H«t niet toetreden van Enge land" tot de defensiegemeenschap voor genoemde bedragen van dt door de Nederlandse rege- 200.000 te brengen op f 300.000. ^betreurd. Volgens de huidige tekst van de rmK ue4e.u. grondwet wordt het inkomen van de prins van Oranje na het aan" gaan van een huwelijk, waartoe bii de wet toestemming is ver leend. gebracht od f 400.000. Voorgesteld wordt dit bedrag te brengen op 600.000. Thans bepaalt de grondwet, dat de dochter des konings, die de vermoedelijke erfgenaam is van de Kroon, na het overlijden van haar gemaal, zolang zij ongehuwd blijft, een inkomen van f 400.UUU ^Voorgesteld wordt ook dit be drag te brengen op f 600.000 Tenslotte wordt voorgesteld aan Öe wijzigingen met betrek- kine tot het inkomen van de ko ning >en dat van de prins-gemaal, zomeide aan die met betrekking tot hét onderhoud van de paleizen terugwerkende kracht te verle nen tot 1 Januari 1950. Het wetsontwerp heeft geen aanleiding tot beraadslaging ge- egven Het wordt goedgekeurd met 77 tegen 2 stemmen; die van CPN-leden. Dé minister van Buitenlands* Zaken, de heer Stikker, heeft daarna een regeringsverklaring over de onderhandelingen inzake de oprichting ener Europese de fensiegemeenschap afgelegd. Aan de regeringstafel zun mede aanwezig de minister presi dent, de heer Drees, de staats secretaris van oorlog,de heer Kranenburg, en de minister van financiën, de heer Lieftmck. Minister Stikker sprak als V°!,in Nederland zal de gedach- tenwisseling in de Tweede Kamer zich voor het grootste gedeelte standing-group het militaire comité. Het vraag stuk van de territoriale verdedi ging is nog in studie. Wat de luchtmacht betreft zijn de problemen van integratie een voudiger, daar men reeds in de Navo tot de overtuiging was ge komen, dat men bij de bepaling van de omvang van de werkings sfeer der luchtmacht geen reke ning kan houden met de lands grenzen. Ten aanzien van de luchtverdediging zal de bevelvoe ring verantwoordelijk zijn aan de nationale regering, gelijk dit ook geldt voor de andere delen van de territoriale verdediging. Wat betreft de marine stelt de Nederlandse regering zich op t standpunt, dat de zeegaande vloot niet zal worden ingebracht defensiegemeenschap .tegen te houden, zoals in de buitenlandse pers is gezegd. Zij noemt de vor ming van de defensiegemeen- vraagt of we nog iets te vertel len hebben over bepaalde leger onderdelen. Een tweede moeilijkheid is de de gelegenheid waren „Perzische" tapijten voor een belachelijk lage prijs te koop te kunnen aanbie den. Zij, die van deze buitengewo ne aanbieding gebruik maakten, bemerkten later dat zij eigenaar waren geworden van goedkope Nederlandse tapijten, die te kust Saarkwestie, welke ook Neder-1 en te keur voor een veel lagere land'aangaat. Het liikt haar van belang, dat de Benelux zo krach tig mogelijk samenwerkt, ook op nolitiek terrein. Spr. hoopt, dat Duitsland dezelfde behandeling zal krijgen als de andere deelne mers in de Nato. De heer Schmal (CH) is van oordeel dat de min. de Kamer een presentabel stuk heeft voorge houden, al bevatte het niet veel nieuws. Het lijkt hem niet ge wenst tot moties te komen. Spr. vraagt wat ons volk van de rege ling heeft te wachten. Wat zijn de kosten ervan en wat krijgen we voor ons geld? Voorts vraagt De minister vestigde de aan dacht op een drietal moeilijke vraagstukken, welke nog niet tot een oplossing zijn gebracht. Deze vraagstukken zijn het Saargebied; het feit dat Duits land geen lid is van de Navo en de vaststelling van de hoogte van de contributie van Duitsland. Voorts maakte de minister en kele opmerkingen over de federa tieve gedachte. De regering is er zich van bewust, dat de defensie gemeenschap een ver gaande stap betekent oo de weg die uiteinde lijk zal moeten leiden tot een Europese federatie. Het proiect van een Europees, leger grijpt dien in de organisatie van de sou- vereine staat. Er is reden voor bezorgdheid of wel in alle betrokken landen een parlementaire meerderheid aanwezig is om de federatieve vorm voor het toekomstige Euro pa te realiseren. Hoezeer de regering in deze kwestie een vooruitstrevende po litiek wenst te voeren, kan men anderzijds niet ontkomen aan het schepnen van afdoende waarbor- een De onzekerheid of wp reeds aan' een federatie toe zijn, vormt daarvoor een van de meest klem mende redenen. Wanneer men bedenkt hoeveel moeilnkheden het reeds kost om te komen tot een economische unie tussen de landen van de Benelux, die elkan der toch op cultureel en sociaal gebied reeds zo nabij staan, zal het duidelijk ziin welke moeilijk heden moeten worden overwon nen wanneer men tot overeen stemming wil komen tussen een aantal landen, die veel minder op elkander Ingesteld zón en waarbn zich dan bovendien nog de moei lijkheid voordoet, dat hier min ot meer sprake is van drie grote en drie kleine mogendheden. De zes deelgenoten van de Eu- ropese defensi6£emeensch3.D mui len niet de totaliteit van hun doch uitsluitend blijft opgeno- hij of, wanneer ons land onver- men in resp. het Channel-com mand en het commando in de Noord-Atlantische Oceaan. Over een aantal bepalingen, die met betrekking tot de controle pp de productie, de invoer en uit voer van oorlogsmateriaal in en gere zin in het verdrag moeten worden opgenomen, worden» de besprekingen nog voortgezet. Veel vooruitgang is er bereikt, zo besloot de minister, over vraagstukken waarvan de oplos sing soms moeilijk scheen: De weg voor Europa is niet gemak kelijk. Er blijven grote politieke problemen, waarvan de oplossing nog niet duidelijk is. Toch heb ik het vaste vertrouwen en het ge loof, dat de defensiegemeenschap spoedig werkelijkheid zal kun nen worden. Het is nu wel dui delijk geworden, dat de weg van de defensiegemeenschap de enig overgeblevene is, die naar een hoopt in e°n conflict zou komen, er op gerekend mag worden, dat ons nationaal territoir inderdaad integraal wordt verded' "d. Houdt de regering in geval van onlusten de beschikking over voldoende geoefende troepen? En blijft de eed van trouw aan de koningin primair gehandhaafd? De heer Bruins Slot (AR) vraagt, of niet meer betaald moet worden dan in Nato-verband is afgesproken. Sterke invloed van de nationale regeringen zegt snr. toe te juichen. Ook juicht hli het toe, dat de autori teit collegiaal is geworden en dat er een assemblee komt. Het liikt hem onmogelijk en onredelijk van Duitsland om een andere houding te verwachten. De hou ding van Frankrijk en van de Franse pers lijkt hem gevaarlijk voor de gewenste samenwerking. Tegen zes uur wordt de verga dering gesloten. prijs in de winkels te koop zijn. KLOOSTERZANDE. „Klaver-vijf' op het toneel. Woensdagavond trad voor een geheel gevulde zaal bij de heer P. Serrarens het bekende gezelschap „Klaver-vijf" op. Het is evenals in November weer een groot suc ces geworden. Ook voor de winkeliers bete kende het welslagen van de avond een grote voldoening. De klanten, die door middel van de nodige bonnetjes deze uitvoering konden bijwonen, waren uiterst tevreden over het geboden pro gramma. Geslaagd. Te Utrecht slaagde dezer dagen voor het examen klinisch ana- lyste onze dorpsgenote mej. W. van Drongelen. Koninklijke onderscheiding. bezig kunnen houden met de be-1 striidkrachten in de gemeenschap langen, die voor ons landi zelf bilinbreneen, doch het grootste deel de deelneming aan de Europese I n dg ma'rjne wordt rechtstreeks defensie gemeenschap zijn be- Navo ingebracht en met via trokken. De regering zal bij haar optre den op de conferentie te Lissa bon veel nut kunnen hebben van een volledige kennis van de in richten van de Tweede Kamer over verschillende aspecten van do defensiegemeenschap. Het is niet ondenkbaar, dat door de deelneming aan de Euro pese defensie een beslissing wordt genomen, welke gedurende decennia de plaats van Nederland in de Westerse samenwerking zal bepalen. Het is een grote voldoening, dat bij de betreffende conferentie een ruime mate van begrip aan wezig is geweest voor de redelijk heid der Nederlandse desiderata. Tijdens de laatste algemene vergadering der V. N. is onnieuw de defensiegemeenschap. Er dient te worden gewaakt voor het ontstaan van twee situa ties: enerzijds dient te worden voorkomen, dat het Europese leger zou moeten optreden zonder de bijstand van de strijdkrachten van de andere partners van het Noord-Atlantisch verdrag, terwijl anderzijds voorkomen dientte worden, dat krachtens beslissing van de Noord-Atlantische raad de strijdmacht zal worden ingezet, terwijl door een veto van een van di zes Europese landen het leger als zodanig daaraan niet zou kun nen deelnemen. De hie geschetste moeilnkhe den kunnen worden ondervangen, wanneer Duitsland op enigerlei wijze bil de Navo kan worden be trokken. Over de wijze, waarop dit het meest doeltreffend kan ge- De raad van de gemeente Smallingerland heeft zich bezig gehouden met de bekende actie van werklozen uit Houtigehage, die op eigen initiatief zijn be gonnen met de verbetering van de z.g. Parksterwei. Deze arbeiders hadden nu aan de raad gevraagd, hun een toe slag op de steun te geven zodat het volwaardige loon, dat in vrij werk wordt uitbetaald, zou wor den bereikt. Voor de jeugdige werklozen, die geen steun ont vangen, vroegen zij een zodanig bedrag, dat ook voor deze cate gorie het volle loon zou worden bereikt. Met slechts de 2 communisti sche stemmen tegen werd het voorstel van B. W., om dit adres voor kennisgeving aan te nemen, aangenomen. Een motie van de leider der P. v. d. A.- fractie, om ernstige pogingen aan te wenden teneinde het te kort aan werkgelegenheid in eigen gemeente op te heffen en om bij de desbetreffende rijks instanties op de grootst mogelij ke steun bij deze aan te drin gen, werd met algemene stem men aanvaard. besloten de pogingen om tot een schieden> bestaat nog verschil van vergelijk te komen, voort te zet- ten, maar de onbeduidende con- over de kwestie of de gemeec- cessies, die van de znde der bov-1 hap buitenlandse hulp zal ont- iet-Unie zijn gedaan, maken het a,J «eg "<et uitgesloten, dat de V. N. binnen afzienbare tijd er m zullen slagen vermindering van bewapening te bewerkstelligen. Wii zijn gedwongen, zo ging de minister voort, nauw te letten op de realiteit van vandaag. Deze realiteit is ver verwijderd van een toestand, die als grondslag voor een duurzame vrede zou kunnen diénen Het is mij altijd een raadsel, aldus de minister, hoe er in het Westen en zelfs in ons land nor mensen gevonden worden, zelfs bona fide personen, die de verantwoordelijkheid voor deze gevaarlijke toestand mm of meer gelijkelijk verdelen over het Oos ten en het Westen. Van hen, die er uitsluitend een oorlogszuch tige samenspanning der Wester se democratieën in zien, soreek ik niet eens. Het is mii onbegrij pelijk. hoe deze lieden tot zulk een scheve voorstelling van de meest recente geschiedenis kun- nen komen. Naast de poeuneen van weste lijke kant om in de V N. tot de rrondslagen voor vrede te ko men, is na 1945 de bewapening van de gehele westelnke wereld, Amerika inbegrepen, in snel tem po teruggebracht tot een fractie van de oorlogssterkte van hon denden divisies. Eind 1947 was slechts een be scheiden bezettingsmacht m Duitsland aanwezig, toen onder Bij koninklijk besluit is ver leend de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in goud aan de heer W. Sytema te Middelburg, hoofdassistent toegevoegd aan de rijksveeteelt- consulent voor Zeeland. De carillon-collecte. Op het gemeentehuis te Nieuw vliet is onder leiding van de bur gemeester een vergadering ge houden om te komen tot een commissie, die gelden zal inza melen voor het carillon, dat de Koningin tijdens haar bezoek aan de Verenigde Staten zal aanbie den. Aanwezig waren mevr. v. d. Graaf, mevr. Roosendaal en de heren J. Quaars, Dr. Dierings, A. Brakman en K. Heule. Alle aan wezigen namen zitting in de commissie. Het is de bedoeling, dat op Zaterdag 16 Februari om twaalf object zeer tijdrovend is, zodat'UUr de klok zal worden geluid, op korte termijn nog geen op- waarna een dozijn dames met lossing tegemoet kan worden ccllectelijsten zullen starten. On gezien. |der de schoolkinderen wordt een In ruim een maand tijds is aparte centen-collecte gehouden, het aantal werklozen in het aan dp aanbesteding van de afbraak van de Eenhoorn bekend gemaakt, wel ke over 14 dagen zal plaats vinden. Als G.S. hun goedkeuring aan de aanbesteding geven, zal net pand worden afgebroken. Hierdoor ont staat een open vlakte. B. en W. hebben ernstig overwogen, wat hiermee gedaan moet worden. Uit eindelijk is de beslissing genomen een plantsoentje aan te leggen, met in het midden een brandweer waterreservoir, dat een oppervlak te zal beslaan van plus. minus 100 m2 en een inhoud van 100 m3. De aanleg van de bluswaterput zal een bedrag vergen van 4300, welk be drag door het min. van Binnen landse Zaken zal worden betaald. Het plan van het plantsoen werd gemaakt door mevr. Ruijs uit Moerheim. De kosten bedragen 2.000. De raad verklaarde zich met deze plannen accoord. Z.h.s. werd besloten een stuk bouwgrond toe te wijzen aan de he ren Jansen van Roosendaal en Nauta aan de Mr Risseeuwstraat, nabij de Breedestraat. Bij de rondvraag deelde de voor zitter mede, dat de electrische arm voor de verlichting van de ingang van het Jacob Catspark is aange bracht. De heer Schippers (Arb.) wees erop, dat architect Buchta 2 nood woningen gebruikt, één voor bewo ning, de andere als kantoor. Dit vond spr. in verband met de in Oostburg heersende woningschaars- te onverantwoord. Het is de taak van de architect zelf voor eigen kantoorruimte te zorgen. Dit was ook de mening van wet houder Van Kampen. De heer Buchta zal terzake worden inge- licht. De heer Daansen (Gem. Bel.) wees erop, dat de gemeente zelf nog enkele eigendommen herbou wen moet. Daarom achtte hij het raadzaam zich nu te beraden welke dat zijn en reeds een plaats hier voor te reserveren. De voorzitter zeide, dat dit in het wederopbouwplan tot uitdrukking kwam. Voorts wees de heer Daansen op het grote nut dat de gemeenteraad heel Oostburg eens in ogenschouw nam straten, bouwterreinen enz. Spr. verwachtte hiervan goede re sultaten. De burgemeester deelde mee, dat er ten gemeentehuize de laatste tijd-tal van besprekin gen over dit onderwerp worden gevoerd. De voornaamste moei lijkheid is echter gelegen in het feit, dat de voorbereiding van een enigszins omvangrijk werk- Gemeenteraadsvergadering. rayon Drachten gestegen met engeveer 200 tot, begin deze Fpn ^root^aantal arbeiders uit De raad der gemeente Oostburg Een groot aantal aroeiaers uix kwam Donderdagmiddag in open- Houtiigehaae volgde op de pu bare vergadering bijeen onder blieke tribune de raadsdiscussie. voorzitterschap van burgemeester Imr K. Hoekzema. De burgemeester deed medede- 'ling van de door de burgemeesters ai^^iAMf I, van de w- Z.-Vlaamse gemeenten WONDE N van a Her lei aard aangegane regeling met betrekking tot de burgerlijke verdediging Op Een klein wondje, waar vuil in grond van de wet burgerlijke ver komt kan een ernstige verzwe- dediging en de wet op de gemeen- rine veroorzaken. Gebruik daar- schappelijke regeling ontlenen de burgemeesters hun bevoegdheden. Niettemin was men algemeen van om bij elke verwonding: l/l ftinOTCDQ /tl QP M mening de raden der gemeenten IiLUUjI tilDHLJll B met de regeling in kennis te stel- QEEN GOUD ZO goed"' len op tactische gronden. Het is immers de raad, die te zijner tijd Ontwikkelingsavond. De derde ontwikkelingsavond in het kader van het K.A.B.-win- terprogram werd verzorgd door pater Kenricus O. Cap. De voor zitter vond het bedroevend zo'n gering aantal belangstellenden voor deze avond van ontwikke ling te kunnen verwelkomen. Niettegenstaande deze pessimis tische woorden was de causerie zo boeiend en interessant, dat de K.A.B. mag terugzien op de mooi ste avond van het seizoen. De reeds 74-jarige spreker is een redenaar bij uitstek. Zijn inlei ding betrof het ontstaan van de grote pauselijke encycliek Qua- dragesimo Anno van paus Leo XIII. Zelf van adellijke afkomst, zag de paus de grote nood en het onrecht, de arbeiders aangedaan. Bij het uitdragen van deze ge dachten in ons land noemde de spreker mannen als een Dr. Poels, Mgr. Airëns en 'n Schaep- man. Met teleurstelling consta teerde hij, dat er nog zovele jon geren waren, die geen enkel be grip hadden van de grote ency clieken. Het communisme en het nazidom, welk laatste in haar grote vorm is verdwenen, doch nog voortleeft, werden eveneens belicht. Spr. die zelf verscheidene jaren in Duitsland en onder de arbeiders heeft geleefd en ge werkt, schetste de grote gevaren die er bestaan. Door het ernstige heen verstond hij de kunst zijn lezing met komische anecdoten en opmerkingen tot een lust voor het gehoor om te toveren. Het was dan ook terecht dat de heer De Waal hem voor deze leerrijke avond een hartelijk dankwoord toesprak, waarbij hij de hoop uit sprak dat men t.z.t. nog eens erelid de heer Voorhans, die zich bereid had verklaard op deze avond wat theorie te behandelen. De agenda bevatte interessante punten, o.a. een bespreking over de hoge bondscontributie, het or ganiseren van wedstrijden voor de jeugd en het bespreken van middelen die kunnen leiden tot opvoering van het spelpeil. Het hoogtepunt van de agenda vormde de causerie van de heer Voorhans, die een uitvoerige be spreking gaf van verschillende punten. Naar aanleiding hiervan ontstond een levendige dicussie. Als toegift verzorgde de heer Voorhans nog een leerzaam ge deelte, n.l. het uiteenzetten van diverse openingstheorieën. De secretaris zal de bondsver gadering op 23 Februari te Goes bijwonen als afgevaardigde van V.S.V. De voorzitter dankte na afloop de heer Voorhans voor zijn mede werking. Nieuwe afdeling-consul aangesteld. De heer A. G. Calon te IJzen- dijke is aangesteld tot cfd.-con sul voor West Zeeuws-Vlaande- ren en Walcheren voor de Ned. Wielren-Unie. Zondag a.s. zal in het hotel „De vier emmers" al hier een bijeenkomst plaats vin den van de sportverenigingen om te komen tot vaststelling van de wedstrijdrooster voor het komen de Seizoen. De Koningschieting. De handboogvereniging „Sint Sebastiaen" te IJzendijke hield haar jaarlijkse schieting om de koningstitel. Na enkele ronden wist de heer Ed. Buijsse met een vaardig schot deze titel te ver overen. Benoemd. De heer D. Seele uit Vlissingen is aangesteld tot hulpcommies mét standplaats IJzendijke. vangen, was de minister nog niet in staat gegevens te verstrekken, aangezien in Parijs nog voortdu rend overleg gaande is en net ver- Iood dier besprekingen dient te worden afgewacht, alvorens ter zake mededelingen kunnen wor den gedaan. De Nederlandse regering heeft ernaar gestreefd, da+ de deelne mende landen geen hogere ver- nlichtingen o« zich zouden ne men dan die, welke worden over genomen in het kader van de Noord-Atlantische verdragsorga nisatie. Spr. kwam vervolgens tot ae financiering van de defensie-in spanning door middel van de ge meenschappelijke begroting. Op dit punt is reeds een grote mate van overeenstemming bereikt. Van meet af aan zullen in deze gemeenschappelijke begroting al le uitgaven en alle inkomsten van de gemeenschap worden op genomen. Het totale volume van de begroting en de contributies van elk der landen zullen bil una nimiteit in de raad van ministers worden vastgesteld, terwijl het plafond der contributies zal wor den bepaald in Navo-verband. De gemeenschapDelijke verga dering van de defensiegemeen- sc<"n /ui dezelfde zijn als die welke voorzien is in het verdrag voor de gemeenschap van steen kolen en staal. door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 81 (Nadruk verboden) Bob legde het uitknipsel op de tafel. „Dat weten we alweer van Jerry Delaney: hij stelde veel be lang in een sopraan. Dat doen veel mannen toch hebben we er misschien wat aan." „Arme Jerry", zei Holley, neer kijkend op het tamelijk armoedi ge hoopje dingen, dat zijn bezit uitmaakten. „Hij heeft geen haarborstel of scheermes of hor loge meer nodig". In gedachten verdiept nam hij het horloge op- „Brave Jack Mc- Guire. Die naam moet ik ergens gehoord hebben." Chan doorzocht de broekzak ken. Hij keerde ze één voor één om, maar vond niets. „Onderzoek is nu volkomen' zei hij. „Stel u nederig voor alles terug te brengen, zoals wij het gevonden hebben. Wij hebben verrukkelijke vorderingen ge- ITlclclkt „Dat hebben we zeker", riep Bob geestdriftig. „Meer dan ik mogelijk achtte. Gisteren wisten we alleen, dat Madden iemand vermoord had, vandaag weten we, hoe die man heet". Hij hield op. „Ilc geloof niet, dat er aan te twijfelen valt", voegde hij er bij. „Wel neen", zei Holley. „Nie mand doet afstand van zulke persoonlijke bezittingen als een haarborstel en een scheermes, zo lang hij zc nog nodig heeft. Als hij er mee afgedaan heeft, is het uit met zijn leven. Stakker!" Laten we alles nog eens na zien, voor we het wegbergen", zei Bob- „We weten dat de man, die Madden doodde omdat hij being van. hem was, Jerry Dela ney heette. Wat nog meer? Hij had het niet breed, al liet hij zijn pak maken bij een kleermaker. Geen dure kleermaker, trouwens. Hij rookte Corsicaanse cigaretten. De brave Jack Mc. Guire, wie hij dan ook wezen mag, was een vriend van hem en had zoveel met hem op, dat hij Jerry een horloge gaf. Wat nog meer? Dela ney stelde belang in een actrice, Norma Fitsgerald. Zondag vóór een week vertrok hij uit Chicago om acht uur 's avonds, naar Bar- stow; hij reisde in Compartiment B, wagen 198. Dat is al, wat we van Jerry Delnaey weten." Chan glimlachte. „Heel goed", zei hij. „Prachtige lijst, rijk aan belofte. Maar één feit hebt u vol komen gemist." „En dat is?" vroeg Bob. „Eén zeer gemakkelijk feit", ging Char, voort. „Zie dit vest, eenmaal op Jerry Delaney- On derzoek nauwkeurig wat ont dekt u?" Zorgvuldig keek Bob het vest na, toen gaf hij het met een ver baasd gezicht aan Holley, die het ook onderzocht. De redacteur schudde het hoofd. „Niets?" vroeg Chan lachend. „Kan het zijn, dat u niet zulke bekwame speurders zijn als ik dacht? Hier plaats hand in zak Bob duwde zijn vingers in de zak, die Chan aanwees. „Met leer gevoerd", zei hij. „Het horlogezakje, dat is alles." „Geheel waar", antwoordde Chan. „En links, vermoed ik-" Bob keek op zijn neus. „O, nu snap ik het. Dat horloge zit rechts." „En waarom", drong Charlie aan. „Met jas toegeknoopt. kan zeker man horloge niet makke lijk bereiken, als het rusten aan linkerzijde. Daarom bevelen hij kleermaker, maak zak voor hor loge rechts, alstublieft." Hij begon de kleren op te vou wen om ze weer in de tas te doen. „Nog één feit weten wij van Jerrey Delaney, en het kan wor den gebruikt om zijn bewegingen te volgen op dag, dat hij kwam op ranch. Jerrey Delaney had de eigenaardigheid links te zijn. „Verdraaid!" riep Holley plot- seling. Zij keken hem &an* had het horloge weer in zijn hand en keek er naar. „Die brave Jack Mc. Guire nu weet ik het weer!" „U kent deze Mc. Guire?" vroeg Chan vlug- Lang geleden heb ik hem ont moet", antwoordde Holley. De eerste avond toen ik Eden naar de ranch bracht, vroeg hij, of ik P. J. Madden ooit had gezien. Ik zei, dat ik hem twaalf jaar gele den ontmoet had in een speelhuis in New York, en dat hij er haast zijn hoofd verwedde. Madden zelf herinnerde het zich nog, toen ik ervan sprak tegen hem." „Maar Mc. Guire", wilde Chan weten. „Ik breng me nu te binnen, dat de houder van dat speelhuis zo heette. Brave Jack, durfde hij zich noemen. Hij was een rare schavuit, dat is later gebleken. Maar Jack Mc. Guire was Dela- ney's oude vriend hij gaf Jer ry een bewijs van zijn vriend schap. Dit is wel belangwekkend: het speelhuis van Mc. Guire komt terug in het leven van P. J- Mad den." Gevonden voorwerpen. De posteomrhandant van de rijkspolitie te Zaamslag maakt beLend, dat omtrent de hieronder vermelde gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen bij de daarachter vermelde adressen. Dubbele fietstas, A. Dees, Axel- sestraat A 132a; gummi zadeldek, Verplanke, Val C 80; xiop van benzinetank (bromfiets), Rozema rijnstraat A 153. TROPHEE „ZILVEREN STADHUIS" UITGEREIKT. Gisteravond kwam tijdens de training van de spelers der V.V. Terneuzen in het gymnastieklokaal der O.L.school C een deputatie der V.V. Axel op bezoek. Het betrof hier, zo de voorzitter der V.V. Axel het uitdrukte, de ver vulling van een aangename sport- plicht, n.l. de uitreiking van het zilveren stadhuis, dat door het eer ste elftal der V.V. Terneuzen in het tournooi ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der V.V. Axel werd gewonnen. De heer Dieleman had het jammer gevonden dat niet eer der tot uitreiking kon worden over gegaan. Dit lag evenwel geheel bui ten de schuld van de V.V. Axel. Hij sprak de hoop uit dat de rivaliteit tussen beide verenigingen, die in de goede zin is veranderd, besten digd zou blijven. Na overhandiging van de fraaie trophee, die ter bezichtiging in de Sportvriend zal prijken, aan aan voerder Buijze, dankte de heer De- nie voor de V.V. Terneuzen de heer Dieleman voor de hartelijke woorden. Hij sprak de hoop uit. dat Axel dit seizoen het gewenste re sultaat zal behalen, n.l. het tweede klasseschap en dat de krachten weer gemeten zullen kunnen wor den. Met de verzekering, dat de fraaie trophee het a.s. tournooi met vuur door de V.V. Terneuzen zal worden verdedigd, eindigde deze korte gebeurtenis. (Wordt vervolgd.) De Sluisse TorenBreskens 82 De spanning in de Tweed» Klasse C 2 om het kampioen schap blijft voortduren nu de SVdisSe Tören met niet minder dan 8-2 van Breskens won. De wedstrijd Oostburg-Sluisse To ren zal de beslissing -brengen. De gedetailleerde uitslag: Sluisse Toren Breskens I. RissesuwJ. Hovestadt 1-0 F. de Putter—I. Verduijn 1-0 D. VermetJ. Smits 1-0 L. VerheijeA. Seheele 1-0 J. SchakelF. Goethals 1-0 J. M. RoosL. de Vlieger 1-0 I. LuteijnP. J. Priester 0-1 J. de GrooteJ. v. d. Sande 0-1 F. ClaerhoudtC. Franke 1-0 J. AllaartH. van Mello 1-0 Totaal 3-2 F.T.C.Atac. De te Clinge gespeelde wedstrij den voor de Zeeuwsvlaamse tafel- tennisbond luidenF.T.C. 1Atac 1 8—2; F.T.C. 2—Atac 2 4—6.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2