in Koningin Elizabeth Engeland aangekomen Begrafenis op 15 Februari BRITSE Over de PROTESTNOTA ongeregeldheden te Cairo Straaljager op vliegbasis Leeuwarden verongelukt DE DUITSE MILITAIRE BIJDRAGE Voorlopig alleen vrijwilligers De piekuurbeperkingen Na het overlijden van koning George Voor het toezicht op een wapenstilstand zijn enige vorderingen gemaakt bi 70 Philippijnse athleten verdronken Franse regering krijgt het vertrouwen De onderhandelingen te Panmoendjon Bestuurder om het leven gekomen ZEEPOST Radiotoespraak van Churchill De „Breezand" zit nog vast VRIJDAG 8 FEBRUARI 1952. 7e Jaargang No. 1955. K.LM.-employé's i New York beroofd WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. Critiek op de Canadese immigratiepolitiek Over het electriciteitsverbruik werd ongeveer tien procent bespaard Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Radactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nil 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. 'Verschtlnt dagelijks ïlitEreetstpr M V v/h firma P J. van de Sande. Itmeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 ecnV, iedere regel m^er 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of; Adrae Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het MaandagnummcZaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. ra President Truman heeft zijn diepste medeleven met de Britse kcninklijke familie en het Britse volk betuigd. Het Canadese kabinet heeft als eerste staat van het Britse ge menebest prinses Elizabeth offi cieel tot koningin Elizabeth de Tweede van Canada uitgeroepen. Het Egyptische hof zal veertien dagen rouwen, het Noorse vier weken, de Deense, Zweedse en Griekse hoven drie weken. Naar aanleiding van de dood van de Engelse koning zal het Belgische hof 15 dagen rouw aannemen. De klokkenluiders van de ka thedraal van Melbourne oefenden een welkomstgelui voor het be zoek van prinses Elizabeth en de hertog van Edenburgh, toen het nieuws van koning George's overlijden bekend werd. Zij luid den daarop de doodsklok. De doodsoorzaak. Naar verluidt is de dood van koning George veroorzaakt door thrombose in de kroonslagader. Hoe Elizabeth het over lijdensbericht vernam. Elizabeth, de nieuwe koningin van Groot Brittannië, kreeg het overlijdensbericht van haar va der te horen, toen zij met haar echtgenoot in haar verblijf te Nyeri in de Oostafrikaanse Ke- nia-kolonie was teruggekeerd van een bezoek aan een in de buurt gelegen hotel, dat in de boom toppen is gebouwd. Zij zat uit te rusten in de lounge, toen men haar het droeve nieuws kwam mededelen. Zij barstte in tranen uit, doch herwon spoedig haar zelfbeheersing. Na kort overleg met prins Philip werd besloten terstond naar Londen terug te keren. Aankondiging troonswis seling in Korea. Aan de officieren en manschap pen van de divisie van het Brit se gemenebest in Korea is door middel van saluutschoten kond gedaan van de troonswisseling in Engeland. Er werden 101 scho ten afgevuurd ter nagedachtenis van koning George de Zesde. In de desbetreffende order werd ge zegd: „De koning, onze kapitein- generaal, is gestorven". Hierna kondigden 21 saluut schoten aan, dat de regering van koningin Elizabeth de Tweede was begonnen. van de bemanning van het vlieg tuig. Ondanks het verzoek van pre- nier Churchill aan de bevolking om zich bij aankomst van de ko- Het enige' verschil met gewone ningin van demonstraties te ont- saluutschoten was, dat in dit ge-1 houden, wachtten velen, vooral val met scherp werd geschoten, vrouwen, bij de poort van het Toen de laatste granaat fluitend in de richting van de Noordelij ke linies was verdwenen, hieven de Britse, Nieuwzeelandse en Ca nadese kanonniers een drievoudig gejuich aan ter ere van de nieu we koningin. Koningin Elizabeth in Engeland aangekomen Het vliegtuig met koningin Eli- zabeth is Donderdagmiddag op het vliegveld by Londen geland. Toen de „Atlanta" in zicht kwam, kreeg al het overige luchtverkeer opdracht uit de na bijheid van het vliegveld te blij- ven. De koningin kwam in hetzelf de vliegtuig terug, waarmee zij als prinses naar Afrika was ge vlogen. Het toestel landde om elf mi nuten voor half zes. De afstand van 6.500 kilometer was met slechts één tussenlanding te El Aden in Libye, afgelegd. Koningin Elizabeth werd op 't vliegveld ontvangen door minis ter-president Churchill, haar Oom de hertog van Gloucester en vooraanstaande politici. Bijna leder der wachtenden was in het zwart gekleed. Op het vliegveld nam de konin gin met een handdruk afscheid vliegveld. Sommigen hadden 2 uur in de koude wind gestaan. Politie maakte de weg van het vliegveld tot centraal Londen vrij. In Clarence House begroette de 84-jarige koningin Mary, de moeder van de overleden koning, haar kleindochter. Spoedig na aankomst belde ko ningin Elizabeth Sandringham op en sprak met haar moeder en zuster, prinses Margaret, die thuis gebleven zijn sinds haar kerkbezoek in de ochtenduren. Op Clarence House werd, toen de koningin aankwam, voor het eerst de koninklijke standaard gehesen. Van het gebouw had tevoren haar persoonlijke stan daard gewaaid. de kerk van Sandringham bijge woond. De Egyptische regering zal bij de begrafenis van koning George worden vertegenwoordigd door de onlangs uit Londen terugge roepen ambassadeur. Het Griekse koningspaar zal persoonlijk de begrafenisplech tigheid bywonen, indien koning Paul, die onlangs een knie ont- wrichtte in staat zal zyn de reis naar Engeland te maken. Men verwacht, dat koning Fre- derik en koningin Ingrid van De nemarken naar Londen zullen gaan. Er is nog geen officiële be slissing genomen. Begrafenis op 15 Februari. De teraardebestelling van het stoffeiyk overschot van koning George zal op Vrijdag 15 Febru ari plaats vinden. Het stoffelijk overschot van le koning is gebalsemd. De kist is Een Philippijns vaartuig, aan boord waarvan zich tachtig ath leten bcvor.de adie terugkeerden van een bijeenkomst van sports- lieden, is vergaan. Zeventig ath leten zijn verdronken. VERZOEK TOT UITSTEL NAVO VERGADERING. De Noordatlantische raad van plaatsvervangers te Londen heeft gisteren aanbevolen, dat de bij eenkomst van de Navo-raad te Lissabon tot 20 Februari wordt uitgesteld. Verwacht wordt, dat de betrok ken regeringen vandaag zullen antwoorden. gemaakt van eikenhout, dat op Vandaag zal de koningin op een Sandringham is gekapt. Twee met revolvers gewapen de mannen hebben op het inter nationale vliegveld van New York twee employé's van de K.L.M. beroofd van bont en vul pennen ter waarde van ongeveer 4550 dollar. In de vrachtloods werden de employé's gebonden en werd hun een prop in de mond gedaan. De rovers lazen zorgvuldig de la dinglij sten door en verdwenen met twee pakketten bont van elk 2000 dollar waarde en een pak ket vulpennen van 550 dollar in de auto van een van hun slacht offers. Zij waren op het vliegveld aangekomen in een auto, die zij gestolen hadden van een substi tuut-officier van justitie. Be Britse regering heeft Egyp te een protest-nota doen toeko men, waarin de ongeregeldheden van 26 Januari te Cairo ten sterkste worden veroordeeld. Volgens deze nota heeft de Egyptische politie „weinig of niets" gedaan om te voorkomen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. GUUR. Half tot zwaar bewolkt met re gen en hagelbuien. Krachtige en aan de Waddenkust nu en an har-de tot stormachtige Noord- Westelijke wind. Kouder. ZATERDAG 9 FEBRUARI. dat Britse onderdanen „op bar baarse wijze" werden gedood er Britse eigendommen vernield er. beschadigd werden. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.12 1.47 2.27 2.37 n.m. 1.32 2.07 2.47 2.57 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Febr. 8 8.10 17.39 14.44 7.25 9 8.08 17.41 15.57 7.49 De Britse regering is van oor deel, dat de ongeregeldheden niel een „spontane manifestatie vai de gevoelens der bevolking" ziji geweest, maar dat de acties reedt lang tevoren moeten zijn voorbe reid. Vooral over de aanval op de Britse club, waarbij volgens de nota tien personen, onder wie een vrouw, om het leven zijn ge komen, wordt met afschuw ge sproken. Enige van de lijken, die men later in de puinhopen van de uitgebrande club had gevon den, waren onherkenbaar ver minkt, aldus de nota, die verder zegt, dat de houding van de Egyptisoke regering „onvermij- dehik tot de overtuiging leidt, dat zij niet alleen de orde en rust niet wilde handhaven, maar wellicht de activiteit van de mis dadige organisaties heeft aange moedigd." Er worden van de Egyptische regering verzekeringen gevraagd, dat degenen, die oor het gebeur de verantwoordelijk zijn, zwaar gestraft zullen worden en dat in de toekomst het leven en de eigendommen van buitenlanders volledig zullen worden be schermd. Egypte wordt geheel verantwoordelijk gehouden voor de geleden verliezen. vergadering van de raad des ko nings de eed als souverein afleg gen en tot koningin worden uit geroepen op plechtigheden door haar gehele land. De proclamatie der troonopvolging. De proclamatie van de troons opvolging door Elizabeth de Tweede, die door de „troonsbe- stijgingsraad" is vastgesteld en door het gehele land bekend wordt gemaakt, luidt: „Daar het de Almachtige God heeft behaagd wijlen onze sou verein koning George de Zesde, gezegender en glorievoller nage dachtenis, tot zich te roepen en daar door zijn overlijden de kroon uitsluitend en rechtens toekomt aan prinses Elizabeth Alexandra Mary, doen wij, geestelijke en tijdelijke machthebbers van dit koninkrijk, bijgestaan door de raad van wijlen Zijne Majesteit, vertegenwoordigers van andere leden van het gemenebest, ande re hooggeplaatste persoonlijkhe den, de lord-mayor, schepenen en burgers van Londen, hierbij eenstemmig en volkomen een drachtig weten, dat prinses Eli zabeth Alexandra Mary door het overlijden van wijlen onze sou verein zaliger nagedachtenis is geworden koningin Elizabeth de Tweede bij de gratie Gods, ko ningin van dit rijk en van al haar andere rijken en grondge bieden, hoofd van het gemene best, verdedigster des geloofs, aan wie haar onderdanen met hartelijke en nederige toegene genheid trouw en voortdurende gehoorzaamheid betuigen, sme kend dat God, door wie koningen en koninginnen regeren, de ko ninklijke prinses Elizabeth de Tweede zal zegenen met een re gering van vele en gelukkige jaren. God save the Queen." Condoleance boodschap van Sjwernik aan Engeland. De Sowjet-minister van Buiten landse Zaken, Andrei Wysjinsky, heeft aan de Britse ambassadeur in Moskou een brief doen toeko men, waarin Nicolas Sjwernik, president van de Sowjet-repu bliek, uitdrukking geeft aan zijn medeleven met het overlijden van de Engelse koning. Radio-Moskou heeft de troons wisseling in Engeland als volgt bekend gemaakt: „De Prawda leelt mee, dat koning George de iesde van Engeland Is overle den. Koningin Elizabeth de Tweede is hem opgevolgd". Het eerste Oosteuropese land, dat uiting gaf aan zijn medele ven bij het overlijden van koning George, was Polen. Radio-War- schau meldde dat president Bie- rut Woensdagavond een telegram van rouwbeklag aan koningin Elizabeth had gezonden. Op het gc bouw van het kantoor te Honkong van de onder com munistische leiding staande „Bank of China" woei de rood gouden vlag van de Chinese volksrepubliek halfstok naast de „Union Jack". De Australische minister-presi dent Robert Menzies heeft te Canberra medegedeeld het vol gende telegram van koningin Elizabeth te hebben ontvangen: „Als gevolg van het plotselinge overlijden van mijn vader moet De koning zal worden bijgezet in Windsor Castle. Het stoffelijk overschot zal Maandag uit San dringham per trein naar Londen worden overgebracht en Dins dag, Woensdag en Donderdag daaraanvolgend In Westminster Hall opgebaard liggen. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de koning en de koningin van Zweden de begrafenis zullen bijwonen. De Amerikaanse minister van BultenlandseZaken, Dean Ache son, zal president Truman bij de begrafenis van koning George vertegenwoordigen, aldus heeft de president op zijn wekelijkse persconverentie medegedeeld. Volgens gewoonlijk betrouw bare inlichtingen zal Frankrijk een troepeneenheid zenden voor de begrafenis. Ook president Auriol en de minister van Bui tenlandse Zaken zullen aanwezig zijn. De Franse regering heeft het vertrouwen van het parlement gekregen. Volgens een semi-offi- ciële mededeling is de stemmen- meerderheid zes. De geallieerde onderhandelaars in de subcommissie voor de kwestie der krijgsgevangenen hebben formeel hun eis laten vallen tot het uitwisselen van „resterende" communistische krijgsgevangenen tegen geallieer de burgers in communistische handen. Zij blijven echter staan op het beginsel van vrijwillige repatriëring. De geallieerden hebben ongeveer 121.000 krijgs gevangenen meer dan de Noor delijken. Naar verluidt zou de subcom missie voor het toezicht op een wapenstilstand enige vorderingen gemaakt hebben doordat beide partijen concessies zouden heb ben gedaan met betrekking tot de hangende geschilpunten. In de commissie voor het toe- zicht op een wapenstilstand heb ben de Noordelijken een conces sie gedaan door er in toe te stem men, dat militairen met verlof of in tijdelijke dienst niet gerekend zullen worden te behoren tot de 25.000,' die maximaal per maand tijdons een wapenstilstand ver plaatst zouden mogen worden. De Verbondenen willen dit getal tot minstens 40.000 verhogen. De Verbondenen boden aan, het ver zoek dor Noordelijken, de grens van de territoriale wateren van Korea van de gebruikelijke drie mijl uit de kust uit te breiden tot twaalf mijl, in overweging te ne men, indien de Noordelijken ver der tegemoet zouden komen aan de wens der Verbondenen, dat minstens 40.000 man per maand verplaatst mogen worden. De Verbondenen stemden in met een gemeenschappelijk toezicht op de mond van de Han tijdens de wa penstilstand. Ook lieten zij hun eis vallen, dat functionarissen van het Roode Kruis of andere neutrale groepen verplaatste burgers desgewenst zouden mo gen poison over repatriëring, nu de Noordelijken hebben verze kerd, dat alle verplaatste perso nen in deze zaak een vrije keuze krijgen. Donderdag om half vier is 'n straaljager der luchtstrijdkrach ten op de vliegbasis Leeuwarden verongelukt. De bestuurder is om het leven gekomen. Het verongelukte vliegtuig was een Thunderjet. Het toestel was tegelijk met drie Meteors in de lucht en stortte neer tussen Marssum en Beetgumermolen, aan de rand van het vliegveld Leeuwarden. Ooggetuigen zagen een grote steekvlam uit het ver ongelukte vliegtuig omhoog schieten. Tot ver in de omtrek werd de slag gehoord en in de binnenstad van Leeuwarden dreunden deuren en ramen. De bestuurder, die op slag werd gedood, was de 26-jarige res.-serg.-vlieger C. W. Kohier uit Naarden. Op de jaarlijkse conferentie van de vakbond in Ontario is cri tiek geleverd op de immigratie politiek van de Canadese rege ring, aldus meldt de correspon dent van de „Times" uit Toronto. Volgens de voorzitter van deze band, George Burt, wordt elke industriestad in Canada door werkloosheid bedreigd. De bond was gesteld op immigranten, doch kon zich er niet mee verenigen, dat werkgevers van de situatie gebruik maken om de lonen te verlagen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld Indcnesië: ms. „Oranje" (23 Februari). Nieuw-Guinea: m.s. „Kota Baroe" (9 Februari). Antillen: m.s. „Oranjestad" (19 Februari). Suriname: m.s. „Stentori' (11 Februari). Canada: s.s. „Mobilian" (11 Febr.) en m.s. „Westerdam" (14 Februari). Australië en Nieuw-Zeeland via Engeland (9 Februari). Zuid-Amerika, Argentinië, Uruguay en Bolivia: m.s. „Al- hena" (19 Februari). dat er wellicht invloed der Rus sische propaganda achter zou ste ken. Er ontstond groot tumult onder de socialisten, toen Adenauer hun klacht bij de constitutionele rechtbank, als zou dienstplicht niet in overeenstemming zijn met de grondwet, overbodig en kans loos noemde. Adenauers rede had slechts weinig bijval, zelfs van zijn eigen coalitie. Zij werd de zwakste genoemd, die de kanse lier in de bondsdag heeft gehou- De Westduitse bondskanselierechter, dat een direct verband tus- den. Dr. Adenauer heeft Donderdag- &Pn Duitsland en de Navo diende j Eujer (Vrije dem.) noemde nog morgen in de Duitse bondsdag onder geen omstan- de'komende weken" aangekondigd, dat Duitse divi- digheden jonge Duitsers zullen |e?egel^diendln te wor&n Zo sies vooreerst uit vrijwilligers onderwerpen aan organen, op |isteBhii de Vriilating van de ex- zullen worden gevormd en dat welker functies wij generlei in- maarschaiken Kesselring en Von eerst op een later tydstip de in- ^S^pTekend £uk n:et be Mans'tein uit de ge^"genis van wandelde alsof de dood oen met stelling van dienstplicht noodza- grijp waarom men zich er zo ^rtroelen lanésde ee- gÊ WaS' kenmS' die llJJ her" lover kan opwinden aldusAde- m£cter§n, kende en niet Vreesde' !!aU?r;waar soldaten gevangen woi oe i „Tenslotte kwam de dood als die opkwam voor de nationale be langen. Tillmanns (Chr. dem. van West Berlijn) pleitte voor een Duitse defensiebijdrage. De Amerikaanse jonge mannen, zo zeide hij, wa ren evenmin gesteld op de militai re dienst als de Duitse. Van de zijde van de Sowjet-Unie dreigde thans niet alleen politiek doch ook militair gevaar. De Britse premier Winston Churchill heeft Donderdagavond in een radiotoespraak tot het Britse volk eer bewezen aan wij len koning George, die in de af gelopen maanden „met de t ood keiyk zou worden. Dr. Adenauer deed deze mede deling in zijn inleiding tot het debat over de Duitse militaire bijdrage. Hij sprak twee uren tegen voortdurende obstructie van de communisten, die her haaldelijk tot de orde moesten worden geroepen. Terwijl hij sprak, moest de sterke politieafzetting van het parlementsgebouw met water slangen een menigte vrouwen verdrijven, die tegen .een herbe w*rijnzeerder uftgesprokwf'over- gehouden, die niets anders deden een vriend en, na een gelukkige ?.™idan zichzelf en hun kameraden te dag van zonneschiin en soort. ïa- tuiging, dat de overeenkomst tus sen Parijs en Bonn geschonden is. verdedigen tegen en hun kameraden te dag van zonneschijn en sport, :ia- 211 r-aiijs en oumi gesuiuuucu n>. „„„tjoanpn" Ook Daarom voelen wij _ons in ons S5*®L,twl vertrouwen geschokt. Wij moeten verlangen, dat eindelijk in het Saargebied democratische vrijhe den ontstaan, zo zeide hij. Ade nauer stelde de pathetische vraag hoe de plotselinge ommekeer in Frankrijk jegens Duitsland ont- deze verraderlijke dat hij degenen, oie hem het diende een meest lief hadden, goeden nacht Westduitse defensiebijdrage niet had gezegd, viel hij in slaap zo zo zwaar te zijn, dat de economie in gevaar werd gebracht. Max Reimann (comm.) zeide, dat de Duitse jeugd zich tegen de dienstplicht zou verzetten. Onder gelach van zijn tegenstanders ver klaarde hij, dat de Sowjet-Unie de staan was. Z.i. was er op wapening"van Duitsland' wilden vraag geen ander antwoord dan'enige vriend van Duitsland was, demonstreren. Dr Adenauer gebruikte meer dan de helft van zijn rede voor scherpe aanvallen op de Sowjet- Unie en een schildering van de gevaren, die Europa van die zij de bedreigen. Zijn rede bevatte geen medede lingen over de stand der onder handelingen omtrent de Duitse bijdrage en over de vervanging van het bezettingsstatuut. Naar aanleiding van een der communistische interrupties riep Adenauer uit: „Ik vermoed dat achter de plotselinge wijziging der Franse houding tegenover ons de Sowjet-Unie staat". Ade- n-mer- heeft opnieuw met nadruk ik onmiddellijk naar huis terug- verzekerd, dat alle persberichten keren. Ik betreur het mijn voor genomen bezoek aan Aust-alië voorlopig te moeten uitstellen". De koningin-moeder en prinses Margaret hebben Donderdagmor gen in zware rouw de dienst in volgens welke hij de oplossing van het Saarconflict en de toela ting van Duitsland tot da Navo als voorwaarden zou stellen voor de Duitse bijdrage, onjuist ziin. Hoewel alle cijfers nog niet be kend zijn, wordt aangenomen, dat tijdens de maanden met piekuurbeperkingen over het gehele land om en nabij 10 oro- rent op het verbruik van elec- triciteit werd bespaard. De nogal zachte winter en de niet al te „denkere" dagen heb ben daartoe zeker bijgedragen. De besparing werd echter oor- al bereikt door de grote mede werking, die er door de indu- Tegelijkertijd zeide de kanselier j strie, de middenstand en in de huishoudingen werd verleend. Door de industrie werden veel verplichte werkzaamheden, die veel energie vergden, naar an dere dan piekuren versohoven, v-^rf.s werden werktijden ver anderd. Ook de middenstand heeft er toe bijgedragen, deels door een verplichte be perking van de étalage-verlich ting. Dat is ook het geval ge weest in de huishoudingen. De cijfers zijn eerst binnenkort te verwachten. als iedere man of vrouw, die or naar streeft God en niets anders te vrezen, mag hopen te kunnen doen." Hij prees de koning als vorst, mens, vader en echtgenoot en zijn moed in oorlogs- en vredes tijd. Hij bracht hulde aan konin gin-moeder Elizabeth, die haar echtgenoot „steunde in al zijn moeilijkheden en problemen." Chu- chill, die met gevoel sprak, besloot: „Het bewind van onze koninginnen was beroemd. Nu wij de tweede koningin Elizabeth hebben, die eveneens in haar 26- ste levensjaar de troon besteeg, worden onze gedachten bijna 400 jaar teruggevoerd naar de schat erende figuur, die de leiding had in, en in vele opzichten be lichaamde, de grootheid en vita liteit van het tijdperk van Eliza beth." De 301 ton metende „Bree zand". eicrendom van de rederij i Tj. Tjakkes te Groningen, zit mer steeds vast op een zand bank in de ingang van de ha ven van Sli'sro (graafschap Con- naught, Z.-Ierland).

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1