De Kweekschoolwet DE MASSAMOORD De strijd in Korea De arrestaties in Djakarta tteheerUjte mmej VMP MmenopqevieW Invoeging West-Irianbij Indonesië op vijftienduizend vooraanstaande Pole Bespreking van Adenauer Stappen van Nederlandse zijde Arrestaties in Argentinië Nederlandse zeelieden in Nantes aangevallen Gevecht met een krokodil Mededelingen van Moh. Yamin over de besprekingen in Den Haag gezonde lteechteka^°" smw: ••••'V De Chinese papegaai De overstromingen in Frankrijk Mijnenveger „Marsdiep" aan de grond Het Atlantische opperbevel TWEEDE KAMER WEERS VERW ACHTIN G brekende bewoeking HOOGWATER. De besprekingen, te Panmoendjon 4oor i-v* Minister Iïutten heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat binnenJkdrt een wijZiguig van ue lagei -onüerwiisvvet zal worden in gediend om het onderricht in es peranto als facultatief leervak op de lagere school mogelijk te ma ken. Ue minister staat afwijzend tegen de invoering van esperanto als verplicht leervak. Het verplicht stellen van de H.B.ö.-opieicung als voorbereiding voor de opleiding tot onderwijzer acmte de minister met wenselijk. De laatste jaren was slecnts 1/6 deel van de kwekelingen (ruim 50U) in net bezit van net dipioma. Kr zouden eenter jaar lijks 2000 afgestudeerde H.B.S.- ers nodig zyn om in de behoefte aan onderwuzers te voorzien. De minister verklaarde inzake de vergoedingen voor bijzondere kweekscnoien niet verder te kun nen gaan dan in het wetsontwerp is voorgesteld. Aan concentratie van kweek scholen, de minister gaf dit toe, ziin voordelen verbonden maar hoever zal men hierbij moeten gaan? Een concentratie van de kweekscholen in de universiteits steden achtte de minister minder wenselijk. Bij de replieken besprak de heer Peters de verhouding bijzon- der-openbaar onderwijs. De heren De Kuiter (C.-H.) en Koosjen (A.R.) braken eveneens een lans voor het bijzonder on- dciv\ ijsbeer De looi. (Arb.) zou gaarne zien, dat aan de onderwu- zers, in bezit van de hoofdacte» de mogelijkheid zou worden ge geven aan universiteiten te stu- deren. Salarisverhoging voor leraren aan kweekscholen en onderwij zers werd nog eens bepleit door de heer Hoogcarspel (CPN). De heer Van Dis (S.G.) pleitte voor de bijzondere kweekschool te Krabbendijke. Erken ook deze school, zo vroeg hii. en laat haar delen in de subsidiëringsregeling. Naar aanleiding van deze op merkingen antwoordde minister Kutten, dat men op dit ogenblik geen uitspraak mocht verwachten over de toelating van onderwij zers tot de universiteiten. De sa lariëring van de onderwijzers gaat buiten het onderhavige wets ontwerp om, zo oordeelde hij. Bij de artikelsgewiize behande ling verdedigt de heer Tilanus (C.H.) een amendement van de commissie van voorbereiding om in art. 1 het woord „bewaar- schoolonderwijs" te vervangen door „kleuteronderwijs". De minister neemt dit amende ment over. De heer De Boor (Arb.) ver dedigt een mede door mevr For - tanier—de Wit (WD) onderte kend amendement om een nieuw artikel in te lassen. Dit zou moe ten luiden: Het aantal openbare en gesub sidieerde bijzondere kweekscho len wordt bepaald door een plan, waarin de doeltreffende sprei ding dezer scholen in verband met de behoefte is vastgesteld. Dit plan wordt samengesteld door de minister na raadpleging yan de daarbij betrokken organisa ties, de onderwijsraad gehoord. De heer Tilanus (C.H.) ver klaart aan een dergelijk plan geen behoefte te hebben. De heer De Boor (Arb.) verde digt een mede door mevr. Forta- nier-de Wit (VVD) ondertekend amendement om een nieuw arti kel in te lassen. Dit zou moeten luiden: Het aantal openbare en gesub sidieerde bijzondere kweekscho len wordt bepaald door een man, waarin de doeltreffende spreiding dezer scholen in verband met de behoefte is vastgesteld. Dit plan wordt samengesteld door de mi nister na raadpleging van de daarbij betrokken organisaties, de onderwijsraad gehoord. De heer Tilanus (CH) verklaart aan een dergelijk plan geen be hoefte te hebben. De heer Roosjen (AR) kan de gevolgen van, net amendement met overzien. Hij wil net oordeel van de minister afwachten. De neer Hoogcarspel (CPN) er kent, dat het vaststellen van een plan hun wel aantrekkelijk lijkt. Het denkbeeld om net pian in de wet op te nemen, acht hij wat overijld. Hii laat de beslissing aan de Kamer over. De heer De Boor (Arb.) merkt nog op, dat het belangrijkste is, dat het plan grotere waarborgen biedt, ook voor het bijzonder on derwijs. De minister meent, dat over de ze zaak beter eerst binnenska mers kan worden gesproken. De heer De Boor (Arb.) trekt het amendement in en vraagt de minister de onderwijscommissie spoedig bijeen te roepen. De heer De Boor (Arb.) verde digt een amendement om de godsdienstleraren aan de open bare kweekscholen op gelijke voet te salariëren als die aan de bijzondere. De minister neemt het over. De heer De Boor (Arb.) licht een amendement- toe, beogende het toelatingsexamen te doen ver vallen, omdat ieder in de gelegen heid is examen voor het U.L.O.- diploma te doen, dat toelating geeft. Over het amendement wordt bu zitten en opstaan beslist. Het wordt verworpen. Vóór: P.v.d.A., V.V.D. en C.P.N.; tegen de ande re fracties. De heer Koosjen (AR) dient een amendement in beogende, dat het rijk geen kweekscholen on derhoudt die gedurende drie ach tereenvolgende jaren door minder dan gemiddeld 15 leerlingen per klasse in de eerste en tweede leerkring zijn bezocht. Mevr. Fortanier-de Wit (WD) verklaart principiële bezwaren te hebben. De overheid heeft de plicht voor openbare scholen te zorgen. Daarom is het h.i. onjuist om dezelfde normen aan te leg gen als voor de bijzondere. De heer Peters (KVP) verenigt zich met het amendement. De heer De Boor (Arb.) be toogt, dat waar de ouders het I recht hebben te kiezen voor het 1 onderwijs, dat zij voor hun kinde ren wensen, men het niet onmo gelijk moet maken openbare scho len in stand te houden. De mimster wenst de beslissing aan de Kamer over te laten. Het amendement wordt aange nomen met 43 tegen 29 stemmen. Vóór KVP, CH, AR en SG; tegen PvdA, VVD en CPN. De heer Peters (KVP) wil on der de kosten der kweekscholen ook opgenomen zien de uitgaven voor de algemene vorming. De minister neemt een desbe treffend amendement over. Een amendement-Peters om 't aantal lessen voor godsdienston derwijs uit te breiden wordt inge trokken. nadat de minister heeft verklaard dat de kosten f 200.000 zullen bedragen en dat hij schor sin-' der beraadslagingen zou vragen als het werd aanvaard. De minister heeft tenslotte nog overgenomen een amendement- Peters, waardoor tot en met 1962 (het ontwerp stelde voor tot en met 1959) de gelegenheid blijft bestaan tot het verkrijgen van de akte van bekwaamheid als hoofd onderwijzer, zoals men die nu kent. In de vergadering van a.s. Dins dag zal het wetsontwerp in twee de lezing worden behandeld. Te ruim half zes is de vergade ring gesloten. Met medeneming van vlaggen en leuzen namen alle lagen van de stadsbevolking te Serang deel aan een optocht, welke bedoeld was om te demonstreren, West- Irian spoedig in het gebied van de Indonesische republiek op te nemen. De demonstratie werd beslo ten met redevoeringen over de kwestie op het stadsplein. KONINGIN JUBIANA EEZOCHT JOHANNA-STICHTING H. M. Koningin Juliana heeft Dinsdagmiddag een onofficieel bezoek gebracht aan de Johanna-Stichting, tehuis voor gebrek kige en mismaakte kinderen te Arnhem. Zij heeft zich geruime tijd metjde kinderen bezig gehouden en reikte aan ieder van hen een geschenk uit. Aan de meisjes een pop, aan de jongens een vulpotlood. De Koningin geeft een van de meisjes een pop. Naast H.M. haai particulier secretaresse, mevrouw N. Smitt-Avis. Ins i „Twaalf jaar geleden zijn 15.000 vooraanstaande Polen: hoge offi cieren, geleerden, geestelijken en andere intellectuelen, tezamen de „bloem der Poolse intelligentia" vormend, door de Russen in het bos van Katyn vermoord", ver klaarde Tadeusz Romer, voorma lig Pools ambassadeur te Moskou en later minister van Buiten landse Zaken in de Poolse rege ring in ballingschap, die haar zetel te Londen had gevestigd, Dinsdag te Washington. Romer, die thans als professor in de literatuurgeschiedenis werkzaam is aan de universiteit van Montreal, deelde dit mede in een getuigenis voor een commis sie van het Amerikaanse congres die een onderzoek instelt naar massamoorden. „Toen ik, begin 1943, Pools ambassadeur te Moskou was, hebben de Poolse regering en ik zelf gepoogd opheldering te ver krijgen over het lot van boven genoemde Poolse krijgsge vangenen, de Russen, na de ineenstorting »an Polen in 1939, in drie kampen hadden geïnter- De Verbondenen hebben Woens dag aan het West-Koreaanse front' 'n vooruitgeschoven stel ling heroverd, die in de afgelo pen twee dagen viermaal van be zitter Is gewisseld. De aanval der geallieerde infanterie, die Woensdag bij het aanbreken van de dag werd gedaan, is onder steund door een hevig vuur door artillerie en mortieren. Ook ge vechtswagens der Verbondenen zijn ingezet. De stelling ligt m de nabijheid van Jontsjon, in de omgeving van Panmoendjon. In een Woensdag te Tokio door de leiding van het achtste Ame rikaanse legeir uitgegevn com muniqué wordt medegedeeld dat aan het Oost-Koreaanse front drie communistische „proefaan- vallen" zijn afgeslagen. Overi gens was hef contact met de tegenstander slechts licht. medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Van het N.-W. uit brekende be wolking en geen regen van bete kenis meer. Matige en aan de kust later nu en dan krachtige wind tussen W. en N.W. In de middag ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. VRIJDAG 8 FEBRUARI. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.26 1.01 1.41 1.51 n.m. 12.51 1.26 2.06 2.16 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Febr, 7 8.12 17.37 13.35 6.51 8 8.10 17.39 14.44 7.25 9 8.08 17.41 15.57 7.49 De bestandscommissies van Verbondenen en communisten hebben Woensdag, voor de eer ste maal in twee maanden, een voltallige zitting gehouden om voorbereidingen te treffen voor de bespreking van het laatste agendapunt, namelijk de aanbe velingen aan de wederzijdse re geringen. Er is, in twee bijeen komsten, in totaal een half uur vergaderd. De Noord-Koreaanse generaal Nam II heeft voorgesteld binnen drie maanden na het tot stand komen van 'n wapenstilstand n bijeenkomst van politieke leiders bijeen te roepen, waarop zou moeten worden gesproken over het terugtrekken van alle buiten landse troepen uit Korea en het bereiken van een vreedzame regeling van het Koreaanse vraagstuk. Na de plenaire vergadering zijn de stafofficeren bijeengeko men ter bespreking van de kwes tie van het toezicht op een wa penstilstand en de uitwisseling der krijgsgevangenen. Na korte vergaderingen is besloten heden weer bijeen te komen. AFP meldt nader, dat generaal Nam II, de leider van de Noorde lijke delegatie, zijn voorstel ver gezeld deed gaan van een ver klaring, waarin de regeling van de Koreaanse oorlog wordt ge koppeld aan het herstel van de vrede in het Oosten. Het Noor delijke voorstel noemt geen plaats voor de conferentie van politieke leiders, doch oppert, dat vijf afgevaardigden van elke partij er aan zullen deelnemen. Voor het eerst sinds het begin der onderhandelingen wordt door de Noordelijken de uitdrukking „volksregering van de Chinese republiek" gebezigd. Tot dusver hebben de Noordelijken m hun stukken slechts gesproken van .vrijwilligers" uit het Chinese volk". neerd. Geen onzer vragen werd echter rechtstreeks beantwoord. De Russen ontweken alle ver zoeken om inlichtingen en ik ge raakte ervan overtuigd, dat zij de hand moesten hebben gehad in het verdwijnen dezer mannen. Twee jaar lang bleef alles duis ter. Toen meldden de Duitsers de lijken der 15-000 vermoorden te hebben gevonden. Nu kwamen de Russen, 48 uur na de Duitse me dedeling, met het bericht, dat het onmogelijk was geweest de Polen weg te voeren, voordat de Duitse troepen kwamen en zij voegden hieraan toe dat de Duitsers hen hadden vermoord. Vóór het vin den der lijken had ik het moge lijk geacht dat de 15.000 naar een gebied in de Poolstreken waren gezonden en dat zij daar door ontberingen om het leven waren gekomen, doch nu wist ik dat zij door Russische handen waren ge dood. Na het vinden der lijken heeft de Poolse regering in balling schap er bij het Kremlin op aan gedrongen door het Internatio nale Roode Kruis te doen onder zoeken, op welke wijze de 15.000 geïnterneerde Polen om 't leven waren gekomen. Daarop be schuldigde de Sowj et-Russische regering de Poolse regering van samenzwering met Hitier" en zij verbrak de Pools-Russische diplomatieke betrekkingen. Doch ik verzeker U dat de Russen ver antwoordelijk zijn voor het, in 1940, vermoorden van 15.000 Po len, de „bloem van onze intellec- tuëlen", in het bos van Katyn", verklaarde Romer. Romer verliet vervolgens het gebied der Sowjet-Unie. In 1944 werd hij minister van Buiten landse Zaken der Poolse rege ring te Londen. De drie Westelijke hoge com missarissen voor Duitsland en bondskanselier Adenauer heb ben belangrijke kwesties opge lost inzake de overeenkomsten, die het bezettingsstatuut zullen vervangen, aldus een te Bonn uitgegeven communiqué, d De W.-Duitse eisen betreffen de Saarland en de toelating van de bondsrepubliek tot de Noord- Atlantische verdragsorganisatie (Navo) waren echter niet ter sprake gekomen. Een vooraanstaande Westelij ke functionaris verklaarde na afloop der besprekingen niet te weten, of men genoeg vorderin gen had gemaakt om Dr. Ade nauer te kunnen uitnodigen voor de conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Za ken der Westelijke „Grote Drie", welke volgende week te Londen zal worden gehouden. De besprekingen te Bonn wer den ook 'bijgewoond door de Amerikaanse hoge commissaris De Nederlandse hoge commis saris, de heer Lamping, heeft Woensdagochtend een bezoek gebracht aan de minister van Buitenlandse 'Zaken, Mr. Su- bardjo. Hij wenste zich niet uit te laten over het onderwerp van de bespreking, doch van welin gelichte zijde vernam Aneta, dat door de heer Lamping de aan- houdingen van Nederlanders gedurende het afgelopen week- i einde ter sprake zijn gebracht j en dat hij zou hebben aange drongen op onmiddellijke vrijla- John McCloy. De Argentijnse radicale partij deelt mee, dat verscheidene prominente leden zijn ge arresteerd. Volgens onbevestigde berich ten zijn ongeveer 40 personen in de afgelopen 48 uur gearresteerd en beschuldigd van samenzwe ring. Onder hen bevindt zich luit.-kolonel Francisco Suarez, die in Juni j.l. reeds enige we ken was vastgehouden wegens een beweerd complot tegen de regering van Peron, aldus deze berichten. Er zijn geen officiële mededelingen verstrekt. Drie bemanningsleden van de Nederlandse sleepboot „Hum- ber" van L. Smit Co te Rot terdam, die op het ogenblik in de haven van Nantes ligt, zijn Dinsdag in het centrum van de stad aangevallen door een mili tair en 2 burgers. Een van de Nederlanders, A. M. Knijf, kreeg hierbij een kaakfractuur en moest naar het ziekenhuis wor den overgebracht. Zijn belagers hebben hem van zijn paspoort en verscheidene identiteitspapieren beroofd. De beide andere Nederlanders, die ernstige kneuzingen hadden op gelopen, konden naar het schip terugkeren. Eén van de aanval lers is gearresteerd. ting van hen, die zich thans nog in hechtenis bevinden. Van de gearresteerden zouden zich gis teren nog 6 personen in verze kerde bewaring hebben bevon den. (Zoals gemeld, zijn Zaterdag avond en Zondag ongeveer 50 personen van Nederlandse, In donesische en Chinese landaard, w.o. zeer prominente figuren uit het zakenleven, aangehouden in verband met het uitlekken van de nieuwe financiële maatrege len, waarvan de meesten na een verhoor weer op vrije voeten werden gesteld. De minister van Financiën maakte bekend, dat de overheid de ambtenaren, die voor het lek aansprakelijk zijn, wenst te straffen en dat men deswege naar de bronnen van het lek zocht) Toen zekere Mochtar Woens dag in Ampel (Djember) in een kali aan het baden was, werd hij plotseling door een krokodil ge grepen. De 17-jarige jongeman bood echter weerstand. Er ontstond een hevig ge vecht, waarbij hij er in slaagde het oog van de krokodil toe te takelen. De krokodil liet haar prooi los en verdween vervol gens in de rivier. Mochtar werd later naar het ziekenhuis van Djember vervoerd. Bij zijn aankomst te Djakarta heeft Mr. Moh. Yamin, (die door de delegatie-Supomo als „koe rier" naar Djakarta is gezonden om. aan de Indonesische rege ring verslag uit te brengen over de besprekingen in Den Haag inzake de Unie en Nw.-Guinea) aan Aneta meegedeeld, dat er vlak voor zijn vertrek een bij eenkomst is geweest van de mi nisters Drees, Stikker en Peters met de heren Supomo, Moh. Zain en hem (Moh. Yamin) waarop zeer informeel en vrije lijk van gedachten is gewisseld Naar de mening van Mr. Yamin is thans de eerste fase van de besprekingen geëindigd en komt nu de tweede fase, die voornemelijk een formulerend karakter zal hebben. Naar zijn verwachting zal Mr. Yamin vijf dagen in Indonesië blijven en daarna naar Den Haag terug keren. Op de vraag van Aneta, of er bij de conferentie in Den Haag invloeden van Australische zijde werkzaam zijn geweest was het antwoord „dat de Indonesische delegatie nimmer van Australi sche zijde is geapprocheerd en dat tijdens de besprekingen nim mer het standpunt van een der de mogendheid te berde is ge bracht". Over de stand van zaken in het overleg wilde Mr. Yamin zich niet uitlaten alvorens hij rap port zal hebben uitgebracht a?m president Sukarno en het Indo nesische kabinet. IV*6 door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 80) (Nadruk verboden). Chan sprong op. „Knap voor stel", riep hij. „Vliering ja, maar hoe er te komen?" Even stond hij te kijken, toen ging hij snel naar een grote muurkast. „Ietwat vernederde omstandigheid voor mij", ver klaarde hij. De anderen drongen zich vlak bij hem in de donkere kast, en zagen bovenin een luik. Bob werd gekozen om er door te klimmen, en met de hulp van een ladder, die Chan uit de schuur haalde, ging het gemak kelijk. Holley en de speurder wachtten beneden. Even bleef Bob staan op de vliering met ge bogen hoofd. Spinnewebben raak ten zijn gezicht. Hij probeerde zijn ogen te wennen aan het flauwe licht. „Er is hier niets", riep hij. „O ja, toch. Wacht even." Zij hoorden hem voorzichtig lopen, en wolken stof daalden op hen neer. Nu liet hij iets zakken door het nauwe luik een gehavende, oude tas. „Daar zit wat in", riep Bob. Gretige handen pakten de tas, en zetten haar op de schrijftafel in de zonnige kamer. Bob kwam er bij. Zie je dat?" zei de jongen. „Niet veel stof er op- Is er pas neergezet. Holley, waar zijn je sleuteltjes?" Holley kon het slot zonder moeite open krijgen. De drie mannen verdrongen zich er om heen. Chan haalde er een goedkoop toilet-étui uit, met de gewone artikelen een kam en borstel, scheermes, tandpasta, toen een paar overhemden, sokken, zak doeken. Hij keek naar het was- nferk. „D vier en dertig", zei Bob Chan haalde een bruin cos- tuum onder uit de tas. „Op bestelling gemaakt door een kleermaker in New York", zei hij, na inspectie van de bin nenzak. „Naam van koper is ech ter uitgewist door te veel dra gen." Uit een der zijzakken haalde hij een doosje lucifers en een half leeg blikje goedkope sigaretten. „Klaar met de jas", zei hij. Nu nam hij het vest, en het ge luk glimlachte hem toe. Uit de rechter vestzak haaide hij een ouderwets horloge aan een zware ketting. Het uurwerk stond stil; blijkbaar was het sedert enige tijd niet meer opgewonden. Vlug deed hij de kast open, en een ge knor van voldoening ontsnapte hem. Hij gaf het horloge aan Bob. „Gegeven aan Jerry Delaney, door zijn Ouden Vriend den Bra ven Jack McGuire", las Bob triomfantelijk. ,En de datum 26 Augustus 1913". „Jerry Delaney!" riep Holley. „Bij de hemel, nu schieten we op. De derde man was Jerry Dela ney." „Moet nog bewezen worden waarschuwde Chan. „Dit kan misschien helpen." Hij haalde een vuil stukje pa piet te voorschijn een kaartje voor een plaats in een slaapwa gen. „Compartiment B - wagen 198", las hij. „Chicago-Barstow". Hij draaide het om- „Datum acht Februari, van dit jaar." Bob keek op de kalender. „Prachtig!" riep hij. „Jerry De laney is Zondag voor een week uit Chicago vertrokken. Woens dagmorgen was hij in Barstow, elf Februari de morgen van die dag, waarop hij werd ver moord. Wij zijn speurders! Chan was nog met het vest bezig. Hij haalde er een ring met enige sleutels uit, en toen een versleten kranten-knipsel. Dit laatste gaf hij Bob. „Lezen, alstublieft", zei hij. Bob las: De Schouwburgbezoekers te Dos Angelos zullen verheugd zijn te vernemen, dat Norma Fitzgerald zal medewerken in „Op een Juni-avond", de ope rette, die aanstaande Maandag in het Mason Theater zal wor den opgevoerd. Zij heeft de rol van l/larcia, die een volle so- praanstem vereist, en het grote leger van haar bewonderaars weet reeds vooruit, hoe goed zii zich van haar taak zal kwij ten. Norma Fitzgerald is al 20 jaar aan het toneel zij begon reeds als kind en trad op in stukken als „Liefdekuur". Bob hield op. „Er volgt een hele rij". Toen las hij door: „Woensdags en Zaterdags zullen matiné's worden gegeven van „Op een Juni-avond", tegen spe ciale prijzen." Woensdagochtend vroeg begon het water te zakken. Het aantal doden bedraagt tot nu toe 9. De schade, aangericht aan het overstroomde, vruchtbaar ge bied, wordt „onberekenbaar" genoemd. In het Zuidelijkste gedeelte van de vallei der Garonne, tus sen Langon en Bordeaux Staat het water nog steeds hoog. De weg tussen Bordeaux en Langon is op verscheidene plaatsen on toegankelijk. De mijnenveger „Marsdiep" is Woensdagochtend even buiten gaats Delfzijl op een zandplaat gelopen. Het schip was op weg van Den Helder naar Delfzijl, om de mijn te vegen die daar in de vaargeul ligt. De „Marsdiep" vlot. Omstreeks half zeven, is de „Marsdiep" vlot getrokken. (Wordt vervolgd). Admiraal McCormick, die kortgeleden tot opperbevelheb ber der Verbonden marine- strijdkrachten in de Atlantische Oceaan is benoemd, heeft een bijeenkomst van vertegenwoor- ciigers van 10 Navo-landen uit geschreven, waarop zal worden gesproken over de samenstelling van zijn internationale staf.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2