Arrestaties in Djakarta Nieuwe deviezenmaatregelen De Tunesische kwestie in de Veiligheidsraad De verlaging van de margarineprijs Financiering gemeentelijke kapitaalsuitgaven Geld beschikbaar voor urgente bouwwerken Bormann niet in een Franciscaner klooster GEEN ACTIVITEIT AAN DE KOREAANSE GEVECHTSLINIES DRIJVENDE MIJN Zweedse vissersboot vermist Handelswereld gonsde van geruchten Per pakje van een half pond kan de prijs met 6 cent worden verlaagd Melk gemorst De ontwapenings commissie Toestand in Tunesië wordt als gevaar voor de vrede beschouwd Sabotage in T sjecho-Slowakije De Orde der Franciscanen spreekt de geruchten tegen De V.S. en de besprekingen te Pan Moen Djon DINSDAG 5 FEBRUARI 1952. 7e Jaargang No. 1952. WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 et. E ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J, van de Sande, Temeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel uwer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het MaandagnummcZaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Meer dan een week lang heeft het Zweedse vissersschip „Ragn- hlid" uit Gothenburg gezocht naar het eveneens uit Gothen burg afkomstige vissersschip „Skagerrak", dat reeds vermist wordt sinds 15 Januari, toen het ten westen van Haugesund (Noorwegen) in een orkaan te rechtkwam. Vorige week Maandag heeft de „Ragnhild" het aker en een stuk ketting van de „Skagcrak" in het net gekregen. De dag daarop vond men wat touwwerk, dat vermoe delijk van het vermiste schip af komstig was. Gisteren is de „Ragnhild" de haven van Haugesund binnenge lopen. De schipper, een broer van die van de „Skagerak", ver klaarde niet te geloven dat het vermiste vaartuig is vergaan. Aan de Noorse marine zal nu worden verzocht verder te zoe ken. De „Skagerak" had zeven man aan boord. De Amerikaanse vertegenwoor diger in de ontwapeningscommis sie Gross verklaarde na afloop der eerste bijeenkomst van de commissie, dat de Verenigde Sta ten nieuwe voorstellen zouden in dienen, zodra de commissie over eenstemming had bereikt over haar werkwijze. „De commissie poogt het mens dom te ontheffen van de lood zware last der bewapening. Zo zij hierin slaagt, zou dit tot een uit banning van de oorlog zelf kun nen leiden. De Verenigde Staten zullen het werk der commissie ten volle steunen," verklaarde hij. Ongeveer 50 personen, waar onder vele prominente figuren uit het zakenleven te Djakarta, Indonesiërs, Nederlanders en Chinezen, zijn Zaterdagavond en Zondag door de politie in samen werking met het hoofdparket aangehouden. De woordvoerder van het hoofd parket, de heer Moro, deelde aan Aneta mede, dat deze aanhou dingen verband houden met het uitlekken van de nieuwe maat regelen met betrekking tot de af schaffing der deviezencertifica- ten. De nieuwe regelingen waren reeds Vrijdag in brede kringen van het bedrijfsleven bekend. De belangrijkste bijzonderheden werden door sommigen telegra fisch doorgegeven om nog zoveel mogelijk winst te behalen of al thans verliezen te voorkomen. De heer Moro zeide, dat het open- baar maken van de door de rege ring geheim gehouden maatre gelen een overtreding betekent van het wetboek van strafrecht, zodat de betrokkenen gerechte lijk kunnen worden vervolgd. Intussen vernam Aneta, dat Zondagavond de meeste aange houdenen na een verhoor weer op vrije voeten zijn gesteld. Nog 15 personen zouden voor een na der onderzoek in arrest blijven. De aanhoudingen kunnen worden beschouwd als een eerste stap om de oorsprong van het lek te vinden. Zij hadden alleen betrek king op hen, die de nieuwe rege ling of gedeelten daarvan tele- De vijftien Afrikaanse en Azia tische landen, die zich bezig hou den met de Tunesische kwestie, zullen de zaak in de veiligheids raad brengen, zo verneemt. Reu ter te Parijs. De delegaties hebben anderhalf uur vergaderd. Een commissie is opgericht ter samenstelling van het dossier. De vijftien landen zijn Afghani stan, India, Birma, Pakistan, Ethiopië, Liberia, Egypte, Indo nesië, Perzië, Irak, Syrië, Saoedi- Arabië, de Philippijnen, Libanon en Yemen. Een woordvoerder der delega ties zeide, dat tot bovengenoem de stap gedaan is „omdat de toe stand in Tunesië slechter wordt ondanks het verzoek aan de voor zitters van de algemene vergade ring en de veiligheidsraad om be middelend op te treden". De toestand in Tunesië werd als een gevaar voor de vrede be schouwd. Reuter tekent hierbij aan, dat de veiligheidsraad op .grond van artikel 34 van het handvest ieder dispuut of iedere toestand mag onderzoeken, die zou kunnen leiden tot internatio nale wrijvingen, „teneinde na te gaan, of het voortbestaan van het die thans in Parijs zijn, hebben de vergadering der vijftien bijge woond. Naar in Arabische kringen ver luidt hebben Egypte, India en Pa kistan zitting in de commissie, die de kwestie zal voorbereiden. In Franse kringen verklaart men, dat het niet het juiste ogen blik is om stappen te doen. Een nieuwe Franse nota was aan de bey van Tunis gezonden en men wachtte nog op antwoord. grafisch aan anderen hebben me degedeeld. De minister van Financiën, Mr Wibisono deelde mede, „dat amb tenaren, die het bericht hebben laten uitlekken, in de gevange nis thuis horen". Hij voegde er aan toe dat ook enige journalis ten, zowel van de binnenlandse- als van de buitenlandse pers, niet vrij uitgaan wegens hun verantwoordelijkheid voor de verspreiding van het uitgelekte nieuws. Hij noemde deze journa listen onsociaal en gespeend van verantwoordelijkheidsgevoel voor wat betreft het bewaren van staatsgeheimen. Minister Wibisono zeide, dat 't uitlekken van de maatregelen aan kapitaalkrachtige groepen de gelegenheid heeft verschaft een meer dan normale winst te maken. De kapitaalkrachtige ex porteurs hebben van het lek ge bruik gemaakt om exportproduc ten, die* naar hun mening bij de nieuwe verhoudingen een grote re winst zullen opleveren, op te kopen van producenten, die om trent de nieuwe maatregelen nog in onwetendheid verkeerden. De maatregelen betekenen geen devaluatie; „de facto was er al devaluatie bij de invoeging van het systeem der devizen- certificaten". Het huidige sys teem is „een systeem van een be heerste zwevende koers". Een nadere toelichting. In de toelichting der regering op de nieuwe maatregelen wordt nog aangekondigd, dat alle texr tielimporten worden vrijgesteld van „inducementsbewijzen". In handelskringen te Djakarta wenste men zich Maandag nog niet uit te laten over de toekom stige prijzen voor de Indonesische producten op de markt te Dja karta. De handel wil eerst de ge hele situatie, zoals deze thans is geworden, in ogenschouw nemen en wacht o.a. op de reacties in het buitenland op de nieuwe maat regelen. De maatregelen en de beurs. Opmerkelijk was het verloop op de rubbermarkt te Djakarta, toen de handelswereld gonsde van ge ruchten over de komende maatre gelen. De rubberbiedingen liepen in enkele uren tijds op met 45 cent tot 8,10 rupiah. Te Surabaja steeg de prijs van 'het goud met 7.50 rupiah per gram om daarna weer even plotseling met 5,50 ru piah te zakken tot 32,50 rupiah. Katoenen daalden in prijs en luxe import-goederen hadden de nei ging om onder de toonbank te verdwijnen. De handel houdt zich bezig met vragen, die door de nieuwe maat regelen zijn gerezen. De eerste daarvan is, dat de f.o.b.-prijs, waarover het extra-uitvoerrecht zal worden geheven, niet van te voren kan worden vastgesteld. De rubberhandel vraagt zich af, of hiervoor een regeling zal kunnen worden gevonden. Voorts be spreekt men de koersvorming voor de dollar-exportbewijzen, die langs de weg van vraag en aan bod toe stand moe: en komen. Bij een normaal dollar-agio v an onge veer 15 proc. zou een dollar-ex- portbewijs van 1 dollar een waar de krijgen van 1.70 rupiah. De financieel-economisehe redacteur van Aneta vernam in handels kringen dat, naar men verwacht te, de buitenlandse rubbermark- ten op de maatregelen zouden reageren met een prijsdaling. De eerste berichten uit Singapore die een prijsdaling te zien gaven Dr. V. S. Krajcovic, voorzitter van „Het nationale comité va vluchtelingen voor de bevrijding van Slowakije", heeft te Was hington verklaard dat Tsjechische verzetsstrijders in December te Slovensk Lupca een munitie opslagplaats in de lucht hebben laten vliegen en te Sered een sui kerfabriek in brand hebben ge stoken. De berichten waren pei koerier het land uitgebracht. Dr. Krajcovic zei voorts, dat de communistische autoriteiten meer geheime agenten hebben gezonden naar gebieden waar verzet is. Aan de bevolking zou den nieuwe identiteitskaarten worden uitgereikt, waarvan het zegel elke maand moest worden vernieuwd. De scheepvaart is gewaar schuwd voor een drijvende mijn, odie is waargenomen 1 mijl van et 5 straitsdollarcenten, wijzen de boei lm 1 (ter hoogte van deze richting. I Terheijde, Monster). De verlaging van de prijs van margarine, bak- en braadvet en spijsoliën heeft bij sommigen de .ndruk gewekt, dat met name de margarinefabrikanten de laatste tijd met niet onaanzienlijke win sten hebben gewerkt. De vraag is dan ook gerezen, waarom niet eerder tot een verlaging werd overgegaan. Naar aanleiding daarvan vestigde de secretaris van de ondervakgroep marga rinefabrikanten, Mr. M. E. J. Hijmans, er de aandacht op, dat de grondstoffen door de fabri kanten niet vrij kunnen worden gekocht. De regering heeft daar voor een prijs vastgesteld. Dat Het bericht als zou Martin Bor mann zich in een der kloosters van de Franciscaners Orde te Ro me ophouden wordt door de Orde officieel tegengesproken. In een dTspuuT öf YeToestand"'mogelijk verklaring vande secretaris-gene- de internationale vrede en veilig-ra£d van deze Orde, wordt het be richt „absoluut vals en zonder enige grond" genoemd. heid in gevaar brengt1 Een Franse woordvoerder heeft verklaard, dat de V.N. niet com petent zijn het Frans-Tunesische dispuut te behandelen. In ieder geval was het niet de bedoeling der vijftien landen om bij te dra gen tot de hervatting van een vriendschappelijke onderhande- ling tussen Frankrijk en de Tu- man"; lnA werkelijkheid van K°" nesische nationalisten, aldus de ™ualdo A„ntol?^zA\„pJ10Lvan YY woordvoerder. De twee Tunesische ministers, Het is gebleken, dat de foto van een als Francicaner monnik ge klede man, welke in Duitsland is gepubliceerd als die van Hitiers plaatsvervanger Martin Bor- Maandagmiddag is ter hoogte van Breezandijk een tractor met twee melktanks van de Afsluit dijk gereden. De 6000 liter melk, die deze tanks tezamen bevatten, gingen verloren. Franciscaner-klooster van San Bor.oventura te Rome is. Pater Elia Monaco van San Bonaventura heeft Maandag ver klaard, dat iemand enkele dagen geleden een foto van pater Anto- nuzzi voor het klooster genomen heeft, maar niet met hem heeft gesproken. Pater Antonuzzi is 66 jaar oud en afkomstig uit een plaatsje ten noorden van Rome. Uiterlijk lijkt t hij op Bormann. De concessies, welke de Noorde lijken bij de wapenstilstandsbe sprekingen in Korea hebben ge daan, hebben in Washington de hoop, dat men nu sneller zal kun nen vorderen op de weg naar een wapenstilstand, doen toenemen. In tegenstelling met dit optimis me staan enige persberichten, dat president Truman's adviseurs de hoop op een spoedige regeling zouden hebben opgegeven. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft deze berichten echter inmiddels tegen gesproken. Functionarissen van dit ministe rie verklaarden, dat de Noorde lijken een meer verzoeningsge zinde houding hebben aangeno men dan in de afgelopen weken het geval was. De huidige aspecten van liet vraagstuk van de financiering der gemeentelijke kapitaalsuit gaven zijn voor de regering aan leiding geweest, zich hierover na der te beraden. Op korte termijn zal een aantal maatregelen tot uitvoering komen, welke ten doel hebben eensdeels met de vermin dering van de veel te hoog opge lopen kortlopende schuld van de gemeenten een begin te maken en anderdeels om de financiering van de woningbouw en andere urgente nieuwe kapitaalsinveste ringen van de gemeenten in be langrijke mate mogelijk te maken. De ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën hebben vooreerst besloten binnenkort uit de geblokkeerde gelden van het gemeentefonds een bedrag van rond 102 millioen, zijnde het overschot op de dienst 1948, vrij te geven voor aflossing van ge meentelijke vlottende schuld en voorts ten behoeve van een negental gemeenten een bedrag van ongeveer ƒ50 millioen in het eerste halfjaar 1952 naar gelang van de behoefte beschikbaar te stellen voor de financiering van in uitvoering zijnde kapitaalswer- ken op het gebied van de electri- citietsvoorziening, waarvoor nog geen dekkingsmiddelen aanwezig zijn. Voorts zullen de gemeenten aanbiedingen bereiken van geld leningen uit de door levensver zekeringsmaatschappijen en pen sioenfondsen aan de bank voor Nederlandse gemeenten ingevol ge het zg. grote contract geleen de gelden. Uit deze bron zal nog deze maand door genoemde bank voor consolidatie van vlottende schuld, voor woningbouw aangegaan, aan de gemeenten aanbiedingen worden gedaan tot een totaal be drag van ongeveer 80 millioen, terwijl in het tweede halfjaar daarop nog aanbiedingen voor 'hetzelfde doel zullen volgen tot een bedrag van ongeveer 40 millioen. Uit dezelfde bron zal voor de financiering van de nieuwe wo ningbouw tot het eind van dit jaar een bedrag van ongeveer 120 millioen voor de gemeenten beschikbaar zijn. Een deel hiervan is bestemd voor leningen aan gemeenten, welke een behoefte van bijzonder karakter hebben, -zoals gemeen ten, die gerepatrieerden hebben opgenomen en aan wie deswege een aanspraak op vervangende woningen is toegekend en voor gemeenten, waar zich een bijzon dere ontwikkeling voordoet, e.d. Voor de verdeling van het over blijvende deel heeft de minister van wederopbouw het advies ge vraagd van de colleges van Ged. Staten. Deze adviezen worden op korte termijn verwacht, waarna toewijzing van leningen uit deze fondsen kan worden tegemoet ge- l zien. De voorbereiding van de natio nale woningbouwleningen, uit te geven door de bank voor Ned. ge meenten is thans zover gevor derd, dat de introductie van deze leningen op een termijn van enige weken kan worden tegemoet- gezien. Hierover kan thans reeds wor den meegedeeld, dat verschillen de typen van leningen zullen wor den aangeboden met zodanige voorwaarden, dat elck wat wils zal worden geboden, opdat een ieder zijn steentje tot de financie ring van de nationale woning bouw zal kunnen bijdragen. Bij het doorgeven van het pro venu van deze leningen aan de gemeenten zal de bank voor Ned. gemeenten met de voorkeur voor een bepaalde gemeente, welke door inschrijvers kan worden kenbaar gemaakt, volledig reke ning houden. Het gedeelte van de opbrengst, waarvoor door in schrijvers geen voorkeur wordt uitgesproken, zal door de ge noemde bank aan die gemeenten worden uitgeleend, welke daar aan met het oog op haar behoef ten aan financieringsmiddelen voor de woningbouw het meest in aanmerking komen. De gemeenten zullen de haar uit de nationale woningbouw leningen toevloeiende gelden kun nen gebruiken bij voorkeur voor de financiering van voor 1952 goedgekeurde nieuwe woning bouw, alsmede voor met de wo ningbouw in ruime zin samen hangende werken van dringende aar-d en voorts voor andere ur gente bouwwerken scholen, enz. In verband hiermede heeft de minister van Binnenlandse Zaken met het oog op een ordelijke ge meentelijke financiering, waar onder die van de woningbouw, tot Gedep. Staten der provinciën en tot de gemeenten het verzoek ge richt, dat de gemeenten zich voorshands zullen onthouden van de uitgifte van leningen, zowel voor consolidatie als voor de fi nanciering van nieuwe objecten. De geruchten, welke de laatste dagen in omloop zijn inzake een afschaffing of principiële-herzie ning van het rentegamma, zijn ongegrond. Wel is in overweging een beperkte aanvulling van dat gamma voor langlopende lenin gen. Binnen enige weken zullen hieromtrent nadere mededelingen worden gedaan. betekent, dat de regering het prijspeil kan beïnvloeden. De prijsfluctuaties op de wereld markt worden dus door de rege ring opgevangen. Meerdere ont vangsten gaan in het landbouw- egalisatiefonds. Bij het uitbreken van het Korea-conflict stegen de prijzen der grondstoffen aanzien lijk. In December trad een sterke daling in. Thans is de prijs van de cocosolie (een der grondstof fen) zelfs lager dan die, welke kort vóór het uitbreken van het Korea-conflict bestond. Indien de fabrikanten thans zouden kunnen kopen op de vrije markt, zou dat zelfs tegen een lagere prijs zijn dan die, welke de regering heeft vastgesteld. De regering vraagt op de door de fabrikant afgeleverde margarine een heffing. Volgens het uitvoe ringsbesluit M.V.O. (margarine, vetten, oliën) 1951 bedraagt de afleveringsheffing voor marga rine 81,30 per 100 kg en voor vetten en oliën 90,77 per 100 kg. Deze heffing is thans terugge bracht tot resp. 57,36 en 66,77 per 100 kg. Door een vermindering van 124,per 100 kg kan thans de margarineprijs per pakje van 250 gram zes cent worden verlaagd. De uitvoering van het regerings besluit stuit op moeilijkheden, waarvan vooral de grossiers de dupe worden, aldus onze zegs man. De zaak is n.l. dat de fabri kanten over de in de afgelopen week afgeleverde margarine pre- micnota's kunnen zenden aan de grossiers. In de meeste gevallen zullen de grossiers echter grotere voorraden margarine hébbén dan die, welke de afgelopen week werden geleverd. Daarvoor ontvangen zij geen premienota's, terwijl zij bij leve ring aan de detaillist toch tegen de nieuwe prijs moeten afleveren. Want hoewel de prijs niet ver- pliohtend is gesteld, zal de detail list niet tegen de oude prijs wil len betrekken. Bij de detaillist kan zich, zij het in geringe mate, dezelfde figuur voordoen, indien hij meer margarine in voorraad had dan de grossier hem in de afgelopen week leverde. ^en vliegtuig van de Nicaragu aanse maatschappij „„La Niea" is nabij Nina Bonanza tegen een berg gevlogen. De drie inzittenden kwa men om het leven. Zondag was er opnieuw vrij-zouden dit voorstel in overwe- wel geen activiteit op de fronten ging nemen, in Korea. j De onderhandelaars zijn het Amerikaanse oorlogsschepen thans in hoofdzaak eens over de beschoten stellingen aan de volgende punten: Oostkust. Amerikaanse bom menwerpers opereerden boven N.W.-Korea en de piloten zei den, opnieuw een belangrijke spoorbrug op de voornaamste bevoorradingsweg van Mand- sjoerije naar het front vernie tigd te hebben. Woensdag zal een voltallige bijeenkomst van de wapenstil standsonderhandelaars te Pan- moendjon worden gehouden ter voorbereiding van de besprekin gen in een nieuwe subcommissie van het vijfde en laatste punt op hun agenda: Aanbevelingen aan de regeringen. Het zal de eerste voltallige vergadering zijn sedert 4 December. Volgens vice-admiraal Libby hebben de geallieerde en Noor delijke vertegenwoordigers in de subcommissie voor de kwestie der krijgsgevangenen hun ge schillen op het stuk van de uit wisseling van krijgsgevangenen tot twee hoofdzaken terugge bracht: De vrijwillige repa triëring en de waarborgen van terugkeer van verplaatste bur gers. In de loop van de vergadering van Maandag heeft vice-admi raal Libby voorgesteld, dat de Roode Kruisorganisaties van beide partijen deel uitmaken van de comité's voor de uitwis seling van krijgsgevangenen en de repatriëring van burgers, in plaats van het internationale Roode Kruis. De Noordelijken 1. Zieken en gewonden zullen voorrang genieten bij de uit wisseling van gevangenen; 2. De uitwisseling van krijgs gevangenen zal te Panmoen- djon geschieden. De moge lijkheid van andere plaatsen blijft echter bestaan; 3. Uitwisseling van gegevens over personen, die in gevan genschap zijn overleden; 4. Burgers van beide partijen zullen in staat gesteld wor den terug te keren naar ge bieden, die militair beheerst worden door de tegenpartij, indien zij zulks wensen. Op dit punt maakte vice-ad- miraal Libby het voorbehoud, dat de betrokken burgers dooi de gemengde Roode Kruisploe- gen zullen kunnen worden ver hoord. Verder stelde hij voor, dat de uitwisseling van krijgsgevange nen binnen 90 dagen zal ge schieden. De Noordelijken wilier een termijn van 60 dagen. In de subcommissie ter be spreking van een toezicht op d wapenstilstand hebben de ge allieerden twee kleine conces sies gedaan. Zij gaan er mee accoord, dat het maandelijks cijfer van de aflossing van troepen, met inbegrip van ver lofgangers in Japan, van 75.000 verlaagd wordt tot 60.000 of 40.000 indien verlofreizen naar Japan niet worden meegerekend. De Noordelijken stonden er op, dat het totaal niet boven de 25.000 zou uikomen. Verder zijn de geallieerden bereid het aantal „toegangsha vens" in N.-Korea, dat tijdens een wapenstilstand zou moeten worden geïnspecteerd, van 12 tot 10 te beperken. De Noorde lijken staan er nog steeds op, dat dit aantal slechts 3 mag be dragen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Zonnig weer. Droog weer met weinig bewol king en een overwegend matige Noordelijke wind. Aanvankelijk bijna overal lichte vorst, later op de dag temperaturen oplopend tot enkele graden boven het vries punt. WOENSDAG 6 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.46 11.21 0.01 0.11 p.m. 11.25 12^45 12.55 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Febr. 5 8.15 17.34 11.47 5.06 6 8.13 17.36 12.35 6.05 7 8.12 17.37 13.35 6.51 8 8.10 17.39 14.44 7.25

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1