Nieuwbouw bij de Koninklijke Marine De ..bak" vervalt Eerste Kamer over Economische Zaken Het 6e Solistenconcours van de Bond van Muziekverenigingen - AGENDA - De Saarkwestie De Sow jet-politiek tegenover Japa n AKKERTJE INDONESIË r Grieperig Unieke prestatie van de Sassenaar Joh. Meijers De Chinese papegaai TUNESIË EN MAROKKO II te geven. Het gebied van Chaco Eden terug in Londen Zoals wy onlangs reeds meld den, zullen de nieuwe kruisers „De Ruyter" en de „Zeven Pro vinciën" zy voeren beide ge schut van 15 cm het volgend jaar in dienst worden gesteld. Op het bouwplan van de ma rine staan echter nog meer sche pen dan genoemde kruisers. Bij Wilton-Feijenoord zijn in aan bouw de torpedobootjagers „Gel derland" en „Overijsel", bij de Rotterdamse Droogdok-Mij.^ de onderzeeboot jagers „Holland" en „Rotterdam"; bij „De Schelde" te Vlissingen de onderzeebootja gers „Zeeland", „Noord-Brabant", „Limburg" en „Utrecht" en bij de Nederlandse Dok- en Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam de onderzeebootjagers „Fries land", „Groningen", „Drente" en „Amsterdam". Voor een viertal nieuwe onderzeeboten, die bij de Rott. Droogdok Mij. en Wilton- Feijenoord gebouwd zulleft wor den, is thans het definitieve ont werp bijna gereed. De eerste ma- terieeibestellingen zijn al ge plaatst. Bij de opstelling van dit bouw plan 90 pet. van de onderdelen wordt in ons land gemaakt heeft de gedachte voorgezeten, dat de nieuwe schepen in 1954 deel moeten uitmaken van de va rende vloot, tezamen met een aantal mijnenvegers (van deze schepen moeten er nog 32 worden gebouwd), zes van Amerika ge kregen fregatten en een aantal nieuwe hulpvaartuigen en opne mingsvaartuigen. Deze vernieuwing van de vloot zal ertoe leiden, dat een groot aantal van de thans varende schepen uit de vaart genomen en gedegradeerd zullen worden tot instructieschip. Op het ogen blik bestaat er evenwel geen zekerheid, dat het bouwplan in 1954 afgewerkt zal zijn, al vor dert men gestadig. Vice-admiraal F. Stam, vlagof ficier materieel, heift in het jongste nummer van het marine blad „Alle Hens" enige bijzon derheden medegedeeld over deze vorderingen. Bij de bouw van de kruisers was de kwestie van de ruimte een alles overheersend vraagstuk. Men herinnert zich, dat het gebrek aan ruimte op de kruisers heeft geleid tot het besluit om af te stappen van het oude systeem van de „bakken", die weliswaar als militaire eenheid van perso neel zullen blijven bestaan, maar niet als vorm van samenleving aan boord van de schepen. Dit was een ernstig besluit voor de marine, niet alleen omdat gebro ken werd met een eeuwenoude traditie, maar omdat het stelsel van de „bakken" zo voortreffelijk was voor de verhoudingen en het werk aan boord- Op de kruisers zal men niet meer aan „bak" eten, maar in de cafetaria en dat zal een hele ommekeer zijn. |ir Dit cafetariavraagstuk vereist een speciale „kommaliewant" (eetgerei). Men heeft daarvoor een metalen plateau ontworpen zoals de Amerikaanse vloot ook kent, maar dan aangepast aan het menu van de Nederlandse marine. Dit menu kent de snert en de rijstschotel. Deze heerlijkheden behoren uit een diepe schotel te worden gegeten, dus zijn er in het Nederlandse plateau drie vakken gemaakt voor vlees, groenten en aardappelen. Wan neer er dan snert is of rijst, komt er een afzonderlijke schotel bij, die precies past in een van de vakken, zodat hij zeevast staat. De schotels passen in elkaar, de plateaux ook, zodat het „komma liewant" weinig ruimte inneemt, wanneer het is opgeborgen. Op de beide kruisers zijn thans de voor- en achtertorens ge plaatst. Alle kanonnen zijn be proefd op het schietterrein nabij Petten. Zij hebben daarvoor hun eerste vaart gemaakt, zij het dan op een schuit door het Noordhol lands kanaal. Onder in de krui sers liggen ook reeds alle electri- sche leidingen. Voor de kruisers wordt staal 52 gebruikt. De pla ten komen uit Oostenrijk. Dit staal is bijzonder moeilijk te ver werken en de lassers, die er mee moeten werken, moeten dan ook iedere drie maanden een proef afleggen. Een andere bijzonder heid is de toeneming van het electrische vermogen van de kruisers. Deze oorlogsbodems zul len een vermogen kunnen op wekken, dat in staat is steden als Leeuwarden en Maastricht met inbegrip van de industrie van electrische stroom te voor zien. In noodgevallen zullen zij ook stroom aan de wal kunnen leveren. Wat de torpedobootjagers be treft, de eerste zal waarschijnlijk aan het einde van dit jaar of in het begin van 1953 aan zijn proef tocht kunnen beginnen. Het grootste deel van de ma chines staat reeds in het schip, maar de bewapening is nog niet aan boord. r'EST-DUITS LANDS NIEUWE STATUS. Hoge geallieerde beambten zijn van mening, dat de reeksen ver dragen, welke moeten worden ge sloten om aan West-Duitsland de nieuwe status te geven, die het zal verkrijgen bij deelneming aan de West-Europese verdediging, „op zijn vroegst" eind Maart a.s. voltooid zullen zijn. Er moeten nog minstens 50 punten, belang rijke zowel als ondergeschikte worden geregeld. Er is echter reeds overeenstemming bereikt over honderden andere vraag' stukken. De West-Duitsers hebben inder tijd voorgesteld eerst een over eenkomst in algemene trekken te sluiten, waarvan de bijzonderhe den later, wanneer West-Duits- land politiek zelfstandig zou zijn, zouden kunnen worden geregeld. De geallieerde hoge commissie heeft zich hier echter hardnekkig tegen verzet. 'iron sluit met „wapenstilstand' socialisten De 78-jarige leider der socia listen in Argentinië, Enrique Dickman, heeft een onderhoud met president Péron gehad. Er is daarna een officieel communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat het socialistische partij-or gaan, La Vanguardia, dat in Augustus 1947 verboden werd, weer mag verschijnen en dat de socialisten die om politieke rede nen gevangen zitten naar ver luidt minstens 20 in vrijheid zullen worden gesteld. Bij de vorig jaar November gehouden algemene verkiezingen waarvan de einduitslag nog be kend moet worden gemaakt, werden de socialisten de vierde partij, na Péronisten, radicalen en conservatieven. Zij hebben de meeste aanhang in de stad Bue nos Aires. Neem n Zo heeft Zaterdag ook Axel zijn eerste solistertconcours beleefd en werd daar tussen de Zeeuws- Vlaamse dilettanten in het jaarlijk se tournooi om de hoogste eer ge streden. Met dit evenement beleeft men in de muziekwereld onzer streek telkens een hoogtepunt. Er heerst een als het ware voelbare spanning, de sfeer aan iedere wed strijd eigen, maar in de gelederen van de muziekvrienden wel bijzon der emotioneel van karakter. En ondanks deze sportieve maar gezonde naijver was het Axelse „Gezellenhuis" een echt „gezellig" huis, waar de minnaars van de in strumentale kunst elkaar vonden en ook gelegenheid hadden de kwa liteit der prestaties aan persoonlijk oordeel te onderwerpen. Dit oordeel was overigens van geen importantie, want daarover werd door de jury beslist en voor deze taak was ook ditmaal (nu rijs voor de laatste maal voltal- ,reeds voQr de derde maal) de be_ lig bijeen vóór de g d g kende onlangs met een onderschei- Lissabon van de ministeriele ding yan d(f Koningin begiftigde De Defensiebijd'agen De tijdelijke commissie van de raad van het Noordatlantisch vérdrag komt deze week te Pa raad. Voor het laatst zal de commissie trachten de moeilijkheden uit de weg te ruimen, die zijn gerezen naar aanleiding van de aanbeve lingen van haar uitvoerend bu reau tot verhoging van de defen sie-uitgaven van een aantal aan gesloten landen. Het grootste probleem voor de tijdelijke commissie is de afwij zing door België van het verzoek van de groep-Harriman om de bewapeningsuitgaven met 50% te verhogen. Aan de Nederlandse regering werd verzocht haar defensie-uit gaven met 40% te verhogen. Keiauver ever de Kuip aan Europa Senator Estes Kefauver, demo cratisch candidaat voor het Ame rikaanse presidentschap, heeftin een toespraak over de buiten lands politiek verklaard, dat het .ontzagwekkende onzin" is een scherpe vermindering te eisen van de Amerikaanse economi sche hulp aan Europa. Het was onmogelijk voor Amerika om in politiek opzicht internationaal te zijn dioch in economisch opzicht isolationalistisch. Hij zeide van mening te zijn, dat de vrees voor een opstand in de volksdemocratieën in een oorlog een van de factoren was, die de Sowjet-Unie weerhielden van een „rechtstreekse agressie" jegens West-Europa. Hij sprak zich uit tegen een beperking van invoer in Ameri ka van vetten, oliën en melkpro ducten. Men diende de Europese landen de kans te geven zaken met Amerika te doen. Anders moest men West-Europa dollars geven of het toestaan handel te drijven met de Sowjet-Unie en de landen achter het „ijzeren gordijn". In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Economische Zaken verzoe ken tal van leden de minister een nader inzicht te willen geven over het vraagstuk van de prioriteit in de kapitaaldistributie, zoals dat in onze volkshuisvesting als ge volg van de noodzaak van inves teringsbeperking in het algemeen aanwezig is. Enige leden zijn overtuigd, dat het Beneluxvraagstuk, dat zij van uitnemend belang achten, niet tot oplossing kan geraken, indien de Nederlandse gulden niet met de Belgische franc vrij inwisselbaar wordt. Een goede regeling der ha- venbelangen, waarbij Nederland als volwaardig partner zal kun nen optreden, zal niet te bereiken zijn, zolang de klank van de Ne derlandse munt niet even helder is als die van de Belgische. Ne derlands positie in de E.B.U., in het internationale militaire over leg en in de Europese economi sche integratie zal in sterke mate worden beïnvloed door de hard heid van de Nederlandse valuta. Uit de derde industrialisatie-no ta, waarvan men met waardering had kennis genomen, blijkt dat in de periode na de tweede wereld- Ook andere leden toonden be langstelling voor een antwoord op de gestelde vragen over deze ernstige aangelejbnheid, die te meer treft, nu nog niet zo lang geleden zeer opgewekte klanken over de mogelijkheden van ver sterkte handelsbetrekkingen met Argentinië werden gehoord. Papierprijzen. Opgemerkt werd, dat onder de typografen werkloosheid zal ont staan, indien niet, op welke wijze dan ook, aan het uitgeversbedrijf een tegemoetkoming wordt gege ven ter compensatie van de sterk verhoogde papierprijzen. Het is een cultureel belang, dat naast de dagbladpers ook de vrije week bladpers en de vrije periodieken een behoorlijke bestaansbasis be houden. Australië geeft zijn standpunt betreffende Nieuw-Guinea aan Supomo te kennen. componist en toonkunstenaar Ge rard H. Boedijn weer geëngageerd. Wethouder Van Bendegem wens te de solisten en belangstellenden een leerzame middag toe. I De bondsvoorzitter, de heer Ocké, benutte deze gelegenheid de grote erkentelijkheid van de bond t.o.v. het gemeentebestuur van Axel te betuigen, o.a. bestaande in de verleende ontheffing van de verplichting tot betaling van ver makelijkheidsbelasting, zonder wel ke een solistenconcours met geen sluitende begroting te organiseren valt en verder door de beschikbaar stelling voor de prachtige lauwer krans voor de beste solist. Ook aan het lid van Ged. Staten, de heer C. Hamelink, bracht de voorzitter dank. Het concours ving daarna aan en aldra was de zaal vrijwel bezet met muziekliefhebbers en solisten, die in spanning de prestaties volgden. Tot 's avonds 11 uur ging deze muzikale wedstrijd met een korte Amerikaanse wapenhulp aan Nederland Gedurende de maand Januari 1952 arriveerden onder het wa penhulpprogramma in ons land: voor de landmacht twee zware stukken artillerie van 155 mm pauze als onderbreking door. Steeds AFDELING UITMUNTENDHEID. 18. W. van de Walle, Breskens, tuba, 53 p., Ie pr.; 19. H. van den Berge, Axel, tuba, 50 p., Ie pr.; 20. C. H. H. Wisse, Terneuzen, clari net, 46 p., 2e pr.; 21. Adr. van Meurs Sr., Axel, helicon si-b, 46 p., 2e pr.; 22. Duet: Alb. v. d. Bran den en Alb. v. d. Kelen, Clinge, tu ba en piston, 51 p., Ie pr.; 23. Fr. Pilaet, Clinge, bugle, 40 p., 3e pr. ERE-AFDELING. 24. Rinus de Meijer, Biervliet, piston, 48 p., Ie pr.; 25. Alb. Rot tier, Lamswaarde, bugle, 53 p., Ie pr.26. Cyr. de Smit, IJzendijke, sax-sopr., 57 p., Ie pr. met lof der jury; 27. Jos. van der Kelen, Clinge, piston, 46 p., 2e pr.; 28. A. C. de Koeijer, Terneuzen, clarinet, 49 p., Ie pr.; 29. Adri Luteijn, Zuidzande, bugle, 45 p., 2e pr.; 30. Jaap Bak ker, Axel, trombone, 46 p„ 2e pr. VAANDEL AFDELING. 31. Alb. van der Kelen, Clinge, piston, 48 p., Ie pr.; 32. Alb. van den Branden, Clinge, tuba, 51 p., Ie pr.33. Adri van Meurs W.Pzn, Axel, trombone, 55 p., Ie pr.; 34. Joh. Meijers, Sas van Gent, sax.- sopr., 60 p., Ie pr. met bijzondere lof der jury. De mededeling van de heer Ocké van de bijna onovertrefbare presta tie van de heer Meijers, die zijn „Fantaisie Variée" van Wettge be loond zag met in alle rubrieken van beoordeling 10 punten, verwierf een ovatie. Voor de tweede maal in 8 dagen tijds behaalde deze virtuoos op dit instrument een dergelijke onderscheiding met lof. Daarom wilde hij te Axel niet met éénzelf de nummer voor het forum optre den als te Purmerend. Bij wijze van uitzondering laten wij hieronder het oordeel van de (waarmede het totaal aantal ge leverde stukken op 12 werd ge bracht); 284.000 stuks mitrail leurmunitie; 10 artilleriewaarne- mingsinstrumenten tenbehoeve van de luchtafweer; 22 vol-auto- matische electronische vuurlei dingsapparaten voor luchtdoel geschut; een hoeveelheid zware artilleriemunitie en seinvuurpij len. Voor d-e luchtmacht: een groot aantal raketten voor de thunderjetjagers. jury omtrent deze sopraan-saxo- phonist volgen: „Een zéér hartelijk compliment voor uwe sublieme solistische pres tatie. Muzikaal, technisch volko men af en beheerst Ik heb er zeer van genoten als musicus, die ook zelf veel solistisch ben opgetreden. Weet dus wat zo'n prestatie te be tekenen heeft. Mijn zeer hartelijk compliment, mijnheer Meijers. „Dit was glansrijk U heeft uw prestatie te Purmerend er nog mee overtroffen." Moge dit unieke optreden van deze Zeeuws-Vlaamse muzikale fa voriet een aansporing zijn voor alle muziek-beoefenaars in onze streek. EXTRA PRIJZEN. De extra prijzen werden toege kend als volgt: le extra prijs: Zilveren lauwer krans aan de heer Joh. Meyers te Sas van Gent; 2e extra pr.: Verg. zilveren medaille van de heer C. Hamelink, lid van Ged. Staten, aan de heer C. de Smit te IJzendijke; 3e extra pr.: Zilveren lauwertak der Axelse winkeliersver. „Axel Vooruit" aan de heer A. van Meurs W.Pzn te Axel; 4e extra pr.: Zil veren lauwertak van de directie van „Het Centrum" aan de heer Alb. Rottier te Lamswaarde5e ex tra pr.: Zilveren medaille van V.V. V. te Axel aan de heer W. van de Walle te Breskens; 6e extra pr,: Verg. zilveren medaille van de Chr. Fanfare „Hosanna" te Axel aan de heer A. van den Branden te Clinge; 7e extra pr.Verg. zilveren medail le van de Harmonie „Concordia" te Axel aan het duet de heren A. v. d. Branden en A. v. d. Kelen te Clin ge; 8e, 9e en 10e extra pr.: resp. aan de heren H. van den Berge te Axel, F. van Luijk te Axel en A. C. de Koeijer te Terneuzen, allen een medaille van het Bondsbestuur. Aan de heren Joh. Meijers te Sas van Gent en W. van de Walle te Breskens werden nog medailles uit gereikt door de heren C. Jansen en Leop. de Meij voor het behalen van de meeste punten in de afd. Uit muntendheid en Vaandel-afdeling. Men bevestigt in politieke krin oorlog reeds een belangrijke in- gen> dat Australische vertegen- dustrialisatie is tot stand geko men. Verschillende leden toonden zich echter bezorgd over de struc tuurwerkloosheid in de z.g. pro bleemgebieden. Handelsaccoord met Argentinië. Meerdere leden zouden gaarne worden ingelicht omtrent de af wikkeling van het handelsaccoord met Argentinië. De berichten om trent de economische positie van dat land zijn zeer ongunstig. De mogelijkheid, dat Argenti nië goederen levert tegenover hetgeen door Nederland werd ge ëxporteerd, moet als zeer twijfel achtig worden aangemerkt. Er is een tekort in het binnenland, zo dat voor export weinig of niets van de gebruikelijke exportarti kelen beschikbaar zal zijn. Boven dien liggen de prijzen in Argen tinië ongeveer 30 procent boven het wereldmarktniveau, zodat een dergelijke situatie niet bevorder lijk is voor Nederlandse impor teurs om hun goederen uit Ar gentinië te betrekken. Verschil lende Europese landen hebben dan ook hun export naar Argen tinië reeds stopgezet of die ex port aan bepaalde voorwaarden verbonden. woordigers in Den Haag aan het hoofd van de Indonesische dele gatie, prof. Supomo, die thans voor besprekingen in Nederland vertoeft, te kennen hebben ge geven, dat Australië tegen op neming van Westelijk Nieuw- Guinea in het gebied van Indo nesië is. Anderzijds legt men er-de na druk op, dat verscheidene leden van het kabinet verzocht hebben het aantal militaire patrouilles in Nieuw-Guinea te verhogen, ten einde te voorkomen, dat pogingen tot infiltratie van Indonesische zijde worden ondernomen, die een bedreiging zouden kunnen zijn HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Tarzan's vlucht". Lokaal Bethel, 7.30 uur: Evangelisatie. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „God heeft de mensen nodig". Concertgebouw, 8 uur: Optreden Cabaretgezelschap A.N.G.B. Lokaal Bethel, 7.30 uur: Evangelisatie. ZAAMSLA-G: Café Van de Veeke, 2 uur: Buitengew. verg. Stembevoegde Ingelanden. Het provinciaal bestuur van Pampa in Argentinië, dat kort geleden de status van provincie heeft gekregen, heeft besloten de provincie de naam „Eva Peron" voor liet Australische bestuur in heeft reeds de naam „Presidente Nieuw-Guinea. Peron." moeilijker en meer muzikale ken nis vereisend, werd de tengehore gebrachte muziek, steeds gestren- ger werd de daarmede gepaard gaande beoordeling van de jury. Onder hoogspanning kon rond half elf begonnen worden met de uitreiking der pry zen, nadat de laatste solist het podium van de concertzaal had verlaten en het laatste applaus zijn climax bereik te. In een geestig slotwoord sprak de voorzitter woorden van dank aan het gemeentebestuur, aan pas toor Meeüs voor de beschikbaar stelling van het gebouw en aan de plaatselijke muziek- en andere ver enigingen voor hun medewerking. Hieronder volgen de Afdelingsge- wijze uitslag van het concours: DERDE AFDELING. 1. Jac. van Meurs W.Pzn, Axel, sax-al to, 44 p. 2e pry's; 2. mej. Jan- ny van Hoorn, Axel, trompet, 40 p., 3e pr.; 3. Ad. Lampo, Hulst, bugle, 36 p., 3e pr. TWEEDE AFDELING. 4. A. de Reu, Biervliet, bugle, 43 p., 2e pr.; 5. Alb. Maes, Hulst, tu ba, 41 p., 3e pr.; 6. mej. L. de Bak ker, Stoppeldijk, piston, 36 p., 3e pr.; 7. W. van Campen, Stoppel dijk, bariton, 40 p., 3e pr.; 8. P. J. Gering, Hulst, es-clarinet, 20 p. geen pr.; 9. Al. Weemaes, Clinge, trombone, 40 p., 3e pr.; 10. K. Pladdet, Biervliet, bugle, 40 p., 3e pr.; 11. S. M. van Stralen, Hoek, piston, 40 p., 3e pr. EERSTE AFDELING. 12. C. P. de Putter, Hoek, sax-sopr. 48 p., le pr.; 13. Joh. van Driessche, Lamswaarde, bariton, 49 p., le pr.; 14. P. van Hoorn, Axel, clarinet, 42 p., 2e pr.; 15. J. Meertens, Hoek, tuba, 49 p., le pr.; 16. F. van Luijk, Axel, tuba, 50 p., le pr.; 17. Jac. 't Gilde, Hoek, trombone, 43 p., 2e p. De Saarlanders verwachten een nieuwe storm van protest uit W. Duitsland tegen het ondertekenen van een accoord inzake sociale verzekering tussen de Saar en Italië, waarvan Vrijdagavond mel ding is gemaakt. De premier van Saarland, Jo hannes Hoffmann, heeft met Frankrijks machtiging het ac coord voor zijn land ondertekend. De benoeming van Frankrijk door zijn hoge commissaris Gil bert Grandval tot hoogste diplo matieke vertegenwoordiger in de Saar heeft in West-Duitsland reeds veel critiek gewekt. De Westduitse kanselier Ade nauer heeft Frankrijk beschul digd van het schenden van de overeenkomst betreffende de Saar en van pogingen om het rij ke Saarland tot een onafhankelij ke staat te maken. Grandval heeft de protesten uit West-Duitsland tegen zijn benoe ming „onbegrijpelijk" genoemd daar de conventie van twee jaar geleden tussen Frankrijk en Saar land voorziet in zulk een benoe ming. Brits-Amerikaanse functiona rissen te Bonn hebben het Frans- Duitse geschil over de Saar een op de proef stellen van eikaars zenuwen genoemd, waarbij men aan beide kanten wacht tot de an der het eerst handelt. Er zijn nog geen tekenen, aldus deze functio narissen, dat de Amerikaanse of de Britse regering van plan zijn zich met het geval te bemoeien om te trachten tot een oplossing te komen. Britse en Amerikaanse functio narissen zijn bang, dat het West duitse parlement het kanselier Adenauer onmogelijk zal maken voort te gaan met het plan voor een Europees leger, als er niet iets gebeurt dat de spanning over de Saarkwestie vermindert, vóór dat Donderdag in de bondsdag het debat over de defensie begint. De „Duitse partij" en de „Vrije democratische partij", die deel uitmaken van Adenauers coalitie regering, hebben te kennen gege ven, dat haar voorwaarde voor een Duitse defensiebijdrage vrije verkiezingen in de Saar is. De Duitse regering heeft mee gedeeld dat zij steeds bereid is met Frankrijk de Saarkwestie te bespreken, maar dat het initiatief daartoe van Frankrijk moet ko men. door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. John Foster Dulles, de geeste lijke vader van het Japanse vre desverdrag, heeft in een toe spraak te Chicago verklaard, dat de Sowjet-Unie poogde het ont staan van geschillen tussen niet- communistische landen te stimu leren of de bestaande geschillen te verdiepen, waar het een rege ling voor Japan betrof. De Sow jet-Unie poogde de vrede tegen te gaan, omdat dit het verlengen der Amerikaanse bezetting van Ja pan zou betekenen, waardoor het Japanse volk verbitterd zou ra ken. Uiteindelijk zou in Japan een „vacuum" ontstaan. Op dat mo ment zou de Sowjet-Unie ingrij pen teneinde dat verbond met Ja pan tot stand te brengen, dat vol gens de woorden van Stalin, de Sowjet-Unie onoverwinbaar zou maken. Degenen, die onder een Japanse bezetting hadden geleden, wens ten Japan economisch zó sterk dat het herstelbetalingen zou kunnen doen. Degenen echter, die Japan's concurrentie vrezen, wen sen de Japanse economie te be knotten. De landen van Zuid-Oost-Azië en het Midden-Oosten wensten Japan weer geheel vrij te zien van Westerse invloeden, „teneinde van Japan een sterke exponent voor Aziatische onafhankelijkheid te maken", aldus Dulles. 77) Nadruk verboden. „Dat moeten we zeker", gaf Holley toe. „Madden! Ik kan het haast niet geloven." Chan dacht na. „Het meest eigenaardige geval, dat ooit on der mijn aandacht werd gescho ven", erkende hij. „Het loopt nu, maar zie, hoe het achteruit loopt. Meestal betekenen moord lijk op vloer, en uit omringende gege vens moet ik ontdekken, wie het deed. Niet alzo hier. Ik voelen iets verkeerd, na lange pauze licht doorbreken en ik horen naam van schuldige, die heeft vermoord. Maar wie werd ver moord! De reden, alstublieft. Er is werk te doen veel werk." „Je vindt toch niet, dat we de commissaris er bij moeten ha len?" vroeg Bob. „En dan?" Chan fronste de wenkbrauwen. „Kapitein Bliss komt aan op uitgestrekte voeten, fouten plegen bij elke stap. Com missaris zien vreemde toestand, geheel onvoorbereid. Madden overweldigen hem met grootheid, En?" herhaalde Bob. Hij was zijn zending naar Barstow vol komen vergeten. „Heb je Draycott gesproken?" fluisterde Madden. „O!" Met een schok herinnerde de jongen zich alles. Nog meer bedrog kwam er nooit een eind aan? „Morgen aan de deur van de bank in Pasadena", zei hij zacht. „Precies om twaalf uur." „Goed", zei Madden. „Ik ga al, vóór je op bent. Ga je al naar 5ed?" „Dat zal ik maar doen", ant woordde Bob. „Ik heb een drukke iag gehad." „Zo?" zei Madden onverschil- 'ig, en ging met grote stappen de woonkamer in. Bob stond de bre- ie schouders na te kijken, de euzengestalte van deze mach- ige. Een man, die de wereld in zijn greep scheen te hebben, maar die gedood had, omdat hij bang was. Hoofdstuk XIV. De Derde Man. Zodra Bob de volgende morgen geheel wakker was, keerden zijn werkzame hersens terug naar het daar Madden, gehuld in een 1 vraagstuk, waarmee zij de vorige overjas, alleen voor een stervend avond waren bezig geweest, toen vuur zitten. lnij in slaap viel» IMadden had De millionnair sprong op- [iemand vermoord. Koel en zelf- „Hallo", zei hij. „En?" J bewust als hij scheen, had de en ontsnappen zonder één schram. Geen commissaris alstu blieft tenzij u vertrouwen ver liezen in de sergeant-speurder Chan." „Nooit of nimmer", antwoord de Bob. „Wég met die veronder stelling. Het is jouw geval." Chan boog. „U heel goed, dank u- Zo'n onderste boven raadsel wekt beroepstrots. Ik wil hierin doordringen of geheel trots ver liezen. Wees zo goed op mij te letten." „Ik zal opletten", zei Bob. „Zullen we nu gaan?" Voor het Hotel „Woestijnrand" stak Bob het meisje de hand toe. „Het einde van een volmaakte dag", zei hij. „Behalve „Ja? Behalve?" „Wilbur. Ik begin de gedachte aan hem ondraaglijk te vinden. „Die arme Jack. Val hem niet zo hard. Goedenavond en „En wat?" „Wees voorzichtig. Daar, op de ranoh, bedoel ik". „Altijd voorzichtig op ran ches en overal. Goedenavond." Toen zij voortreden over de donkere weg, zweeg Chan, in ge dachten verdiept. Hij en Eden gingen op het erf uiteen. Toen de jongen op de patio kwam, zag hij in millionnair toch eens het hoofd verloren. Zonder te denken aan de mogelijke gevolgen van zo'n daad voor zijn roem, zijn hoge positie, had hij, met de bedoeling te doden, de trekker overgehaald ._n de revolver, die Bill Hart hem had gegeven. Hij moest toen wel in een toestand van wanhoop zijn geweest. Wie had hij gedood? Dat moest nog ontdekt worden Waarom had hij het gedaan? Vol gens zijn eigen bekentenis, omdat hij bang was. Madden, wiens naam alleen een schrik was voor velen en in wiens tegenwoordig heid kleinere mensen met vrees en beven verschenen, had zelf vrees gekend. Bespottelijk, maar „je bent altijd bang van -hem ge weest", had Thorn gezegd- De een of andere verborgen deur in het verleden van de mil lionnair moest ontdekt en ge opend worden. In de eerste plaats moest de identiteit worden vast gesteld van de man, die verleden Woensdagavond het tijdelijke met het eeuwige had verwisseld op deze eenzame ranch. Nu, er kwam tenminste al enige opheldering, de lange keten van onverklaar bare gebeurtenissen, sedert zij naar de woestijn kwamen, was een ogenblik verbroken door een duidelijke verklaring. Hier was een uitgangspunt, iets, waar ze houvast aan hadden. Van hier uit moesten ze verder waarheen? (Wordt vervolgd.) Zondag is te Sfax een trans formator in de lucht gevlogen. Een hulptransformator werd on middellijk daarmna in werking gesteld. Volgens -ie eerste berich ten is de ontploffing veroorzaakt door een granaat. Twaalf Amerikaanse journa listen, die een uitgebreide reis maken door Noord-Afrika zijn Zaterdag in Rabat aangekomen. Zij werden ontvangen door gene raal Guillaume, de Franse resi dent-generaal in Marokko, die hen ten eten noodde. Zondag bleven de winkels in Tunis voor de derde dag gesloten uit protest tegen de Franse vei ligheidsmaatregelen. Volgens de politie wordt er echter veel han del langs de „achterdeuren" ge voerd. De voedselprijzen zijn sterk gestegen. De eieren zijn meer dan twee maal zo duur ge worden als veertien dagen gele den. De groenten zijn twee maal zo duur; penen zijn vijf maal zo duur. Volgens de politie is de toestand overgins „vrijwel nor maal". De Britse minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden, is uit Parijs naar Londen terugge keerd. Bij aankomst zelde hij, dat de besprekingen met zijn Franse ambtgenoot over een ruimer complex onderwerpen waren gedaan, dan oorspronke lijk bedoeld was. Op de voorbe spreking te Londen zouden nog nadere besprekingen over be paalde punten gevoerd moeten worden. Incidenten aan de Zuid- Duitse grens Afgelopen week heeft zich aan de Tsjechoslowaaks-Duitse grens in de nabijheid van Hof een grensincident voorgedaan, aldus de bevelhebber der Duitse grens politie. Een Tsjechoslowaakse grenswacht had op Duits gebied de weg gevraagd. Volgens het desbetreffende communiqué waren de laatste tijd herhaaldelijk gewapende Tsjechoslowaakse wachten over de grens gekomen. Dit verwekte bij de Duitse grensbewoners on gerustheid.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2