Vermindering van de spanning De schade in overstroomd Italië Martin Bormann nog in leven? Het brood wordt duurder De margarine goedkoper Voor het eerst sinds 25 dagen zijn enige vorderingen gemaakt Griekenland» Turkije en het Atlantisch pact Gemeenschappelijke commissievergadering c er Verenigde Naties De ongeregeldheden in Egypte CENSUUR r Propagandatochf Nationaal geschenk Hitiers plaatsvervanger zou monnik geworden zijn Siikerprijs voory producent wordt f 4 per 100 kg duurJrr Zware sneeuwval in Karinthie Nieuwe Engelse voorst llen aan Egypte in het vooruitzicht De reis van het Britse Prinselijke Paar Binnenlandse economische toestand in Italië wordt door deze schade zeer ongunstig beïnvloed De besprekingen te Pan Moen Djon Op militair gebied dienden de banden tussen beide landen echter versterkt te worden y "Y MAANDAG 4 FEBRUARI 1952. 7e Jaargang No. 1951. De kapper met het aparte cachst Dc Canadese hulp voor de Europese defensie WEERS VERW ACHTIN G. HOOGWATER. hankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; DE VRIJE ZEEUW per maand 1.75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Versciijjnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel mrer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het MaandagnummerZaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1.80. In Cairo is een vermindering van de spanning merkbaar wel ke gepaard gaat met een vermin derde militaire bewaking en ver zachting van de avondklok, die van 9 tot 10 's avonds is verscho ven. De strijd, die premier Maher Pasja tegen de hoge kosten van levensonderhoud heeft aange bonden komt tot uitdrukking in verlaging van de prijzen van sui ker en paraffine. Er worden maatregelen genomen om de voorraad olie en vetten voor huishoudelijk gebruik aan te vullen. Volgens het Engelse blad „Sun day Chronicle" zou Engeland eerstdaags nieuwe voorstellen aan Egypte doen op grond waar van koning Faroek in aanmer king zou komen voor de functie van opperbevelhebber van de Suez-kanaalzone in het kader van een wet op de verdediging van het Midden-Oosten. Deze voorstellen zouden, aldus het blad, bij de Egyptische rege ring ingediend worden als de or de in Egypte zal zijn hersteld en de aanvallen op de Britse troe pen gestaakt zijn. Verder zouden de voorstellen voorzien in ont ruiming van de zone door de Britse troepen met uitzondering van 'n „symbolisch contingent", terwijl Egyptische troepen met de verdediging van de zone zou den worden belast. Het onafhankelijke Egyptische blad „Achbar el Yom" meldt, dat alle Egyptische commando-orga nisaties besloten hebben haar ac tiviteit in de Suez-kanaalzone op te schorten om de nieuwe rege ring een kans te geven een oplos sing voor het Brits-Egyptische geschil te vinden in een vreedza me sfeer. Volgens Egyptische persberich ten zal Amir Pasja, die enige tijd geleden uit Londen is teruggeroe pen, deze week naar Engeland terugkeren om zijn functie van ambassadeur weer op te vatten. Volgens de Egyptische pers zal premier Maher Pasja zijn kabinet reorganiseren en de Britse am bassadeur te Cairo, Sir Ralph Stevenson, zou voorbereidende Prinses Elizabeth en de hertog van Edenburgh hebben een tocht gemaakt door het nationale wild park van Nairobi. De prinses is er in geslaagd een leeuw met zijn prooi met haar camera te „schie ten". Ook kon zij een foto nemen van een leeuwin met haar jon gen. Zij was buitengewoon ver heugd, daar zij bij haar bezoek aan Zuid-Afrika in 1947 geen leeuw „in het wild" te zien heeft kunnen krijgen. Van officiële zijde zijn gegevens medegedeeld, dat de overstromin gen, die in de tweede helft van het vorige jaar Italië hebben ge teisterd, alsmede de in het huidi ge jaargetijde noodzakelijk ge bleken inundaties tot dusver bij na 170.000 ha vruchtbaar land hebben getroffen, en wel 81.000 in het district Venetië, 56.000 in Lombardije en 33.000 in Emilia, terwijl 469 gemeenten met een oppervlakte van ongeveer 2 mil- lioen ha rechtstreeks of indirect en op min of meer ernstige wijze werden geschaad. Drie millioen personen kregen schade aan huizen en landerijen. De tot dusver geschatte schade heeft uitsluitend betrekking op publieke werken en op woonhui zen, op de oogst en landbouw- voorraden en beloopt 150 millioen lire. Indien men hier de schade aan particuliere roerende goede ren en aan industriële installa ties en grondstoffen bijvoegt, be loopt zij bij een eerste schat ting meer dan 200 milliard lire. In Zuid-Italië werden ongeveer 40.000 personen dakloos, terwijl in Noord-Italië ongeveer 150.000 personen geëvacueerd werden. De binnenlandse economische toestand in Italië wordt door deze schade zeer ongunstig beïnvloed, vooral de minder ontwikkelde ge bieden van het Zuiden. Grote uitgestrektheden in het Noorden van Italië, die voorheen tot het vruchtbaarste bouwland behoorden, zouden thans kunnen worden gerekend tot de gebieden bedoeld in punt 4 van het Tru- man-program. Een voorbeeld hiervan is het graanland om de stad Rovigo, dat onder het zee-niveau gelegen is en dat met technische middelen weer drooggelegd zal moeten wor den. De regering heeft o.a. vier milliard lire voor voorlopige hulp verlening bestemd. Voorts zijn 8 milliard lire uit het tegenwaarde fonds, oorspronkelijk bestemd voor andere doeleinden, opgeno men en nog 22 milliard lire, ook voor andere doeleinden bestemd, uitgetrokken. stappen doen om de Brits-Egyp tische onderhandelingen weer op gang te brengen. .Het blad „Al Misri" (Wafdis- tisch) schrijft: „Het is nog niet bekend, of deze onderhandelingen zullen worden gevoerd tussen Egypte en Engeland alleen of dat andere mogendheden er aan zul len deelnemen. Dit zal worden ge regeld in de loop van besprekin gen tussen de Egyptische rege ring en Sir Ralph Stevenson, die vervolgens een gedetailleerd rap port zal indienen bij het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken". Officieel is medegedeeld, dat Ahmad Hoessein, leider van de Egyptische Socialisten, gearres teerd is. Hoessein heeft sinds 1936, onder meer in felle rede voeringen, geijverd voor de op zegging van het verdrag van dat jaar en het uitwijzen der Britse troepen uit de kanaalzone. Hoes sein is reeds eerder gearresteerd geweest, de laatste keer 26 Sep tember naar aanleiding van een artikel in zijn blad onder het op schrift „revolutie". Hij was een van de bevelheb bers der Egyptische „bevrijdings bataljons", die met de minister van Binnenlandse Zaken de toe komst van deze organisaties be sprak, vier dagen voordat deze (einde November) door de rege ring eerden overgenomen. De nieuwe premier, Maher Pas ja, heeft 27 Januari de verzege ling van het socialistische hoofd kwartier gelast. Het bureau van de premier heeft een verklaring uitgegeven waarin verzekerd wordt, dat al les in het werk gesteld wordt om de veiligheid en de belangen te beschermen van „de gasten van Egypte en hen, die belangen in het land hebben". De Britse ambassadeur in Egyp te, sir Ralph Stevenson, heeft een bezoek gebracht aan Hafez Afifi pasja, chef van het koninklijk ka binet van koning Faroek. Een woordvoerder van het pa leis wenste zich niet uit te laten over de aard van het besprokene. Hij zeide echter, dat het niet slechts een beleefdheidsbezoek gold. Enkele dagen geleden had sir Ralph een onderhoud met de koning zelf. Bom ontploft. Buiten het Britse militaire hos pitaal te Tel el Kebir is Vrijdag avond laat een bom ontploft, die door Egyptenaren was neerge legd. Er waren geen ongevallen en er werd geen schade aange richt. Egyptenaren schoten Vrijdag avond op een voertuig met Britse militairen. Niemand liep letsels op. Zaterdag is in Den Bosch de propagandatocht voor het natio naal geschenk aan Amerika ge start. Deze tocht is voor wat de drie Zuidelijke provincies betreft in handen der firma Eysbouts. In de provincies Brabant, Limburg en Zeeland worden 110 plaatsen bezocht door het rijdend carillon, gemonteerd in een ijzeren stellage op een vrachtwagen. Vóór het paleis van de Commis saris der Koningin Dr J. E. de Quay, in diens tegenwoordigheid en die van burgemeester Loeff uit Den Bosch is de reizende bei aard vertrokken. Het Het carillon zal op openbare wegen en pleinen in het Zuiden worden bespeeld door de Bossche beiaardier J. van Balkom en door de heer Roeloffs, de blinde beiaardier uit Apel doorn. Eberhard Stern, voormalig voor zitter van de afdeling West-Ber- lijn der „Socialistische Rijkspar tij", die als een herleving der vroe gere Nazi-partij wordt beschouwd, heeft Zondag te Berlijn meege deeld, dat „Martin Bormann, Hit- Iers plaatsvervanger en gewezen hoofd van diens kanselarij, nog in leven is." Hij zou monnik gewor den zijn en zich te Rome bevin- salons „robert markt jgN bromverijstr. 9 terneuzjm wij adviseren U Op een Zaterdagmiddag ge houden persconferentie heeft mi nister Mansholt medegedeeld, dat met ingang van heden de prijs van het volkswitbrood en het volksbruinbrood met 5 cent per 800 gram wordt verhoogd. De prijs van het blank witte brood blijft ongewijzigd. De prijs van de margarine, bak- en braadvet en slaolie wordt met 24 cent per kg verlaagd. De geïmporteerde voedergra- nen zijn met 7 per 100 kg ver hoogd en de zemelen met 4,75 per 100 kg. De heffing op de eieren van 1 cent per stuk bij export ver valt. Volgens de minister zullen deze maatregelen tengevolge hebben dat voor een gezin van 4 perso nen een vermeerderde van 35 40 cent per week, bij een verbruik van 7 k 8 broden. Hiertegenover staat een ver mindering van uitgaven van 30 35 cent bij een 1250 A 1500 gram margarine per week. Het voordeel van deze maat regelen wordt voor het Land- bouw-Egalisatiefonds op 40 A 45 millioen gulden geschat. Onder grote geheimhouding zijn Zaterdag bij de fabrikanten de voorraden opgenomen en zal over de in de week van 28 Jan uari 2 Februari gedane afle veringen een overeenkomstige restitutie worden verleend. De suikerprijs voor de produ cent van de oogst 1952 wordt met 4 verhoogd tot 48 per 100 kg. De regering heeft hiertoe beslo ten om te bevorderen dat het be staande bietenareaal in stand uitgave blijft of vergroot wordt. Het gaat daarbij niet alleen om de suiker maar ook om de belangrijke hoe veelheden veevoeder, die bij de verwerking van suikerbieten be schikbaar komen. Deze verhoging beantwoordt aan de gestegen pro ductie- en verwervingskosten. Op basis van de nieuwe suiker prijs zal het de industrie mogelijk zijn de teler een belangrijk hogere prijs te betalen dan in het afge lopen jaar. De suikerprijs voor de consument zal hierdoor niet behoeven te stijgen. lcort haar maakt jong, aantrek- kelük, sportief, vlot; laat ons Uw haar verzorgen. 80.000 MENSEN VAN DE BUITENWERELD AFGESNEDEN. De Griekse vice-premier, Veni- zelos, heeft te Ankara verklaard, dat Griekenland en Turkije het eens zijn geworden over een plan tot gezamenlijke actie, zodra bei de landen definitief tot het Atlan tische pact toegelaten zijn. Veni- zelos bevindt zich in Turkije voor besprekingen met de Turkse re gering. Naar A.F.P. meldt valt uit inlichtingen, verkregen uit krin- In Zuid-Karinthië zijn door la- gen, die in contact staan met de wines en zware sneeuwval 80.000 mensen van de buitenwereld af- g( sneden. Vele auto's zijn blijven steken in de sneeuw, die nier en daar vijf meter dik ligt. Bij Eisen- kappel werd een trein door een lawine getroffen. De passagiers konden worden bevrijd. Nie mand had letsel opgelopen. Uit vele kleine plaatsen in het Kara- wankengebergte zijn boodschap pers op ski's te Klagenfurt om hulp komen vragen. Griekse delegatie, op te maken, dat militaire samenwerking be oogd wordt met Italië en mogelijk ook met Joego-Slavië. Venizelos had duidelijk te ver staan gegeven, dat lidmaatschap van het Atlantische pact voor Ita lië, Turkije en Griekenland vol doende is met betrekking tot de politieke zaken. Op militair ge bied dienden de banden tussen I beide landen echter versterkt te worden. Dit zou hij, Venizelos, voor ogen houden bij zijn bezoek aan Rome, midden Februari. De drie landen hadden direct belang bij elkaar. De militaire bezetting van een er van zou de toestand der beide andere onhoudbaar ma ken. Gevraagd naar de positie van Joego-Slavië antwoordde de mi nister, dat de toestand van dit land moeilijk was. Hij wenste de ze niet te verergeren door een verklaring hieromtrent af te leg gen. Als Middellandse-Zeemogend- heid was Griekenland geïnteres seerd in het voorgestelde defen siesysteem voor het Midden-Oos ten. Men zou echter de ontwikke ling afwachten. Het land stelde groot belang in de toestand in Egypte, daar er een kwart mil lioen Grieken in dat land woon den. Een geallieerde woordvoerder' heeft medegedeeld dat Zondag, voor het eerst sinds 52 dagen, eni ge vorderingen zijn gemaakt bij de door de subcommissie voor de krijgsgevangenen gevoerde be sprekingen. De communisten hebben een nieuw, uit negen punten bestaand voorstel voor de uitwisseling van krijgsgevangenen gedaan, waar in wordt ingestemd met het voor stel der verbondenen dat aan op vrije voeten gestelde krijgsgevan genen niet zal worden toegestaan de wapens weer op te vatten. De communisten verwerpen echter nog steeds het voornaamste punt van het geallieerde voorstel, waarin wordt bepaald dat de krijgsgevangenen zelf zullen mo gen uitmaken of zij al dan niet naar het leger, waarin zij dienst deden, zullen worden teruggezon den: dit maakt aanvaarding van het jongste voorstel der Noorde lijken door de verbondenen twij felachtig. Naar gemeld wordt zijn tijdens de Zondag door de subcommissie voor het bespreken van de tenuit voerlegging van een bestand in Korea gehouden besprekingen „goede vorderingen" gemaakt, na dat de communsten hun eis, dat zij na het tot stand komen van een wapenstilstand bepaalde, ter hoogte van de Koreaanse West kust gelegen eilanden, die thans in geallieerde handen zijn, onder hun beheer zouden krijgen, heb ben laten varen. De communistische onderhan delaars hebben er Zondag mee in gestemd besprekingen te openen over het vijfde en laatste punt van de voor de wapenstilstandsbespre kingen opgestelde agenda, dat handelt over: „Aanbeveling voor de wederzijdse regeringen". In het Zondag door de leiding van het achtste Amerikaanse le ger uitgegeven communiqué wordt medegedeeld dat de com munisten in Januari 1952 de vol gende verliezen hebben geleden: 9187 gesneuvelden, 7112 gewon den en 194 krijgsgevangenen. Deze verliezen zijn ongeveer gelijk aan de door de Noor delijken in December 1951 gele den verliezen. den. Bormann zou thans „Vader Martini" heten. Hij zou verblijf houden in een klooster der t raus- ciscanen „San Antonio", dat in de viale Manzoni, in Rome, is ge legen. Stern zou met „Bormann" hebben gesproken en deze zou ge zegd heDben: „U ziet dat ik leel en ik wens met rust te worden gelaten." Bormann werd in AprilMei 1945, bij de ineenstorting van Hit- Iers rijk, te Berlijn vermist. Hij is in 1946 door het internationale gerechtshof voor de berechting van Duitse oorlogsmisdadigers, dat te Neurenberg zitting heeft gehouden, bij verstek ter dood veroordeeld. „Bormann" zou Stern hebben meegedeeld, dat hij thans acht tien maanden in Italië is. Hij zou in 1945 uit Duitsland naar Span je zijn gevlucht. Zoals bekend, werd aangenomen dat Bormann bij de laatste ge vechten, die de Duitsers te Ber lijn tegen de binnenrukkende Rus sen leverden, om het leven is ge komen. Hij was het laatst gezien in een Duitse gevechtswagen, die naar ooggetuigen hebben ver klaard, door een Russische gra naat werd getroffen. Toen Stern „Bormann" over de berichten over zijn om het leven komen vroeg, zou deze hebben gezegd: „Ik verloor het bewust zijn toen een Duitse gevechtswa gen, die ik voor het gebouw van de kanselarij als dekking had ge bruikt, in de lucht vloog. Toen ik weer bij kwam, lag ik ergens al leen op een helling." De persoon, waarmee Stem verklaarde te hebben gesproken en die Martin Bormann zou zijn, zou hebben bevestigd, dat Hitier en zijn echtgenote Eva Braun in de bunker van het gebouw der rijkskanselarij zelfmoord hebben gepleegd. „Bormann" zou hebben verklaard zelf het stoffelijk over schot van Eva Braun uit de bun ker te hebben gedragen en hij zou het hebben overhandigd aan een man (volgens de tot nu toe bekende gegevens: aan twee S. S.' ers. Red. A. N. P.), die speciaal tot opdracht zou hebben gehad de lijken van Hitier en zijn vrouw te verbranden. Stern nam een foto van „Bor mann", die Zondag in het te West- Berlijn verschijnende socialisti sche dagblad „Telegraf" is gepu bliceerd. Op deze foto heeft „Bor mann" de ogen gesloten en draagt hij een monnikspij. Stern verklaarde door bemidde ling van gewezen functionarissen der vroegere N. S. D. A. P., die thans in Italië verblijf houden, met „Bormann" in aanraking te zijn gekomen. Martin Bormann, die thans 51 jaar oud zou zijn, trad in 1927 toe tot de voormalige Duitse natio- naal-socialistische partij. In 1938 werd hij in Hitiers per soonlijke staf opgenomen. Hij heeft gedurende de gehele afgelo pen oorlog op Hitiers hoofdkwar tier gewerkt en hij bevond zich bij hem in de bunker van het ge bouw der rijkskanselarij, toen het einde van 't „Derde Rijk" kwam. De geruchten, dat hij te Berlijn in een Duitse gevechtswagen om werkt met de gewezen generaal- majoor der „Keichswehr" Otto Remer, die in Juli 1944 te Berlijn een tegen Hitier gerichte opstan dige beweging onderdrukte. In het afgelopen jaar brak hij met Remer, die hij een „kwak zalver" noemde. In het klooster San Antonio bevindt zich een zekere pater Martino, een Duits kenner van Middeleeuwse philosofische stro mingen. Deze verklaarde echter reeds in 1938 in het klooster te zijn gekomen. Reuter tekent hierbij aan dat deze geen gelijke nis vertoont met foto's van Bor mann. Ook zag hij er veel jonger uit dan Bormahn zou zijn. In Januari was er een brief bij het klooster bezorgd, geadres seerd aan „Pater Martini Borma- gione". De vroegere naam van de kloosterbroeder was „Bode wig". Men had gemeend, dat de combinatie „Martini" en Borma- gione" wellicht op hem duidde. Bij het lezen van de brief had hij echter niets van de inhoud be grepen. In de brief was gezegd, dat Stern, wiens naam onder de brief stond, gelukkig was hem te hebben ontmoet en hem dank te voor het onderhoud. Pater Martino had niets meer van de zaak gehoord totdat enkele da gen later een correspondent van „Münchne- Ulustrierte" hem had medegedeeld, dat Stern in hem Bormann meende te hebben ont dekt. Een en ander werd door andere kloosterbroeders bevestigd. In Duitse Katholieke kringen acht men het hoogst onwaar schijnlijk, dat Bo-mann eventueel een zo simpel pseudonym zou kiezen. Men wijst er voorts op, dat het adres van het klooster niet klopt met de werkelijkheid. In Thionvilles (Fr) heeft een 13-jarige jongen bekend twee postzakken gestolen te hebben. Z'n grootmoeder, bij wie hij logeerde, had hem gezegd, dat zij 'n brief aan zijn ouders had gezon den, waarin zij verteld had hoe ondeugend hij was ge weest. Op weg naar huis zag de jongen in de autobus twee postzakken, die bestemd waren voor z'n woonplaats. Hij had de zakken meege nomen, om te verhinderen, dat genoemde brief niet aan zijn ouderlijke woning be zorgd zou worden. De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Lester Pearson, heeft op een persconferentie in het komende financiële jaar meer Canadese hulp voor de Europese defensie dan dit jaar in het voor uitzicht gesteld. Vele millioenen dollars zouden beschikbaar wor den gesteld voor vliegvelden, ver- het leven zou zijn gekomen, toen bindingen en dergelijke, doch niet deze door een Russische granaat voor grondstoffen, daar hij dit, werd getroffen, zijn niet beves- evenals de minister van Finan- tigd. De geallieerden hebben ver- ciën Abbott, in beginsel niet ge- geefs naar hem gezocht. I wenst achtte. Dat zou de eigen I economische- en handelspositie Eberhard Stern heeft na de oor- van Canada in gevaar brengen, log aanvankelijk nauw samenge- zo voegde hij er aan toe. Met 51 tegen 5 en 2 onthoudin- dingen aanvaardde de vergade ring der V.N. een Amerikaans- Engels- Franse resolutie, waarin voorgesteld wordt de politieke toekomst van Korea te bespreken na het sluiten van een wapenstil stand in Korea. De resolutie heeft ten doel, dat niet vooruitgelopen zal worden op de aan de gang zijnde bespre kingen in Korea. Malik verklaar de, dat de resolutie slechts ter. deel had „Amerika de vrije hand te laten bij het uitvoeren van zijn bloeddorstige plannen". D Ame rikanen hadden „vergiftigde, ontplofbare kogels" gebruikt, waa'-door Koreaanse burgers hoofdpijn hadden gekregen en aan slapeloosheid en gebrek aan eetlust gingen lijden. Velen waren begonnen bloed te spu wen. Een Sowjet-resolutie, vol gens welke de politieke toekomst van Korea onmiddellijk door de algemene vergadering in behan deling genomen diende te worden werd met 52 tegen 5 en 1 onthou ding verworpen. Tegen het einde der vergade ring zeide Malik, dat concrete bewijzen geleverd zijn, dat het Anglo-Amerikaanse blok een oorlog voorbereidt. Dez^ derde wereldoorlog is in feite reeds begonnen. Hij wordt gevoerd in Korea, tegen China, in Malakka, Egypte, Tunis en Marokko". medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. ENKELE BUIEN. Half tot zwaar bewolkt tot plaatselijk enkele sneeuw, regen of hagelbuien, maar ook opkla ringen. Matige later tot vrij krachtig toenemende noordwes telijke wind weinig verandering van temperatuur. DINSDAG 5 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.20 9.55 10.35 10.45 n.m. 10.14 10.49 11.29 11.39 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON op Febr. 4 8.17 5 8.15 9 8.08 6 8.13 MAAN onder op onder 17.32 17.34 17.41 17.36 11.12 11.47 15.57 12.35 3.56 5.06 7.49 6.05

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1