Het leven in Canada Karei de aan het Koeijer woord Na de in overstromingen Midden-Java Uitvoerings beschikkingen loonbelasting De m besprekingen van Eden Frankrijk fyctdzacfycn v r Driehonderd millioen dollar voor Spanje i m Verhoging van de benzineprijs in Frankrijk De Europese kolenvoorziening Van Zeeland ever i-Schuman plan- INDONESIË Herleving nat» socialisme in Denemarken? Terug naar de kachel Eisenhower over de Westerse defensie TWEEDE BLAD Zaterdag 2 Februari 1952 7e Jaargang No. 1943 In de stille dagen tussen Kerstmis en Nieuwjaar is de oud-Terneuzenaar Karei de Koeijer andermaal in zijn penhouder geklommen om zijn landgenoten in de oude wereld een en ander te vertellen over het leven in Canada. Hij stelt zich voor een serie artikelen aan Canada te wijden, die wij successievelijk een plaatsje in ons blad zuilen geven. Benelux-studiecommissie voor ruimtelijke ordening Mossadeq naar het internationale gerechtshot Gouden 20 francsiukken in Frankrijk Graham Greene wachtie vergeefs op visum voor de V.S. DE VRIJE ZEEUW Met ingang van 1 Februari is de prijs van benzine met 1 frc. per liter verhoogd, die van su per-brandstof met 1,10 frc. en die van gasolie met 1,20 frc. per liter. Van gezaghebbende zijde wordt verklaard, dat deze verhoging het gevolg is van de hogere vrachtprijzen. De kolencommissie van de economische commissie Europa heeft aan de kolenex- pcrterende landen verzocht hun leveranties te vergroten in ver band met de grotere behoeften van de koleninv oerende landen in het Europese gebied. Als gevolg van een eerste ver zoek der commissie hebben En geland, W.-Duitsland en België reeds hun leveranties vergroot. Anderzijds heeft de oommissie aan de invoerende landen ver zocht te onderzoeken, of het mogelijk zal zijn de hoeveelheid kolen, waarop zij recht hebben, te verminderen. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Van Zee land heeft in de Belgische Se naat gesproken over het plan- Schuman. Hij zei, dat het plan geen ideale oploss'ng vormt en ook geen definitief heilmiddel is voor alle moeilijkheden. Wij hebben bepaalde concessies ge daan, omdat onze partners ook ens belangrijk tegemoet geko men zijn, aldus Van Zeeland. Hij legde er de nadruk op, dat België zich aan veel grotere risico's zal blootstellen als het Een dik sneeuwkleed dekt hier de aarde, zo begint Karei zijn voor relaas. Tot aan de verre horizon is al les wit, wit en nog eens wit Langer dan een week reeds valt de sneeuw in dikke vlokken en nog komt er geen eind aan. De mensen, die denken dat ze in Holland wel eens met de sneeuw te tobben hebben, moeten de wintermaanden maar eens in Ca nada door komen brengen. Ze zouden er raar van opkijken, hoe veel sneeuw hier kan vallen. Het brengt ontzettend veel ex- tra-werk mee. In de grotere plaatsen worden de zakenwijken zo spoedig als mogelijk is sneeuw vrij gemaakt, maar in de overige buurten laat de toestand veel te wensen over. De provinciale hoofdwegen liggen er veelal be ter bij dan de meeste straten in de stad. Nu hebben de sneeuwstormen deze winter ook wel heel erg ge woed en dat zullen we dan maar als verontschuldiging aanvaarden voor de barre toestanden hier en daar. Het spreekt vanzelf, dat er ook heel wat stagnatie in het ver keer ontstaat en dat de wegen het uiterste vergen van de chauf feurs. Motorrijders en automobilis ten, die goed willen leren rijden, moeten eens naar Canada ko men. Ook de Hollandse exami natoren zouden hier een raar ge zicht trekken. industrie. Ook in de bouwvak ken leggen de weersomstandig heden het werk stil. Hoogstens kunnen de timmerlui en ce schil ders binnenwerk verrichten, maar overigens is het in het bouwbedrijf niets, omdat men in onder nul-temperaturen niet kan werken. De fabrieken in Chatham zijn in hoofdzaak seizoen-fabrieken. „Campbell's Soep" vervaardigt uitsluitend groentesoep in blik, zuiver seizoenwerk dus. Met „Libby-McNeill" die groenten conserveert, is het niet anders gesteld evenals met de kunst- mestfabrieken en de suikerfa briek. Tijdens het seizoen wordt in deze industrieën bepaald goed geld verdiend. Er is hier ook nog een steenbakkerij, waar men echter minder betaalt dan elders. Henslotte hebben wij de Chrys ler-automobielfabriek en de In ternationale truck- en landbouw- werktuigenfabriek. Deze bedrij ven produceren wat ze kunnen, maar tegen het eind van het jaar worden met de jaarlijkse inven tarisatie tijdelijk vele arbeiders ontslagen. Ten overvloede is de regering de toewijzing van bepaalde me talen gaan beperken onder de druk der defensiebc hoeften. Ik deed in Zeeuws-Vlaanderen j. „„h,™.. vouft eens examen bij iemand, die mij buiten het plan-S„human blijft. met vijf strafpunten liet zakken dan wanneer het er aan deel-hoewel ik er siechts één had ver neemt. Als het verdrag zondei j€ncj_ Als die examinator denkt Belgie tot stand komt, is het te yy fen ervaren chauffeur is, gen België. Trek dus uw conclu- ZQU yy voor zyn j-ijvaardigheids- sie. De tijd is gekomen om een examen eens naar Chatham moe-1 uitspraak te doen, aldus de mi nister. Hij drukte met warmte zijn vertrouwen uit in het bereiken Tan Europese eenheid, waarvan miSère. ten komen; dan zou ik hem op onze winterwegen met genoegen leren rijden. Maar genoeg over de sneeuw- het plan volgens hem een eerste verwezenlijking vormt. „Wij staan op een keerpunt in de ge schiedenis. Onze gehele Weste-1 Hjke beschaving staat op hetj spel", aldus Van Zeeland. Het leven is hier ondanks alle winterse narigheden nog wel draaglijk. Er zijn veel werklozen, dat is waar, maar dat is een jaarlijks terugkerend verschijnsel in de Onder de oupe Hoe teleurgesteld was ons volk, toen de regering het vorige jaar aankondigde, dat er niet voldoen- Wat heeft de heer Drees in Amerika besproken? Zal hij on ze rijke bondgenoten hebben dui- de kapitaal beschikbaar was om delijk gemaakt, dat we zonder de bouw van 50.000 woningen te exportvergroting naar de V. S ons faillissement wel kunnen aanvragen? Of heeft hij getracht de bewapeningslasten te vermin deren? Ging hij om meer bewa peningsorders te vragen? Men heeft de heer Drees b" aankomst gevraagd of hij als mi nister-president of als minister van algemene zaken naar Ame rika was geweest. Wij zouden willen vragen: voor economische zaken of voor oorlog en marine? financiëren! Met man en macht is men aan het werk getogen om het benodigde geld bijeen te bren gen, Het is gelukt, dank zij de gemeenschapszin van de bevol king, dank zij ook het bedrijfs leven, dat credieten verschafte, waar het maar kon. Het geld is er nu. De minister van weder opbouw heeft verklaard, dat de financiële zijde van het vraag stuk voor dit jaar is opgelost. Nu ligt het maar aan de ge meenten en de bouwtechniek, of de 50.000 hu-zen er ook komen. Is dit al vast een waarschuwing, dat er nog meer belemmeringen dreigen of wil de minister de ge meenten zoveel mogelijk oppor ren? Ons dunkt dat de gemeenten juist alle krachten inspannen om de burgers allemaal onder dak te brengen. Werkkrachten, aan nemers en bouwsystemen zijn er in overvloed. Wij zouden de mi nister willen vragen: Wat is er nu nog niet in orde? WAARVOOR GING HIJ Minister Drees is terug uit Amerika. Hij is er geëerd en men heeft hem het land laten zien. Nu vraagt iedereen zich nog met spanning af, wat hij eroen eigenliik heeft gedaan. Men kan nauwelijks verwachten, dat de j Amerikanen reclame behoeven te maken voor hun land of hun do'-1 Jars. Bovendien zal de heer Drees niet veel tijd hebben voor vaca^- Op Zaterdag 9 Februari zullen te Delft bijeenkomen de Belgi sche minister van Publieke wer ken, de Luxemburgse m'n'ster van Wede'opbouw en de Neder landse minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting. Bij die gelegenheid zal een overeen komst tussen deze ministers worden gr sloten. De overeen komst behelst de instelling van gemeenschappelijke studie commissie voor de ruimtelijke ordening. De commissie zal de vraag onder ogen zien, op welke wijze een zekere eenvormigheid in de beginselen en de methoden van onderzoek van de ruimtelij- tie-reisjes. Die mooie tochtjes ke ordening, alsmede ovceen- door de States moeten we dus stemming in de plano'ogische wel zien als een vlag, die de la- maatregelen der drie landen te ding moet dekken. bereiken is. WERKLOZEN. De werklozen, die over vol doende werkloosheidsverzeke- ringszegels beschikken, krijgen een uitkering. Het gaat wel een beetje an ders dan in Nederland. Men vraagt hier niet aan de mensen; „Wat heb je verdiend?" of „Hoe veel bezit je?" Wie buiten zijn schuld werkloos wordt, bijv. we gens overcompleet, meldt zich op het Nationaal Arbeidsbureau en daar wordt een aanvraag om uitkering ingevuld. Éénmaal per week moet men zich melden en wie passend werk kan krij gen, moet dat accepteren. Niemand behoeft zijn nieuwe fiets uit het gezicht te houden of zich voor alle mogelijke din gen in acht te nemen. Hier rij den heel wat werklozen in hun auto naar het arbeidsbureau en ze parkeren hun wagen zonder bezwaar vóór het gebouw. Niemand neemt er aanstoot aan. Op het bureau wordt het zelfs op prijs gesteld, dat de werkloze arbeider telefoon aan huis heeft, dit tot gemak van beide partijen, als er zich iets op doet. Men mene nu vooral niet, dat de sociale zorg hier vrijgevoch ten Is. Uit de voorschriften zal ik een enkele alinea aanhalen: „Elke valse verklaring of ver keerde voorstelling van feiten cm op onrechtmatige wijze uitke ring te ontvangen, wordt ge straft met maximaal drie maan den gevangenisstraf (met of zonder dwangarbeid) of een geldboete die niet minder dan 15 en niet meer dan honderd dollar bedraagt". Men kan hieruit zien, dat een vrij land niet betekent, dat het een land zonde" wetten zou zijn. Het is alleen maar jammer dat t'eze vorm van sociale zorg in land- en tuinbouwbedrijven niet bestaat. Daarom doet hij, die in zulk een bedrijf wil gaan wer ken, het beste zich per jaar bij een boer te verhu-en, dan is er van werkloosheid geen sprake. KERSTVIERING. Terwijl ik deze beschouwingen voor „De Vrije Zeeuw" zit te schrijven, denk ik onwillekeurig aan de sfeer, waarin het Kerst feest hie- wordt gevierd. Vooral in de Kerstviering in huiselijke kring bestaat een groot verschil mrt Nederland. In Canada is het de gewoonte met Kerstmis geschenken uit te wisselen tussen familie, buren en vrienden. Wie het niet groot kan doet het klein, maar de sfeer is er. In Nederland zetten de kinde ren met St. Nicola°s hun schoen of een mandje. Hier hangen zij een kous op, hoewel de meeste g' schenken onder en rond de Kerstboom worden gelegd. Naast ons woont een :'n Cana da gebo-en Japans echtpaar. Op Kerstmorgen kwam de vrouw met haar kleine meid ons een Kerstgroet brengen in de vorm van een fijne doos bonbons. Een hartelijk bewijs van buren-good- will! Weken tevoren heerste er in de winkels een enorme drukte. Massa's speelgoed en allerhande versnaperingen werden ingesla gen tegen Kerstmis. In de meeste grote zaken heeft men een z.g. bewaar-systeem, waarvan een druk gebruik wordt gemaakt. Man betaalt een klein bedrag als garantie en laat het gekochte wegleggen tot een af gesproken datum. Dan haalt men het gekochte af en betaalt het meteen. Op verzoek wordt het speciaal in een mooi papier tje verpakt. Het winkelen in de grote zaken is een att-actie. Men vindt er alles zodanig uitgestald, dat de klant overal bij kan. In de grotere kruideniersbe- drijven is het nog mooier. Daar neemt men een metalen winkel wagentje op rubberwielen en men rijdt maar rond. Alles is verpakt en geprijsd. De klant neemt wat hij hebben wil cn wanneer hij uitgekocht is', rijdt hij naar een der kassa's en de poneert de hele boel op een toon bank. De klerk telt alles op, ter wijl een andere bediende de zaak inpakt. In een minimum van tijd is alles gebeurd. De verkoop in deze soort zaken geschiedt uitsluitend contant. Verder ként men hier een zeer ver gaand afbetalingssysteem, hetgeen voor sommigen een ze gen, voor anderen een vloek is. Er zijn imme-s mensen die, door dit gemakkelijke credietstelsel verleffl, niet enkel kopen wat ze nodig hebben, maar ook wat ze graag willen hebben. Eer de tweede afbetalingstermijn er is, ontstaan er vaak al moeilijk heden met het gevolg dat ze én hun geld èn de goederen kwijt raken. Letterlijk alles kan men op crediet krijgen, tot televisie-toe stellen toe, waarvan een druk gebruik wordt gemaakt. Daarnaast zijn er allerlei voor- schot- of credietbanken, waar men geld kan lenen om zijn reke ningen te betalen of om een auto, een wasmachine, een elec- trische kachel, een koelkast of meubilair aan te schaffen. Dit1 alles natuurlijk tegen een flinke interest, maar gelukkig staan deze maatschappijen onder rijks- toezicht en moeten voldoen aan de door de geldschieterswet ge stelde eisne. Overigens staan ook banken en verzekeringsmaat schappijen onder controle van het rijk. Vele lezers zullen wel denken, dat het allemaal even mooi en aanlokkelijk is en dat alles hier eigenlijk zo'n beetje vanzelf gaat. Maar dat is een vergis sing! Ik heb het al eerder ge schreven, dat er hier hard, heel hard gewerkt moet worden en wie daar geen zin in heeft, moet maar liever blijven waar hij is, want die kan hier niet terecht. KAREL J. DE KOEIJER, No. 5 Mauds Court Chatham (Ont). Canada. Toen de heer Desmet te Brussel wakker werd, was zijn vrouw al opgestaan en naar het scheen in de keu ken bezig. Hij ging eens op verken ning uit en vond de keu kendeur op slot, „Ik kan niet opendoen, ik heb het te druk", riep mevrouw De smet. Toen meneer eindelijk mocht binnenkomen, ble ken de bezigheden van zijn echtgenote niet zo culinair, dan wel pecuniair te zijn geweest. Al het spaargeld, 100 C00 jrancs aan bankbl- jetten, had zij verbrand en er bleef niets over dan een hoopje as. „Nu hoeven we geen zor gen meer over het geld te hebben, laten we weer naar bed gaan", voegde ze haar man toe. De vrouw is naar een in richting voor geesteszieken overgebracht. Alle treinverbindingen in de residenties Semarang en Pati, die door de bandjirs en over stromingen waren verbroken, zijn thans weer in gebruik ge nomen. De schade, die is meegevallen, bleek voornamelijk te zijn aan gericht aan de spoordijken en niet aan de railbanen en brug gen. Het Indonesische Roode Kruis verleent hulp in de gebie den, die door de overstromingen zijn getroffen. Te Pati, waar de irrigatiewerken 't begaven, zijn bijna 4000 slachtoffers van de bandjirs geëvacueerd. De gevechten tegen het opstandige bataljon in Midden-Java. 17 Rebellen van het opstandi ge bataljon 423 en 12 militairen zijn gesneuveld in een gevecht bij Bojulali, ten N. van de weg van Bojulali naar Solo, in Mid den-Java, tussen onderdelen van het Indonesische leger en de opstandelingen. De rebellen kwamen naar de dessa Bot, waarschijnlijk uit de omgeving van Simo. Mogelijk zouden zij een treffen met het leger hebben kunnen ontlopen, als niet een dessabewoner door slaan op de „gentongan" (een in elke kampong aanwezige gesple ten houten balk, waarop door slaan met een knuppel noodsig nalen kunnen worden gegeven), in de buurt gelegerde leger-on- derdelen had gewaarschuwd. De moedige dessaman werd door de rebellen gedood. De veczetshaard Simo, die door de luchtmacht met mitrail- leurvuur werd bestookt, is thans door de Apri (Indonesisch le ger) bezet. Een woordvoerder van de Per zische regering heeft meege deeld, dat premier Mossadeq persoonlijk het Perzische stand punt in het Brits-Perzische olie geschil voor het internationale gerechtshof zal verdedigen. De Perzische regering blèrt' echter van mening, dat het hof in deze kwestie niet bevoegd is. Zij zou weigeren een rechter te benoemen. Het hof neemt de Britse klacht ;nzake nationalisatie van de Brits-Perzische oliemaatschap pij in de tweede week van Febr. weer in behandeling. Volgens het Deense blad „Ek- strabladet" hebben 30 voormali ge Deense nationaal-socialisten op een geheime vergadering te Frederiksberg, een voorstad van Kopenhagen, besloten de partij weer op te richten. Op deze bijeenkomst, die werd gehouden ter herdenking van het feit, dat Hitier 19 jaar ge leden naar de macht greep, zou besloten zijn, dat de nieuwe be weging nauw zal samenwerken met de Zweedse en de Noorse nazi-partijen. Er was voorgesteld deze zomer een kamp voor Scandinavische nationaal-socia listen te houden, waar ook ver tegenwoordigers van de West- Duitse „socialistische rijkspartij" van de voormalige generaal-ma- joor Otto Ernst Remer welkom zouden zijn. Naar verluidt was de politie op de hoogte van de bijeenkomst. Zoals reeds kort gomeld, is in de Nederlandse Staatscourant van Donderdag een viertal beschik kingen van de minister van Fi nanciën opgenomen, waarbij voorschriften worden gegeven voor de heffing van de loonbe lasting en de vereveningsheffing ten aanzien van enige bijzondere categorieën van werknemers, t.w. 1. musici, artisten. en beroeps sportlieden; 2. werknemers in de binnen vaart; 3- losse arbeiders en 4. thuiswerkers. De inhoud van deze beschik kingen komt in hoofdzaak over een met die van een aantal reeds bestaande regelingen, die met in gang van 1 f ebruari zijn verval len. De voornaamste wijzigingen zijn de volgende: Met ingang van 1 -Juli a.s. wordt het tarief van de loonbe lasting voor buitenlandse artis ten, musici en beroepssportlieden, die voor korte tijd worden geën gageerd, verhoogd tot 15 ®/o. Hier te lande wonende musici enz., die in de regel slechts voor korte tijd worden geëngageerd, blijven onderworpen aan een inhouding van 8 welke met de aan hen op te leggen aanslagen wordt verrekend. Binnenschippers, die geen kan toor aan de wal hebben, waren tot dusver niet aan de vereve ningsheffing onderworpen. Met ingang van 1 Februari is deze vrijstelling komen te vervallen- Voorts is de groep van werkge vers in de binnenvaart, die om practische redenen van het in houden van loonbelasting is vrij gesteld, enigszins beperkt. Ook de werkingssfeer van de regeling voor thuiswerkers is enigszins uitgebreid. Het bestuur van de vereniging tot stichting en instandhouding van christelijke scholen te Om- vnelanderwijk-Zuidwending(ge meente Veendam) heeft zich tot de gemeenteraad gewend met het verzoek om gelden beno digd voor de aanschaffing van kachels en de verandering van dc rookkanalen ener school. Het ligt namelijk in de bedoe ling van het bestuur in verband met de hoge kosten van de in het gebouw aanwezige centrale verwarmingweer over te gaan op kachelverwarming. De inspecteur van het L. O. adviseerde gunstig op dit ver zoek, waarvan de inwilliging f 1250 zal kosten Generaal Eisenhower heeft gezegd dat, hoewel de Westerse defensie-opbouw gedurende 1951 gestadig voortgang heeft ge maakt, er in 1952 veel meer ge daan moet worden. In een uitzending over de B.B.C. zei de generaal, dat in geheel W.-Eur:pa het vertrou wen en 'het moreel zijn verbe terd. De Navo, tot dusver een geraamte, moest nu snel van spieren worden voorzien om zo nodig doeltreffend te kunnen handelen. Ieder moest offers brengen, maar er meest zorg voor worden gedragen dat de nationale economieën niet wer den ondermijnd. „Het gevaar voor ons vermindert naarmate wij sterker worden", aldus de generaal. Vrijdag is de Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden, voor een 2-daags bezoek naar Parijs gevlogen, waar 'hij pre mier Faure en minister Schu- man op de hoogte zal breneen van de resultaten der te Was hington gevoerde besprekingen .tussen Churchill en Truman. Uit goede bron is vernomen, dat Spanje hulp zal ontvangen ter waarde van 300 millicen dollar volgens een nieuw ont werp ter verdeling van de cre- d even vcor economische en mi litaire hulp voor het tijdvak 1951-1952, dat op het ogenblik door de M.S.A. (liet orgaan drt in de plaats is gekomen van de E.C.A.) wordt opgesteld. Het beslu't hiertoe zou geno men zijn door de d'ensten van Harriman, de directeur van de M.S.A.. na bestudering van het rapport van de Amerikaanse mi litaire missie, die cnlangs uit Spanje is teruggekeerd. Op militair gebied zouden de credieten in het bijzonder be stemd zijn voor de modernise- r'ng van het Spaanse leger, met uitzondering van de luchtmacht en voor het inrichten van Ame rikaanse lucht- en vlootbases in Spanje. Fen en ander zou in een bilaterale overeenkomst geregeld werden. Van welingelichte zijde is verklaard, dat een dergelijke o ereenkomst niet zal raken aan de kwestie van het betrekken van Spanje bij de Navo. De volgende punten kwamen voor op de agenda: Het Duitse verzoek om toela ting tot de Navo; de Saarkwestie; de Navo; de beloften van Churchill aan Truman over China; Btritse plannen voor de rol van Egypte bij de verdediging van het Midden-Oosten; F n 2 els-Franse samenwerking in Malakka en Indo-China; het Europese leger; sterlingaankopen in de zone van de franc. Aangenomen wordt, dat Eden in staat zal zijn Frankrijk krachtige tegenstand te beleven tegen iedere Amerikaanse po ging cm in het huidige stadium Duitsland lid van de Navo te rmken en tegen ieder voorstel, dat de Duitsers een vetorecht over besluiten van de Navo zou geven. De Fransen hopen, dat En?e- land hen zal steunen iedere Duitse poging om als voorwaar de veer toetreden tot de Weste lijke verdediging verandering in de huidige status van het Saar land te verkrijgen, te weerstaan. Het Franse ministerie van Fi nanciën heeft bekendgemaakt, dat de Franse munt sedert enige tijd gouden 20 francstukken slaat. Deze munten, die geen wettig betaalmiddel meer zijn, worden aangemaakt -om de volkomen uitgeputte voorraad gouden munten van de Banque de Fran ce aan te vullen, opdat de bank weer op de vrije goudmark zal kunnen interveniëren. Men gelooft, dat naast dit of ficieel opgegeven motief ook het agio van 35 procent, dat gemunt goud boven baargoud doet, een belangrijke rol speelt, daar dit niet te verwaarlozen inkomsten voor de Franse staat betekent. De Britse katholieke schrijver Graham Greene, wiens boeken in de Sowjet en de volksdemo- cratische staten zijn verheden, heeft meegedeeld een voorgeno men bezoek van 2 weken aan de Ver. Staten te hebben afgelast, omdat hij 19 dagen vergeefs had gewacht op het verkrijgen van een visum. U;re:ne, die s'nds 1947 zes maa' in de Ver. Staten is geweest meent dat zijn vergeefse wach ten is veroorzaakt door een kort geleden in de Ver. Staten gepu bliceerd bericht, inhoudend dal hij in 1923 4 weken „voorlopig lid" van de Britse communisti sche partij is geweest, in welke tijd hij 2 shilhng in de commu nistische partijkas had gestort. D t (juiste) bericht was als cu riositeit gepubliceerd.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5