De C. J. B. T. B.-conferentie te Axel De kweekschoolwet VOOR DE ZONDAG Uil «Ie Srcvincie De via ,Van Galen' vaart thuis de West NIEUWVLIET. TERNEUZEN. Variërend minimumloon in Frankrijk BIERVLIET. CADZAND. HULST RETRANCHEMENT. SLUISKIL. VLTSSfNGEN. Agen Ja Winkelsluitingswet Is het wel met u? 2 Kon. 4 26. Die vraag komt tot u aan 't be gin van een nieuwe dag, wellicht ook fluistert de Here ze u ander maal toe, voor ge u deze avond ter ruste legt. Lees ze daarom niet gedachten- loos! Straks roept u uw werk, straks omringen u uw huisgeno ten of wel degenen, in wier mid den gij werken moet. Nu zijt ge nog alleen met uw God, sta Hem dus ten antwoord en ontwük niet het zelfonderzoek, waartoe die vraag u dringt. Het was Eliza, de profeet des Heren, die deze vraag richtte tot de Sunamietische en uit haar ge jaagde gang zag hij duidelijk, dat het niet wel met haar was. Be slotvergadering. I Vrijdagochtend werd de laatste conferentiedag besloten met een aantrekkelijk onderwerp, dat door niemand minder dan de auteur Rudolf van Reest (de heer K. C. van Spronsen), zou worden behandeld, met als titel „Hand having van de christelijke levensstijl in een wereld vol ver wachting". Behalve over een welversneden pen bleek de spre ker ook over grote oratorische gaven te beschikken. De voorzitter las ter inleiding een Schriftgedeelte uit de 1ste brief van Corinthen 7 te begin nen bij vers 20, waaraan de spre- zich met de strekking van Irgv knecht des vluchten, als de storm opsteekt in ons leven, als ons hart bewo gen en ontroerd is, als het levens leed of de levensstrijd ons te machtig wordt. En het is Een. machtiger ook dan Eliza, die tot ons de deelnemende en onderzoe kende vraag richt: Is het wel met u? Als het niet wel met ons is, als wij door iets of iemand ter wereld, of wel door de zonde van ons eigen hart de vrede hebben laten nemen, laten wij dat Hem dan eerlijk belijden. Hoe hoog de muren ook zijn, die onze zonden hebben opgetrokken, wie en wat ons van Hem ook moge willen scheiden, het is, of het wordt al tijd wel voor degene, die weet: Mijn leven is met Christus ver borgen In God! 'k Wil niet tvvvjf'len, maar [vertrouwen Op mijn Heiland als mijn Rots, Trots de vijand wil ik bouwen Op het woord der trouw [mijns Gods. (Uit: Nieuw Bijbels Dagboekje.) menten voor ogen te stellen die in deze wereld vol verwarring telkens weer tot ons spreken. Deze wereld vol levensnood open baart zich o-a. in Korea, Egypte, Perzië een een ijzeren gordijn als een soort van „cultuur-pessimis- me". Het tegenovergestelde ele ment is een soort van „cultuur optimisme", dominerend in een vloedgolf van „humanisme", die omtrent 1900 ten tijde van de verschijning van Bertha von Süttner's roman: „De Wapens Neder", zijn schoonste triomfen vierde. Het was in die dagen, dat het socialisme opkwam en het proletariaat zich doordrongen voelde -van het „Gans het rader werk staat stil, als Uw machtige arm het wil". Het Vredespaleis verrees en het religieus getinte humanisme luidde een eeuw in van materialisme. Dit kon niet beletten dat de ideeën van een Voltaire hoogtij vierden. Ameri ka en Ned. Indië boden grote kansen, kortom het leek erop, of wij voor de poorten van een mo dern paradijs stonden. SuiccJc Kamer Vrijdagmiddag heeft de Tweede onderwijzers ook leert waar- Kamer de beraadslagingen over n™entraüe van kweekscholen het wetsontwerp tot regeling van de vorming van onderwijzers en onderwijzeressen voor het alge meen vormend lager onderwijs en van de bevoegdheden, verbon den aan de akten van bekwaam heid tot het geven van dat on derwijs, voortgezet. De heer De Kuiter (C.H.) acht het zo goed als uitgesloten, dat de ouders met smalle beurzen de kosten der opleiding kunnen dragen. Thans is de opleiding 4 jaar en niet duur. Volgens de nieuwe regeling zal men na 4 jaar Mulo 5 jaar kweekschoolop leiding krijgen, dus samen 9 jaar. De jonge leerkrachten zijn dus 21 of 22 jaar, als ze voor de klas komen en als ze dienstplichtig zijn, komen ze daar pas op 23- of 24-jarige leeftijd. Dat zal voor velen te kostbaar zijn, tenzij er een overheidsbijdrage komt. Door de voorgestelde opleiding in drie leerkringen zullen de leer lingen, naar spr. vreest, nooit met de klas vertrouwd raken en dat acht hij een groot bezwaar, Spr. is van oordeel, dat de kos ten hoger zullen zijn dan 274.200 zoals in de memorie van toelichting is gesteld. Middelbare vooropleiding zo als door de heer Van Sleen be pleit vindt spr. verwerpelijk. De heer Roosjen (A.R.) be schouwt het ontwerp als zeer be langrijk, omdat de financiële ge lijkstelling wordt geregeld en om dat het onderwijs aan de kweek school nu het stempel van vak onderwijs krijgt. Met de u.l.o.-vooropleiding gaat hij accoord, evenals met de hand having van twee bevoegdheden. Hij sluit zich aan bij de wens van de heer Peters om in ruime mate beurzen beschikbaar te stellen. Mevr. Fortanierde Wit (WD) acht het van groot gewicht, dat de leraren aan de kweekscholen de bevoegdheden moeten bezitten, die gelden voor het middelbaar onderwijs. Haar voorkeur gaat uit naar een vooropleiding bij het voorbe reidend hoger en middelbaar on derwijs, al kan op het ogenblik de u.l.o.-vooropleiding niet gemist worden. Het ontwerp moet ech ter het oog gericht houden op de ■toekomst. De toevoeging van bepaalde vakken voor meisjes als b.v. huis houdkunde acht zij onaanvaard baar, als dat moet geschieden ten koste van de intellectuele vakken. Het leerplan zal zich moeten bezighouden met het bijbrengen van begrip van de waarde der vrijheden van een vrij volk. Maat schappijleer is zij in het leerplan niet tegengekomen. Onderwijs in esperanto acht zal z.i. nodig zijn, omdat men dan een behoorlijke bezetting met vakleraren kan verkrijgen. Al komt men tot concentratie, toch zal het noodzakelijk zijn een leer school als oudtijds te behouden. Vijf uur per week voor practi- sche vorming, zoals het ontwerp wil, acht spr. met de heer Peters te veel. Spr. vraagt de leerlingen die van middelbare landbouw scholen komen, gelegenheid te geven toegelaten te worden tot de 2e leerkring om paedagogische vorming te verwerven. De heer Hoogcarspel (CPN) betoogt dat men er alleen niet komt met goed opgeleide onder wijzers. Ook zekere materiële voorzieningen zijn nodig en daar aan ontbreekt z.i. nog wel een en ander. Plet opstellen van een plan acht spr. noodzakelijk. Een goede on derwijzersopleiding zal z.i. alleen mogelijk zijn, als deze geconcen treerd wordt, bijv. in de universi teitssteden. Dat zal veel geld kos ten, maar spr. meent, dat voor de jeugd niets te veel kan zijn. De gemeenschap kan dit geld best opbrengen. De minister is er als lid van h'et kabinet mede ver antwoordelijk voor, dat zoveel voor improductieve doeleinden wordt besteed. De onderwijzers moeten beter worden gehonoreerd. Een nieuwe regeling van hun posities is z.i. noodzakelijk. Spr. is voorstander der pacifi catie voor alle takken van onder wijs, maar tegenstander van ver minking der pacificatie en dat ge beurt bij het lager onderwijs, zegt hij. Voor wat de subsidiëring der bijzondere kweekscholen aangaat is men z.i. bezig de pacificatiege dachte te vermoorden. De heer Van Dis (S.G.) be treurt het, dat het ontwerp niet de verandering aanbrengt, die ook noodzakelijk is voor het kweekschoolonderwijs, n.l. dat het gebaseerd moet zijn op de grondslag van Gods woord. Spr. dringt erop aan, dat aan kleine groepen geen moeilijkhe den in de weg worden gelegd, wanneer zij een eigen kweek school wensen. Bijzondere aan dacht vraagt hij voor de kweek school op gereformeerde grond slag te Krabbendijke. Hij geeft als zijn mening te kennen, dat de eisen, die aan de onderwijzers ge steld worden, te hoog zijn. Men moet meer letten op de practische bekwaamheid. Minister Rutten maakt een aan vang met zijn rede, welke hij Dinsdag zal voortzetten. Te ruim half zes wordt de ver gadering gesloten. Alle illusies werden in 1914 wreed verstoord en toen men na 4 jaar wereldoorlog weer trach ten zou de verbroken Internatio nale aan e.kaar te lijmen (in 1919) moest Troelstra met grote bitterheid constateren dat hij slechts een van haat vervuld proletariaat had gevonden, waar bij de Franse socialist zijn Duitse collega de meest grievende en vernederende voorwaarden stel de. De chaos kwam in de vorm van werkloosheid en het beest uit de afgrond, het nationaal- socialisme kwam in de plaats van de internationale broederschap, culminerend in „De Untergang des Abendiands" en uitbarstend in 1940. Spreker herinnerde aan de tijd, toen drommen vrijwilligers zich meldden om Indië te bevrijden van de „Jappen'-heerschappij en de grote tegenslag die zich openbaarde door de politiek van Engeland en Amerika ten onzen opzichte, die eindigde in de ab dicatie. De geweldige tegenslag van dit verlies van Indië voor ons land is in de geschiedenis weergaloos en spr. kenschetst dit met het woord „levensangst". Hij citeerde de dichteres Henr. Ro land Holst, die de woorden op deze toestand toepasselijk ver tolkte: ,,'t Is melancholie al wat ik zie!" Spreker kwam daarmede op de na de bevrijding zich uitende geest in de literatuur. Hij be spreekt het boek van Siman van 'i Reve en andere na-oorlogse geestesproducten, die een geest van verzoening ademen met de levensangst. Lijken en niets dan ijken! Winter alom en nog eens winter! Ziekte, dood, sadisme, kortom deze lectuur typeert in zijn ijzingwekkende kalmte en sadistische wellust, de geestesge steldheid van het „cultuur-pessi- misme". Dergerlijke toestanden zijn niet nieuw. Zij waren er ook ten tijde van Christus' omwande ling op aarde. Het denken raakte uitgeput. Ook de periode aan het einde van de 18e eeuw was hier aan synoniem en Goethe was daarvan de levende incarnatie, toen hij in zijn roman v. h. pes simisme het lijden van de jeug dige Werther beschreef, die velen naar de zelfmoord dreef. Spr. wees op het merkwaardi ge dat het humanisme zulk een taaiheid van leven demonstreert en in weerwil van alle ontnuch tering in zichzelf blijft geloven, zich zelfs voelt als een God op de aarde. Deed het dit echter niet, zei spr. dan zou het niets meer resten dan de strop. Be stijl van den Christen. Ons standpunt kan zo niet zijn; wij leven wel in, maar als Chris tenen zijn wij niet van deze wereld. Een prachtig voorbeeld gaf spr. van Paulus in Corinthe, de stad die in die dagen een me tropool was van de grootte als het tegenwoordige Amsterdam. Gelegen aan zee en aan een hart ader van het verkeer, had het zich na 100 jaar tevoren grondig te zijn verwoest, weder ontwik keld. Brood en spel, sport en hel- denvergoding domineerden en het merkwaardigs was, dat de kerk v Cor. zich assimileerde en een soort wereldgelijkvormig heid zich openbaarde evenals nu. Spr. vergeleek de positie van de hedendaagse christen en zei dat wij ons herinnerde hel zegel des verbonds standvas tig in huwelijkstrouw moeten richten op Gods heilige wetten, wenende als blij zijnden, hopen de als niet bezittenden; want de gedaante dezer wereld gaat voor bij. Leeft dus uit het principe, dat Uw bezit U slechts een rent meester maakt en gij er dus mede als niet bezittende zult handelen. De gsdaante dezer wereld is voorbiigaar.d, doch de schepping houdt God in stand. De stijl van de humanist is stijlloosheid. De christen vindt Gods ethische wetten belichaamd in de Schrift. Zo naakt voor hem een toekomst van de heerlijkste cultuur, zelfs de taal van de bijbeld is niet bij machte die in woorden om te zet ten. V/eest dus profeet en getuige en dit doende zult gij Uw levens stijl vinden; daar geen woord ,edig wederkeert. Deze hooggestemde jpede werd ia een korte pauze onderwerp /an een uitvoerige discussie. Bij het einde daarvan bracht de voorzitter zijn dank aan de ^eer Van Spronsen voor zijn stijlvolle en indrukwekkende /oorden. Hij bracht dank aan de Zeeuws-Vlaamse vrienden voor hun gastvrije ontvangst in dit jebouw, doch daarnaast ook aan de huiselijke haard en hij sprak de hoop uit, dat deze vierdaagse conferentie heilzaam zal ziin /oor de verdere groei en ontwik keling van de C.J-B.T.Jts. ONDERSCHEIDING VOOR NEDERLANDER UIT DE BOERENOORLOG. De ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, kolonel P. I. Hoogenhout, heeft gisteren aan Dr. Van der Goot uit Groningen de decoratie voor trouwe dienst, ngesteld door de Zuid-Afrikaan- se republiek uitgereikt. De 81-jarige heer Van der oot zal waarschijnlijk wel de aatste Nederlander zijn, die deze .medaille van de boerenoorlog" vergadering en ontwikkelings avond. Na vaststelling der notulen, kwamen de vele ingekomen stuk ken aan de orde, waarna nog eni ge mededelingen volgden. De vaandelcommissie bood een nieuw vaandel aan, dat door cie geestelijk adviseur van de organi satie werd ingezegend. Nadat de benoeming van een adviescom missie van het secretariaat van de arbeid had plaats gehad, brach ten de secretaris, penningmeestei en de kascommissie hun jaarver slagen uit. De drie aftredende bestuurs- eden de heren De Block, A. J Blommaert en Roelands werden jij enkele candidaatstelling her- benoemd. Hierna volgde een inleiding door de eerw. heer Pastoor Pis- ters over de organisatie en de so ciaal-economische samenleving. Van de rondvraag werd door enkele leden een gretig gebruik gemaakt. Met een dankwoord van de voorzitter voor de grote opkomst werd de goedgeslaagde vergade ring met de gebruikelijke groet gesloten. het een van de belangrijkste genees kundigen, die meewerkte met de tweede Nederlandse ambulance. Hij was werkzaam op verschil lende plaatsen waar zich gevech ten voordeden. Be bijbel ons richtssnoer. Dit alles afwijzen betekent iso lement, maar de Schrift wijst ons op sterke voorbeelden die ons ook voldoende kracht geven. Een Noach en een Abraham die uit het Ur der Chaldeeën gedreven werd naar het land dat God hem wees. God waarschuwde met een Babel, met de Perzische en Syri sche ballingschappen, die de ver starring van de mensen na zich sleepten. Ook in de Romeinse tijd was de cultuurstij 1 van de wereld oorzaak van een amtithe- se. Moeten wij ons dan als mon niken afzonderen en tegen de on verzoenlijke stijl van de wereld keren? Benoeming aan de kleuterschool. In een vergadering van het be stuur van de enkele weken ge leden geopende neutrale kleuter school aan de Molendijk werd mej. J. M. Orlebeke benoemd als 4e leerkracht. Dat reeds nu tot uitbreiding van het personeel moest worden overgaan, vindt z'n oorzaak in de grote aangifte van leerlingen. Toneeluitvoering Lyceumclub. De Terneuzense lyceumclub bracht gisteravond in het bijna geheel bezette Concertgebouw „De Firma Adam en Eva", een blijspel in 3 bedrijven van Guy Bolton en George Middleton, ten tonele. De jeugdige medespelen den, die door de grimeerkunst van de heer Van Grembergen naar passende leeftijden waren ge- sminkt, bleken rolvast. Door de goede mimiek en de juiste opvat ting der uit te beelden rollen werd dit blijspel een succes. De rector van het lyceum, Ir G Westerhof, dankte na afloop de speelsters en spelers voor het ge- bodene en in het bijzonder de he ren Dr J. K. van den Briel en Drs B. A. Gietelink, die de regie voer den. Een hartelijk applaus en het aanbieden van bloemen aan de da mes-medespelenden was het be wijs, dat de aanwezigen hadden eenoten van dit gezellige blijspel Een zeer geslaagde avond, waarop allen met genoegen kun nen terugzien. Vergadering van „Groene Kruis". Op de jongste vergadering van ontvangt. Dr Van der Goot was de vereniging .'t Groene Kruis" Ikom ïete^van de ^204, die o/l Januari stonden ingeschreven. Uit het verslag over 1951 bleek, dat geen nieuwe materialen zijn aangekocht. Het magazijn ver keert in goede staat. Volgens het financieel verslag van de pen ningmeester bedroeg het bezit der vereniging op 1 Januari 1951 1046,71. De inkomsten bedroegen 2688,60 en de uitgaven 1244,10, een goed slot alzo van 1444,50. Er is thans een vernieuwings fonds, dat een bezit heeft van 2192,40. De begroting voor 1952 beloopt ƒ1110, waarin geen uit gaven zijn opgenomen voor de aanschaffing van nieuwe mate rialen. Op voorstel van het be stuur werd de contributie van 4 op 5 gebracht. De aftredende bestuursleden A. de Hullu en I. Verhage wer den herkozen. Bode-magazijnmeester voor 52 is de heer J. de Reu. De wijk- verpleegster van Breskens zal in de vacantie die van Nieuwvliet tot voor kon plaats vond en de moderne aperaturen waarbij het hans mogelijk is geworden oto's te nemen van afwijkende 'jorstorganen der onderzochte oersonen. Ook besprak spr. de taart welke de huisbezoekers van de door hen bezochte perso nen dienen in te vullen. Aan het einde der vergadering werden de huisbezoekers de kaarten uitgereikt. Volgende week zal een aanvang met dit huisbezoek worden ge maakt. Huisnummering. gen. Uit de jaarrekening bleek, dat de vereniging een goed jaar achter de rug heeft. Een batig sa-do was hiervan het gevolg- Het op rijm uitgebrachte jaar verslag van de secretaris, de heer L. Basting, viel zeer in de smaak. Bij de bestuursverkiezing werd de heer L. de Regt opnieuw be noemd. In de plaats van de heer J. de Hullu, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd de heer Joz. van Cuijck gekozen. Voorzitter Almekinders drukte er zijn voldoening over uit, dat de vergadering bezocht werd door de algemene voorzitter van de Z.L-M., Ir. M. A. Geuze, de secre taris van de Z.L.M., Mr. Schlin- gemann en de kringvoorzitter van de Z.L.M., de heer M. de Bruijne. Naar aanleiding van een Inge komen schrijven werd het wen- seliik geacht in een volgende vergadering het probleem van het verkeerswezen toe te laten lichten aoor de heer Wegner, vertegenwoordiger van het voor lichtingsinstituut op verzeke- ringsgebied. Bij de rondvraag werden vra gen gesteld met betrekking tot de stagnatie in de electrificatie van de polders, het gebrek aan drai- neerbuizen, het bouwen van een wachtsluis bij het Zwin, de stichting van een strocellulosefa- briek en het scheuren van gras land. Ir. Geuze vertelde vervolgens van zijn reis naar Denemarken en Zweden. Zijn beschouwing werd met grote aandacht ge volgd- Speciaal landbouw en vee teelt werden door hem belicht, waarbij vooral de aandaoht trok ken: de grootte der bedrijven in die landen, de andere wisselbouw en werkmethodes en de practi sche zin van de Deense en Zweedse boer. Na een gezellige koffiemaaltijd vertoonde Mr. Schlingemann films over het Z.L.M.-leven in 1952, en over een Z.L.M.-excur- sie naar Z-O. Frankrijk, waarbij hij een uitvoerige toelichting gaf. Het verdere deel van de dag werd gevuld door leden van de L.J.G. en Z.P.M. met toneelspel, causerie en muziek. Ook dit ge deelte van het programma viel zeer in de smaak. Met een dankwoord van voor zitter Almekinders, gericht tot alle medewerkenden, werd de ge slaagde samenkomst besloten. De secretarie is met het omwer. ken der huisnummering der ge meente Biervliet gereed geko men. Straatnaamborden zullen worden aangebracht, terwijl in elke straat met No. 1. zal worden begonnen. De kom van de buurt schap Driewegen wordt ook op nieuw genummerd, terwijl de nummering in de polde-s aan de br hoef te van de practijk is aan gepast. De oude huisnummering was doorlopend en gaf vaak aanlei ding tot moeilijkheden. Adviescommissie Noodwet Ouderdomsvoorziening. Ten gemeentehuize vergaderde de adviescommissie Noodwet- Ouderdomsvoorziening onder voorzitterschap van de heer A. Hamer. De heer W. P. Borm was afwezig. vervangen. Van de erven Colijn is in dank een legaat ontvangen. Bij de rondvraag informeerde de bode naar de mogelijkheid de contributie van weduwen e.d., die niet bij machte zijn te betalen, tot de helft terug te brengen. Het bestuur zal ieder geval af zonderlijk behandelen. Bond van Staatspersionnering. De afdeling Nieuwvliet van de bond van Staatspensionnering hield haar jaarvergadering in café v. d. Ameele. De voorzitter hoopte dat 1952 een jaar van vooruitgang en bloei zou mogen zijn voor de bond. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat de ouden van dagen in het afgelopen jaar door middel van een bedrag uit de kas en een huis-aan-nuis- collecte een mooie reis hebb gemaakt. Ook dit jaar zal weer zon reis De voorzitter verwelkomde het worcjen georganiseerd. De nieuwe electriciteitstarieven. Bij de aanvang der vergadering viiuviwiio m heeft de heer De Loor (Arb.) de spr. gewenst en zij vraagt, of de volgende vraag gesteld aan de kweekschool vrij is bij de keuze- minister van Economische Zaken. j y Acht de minister het ln de geest van de „nota inzake de electrici De Franse regering heeft haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp, waarbij de gega randeerde minimumlonen wor den gekoppeld aan het niveau van de kosten van levensonder houd. Iedere daling of stijging van de maandelijkse index van de kosten van levensonderhoud, die 5 procent of meer bedraagt, zal voortaan leiden tot een over eenkomstige aanpassing van het gegarandeerde minimumloon. Het wetsontwerp bepaalt, dat in de periode van minder dan 3 maan den geen twee achtereenvolgen de aanpassingen van het mini mumloon mogelijk zijn, bijzon dere omstandigheden voorbe houden. Zo zal dus, wanneer de index der kosten van levenson derhoud binnen een periode van 3 maanden met 6 procent stijgt) en een nieuwe stijging van bijv. procent optreedt gedurende 'n periode van 1 maand, die de re gering is toegestaan om te trachten een daling van de kos ten van levensonderhoud te be werkstelligen, de verhoging van het minimumloon slechts ge schieden op -basis van een in dexstijging van 6 procent. Mocht de index in de bedoelde periode van 1 maand weer dalen, zodat de voorafgaande stijging van 5 oi meer procent beneden 5 pro cent komt, dan zal in 't geheel geen verhoging van het mini mumloon plaats vinden. Voorlichtingsvergadering t.b.c. Het gemeentebestuur van Bier- vliet had Vrijdagavond in de gymnastiekzaal van de openbare lagere school alhier een voor lichtingsvergadering der t.b.c.- bestrijding belegd, teneinde de personen die zich bereid hadden verklaard als propagandisten op te treden, voor te lichten. De burgemeester, de heer A. P. Kostense, opende deze bijeen komst en heette in 't bijzonder de heer Nieuwenhuize, admini strateur van het bevolkingson derzoek in Zeeland, van harte welkom, alsmede de 80 propa gandisten. In zijn openingswoord wees de voorzitter op het belang, dat de gehele bevolking aan dit t.b.c.- onderzoek deel neemt. De wijkverpleegsters van het Groene- en Wit-Gele Kuis, de do minéé en pastoor zegden hun medewerking reeds toe. Hierna kwam de heer Nieuwen huize aan 't woord. Spr. schetste o.m. de t-b.c.-bestrijding zoals die nieuwe lid. de heer A. Dijk. Behandeld werden enkele aan vragen van ouden van dagen in wier omstandigheden wijzigingen zijn gekomen. Ook werden enkele nieuwe aanvragen geadviseerd. Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het candidaatsexamen voor electro- technisch ingenieur de heer M. J. Robijn. Jaarverg. en ontwikkeling»- avond van de K.A.B. De voorzitter van de K.A.B. afd. Hulst, de heer P. de Block, kon Vrijdagavond een groot aantal eden welkom heten op de jaar- De kas gaf een batig saldo te nen van 69,50. De heer Du Bois, Jie periodiek aftrad, werd met algemene stemmen herkozen. In de loop van Februari wordt een toneelavond gegeven, waar van de baten ten goede komen aan de reis der ouden van dagen. Het ledental der afdeling be draagt momenteel 80- Zeeuwse Landbouw Mij- De dorpsafdeling van de Z.L.M. hield Donderdag haar jaarverga dering, die druk bezocht was. Ook vele vrouwen waren hierbij aanwezig. Voorzitter C. Almekinders liet in zijp openingswoord speciaal uitkomen, wat door organisatie is te verkrijgen, en wat samenwer king vermag tot stand te bren- Verplaatsingen. Met ingang van 1 Februari hadden bij de N. S. de volgende personeelswijzigingen plaats: Voor de halte Sluiskil-brug kwam in de plaats van de heer Oostdijk, die wegens de pen sioengerechtigde leeftijd de N. S. verlaten heeft, de beer J. Ilamer- inck uit Terneuzen, terwijl de lijnwerker J. van Hecke werd overgeplaatst naar Helmond. Commandant Belgische zee macht in Vlissingen. Vrijdagmorgen hebben de com mandant der Belgische zeemacht, commodre G. Timmermans en de chef van de Belgische marinestaf, tevens adjudant van de koning der Belgen, de kapitein ter zee L. J. J. Robins, een bezoek gebracht aan enkele marineinrichtingen te Vlissingen. Bij het gezelschap voegde zich de commandant-zeemacht Neder land, schout bij nacht C. E. Slot, die met een ambphibie-vliegtuig te Veere was aangekomen. Met kapitein ter zee J. G. Broekhuij- se,n de commandant van de mari tieme middelen te Vlissingen, ge bruikte het gezelschap de lunch aan boord van Hr Ms luchtverde digingskruiser Jacob van Heems kerk. vakken esperanto op te nemen. De heer De Loor (Arb.) be toogt, dat de nieuwe opleiding zal teitspolitiek", dat volgens de moeten groeien en vorm krijgen, richtlijnen voor de vaststelling Spr. is van oordeel, dat de onder- der nieuwe tarieven wel het ge- wijzersopleiding niet is meege- wone tarief, maar met het vast groeid met het middelbaar onder- rechttarief tot 240 kwh wordt wijs. -Nederland heeft op dit ge- vrijgesteld van verhoging? bied tweede klas willen reizen en j Minister Van den Brink zegt derde klas betalen. I dat deze vraag ook ter sprake is uit bleek, dat 75 proc. der kleine verbruikers vastrecht hebben. De vrijstelling heeft hij toen afgewe zen. Aanvankelijk was de bedoe ling het vastrechtbedrag wel vrij te stellen. De kwh-prijs zou daar door met 60 proc. stijgen. Uit so ciale overwegingen is men tot de huidige prijsstelling gekomen. Op een nadere vraag van de heer De Loor zet de minister nog ïïrhZfrail S'aTe (tea's) toen^iglven aXoojd Daar.Ueld zoals ze nu luidt. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Tarzan's vlucht". Concertgebouw, 8 uur: 8 uur: Biosc. „Politie-Dossier 301". HOEK: Gem. Gehoorzaal, 6.30 uur: Ontspanninsgavond Z.P.M. en L.J.G. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „Storm over Texas". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Tarzan's vlucht"; 4.30 uur: Middag voorstelling. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Politie Dossier 301"; 2.30 uur: Middagvoorstelling. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. „Storm over Texas"; 8 uur: Biosc. „Alas ka". Na aflossing door Hr. Ms. tor pedoboot jager „Piet Hein zal Hr Ms- torpedobootjager „Van Galen" op 3 Maart a.s. uit Hong kong vertrekken voor de torug- reis naar Nederland. Op 7 Maart zal het schip Singapore aanlopen, van 11 tot 13 Maart ligt het te Colombo, op 19 Maart te van 27 tot 31 Maart te Malta, van i tot 7 April te Las Palmas (Ca- aarische eilanden), op 10 Apnl tc Porto Grande (Kaap-Verdische iilanden) en op 15 April te Recif (Pernambuco). Daarna volgen officiële bezoe ken aan Rio de Janeiro van 18 tot 23 April en aan Buenos Aires van 26 April tct 1 Mei. Dit geschiedt ter beantwoor ding van de officiële bezoeken, welke het Braziliaanse oplei dingsschip „Almirante Saldanha en de Argentijnse oorlogsbodem „Puyrredon" aan Nederland heb ben gebracht. Hierna verblijft de „Van Ga- 'en" van 7 op 8 Mei wederom te Recife (Pernambuco), van 12 tot 19 Mei te Paramaribo, op 21 Mei te Trinidad, van 22 Mei tot 3 Juni te Willemstad (Curagao), van 7 tot 9 Juni te Hamilton (Bermuda eilanden) en van 14 tot 16 Juni te Fonte Delgada op de Azoren. Op In het staatsblad is gistoren afgekondigd de Winkelsluitings wet 1951. Bepaald is, dat zij in werking zal treden op 1 October 1952. 20 Juni wordt het schip ter rede van Den Helder verwacht, waar na het in de ochtend van 21 Juni te Nieuwediep zal binnenlopen. Gedurende het verblijf m Nederlandse Antillen zal Hr. Ms- Van Galen" oefenen tezamen met Hr. Ms. mijnenveger „Ce- ram", Hr. Ms. mijnenlegger „Wil lem van der Zwaan en het 1ste squadron van de marinelucht vaartdienst. Brieven bestemd voor opvaren den van Hr. Ms. „Van Galen dienen als volgt te worden ge dresseerd: Middenstandsparlij neemt deel aan Kamerverkiezingen Het verkiezingscongres van de middenstondspartij heeft beslo ten in alle 18 hoofdkieskringen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer van de Staten Generaal deel te nemen, met als lijstaanvoerder de heer J. A. A. Toussaint. West-Duitse Bondsraad ratificeert plan-Schuman De Westduitse bondsraad heeft Vrijdag éénstemmig het .plan- Schuman geratificeerd. Beide kamers van het parle ment hebben hiermee haar goed- keuring aan het plan verleend. Naam, rang of kwaliteit,, marinummer, aan boord Hr. Ms. torpedoboot jager „Van Galen", Amsterdam-C-S., -marine Te Hongkong zal driemalen post worden uitgereikt. Hiervoor bestemde poststukken dienen uiterlijk 15 Februari om 10.00 u„ en uiterlijk 26 Februari om 10.0U u. te Amsterdam-C.S. aanwezig te zijn. Post ter uitreiking in Sin gapore moet vóór 29 Februari om 22.00 u. te Amsterdam zijn, voor Colombo is de postsluiting Maart om 22-00 u., vooor Aden 14 Maart om 22.00 u. en voor Malta 24 Maart 22.00 u. De post- sluitingen voor de overige ha- vens, worden later bekend ge maakt Italiaanse regering krijg! vertrouwen De Italiaanse Kamer van Afge vaardigden heeft Vrijdagavond met 285 tegen 233 stemmen bij 3 onthoudingen een motie van ver trouwen in de regering De Gaspe- ri aangenomen vóór haar behan deling van het vraagstuk der sa larisverhogingen voor bijna een millioen ambtenaren. Dit was de derde stemming m vijf dagen over deze kwestie. De regering is bij de beide vorige stemmingen verslagen. Na de tweede nederlaag riep De Gasperi zijn ministers in spoed zitting bijeen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2