HET LAND DER ZWAKKE REGERINGEN Vriendschappelijke zitting in Panmoendjon Britse luchtmacht in Egypte versterkt Frankrijk tegen opneming van West-Duitsland Amerikaanse persstemmen over Nieuw-Guinea ZATERDAG 2 FEBRUARI 1952. 7e Jaargang No. 1950. FRANSE BURGER BESCHOUWT DE STAAT ALS VIJAND.... Vijf grote partijen telt het 'Frankrijk van heden. Om ze van rechts naar links te noemen: de R. P. F. van generaal De Gaulle, de M. R. P. (Katholieken), de radicaal-socialisten (liberale burgerij), de sociaal-de mocraten en de communisten. Verder zijn er een aantal kleinere groeperingen, met een ligging tussen rechts en het centrum. Meest al steunen zij de „derde macht" de regeringscoali tie van M. R. P., radicalen en socialisten tegen de oppositie van Gaullisten en communisten. Oud-Minisler Van Lidth de Jeude overleden Koningin Juliana en Koning Boudewijn subsidiëren Multatuli-ui'g<ve De Strijd Hervatting der onderhandelingen? WEERSVERW ACHTING. HOOGWATER. Besluiten van de West-Duitse Bondsraad De Vliegtuigverliezen Pearson over Eisenhower Frankering bij Abonnement: Tar rauzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactieadres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal: per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel m**er 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnumme*Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct; minimum per advertentie 1,80. Zo'n regering van de midden groepen is, gezien de huidige samenstelling van het Franse parlement, de enig mogelijke democratische in Frankrijk. Slechts tezamen beschikken deze groepen over voldoende ze tels in de Nationale Vergadering om de oppositie de baas te kun nen blijven. Een regering echter met Gaullisten of communisten zou geen democratische regeling meer zijn. Want Gaullisten en communisten moeten, zij het ook op verschillende gronden, als anti-constitutioneel worden be schouwd. Steeds weer hebben de ver schillende premiers getracht de „derde macht" tot een hechte re geringscoalitie samen te smeden. Zonder succes echter. Of de re geringsleider nu Bidault, Schu- man, Pléven of Queuille heette, altijd maar werr bleek hij in een positie te verkeren, welke on langs door een Engelse journa list niet onaardig vergeleken werd met die van een circus- artist, die drie paarden tegelijk berijdt. Loopt een van die paar den uit de pas, dan valt het num mer. En de Franse regerings partijen bleken niet bijzonder maatvast. Zo vertoont de Franse vierde Republiek hetzelfde naargeesti ge ber ld als de Franse derde Re publiek, namelijk dat van een land, hetwelk op grond van zijn historie en het genie zijne*- be woners een leidende rol in Euro pa zou moeten spelen, maar daartoe, wijl het zichzelf niet regeren kan niet in staat is. Men bedenke slechts: juist op 't ogenblik, dat zulke geniale Fran se projecten als het plan-Schu- man en het plan-Pléven (voor een Europees lege*-), die voor het lot van Europa beslissend kunnen zijn, zich in een kritiek stadium bevinden, moeten de geestelijke vaders ervan al hun energie ver spillen aan het optrekken van 'n regerin**sbouwsel, waarvan zij al bij voorbaat weten, dat het toch weer wankel zal zijn. van een sterk overheidsgezag? De Fransman gelijkt in dit op zicht op de Chinees, die met Confucius gelooft, dat men onder bepaalde omstandigheden de staat mag bestelen. Het is geen overdrijving, maar zuivere waarheid, dat de man, die in Frankrijk de belastingen niet ontduikt, door zijn medeburgers voor gek wordt versleten. Want de staat, zo gelooft de individua listische Fransman, is gemeenlijk uit op de vrijheid en het geld van de enkeling. Men moet hem daarom zo zwak mogelijk hou den. Wanneer de Fransen deson danks zo hevig politiek bedrijven is het, omdat zij zeer goed weten, dat de staatsmacht ve-schillende voordelen oplevert cn zij deze voordelen gaarne voor zich en hun vrienden in de wacht slepen. De vijand zou er immers beslist gebruik van maken. PORTEMONN AIE RECHTS. BLIJFT Een andere voorwaarde voor felle partijstrijd is de Franse ge woonte, zich sterk door principes te laten drijven, waarbij overi gens het eigenbelang niet in het geding pleegt te komen. Ook de „linkse" Fransman draagt zijn portemonnaie rechts en houdt er de hand stevig bovenop. Er zijn hier grondbezitters, die commu nistisch zijn, maar rvan hun grond zou men niet moeten komen! Het is niet de bedoeling een ongunstig beeld van de F-ansen te tekenen. In vele opzichten zijn immers hun ondeugden de fouten van hun deugden. Zij zijn spaarzaam, nijver, bezitten een groot logisch denkvermogen en zijn nog altijd in staat tot het ont wikkelen van ideeën, waarmede de Westelijke wereld zich in alle opzichten kan verrijken. Wij hebben slechts willen ver klaren, waa'om Frankrijk steeds weer zwakke regeringen heeft. En volkomen te wanhopen be hoeft men ook op dit punt niet. De Fransman heeft een behoor lijk ontwikkeld evenwichtsgevoel dat hem waarschuwt, wanneer het mis dreigt te gaan. De mening, dat een grote natie niet eeuwig zwak geregeerd kan worden, wint steeds meer veld. Daarbij staat het individualisme van de Fransen er borg voor, dat de oplossing niet zal worden ge zocht in een omverwerping der democratie. Vrijdagmorgen om 7 uur is Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude in Den Haag op 70-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. De overledene was van 1935 tot 1937 minister van Waterstaat. Zoals reeds eerder werd be richt, verschijnen van Prof. Dr. G. Stuiveling bij de Amsterdamse uitgever G. A. van Oorschot de vohedige werken, brieven en documenten van Eduard Douwes Dekker. Om de uitgave, die in 13 de en dundruk zal verschijnen, mogelijk te maken, werd onder auspiciën van het Multatuli-ge- nootschap een luxe-editie van het werk beschikbaar gesteld voor hen, die de uitgave willen sub sidiëren met een bedrag van ten minste ƒ500,Tot de deelne mers behoren reeds de regerin gen van Nederland, België en de republiek Indonesia, de stich ting voor de culturele samenwer king, de steden Amsterdam en Den Haag en diverse universi- teits- en andere bibliotheken in binnen- en buitenland, benevens een aantal particulieren en in stellingen, terwijl het Prins Bernhard-for.ds een bedrag be- In de commissie voor de uit wisseling van krijgsgevangenen hebben de Noordelijken 'n voor stel der Verbondenen, leden van het Roode Kruis of neutralen het toezicht te laten uitoefenen op een uitwisseling van burgers na het sluiten van een wapenstil stand in Korea, van de hand ge wezen. Functionarissen van het Roode Kruis zijn niet neutraal en ook neutralen zijn voor een der gelijk toezicht niet nodig, aldus de Noordelijken. Volgens een woordvoerder der Verbondenen was de zitting zrer vriendschappelijk, doch gaven de Noordelijken in niets toe. Vol gens het Chinese conse*-vatieve blad „Wan Kioe at To" bevindt zich op het ogenblik een groep schikbaar ste de voor het te ver- van ongeveer 120 krijgsgevange- richten wetenschappelijk werk. nen (twintig Engelsen en Ameri- Het bestuur van het Multatuli- kanen en 100 Zuid-Koreanen genootschap deelt mede, dat het op weg naar het Noorden. De koning Boudewijn van België be- Noordelijken bereiden een uit- haagd heeft de uitgave van Mul- wisseling van krijgsgevangenen tatuli's werken, brieven en docu- voor. menten te subsidiëren. In de commissie voor het toe- Koningin Juliana behoorde zicht op een wapenstilstand heb- reeds vele maar.den geleden tot ben de Noordelijken voorgesteld, de eerste deelnemers. i dat drie toevoerhavens achter de linies van beide partijen zouden worden gecontroleerd, terwijl de Ve-bondenen cr twaalf voorstel den. De Verbondenen stelden voor neutrale waarnemers te betrek ken uit Zwitserland, Zweden en Noorwegen. De Noordelijken noemden geen landen. De Noor delijken hebben niet geantwoord op het voorstel een nieuwe sub commissie te vo-men, die het agendapunt „aanbevelingen aan regeringen" zou bespreken. De Egyptische minister-president i „Al Ahram" schrijft: „De of- Maher Pasja heeft het mildste- ficiële woord voerde s.der Egyp tische regering zeggen, dat er in de naaste toekomst niet met Groot-Brittannië zal worden on derhandeld, doch in gezagheb bende kringen hoort men het tegenove-gestelde". „Al Misri" is van mening, dat rle van buitenlandse zaken ver zocht een nota op te stellen, waarin de verschillende fasen der Brits-Egyptische onderhan delingen zijn weergegeven. Vol gens „Almisri" zal de premier zelf het contact met de diploma van de 32e brigade. Men ver wacht dat de rest van de brigade in de komende paar weken zal volgen. De Britse luchtmacht zet de dagelijkse verkenningen boven 't zonegebied voort. Een militaire woordvoerder verklaarde berichten te hebben gehoord, dat de nieuwe Egypti sche regering eenheden van de zelf het contact met de diploma- „Al Misri" is van mening, dat sche regering eenneaen van e tieke vertegenwoordigers van de I „Groot-Brittannië" en de andere j „te^ingsbataljonsuit de ka- Verenigde Staten, Groot-Brittan nië, Frankrijk en Turkije onder houden. De gehele Egyptische pers houdt zich thans bezig met de vraag, of het in de naaste toe komst zal komen tot een hervat ting der Brits-Egyptische onder handelingen. Westerse landen Egypte en de naalzone naar de Nijldelta heeft (andere) Arabische staten nieu- teruggeroepen. Het was echter De Franse regering heeft een stemmig besloten zich te verzet ten tegen de opneming van West- Duitsland in het Atlantisch pact, zo verneemt Reuter uit gewoon- WAAROM ZO VERDEELD? Natuurlijk hebben zowel de Fransen als hun buitenlandse vrienden zich bezig gehouden met de vraag, hoe het toch mo gelijk is, dat een in feite sterk land niet in staat is zich een krachtige regering aan te schaf-1 Jen. Als zondebok ontdekte men het verkiezingssysteem. Maar lijk betrouwbare diplomatie.* daarmede had met een gevolg 'bronnen in Parijs, niet de oorzaak bij de horens. Want hoezeer de kieswet ook De Franse minister van Buiten- veranderd is. Frankrijk bezit op landse Zaken, Robert Schuman, het ogenblik waarschijnlijk het -had zulks in een persoonlijke eigenaardigste kiesstelsel ter brief aan zijn Amerikaanse ambt wereld. De regeringen zijn zwak genoot Acheson medegedeeld. De gebleven. En dat kan ook niet Britse minister Eden had bij zijn anders, zolang de Franse kie- besprekingen met Schuman be- zer z'jn inzichten niet verandert. |vestigd, dat Engeland „in het hui- Hoe kan men immers van iemand dige tijdsgewricht" tegen de op- die in de staat eigenlijk 'n vijand ziet, verwachten, dat hij zal medewerken aan de schepping medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Dezelfde temperaturen. Veranderlijke bewolking met nu en dan regen of natte sneeuw. Matige tot krachtige wind. Over wegend tussen West en Zuid. Wei- nig verandering in temperatuur. ZONDAG 3 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.06 7.41 8.21 8.31 n.m. 7.39 8.14 8.54 9.04 MAANDAG 4 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.01 8.36 9.16 9.26 n.m. 8.47 9.22 10.02 10.12 ZON. EN MAANSTANDEN. MAAN ZON op onder Febr. 3 8.19 17.30 4 8.17 17.32 5 8.15 17.34 op onder 10.46 11.12 1L47 2.40 3.56 5.06 neming van Duitsland is. Naar verder in gewoonlijk be trouwbare kringen wordt ver klaard zijn Eden en Schuman het er over eens geworden, dat Frank rijk en Engeland zich op de confe rentie te Lissabon zullen verzet ten tegen een opneming, althans voorlopig, van West-Duitsland. Eden zou ook ten volle er van overtuigd zijn geraakt, dat Frank- rijks politiek ten aanzien van het Saargebied niet veranderd was door de benoeming van de ambas sadeur in Saarbrücken, zulks ten gevolge van een uiteenzetting, die Schuman hem gegeven had. De Franse Saarpolitiek heeft Vrijdag voor het eerst Dr Adenau er en zijn socialistisch tegenstan ders tezamen gebracht in een eenparige waarschuwing aan Frankrijk, dat het Duitse vertrou wen in Frankrijks Europese plan nen ernstig geschokt is. we voorstellen zullen doen". Uit de leden van het „natio nale front", dat de nieuwe rege- ring-Mahe*- Pasja steunt cn waarin alle Egyptische politieke partijen zijn vertegenwoordigd, is een soort adviserende raad ge vormd, die de minister-president Week Vrijdag gearresteerde niet gemakkelijk bevestiging van deze berichten te krijgen, aldus de woordvoerder. Op het ogenblik houden de Britten nog ruim 1.000 Egypte- na-en vast, n.l. 900 verleden agenten van de hulppolitie en 100 tot 120 bij de recente razzia's aangehouden personen. Vrijdag zijn de telefoonverbin dingen tussen het Britse hoofd kwartier te Ismailia en Cai-o, zal bijstaan. In de *-aad hebben ook voormalige Wafdistische mi nisters zitting. In Wafdistische kringen ver klaart men, dat het niet de be doeling is dat het „nationale die 20 dagen geleden gedurende front" het openen van onderhan- een nachtelijk vuurgevecht wer- delingcn met Groot-Brittannië den verbroken, weer in gebruik zal aanmoedigen. Hieraan wordt genomen. Een Britse militaire evenwel toegevoegd, dat „niets woordvoerder te Ismailia ver- het smaenstellen van een Egyp- klaarde niet te geloven, dat het tische delegatie voor het voeren doenlijk zou zijn Britse depots van besprekingen met Engeland naar veiliger gebieden te ver in de weg zal staan, indien even- plaatsen. Het zou uiterst moeilijk als in 1936 de leiders van alle zo niet onmogelijk zijn het grote Egyptische politieke partijen depot te Tel el Kebir te verplaat- deel zouden uitmaken van een sen. dergelijke delegatie! Een woordvoerder van de ge allieerde luchtmacht op Korea heeft verklaard, dat in de loop van de „operatie driehoek" van de V. N. tegen de voortdurende Noordelijke versterkingen, die vijf maanden geleden begon, 56 geallieerde straal- en 55 andere vliegtuigen door het Noordelijk afweergeschut omlaag gehaald zijn. Volgens de woorvoerder brengen de Noordeijken meer en zwaarder luchtdoelgeschut, waar van enkele met radar uitgerust, in stelling. De kanonnen met radarleiding werden hoofdzake lijk gebruikt tegen nacht jagers en -bommenwerpers. De grotere geallieerde vliegtuigverliezen weet de woordvoerder ook aan grotere activiteit van Noordelijke vliegtuigen. In de afgelopen vijf maanden waren o.a. 3.500 Noordelijke voer tuigen, 1.300 spoorlijnen en 7.600 locomotieven vernield en 212 be schadigd en 906 bruggen getrof fen. Donderdagavond meldde radio- Pjongjang, dat de Noordelijken in tien dagen 44 geallieerde vlieg tuigen hadden neergeschoten, waarvan 7 in luchtgevechten en 50 beschadigd. Voorts waren 12.185 geallieerden in dezelfde periode gesneuveld of gewond. „Plaatselijke aa*wallp**" wren afgeslagen en 23 tanks buiten gevecht gesteld. Voleens een communiqué van het achtste le"er hebben de Noor delijken verleden week het ge ringste aantal verliezen geleden, dat ooit bij hen in een week van de Koreaanse oorlog is voorge komen. 910 Noordelijken sneu velden, 1150 werden gewond, 31 gevangen genomen. D*> Zir'd- Koreaanse troepen melden, dat de derde phase van hun strijd tegen de guerilla achfer de linies, die thans twee maanden duurt, is voltooid. De laatste drie dagen werden 62 guerillastrijders ge dood en 31 gevangen genomen. De Zuid-Koroaanse regering heeft in geheel Zuid-Korea nagegaan, hoeveel verliezen de Zuld-Korea- **pn in de oorlog hebben geleden. Uit dit onderzoek bleek, dat driemaal zoveel burgers gedood, gewond en vermist z'*n als mili tairen, namelijk ruim 900.000 bur gers tegenover ruim 300.000 mili- Behalve een kort stuk wrg te Port Said is men er in geslaagd van zodanige wegen gebruik te maken, dat bevolkingscentra worden gemeden. Ter vervanging van de hoofdweg l9mailiaTel de Westduitse bondsraad de ver-1 wo°rden aangegeven, welke door eeifnieuwewoestijnweg1 d"grote tegenwoordiging van de landelij-1 miiitaire gerechtshoven zullen e meUWe J g' g ke regeringen, Vrijdagavond zon-WOrd3n berecht Deze omvatten: belemmering Premier Maher Pasja heeft in zijn functie van militair gou verneur-generaal een orde*- uit- Ondanks de Saarkwestie heeft gegeven, waarin overtredingen tairen. Verder zijn 65.000 man van de politie gedood, gewond, vermist of gevangen genomen. 12 Nederlandse jachtvlie- gers naar Korea. Twaalf jacht vliegers van de Nederlandse luchtmacht zullen als vrijwilliger naar Korea ver trekken om daar, ingedeeld bij een squadron van de Amerikaan se luchtmacht, aan de luchtac ties deel te nemen. Hun indeling geschiedt steeds in groepen van vie- man en voor de duur van ongeveer vier maan den, zodat de twaalf jachtvlie- gers gezamenlijk een jaar in Ko- re-* zullen verblijven. Het vertrek van de eerste groep is vastgesteld op 1 Maart a.s. voordien zullen de vliegers op bases van de Amerikaanse luchtmacht In Europa nog een aanvullende operationele trai ning ontvangen. West-Duitsland en Korea. Herbert Wehne-, sociaaldemo cratisch afgevaardigde in de bondsdag en expert op het ge- bied van Oostduitse zaken, heeft op 'n persconferentie verklaard, dat drie Duitse mijnenvegers, die oorsp-onkf lijk gebruikt werden voor het ruimen van mijnen in Noord-Duitse wateren, thans voor de Britten in de Koreaanse wateren werken. Een Britse woordvoe-der heeft deze verklaring „geheel onwaar" genoemd. De Amerikaanse vijfde lucht- machtgroep heeft meegedeeld, dat in Januari 50 vliegtuigen van de Verbondenen zijn neergescho ten. Dit is het grootste aantal in één maand sinds het begin der vijandelijkheden. Door luchtdoel geschut werden cr 44 neerge schoten. De andere 6 gingen bij luchtgevechten verloren. In dezelde maand waren 31 Noordelijke Mig's vernield, 2 waarschijnlijk vernield en 29 be schadigd. In December verloor de vijfde luchtmachtgroep 39 toestellen. Volgens de geallieerde lucht macht in het Verre Oosten zijn de vliegtuigverliezen van de Noordelijken sinds het begin van de oorlog: 355 vlieetuieen ver nield, waaronde*- 220 Migs, 1002 vliegtuigen vermoedelijk vernield waaronder 53 Migs en 393 be schadigd, waaronder 338 Migs. De Verbondenen verloren 142 straalvliegtuigen en 239 vliegtui- gen met pmpelloraandrijving door luchtafweer en 38 straal vliegtuigen cn 15 andere toestel len in luchtgevechten, aldus hét bericht. der discussie besloten, zijn sanc- tie te geven aan het plan-Schu-van communicatiemiddelen, in- man, waardoor de ratificatie van het plan in West-Duitsland defini tief is geworden. Ook de socialistische leden heb- breuk op de orde in onderwijsin stellingen, 't dragen van wapens en munitie en aanvallen, of po- gingen hiertoe, op ambtenaren of ben in de bondsraad geen bezwa- pers0nen, die belast zijn met de Mnn fn/ron /ia rrAmnnlzt westelijke weg, aangelegd, die buiten het dorp Aboe Soewiir, een beruchte plaats van hinderlagen, omloopt. ren tegen de ratificatie gemaakt, een houding waartoe zij besloten nadat in langdurige zitting van de buitenlandse commissie van de bondsraad het besluit was geno men, de ratificatie gepaard te doen gaan met een krachtig pro test tegen de Franse maatregelen in het Saargebied. Bondskanselier Adenauer heeft Frankrijk, aldus Reuter, heeft voor de bondsraad een verklaring zich dus kennelijk van de steun van Engeland verzekerd inzake mogelijke aanspraken van West- Duitsland op een regeling van de Saarkwestie als voorwaarde tot een Duitse deelneming aan een Europees leger. In Franse diplomatieke kr ingen laat men zich zeer tevreden uit over het resultaat van de bespre kingen Schuman-Eden. Men is van oordeel, dat zij een verster king der Frans-Britse banden ten aanzien van internationale zaken ten gevolge hebben gehad. De Belgische dokter Rinchard is tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Luc'enne Burion is veroordeeld tot 10 jaar Gevange nisstraf. Wautier en Balligand zijn ieder veroordeeld tot 8 jaar. afgelegd, waarin hij de Franse po litiek in het Saargebied in strijd noemde met de in April 1951 door minister Schuman schriftelijk ge geven verzekeringen. De bondsraad heeft de regering eenstemmig verzocht „met ver sterkte nadruk de pogingen voort te zetten om de Duitse rechten met betrekking tot de Saar te ver dedigen en de vrijheidsrechten van de Saarbevolking te herstel len". Volgens het besluit van dp openbare veiligheid. Op grond van de order kunnen bepaalde overt-edingen, die op 26 Januari bij de ongeregeldhe den te Cairo zijn voorgekomen, voor militaire gerechtshoven worden gebracht. Hieronder val len: het ve" bergen van onrecht matig verkregen goederen, be schadiging van regeringsèlgen- dommen, plundering, zaakbe schadiging on brandstichting. Een Britse militaire woord. In Cairo heeft de Egyptische openbare aanklager het juiste aantal naar aanleiding van de relletjes van Zaterdag j.l. gear resteerden niet bekend willen maken. Volgens betrouwbare Egyptische b-onnen zouden enige honderden personen zijn gear resteerd. Uit Nicosia (Cyprus) wordt ge meld, dat Vrijdagmiddag twee Britse vrachtschepen met Britse soldaten, arbeide-s van Cyprus, militaire voertuigen, lichte tanks en voedselvoorraden uit Fama- gusta naar de kanaalzone zijn vertrokken. Tot dusver zijn 1600 Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken „doet wanhopige pogingen" om een „nieuwe strijd" als gevolg van '1 geschil tussen Indonesië en Ne derland inzake westelijk Nieuw- Guinea af te wenden, zo schrijft een correspondent uit Washing ton. Robert S. Allen noemt in een bericht aan de „New York Eve ning Post" de toestand uiterst gevaarlijk. „Elke dag kan de strijd ont branden", schrijft hij. De directe oorzaak van de spanning was het inbeslagnemen voerder heeft Vrijdag te Ismai- Cyprerse arbeide-s, die zich vrij- lia medegedeeld, det drie R.A.F.- escadrilles, waaronder een esca drille bommenwerpers, in de Suez-ka naalzone zijn aangeko men. Twee escadrilles „Vam- pire"-straaljagers, die tezamen 32 toestellen omvatten, zijn af komstig van b-*ses op Cyprus cn bondsraad zouden de jongste Malta. De acht toestellen om- Franse- maatregelen in strijd zijn met de volkenrechtelijke status van het Saargebied. Dit is volgens de bondsraad „nog steeds een deel van Duitsland". De bonds raad protesteerde ook tegen ,.de onverdraaglijke wijze waarop de politieke vrijheid in het Saarge bied is beperkt". vattende escadrille „Lincoln"- bommenwerpers is uit Engeland gekomen. Behalve versterkingen voode Britse luchtmacht z'jn Vrijdag in de k-nariznu-* ook versterkin~en voor de landmacht aangekomen, n 1. het eerste bataljon Gold- stream guards" en een eenheid willig hebben gemeld, naar de kanaalzone gezonden om Egypti sche arbeiders te vervangen. In de afgelopen 48 uur zijn 2 korvetten met versterkingen en militaire voo-raden naar de ka naalzonen vertrokken. In havenkringen verwacht men, dat de Britse vlootstrijd- krachten, die sedert Maanda** in de haven van Lacarna, gereed gehouden worden. Zondag zullen ve-trekken. De bestemming van de schepen is nirt bekend. Deze striidkrachten bestaan uit het vliegdekschip „Ocean", de krui ser „Euryalus" en vijf torpedo- bootjagers. Lester Pearson, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken en voorzitter van de minister raad van de N.A.V.O. heeft Vrij dag te Ottawa verklaard, dat df N.A.V.O. op de diensten van ge neraal Eisenhower als militaii opperbevelhebber tot tenminste Juni rekent. Generaal Eisenhower heeft te kennen gegeven, dat hij een re- publiekeinss candidatuu- voor 't presidentschap van de V.S. op de conventie in Juli a.s. zal aanvaar den. Pearson verklaarde verder, dat niet verwacht werd, dat generaal Eisenhower de bijeenkomst van de Atlantische raad te Lissabon zou bijwonen. Het was echter waarschijnlijk, dat Eisenhower tenminste tot Juni op zijn hoofd kwartier te Parijs zou blijven. van 1000 kisten dynamiet, be stemd voor de petroleummij. in westelijk Nieuw-Guinea". De ex- 'Icsieven werden inbeslag geno den met hst argement dat Nieuw-Guinea Indonesisch ge- >ied is en de import van dyna- niet zonder speciale tosstemming *en schending van de Indonesi sche souvereinitsit is. De Nederlanders hebben steeds krachtiger tegen deze bewerin gen geprotestee-d. Zij beschou wen deze kwestie als een opzet telijke poging om een oplossing nzake hun aanspraak op Nieuw- Guinea te forceren. „De Nederlanders zeggen, dat :ij zullen vechten. Zij dreigen in oarticuliere gesprekken oorlogs schepen te zullen gebruiken om wapens en munitie in Nièuw- Guinea aan land te zetten", al dus Allen. Naa*- aanleiding van dit be richt is van bevoegde Nederland se zijde het volgende commen taar gegeven: De veronderstelling, dat er een rewapen d conflict zou dreigen ussen Nederland en Indonesië, s onzinnig. Het bericht bevat 'n sensationele en onverantwoorde lijke voorstelling van zaken, die op geen enkele wijze door feiten wordt gedekt. Zoals bekend wordt op het ogenblik omtrent de in beslag genomen wanenen op de „Talisse" en de „Blitar" diplomatiek overleg gepleegd. De besprekingen in D *n Haag omtrent de unie en Nieuw-Guinea vinJen normaal voortgang en van een „dreigende situatie" Is daarbij geen sprake.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1