GEMEENTELENINGEN VAN TYPE-TILBURG HET u:i Je GEMEENTERAAD VAN OOSTBURG EGYPTE rovincie Lezers die schrijven ZEEPOST AgenJa INDO-CHINA TERNEUZEN. BIERVLIET. BRESKENS EEDE. VCLOOSTERZANDE. NIEUWVLIET. AARDENBURG GOES. OOSTBURG DUITSE CRITIEK OP DE TOESTANDEN IN HET SAARGEBIED Persconferentie van Maher Pasja Geen nieuwe Britse troepen naar kanaalzone Iraakse goede diensten aangeboden? VLISSINGEN. HULST $«a>ee«lc Kam cv B<j de aanvang van de vergade ring der Tweede Itamer heeft de heer Maenen (KVP) gisteren de volgende vragen gesteld aan de minister van Binnenlandse Zaken: 1. Is het juist, dat de minister van binnenlandse zaken in overleg met de minister van financiën de gemeentebesturen en gedep. staten per circulaire heeft medegedeeld, dat hjj afwijzend staat tegenover bepaalde leningsfiguren, welke in de laatste tijd door de gemeente besturen worden toegepast ten einde in hun behoefte aan geld middelen te voorzien? 2. Indien de eerste vraag beves tigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid mede te delen, of van de zijde der regering binnen afzienbare tijd nog andere maat regelen zullen worden getroffen dan in de Eerste Kamer door de minister van financiën met betrek king tot een gedeeltelijke deblok kering van de reserve van het ge meentefonds werden aangekondigd, opdat de gemeenten haar kort lopende kredieten kunnen consoli deren en bovendien in staat wor den gesteld dringende kapitaals investeringen, meer in het bijzon der ten behoeve van de woning bouw, te financieren? Minister Beel beantwoordt de tweede leerkring bestaan elk uit I critiek is z.i. gelegen in het feit, dat twee leerjaren; de derde leerkring de opleiding voor onderwijzers en bestaat uit een leerjaar. De eerste leerkring beoogt de algemene vorming van de leerling, de tweede leerkring zijn bijzondere vorming als toekomstig onderwijzer. De derde leerkring beoogt inzonder heid de leerling nader vertrouwd te maken met de lagere school. De eigenlijke vakstudie bestaat uit twee gedeelten, de beide laat- tot de eerste klasse van de kweek school worden geen andere eisen gesteld dan die, welke daarvoor thans gelden. De huidige mogelijk heid om na een toelatingsexamen tot de tweede klasse te worden toegelaten is afgesneden. Voor benoeming tot leraar aan een kweekschool worden dezelfde eisen gesteld als die, welke gelden oij benoeming tot leraar aan een school voor voorbereidend hoger of middelbaar onderwijs. De minister is van oordeel, dat de kweekschool leraar zijn opvoedkundige taak alleen naar behoren kan vervullen, als hem de mogelijkheid wordt ge opend naast het vak, waarvoor hij een volledige middelbare onder wijsbevoegdheid bezit, een of meer andere vakken te geven. Voor deze laatste dient hij over een zij net dan ook lagere bevoegdheid te beschikken. Uitgaande van dit principe, n.l. concentratie van enige vakken in één hand, wordt eerste vraag bevestigend. Een af- in het ontwerp voorgesteld de be wijzend standpunt is ingenomen tegenover het leningstype van de gemeente Tilburg. Wat de tweede vraag betreft verwijst spr. naar leningsovereen komsten van levensverzekerings maatschappijen, pensioenfondsen e.d. met de bank van Nederlandse gemeenten. Daaruit komen grote bedragen ter beschikking. Voorts verwijst hij naar een lening voor woningbouw, die tot stand zal komen met de bank van Ned. ge meenten. Binnenkort zullen daar omtrent mededelingen worden ge daan. Over deblokkering van reserves uit het gemeentefonds kunnen mededelingen worden verwacht. De heer Maenen (KVP) vraagt of de ministers van mening zijn dat een consolidatie van 80 millioen en een beschikbaar komen van 120 millioen voor woningbouw in 1952 voldoende zal zijn. De minister zegt dat het vraag stuk met de voorgenomen maat regelen niet opgelost kan worden geacht en dat de regering zich nader zal beraden over wat verder kan geschieden. Vervallen uitkering bij overlijden. Daarna is aan de orde gekomen het wetsontwerp tot het doen ver vallen van de uitkering bij over lijden van de verzekerden bij de al gemene ziekenfondsen. In de memorie van toelichting is eraan herinnerd, dat deze uitkering in 1941 op aandrang van de bezet tende mogendheid is ingevoerd en dat zij voordien niet behoorde tot de traditionele verstrekkingen der ziekenfondsen. Voorts werd opge merkt, dat in ons land nooit be hoefte was gevoeld aan een zo danige uitkering en dat er nadelen aan zijn verbonden. De heer Wagenaar (CPN) meent, dat de zorg in veel arbeidersgezin nen wordt vergroot, als de uit kering wordt ingetrokken. Hij vraagt of de minister niets voelt voor een overgangsbepaling, waar door degenen, die thans onder de betrokken regeling vallen, hun recht op de uitkering behouden. De heer Van Lienden (Arb.) is van oordeel, dat ook al zou geen bezuiniging geboden zijn, in de nieuwe ziekenfondsenwet de uit kering niet meer zou voorkomen. Minister Joekes sluit zich aan bij de heer Van Lienden. Voor een overgangsbepaling zoals de heer Wagenaar wil bestaat z.i. geen aanleiding. Na re- en dupliek wordt het wetsontwerp z. h. s. aangenomen met aantekening, dat de CPN-frac- tie geacht wil worden te hebben tegengestemd. Regeling van het kweek- schoolonderwijs. Vervolgens heeft de Kamer een aanvang gemaakt met de behande ling van het westontwerp, houden de regeling van de vorming van onderwijzers en onderwijzeressen voor het algemeen vormend lager onderwijs en van de bevoegdheden, verbonden aan de akten van be kwaamheid tot het geven van dat onderwijs. In dit wetsontwerp typeert de minister van O. K. en W. de kweekschool als een school voor middelbaar vakonderwijs, waaruit hij concludeert, dat de onderwij zersopleiding noch in de L.O.-wet 1920 noch in de m.O.-wet moet worden ondergebracht, doch bij een afzonderlijke wet behoort te wor den geregeld. Bepaald wordt, dat de kweek school een cursus van vijf leer jaren zal hebben, verdeeld over drie leerkringen. De eerste en zitter van twee lagere middelbaar- onderwijs bevoegdheden op één lijn te stellen met de voor het middel baar onderwijs volledig bevoegde leraar. Het wetsontwerp beoogt tevens de financiële rechtsgelijkheid tus sen het openbaar en bijzonder kweekschoolonderwijs te verwezen- lijken. Als nieuwe post komt de rente vergoeding voor de gebouwen der gesubsidiëerde kweekscholen. Deze zal 130.200 bedragen. Een be drag van 144.000 zal nodig zijn als vergoeding voor de onderwijzers van het lager onderwijs, die belast zijn met de practische oefening van de leerlingen van de kweek school (ƒ1,per uur). De totale kosten van het onderhavige wets ontwerp bedragen dus 274.000. De heer Peters (KVP) acht het redelijk en noodzakelijk, dat de hoogst mogelijke eisen van be kwaamheid en karakter worden gesteld aan hen, aan wie de kin deren worden toevertrouwd. Het huidige spreidingssysteem is gebrekkig. Spr. ziet het ontwerp als een lofwaardige poging tot verbetering van de opleiding. Hij brengt de minister hulde voor het feit, dat hij het vraagstuk in de kern aanpakt. Hij juicht het toe, dat de oplei ding thans bij de wet wordt gere geld en dat de minister poogt de financiële gelijkstelling zoveel mo gelijk door te voeren. Een reden tot onderwijzeresssen nagenoeg iden tiek is. Men zal zich moeten bezin nen op de aard van het meisjeson derwijs, meent spr. Thans blijft dit oeneden de maat. Het is spr. niet duidelijk, hoe de minister het vraagstuk der practi sche oefening denkt te regelen. Het leraarschap aan de kweek school moet financieel aantrekke lijk worden gemaakt. De heer Van Sleen (Arb.) noemt het een grote vooruitgang, dat het kweekschool-onderwijs eindelijk bij de wet wordt geregeld. De vakop leiding fundamenteel veranderd in goede zin. Spr. is dankbaar, doch niet voldaan. De regeling moet z.i. aan drie hoofdwensen voldoen: betere pae- dagogische en didactische vorming; de vooropleiding moet verlost wor den van de afzonderlijkheid en ten slotte één algemene bevoegdheid. De onderwijzersstand zal voorna melijk uit de U.L.O.-scholen voort komen. Dat het wetsontwerp de vooropleiding laat zoals ze is, vormt sprekers hoofdbezwaar. De vooropleiding moet middelbare school zijn. Deze geeft een misluk te onderwijzer gelegenheid een an dere richting in te slaan. Wat de kwestie van de bevoegd heid aangaat merkt spr. op, dat er maar twee bewijzen van bekwaam heid zullen zijn, hetgeen bezwaar lijk is. Veelal zal men er niet toe overgaan aanstonds ook de nieuwe hoofdakte te halen, doch voistaan met vier jaar kweekschool, omdat men liever een betrekking zal heb ben dan de hogere akte. Men heeft dan wel het voornemen die akte la ter te halen, maar het staatsexa men, dat daarvoor nodig is, zal het voor velen onmogelijk maken. Deze tweeledigheid in de akte van bekwaamheid acht de heer Van Sleen het zwakke punt van het ont werp. Spr. vraagt esperanto facultatief te Willen opnemen. Voorts bepleit hij de wenselijkheid lichamelijke opvoeding ook in de derde leer kring op te nemen. Om tien voor vijf wordt de ver gadering gesloten. Uitvoeringsorganisatie der sociale verzekering. In de Tweede Kamer zouden gis teren de wetsontwerpen tot herzie ning van de uitvoeringsorganisatie der sociale verzekering, wijziging van de ziektewet, wijziging van de kinderbijslagwet, weder aan de or de komen. De voorzitter deelt mede, dat het bij de huidige stand van beraadsla gingen gewenst is de behandeling uit te stellen tot een nader tijdstip, waarbij hij denkt aan Woensdag 6 Februari. Daartoe is besloten. MELKSANERING. Mijnheer de redacteur. Ik las deze week in Uw blad het stuk van de mevrouw, dié „goeden morgen" kan roepen. Nu, die heeft beslist veel geluk en zij is er wel op vooruitgegaan. Daartegenover ben ik erop achteruitgegaan, want vroeger kreeg ik mijn verse boerenmelk a! om kwart over acht, terwijl het nu zowat half één is, eer ik melk heb. Ik zou er dan ook maar voor zijn, dat die melksanering direct van de baan werd gedaan. Het is wel een schande dat ik zo laaf melk krijg en dan te weten, dat ik met 2 kleine kinderen zit, waaronder een baby. Met dank voor de plaatsruimte. J. de J. i' ato** Nog groot gebrek aan woonruimte. Het afgelopen jaar is de ont wikkeling en vooruitgang van Oostburg in de meeste opzichten bevredigend geweest. Naast de schaduwzijde was ook steeds de zonzijde te zien, waardoor het mogelijk is geweest opmerkelijke resultaten te boeken. De herbouw van het beursgebouw schept gunstige perspectieven op de weg naar Ocstburg's ontwikkeling als centrumgemeente van West Z. Vlaanderen. Jammer is het, dat het gemeentehuis in 1951 niet ge bouwd kon worden. De moeilijk heden zijn opgelost, zodat dit jaar de bouw tegemoet kan wor den gezien. De financiële positie van de gemeente is niet slecht, hoewel de kapitaalsuitgaven grote eisen stellen, waarbij nog komt, de moeilijkheid kapitalen aan te trekken. Groei der gemeente. Zonder dat het beschikbaar komen van woonruimte hiermee gelijke tred heeft gehouden, is de groei in 1951 zeer verheugend ge weest. Was in de jaren vóór de oorlog een toename van 10 tot 30 inwoners per jaar normaal, 1951 gaf een bevolkingstoename te zien van 110. Voorts zijn er een verblijdend aantal geboorten, terwijl het vestigingsoverschot vergeleken bij het vertrek alleszins tot tevredenheid stemt. HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „Tarzan's vlucht". Concertgebouw, 8 uur: Tern. Lyceumclub, Blijspel De Firma Adam en Eva. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Tarzan's vlucht". Concertgebouw, 8 uur: 8 uur: Biosc. „Politie-Dossier 301". HOEK: Gem. Gehoorzaal, 6.30 uur: Ontspanninsgavond Z.P.M. en L.J.G. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „Storm over Texas". Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden: De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het sohip ver meld: Indonesië: m.s. „Sumatra" (7 Febr.) Nieuw Guinea: m.s. „Kota Ba- roe" (8 Febr.) Antillen: m.s. „Oberon" (4 Febr.) Suriname: m-s. „Stentor" (11 Febr.) Australië en Nieuw Guinea: m.s. „Strathaird" (9 Febr.) Canada, m.s. „Tentoo" (4 Febr.) en m.s. „Dalerdijk (7 Febr.) Argentinië, Chili, Uruguay en Bolivia: m-s. „Albireo" (5 Febr.) Brazilië: m.s. „Alhena" (19 Febr.) Woningbouw. In 1951 zijn 35 panden ge bouwd. Bij de jaarwisseling wa ren nog 20 panden in aanbouw, terwijl nog 100 plannen op uit voering wachten, als gevolg van de lange periode van voorberei ding en goedkeuring. De misdadigheid in de gemeen te is helaas ook toegenomen. In 1950 waren er 15 misdrijven tegen 35 in 1951. Verkeersovertredingen namen af van 295 tot 161. Sinds 1940 is er in Oostburg veel gedacn. De vooruitgang van Oostburg zal slagen door de volle medewerking van het gemeente bestuur. Het kan in Oostburg en zorgt U, met de bevolking dat het gebeurt, aldus sprak de bur gemeester tot de Gemeenteraad. De heer Leenhouts (Arb.) maakte een opmerking over de notulen, terwijl de heer Schip pers (Arb.) naar aanleiding van de administratie van de Centrale i Dienst welke door de gemeente Oostburg wordt gedaan, vragen stelde. 1 Z.h.s. wordt besloten de open' bare werken bedoeld in plan O 10 uit te voeren. Deze houden in het maken van een verbinding tussen de Nieuwstraat naar de Callen- felsstraat en vandaar naar de Langestraat, uitkomend in de mond van de Violetstraat. Na enige discussie werd het herbouwplan aangenomen. De heer Leenhouts (Arb.) wenste aantekening, dat hij het niet eens is met de plaats welke aan de heer Nauta werd toegewezen, daar Nauta minder grond terug krijgt dan van hem werd ont eigend. Besloten werd mee te werken voor de aanschaffing van schoolmeubelen voor het 5de lo kaal van de R.K. school. Over het verzoek van de Stich ting Katholiek Middelbaar On derwijs voor West Z.-Vlaanderen ten behoeve van haar H.E.S. te Schoondijke werd een langdurige discussie gevoerd in besloten zit ting. In openbare vergadering werd besloten het verzoek aan te houden. Op voorstel van E. cn W. wer den verschillende bouwgronden verkaveld. Tijdens de rondvraag wees de heer Dekker op de noodzaak bij de Christelijke school verkeers borden te plaatsen. De heer Schippers (Arb.) vroeg of het de bedoeling is de paalwo ning, waarin de heer v. d. Laan in de Breedestraat heeft ge woond af te breken. Dit is juist, aldus de voorzitter, om plaats te krijgen voor bouwgrond. De heer Leenhouts (Arb.) wen ste voorzieningen te treffen om een einde te maken aan de on gewenste samenwoning van het gezin Versluijs. De voorzitter deelde mee, dat de inwonende dochter met haar man in de noodwoning van de heer Smit •.uilen gaan. Radio-Vietminh heeft aange kondigd, dat Ho Tsji Minh de voorbereidingen voor een alge meen tegenoffensief in Indo- China met spoed zal voltooien. In deze uitzending werd ge pleit voor nauwere samenwer king met „het-wereldkamp van vrede en democratie". De drié voornaamste taken zijn als volgt, aldus dit bericht: Meer manschappen van de vijand op het slagveld en ande re fronten doden; de gehele be volking mobiliseren en zich ver zetten tegen het werven van Vietnamese jongemannen door de Fransen; bijzondere aan dacht besteden aan de bevoor rading van het Vietminh-leger door verhoogde productie en meer bezuiniging. In een voor Indo-China be stemde uitzending heeft de Sowjetrussische radio bekendge maakt, dat in de Sowjet-Unie en de andere Oosteuropese landen geijverd wordt om de bevolking er toe aan te sporen Vietman te steunen, althans moreel, in zijn strijd tegen „het Frans-Ameri kaanse kolonialisme". 3- „De firma Adam en Eva". Het behoort tot da verdiensten van Engelse en Amerikaanse blijspelen, dat er onder de humor vaak een ondergrond van ernst aanwezig is. Deze is ook te bespeuren in het amusante stuk „De firma Adam en Eva", dat hedenavond in het concertgebouw wordt opgevoerd door de Terneuzense lyceumclub. Een der hoofdpersonen, Adam Smith, tracht het lot een handje te helpen om de inzichten van een dikdoend stelletje leeglopers te veranderen. Dat zijn originele methode het gewenste gevolg heeft, bewijst de ontknoping van het stuk. Een toneelspel met in houd, dat een bezoek aan het Concertgebouw overwaard is. Kunstavond Grafische bond. Traditiegetrouw biedt de afd. Terneuzen van de Alg. Nederl. Grafische Eond Dinsdag 5 Febr. een van haar befaamd geworden programma's aan, die een grote aantrekkingskracht uitoefenen op de liefhebbers van cabaret. Onze oud-stadgenoot Adri Kaan, die thans in Amsterdam woont, heeft een aantal artisten van naam bij eengebracht in een programma, dat onder de titel „Hier zijn we weer" de bezoekers enige uren blijde ontspanning zal bezorgen. Telkenjare heeft de Grafische bond volle zalen weten te trek ken. Als de voortekenen niet be driegen, zal het ook ditmaal weer een afgeladen Concertgebouw worden. Aanvaring. Woensdagavond is het motor schip „Piet" van schipper F. de Rooy met gehavende kop in de haven Terneuzen teruggekeerd. Het schip was even tevoren ver trokken naar Dordrecht, maar nabij de Eendrachtpolder was 't in aanvaring gekomen met een zeeschip met het gevolg, dat het voorschip boven water vrij ern stig werd beschadigd. Het schip is voor reparatie naar de scheepswerf gevaren. De rivierpolitie heeft de zaak in on derzoek. Spar-avond. Aan de verbruikers van Spararti- kelen werd gisteravond in het Con certgebouw, dat bijna geheel bezet was, een cabaretavond aangeboden. Onder het motto „Lach je zorgen weg" werd een vlot programma af gewerkt, waaraan werd medege werkt door de Wama's, Wim Bosch, Kitty van Dongen, Mia Kok en Herman Tholen. Uit het applaus, dat na ieder nummer opklonk, bleek dat de toe schouwers een genoeglijke avond hadden. Winnaar hoofdprijs jubileum- verloting. Het heeft wel lang geduurd voor de gelukkige winnaar van de hoofdprijs der jubileumverloting van de Kon. Harmonie zich aan meldde. Het is de heer C. Kostense, bakker alhier, die het prijswinnend lot in zijn costuum had gestoken en daaraan geen aandacht had ge schonken tot het gisteren voor de dag kwam en hem het servies kon worden uitgereikt. Nieuw douane-kantoor. De douane te Breskens, die na de oorlog in de remise van de Z.V.T.M. onderdak had gevonden, heeft plaats moeten maken nu een gedeelte van de Z.V.T.M.- dienst uit IJzendijke naar Bres kens is overgebracht. Voor de douane is een ho hen barak geplaatst op het ïaven- terrein naast het kantoor van de Prov- boot. Deze barak is thans door de douane in gebruik geno men. De verhuizing van meubi lair en verdere inventaris ge schiedde per kruiwagen. Geen auto's van Breskens naar Vlissingcn v.v. Donderdagmiddag tegen één uur is de veerboot „Prins Hen drik" met grote vaart de fuik te Breskens binnengelopen. Een meerpaal knapte af en de boot, die de auto's niet kon lossen, moest terugkeren naar Vlissin- gen. Door de schok liepen enkele auto's aan boord schade op. De „Prins Willem I", die nu tijdelijk is ingelegd, kan alleen passagiers en rijwielen vervoe ren. Het autovervoer op deze dienst is voorlopig stopgezet. Aanbesledin g. Door het architectenbureau Van Zandbeek Schoonis werd aanbe steed het bouwen van een woon huis aan de Dorpsstraat voor reke ning van de heer C. Verstringe. Laagste inschrijver was A. Stan- daert te Eede voor ƒ12.888; hoog ste A. Geijsel te Eede voor 15.980. De gunning werd aangehouden. Voorgeleid. In verband met de brand in de fcreigoederenfabriek „Bonnette rie Hollandia" is de directeur van deze fabriek voor een onder zoek aan de officier van justitie te Middelburg voorgeleid. Gouden bruiloft- Dinsdag 5 Febr. hopen de ech telieden A. v. Damme en Elisa beth v. Laar de dag te herden ken, waarop ze 50 jaar geleden in het -huwelijksbootje stapten. Op speciaal verzoek zal het gou den echtpaar, dat een eigen ka mertje bewoont in het liefdege sticht te Groenendijk, het feest in intieme kring vieren. Om half negen zal in de kapel een mis uit dankbaarheid voor hen worden opgedragen, terwijl de gehele dag gelegenheid be staat hen te feliciteren. Beide oudjes zijn nog zeer kras. Jaarvergadering Ringrljders- vereniging „In Galop". Dezer dagen hield de Ring- rijdersvereniging „In Galop" te Nieuwvliet haar jaarvergade ring. De voorzitter de heer Buljze opende de vergadering en sprak ei zijn teleurstelling over uit dat er van de 78 leden zo weinig ac te de presence hadden gegeven. Hij wekte deze leden op deze bijzondere tak van sport hoog te houden. Ondanks het feit, dai er steeds meer paarden verdwij nen zal het bestuur trachten met kermis op Pinksterdag een ringrijderij te organiseren. De kas werd gecontroleerd en in orde bevonden De inkomsten bedroegen 184,65, de uitgaven 137,90, zodat er een batig saldo was van 46,75. De heer A. Buijze werd -bij de bestuursverkiezing met algeme ne stemmen herkozen. Op Pinksterdag zal worden gereden om de wisselbeker, die momenteel In het bezit is van de heer Klaassen. Daar er voor de rondvraag weinig belangstelling bestond, sloot de voorzitter de vergade ring. Bevolkingsonderzoek op t-b.c. In de raadzaal kwam een groot aantal genodigden bijeen die be langstelling hadden voor het t.b.c.- bestrijdingswerk. Burgemeester Van Dongen wees er op, hoe groot het belang is dat ook een bevolkingsonderzoek in on ze gemeente plaats vindt. Dezer da gen zal een 65-tal huisbezoekers rondgaan om de mensen in te lich ten en aan te sporen tot deelname. In de tweede helft van Februari zal dit onderzoek plaats hebben van 24 en van 5—8 uur. Voor personen die niet zelf naar het bu reau kunnen gaan, zal voor gratis vervoer worden gezorgd. Kinderen tot 16 jaar zullen niet voor het on derzoek worden opgeroepen, doch kunnen er wel aan deelnemen. Ook St. Kruis zal binnenkort aan de beurt komen voor het bevol kingsonderzoek op t.b.c. Plannen voor nieuw soort burgerzinlening. In de gemeente Goes bestaan plannen tot het uitschrijven van een burgerzinlenin-g. Het is een lening, die in de voorgestelde vorm nog niet In ons land is toegepast. Men wil n.l. de bevolking animeren tot het verstrekken van bedragen van 1000 zonder vergoeding van rente. Degenen, die 1000 beschikbaar stelt, verkrijgt daarmee 't bewoningsrecht van één der te bouwen huizen. Er zal, ter administrering van één en ander een stichting bur gerzin worden opgericht. Vol gende week zal in een samen- jv-mst worden onderzocht of er voor de plannen animo bestaat. De stichting burgerzin, waar van belanghebbenden voor het allergrootste gedeelte bestuurs leden zullen zijn, gaat met de ontvangen bedragen, bijvoor beeld 1 50.000, naar een geld gever en verzoekt om een lening aan de gemeente Goes tot een Burgemeester Hoekzema reikte onderscheidingen uit Tijdens de gisteren gehouden raadsvergadering we-d door burgemeester Mr K. Hoekzema aan een 7-tal oud-militairen, die het land in Indonesië gediend hebben het ereteken voor orde en vrede met de gespen uitge reikt, waarbij hij in z'n toespraak tot de gedecoreerden in herinne ring bracht hoe zij In Indonesië de vuurdoop hebben ondergaan in omstandigheden waarvan wij ons geen voorstelling kunnen maken. Wij zijn erkentelijk en dank baar voor hetgeen door u daar voor 't vade-land en voor de be scherming en 't welzijn der Indo nesische bevolking is verricht 't Verheugt ons u allen weer in goede gezondheid in ons midden te zien en in deze raadsvergade ring, waar de vertegenwoordi gers der bevolking bijeen zijn, de onderscheidingen te kunnen uitreiken. Hierna werd de onderscheiding met de oorkonde uitgereikt aan de heren L. van Go-sel, Joh. L. Het officiële nieuwsbulletin van de Westduitse Christen-de mocratische partij heeft de toe standen in het Saargebied ver geleken met die in Oost-Duits- land. Zowel in het Saargebied als in O.-Duitsland, aldus het bulletin, moest de regering toestemming verlenen tot het vormen van po litieke partijen. In beide gebie den was de vrijheid van me ningsuiting beperkt. Op een persconferentie is aan de Egyptische minister-president Maher Pasja de vraag gesteld, wat zijn mening is over hetgeen de Britse minister van Buiten landse Zaken Eden in het Lager huis heeft gezegd over een even tueel dpelnemcn van Egypte aan het commando van het Midden- Oosten. Maher Pasja bracht in herinnering, dat hij tèn tijde van de onderhandelingen tussen En geland en Egypte in 1946 zijn mening hierover had te kennen gegeven, die in de notulen van de besprekingen was vastgelegd. Hij had 'zich toen tegen een bila teraal verdrag en voor een re gionaal verdrag verklaard. Aan 'n regionaal verdrag zouden alle landen van de Arabische Liga moeten deelnemen. Aan een der gelijk verdrag zou ook Engeland kunnen deelnemen, daar het als Middellandse Zeemogendheid kan worden beschouwd, zowel door zijn aanwezigheid op Cyprus, Malta en te Aden als op grond van zijn mandaat in Palestina en zijn verdragen met Irak, Jor danië, Egypte en andere landen. Maher Pasja wil op grond van deze in 1946 afgelegde verklaring een nieuwe politiek voeren, die ontspanning in de betrekkingen tussen Engeland en Egypte te weeg zou kunnen brengen. Het verdrag werd nooit geratificeerd, daar verschil van mening ont stond over de interpretatie van een der artikelen in het ontwerp verdrag voor de Soedan, aldus bracht de minister-president in herinnering- bedrag van 450.000, dwz. 4 ton Casting, P. J. Mornhouts, I. J. plus ae 50.000 tegen net voor- I Adnaanse, J. I. Adriaanse cn J. In goedingelichte kringen in Nicosia, Cyprus, is verklaard, dat de Britse autoriteiten hun plan om Zondag te beginnen met de overbrenging van nieuwe Britse troepen naar de kanaalzone, heb ben opgegeven. Voor deze over brenging zou gebruik gemaakt worden van acht oorlogsschepen, vier schepen en negen transport vliegtuigen. Het opgeven van het plan zou zijn ingegeven door de regeringswisseling in Cairo en de daarop gevolgde ontspanning van de toestand. Woensdagavond heeft koning Faroek van Egypte de Iraakse gezant in Cairo, Naguib el Rawi Bey in audiëntie ontvangen. Naar verluidt heeft de gezant de koning een nota van de regent van Irak, Emir Abdoel Illah, overhandigd. Men gelooft dat de nota gaat over een aanbod voor goede diensten.van de Iraakse premier, Noeri Es Said Pasja, om tot on derhandelingen over het Britse- Egyptische geschil te komen. Het Egyptische ministerie van Binnenl. Zaken heeft Woensdag avond een aantal overplaatsin gen, promoties en degradaties van hogere politie-ambtenaren en functionarissen van de open bare veiligheidsdiensten bekend gemaakt geschreven rentepercentage van. D C°ntanL Lo,bbezoo en Aangezien de geldgever dan Jo°eW van de Voorde waren bij maar 4 ton beschikbaar behneft)deze plechtigheld niet aanwezlg en 450.000 uitzet, en zuuen de onderscheidingen later ontvangen. Noors schip in aanvaring met lichter. Het 4800 ton metende Noorse mo torschip „Havmann", dat op weg was van Antwerpen naar Rotter dam, heeft gisteren vroeg op de rede van Vllssingen een aanva ring gehad met een lichter. De „Havmann" was aan de steven aan stuurboordzijde licht bescha digd, maar maakte geen water. Waterklerk-oplichter? De Vlissingse politie stelt -^en onderzoek in naar de zonderlin ge gedragingen van de 21-jarige waterklerk W. V. Met behulp van de in zijn functie verkregen connecties zou hij er in zijn ge- te stellen waarover hij 4 procent rente ontvangt, ligt in feite voor hem het rentepercentage hoger. Als hij 4% procent van zijn geld wil hebben (tnans ongeveer het normale percentage), krijgt hij dat nu ook dwz. 4 procent van 450.000 of 18.000, hetgeen de gemeente hem moet aetalen. Dit bedrag is evenwel precies gelijk aan 4'A procent van 400.000. De 50.000 die de be volking renteloos verstrekt is geen eigen geld van de geldge ver en daarvan ontvangt hij dus ook geen rente. Deze bijzondere vorm /an le nen is door bankierskringen zeer acceptaoel geacht. De lening, die door de gemeente zal wor den gegarandeerd, zal een nor male looptijd hebben van 30 ïaar. Er wordt onderzocht oi af-. j lossing van het geld, dac de bur- slaagd onder allerlei voorwend- frprii vprstrekt tussen het 10 en seis bedragen, vanerende van loe jaar van 'deze periode kan honderden tot duizenden guldens, ;in handen te krijgen. Voor zover gescnieden. 1 escmeaen. b-doeUn» vaststaat heeft hij in een jaar mrhPid te scheDoen oD tijd minstens twintigduizend gul- de mogelijkheid te ^heppen opbemachtlgen ?let de burgerzinlenm0 voor. klem geld heef hij aan fuifjes eh. op- coupures dan van 1000 in ts schrijven. In overleg met de be voegde huisvestingsinstanties zullen dan de meest urgente ge vallen worden geholpen. Het Zeeuws-Vlaams Toneel- Zondag en Maandag a.s. zal het Zeeuws-Vlaams toneel we derom voor het voetlicht treden in „De Graanbeurs" met het blij spel van Jos. Jansen in vier be drijven „De Klucht van de brave moordenaar" onder regie van drs. Louis Lockefeer. Deze toneelvereniging, die in de loop der laatste jaren haar sporen heeft verdiend en waarin de beste krachten uit de streek uitkomen, zal de toneelliefheb bers wederom een mooie avond bezorgen met deze klucht vol da verende Vlaamse humor. Het stuk speelt in de oud-Vlaamse stad Veurne. gemaakt. Overdracht commando „Jacob van Heemskerck". Kapitein-luitenant ter zee W. H. de Graaff, die met ingang van 1 Februari is benoemd tot com mandant van de marinekazerne te Den Haag, heeft het commando over Hr. Ms. luchtverdedigings kruiser „Jacob van Heemskerck" overdragen aan de kapitein ter zee J. G. Broekhuijsen, die reeds commandant der maritieme mid delen te Vlissingen was. Laatst genoemde wees in een korte toe spraak op de betekenis van de matrozenopleiding aan boo-d van de „Jacob van Heemskerck". Een goede marine staat of valt -met de kwaliteit van haar matrozen. Ondanks de kortere opleidings- tijd zal gestreefd worden naar een even goede opleiding als vóór de oorlog. De burgemeester van Vlissingen, Mr. Dr. B. Kolff, woonde de commando-overdracht bil.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2