In 1951 werden 58*600 woningen gebouwd Twintig-jarenplan van Trygve Lie De verjaardag van Prinses Beatrix Hevige gevechten van geringe omvang De door Minister Butler aangekondigde maatregelen KL00STERBALSEM Minister in t Veld te Dordrecht Prinses Irene „speelde" eerste viool Beperking van het vleesverbruik in Argentinië KERKNIEUWS VRIJDAG 1 FEBRUARI 1952. 7e Jaargang No. 1949. Eerste paal geslagen voor 600 flatwoningen WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. De kolenschaarste in Europa Hallstein ©ver de Saar kwestie ^P/FJPP'7A/ p'inl'ike> st'ivc NEDERLANDS SCHIP IN ENGELAND AAN DE GROND. Oproep van Grotewohl T'uman stelt zich niet verkiesbaar in New Hampshire Ausiralische uitspraak inzake status Nederlands-Nw. Guinea FTankcrhig bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal: per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N V. v/h Firma P. J van de Sande. Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel m^er 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het MaandagnummerZaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. (Sinister In 't Veld heeft gisteren te Dordrecht de eerste paal ge slagen voor een complex van 600 flatwoningen. De minister sprak ter gelegenheid daarvan een rede uit, waarin hij o.m. het volgende zei: ,,De cijfers over de woningpro ductie zijn vertrouwenwekkend. In het afgelopen jaar zijn 58.600 woningen voltooid. Dit is 13.000 meer dan de regering in haar program heeft beloofd. Het is bovendien een record. Tot dusver was 1934 het topjaar. Toen wer den er 52.500 woningen gebouwd. Met een ruime marge zijn wij daar nu overheen. Voorts staat vast, dat deze maand de 200.000ste woning na de bevrijding gereed is gekomen. Ook hier mogen wij een ogen blik bij stilstaan. Als wij alle woningen, die na de oorlog ge bouwd zijn, bijeen zouden voe gen, zou daaruit een stad ont staan, die bijna evenveel wonin gen telt als bijv. Amsterdam. Spr. noemde dit een indrukwek kende prestatie. Zijn wij hiermede op het wo ningtekort ingelopen? Ogen schijnlijk is er n^g weinig ver anderd. Kijk men om zich heen, ol heeft men dagelijks te maken met de zorg voor hen, die geen eigen onderdak hebben, dan lijkt het wel of de woningnood maar niet wil afnemen. Toch is dit niet zo; de cijfers wijzen het uit. Volgens de berekeningen, die aan het woningbouwprogram van de regering ten grondslag liggen, hadden wij in 1950 en 19ol 74.000 woningen nodig om de groei van het aantal gezin nen bij te houden en de ergste krotten te vervangen. Er zijn in deze beide jaren echter 114.000 woningen tot stand gekomen. Daarbij telt spr. dan de duplex- woningen voor 2, hetgeen ge oorloofd is. Trekt men van deze 114.000 woningen de 74.000 af, die wij volgens het programma voor de jaarlijkse giroei nodig hadden, dan blijven er 40.000 over. De conclusie is, dat het woningtekort sedert 1 Januari 1950 met 40.000 ofwel met onge veer 16 procent is verminderd". Deze berekening is een theore tische. Om haar te verifiëren, heelt spr. nog eens laten nagaan hoeveel gezinnen ons land telde op 1 Januari 1950 en hoeveel op 1 Januari 1952. Daartegenover heeft spr. laten stellen het aantal woningen op deze beide tijdstippen. De cijfers zijn: Aantal gezinnen op 1 Januari 1950: 2.471.000 Aantal woningen op 1 Januari 1950: 2.212.000 15,9 procent is afgenomen. De beide berekeningen kloppen dus wonderwel, aldus spr. en hij hecht er voldoende waarde aan om te concluderen, dat in beide afgelopen jaren het woningte kort net 15 tot 16 procent is af genomen. Natuurlijk is de situatie niet overal dezelfde. Er zijn plaatsen, waar door de gloeiende vraag naar woningen het tekort nog niet is afgenomen, misschien in een enkel geval zelfs toegeno men. Daar zal men dus de nei ging hebben de juistheid van de landelijke cijfers in twijfel te trekken. Men kan zich evenwel slechts een oordeel veroorloven, als men de toestand in zijn ge heel overziet". Over de vooruitzichten voor 1952 en volgende jaren zeide de minister o.m.: „De lucht is nog wel niet ge heel opgeklaard, maar er is toch een beter perspectief. In de laatste 4 maanden zijn ruim 21.000 woningen goedgekeurd Niettemin is het aantal, dat in uitvoering is, gedaald. Er zijn ruim 5000 woningen per maand gereed gekomen, terwijl de in die maanden goedgekeurde wo ningen. niet alle direct in uit voering kwamen. Het aantal be gonnen woningen stijgt echter geledelijk: September October November 3882; 4294; 4681: Tekort 259.000 Aantal gezinnen op 1 Januari 1952: 2.544.000 Aantal woningen op 1 Januari 1952: 2.326.000 Tekort 218.000 „Hieruit kan men afleiden, dat het tekort sedert 1 Januari 1950 met 41.000 woningen ofwel medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. BUIIG. Wisselende b: wolking met bui- en. Sommige met hagel of natte sneeuw. Matige tot krachtige en aan de kust nu on dan harde westelijke wind. Temperaturen enkele graden boven het vries punt. ZATERDAG 2 FEBRUARI. In de komende maanden zal het nog meer stijgen. De hoge cijfers van de goedgekeurde wo ningen over de laatste maanden zullen dan gevolgd worden door hoge cijfers van begonnen wo ningen. En twijfelt men, of in Februari en volgende maanden nog zoveel woningen zullen wor den goedgekeurd, dan wil ik erop wijzen, dat in de laatste 4 maan denovereenstemming over finan ciering werd bereikt voor 13.551 woningwetwoningen2281 her- bouw-oo-logsschade- en 8294 pre miewoningen, in totaal'dus 24.126. Dit is ruim 6000 per maand. De gewone gang is: Overeenstemming, goedkeu ring en aanvang van de bouw. De cijfers over de laatste 4 maanden zijn: Overeenstem ming 24.126; goedkeuring 21.485; aanvang ca. 18.000 Men kan dus aannemen, dat dit laatste cijfer in de komende maanden zal gaan oplopen, waartegenover het aantal gereedgekomen wo ningen een inzinking zal gaan tonen. Dit betekent, dat 't aan tal in uitvoering zijnde wonin gen weer zal gaan oplopen. In April zal het naar ik verwacht, wel weer op ongeveer 45.000 ko men. En daarop moeten wij het dan z.en te houden. lOm dit doel te bereiken, moe ten wij 4000 tot 4500 woningen per maand blijven goedkeuren. Voorlopig zal dit wel gaan. De gemeenten hebben al aardig wat geld bij elkaar gebracht maar ruwe schatting 150 millioen). Voorts gaan we opereren met de 150 millioen uit de'pot van de institutionele beleggers. Dit is evenwel nog niet vol doende om het hele jaar uit te komen. Daarom hebben we de nationale leningen nodig, waar van de aankondiging binnenkort te verwachten is. Voorts zijn er plannen voor woningen in de mijnstreek en is er overleg met Oorlog. En tenslotte wordt nog gezonnen op andere mogelijkhe den, waarover ik thans nog niets kan meedelen. Alles tezamen meen ik te mo gen zeggen, dat wij het voor 1952 met een program van 50.000 wel zullen redden, al kan ik niet ga randeren, dat er in dit jaar 50.000 woningen gereed zullen komen. De vooruitzichten voor de werkgelegenheid worden dus eveneens gunstiger. Ook in de andere sectoren heb ik met het oog op de stijgende werkloos heid de teugel wat laten vieren. Mijn grootste zorgen hebben geen betrekking op 1952, maar op 1953 en volgende jaren. Zal de kapitaalstroom voldoende blijven vloeien om een zo ambiti eus investeringsprogram als onze sterke bevolkingstoeneming noodzakelijk maakt ook in de verdere toekomst te kunnen fi nancieren? Maar dit is een hoofdstuk apart, zo besloot de minister. Volgens een besluit van de raad van de organisatie voor Europese economische samen werking is een commissie inge steld, welke de middelen zal moeten bestuderen, die verbete ring kunnen brengen in de ko lenschaarste in Europa. Deze commissie staat onder leiding van minister Stikker, terwijl ook de ministers voor de productie van Frankrijk, Enge land en W.-Duitsland zitting hierin hebben. Op verzoek van minister Stikker zou ook een commissie van plaatsvervangers worden benoemd voor het ver richten van voorbereidende werkzaamheden. Deze laatste commissie is nog niet gevormd, maar dit zal binnenkort ge schieden. Men verwacht, dat zij tegen 11 Februari te Londen bijeen zal kunnen komen. Prof. Hallstein, de staatsse cretaris van het W.-Duitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft het bericht van een bui tenlands persbureau, volgens welk de bondsregering Amerika om Bemiddeling in de Saarkwes- tie zou hebben gevraagd, „een puur verzinsel" genoemd. Hij heeft met de Amerikaanse hoge commissaris, McCloy, die mee een gebroken enkel in het ziekenhuis ligt, de ontwikkeling van de Saarkwestie besproken. »/H spieren moet U driemaal daags krachtig laten wrijven met Kloosterbalsem, die diep in de weefsels doordringt. Ook bij rheumatiek en ischias: Trygve Lie, secretaris-generaal der V. N. heeft een rapport op gesteld over zijn twin tig jaren plan voor de vrede. Hierin zegt hij o.m., dat de organisatie der V- N. steeds meer een instrument wordt door concrete daden ten aanzien van de wereldproblemen. Hij noemt drie onderwerpen, die nieuwe pogingen vereisen: 1. Het conflict tussen de grote mogendheden. 2. Het vraagstuk van een vreedzame oplossing voor de conflicten tussen oude belangen en nieuwe nationalistische gevoe lens in Azië en Afrika, voorna melijk in het Midden-Oosten. 3. De noodzaak van het ma ken van plannen voor de finan ciële en economische ontwikke ling. De veiligheidsraad diende in besloten zitting te vergaderen om te pogen de mogelijkheden voor oplossingen te vergroten. Ook drong Lie aan op meer overleg in het algemeen. Trygve Lie zeide te hopen, dat in de volgende bijeenkomst van de algemene vergadering nieuwe leden zouden worden toegelaten. Er was een groeiend streven naar verwezenlijking van het „universele lidmaatschap". Wel drukten de lasten van herbewa pening, maar er dienden plannen op de lange duur te worden- op gesteld voor economische ont wikkeling om de chaos te voor komen „welke de herbewapening beoogt tegen te gaan". De spanningen van tegenwoor dig waren niet het gevolg van zwakheid, doch van de groei van de huidige periode, zo besloot Lie. Het uit groningen afkomstige en 333 ton metende Nederlandse schip „Agiena" (eigenares: re derij H. E. Tattje) is Donderdag in de rivier Tees in het Britse graafschap Yo'kshire (N.-O.-En- geland) aan de grond gelopen. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.18 6.53 7.33 7.43 n.m. 6.47 7.22 8.02 8.12 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Febr. 2 8.20 17.28 10.27 1.20 3 8.19 17.30 10.46 2.40 4 8.17 17.32 11.12 3.56 5 8.15 17.34 11.47 5.06 Volgens het Amerikaanse 8ste leger zijn Woensdag aan het front in Korea op verscheidene plaatsen hevige gevechten van geringe omvang geleverd. Het Amerikaanse slagschip Wisconsin beschoot spoorweg emplacementen te Wonsan. Vliegtuigen bombardeerden in stallaties aan beide kusten. Er werden 890 vluchten uitgevoerd. De Verbondenen hebben in 'n brief aan de Noordkoreaanse generaal Nam II voorgesteld een nieuwe subcommissie te vormen, welke zou moeten spreken o.er aanbevelingen aan de regerin gen, dit ter bespoediging van de besprekingen over een wapen stilstand in Korea. De sub-commissies voor toe zicht op een wapenstilstand en voor uitwisseling van krijgsge vangenen zijn Donderdag weer te Panmoendjon bijeen geweest. De Zuidkoreaanse regering heeft Donderdag de noodtoe stand, die op 1 December werd ingesteld wegens de operaties tegen de guerillastrijders, opge heven. De operatie is thans meer naar het Noorden gaande. In de Z.-Oostelijke districten treft men thans voorbereidingen voor tussentijdse verkiezingen, welke op 5 Februari zullen wor den gehouden om 8 leden van de nationale vergadering te ver vangen, die sedert 1950 zijn overleden. Eden over de onderhandelingen. 'Op een hem in het Lagerhuis gestelde vraag over de onder handelingen in Korea heeft de Britse minister van Buitenland se Zaken Eden geantwoord van mening te zijn, dat de commu nisten een overeenkomst in Ko rea wensen. „Ik weet heel zeker, dat de Amerikanen het willen, zodat ei wellicht een overeenkomst be reikt zal worden". De O.-Duitse premier Otto Grotewohl, heeft in een toe spraak voor de arbeiders van 'n O.-Duitse fabriek het Duitse volk opgeroepen alles in het werk te sieuen om een „vrede lievend, verenigd en democra ten Du.rsiand" tot stand te brengen. Zulks diende te geschie- oen op basis van overeenstem ming tussen de Duitsers zelf. Bij „algemeen, rechtstreekse en vrije verkiezingen in geheel Duitsland" zou kanselier Ade nauer alien en met de val van Adenauer zou de „Amerikaanse overneersing'die W.-Duitsland meesleepte in de „oorlogsvoorbe- re-dse-en" en het in schulden dreef, eveneens ten val komen, omdat dan een vredesverdrag met Duitsland zou worden ge sloten en de bezettingstroepen teruggetrokken zouaen werden. Het plan-Schuman en het plan-Pléven zouden in duigen vallen. Dan, aldus Grotewohl, zou het Duitse volk vrij kunnen ademen en zich kunnen inrichten op z'n toekomst. 'Op de ochtend van haar 14e verjaardag vond prinses Beatrix, evenals de meeste Nederlandse kinderen, haar cadeautjes op de ontbijttafel klaar staan. Eén van de geschenken ver vulde een hartewens van de ja rige prinses. Het was een nieuw huisdier, een vogel in een iraaie kooi die onmiddellijk in de kring van de familie werd opgenomen. Om 9 uur begon als elke werk dag de school, die thans voor prinses Beatrix wel zeer dichtbij is in één der kamers van paleis Soestdijk. De 8 leerlingen van haar klasse werden op een trac- tatie onthaald. Terwijl de lessen normaal doorgang vonden, kwa men 3 kwartier te laat door de sneeuw deputaties van 2 Haagse scholen van de kweek school voor kleuteronderwijs in Den Haag en de Neptunus Mulo- school uit Scheveningen op het paleis aan en overhandigden aan mevrouw N. Smitt-Avis, de particulier secretaresse van Ha re Majesteit de Koningin, enkele zelf gemaakte verjaardagsca- deaux. Het waren 4 wandkleden, waarop de 4 jaargetijden zijn uitgebeeld en een maquette, waarop een aantal knap ge maakte figuurtjes een elfen ballet uitbeelden. Geheel onver wacht kwam prinses Beatrix zelf binnen tijdens het „vrije kwar tiertje" en bedankt» de leprlin- gen voor de zeer gewaardeerde geschenken. Met honderden Baarnse school kinderen vier :1e Prinses Beatrix gisteren in Music Sacrum te Baarn haar verjaardag. Liefst in vier voorstellingen werd door de jeugd van de lagere scholen een programma uitgevoerd, waarnaar vriendjes en vriendinnetjes kwa men kijken. Het begon al 's morgens om 10 uur met een uitvoering, die voor zoveel als de „generale" gold. 's Middags om twee uur kwam de koningin met haar dochte" kijken naar een feest, dat werd aange kondigd door een jongrn en een meisje van de Oosterschool. Een pittige potpourri van Nederland- se volksliedjes zongen jongens en meisjes van de St. Aloysius- school. Leerlingen van de Ooster- I school beeldden het verhaal van Ide tien kleine negertjes uit. Er was een heuse band van de Her vormde school, die met „top hits" voor den dag kwam. De jarige prinses amuseerde zich kostelijk, vooral toen het hoogtepunt kwam en een „echt symphonie orkest" op het toneel plaats nam. Meisjes en jongens in zwart en wit en daartussen bij de eerste violen het zusje van de jarige prinses, Irene. Het leek net echt, dank zij de zorg van Otto Glastra van Loon, die ervoor gezo-rgd had, dat er in perfect rythme gespeeld werd. Dat moest wel, want de werkelijke muziek kwam van vlotte gramofoonplaten. Op hun instrumenten, die de leerlingen van de zesde klasse van de Nieu we Baarnse school zelf hadden gemaakt tijdens de handarbeid- lessen, „speelden" ze, aange vuurd door dirigent Marius Ent hoven, de Radetzki mars van Strauss en Schotemeyers K.L.M.- snars. Liefst 55 muzikantjes brachten met hun net-echte vio len, alt-violen, contra-bassen, klarinetten en trombonen deze muzikale hulde. Echte muziek werd echter gebracht door een klein meisje in een rood japonne tje en met dezelfde naam als het prinsesje, dut er gisteren niet was, maar, dat evenals alle Baarnse schoolkinderen in haar klasje de sinaasappel als tradi tioneel oranjegeschenk had ont vangen, Marijke Campagne. Zij zorgde voor een enthousiaste zaal met haar schoon pianospel. Een jongensverhaal vol spanning „De schat van het apeneiland" hield de hele zaal gevangen. Een klompendans bracht een vlotte ontspanning. Toen was het zove", dat het jarig prinsesje en konin gin Juliana teruggingen naar het paleis. Kennelijk teleurge- waren de prinsessen Beatrix en Irene, dat het nu al was afgelopen. Na de verklaring van Lie in de algemene vergadering begon een bespreking van een negen-mo- gendhedenresolutie, die voorstelt, dat de onderscheidene organisa ties der V. N. rapport uit bren gen over de gemaakte vorderin gen. De Nederlandse afgevaardigde Von Balluseck, zeide, dat Lie's rapport de afgevaardigden herin nerde aan de punten waar men voortgang had geboekt zowel als aan die, waar men gefaald had. De Sowjet-gedelegeerde noem de Lie een „gehoorzaam dienaar van Amerika". Hij had in zijn rapport geen juist beeld gegeven van de „Anglo-Amerikaanse be wapeningswedloop en de kwestie van controle op atoomwapens". De Noorse gedelegeerde riep de afgevaardigden op tot een „ont wapening in het woordgebruik", heftigheid in het woordgebruik kon tot wantrouwen en tenslotte tot een uitbarsting leiden. De negen-mogendhedenresolu- tie is met 45 tegen vijf (het Kominforrnblok) aangenomen. Voorts aanvaardde de vergade ring met 30 tegen 12 stemmen bij acht onthoudingen een resolutie van de juridische commissie en besloot daarmee, tegen Britse en i Amerikaanse bezwaren in, dat het wenselijk is agressie te defi niëren. De behandeling van dit onderwerp is echter uitgesteld tot de volgende zitting van de algemene vergadering. President Truman heeft Don derdag op zijn wekelijkse pers conferentie meegedeeld, dat zijn naam op de candidatenlijst voor de voorverkiezingen in New Hampshire zal worden ge schrapt. Dit zou echter de moge lijkheid, dat hij zich herkiesbaar stelt voor het presidentschap, niet uitsluiten. De president verklaarde zulks in antwoord op de vraag, waarom zijn naam zonder zijn toestem ming op de candidatenlijst te New Hampshire was geplaatst. Bij de voorverkiezingen wordt uitgemaakt, hoe .ie delegatie van de democratische partij in New Hampshire op de Juli te houden partijconventie zal stemmen, als de officiële eandidaat van de partij wordt aangewezen. De president maakt duidelijk, dat hij zich bij geen der voorver kiezingen eandidaat wilde laten stellen. Hij vond deze verkiezin gen niet erg belangrijk. Trumans naam was Woensdag op dè can didatenlijst van New Hampshire geplaatst. Op deze lijst komen nu nog de namen voo- van de republikeinen Taft, Stassen en Eisenhower en van de democra tische senator Kefauver. De voor verkiezingen in New Hampshire worden op 11 Maart gehouden. In antwoord op de beschuldi ging van Joseph McCarthy, dat Philo Nash een lid van de staf van het Witte Huis, een oud communist was en met Russi sche spionnen had samenge- we-kt, noemde president Tru man de republikeinse senator 'n pathologische sluipmoordenaar. „Van officiële Australische zij de in Nederland is te kennen ge geven, dat Australië het gebied van YVest-Nieuw-Guinea niet op genomen wenst te zien in het territorium van de Republiek Indonesia. Deze houding van Australië is aan de leider van de Indonesische delegatie in Den Haag, prof Supomo ter kennis gebracht". Aldus bericht het dagblad „Merdeka" in een bericht in grote opmaak op de frontpagi na. Het blad schrijft, dat de In donesische delegatie in Den Haag zich hierdoor voor een nieuwe ontwikkeling ziet ge plaatst, welke echter niet recht streeks betrekking heeft op de onderhandelingen met de Ne derlandse regering. Naar het blad voorts vernam, hebben Australische vertegen woordigers besprekingen ge voerd met Franse functionaris sen, waarbij door Australië een plan is voorgelegd met betrek king tot de verdediging van Z. O.-Azië. In dit plan, vervolgt het blad, wordt W. Nw.-Guinea genoemd als een gebied, dat een belangrijk bruggehoofd vormt voor de verdediging van Austra lië. Naar verluidt is dit plan 8 maanden geleden opgesteld. In verband met een en ander heF«Ft volrens het blad de dele gatie Supomo contact opgeno men met de Indonesische rege ring en volgens de zegslieden van het blad heeft deze inmid dels haar diplomatieke vertegen woordiger in Australië opdracht gegeven, naders inlicht'ngen in te winnen omtrent de Australi sche houd'ng inzake het vraag stuk W. Nw.-Guinea. Argentië, een van de grootste vleesexporteurs in de wereld, heeft voor het eerst een rantsoe nering van vlees ingevoerd. Krachtens een besluit van het ministerie van Handel en Indu strie zullen hotels en restau rants in het gehele land een vleesloze dag in de week instellen. De Argentijnse regering heeft voorts veemarkten in het gehele land verboden met het doel het vee naar de grote vleesverwer kende industriëen te leiden en de autoriteiten meer controle te geven op het binnenlands ver bruik. Beide maatregelen gelden in gelijke mate voor rund-, schaap- en varkensvlees. De oogst is d.t jaar grotendeels door de droogte mislukt en Ar gentinië wil nu zoveel mogelijk vlees uitvoeren om de invoer van hoofdzakelijk kolen en pe troleum te dekken. I Volgens onlangs in Londen uitgegeven cijfers verbruikten de Argentijnen per hoofd 110 kg viess peir jaar (Australië 97, Amerika 63 en Engeland 32 kg per hoofd per jaar). Biervliet. NED. HERV. KERK. De heren J. P. Deseijn-Willemsen en M. W. Verplanke, wonende te Driewegen, die resp. benoemd wa ren tot ouderling en diaken der Ned. Herv. Kerk alhier, hebben voor hun benoeming bedankt: De versoberingsmaatregelen, die de Britse minister van Finan ciën, Butler, in het Lagerhuis heeft aangekondigd, zijn geen geneesmiddelen voor de inflatie, zo meent het merendeel van de commentators in de City. Integendeel, zo zeggen zij, het vraagstuk zal nog ernstiger wor- een door- de besluiten ten aan zien van de buitenlandss handel, die de ihvoer met 500 millioen pend sterling per jaar vermin deren en de uitvoer van metaal producten met 150 tot 200 mil lioen pond ste-ling zullen vergro ten. Er zal daardoor een hiaat van 700 millioen pond sterling ontstaan voor wat betreft het beschikbaar zijn voor binnenlands verbruik van goederen en als ge volg daarvan een nieuwe druk van lonen en prijzen. Ten aanzien van de binnen landse inflatie hesft Butler, naar men in de City meent, zijn laatste woord nog niet gespiu- ken. Dit vraagstuk zal zo zegt men ongetwijfeld het voornaamste zijn, waarmede de begroting 1952-'53 zich bezig houdt. But ler heeft reeds een beperking van het crediet aangekondigd I door beperking van de afbeta lingsaankopen. Deze beperkin gen zullen echter slecnts een deel van de overtollige koop kracht kunnen opvangen, die kunstmatig is geschapen door 'n weloverwogen in mundere mate beschikbaar deen komen van goederen. In Citykringen spaart men ook de cntiek niet op de belasting op de overmatige win sten die werd aangekondigd en hoopt men, dat het -overtoil »je geld niet zal worden opgsslorpt door een verzwar.ng van de be staande belastingen, daair men van men.ng is, dat de tegen woordige omvang van de bsias- tinghefling in Engeland reeds infiat.onistisch is, daar dezs bij na 40 procent heeft bereikt van het nationaie inkomen. Men acht het in die kringen ook bijna zeker, dat Butler het stelsel van uitiliteisproductie zal gaan wijzigen of ophefien, dat de eoeste le.ensbehoeften voor de massa verkrijgbaar stelt te gen betrekkelijk lage prijzen en zonder omzetbelasting. Ophef fing ervan zou de kosten van levensonderhoud op n nog ge- voeiger wijze veriiogen dan elke andere maatregel die tot dus verre werd genomen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1