Herziening sociale verzekering UbI Jc s „C. J. B. T. B."-conferentie te Axel TUNESIË uitv.^ i sj-uj syassstrtóysrssss rovincte AGENDA DE EERSTE BURGERZINWONINGEN DeChinese papegaai TERNEUZEN. AXEL BIERVLIET. GOES. MIDDELBURG. OOSTBURG SLUISKIL. ZAAMSLAG. De Bey ontvangt Franse consul StvccJc K amcv In de Tweede Kamer zijn in be- j oogt het dualisme, uitvoering door handeling gekomen de wetsontwer- de overheid of door het bedrijfs- mnfrcnrircinScatio d p i* cnriiiln VPT7.A- j an1a jü ringsorganisatie der sociale verze kering; de wijziging van de ziekte wet en van de kinderbijslagwet. De heer Stapelkamp 'A.R.) is van oordeel, dat onder deze wet ook gebracht moeten worden de land- en tuinbouwongevallenwet en de ongevallenwet voor de zee lieden. Hij betoogt, dat de bedrjjfsgeno- ten meer invloed op de sociale ver- zeKering moeten hebben. In tegenstelling met voorheen kan het georganiseerde bedrijfs leven de sociale verzekering thans zelf behartigen. Hij heeft bezwaar tegen de arti kelen, die de positie van de be drijfsverenigingen en de positie van het gemeenschappelijk administra tie-kantoor bepalen. De heer Van Thiel (KVP) meent, dat het ontwerp tegemoet komt aan het verlangen van het bedrijfs leven ten aanzien van de sociale wetgeving, omdat het unificatie brengt, maar daarmede is men er nog niet. Men moet komen tot een unificatie der verzekeringen zelf en spr. hoopt, dat er spoedig een wetsontwerp tot coördinatie der wettelijke bepalingen zal komen. Sprekers fractie is van oordeel, dat administratie door het orgaan van het bedrijfsleven de voorkeur verdient en daarom heeft hij mede ondertekend een amendement van de heer Stapelkamp, dat beoogt daartoe te geraken. Hij vraagt een bepaling, opdat de grootst mogelijke zekerheid wordt geschapen voor het personeel van organen, dat door deze wet vrij komt. Mevr. Fortanier—de Wit (WD) verzoekt aandacht te besteden aan grotere eenvoudigheid en aanpas sing van de aanspraken krachtens de verschillende verzekeringswet ten. Een gedecentraliseerde admini stratie zal doeltreffend zijn. De voorgestelde sociale verzeke ringsraad zal niet tot zijn recht kunnen komen, als deze een admi nistratiekantoor gaat beheren. De zelfwerkzaamheid der be drijfsverenigingen moet zo weinig mogelijk worden belemmerd. Het is gewenst de reorganisatie van de ziekte- en de kinderbijslag wet op korte termijn door de voe ren en daarna de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering. De heer Van den Born (Arb.) verklaart, dat voor zijn fractie alle bekoring aan het ontwerp is ont vallen. De fractie zal ernstig moe ten overwegen aan het overschot haar steun te onthouden. Als het amendement van de heer Stapel kamp mocht worden aangenomen, is voor spr. het pleit beslist. Wan neer een centraal orgaan de uit voering in handen zou hebben ge had, zou alles beter zijn gegaan. Spr. is ook voorstander van het zelfdoen, maar het verschil zit in de wijze waarop het geschiedt. Onder zelfdoen verstaat spr. het beleid door het bestuur te doen be palen. Dit moet niet geschieden door een directeur of een ambte naar. Het bestuur dient in alle punten van het beleid de beslissing te nemen. Hij verdedigt de wense lijkheid van één centraal admini stratiekantoor, dat veel papieren rompslomp zal vermijden. Spr. vraagt wat de sociale ver zekeringsraad eigenlijk is, een staatsorgaan of een ambtenaren- orgaan? De heer Kikkert (C.H.) is dank baar voor de wijzigingen, welke de regering in het oorspronkelijke ontwerp heeft aangebracht. Van groot belang acht hij het, dat het personeel der bestaande or ganen zyn plaats zal krijgen in de nieuwe apparatuur. De heer Gortzak (CPN) betoogt, dat er bij de ondernemers geen be zwaar bestaat tegen overheidsbe moeiing als dat het voordeligst voor hen is, maar als er nadeel dreigt, keert men zich tegen ingrij pen van de staat op een terrein, dat men dan tot particulier initia tief verklaart. In het ontwerp wordt wel ge sproken over vertegenwoordigers der arbeiders in het bestuur, maar z.i. vertegenwoordigen zij niet de arbeiders. De ondernemers zullen z.l. een grote invloed kunnen uitoefenen, waartegenover niet voldoende tegenwicht der verzekerden staat. Spr. is principieel tegen het ont werp, omdat het uitvoeringsorgaan in handen der overheid moet zijn. Minister Joekes stelt vast, dat een goede en een sluitende organi satie voor de uitvoering der sociale verzekeringswetten urgent is ge worden. De eenheid in uitvoeringsorgani satie, zoals de heer Stapelkamp die wenst, is gezocht door de uitvoe ring te leggen in handen van de vakbedrijfsverenigingen. Uit het oorspronkelijke ontwerp is de ouderdomsverzekering ge licht. De heer Van den Born wil nog een stap verder gaan en ook de kinderbijslag-verzekering eruit verwijderen. Dit staat echter op een heel ander plan. Wanneer gezegd wordt, dat men het bedrijfsleven zoveel mogelijk zelf moet laten doen, dan moet men de vakbedrijfsverenigingen niet miskennen, betoogt de minis ter. Het bedrijfsleven kan de so ciale verzekeringen alleen niet tot stand brengen; daarvoor is de staat nodig. Ten aanzien van de werkloos- drijfsverenigingen. Spr. schetst dit als een verfijning der democratie. Spr. is van oordeel, dat de over heid zich niet kan distanciëren, ge zien het grote algemeen belang dat in het spel is. Men mag ook niet uit het oog verliezen, dat er groot ver schil bestaat tussen de bedrijfsver enigingen, zoals we die nu kennen, en de vakbedrijfsverenigingen, die men straks zal krijgen. Schrappen van de kinderbijslag verzekering uit het ontwerp acht spr. bezwaarlijk. Reeds 70 der verzekering wordt door de bedrijfs verenigingen uitgevoerd. Uitvoe ring door de Raad van Arbeid zou een stap terug zijn. Bovendien zou men tot een volkomen omwerking moeten komen. De oorspronkelijke beginselen van het wetsontwerp zijn volkomen gehandhaafd. De door de heer Sta pelkamp aangekondigde amende menten halen het ontwerp van zijn basis af. Uitvoerig verdedigt spr. de wen selijkheid van een centrale admini stratie, welke beter en voordeliger kan werken dan 26 bedrijfsvereni gingen. De staatssecretaris zegt tenslotte de uit de Kamer voorgestelde wij zigingen ernstig te ontraden. De heer Stapelkamp (A.R.) be strijdt de opvattingen van de heer Van den Born, die z.i. niet conse quent is. Spr. meent, dat de staats secretaris zich te zeer stelt op de basis van het oorspronkelijk ont werp en niet voldoende oog heeft voor de door hem zelf aangebrachte wijzigingen. Mevr. Fortanier-de Wit (VVD) merkt o.a. op, dat het niet uitge maakt is, dat een centraal kantoor efficiënter zou werken dan de be drijfsverenigingen. De meningen daarvoor lopen uiteen. Aantrekke lijk acht zij, dat beide soorten van administratie een kans krijgen. De heer Van den Born (Arb.) be toogt nader, dat de raden van ar beid toonaangevend zyn voor de uitvoering der kinder Dy slag wetge ving. Ruim 30 ervan loopt over deze raden en geen enkele bedrijfs vereniging komt hoger. Voorlopig zou hij de kinderbijsiagregeling by de raden willen laten. Men moet z.i. niet een apparatuur afbreken, welke men straks misschien weer nodig zal hebben. De heer Gortzak (CPN) bestrijdt de mening, dat de ontwikkeling der vakverenigingen de positie der ar beiders in het bedrijfsleven zou hebben versterkt. Spr. dient een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uit spreekt, dat de ambtenaren van de rijksverzekeringsbank en de raden van arbeid niet het slachtoffer mo gen worden van de herziening en waarin gezegd wordt, dat de rege ring de plicht heeft deze ambtena ren aan andere passende arbeid te helpen met waarborging van hun rechten. Voorts deponeert spr. twee an dere moties, waaromtrent de voor zitter zich zal beraden of hij ze als moties kan aanvaarden. Minister Joekes constateert dat erkend wordt, dat de centrale over heid een taak heeft bij de uitvoe ring der verzekeringen. Met de belangen der ambtenaren van rijksverzekeringsbank en ra den van arbeid zal rekening wor den gehouden. Staatssecretaris Van Rhijn ver klaart, dat behoorlijk overheidstoe zicht, -leiding en -coördinatie on mogelijk gemist kunnen worden. De opvatting, dat centralisatie duur zou zijn en zou leiden tot een log apparaat, wordt niet door ieder gedeeld. De voorzitter deelt mede, dat de beide door de heer Gortzak gedepo neerde schrifturen niet als moties kunnen worden beschouwd. De vergadering wordt daarna ge sloten. Interpellatie-Stapelkamp toegestaan. Bij de aanvang der vergadering is aan de orde gekomen het ver zoek van de heer Stapelkamp (A.R.) om verlof tot het richten van vragen tot de regering met be trekking tot de stijgende werkloos heid, de maatregelen, welke de re gering ter bestrijding daarvan heeft genomen en welke zij nog denkt te nemen. De voorzitter stelt voor het ver zoek toe te staan. De heer Nederhorst (Arb.) her innert eraan, dat een aanvraag van hem over hetzelfde onderwerp nog hangende is. De voorzitter meent, dat kan worden nagegaan, of beide inter pellaties zijn te combineren. Het verzoek van de heer Stapel kamp wordt ingewilligd. De interpellatie zal op een nader te bepalen dag worden gehouden. Woensdag heeft de gemeente Utingeradeel als eerste in den lande officieel haar „burgerzin woningen" in gebruik genomen. Wethouder Y. Wiersma kan er zich op beroemen, dat zijn lening het eerst was voltekend en dat nu reeds de twee huizenblokken, die aan twintig gezinnen onder dak verschaffen, in gebruik kon den worden genomen. Ten ge meentehuize werd 's middags te vens net huwelijk voltrokken tussen de heer Herman Brands- ma, electricien, en mej. Klaasje Grasso, het eerste paar dat een burgerzinwoning zal betrekken. Van het stadhuis woei de drie kleur en Akkrums harmonie zorgde voor vrolijke muziek. Zij zijn één van de twintig ge zinnen, die met de woningen ge lukkig worden gemaakt- Deze lening was een 3% °/o lening met een looptijd van 50 jaar. De burgemeester zeide trots te zijn op zijn ingezetenen. Op de nieuwe woningen zijn twee op schriften aangebracht, n.l. „Bur gerzin" en „Eendracht". Het mu ziekcorps speelde het Wilhelmus en het Friese volkslied. De „Hoe Vinces". Het 349 b.r.t. metende m.s- „Hoe Vinces" van de reder J. Bosma te Amsterdam, op weg van Rid- ham naar Gent, heeft onderweg machineschade opgelopen en is op weg naar Terneuzen om te repareren. Tegen lichtmast, gegleden. Toen gistermiddag omstreeks kwart voor één 'n met graan ge laden vrachtauto achteruit uit liet Brugpad bij de fa P. Klouwers kwam gereden, gleed zij door de sen. Na opsomming te hebben ge geven van de totaal opgebrachte contributie, die bijna de 5000 na derde, werd de stand der afd. kas meegedeeid. Deze wees aan aan baten, met inbegrip van een vroe ger batig saldo, in totaal 912.09 en aan uitgaven 687,21, alzo een batig slot van 224,88. H.erna werd ter afwisseling de vergadering vergast op solozang van mevr. Risseeuw. Deze zange res oogstte veel bijval. Verschillende afgevaardigden van geestverwante organisaties spraken daarna, waarop door het hoofdbestuurslid, de heer Bras- Op 29, 30 en 31 Jan. en 1 Febr- hebben te Axel onder auspiciën van de „Christelijke Jonge Boe ren en Tuindersbond" in „Het Centrum" gemeenschappelijke vergaderingen plaats voor jonge akkerbouwers, die Dinsdagavond aanvingen met een begroetings avond. is- De uitersten ontmoeten hier elkander, want het waren de jon ge Zeeuws-Vlaamse boeren die hun jeugdige collega's uit hét hoogste Noorden als gasten be groetten. Voor het grootste deel kwamen zij uit de vruchtbare polderstreken in de omgeving van Usquert en omliggende Gro ninger gemeenten. Reeds in de morgenuren waren de stoere bebouwers van de gronden bij de Waddenzee van huis getogen. Meerderen bleken reeds zelf een bedrijf van een 60 ha of daaromtrent te besturen. Na de aankomst alhier werd te 6 ure in „Het Centrum" een warme maaltijd genuttigd. Lezing van notaris Fanoy over „Land en Volk van Zeeland". Ingeleid door de heer R. Bos, de landelijke secr.penningmees ter, volgde Dinsdagavond een lezing over bovengenoemd onder werp. In een belangwekkende cause rie liet de heer Fanoy verschil lende ontwikkelingsstadia van het grijs verleden de revue pas seren. Spreker zeide alhoewel de geschiedenis van ons land en Zeeuws-Vlaanderen in het bij zonder zijn volle liefde heeft enigszins huiverig te zijn geweest gehoor te geven aan de aandrang om deze spreekbeurt te vervul len met slechts een tiental dagen van voorbereiding, temeer om dat men hier in Axel op dit ge bied zo weinig belangstelling toont. Deze was indertijd in het Westelijk deel waar spr. jaren werkzaam was, heel wat inten ser. Hij herinnerde aan de namen van een Van Dalen, de schepper van het Groot Nederl. woorden boek, aan historiekenners als wijlen Vorsterman van Oyen en Jansen uit Sluis en niet te ver geten de ras-echte Cadzandse jongen Dr. De Hullu, die allen zoveel voor de geschiedenis heb ben gedaan. In Axel kan men alleen bogen op een boek van Ds. Jan Scharp, waarvan de historische waarde nogal eens wordt aangevochten. verschillende watervloeden op somde die telkens en telkens het land vervormden en van aanzien deden veranderen. Boudewijn I '(met de IJzeren Arm) was de grondlegger van de grootheid van Vlaanderen en was ook één der genen, die de invallen der Denen (niet van de Noormannen) krach tig weerstond. De inpolderingen. Vooral dank zij de kloosters en de abdijen van St. Pieters en St. Baaf van Gent is ontzaglijk veel gedaan om deze streken aan de vaak rampzalige invloed van de wateren te ontworstelen. Hij schetste het ontstaan der vier Ambachten van Bouchaute, As senede. Axel en Hulst en de („vrie of vrij-heden van Sluis en Biervliet en somde vervolgens vele indijkingen op, die in de loop der eeuwen in onze streek plaats vonden. Telkens weer moesten grote gedeelten van reeds gewonnen gebied opnieuw worden prijsge geven tengevolge van de vrese lijke watervloeden en de namen van Wulpen, Adomis, Vogelschor, Baanst, Laureys en zovele ande re leven nog steeds voort, getui gend van de ontembare wils kracht, die het voorgeslacht dat hier leefde ondanks alle tegen slag heeft weten te verwerkelij ken. Spr. kwam zo door de mid deleeuwen tot de tijd van de her vorming, toen de kloosters veel aan invloed inboetten en Vader Cats b.v. van de Gentse abdijen het tiendrecht kocht om zelf de inpolderingen te kunnen voort zetten. Dc bevolking. Het is vrijwel zeker, dat de eerste bewoners dezer streken hier pas sinds de eerste of twee de eeuw na Christus een toe vlucht zochten. Uit de vondsten van schedels valt de uiteenlo pendheid van ras te constateren, die deels op een Tentoonse dan wel op afstamming van de Homo Alpini's wijzen. Plaatselijk zijn er nu nog sterk sprekende eigen schappen op de afstamming wij zend, in meerdere plaatsen in on ze provincie te constaterén. Spr. wijst op de invloed, die de vesti ging van Hugenoten uit Frank rijk en van Salzburgers uit de Duitse streken hebben gehad op de bewoners van Zeeuws-Vlaan deren, waarvan men niet kan zeggen dat deze ooit „puur"-pro- testants is geweest. Hij stond tenslotte nog stil bij de ontwikkeling van de land bouw, waartegenover de veeteelt een bescheidener positie inneemt, terwijl de visserij reeds in meni ge plaats ten onder ging of sterk kwijnende is. j Ook aan de ontwikkeling van de industrie wijdde spr. zijn aan dacht om tenslotte vooral te wij zen op de rijkdom van de bodem, die in het Westelijk deel het vruchtbaarst is. In het Oostelijk deel kunnen plaatsen als Axel en Zaamslag met deze grondgesteld- heid wedijveren. Alles met alles wijst de geaardheid van de bo dem op een bij uitstek gezegende bodem en spreker eindigde met in het kort de schoonheid van het Zeeuws-Vlaamse landschap te schetsen, als dit zich tooit in zijn kleurenrijkdom van de voor jaarspracht, het gelukkige land van de Vos Reynaerde, begrensd door het gebied, waar Uilenspie gel eenmaal leefde en nog voort leeft in de legenden. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd, nadat de koffie was rondgediend, door meerdere Gro- ningergasten gebruik gemaakt en deze werden daarop tot aller ge noegen beantwoord. De voorzitter, de heer R. Bos, eindigde deze eerste contactdag met dankgebed en het gezelschap van jonge boeren werd daarop toevertrouwd aan de hoede van de diverse gastheren, die gedu rende deze conferentiedagen huisvesting zullen bieden aan de jonge Noorderlingen. door, tengevolge waarvan zij in aanraking kwam met de zich al daar bevindende lichtmast, die een weinig werd ontzet. De vrachtauto liep geen mate riële schade op. Geslaagd. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het arts examen de heer J. W. de Putter te Axel. Jaarlijkse buurtuitvoering te Spui. Dinsdagavond bracht de Chr- fanfare „Hosanna" uit Axel haar jaarlijkse winterbezoek aan Spui. Er bestond in weerwel van de slechte weersomstandigheden heel wat belangstelling. De Ger. Kerk was flink bezet. Na een kort woord van de buurtvoorzitter, de heer M. Zegers, speelde „Hosanna", onder leiding van de heer P. C. Brak man een drietal muzieknummers, waarna een toneelstuk in 3 be drijven werd opgevoerd, getiteld „Buskruit". Dit stuk werd door een acht tal dames en heren-dilettanten op verdienstelijke wijze vertolkt. Na de pauze werkte de fanfare het tweede gedeelte van het mu zikaal programma af- Een verlo ting ter dekking van de aan deze avond verbonden kosten slaagde uitstekend. De bijeenkomst was met het gemeenschappelijk zin gen van een paar coupletten van het „Wilhelmus" geopend en werd met de Avondzang besloten. Jaarverg. Afd. Axel Chr. Bedr. groep centrale. Bovengenoemde organisatie, beter bekend onder de naam van Chr. fabrieksarbeidersbond hield gisteravond in het Zondagsschool gebouw in de Ds Jan Scharp- straat onder grote belangstelling haar feestelijke jaarvergadering onder leiding van de heer J. Ris seeuw. De voorzitter opende de verga dering met Schriftlezing, waarna gezamenlijk werd gezongen Ps. 103 1. In zijn openingswoord re leveerde de voorzitter nog het dreigende conflict in de kanaal zone, dat gelukkig in der minne en met een voorlopig succes voor deze organisatie kon worden af gewend. Na voorlezing der notulen volg de het jaarverslag van de secreta ris, die een overzicht gaf van het afdelingsleven, waarin vooral de bode de heer M. Wieland zich had onderscheiden door zijn toewij ding en ijver als propagandist. Niet minder dan 23 leden waren door hem persoonlijk ingeschre ven. Het ledental ging mede daar door belangrijk omhoog en steeg van 97 op 135. De heer M. Verschelling ver wierf met zijn jaarverslag de in stemming der vergadering, wat ook het geval was met dat van de penningmeester, de heer S. Jan- In de gisteren gehouden verga deringen werd het woord ge voerd door de heren M. Nieuwen- huyse uit Middelburg en Ir P. R. Bouman uit Axel. Eerstgenoem de sprak in de ochtendbijeen komst over: Nuttig economisch gebruik van het paard naast de tractor, terwijl 's middags Ir Bou man het onderwerp „De structuur van gronden en de invloed der bewerking" behandelde. Op deze lezingen komen wij nader terug. Gisteravond werd de dag be sloten met de vertoning van o.a. een prachtige door de heer But vervaardigde kleurenfilm over Zeeuws Vlaanderen. gladheid van de weg enige meters penning, die het voorbeeld van de heer Wieland tot navolging aan prees en de beginselen van de Chr. vakbond bepleitte, het woord werd gevoerd. Na een duet van de gezusters Risseeuw brak de pauze aan, waarin versnaperingen en koffie werden rondgediend. De tweede helft van de avond stond in het teken van de pret. De toneelvereniging van Kijkuit bracht een vrolijk spel in 3 bedrij ven onder de titel van „Waar ben je vannacht geweest?", dat de lachspieren danig in beweging bracht. Ook nu trad mevr. Risseeuw andermaal met veel succes voor het voetlicht. Het was rond het middernach telijk uur dat de vergadering met dankzegging werd gesloten. Sehutterskoniiig 1952. Tijdens de jaarlijkse konings- schieting op de liggende wip, ge organiseerd door de boogschut tersvereniging Prins Hendrik in café Oubrie alhier werd Alph. Bernaerd koning 1952, terwijl hij bij de prijsschieting die hierop volgde de eerste zijvogel schoot. De hoogvogel en de tweede zijvo gel vonden geen eigenaar. Biljartkamp. In een 2-weekse biljartontmoe ting tussen de ver. „Krijt op Tijd" te Biervliet en de Schoondijkse club behaalde Schoondijke de overwinning met 26 punten voor sprong. Te Schoondijke verloor Biervliet met 120 punten. Op eigen terrein won Biervliet met 94 punten. Nieuwe verkeerstraverse geopend Woensdagmiddag heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot, onder grote belangstel ling de nieuwe verkeerstraverse te Goes door middel van het door knippen van een lint geopend. Voorafgegaan door de plaatselijke muziekvereniging en de auto van de Commissaris der Koningin en toegejuicht door het publiek, dat zich langs de weg had opgesteld, reed vervolgens de rij auto's van de gasten over het geopende weg gedeelte. Tevoren had de Commissaris het initiatief en de doortastend heid van het gemeentebestuur ge prezen en de wens uitgesproken, dat de te openen weg mocht bij dragen tot meerdere bloei van Zeeland. De burgemeester van Goes, mr W. C. ten Kate, gaf een overzicht van de tot standkoming van de weg en sprak zijn voldoening uit over de rijke aanwinst van zijn gemeente. Namens het ministerie de hoofdingenieur-directeur Ir M. Ie Cosquino de Bussy, die in het bijzonder de natriumverlichting van de traverse prees. De traver se van een hoofdverkeersweg door een plaats als Goes is een merkwaardigheid, die men zelden aantreft. Ook deze spreker wens te het gemeentebestuur geluk met de bereikte resultaten. Nog geruime tijd heerste er een feest stemming in Goes, terwijl de plaatselijke muziekverenigingen door de stad marcheerden. De of ficiële genodigden waren nog ge ruime tijd in de raadzaal bijeen. Polder Walcheren. Bij K. B. is benoemd tot raad voor de polder Walcheren Mr. P. Loeff te Middelburg. Boet. examen pharmacie. Voor het doctoraal examen pharmacie slaagde aan de rijks universiteit te Utrecht mej. G. J. M. Sturm te Oostburg. Gevonden voorwerpen. De korpschef van gemeente politie te Terneuzen maakt be kend, dat omtrent de navolgen de gevonden voorwerpen inlich tingen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen. Glacé dameshandschoen, Bree- poel, Middenstr. 5; snoer kralen, P Schooff, Pierssenspolderstr. 37; damesportemonnaie, C. Bakker, Pierssenspolderstr. 89; konijn, Vermeulen, Vinkenstr. 21. Jaarvergadering Z. P. M. en L. J. G. Dinsdagavond werd bij de heer R. J. v. d. Veke de jaarvergade ring gehouden van de Z. P M. en L. J. G., afdeling Zaamslag. De afd. L. J. G. telt 34 leden en de afd. Z. P. M. 30 leden. Ter inleiding voor deze avond hebben de beide verenigingen eerst afzonderlijk hun jaarver slagen uitgebracht en diverse plannen besproken. Na deze ver gaderingen werd een pauze ge houden met verloting. Het tweede gedeelte van de avond werd ingezet met een ge meenschappelijke koffiemaaltijd. Aan de heer D. Dekker Dzn., die 3 jaar secretaris is geweest van de L. J. G. en bedankt, heeft voor deze functie, werd een ge schenk aangeboden. Na de maaltijd volgde accor- deonmuziek met samenzang. Mej. S. Dieleman gaf een uiteen zetting van de volkshogeschool waar zij een week geweest is te Rockanje. Deze scholen zijn er om verschillende volksgroepen bij elkaar te brengen. In Dene marken zijn er 60 van die scho len, m Frankrijk 2 en in Neder land 6. Zij heeft er veel geleerd, en spoort anderen aan om deze scholen te bezoeken. Een voordracht van de heer Jac. de Kraker en mej. Tannie de Kraker, getiteld „Klaas zijn eerste vrijage", viel zeer in de smaak evenals de voordracht „Marmotten". Aan het einde van de goed ge slaagde avond dankte de voor zitter, de heer C. de Kubber. de aanwezigen; inzonderheid de afd. Axel der L. J. G., en allen die aan deze avond hebben medegewerkt. Tot slot werd gezongen het eer van Verkeer en Waterstaat sprak I ste couplet van het „Wilhelmus". De bey van Tunis heeft Woens dag de Franse resident-generaal in Tunesië, De Hauteclocque, ontvangen. De Tunesische pre mier Tsjenik was bij het onder houd aanwezig. De bey weigerde Dinsdag de resident-generaal, die nieuwe Franse voorstellen voor hervat ting der onderhandelingen wilde overhandigen, te ontvangen. door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. Om een goed doorwrocht beeld heidsverzekering verklaart spr., dat m0f.' n. *2* het niet zijn bedoeling is de vakbe- drijfsverenigingen te overhaasten. De staatssecretaris van sociale zaken, de heer Van Rhijn, zegt dat er allerlei moeilijkheden zijn ge weest over de uitvoering der so ciale verzekeringswetten. De groot ste was gelegen in het feit, dat er een streven was de organisaties van werkgevers en werknemers te be lasten met de uitvoering, maar dat zij niet krachtig genoeg waren om die taak op zich te nemen. Dat is thans anders geworden en nu staat men voor dit wetsontwerp, dat be- MORGEN: TERNEUZENConcertge bouw, 8 uur: Tern. Lyceum - ckib, Blijspel, „De Firma Adam en Eva". de prae-historische tijd terug gaan; het ontstaan van dit land, de inpolderingen, de afwatering, de visserij, de akkerbouw, de godsdienst, de klederdrachten, de folklore, onderwijs, verkeer, ver voer en al hetgeen daarmede sa menhangt naspeuren en spreker wil dan zij het in vogelvlucht in dit opzicht een proef leve ren. Hij grijpt terug naar het ijs- tijdperk, in welke periode naar werd vastgesteld dit land niet bestond. Spreker schetst de latere loop van de rivier de Schelde, de vondsten van skeletten van wal vissen, beren, nijlpaarden, olifan ten en bisons en de latere vor ming van wat wij nu kennen als de Noordzee. Zo kwam hij tot de Romeinse tijd, toen er nog geen verbinding was tussen de tegenwoordige j Honte en de Schelde waarna hij Nadruk verboden, beste oude ziel", zeide allerbeste, dat is geen „Louie 74) „Een Bob- „Een leugen.' „Bob zei langzaam: Wong is vermoord." „Wat?" „Zondagavond dood gestoken, dicht bij het hek van de ranch. Door een onbekende." „De vuile hond", zei Cherry verontwaardigd. „Zo denk ik er ook over. Ik ben niet van de politie, maar ik doe mijn best de schuldige te vin den. Wat u die avond op de ranch hebt gezien, houdt bepaald ver band met de moord op Louie. Ik heb uw hulp nodig. Wilt u nu vertellen." Cherry haalde de tandenstoker uit zijn mond, hield hem recht vcor zich uit en keek er naar. in gedachten verdiept." „Ja", zei hij. „Ik hoopte er buiten te blij ven. Politie en rechters, dat is niets voor mij- Ik ga ze uit de weg. Maar ik ben fatsoenlijk en ik heb niets te verbergen. Ik zal vertellen, maar ik weet niet goed waar ik moet beginnen". „Ik zal wel helpen", riep Bob verrukt. „Toen u daar op de ranch was, hoorde u iemand roe pen: „Kelp! Help! Moord! Gooi die revolver neer." Zoiets niet waar?" „Ik heb niets te verbergen, dat heb ik gehoord-" Eob's hart sprong op. „En toen zag u iets?" De oude knikte. „Heel wat jon gen. Loui was niet de eerste, die op Maddens ranch vermoord werd. Ik zag er ook een moord gebeuren." Bob hield zijn adem in. Hij zag, dat Paula's ogen groot werden van schrik. „Natuurlijk", zei hij. „Vertel me er nu eens alles van." Cherry stak de tandenstoker weer in zijn mond, maar had er geen hinder van bij het spreken. „Het leven is raar", begon hij, „vol vreemde draaien. Ik dacht dat dit weer een geheim zou zijn van de woestijn en mij samen. Niemand kent je, zei ik. Niemand zal je er naar vragen. Maar ik had het mis, zie ik, ik kan even goed praten erover. Eigenlijk niets voor mij ik wil graag buiten de rechtszaal blijven-" „Misschien kan ik u wel hei gen", opperde Bob. „Ga voort, u zag een moord - „Niet zo hard van stapel, mijn jongen", raadde Cherry. „Zoals ik zei, verleden Woensdag, na donker, loop ik bij Madden het erf op, als gewoonlijk. Maar da delijk zie ik, wat er gaande is. De baas is er- Een grote auto in de schuur, licht door alle ramen. Maar ik ben moe; ik denk, ik wacht op Louie en blijf de grote lui uit de buurt. Een beetje eten qn een bed, daar kunnen we het wel eens over worden zonder dat het in de gaten loopt." „Dus zet ik mijn pak neer in de schuur en ga naar de keuken. Louie is er niet. Net als ik er weer uitkom, hoor ik een gil uit het huis een mannenstem, luid en duidelijk. „Help", riep hij. „Gooi neer die revolver. Ik weet, wat je wilt. Help". Net als u zei. Nu, ik kom niet graag in moeite en ik sta daar even onzeker. En toen weer die schreeuw, haast dezelfde woorden maar nu is het niet de man. Het is Tony, de Chinese papegaai, op zijn stang op de patio, en van hem komen de woorden schril en doordrin gend, eigenlijk nog vreselijker. En toen hoorde ik een schot af gaan. Het lawaai schijnt te komen uit een verlichte kamer vlak bij een raam staat open. Ik kruip dichter bij weer een schot. En gekreun, Het is raak, vast en zeker. Ik ga naar het raam en kijk naar binnen. Bob ademloos. „Wel, het is een slaapkamer, en hij staat daar met de rokende revolver in zijn hand, woedend, maar verschrikt. Er ligt iemand op de vloer, naast het bed. Ik kon alleen zijn schoenen zien. Hij ging naar het raam met de revol ver in zijn hand...." „Wie?" riep Bob. „Wie had de revolver in zijn hand? Martin Thorn?" „Thorn? Is dat die gluiperige secretaris? Neen, ik heb het niet over Thorn. Ik heb het over hem „Over wie?" „De grote baas Madden zelf". Er was een ogenblik van ge spannen stilte. ..Grote hemel", „Madden? Wou Madden.... Dat is onmogelijk. Hoe weet u dat? Bent u er zeker van?" „Natuurlijk ben ik er zeker van. Ik ken Madden heel goed. Drie jaar geleden heb ik hem op de ranch gezien. Een lange man, met een rood gezicht en dun, grijs haar ik zou me er niet in kunnen vergissen. Daar stond hij, met de revolver in zijn hand en hij keek naar het raam. Ik dook weg. En toen kwam die Thorn, waar u het over hebt de ka mer instormen. In de nota, die aan de bey werd overhandigd en door de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, is opgesteld, wordt nader ingegaan op de voorstellen die minster-president Faure ver leden week in de nationale ver gadering deed. Hoewel de tekst der nota niet is gepubliceerd, wordt volgens goed ingelichte kringen beves tigd, dat Frankrijk de souverel- nitcit van de bey erkent en een onmiddellijke bijeenkomst van 'n gemengde commissie voorgesteld om alle oorzaken van spanning in Tunesië te bespreken. Men verwacht, dat de bey zijn ministers zal raadplegen alvorens te antwoorden. Als reden voor de vertraging in de ontvangst van de resident- generaal gaf de bey de gezond heidstoestand van zijn zoon op. Hij zweeg. „En toen?' vroeg Arabische en Aziatische staten over Tunesië. De groep Arabische en Aziati sche staten in de Verenigde Na ties heeft Woensdag na een be spreking brieven gezonden aan de voorzitters van de Veiligheids raad en de algemene vergadering, waarin genoemde staten hun be- bracht Bob uit. i zorgheid te kennen geven over u zeggen, dat toestan(j jn Tunesië en de hoop uitspreken, dat de situatie aldaar zal verbeteren. In de brief wordt niet gespro ken over de klacht van Tunesië bij de V.N., noch een concreet voorstel gedaan. Er wordt echter gewezen op de mogelijkheid van „goede diensten" om het gesohil op te lossen. Staking in Tunesië? De nationalistische organisaties in Tunesië hebben eenoproep gericht tot de bevolking om 1 Februari in algemene 6taklng te gaan. (Wordt vervolgd

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2