Critiek op Engeland en Amerika Mahcr Pasja verzoeningsgezind Engelands betalingsmoeilijkheden van 'n Europees leger Economische commissie voor Europa Mededelingen in het Lagerhuis De Amerikaanse Presidentsverkiezingen DONDERDAG 31 JANUARI 1952. 7e Jaargang No. 1948. Toestand in Egypte weer rustig Koning Faroek heeft Woensdag de Britse ambas sadeur Sir Ralph Stevenson voor het eerst sinds 9 October de dag nadat het Egyptische parlement het verdrag van 1936 met Engeland opzegde in audiëntie ontvangen. Dc verkiezingen in India Labourregering U -uitgegaan. I „WIJ hebben het gevoel", aldus EgrotiSe pïemg hoogwater. ZeHert EgyWscHelegcri-BeWgaRr' Dames! Vooral nn 2.40 niet deelnemen van Engeland en Frankering bij Abonnement: Ternc-uzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon '2510 NA 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5.20 per kwartaal: per maand 1.75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. E ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel rn^er 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adree Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnumme'Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. In een overzicht van de sltua- verwachten, dat Engeland min- tle »n Europa in het afgelopen der grofkorrels graan van de Jaar oefent ue economische com- Sowjet-Unie zal ontvangen dan missie voor Europa der V. N. het zou wensen- Op de duur zul critiek op de Verenigde Staten en Engeland. Met betrekking tot de sterke achteruitgang van de goud- en dollar-reserves van het sterling- gebied en sommige West-Europe- se landen geext ae commissie als haar mening te kennen, dat de huidige crisis voorkomen had kunnen worden en dat men tevo ren maatregelen had kunnen treffen. Er zijn echter weinig aanwijzingen, dat de autoriteiten van de twee landen, die nes meest bij deze crisis zijn betrok ken, nameiijk Engeiand en <le Ver. Staten, bijtijds begonnen waren hun denken en hun poli tiek in te stellen op de komende moeilijkheden. Naar het oordeel van de commissie heeft de Ame rikaanse regering in 1951 een tegenstrijdige politiek gevolgd Enerzijds heeft de Amerikaanse regering op grond van de toene ming der goud- en dollarreserves van andere landen, welke zich in het begin van 1951 voordeed, er op aangedrongen te streven naar het eerst op lange termijn te verwezenlijken doel van vrijma king van het internationale han- cteiS- en betalingsverkeer van kwantitatieve controlemaatrege len en andere vormen van rechtstreekse overheidsbem'ici- ingen. Anderzijds hebben de Vei. Staten de- invoer voor de strate gische voorraadvorming vei - traagd, welke politiek, hoezeer zij met het oog op de prijzen ook gerechtvaardig pjoge vermijdelïjk een terugslag moest hebben op de toeneming van ce monetaire reserves in andere landen, die een voorwaarde vvfcs voor het be.-tiken van dit doel. Bovendien heblen de Ver. Stu'.ei voor de uitvoering van een be- wapeningsprogramma en tevens om de inflatie, die hieruit ken voortvloeien, te beteugelen, non toevlucht genomen tot staatshan- ael op uitgebreide schaal voor de aankoop van strategische gro id- stoffen. Engeland l.eeft even?-r-r ge treuzeld met l>et aanpassei van zijn politiek aan de gewijzigde omstandigheden. Ofschoon de scherpe daling van de prijzen van grondstoffen, die de voor naamste oorzaak van de huidige crisis was, reeds begin 1951 voor viel, is Engeland eerst in Novem ber tot beperking van zijn invoer overgegaan en dan nog slechts van de invoer uit Europa. Het duurde nog tot Januari 1952, voordat de ministers van Finan ciën van het sterlinggebied er toe overgingen te Lor.den over leg te plegen over de maatrege len, die moesten worden geno men om de crisis het hoofd te bieden. De economische commissie voor Europa acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de dollarreserves van het sterlinggebied nog ver der zullen dalen, alvorens er een verbetering intreedt en zij wijst er in dit verband op, dat Enge land waarschijnlijk meer tarwe in het dollargebied zal moeten kopen daar de laatste graan oogsten van Argentinië en Aus- traië gedeeltelijk zijn mislukt, zodat deze landen vermoedelijk minder graan voor uitvoer be schikbaar zullen hebben. Ook is wegens de ongunstige stand van de handelsbetrekkingen tussen West-Europa en Oost-Europa te len sommige der krachten, welke de huidige crisis hebben veroor zaakt, vermoedelijk echter weer automatische aanpassingen tot stand brengen, die de crisis van het sterlingebied minder acuut zullen maken. Wat de economische positie van Europa in het algemeen betreft, merkt de commissie in haar overzicht op, dat het vinden van een oplossing voor de moeilijk heden op korte termijn wat de betalingsbalans betreft ver zwaard worden door de basis oorzaken op lange termijn. Een der belangrijkste hiervan is de betrekkelijk onbevredigende sa menstelling van de uitvoer der meeste Europese landen in ver gelijking met die van de V. S. Behalve wat West-Duitsland betreft is de uitvoer van de gro tere Europese landen voorname lijk samengesteld uit textiel en andere verbruiksgoederen, waar voor de overzeese vraag zich veel minder gunstig schijnt te ont wikkelen dan voor kapitaalgoe deren. Een andere moeilijkheid vloeit voort uit de bijzondere handels- en valutaverhoudingen der Europese landen, voorname lijk van Engeland en Frankrijk met de overzeese gebiedsdelen. Deze speciale banden stimuleren de uitvoer naar de overzeese ge biedsdelen ten nadele van de uit voer naar andere landen, waar- 1 mee betalingsmoeilijkheden zijn ontstaan. Dit viel vooral in 1951 in Frankrijk te constateren. Vol gens de commissie zullen ook de ontwikkelingen in de Ameri kaanse economie er toe kunnen leiden, dat de betalingsbalans moeilijkheden toenemen. Tenslotte merkt de commissie op, dat de omvangrijke uitgaven voor defensie de ongustige ont wikkeling in de handelsvoor- waarden der West-Europcse lan den rog zouden kunnen verscher pen, hetgeen er toe heeft geleid, dat de industriële productie de primaire productie zowel in Europa als daarbuiten overtreft. Hoewel de indusriële productie in West-Europa zich blijft uitbrei den is er nog weinig gedaan tot herstel van evenwicht tussen in dustrie en landbouw. Met de belangrijke uitzonde ring van staal ziet het er naar uit, dat de investeringen ter uit breiding van de productie van grondstoffen in West-Europa zelf of in de overzeese productiege bieden van primaire producten onvoldoende zijn ter verstevi ging van de basis voor verdere industriële vooruitgang. Gegevens over landen achier het „IJzeren Gordijn' Het Amerikaanse ministerie van Euitenlar.dse Zaken heeft een bulletin uitgegeven over ge beurtenissen achter het „ijzeren gordijn" in het afgelopen jaar. Hierin wordt o.m. gezegd, dat China, „één van de landen waar de voedselproductie is te ruggelopen niettegenstaande de z.g. agrarische hervormingen, massa-executies en de liquidatie n landeigenaars, een toene mende verkoeling tussen Peking en Moskou te zien is." In het bulletin wordt hierover verder niet uitgeweid. „In land na land is hetzelfde te zien, n.l. groeiende ontevre denheid, onderdrukking zonder succes, nieuwe zuiveringen, mas sa-deportaties en andere vormen van communistische vreeswek kende maatregelen uit het beken de Sowjet-repertoire". In het bulletin wordt voorts meegedeeld, dat in de afgelopen maanden meer dan 16.000 parti culiere ondernemingen in Oost- Duitsland zijn gesloten- Tenslotte wordt melding ge maakt van een toenemend aan tal ontvluchtingen en ontsnap pingspogingen uit het Sowjet- gebied. Labour en de bezuinigingsvoorstellen Aneurin Bevan, leider van de linkervleugel van de Britse La- fcourpartij, heeft op een verga dering de andere fractieleden opgewekt zich te verzetten tegen de nieuwe bezuinigingsvoorstel len van de conservatieve rege ring door middel van een mo tie van afkeuring. Hij betoogde dat het bewape ningsprogram, indien dat over 4 of 5 jaar (in plaats van 3) wordt verdeeld, kan worden uit gevoerd zonder bezuiniging op de gezondheidsdienst en andere bezuinigingsmaatregelen. De mening op de fractievergadering was verdeeld. Een groep betoog de dat de Labourpartij, als zij aan de regering was, dergelijke maatregelen zou moeten nemen om een economische crisis af te De Amerikaanse ambassadeur Jefferson Caffery, is de laatste weken vrij vaak door koning Fa- roek ontvangen. Hun laatste on- wenden. Een aanzienlijke groep derhoud was op Zaterdag toen was het evenwel met Bevan zich in Cairo onlusten hebben eens. De socialisten zullen een amen- de woordvoerder, „dat de rege ring van Maher Pasja de rust en orde in het gehele land wil bewaren. Als een ernstige poging gedaan wordt om hst gezag en de orde te herstellen, twijfelen I wij er niet aan dat dit een ver- mindering van de spanning in de kanaalzone betekent". De woordvoerder zeide verder, De resultaten van de verkie zingen voor de 175 zetels van de assemblé van Hyderabad zijn nu bekend. De congrespartij behaal de de absolute meerderheid met 93 zetels. Hierna volgen het „democratisch volksfront" met 42 zetels, de socialisten met 11 zetels, de „boeren- en arbeiderspartij met 10 zetels en de overige par tijen 19 zetels. 1 dat Maher Pasja in zijn onder- voo "gedaan. Een woordvoerder van de Brit dement op de voorstellen indie-se ambassade te Cairo heeft nen. Het wordt waarschijnlijk Woensdagavond verklaard, dat geacht, dat zij op een stemming de nieuwe premier van Egypte, zullen aansturen. De Labour- Ali Maher Pasja in een inter- houd met het blad als voorwaar- fractie zal echter niet haar vew met een Londens blad „een de voor de instelling van een steun onthouden aan het be- verzoenende toon schijnt te heb- commando voor het Midden-Oos- wapeningsprogram, dat van dei ben aangeslagen. i ten gesteld had, dat deze bmnen verzocht in het vraaggesprek om een vriendschappelijk gebaar van Engeland Het Engelse Lagerhuis was dat hij niet het voornemen heeft overvol, toen de minister van Fi- de invoer uit Europa nog verder nanciën, Richard Butler, medede- te beperken, daar hij het nanueis- ling deed van de maatregelen, verkeer tussen Engeland en het weike in verband met de beta- Europese vasteland wenst te Lingsmoeilijkheden zullen worden handhaven. genomen. Ook de diplomatieke j Tot de goederen, waarvan de loge was bezet mei; leden der di- invoer uit andere gebieden dan plomatieke missies. De ernst van Europa zal wei-den beperkt, be de toestand bleek uit de omstan- horen kleding, schoenen, speel- „In de jaren 1947 en 1948 be stonden er ruime denkbeelden, die pleitten voor een supra-na- tionale defensiegemeenschap Nu de mogelijkheden aanwezig zijn, gaat men bezwaren oppe ren. Men staat voor belangrijke beslissingen, waarvoor wij wel eens huiverig zijn, juist vanwe ge de houding van onze rege ring", aldus betoogde het Twee de Kamerlid en lid van de Euro - Dese assemblée in Straatsburg, Jhr. Mr. M. van der Goes van Naters tijdens een bijeenkomst, die door de Haagse afdeling van de beweging van Europese fede ralisten was georganiseerd. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Toenemende dooi. Zwaar bewolkt met enige regen en toenemende dooi. Tot krachtig en aan de kust tot hard of storm achtig aanwakkerende wind tus sen Zuid en Zuidwest. VRIJDAG 1 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden v.m. 5.3G 6.11 6.51 7.01 n.m. 6.02 6.37 7.17 7.27 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON op onder Febr. 1 8.22 17.26 2 8.20 17.28 3 8.19 17.30 MAAN op onder 10.12 10.27 10.46 1.20 Het gaat er volgens spreker in eerste instantie niet om of het Europese leger op federale leest wordt geschoeid. Belang rijk is eerst dat de regeringen overeenkomen dat er een Euro pees leger moet komen. De hou ding, die onze regering inneemt, wijst er op dat zij nog niet te vast in de federale schoenen staat. Het is geen landsbelang wanneer men bepaalde vormen vansouvereiniteit niet wenst prijs te geien. Juist voor de kleine- landen is het een landsbelang, wanneer zij opgaan in een su- pra-nationaal ergaan. Wat men bereikt, is dat er een grotere eenheid komt en een grotere verantwoordelijkheid aan de top. De houding, die de Benelux- landen bij de besprekingen over het te vormen Europese leger heeft ingenomen, noemde spre ker griezelig. Hij zette vervolgens uiteen waarom het eigenlijk gaat en hoe de geschilpunten zijn ont staan, nadat België de idee van een confederatief Europees le ger had geopperd. Spr. was hier tegen gekant. Een confederatief leger zou een stap terug zijn. De geschiedenis heeft geleerd, dat confederatie het voorportaal is voor de federatie. Wanneer men weet dat het zover zal ko men, waarom zou men dan wachten? Confederatief overleg achtte spreker wel mogelijk tus sen Engeland en de zes West- Europese landen. Dat Engeland zich van het Europese leger afzijdig zal hou den, vond spr. niet zo ver nt- rustend. Engeland zal er in ieder geval aan meewerken, immers, als lid lan de assemblée zal zij het toezicht mede uitoefenen. Al kan de basis voor het oonstitu- t'cneel federale Europa door het de Scandinavische landen dus nog niet worden gelegd, de ba sis voor een functicneel fede raal Europa is aanwezig. Voor het leggen van deze basis dienen de 6 regeringen teijveren. Wan neer het Europees leger er komt, is volgens spr. een behoorlijke overgangstijd gewenst, evenwel ender voorwaarde dat het plan tot vorming lan een Europees leger direct wordt ondertekend. Dit om te voorkomen dat de re geringen later voorbehoud gaan maken. Spr. betreurde het dat Neder land deze eis niet heeft gesteld. Dat Duitsland, nu aan het Euro-, pese leger zal deelnemen, ook wordt toegelaten tot de Nato, noemde hij vanzelfsprekend. digheid, dat dit ontwerp in behan deling werd genomen op de eer ste dag, dat het Lagerhuis na een vacantie van zeven weken weer bijeenkwam. •an. I Minister Butler deelde mede, dat Engeland de invoer met nog 150 millioen pond sterling per jaar zal moeten beperken. Hier door zal een totale besparing van omstreeks 500 millioen pond ster ling per jaar worden bereikt. Ver der kondigde de minister de vol gende maatregelen aan: Tot November 1952 zal voor rei zen naar het buitenland het toe gestane bedrag verminderd wor den van 50 tot 25 pond sterling; goederen, fruit en voedsel, de in voer van tabak zal zodanig wor den beperkt, dat een bedrag van 22 millioen pond sterling be spaard. Butler kondigde verder aan, dat het personeel in dienst van de centrale regering met 10.000 man zal worden verminderd, hetgeen een besparing van 5 millioen pond sterling per jaar zou opleveren. De uitgaven voor de regerings inlichtingendiensten zullen met 1,2 millioen pond sterling vermin derd worden en wel met 700.000 pond sterling in Engeland en met 500.000 pond sterling in het bui teland. Voor elke fles medicijnen, ver maatregelen van minister Butler voldoende zullen zijn om het ver trouwen in het pond sterling te herstellen en de betalingsbalans te verbeteren. De andere sterling landen stre ven ernaar een overschot te ver krijgen van 100 millioen pond sterling. Wanneer zij daarin sla gen, zal het nadelige saldo van het sterlinggebied met de wereld volkomen verdwenen zijn. heeft irijriheP]parlement een be sluit ingediend, volgens hetwelk er toezicht zal worden uitge oefend op het in dienstnemen van arbeidskrachten in Engeland in verband met het grote tekort aan arbeidskrachten. Tegenover verslaggevers deelde de minister mede, dat wanneer het besluit op 25 Februari a.s. in werking treedt dc aankopen van Amerikaanse strekt op grond van de nationale ko'en zullen met een bedrag van gezondheidsdienst, zal voortaan 2,5 millioen pond sterling worden verminderd; besparing op de in voer van Amerikaanse films zal in overweging worden genomen. Butler zeide, dat de toestand zó ernstig was, dat Engeland een deel van de voor strategische voorraadvorming bedoelde voor raden zal moeten aanspreken. De Britse minister deelde mede, Woensdag hebben de vertegen woordigers van de landen, die voorstellen hebben gedaan voor een v°rdedigingsorganisatie voor het Midden-Oosten Engeland, Frankrijk Turkije en de V.S. een bezoek gebracht aan Maher Pasja. Hoewel de Britse ambas sadeur verklaarde, dat het lou ter 'n „beleefdheidsbezoek" was geweest, overhandigde zijn se cretaris later een envelop aan 't Egyptische ministerie van Bui tenlandse Zaken bestemd voor Maher Pasja. Volgens de Britse ambassade te Cairo is de toestand in Cairo over het algemeen in vergelijking met Dinsdag onveranderd geble ven. De toekomst was echter on- noe stpp-ls alle vitale nunten. Bij verschillende consulaten in Egypte stromen eisen tot ve-goe- ding van schade, aangericht bij de jongste onlusten in Cairo, bin nen. Een functionaris van het Egyptische ministerie van Fi nanciën heeft evenwel verklaard, dat de regerin^ niet aansprake lijk kan worden gesteld voor schade „tenzij nalatigheid van werkgevers de arbeiders; die zij nodig hebben, alleen door bemid deling van een arbeidsbureau zul- haar kant worden aangetoond", len kunnen krijgen. Een uitzonde- De Zweedse gezant in Eevnte ring is gemaakt voor landbouw- heeft het Egyritisehe ministerie arbeiders, mijnwerkers, havenar- van Buitenlandse Zaken medege- beiders, zeelieden der koopvaar- deeld, dat Zweden de Egyptische dij, vissers, politieagenten en regering aansprakelijk stelt voor brandweerlieden. de verwoesting van z'jn cmsu- laat in Cairo. Zweden zal volle- Verklaring van Churcbi.l. pige schadevergoeding eisen voor Premier Churchill heeft in het deze vernieling en die van ander een shilling in rekening worden Lagerhuis meegedeeld dat, toen Zweeds eigendom. Het is voor het eerst, dat een vakvereniging zich uitspreekt over de candidatuur van Eisen hower. De scheepvaart van Antweipen In 1951 liepen 11.425 schepen, metende 21.275.955 netto register ton de haven van Antwerpen binnen tegenover 9587 schepen metende 19.979.744 nrt. in 1950. In December 1951 kwamen te Antwerpen 224 schepen, meten de 339.573 ton ender Nederland se vlag, 54 schepen metende 311.568 ton onder Amerikaanse vjag, 87 schepen, metende 265.015 ten, onder Noorse vlag en 115 schepen, metende 107.505 ton, onder Duitse vlag. Hamea-Gelei voor Uw handen Trumans naam op lijst van Candida ten. Een lid van de democratische partij in de staat New Hamp shire heeft meegedeeld, dat de naam van president Truman in geschreven zal worden op de lijst van candidatcn voor de vóórverkiezingen in de staat New Hampshire, die 11 Maart zullen worden gehouden. De president zal officieel van zijn candidaatstelling op de hoogte worden gebracht en tien dagen de tijd hebben om zyn naam te laten schrappen, als hij niet candidaat wil staan. Taft en S tassen stellen zich candidaat. De republikein Robert Taft en Haroid ötassen hebben zich in New Hampshire candidaat ge steld voor het presidentschap der Ver. Staten. De candidatuur van Eisenhower. Het nationale Congres van de vakvereniging van warenhuis- personeel, d.e 100.000 leden telt, heeft besloten de candidatuur van generaal Eisenhower niet te steunen zolang hij geen „libe raal en progressief" standpunt gelegd, inneemt. De vakvereniging heeft Internationale radioverbindin- zich tevens uitgesproken tegen gen zijn niet door de staking de candidatuur van senator Ro- i aangetast. De stakers eisen be- bert Taft. taalde vacantie. gebracht. Tot dusver was deze verstrekking gratis. Butler kondigde verder aan, dat het staal, dat beschikbaar ge steld wordt voor de fabricage van machines en voertuigen, met een zesde zal worden verminderd en dat het aantal automobielen, dat voor de binnenlandse markt be schikbaar komt, overeenkomstig zal worden beperkt. Ook zal de Britse verbruiker minder rijwie len, motorrijwielen, radiotoestel len, televisietoestellen en andere artikelen, waarvoor metalen no dig zijn, kunnen krijgen. Minister Butler deelde mede, dat deze beperkingen wérden in gevoerd, aannemende dat er geen belangrijke wijziging zou komen in de economische toestand in de wereld. Hij waarschuwde even wel, dat „wanneer de dingen er ger zouden worden, dit nieuwe verminderingen van de uitgaven gemenebest, die in Londen ge in het buitenland van het land zou betekenen en waarschijnlijk ook vermindering der rantsoenen met zich zou brengen". Vervolgens liet de minister nog een ernstige waarschuwing voor het gehele volk horen. „Het geld in de lade verdwijnt in snel tem po daaruit en dat moeten wij hij in zfjn rede tot het Ameri kaanse Congres sprak van I Mortada el Maraghy Bey, de „prompte, vastberaden en doel- Egyptische minister van B'nn-n- treffende actie m geval een vva- ]an;jsc Zahon, heeft in een radio- penstilstand in Korea zou worden red0 de EfrVptenar0n verzocht, gebroken, deze woorden met be- geloof te hechten aan tekenden, dat te Washington ^ppj^jes van geruchten versorei- nieuwe beslissingen waren geno men. De kwestie, wat er gedaan zou moeten worden.in het genoemde geval, was reeds besproken, voordat Eden en hij naar Was hington waren vertrokken. Aan deze besprekingen hadden verte- genwoordige-s van de V.S., En geland en de andere landen, die troepen in Korea hebben, deslge- j j^on{jen houden, nomen. Men was het er toen over eens, dat bij het verbreken van een bestandsovereenkomst een ders". De toestand in het cvhele l?nd was „volmaakt rustig". Het onafhankelijke A-ebische blad „AkherLahza" hreft een beroep gedaan op de Egyptische autoriteiten, alle feiten over de onlusten van Zaterdag in Cairo bekend te maken. Het bied vraagt waarom de autoriteiten de situatD n'et meer in handen Staking in Gua'emala Door staking van 5000 telegra fisten is het binnenlandse tele graaf verkeer in Guatemala stil- „ernstige situatie" zou ontstaan. Overigens was Churchill van me ning, dat „het niet ve-standig is om, wanneer een oorlog gaande is, alles altijd aan iedereen met inbegrip van de vijand, te vertel len". Daarom had hij zich voor het Amerikaanse Congres in „alge mene termen" uitgedrukt. De Britse D"emier verklaarde voorts, dat hij achttien maanden geleden bang was geweest, dat de aandacht der Verenigde Sta ten van „hei voornaamste gevaar in Eurona" was afgeleid nnP~ tegen iedere prijs tegengaan zo zeide hij. Het dagelijks leven van het volk zal geleidelijk in veie op- nrestiee van de V N. zichten worden getroffen door de Korea. Het hpf beperkingen op het gebied van voedsel en producten. „Ook ver wachten wij belangrijke vermin deringen van de invoer van goe deren, die niet aan beperkingen onderhevig zün", zo voegde hij daaraan nog toe. Met betrekking tot de confe rentie der ministers van Finan ciën der landen van het Britse gemenebest, die in Londen ge houden is, merkte Butler op: .Warr-eer elk van ons zijn steen- w^s echter toegenomen door het gewanend opt-echn tecen „niet- uitgrelokte agressie". Hij was van mening, dat Engeland en de Ver enigde Staten de kans op een overeenkomst in Korea hadden vergroot door duidelijk te ma ken. dat zij het volkomen eens waren. Churchill deelde mee, dat de mogendheden in het Verre Oosten. Zu'd-Oost-Azië en het MM ""en-Oosten in het geheel tje bijdraagt, dan betekent dit, dri de beschikking hebhen over en wij het nadelige saldo, dat in de geveer ?6 divisies. Als de huvti- tweede helft ven 1951 een om- ge moeilijkheden in dez° delen vang had van 1.450 millioen pond van de wereld n'»t blonden, sterling per jaar, zullen terug- zouden er naar Churchill's me- brengen tot niets in de tweede n'"g voldoende trekpen b°schik- helft van dit jaar. haar ziin teneinde in Eu*">na een De financiële redacteur van front te vormen tegen 176 Rus- Reuter zegt, dot volgens London- sische divisies, die zich daar zou- se financiële kringen de scherp® den bevinden. De eerste gedetailleerde gege vens over de onlusten te Cairo van Zaterdag hebben thans het Britse hoofdkwartier te Is~>ailia bereikt ondanks de strenge Egyp tische censuur. Deze berichten geven details over de handel'ng, d!e de M"'„n van de Britse „Turf-club" onder gingen. Het gebouw v°n de club werd door nationalistische op standelingen in brand gestoken. Eén van de leden, die langs rn elkaar geknoopte lakens van de tweede verdieping naar beneden klom, werd door de m°nigte doodgestoken. Vier liiken riin ge vonden, die zo deerlijk verbrand waren, dat zij op de vuren moe ten zijn geworpen, aldus deze berichten. Van één lijk waren een been boven de knM an nen h-red an onderarm afgesneden. V-m aan ander was de schedel ingesriven. Een ander Ink werd vn de kle ren ontdaan, over straat ge sleept, gedeeltelijk ver—ink" on op aen haast'a na"l<Testok°n vuur geworpen, aldus deze berichvm. De teweeggebrachte vernielin gen hebb°n naar sch-tt'ng 10.000 k 15.000 mensen werkos gemaakt. D0 directe scVde wordt op 25 a 50 millioen pond sterling grschri. Nagenoeg iedere bioscoop, ca baret, restaurant, b-i" en whn- winkel in het centrum vn de stad is verwoest of ernstig be schadigd.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1