Eerste vergadering derïweede Kamer in '52 Uit de Provincie Regeli ling van werkzaamheden JAARCIJFERS Prov. Stoombootdiensten in Zeeland HET SOLISTENCONCOURS TE AXEL De Chinese papegaai MINISTER MANSHOLT TERNEUZEN. ABSDALE. over de veevoederpositie BRUINISSE 1939 1950 1951 342.276 1.658.281 2.192.216 83.873 263.347 315.394 83.511 1.088.000 1.157.283 42.267 140.041 150.066 132.152 262.916 272.786 22.332 63.769 65.216 706.416 3.465.354 4.152.931 47.772 191.483 206.473 6.375 11.439 13.452 15.598 237.073 253.282 5.892 20.212 22.833 21.611 51.951 59.394 97.248 512.158 555.434 AXEL BRESKENS IJZENDIJKE BOSCHKAPELLE. OOSTBURG De Tweede Kamer is gisteren ljjk die naar de collectieve veilig- voor de eerste maal na het Kerst- recès bijeengekomen. Bij de regeling der werkzaam heden wordt o.a. besloten zo nodig alle verdere op Dinsdagen vóór het Paasrecès te houden vergaderingen 's avonds om acht uur voort te zetten. De heer Wagenaar (CPN) vraagt, of de voorzitter kan mee delen op welke wijze de minister van Buitenlandse Zaken de Kamer denkt in te lichten over de vor ming van een Europees leger. De voorzitter verklaart daarom trent spoedig mededelingen te zul len doen. Er is reeds overleg met de minister gepleegd. De heer Wagenaar (CPN) spreekt de hoop uit, dat niet slechts de commissie voor buitenlandse zaken zal worden ingelicht. De voorzitter zegt de Kamer zo spoedig mogelijk nadere mededelin gen te zullen verstrekken. Interpellatie-aanvraag. Vervolgens heeft de heer Stapel kamp (A.R.) verlof gevraagd de regering vragen te mogen stellen over de stijgende werkloosheid, over de maatregelen, welke de re gering heeft genomen om deze te bestrijden en over de maatregelen, welke de regering nog denkt te nemen. Op dit verzoek zal vandaag bi] de aanvang der vergadering wor den beslist Griekenland en Turkije in het Noord-Atlantisch verdrag. De voorzitter heeft daarna aan de orde gesteld het wetsontwerp tot goedkeuring van het protocol bij het Noord-Atlantisch verdrag inzake de toetreding van Grieken land en Turkije, ondertekend te Londen op 17 October 1951. In de gereserveerde loges zijn aanwezig de gezanten van Grieken land en Turkije. Naar aanleiding van opmerkin gen in het verslag verklaart de minister van Buitenlandse Zaken, de heer Stikker, nog dat het proto col niet in strijd is met de beginse len van het handvest der Verenig de Naties. In het verslag was voorts ge vraagd naar het standpunt der re gering inzake de verzochte mari tieme hulp in de Suez-kanaalzone. De minister stelt vast, dat deze kwestie buiten het onderwerp der beraadslaging staat. De toetreding van Griekenland en Turkije heeft niets te maken met de veiligheid van het Suezkanaal, aldus de mi- nister De heer Haken (CPN) bestrijdt het wetsontwerp. Hij betoogt dat het Noord-Atlantisch pact 'n over eenkomst van agressieve aard is. De volken in het Midden-Oosten komen in beweging en streven naar vrijheid. Hoe staat het vrijheid lievende Engeland, dat het P&ct mede ondertekende, tegenover dit verzoek om vrijheid? Engeland antwoordt daarop met kanonnen, aldus de heer Haken, die het ver drag niet een pact voor collectieve veiligheid noemt, doch een verdrag van rovers. Spr. is van oordeel, dat Neder land betrokken kan worden in het conflict der volkeren van het Mid den-Oosten en z.i. heeft het Neder landse volk er geen belang by in dat conflict te worden betrokken Hii betoogt verder, dat Neder land sinds het Noord-Atlantisch pact beroofd is van zyn zelfstandig heid en dat het gekomen istot on derwerping aan Amerika Sinds de afsluiting van het pact gaat het bergafwaarts met ons volk. Het heeft niets anders gebrachtdan knechting, vernedering, ellende en armoede, aldus de heer Haken. Het vercfrag moet naar zijn oordeel worden verbroken. Sprekers fractie kan niet wiel werken aan de voorgestelde uit breiding van het pact. De heer Goedhart (Arb.) herin nert eraan dat, toen de opneming van Griekenland en Turkse in de N A T.O ter sprake kwam, men bevreesd was, dat de Sovjet-Unie dit zou beschouwen als een provo catie De feiten bewijzen echter dat Moskou het verstandiger heeft geoordeeld rustig tebluvenzodat degenen, die aanvankelijk nerveus waren, werden gerustgesteld. Het is naar sorekers mening nor maal, dat de N.A.T.O. zich begint te ontwikkelen tot een internatio naal bondgenootschap van landen, die bedreigd worden door de agres sieve politiek, de provocaties en de machinaties van het Sovjet-ruin De toelating van Griekenland en Turküe tot de N.A.T.O. maakt het risico voor ons land zeker niet gro ter Het voordeel ervan is, dat nu rustig afweermaatregelen kunnen worden genomen. Als men de toetreding rustig overweegt, kan men slechts tot de conclusie komen dat de nieuwe bondgenoten een belangrijke mill taire versterking van het front tegen de Russische agressie zullen vormen. Spr. hoopt, dat de binnenlandse verhoudingen in Griekenland zich in constructief democratische rich ting zullen ontwikkelen, zodat het een waardevolle bondgenoot blijven. De Turken weten wat ze van de Sovjet-Unie hebben te wachten Spr. stelt vast, dat als de Atlan tische mogendheden hun macht versterken en Griekenland en i ur- kije aansluiting zoeken, dit bewijst vertrouwen hebben in de heid. Hij kan zich met het ontwerp verenigen. Spr. is echter niet geheel bevre digd door de wijze, waarop het ontwerp medegaat, is dat onder het beding, dat ook de morele her bewapening wordt erkend. De heer Korthals (V.V.D.) roemt de schriftelijke voorbereiding. Hij merkt op, dat de Noord-Atlantische samenwerking tot stand is geko men als een reactie tegen Russi sche dreiging. De toetreding van Griekenland en Turkije versterkt het gewapend effectief niet onaan zienlijk en de toetreding is z.i. mede van strategische betekenis, vooral wat Turkije betreft. De heer Welter (N.K.P.) is het geheel eens met het wetsontwerp Hij spreekt zijn teleurstelling er over uit, dat de regering zich heeft onthouden van weerlegging van communistische opmerkingen. Hij waarschuwt tegen geringschatting van kleine minderheden. De Sowjet-Unie zegt, dat ze vre delievend is, maar de feiten tonen het omgekeerde van vredelievend heid aan. Spr. vraagt of het niet mogelijk is, dat de minister in een korte nota uiteenzet hoe de werking van de N.A.T.O. precies is. De heer Bruins Slot (A.R.ver klaart zich voor het wetsontwerp op grond van de doelstellingen van het pact. Minister Stikker dankt voor de snelle wijze, waarop het ontwerp in behandeling is genomen, waar door Griekenland en Turkije aan de conferentie te Lissabon kun nen deelnemen. Spr. zal niet uitvoerig spreken, omdat de meeste leden hun in stemming hebben betuigd. Hjj vol staat er mede in te gaan op enige vragen. Als de heer Haken zegt, dat de U.S.S.R. vredelievend is en de andere landen agressief zouden zijn, vestigt de minister de aan dacht op de bewapening in de cen trale sector van de U.S.S.R. Hi) bestrijdt de mening als zou de N.A.T.O. agressief zijn. De regering heeft in de raad te Ottawa aanstonds gepleit voor toe lating van Griekenland en Tur- kiie. Daar was geen sprake van aarzeling. De .enige aarzeling be trof de vraag: Wat zal de juiste militaire organisatie worden? Naar aanleiding van de vraag of er al beslissingen zijn genomen over deelneming der Europese de fensiegemeenschap in de N.A.T.O. verklaart de minister, dat dit vraagstuk nog niet is uitgewerkt. Wat de vraag inzake een nota over de werking van het pact aan gaat, verwijst de minister naar de mededelingen, die in de jaarboe ken van het ministerie zijn gedaan. Hij zal overwegen, wat over de be sprekingen te Lissabon aan de Ka mer kan worden medegedeeld. Bij de replieken betoogt de heer Haken (C.P.N.), dat er gezwendeld wordt met cijfers over de sterkte van het Sowjetleger met het doel onrust te wekken. Hij verklaart, dat de Sowjet-Unie na de capitu latie van Duitsland de gewapende strijdkrachten niet in stand heeft gehouden en dat ze niet de bewa pening is begonnen of zal begin nen. De minister ziet verder af van het woord. Goed afgelopen. Gistermiddag te 2 uur kwam de heer J. A. Roos, arts te Vlissin- sren, met zijn auto uit de richting Driewegen naar Temeuzen ge reden. Ter hoogte van perceel 28 in de Axelsestraat kwam op het ogenblik dat de auto naderde het 5-jarige dochtertje van de heer Van Bortel de rijweg overgelo pen. Hoewel de autobestuurder, die zeer voorzichtig reed, onmiddellijk krachtig remde, kon hij niet voor komen, dat het meisje door de auto werd gegrepen en op dej grond terecht kwam. Het meisje was direct op de been en werd door haar moeder in huis gebracht, waar de arts het meisje onderzocht en geluk kig niets kon constateren. Ook Het wetsontwerp wordt goedge keurd met 58 tegen 7 stemmen, die der C.P.N. De vervoerscijfers van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland vertonen over 1951 weer een belangrijke stijging in vergelijking met de voorgaande jaren: Passagiers: VlissingenBreskens TemeuzenHoedekenskerke KruiningenPerkpolder ZierikzeeKatse Veer KortgeneWolphaartsdijk V eereKamperland dokter De Koek die nadien het meisje onderzocht, kon de ouders geruststellen, zodat het kind er met de schrik van is afgekomen. Auto botsing. Een vrachtauto van de aanne mer De Bokx, bestuurd door C. M., wonende te Hoek, reed gister middag te half drie tijdens het sneeuwruimen ter hoogte van het postkantoor achteruit op de stil staande luxe auto van de auto verhuurinrichting v. d. Schans, waardoor deze auto aan de voor zijde licht werd beschadigd. Autobus van de dijk. Tengevolge van de gladheid van de weg geraakte de autobus van de Z.V.T.M. op de dienst Ter neuzenHulst op de weg Kuik uitAbsdale van de dijk in de sloot. Geen der inzittenden be kwam letsel. Ook de autobus be kwam geen noemenswaardige schade. Toneelavond der K.A.B. In het patronaat gaf de toneel club der plaatselijke afdeling „De Verbroedering" een geslaagde Op voorstel van de voorzitter werd bij acclamatie de heer A. van Sabben tot ere-lid benoemd. In gevoelvolle woorden dankte de heer Van Sabben voor deze on derscheiding en hij zeide steeds met genoegen, dank zij de steun en de goede samenwerking met de overige bestuursleden, het pen ningmeesterschap te hebben waargenomen. Met grote voldoe ning zal hij op deze afgelegde pe riode terugzien. Wijdlopige besprekingen had den plaats over feestelijkheden die in overleg met de winkeliers vereniging „Axel Vooruit" tijdens de Z.L.M.-dagen zullen worden georganiseerd. Eveneens zal het bestuur dili gent zijn vöor eventuele feeste lijkheden, hetzij die gehouden zul len worden op le of 2e Pinkster dag, als anderzijds. Het bestuur alleszins goed geacht. Minister Mansholt heeft te Almelo zijn bezorgdheid uitge- uitvoering. Opgevoerd werd „Bot- snrolten over de huidige situatie singen des Levens toneelspel in i i<jvir\ KaHriivon \;qd R V H Hfilct De uien-afzet in December. De weersgesteldheid is altijd van invloed op het verloop vaa de uienmarkt. Een zachte winter is voor een vlotte export niet bevorderlijk. Dit feit, maar voor al de aanvoer van Italiaanse, Li banese, Oost-Duitse en Poolse uien op de Engelse markt, werk ten er toe mee, dat de Nederland se export van uien in de maand December, tamelijk gering was. In Nederlandse exporteurs kringen was men aan het begin van het uienseizoen zeer optimis tisch. Er zijn toen prijzen tot 35 cent per kilo bij de telers besteed en een stijging tot 40 cent hing al in de lucht Met de goede verwachtingen voor de Engelse markt kwam men enigszins be drogen uit, met het gevolg, dat verliezen worden geleden. Een telersprijs van 30 cent bleek meer aan de werkelijke situatie te be antwoorden. Deze prijs wordt werd in deze carte blanche gege- Tot leden van de kascommissie ruim van uien over 1952 werden benoemd_de he- Zelfs in eigen ren M. de Feijter-But en Ph. de Neve. Hierna werd deze vlot verlopen jaarvergadering door de voorzit ter gesloten. De genoemde buitenlandse uien zorgen dat de Engelse markt voorzien blijft, land werden al Auto's: VlissingenBreskens Terneuzen(Hoedekenskerke KruiningenPerkpolder Zierikzee-Katse Veer Kortgene—Wolphaartsdijk van de Nederlandse veevoeder productie. Dank zij het feit, dat Nederland kort vóór het uitb-eken van het conflict in Korea 450.000 ton vee- voeder (voldoende voor een half jaar) extra heeft kunnen inslaan, kon tot nog toe de behoefte wor den gedekt, doch volgend jaar zullen de veeteeltbedrijven daar van niet meer kunnen p-ofite- ren. Er is voor dit jaar 800.000 ton nodig, hoewel er slechts 600.000 ton kan worden aange kocht in het buitenland. Indien 4e boeren niet alles in het werk stellen om de eigen veevoeder productie te verhogen, dan wacht ons land voor 1953 ren gevaar lijke ontwikkeling, dan zullen de toewijzingen worden verminderd en kunnen prijsstijgingen niet uitblijven, aldus minister Mans- holt. Men moet echter niet denken, zo voegde de minister hieraan toe, dat de situatie hopeloos is en hij deed de talrijke aanwezige boeren diverse methodes aan de hand, waarop zij tot productie verhoging kunnen komen. Zo wees hij bijv. on de verbouw van aardappelen (één bunder aard- dat zü N.A.T.O. Hü juicht het toe, dat de NATO versterkt wordt, omdat daardoor de wereldvrede definitief kan worden verzekerd. Mei. Klompé (KVP) meent ook, dat het gevaar van agressie ver- minderd wordt door versterking van de N.A.T.O. Zij vraagt, of overleg met de West niet geboden was geweest. Het overleg had afgesloten kunnen zijn, voor het ontwerp werd inge diend. In de toekomst moet de re gering er zich van bewust zijn, dat we met het gebiedsdeel in de West één koninkrijk vormen. Naar het oordeel van me]. Klompé hadden Griekenland en Turkije moeten zijn uitgenodigd als waarnemers bij de Besprekin gen over de nieuw te scheppen Europese defensiegemeenschap. Haar fractie zal het wetsont werp aanvaarden. De heer Schmal (C.H.t zegt, dat er hier geen sprake is van een no vum. Het is een nieuwe stap in een reeds ingeslagen richting, name Voor de zesde maal organiseert de Bond van Muziekverenigingen in Zeèuws-Vlaanderen een solis ten-concours en voor het eerst is het, dat Axel een zodanig con cours binnen hare muren krijgt en de beide plaatselijke muziek verenigingen de honneurs waar nemen. Er is veel animo voor dit eve nement in dilettantenkringen en naar het zich laat aanzien, be looft de publieke belangstelling even groot te worden, zodat de bond weer op een geslaagd con cours staat zal mogen maken, als al de voortekenen niet bedriegen. Niet minder dan 36 solisten zullen ditmaal deelnemen. (Vorig jaar in Biervliet 32). Deze zijn verdeeld over 6 afde lingen en zullen uitkomen als volgt: 3de afd. 3 solisten; 2de afd. 10 solisten; 1ste afd. 7 solisten; afd. uitmuntendheid 4 solisten; ere-afd. 10 solisten; vaandel-afd. solisten. Zoals te begrijpen is, zijn de verwachtingen weer hoog ge spannen. De organisatoren heb ben de beschikking over een voor dit doel bij uitstek geschikt ge bouw, n.l. het „Gezellenhuis" aan de Walstraat. Muzikale experts verzekeren, dat dit gebouw aan hoge eisen van acoustiek voldoet. Bovendien biedt het een ruime gelegenheid voor hen die de pres taties der solisten komen beluis teren; want het gebouw heeft de beschikking over een kleine drie honderd zitplaatsen. Evenals de solisten zullen ze a.s. Zaterdag tenminste als het weer dienende is naar Axel komen en met stijgende belang stelling de solisten volgen. Het is n.l. bij een solisten-con cours zo, dat de laagste afdelin gen het eerst voor het voetlicht treden en naarmate het program ma vordert, worden de prestaties steeds zwaarder en zal ook de critische maatstaf met temeer strengheid worden aangelegd. Aangezien hier en daar de me ning heerst, dat een solisten concours minder interessant zou zijn dan een korpsconcours, kun nen wij, gezien de ervaring, ver zekeren, dat dit een verkeerde opvatting is. Telkenmale vielen juist op de solistenconcoursen emotionele momenten te beleven. Het zijn vooral de individuele prestaties, die voor het oor van de gemiddelde lichter zijn te be luisteren. De deelnemende solisten zijn over de verschillende plaatsen als volgt verdeeld: Axel 8; Terneuzen 2; Biervliet 5; Clinge 5; IJzendijke 1; Hoek 4; Breskens 1; Zuidzande 1; Hulst 3; Lamswaarde 3; Stoppeldijk 2; Sas van Gent 1. drie bedrijven, van B. v. d. Holst. Ondanks het gure winterweer was de zaal geheel gevuld. De nog jonge toneelclub vertolkte het stuk zeer goed en een woord van lof voor de spelers is hier op zijn plaats. Ook de aankleding van het toneel was mooi. De fir ma Morres uit Hulst had hier voor gratis meubelen beschik baar gesteld. Jaarvergadering V. V. V. Gisteravond had in hotel „Het Gulden Vlies" onder presidium van de heer Jos. van Damme de jaarvergadering plaats van V.V.V. De voorzitter, de heer A. van Maale, moest wegens ongesteld heid verstek laten gaan. Tengevolge van de slechte weersomstandigheden was de op- Komst der leden slechts matig te noemen. In zijn openingswoord sprak de heer Van Damme de hoop uit, dat 1952 voor üe leden een jaar van vooruitgang en bloei mocht worden. Na vaststelling der notulen gaf de secretaris de heer A. P. Essel- brugge een jaaroverzicht van aardappelen een 1951, waarin in het bijzonder werd appels levert 2 ma stilgestaan bii de herdenking van Voor de liefhebbers van dilet- tantenmuziek zal er a.s. Zaterdag te Axel een middag van onderling kunstgenot te beleven vallen, die maar zelden voorkomt. Het Axelse gemeentebestuur heeft een fraaie zilveren lauwer krans uitgeloofd voor hem (of haar) die het hoogste puntental krijgt toegekend. De Axelse verenigingen bleven niet achter en schonken even eens een keur van fraaie prijzen, terwijl het Axelse lid van Ged. Staten, de heer C. Hamelink, bij vernieuwing blijk gaf van zijn belangstelling voor het culturele leven in onze plaats en in geheel Zeeuws-Vlaanderen. Deze geste wordt door de bond dan ook op hoge prijs gesteld. Hopen wij, dat alle omstandig heden ertoe bijdragen, dat het Zaterdag weer een goed concours wordt. SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène verdrijft de sner- >ende pijn. voedingswaarde op als één hun- der haver), op de teelt van zo veel mogelijk hakvruchten, het scheuren van onrendabel gras land, waarvan Nederland onge veer 200.000 ha telt. Door dras tische maatregelen zou de vee- voedrr productie met niet minder dan 50 kunnen stijeen, aldus de minister. Dan zou Nederland dat momenteel gemiddeld 900.000 ton veevoeder moet invoeren, nog slechts 4 500.000 ton behoe ven te importeren. Dan zouden wij gekomen z'in od de basis van de Deense landbouw en eerst dan zou de boer kunnen snrekrn van een werkelijke bestaanszeker heid. De boer in de eerste olaats, Mdus de minister, mo<-t zich over maatregelen tot verhoging van de veevoedernroduct'e beraden, zich in verbinding stellen met een landbouwconsulent en in de tweede plaats heeft de overheid in deze een taak. De minister wees op onderzoek, voorlichting en onderwijs. Voo-ts merkte hii nog od, dat wellicht over 5 k 6 jaar de gehele Nederlandse vee stapel t.b c.-vrij zal zijn. Toen hij dit mededeelde, bracht h'i met nadruk onder de aandacht de "rote medewerking, welke bij de t.b.c.-vrijmaking van het vee wordt overwonnen van de zijde der boeren. D^ze betalen hier. voor niet minder dan 50.000.000 gulden. De kwaliteit van onze melk noemde de minister ..niet best' Door samenwerking tussen par tijen en coöneraties zou er in dit opzicht veel te verbeteren ziin. Hij verwachtte over enkele maanden overeenstemming tus sen partijen, hetgeen de minis ter van veel b°lang noemde, daar z.i. on de melk onze belang- rükste industrie steunt. bel»"«r- riiker nog dan b.v. de textiel- indusrtei. stilgestaan bij de herdenking het zilveren jubileum der vereni ging, dat tevens een jubileum was voor de leden van het dage lijks bestuur. Verder werd her dacht de grootse huldiging op de receptie en feestavond, waar o.a. plaats vond de aanbieding van een fraaie vlag door het gemeen tebestuur. De overtalrijke geluk wensen en stoffelijke blijken van belangstelling waren een stimu lans om op de ingeslagen weg voort te gaan. Wat eendrachtige samenwer king vermag tot stand te brengen heelt de in overleg met de winke liersvereniging ,,Axel Vooruit" in de vacantietijd georganiseerde feestweek bewezen. Het waren mooie dagen die veel bezoekers naar Axei deden komen, terwijl de aangeboden concerten zeer veel belangstelling trokken. Spe ciaal was dit het geval bij het op treden van „The Kings Own Hu sars". Verder reilde en zeilde alles op de gewone wijze en steunde V.V.V. in een of andere vorm tal van andere festiviteiten. Dit alles kostte heel wat meer dan het de vereniging opleverde en zo boek te de penningmeester, de heer A van Sabben, die na de secretaris aan het woord kwam, een nade lig saldo van 623. Niettemin wekten zowel de se cretaris als de penningmeester aan net slot van hun beschouwin gen op om, al was het succes dan ook niet altijd even groot, op de ingeslagen weg voort te gaan. Bij de daarop volgende be stuursverkiezing werden de heren A. van Maale en F. C. Schauwaert herkozen. De heer A. van Sabben stelde zich na 26 jaren lang het penning meesterschap te hebben waarge nomen, niet meer beschikbaar en in diens plaats werd tot bestuurs lid gekozen de heer M. IJsebaert. Duiv enten toonstelling. De duivenmaatschappij „De Verwachting" hield in haar club gebouw een duivententoonstelling én keuring. De duiven werden gekeurd door de heer R. v. d. Veke uit Zaamslag. De uitslag was als volgt: Jonge duivinnen. Ingebracht 23 stuks. 1. P. Deij, met diploma; 2. C. Heynsdijk3. C. van Acker; 4. J. Linthout; 5. M. Dieleman. Jonge doffers. Ingebracht 23 stuks. 1. J. Vinke; 2. Jos. Seys; 3. C. Heynsdyk; 4. P. Vasseur; 5. Jan Burgge. Oude duivinnen. Ingebracht 20 stuks. 1. J. Seys, met diploma; 2. W, Herman; 3. C. Heynsdijk; 4. P. Vasseur; 5. P. Deij. Oude doffers. Ingebracht 31 stuks. 1. A. Brevet, met diploma; C. van Acker; 3. J. Vasseur; 4. D. Dieleman; 5. P. Deij. De mooiste duif van de ten toonstelling behaalde A. Brevet met een blauwe doffer. De prijzen waren gratis ter hé- schikking gesteld door nering doenden en belangstellenden. De vereniging kon een mooi batig saldo boeken. Poolse uien ingevoerd. De bin nenlandse afzet was bevredigend. Mocht de thans ingetreden pe riode van kouder weer in geheel Europa aanhouden, dan zai mo gelijk tegen het einde van Febru ari de prijs wat oplopen. In totaal werden in de maand Dec. 1951 verzonden: 10.528.454 kg uien, gespecificeerd als volgt: Engeland 4.498.545 kg, Duits land 2.973.321 kg, België 1.348.999 kg, Ierland 606.115 kg, West- Indië 490.950 kg, Finland 300.375 kg, Engels leger in Duitsland 200799 kg, Afrika 83.450 kg, Zwitserland 10.000 kg, Luxem burg 10.000 kg, Nieuw-Gulnea 4250 kg, Noorwegen 1650 kg. Totaal geëxporteerd in het sei zoen 1951-1952 tot en met de maand December 57.793.720 kg. Toneeluitvoering. Zaterdag- en Maandagavond gaf de toneelvereniging „Thalia" in 't gemeentelijk ontspanningslokaal een uitvoering waarin werd opge voerd het bekende toneelstuk „Op Hoop van Zegen", met welk stuk zij deel zal nemen aan het West Zeeuws-Vlaams toneelconcours- Beide avonden was de zaal to taal uitverkocht. In zijn openingswoord heette de voorzitter de heer Wagenaar al len hartelijk welkom en in het bijzonder mevr. Van den Broecke- de Man, burgemeester Eeckhout en het voltallig gemeentebestuur Zoals men weet heeft „Thalia" bij het jaarlijks West Zeeuws Vlaams toneelconcours reeds 2x achtereen de wisselbeker in de wacht gesleept en zij hoopt thans dit jaar in het definitief bezit er van te komen. Vismijn. In de week van 20 27 Januari zijn aan de vismijn alhier aange voerd: 3059 kg exportgamalen ƒ3,09—ƒ1,16; 118678 kg ijle ha ring 42—22 ct; 12831 kg sardijn 52—22 ct; 103 kg wijting 61—30 ct; 287 kg bot 88—42 ct; 366 kg scharren 86—51 ct; 131 kg rog 4336 ct; 6 kg kabeljauw 77 ct en 2 kg tong 1,39. Geslaagd. Onze dorpsgenoot, de heer R. Calon, slaagde bij het te Middel burg afgenomen examen voor het practijk-diploma boekhouden. Oprichting Vrouwenvereniging. Op een bijeenkomst van enige vrouwen der Ned. Herv. gemeen te werd besloten een vrouwen vereniging op te richten. Het doel dezer vereniging is om het kerkelijk leven in de gemeente te bevorderen. Zo zullen op deze bijeenkomsten, welke ééns in de maand plaats vinden, van tijd tot tijd onderwerpen betreffende het gezinsleven worden behandeld. Ook zal men zich bezighouden met het vervaardigen van hand werken. In een eerstvolgende vergadering zal een definitief be stuur worden gekozen. Teerdag duivensociëteit. In het clublokaal bij de heer P. Vonk hield de duivensociëteit „Met moed vooruit" haar jaar lijkse teerdag. In een gezellige stemming werd de avond door gebracht. door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 73) Nadruk verboden. Paula ging op de treeplank zit ten en Bob in liet warme zand. De oude verdween even en kwam uit de wagen met een lege zeep kist. Na een vergeefse poging om Bob over te halen er op plaats te nemen deed hij het zelf. „U hebt een mooie woning ge kozen", zei Bob. „Woning, jongen? De oude be keek de tramwagen met critische blik. „Woning, jongen? Ik heb al dertig jaar geen woning gehad Een tijdelijk onderdak, zou je kunnen zeggen-" Bent u hier al lang?" vroeg Bob. „Drie, vier dagen. De rheuma- tiek heeft me geplaagd. Maar morgen ga ik verder." „Waarheen?" „Wel verder, naar ginds." „W7aar is dat precies?" lachte Bob. „Waar het altijd geweest is. Daarginds Ergens anders heen." „U zoekt dus?" „Ik zoek. Dat is liet. Daarginds ga ik ook zoeken." Zijn vermoeide oude ogen richtten zich op de bergen. Wat verwacht u te vinden?" vroeg Paula. „Eens heb ileen koperader ge vonden, juffer". zei Cherry. .Maar ze is me afgenomen. Toch zoek ik nog. „Bent u al lang in de woes tijn?" vroeg Bob. „Twintig, vijf en twintig jaar. In de ene woestijn of in de an dere." „En daarvóór?" „Grond onderzcCht in Austra lië veedrijver geweest in Zuid- Wales. Toen heb ik gewerkt in de stookplaats op mailboten." „Geboren in Australië?" vroeg Bob- „Wie ik?" Cherry schudde het hcofd. „Geboren in Zuid- Afrika van Engelse afkomst. Heel de Congo en Zambesi door geweest heel Brits Centraal Afrika." „Hoe ging u zo naar Australië?" vroeg Bob. „Ooh, jongen, dat weet ik niet. Ik v/as aan het vrijbuiten langs het vasteland van Zuid-Amerika en toen raakte ik in een Mexi caanse veldtocht. Het was, of ik moest naar Australië in ieder geval, ili ging. Het was ook daar ginds en ik ging," Bob schudde het hoofd. „U moet heel wat gezien hebben." „Dat heb ik, jongen. Een dok ter' zei onlangs tegen me: je hebt een bril nodig. Waarom zeg ik. Ik -heb Mies gezien en toen ging ik weg." j Hij zweeg. Bob wist met goed, hoe hij zijn zaak zou aanvatten- Hij v/enste. dat Chan bij hem was. Maar zijn plicht lag voor hem. „Uehu bent hier al een dag of vier, zegt u?" „Ja, ongeveer." „Weet u nog, waar u de vorige Woensdagavond geweest bent?" De ogen van de oude keken Bob scherp aan. „En wat zou dat?" „Ik wou alleen maar zeggen als u het soms niet meer weet, dat ik uw geheugen kan opfris sen. U was op de ranch van Madden, daarginds, bij Eldo rado." Langzaam nam Cherry zijn slappe hoed af. Met kromme knokige vingers haalde hij een tandenstoker uit de band, en stak hem uitdagend in zijn mond. „Misschien wel. En wat zou dat?" „Ik wou weieens met u praten over die avond." Cherry nam hein nauwkeurig op. „U bent een nieuwe voor me' zei hij. „En ik daoht, dat ik al de lui van de politie ten Westen van het Rotsgebergte kende." „Dus u geeft toe, dat er op Madden's ranch wat is gebeurd, waar de politie meer van wil weten?" „Ik geef niets toe", zei de oude- 'jj kunt inlichtingen geven be treffende verleden Woensdag avond op de ranch", drong Bob aan. „Waardevolle inlichtingen, die ik moet hebben." „Niets te zeggen", antwoordde Cherry koppig. Bob veranderde van taktiek. „Wat had u op de ranch van Madden te maken?" Cherry rolde de tandenstoker heen en weer in zijn mond. „Niets. II: liep er even aan. Ik had lang door de woestijn ge zworven, en nu en dan ging ik wel eens naar Madden. Ik en de oude huisbewaarder, Louie Wong, waren vrienden. Als ik kwam gaf hij me wat te eten en een slaapplaats in de schuur. Ik hield hem v/at gezelschap. Hij was eenzaam op de ranch hij was maar een Chinees, maar net zo goed eenzaam als een blanke." (Wordt vervolgd-) Hengsten- en Premiekeuring. De Koninklijke vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" heeft Dinsdagmorgen te Oostburg de West Zeeuws-Vlaamse hengsten- keuring met premiekeuring ge houden. Voor deze keuring wa ren 29 paarden ingeschreven. Slechts enkele nummers ver schenen niet op het appèL On danks de slechte toestand van de wegen door de sneeuwval van de laatste dagen, was de belangstel ling zeer goed te noemen, van heinde en ver, ook van buiten de provincie, was er belangstelling. Onder de belangstellenden merk ten wij o.m. op Jhr. J. van Vre- denburch te Kapellen (Belg.), alg. voorzitter, de heer L. A. Bom, alg. secretaris der verent- ging- De jury bestond uit de heren W. J. L. de Groof te Kruiningen, Henry Boonen te Neer en AnL de SchutterKoenraadt te Hei ningen. Hier volgen de uitslagen: Goedgekeurd werden: Carlo van Zeedijk 164925, eig. A. J. v. d. MeulenBecu te IJzen dijke; Udo d'Amice 163564, eig. A. J. E. Temmerman te Hoofd plaat; Patriote 167390, eig. Stal len de Dobbelaere te IJzendijke; Burus van Aardenburg 166063, eig Mare. d'Hoore te Sluis en L. J. M. Blondeel te Aardenburg; Brillant van Zeedijk 164924, eig. A. J. v. d. Meulen—Becu te Uzen- dijke; Nico v. Kasteelhof 163137, eig. Mare. d'Hoore te Sluis; Eg- Ion van Bakkersdam 166015, eig. A J. v. d. MeulenBecu te IJzen dijke en G. J. v. d. Vijver te Wa terlandkerkje; Jan van Water gang 158536, eig. C. N. den Ha mer te Schoondijke; Gladon 155226, eig. L. J. M. Blondeel te Aardenburg en Cam.. Ramme- laere te Heille-Sluis; Wilfried K 2320, eig. A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat; Paul van Nico 152484, eig. Mare. d'Hoore te Sluis; Moustic van Urbdln K 2294, eig. C. N. den Hamer te Schoondijke en Gerrit van Hal te St. Kruis; Marquis K 2303, eig. Corn van Hoeve en A. J. Satomé- Verhage te Groede. Opgenomen in het keursfaun- boek werden: Nico van IJsselsteijn K 2341, eig. Mare. d'Hoore te Sluis en J. C. J. v. d. Velde te Kamperland; Jaap van 't Paviljoen K 2342, eig. G. Modde te Oostburg; Nico van het Zwartewater K 2343, elg- Marc. d' Hoore te Sluis, R. J. de Milliano te Oostburg en J. C. J. v d. Velde te Kamperland; Jaap van Beek K 2344, eig. Joh. de Feijter Johzn te Schoondijke; David van de Louisa K 2345, eig. A. J. E. Temmerman te Hoofd plaat. Goedgekeurd voor 4 jaar werd: Brillant van Nico K 2282, eig. A. J. v. d. Meulen—Becu te Uzen- dijke.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2