Vreest Amerika Azië? nieuwe agressie in Uit de Provincie Hjvzjws dit schtifucf* AGENDA WAARSCHUWING AAN RUSLAND OVERSTROMINGEN IN DE VERENIGDE STATEN PRIJZEN VROEGER EN NU De Chinese papegaai Zweedse radiocaroussel bijra t» goed BRESKENS Iets over melksanering GRAAUW. KLOOSTERZANDE. RETRANCHEMENT. GROEDE. GOES. HOEK SLUISKIL. MIDDELBURG. NIEUWVLIET. Geruisloos PHILIPPINE. ZAAMSLAG. De politieke commissie behan delde r.laandag een door de Chi nese nationalistische delegatie ingediende resolutie, waarin de Sowjet-Unie wordt beschuldigd van schending van het in 1945 ge sloten Chinees-Russische vriend- schaps- en bondgenootschapsver drag, hetgeen volgens de indie ners gepaard is gegaan met het onrechtmatig onttrekken van ge bied aan de wettige Chinese re gering. E'e Sowjet-Russische delegatie had verklaard dat de Verenigde Staten Chinees-nationalistische troepen van Formosa naar West- Birma overbrengen, hetgeen zou dienen als voorbereiding voor een inval in het communistische Chi na. Ook had minister Wysjinsky in de algemene vergadering ver klaard dat de Verenigde Staten „voornemens zijn Chinees-natio nalistische troepen aan de grens van Thailand, Birma, Vietnam en de Zuid-Chinese provincie Joenan te handhaven met het doel nieuwe agressieve daden jegens de Chinese volksrepubliek voor te bereiden". De Sowjet- Unie, die de regering-Tsjiang- Kai-Sjek niet meer erkent, heeft aangevoerd dat dit verdrag in 1950 op wettige wijze door de Chinese communistische rege ring is opgezegd. De Amerikaanse vertegenwoor diger John Sherman Cooper ver klaarde hieromtrent dat „De Russische beweringen volkomen vals en ongegrond zijn", waar aan hij toevoegde: „Ik ben er zeker van dat de regeringen van alle vredelievende staten de be zorgdheid van de Amerikaanse autoriteiten zullen delen over de bedreiging met nieuwe commu- nistisohe aanvallen in Azië, wel ke latent aanwezig is in de op 3 Januari door de Sowjet-Russi- sche vertegenwoordiger afgeleg de verklaring. Ik moet in op dracht van mijn regering verkla ren dat elke communistische ag ressie in Zuid-Oost-Azië een ern stige zaak zou zijn, welke de grootst mogelijke aandacht der Verenigde Staten zou behoeven". Cooper beval aanneming van de Chinees-nationalistische reso lutie aan. De Britse vertegenwoordiger Selwyn Lloye hechtte geen ge loof aan Wysjinsky's beschuldi gingen, die hij betreurde, omdat zij z.i. de spanning in het Verre Oosten verhoogden. „Ik hoop ten zeerste", aldus Lloyd, „dat de Russische beschuldigingen niet betekenen dat de Sowjet-Unie de Chinese communistische autori teiten heeft overgehaald zich in het Verre Oosten in nieuwe ag ressieve avonturen te storten. Zou dit echter wel het geval zijn, dan onderschrijft de Britse dele gatie de zo juist door de Ameri kaanse afgevaardigde afgelegde verklaring". Omtrent de resolutie zelf zeide Lloyd dat „het Britse standpunt 'niet geheel met het Amerikaanse overeenkomt", waaraan hij toe- De Zweedse radio heeft al de zelfde opvatting van haar taak op Zaterdagavond als de Neder landse: „Amuseer de mensen". En ze doet dat blijkbaar zo goed dat, althans volgens de medede- voegde dat het later in het debat zou worden uiteengezet- De Franse afgevaardgide La- coste meende, dat de Chinees- nationalistische resolutie „niet geheel oprecht is". De Franse delegatie zou zich daarom van stemming onthouden. De afgevaardigde der Oekraine was van mening, dat ..het Chi nees-Russische verdrag van 1945 een natuurlijke dood is gestor ven", zodat z.i. de Chinees-natio nalistische resolutie „bespotte lijk" was. De Poolse vertegenwoordiger Katz-Suchy sloot HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Op naar Broadway". HOEK: Wed. Nieuwelink, 5 uur: Lezing met lichtbeelden over de landbouw in Amerika. MORGEN TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Op naar Broadway". De Ohio en haar zijrivieren zijn buiten haar oevers getreden en ac.-ouuy zich bij zijn bedreigen steden in de staten Oekrainse collega aan. Hij vond Ohio en West-Virgima. Duizenden het „beneden de waardigheid der Verenigde Naties klachten van een niet-bestaande regering te bespreken". Katz-Suchy betreur de het, dat „de politieke rol van Groot-Erittannië is verlaagd tot het slaafs herhalen van Ameri kaanse verklaringen", hetgeen echter volgens hem te verwach ten was na „Churchills bezoek aan Berohtesgaden pardon, ik bedoel Washington". mensen proberen hoger gelegen terrein te bereiken. Tenminste 3 personen zijn om het leven ge komen. Het Wheeling-eiland, een deel van de stad van dezelfde naam in West-Virginia, is het ergste ge troffen. Men heeft een begin ge maakt met de gedeeltelijke eva cuatie van de tienduizend inwo ners. Vele plaatsen in het betrok ken gebied zijn reeds geïsoleerd. Jaarvergadering duivenver. „Nog Sneller". In het café van de heer Pleijte hield de duivenvereniging „Nog Sneller" haar jaarvergadering. De opkomst was goed. De voorzitter de heer A. Ver meulen, heette allen hartelijk welkom. Uit het verslag van de kascom- missie bleek dat alles in orde was. De aftredende bestuurs leden, de heren Jac. Wisse en H- Oosterling, werden met grote meerderheid herkozen, terwijl in de vacatures van de heren P. Morel en Joh. Pleijte, die niet meer in aanmerking wensten te komen, werden gekozen de heren Iz. de Jonge en C. den Hertog. Hierna richtte de voorzitter een speciaal woord tot de heer J. Pleijte, die sinds de oprichting steeds een werkzaam aandeel in de vereniging heeft gehad en nu wegens vergevorderde leeftijd heeft bedankt. Ruim 40 jaar heeft hij zich van zijn taak gekweten. Het scheidende bestuurslid werd een fraai uurwerk aangeboden, Over de melksanering kun je veel schrijven. Het is jammer dat voor. en tegenstanders mees tal langs elkaar heen praten. Maar dat komt meer voor. Een paar punten zijn nog niet aangeroerd en daar mag m.i. de aandacht wel op worden geves tigd. Iemand kan vóór die sanering zijn, maar terugschrikken voor de uitwassen. Het moet volgens insiders de vorige week gebeurd zijn, dat een bakker te kennen gaf, dat hij zijn oude melkboer wilde houden. Deze was een goede klant van ■de bakker en de broodleveran cier gunde hem omgekeerd de klandizie. Maar dat pakte anders uit. De begunstigde melkboer wilde niet begunstigd worden en bracht de bakker aan het ver stand, dat deze melk had te ne men van de gesaneerde melkboer anders moest de begunstigde geen brood meer van de bakker hebben. Zo luidt het verhaal, dat van meerdere kanten bevestigd werd. V Als het waar is, wordt het toch min of meer bedenkelijk. Dan lijkt het toch wel wat op „tirannie" en de veelbesproken „democratie" staat hier ook buiten. Met dwang zullen de melkslij- ters niets bereiken. Hun sanering moet langzaam doorwerken en de mensen moeten er even aan wennen. Maar zet het publiek geen pin op de neus, want dan wordt het meegaandste mens balsturig. Net als sommige gemeentera den tegenover het bouw- en wo ningtoezicht. Die dienst is om zo te zeggen ook gesaneerd maar de gemeenten hebben in sommige zaken niets te zeggen over de besteding van gelden, die toch van de gemeenten afkomstig zijn. En de waterleiding! Velen die Men spreekt dan wel over „die goeje ouwe tijd". We willen het daarom eens hebben over de prijzen van de voornaamste le vensbehoeften in het jaar 1819, een tijd dus teen ons land een zestal jaren vrij was van de be zetting door een vreemde mo gendheid, Frankrijk. Ook nu, in 1952 is het juk van de bezetters reeds 7 jaa.r van onze schouders. In dit opzicht is er weinig onderscheid tussen 1819 en 1952, maar hoe verschil len de prijzen! Wed. J. de Koning-Vermeulen herdenkt haar eeuwfeest. Het was jammer, dat de weers omstandigheden van dien aard waren, dat zij aan de met zoveel medewerking en medeleven sa mengestelde feestelijkheden ter gelegenheid van de herdenking van de 100ste verjaardag van Do- ca de Koning-Vermeulen afbreuk moesten doen. Het dorp was feestelijk versierd en van vrijwel alle woningen woei de Nederlandse driekleur. Voorafgegaan door bruidjes werd de jarige met haar naaste familie per auto van huis gehaald en naar de R.K. kerk gereden, waar om 10 uur door pastoor Sie- beling onder grote belangstelling een plechtige Mis werd opgedra gen. Na afloop hiervan verenigden zich allen in het patronaatsge bouw waar een receptie plaats vond, die zeer druk was bezocht. Des middags te 2 uur stelde de stoet zich, terwijl de sneeuwvlok ken neerdaalden, opnieuw op en voorafgegaan door de fanfare van Nieuw Namen werd een wande- terwijl hem dank. werd gebracht jjng (j00r het versierde dorp ge- vroeger voorstander van de wa terleiding'waren en een twintig iaar geleden niet wilden tekenen lingen van de Stockholmse cor- de bekende anti-adressen, respondent van NTB, „practisch bebben met je^e ogen de macht het gehele Zweedse volk", op Zaterdagavond bij de huiselijke haard en de radio zit om te luis teren naar „De Caroussel", zoals het programma daar heet. Het is zelfs zo erg, dat de Zweedse bioscoopbond bezig is een pro test op te stellen tegen het feit dat „De Caroussel" zo vaak nog na de vastgestelde tijd door blijft draaien. Een daling van het bioscoopbezoek op Zaterdag avond met bijna zeventig pro cent is voor de bioscoopeigenaren dan ook niet zo prettig. Zelfs het parlement ondervindt de invloed van het bonte radio programma. De Zweedse rijks kas heeft tot nu toe ook des Zate-dagsavonds vergaderd, onaar dank zij „De Caroussel" is dat nu vooreerst afgelopen. Van de driehonderd rijksdagleden kwamen laatstleden Zaterdag maar acht tweede- en tien eerste kamerleden opdagen en die klaagden ook nog steen en been dat ze nu de radio niet konden ha-en. De laatste stunt van „De Ca roussel" is dat men een pasge trouwd paartje, dat een radio prijsvraag heeft gewonnen, bij wijze van „beloning" heeft opge dragen om gedurende een week, inplaats van in het eigen moder ne huisje, te gaan wonen in een negentiende eeuwse soldatenka- kamer in het Stockholmse mu seum „Skansen". Hij moet zijn baard laten staan en in een vo rig eeuws soldatenpak van en naar zijn werk gaan, zonder van tram, bus of ander modern ver voermiddel gebruik te maken, zij moet zelf koren malen en brood bakken in een ouderwetse stenen oven. Ze moeten slapen In een bed, dat een halye meter tekort ■is en kranten, telefoon en zelfs radio moeten ze ontberen. Maar aanstaande Zaterdag mo gen ze voor de microfoon komen vertellen hoe het ze is bevallen. zien groeien van de N.V., welke almachtig is en raadleden, die critiek durven uitoefenen, als on deskundig bestempelt. Uitwassen zijn gevaarlijk in n vrij land en laat de melkboeren daar rekening mee houden. Laat men het voorlopig kalm aan doen en vooral tactisch, dan is een commissie van een paar on bekende dames ook niet nodig. Tien tegen één dat die dames bij eventuele moeilijkheden zich geen oordeel kunnen vormen wegens onbekendheid met de olaatselijke omstandigheden. Nee, veel begrip voor dat da mescomité hebben we bij de man in de straat nog niet ont moet. Verschillende melkboeren zien hun sanering zelf blijkbaar ook maar somber in. Waarom zouden ze andes op de laatste dag aan hun oude klanten gevraagd heb ben, of ze weer terug mogen ko men, als het met sanering eens mis mocht lopen? Met dank voor de plaatsing. 'N MATIG VOORSTANDER. (Bij de redactie, die uit den aard der zaak geen partij kiest in de ingezonden stukken-schrij verij, zijn enige adhaesie-betui- gingen binnengekomen met de stukken van „de verbolgen huis vader" met verzoek die aan de huisvader te willen doorgeven, hetgeen inmiddels is geschied.) Red. Uit oude documenten, hande lende over het armhuis te Ter- neuzen, gevestigd aan de Arse naalstraat in het tegenwoordige winkelpand van de firma Yse- baert, merkten we op, dat voor het onderhoud van de plm. 15 bewoners een bedrag nodig was van 893. De rekening en verantwoor ding hiervan was als volgt ge specificeerd: Aardappelen 100brood 225- een halve zak erwten (groen) 5; 200 stuks kool 10; gort en rijst 12; spek, boter en kaas 223: zout 12; azijn 10; lampolie f 28; zeep 18; brand hout en turf 60onderhoud huis 100tractement vader en moeder 40. De prijzen voor aardappelen en brood spreken een duidelijke taalEn waar haalt men tegen woordig 35 kg erwten (groen) voor 5. Oo-k de witte kolen waren een koopje: 0,05 per stuk. Rijst was voor die tijd een duur artikel en werd weinig opgediend. Wanneer We bedenken, dat een kilo boter tegenwoordig 5 kost en er voor 15 man toch ze ker 1 kg per dag nodig is, dan leert een eenvoudige rekensom ons, dat voor de boter tegen woordig genoteerd zou staan: boter 1825: Zie daartegenover in 1819: spek, boter en kaas 223. Wat wilt u nog meer! Voor verlichting met lamp olie betaalde men 28. Doe het daar tegenwoordig eens voor. Men vraagt zich haast, of er vóór de Franse tijd wel prijzen bestonden? Men zou in ieder geval het idee krijgen, dat de verschillen de artikelen tegen voor niemen dal uit de winkel konden wor den gehaald. voor het werk dat hij in het be lang van de vereniging heeft ge daan. Besloten werd hem tot ere lid te benoemen. De heer Pleijte dankte zichtbaar ontroerd voor deze huldiging. Verder werden benoemd in de kascommissie de heren M. Faas, P. Diericks en M. Visser. Evenals het vorige jaar werd de contributie vastgesteld voor nieuwe leden op 2,50 en voor oude leden op 1,50. Enige leden verzochten de con- stateurhuur te verlagen tot 10,-. Het bestuur stelde 12,50 voor. Het bestuursvoorstel werd ver worpen met 28 tegen 24 stemmen. Vervolgens werd nog gespro ken over het niet lossen der dui ven op Zondag en de medewer king gevraagd van de leden in zake het ophokverbod. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt- Besloten werd als voorheen de kermis- vlucht te handhaven inplaats van een verenigingsvlucht. Op 20 April wordt de eerste vlucht gehouden. Inde na afloop gehouden be stuursvergadering werd de heer H. Oosterling tot penningmeester gekozen. De C.J.M V. uit Terneuzen kan op een prachtavond terugzien. Na afloop sprak de heer Oos terling een slotwoord. Prijskaart ing. Zaterdagavond werd in het café bij de Wed. Nieuwelink een prijskaarting gehouden, waaraan werd deelgenomen door 28 spe lers. De uitslag was: 1. A. de Pooter; 2. A. Verhelst; 3. P. de Bakker. Been gebroken. Door de gladheid van de weg, veroorzaakt door de zware sneeuwval, kwam de heer Fl. Verdurmen uit de Cloosterstraat Zondag zodanig te vallen, dat hij een been brak. Kerkgangers, die inmiddels me dische hulp inriepen, droegen de Natuurschoon verdwijnt. Met weemoed in het hart moe ten we toezien, dat het mooiste piekje natuurschoon, dat onze gemeente bezat, gaat verdwij nen. We bedoelen een gedeelte van de oude wallen en de grote gracht, welke het eigendom zijn van de heer G. Taeunan. De n ge wal zal in de gracht worden ge voerd. Wie onzer heeft niet de pracht aanschouwd van ai de treurwilgen met hun in het water alhangende takken, waarin 's zo mers de reigers kwamen neste len? We hopen, dat met al dat egaliseren van de laatste tijd niet alle schoonheid moet verdwijnen. Jaarvergadering van „Ons Genoegen". Zaterdagavond hield de mu ziekvereniging „Ons Genoegen" haar jaarvergadering, die on danks het minder gunstige weer goed bezocht was. Voorzitter Almekinders memo reerde het overlijden van het erelid Jac. de Koene, die dertig Beiangenbord Vlaanderen. Oost Zeeuws- maakt om bij het patronaatsge bouw te eindigen, waar de offi ciële huldiging van de oudste in woonster van Zeeuws-Vlaande- ren, omringd door niet minder dan 80 familieleden, plaats vond. Hier werd het woord gevoerd door burgemeester F. J. Schlüter, pastoor Siebeling en de heer E. J. Poppe als voorzitter van het feestcomité, die aan de 100-jari ge als geschenk van de bevolking een fraaie zetel aanboord. Talloos velen kwamen Doca ge lukwensen en het was haar aan te zien, dat zij genoot van de zo spontane hartelijkheid der bevol king, die zij vrijwel geheel had zien opgroeien van kind tot vol wassene, want zij kent vrijwel al len vrij goed ondanks haar hoge leeftijd. Met opgewektheid nam zij de haar aangeboden geschen ken in ontvangst Omstreeks 5 uur keerde zij van het patronaatsgebouw naar haar woning terug, waar zij kon uit rusten van de vermoeienissen van deze voor haar toch wel è.1 te drukke dag. Tot laat in de avond heerste er in de fraai verlichte gemeente een ongewone drukte Vergadering varkensvereniging In het café van de heer Jac. Blaakman te Slijkplaat werd een vergadering gehouden van de varkensvereniging „Hoofdplaat" voor de afdeling Slijkplaat en Nommer Eén. Deze vergadering werd belegd aldus de voorzitter C. van Acker, om ook de leden van deze beide gehuchten in cje gelegenheid te stellen iets meer van het doel der vereniging bij te brengen, daar de vergadering te Hoofdplaat in de regel door deze leden slecht worden bezocht, daar de afstand te groot is. De heer C. Peijcke vroeg o.a- of het niet mogelijk was het inspui ten van varkens verplicht te stellen en de kpsten eventueel in de contributie te verrekenen, doch de voorzitter merkte op dat hierin een ieder vrij moét wor den gelaten, omdat en velen tegen het inspuiten zijn. De meeste leden stemden hier mee in. Volgend jaar zal weder om een vergadering voor deze wijken worden belegd. Oudste inwoner overleden. In de ouderdom van 98 jaar en 4 maanden is te Groede overle den de heer P. Corr.elis. Hij was de oudste inwoner der gemeente. Hengsten premiekeuring. De afdeling Zeeland van de Koninklijke vereniging ,.Het Ne- derlandsche Trekpaard" deelt mede, dat de jaarlijkse centrale hengstenpremiekeuring zal wor den gehouden op Donderdag 14 Februari 1952 te 10.30 op de Gro te Markt te Goes. Toneelavond. Zaterdagavond had op de Ge hoorzaal een toneeluitvoering plaats door de C.J.M.V. uit Ter- neuzen, onder regie van de heer F. Leroux. De heer W. Ooster ling opende deze avor.d met een welkomstwoord en gaf hierna het woord aan de bezoekers. Een schitterend omgebouwd toneel vol bloemen gaf direct de verwachting, dat hier iets bijzon ders zou worden opgevoerd- Het door de auteur Mr. J. H. Penning geschreven toneelstuk „De Zon daar" werd door allen goed op gevoerd. Zonder een der mede spelenden iets te kort te doen. moeten we toch even de aan dacht vestigen op het spel van de heer F. Leroux, die de hoofdrol uitstekend beheerst en wiens kalm spel een ieder in spanning lield. E-chter zullen velen zich afvragen, waarom in dit stuk geen oplossing is gevonden. uiscne iiuip inliepen, uc jaar achtereen zijn beste krach heer Verdurmen zijn nabijgele- ten aan de vereniging gat gen woning binnen- Uit het jaarversiag van de secretaris bleek, dat men weer mag terugzien op een gunstig jaar. De wekelijkse repetities werden jammer genoeg wel eens minder goed bezocht. Ook de penningmeester bracht een optimitisch verslag uit Hel jaar leverde een batig saldo op. De bestuursleden La ure t, Goos- sen en De Visser werden bij ac clamatie herkozen. De heer Abr. Basting werd eveneens tot be stuurslid benoemd. Na da rondvraag werd de avond gevuld met muziek, voordrachten en zang. Het ging de spelers goed af en de aanwezigen hebben zich dan ook niet verveeld. Het was al laat, toen voorzitter Almekin ders de samenkomst sloot. Filmuitvoering. Zondagavond werd er in zaal Meert de film gedraaid „Jody en het hertenjong" naar het be kroonde boek van Majore Kin- nan Rawhngs. Het was een schit terende kleurenfilm met ver schillende aangrijpende tafere len, die zich afspelen in de moe rassige wouden van Florida. Daar deze film samenviel met meerde re ontspanningsavonden in ons dorp. was de belangstelling maar matig. Pyrietaanvoer. Gistermorgen kreeg de 1'Azote het Nederlandse s.s. „Larenberg" te gast, dat geladen is met pyriet, afkomstig uit Huelva en bestemd voor bovengenoemde fabriek. Zaterdag is in Hotel „De Linde" een vergadering gehouden van de belangenbond van alle voetbal verenigingen in Oost Zeeuws- Vlaanderen. Het voornaamste punt der agenda was de beslis sing of men de bond al dan niet zou laten voortbestaan, daar er schijnbaar reeds lange tijd wei nig belangstelling voor bestond. Er is besloten de bond in stand te houden. Per seizoen zullen minstens twee vergaderingen worden uitgeschreven. De hoop werd uitgesproken, dat allen hun medewerking zullen verlenen, aangezien dit ieders belang is. Stoomtram Walcheren. In een te Middelburg gehouden vergadering der N.V- Stoomtram Walcheren heeft de directeur dezer vennootschap, Jhr. Mr. D. H. van Doorn, een verzoek inge diend hem eervol ontslag te ver lenen tegen 1 Maart a.s. Dit ver zoek werd door de vergadering van aandeelhouders ingewilligd. Tot opvolger van Jhr. van Doorn werd benoemd de heer C. Bruins, adjunct-chef exploitatie van de G.A.D.O. te Hoogezand. Biljart concours. In het café van de heer J. van T. L. de B. „Prijzen vroeger en nu" is een onderwerp waar veel over ge schreven, maar nog meer over eesproken is, vooral de laatste jaren. De huidige prijzen worden dan vergeleken met die van vóór de tweede wereldoorlog. door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 72) Nadruk verboden. „Ik stel u voor, dat we terzake komen. Anders eet uw paard veel te veel Bermudagras." Heel de lange middag reden zij tussen gele heuvels, opgewaaide zandhopen op de dorre vlakte, langs een omweg terug naar de Zeven Palmen. De zon ging on der, het purper en gouden hemel wonder werd weerkaatst op de sneeuw en op het glinsterend zand, toen zij eindelijk het dorp naderden. „Kon ik maar wat nieuws vin den voor het liefdestoneel aan het slot", zuchtte het meisje. „Wiens liefdestoneel?" „Van de koeienjager en het ar me rijke meisje. Ze zijn al zo dik wijls hand in hand weggewandeld bij zonsondergang. Er moet eens wat nieuws bijkomen." Eden hoorde een klank, als van een paardenhoef op staal. Zijn paard struikelde en hij liet het stil staan. „Wat is dat?" vroeg hij. „O, dat is een half begraven rail van de oude zijlijn een overblijfsel van een droom, die nooit waarheid werd. Jaren gele den begonnen ze een stad te bou wen, daar ginds bij de populie ren, en de Spoorwegmaatschap pij legde vijftien mijlen rails van af de hoofdlijn. Een drukke stad in de woestijn was de bedoeling en nu staat er net één oud, vervallen huis. Maar dat was de tijd van Grote Verwachtingen. Drommen mensen kwamen hier heen en zeshonderd percelen grond werden er verkocht op één gloeiende middag." „En de spoorweg?" „Liet één trein lopen en hield er toen mee op. Al wat ze hadden was een oude locomotief en twee oude tramwagens uit San Fran cisco. Een van de wagens is ge sloopt en het hout ervan is weg gehaald, maar het wrak van de andere staat er nog, niet ver van hier." Zij beklommen een hoogte en Bob riep: „Wat weet u daarvan?" Daar voor hen in de eenzame Woestijn stond gedeeltelijk begra ven onder opgewaaid zand, het overschot van een tramwagen. Hij was overgezakt naar één kant, de ruiten waren geel van het stof, maar voorop, nog flauw leesbaar, stond „Markt Straat". Bij het zien van dit zo bekende, kreeg Bob een gevoel van heim wee. Hij hield zijn paard in en bleef zitten staren naar dit sym bool van de overwinning, die de woestijn had behaald op de trot- de Amele te Nieuwvliet werd een biljartconcours gehouden. De uitslag was als volgt: 1. A. v. d. Lijke, 43 p.; 2. J. Le Grand, 43 p., beiden Nieuwvliet; 3. Iz. Verplanke, 41 p.; 4. J. van Overbeeke, 41 p.; 5. A. van de Gazelle, 39 p., allen Oostburg; 6. D. Luteijn, 37 p.; 7. Iz. van de Ameele, 36 p., beiden Nieuwvliet; 8. P. Luteijn, 34 p-, Zuidzande. De fanfare vergaderde. I De fanfare „St. Cecilia" hield Zaterdag haar algemene jaar vergadering. De voorzitter sprak I in zijn openingswoord over de verplichtingen die het lidmaat schap met zich brengt. 1 Hij deelde ook mede dat de 'muziektent eind April feestelijk in gebruik wordt genomen. De secretaris gaf een keurig verslag over gebeurtenissen van het afgelopen jaar. De penningmeester deed ver antwoording van de Inkomsten en uitgaven 1951. De vereniging blijkt over ruim 3000,- te beschikken. Na de vergadering werd een bezoek gebracht aan de dona teur-caféhouder. De aangekon digde rondgang door de gemeen te kon wegens sneeuwval niet doorgaan. In hotel „De Zwaan" werd een maaltijd gegeven. Om 3 uur begon een dansavond, gra tis toegankelijk voor leden tn donateurs met hun dames- Het trio Meeuwsen van Terneuzen verzorgde de dansmuziek. Tot middemaoht heerste ren vrolijke stemming. se plannen der mensen. De mens verschrikt op het voorbalcon van had gemeend te zullen triomfe- die verloren tramwagen, onder ren, hij was gekomen met zijn het bord met het opschrift machines en zijn dromen, en nu „Markt Straat", stond daar alleen een oude geha- Biljarten. In hotel „De Kroon" werd er een biljartwedstrijd gehouden, waaraan een 25-tal spelers deel namen. Er was spanning van het begin tot het eind. Uiteindelijk waren het de volgende personen, die een prijs in de wacht wisten te slepen: 1. F. MolletEl. Bleijenberg. 2. L- A. de KrijgerJ. Froment. 3. J. SmuldersA. Dourleyn. 4. R. de SmitJ. Hemelsoet. De hoogste serie werd gestote» door A. de Krijger, n.l. 19, terwijl A. Meert hem met 14 caramboles opvolgde. Schieting. In tegenstelling met het groot aantal schutters, dat de hand boogmij. „De Brug" steeds tijdens haar schietingen kent. was dit Zondag wegens de slechte weers omstandigheden heel wat minder. Toch waren er nog verwoede liefhebbers die de moeilijke toont hadden aanvaard om daar slag te leveren. De strijd was er heus niet minder om. Het was tenslot te W. Faas, die de hogevogel voor zijn rekening nam. De le en 2e zijvogel werden resp. geschoten door G. Dhert en J. Hemelsoet, terwijl D. Hamelink het grootste aantal vogels op zijn naam Wist te krijgen. vende tramwagen, als een waar schuwing en een bedreiging. „Dft is wat u zoekt. Uw gelief den rijden samen uit en gaan hier op de treeplank zitten. Wat een achtergrond! Een wagen, die een maal door San Francisco reed, staat hier nu eenzaam en verlaten tussen de cactusplanten." „Prachtig", zei het meisje. „Ik zal u voortaan aannemen om mij te helpen." Zij reden tot dicht bij de wagen en stegen toen af. Het meisje haalde de camera te voorschijn en stelde in. „Moet ik niet op het kiekje, vroeg Bob. „Als modelminnaar, ziet u." „Geen modellen nodig", lachte zij. De camera klikte. En op dit ogenblik stonden de beide jonge mensen als aan de woestijn ge nageld van verbazing. Er was plotseling een oude man uit de wagen gekomen een gebogen, oude man met een koolzwarte baard. Bob's ogen zochten die van Paula. „Verleden Woensdag bij Mad den?" vroeg hij zacht. Zij knikte. „De grondonderzoe- ker", antwoordde zij. De man sprak niet, maar stond Hoofdstuk XIII. Wat Cherry gezien had. Bob ging naar voren. „Goeden avond", zei hij. „Ik hoop dat wij u niet gestoord hebben." Met moeilijke bewegingen kwam de oude man van het voor balcon af. „Goedenavond", zei hij en gaf hem de hand. Hij drukte ook Pau la's hand. „Goedenavond, juffer, neen, u stoort mij niet. Ik deed juist mijn middagdutje ik word een dagje ouder." „Wij kwamen hier toevallig voorbij begon Bob. „Er komen er hier niet veel", antwoordde de man. „Mijn naam is Cherry William I. Cherry. Gaat u zitten. Salonstoelen zijn hier maar schaars, juffer." „Natuurlijk", zei het meisje. „Als we mogen, blijven we even bij u", stelde Bob voor. „Het is tegen etenstijd", ant woordde de oude man gastvrij. „Als u het voor lief wilt nemen? Er is een blik bonen en een stuk je spek „We denken er niet aan zei Bob. „Het is heel vriendelijk van u, maar wij zijn gauw weer bi, de Zeven Palmen." (Wordt vervolgd.) Vergadering duiventnij. In het clublokaal in café Krij ger hield „De Sluiskilse Reis duif" haar jaarvergadering. Na de opening passeerde het wel en wee der vereniging de révue door de verslagen van de secre taris en penningmeester. Hieruit bleek, dat de vereniging op ver schillende punten een goede vooruitgang had geboekt. In de bestuursbezetting kwamen geen veranderingen. Met het oog op het komende vliegseizoen werd het concept-vliegprogramma be sproken, zoals dit door de Z.N B. van postduivenhouders, afdeling Zeeuw Vlaanderen was voorge legd. Voor de komende vergade ring hiervan zullen zij enkele afgevaardigden zenden. Natuur lijk bleven de liefhebbers nog heel wat nababbelen over de toe komende kweek en de vorm van hun gevleugelde vrienden. Gevonden voorwerpen. Een witte wollen das, inL Ha melink, Zaamslagveer B 40a; huissleutel, inl. Bareman, Axel- sestr. A 133n; boodschappentas, inl. Schoonakker, Koepoortstr.; paar motorhandschoenen, inL M. de Vos, Steenovens M 29; paar wollen dameshandschoenen, inl. Van Fraeijenhove, Axelsestraat A 133aa. Vergadering varkensver. te Othene. De varkensvereniging „Onder linge Hulp" te Othene hield Za terdag haar 50ste jaarvergade ring. Aanwezig waren 6 be stuursleden en ruim 30 gewone leden. De voorzitter, de heer W. de Zeeuw, opende met een wel komstwoord, waarna de secreta- ris-pennnigmeester F. Maas rap-

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2