Minister Stikker over de Par ij se conferentie Engelse versterkingen naar Egypte Professor Eaudhuin over Benelux DE SAARKWESTIE Nieuwe Egyptische regering krijgt motie van vertrouwen PUROL GENEEST Besprekingen over bestand 24 uur uitgesteld PANMOENDJON (WEERSVERWACHTING HOOGWATER. DE STRIJD Franker in g bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Ni 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal: per maand 1,75; per week 42 cent Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 29 JANUARI 1952. 7e Jaargang No. 1946. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sar.de. Ttmeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel m^er 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het MaandagnummcZaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. „De Parijse conferentie over het Europese leger is een succes geweest", aldus verklaarde gis terenmorgen minister Mr. D. U. Stikker bij aankomst in Den Haag. De minister van Buiten landse Zaken arriveerde met de D-trein uit Parijs die 20 minu ten te laat was. Na mevrouw Stikker begroet te hebben, was de minister bereid enkele jour nalisten te woord te staan. De kwestie van het Europese leger is op de conferentie van Parijs zo goed als geregeld, zo zei Mr. Stikker, met uitzonde ring van het probleem Duits land. Hieronder begreep de minister het geschil om de Baar, de militaire bijdrage van W.-Duitsland en het toetreden van W.-Duitsland in de N.A.T. O. Deze problemen horen meer thuis bij de N.A.T.O. dan bij 'n conferentie over het Europese leger. De 6 landen van het Europese leger, zullen er dan waarschijnlijk ook niet meer over praten maar de oplossing van deze prebiemen overlaten aan de N.A.T.O.-conferentie, die binnenkort in Lissabon zal worden gehouden. Hij verklaarde, dat de mede deling van W.-Duitsland, dat het stond op toetreding in de N.A. T.O. bij enkele delegaties be roering heeft gewekt. „Neder land beschouwt de opname van W.-Duitsland in de N.A.T.O. echter als een logische conse quentie". De minister zei niet te weten, welke repercussies de Duitse verlangens inzake N.A.T.O. en Baar-gebied in andere landen zou hebben. „Over de militaire bijdrage van W.-Duitsland staat nog niets: vast", aldus de minister. Er wordt hierover nog onderhan deld. Hij verklaarde voorts, dat de assemblée voor de Europese de fensie gemeenschap uit dezelfde leden zal bestaan, die thans zitting hebben in de assem blée, het steenkool- en staalplan, met die verstande, dat er voor militaire zaken drie leden toegevoegd zullen worden aan iedere delegatie. Frankrijk, Italië en W.-Duitsland ieder 21 <18 in de steenkool-assemblée.» België en Nederland elk 10 en Luxemburg 4. De minister zei te vertrouwen, 3. De raad van ministers, demeenschap en de Noordatianti- ossemblée, het commissariaat en sche verdragsorganisatie; het gerechtshof zullen in func tie blijven in de huidige vorm tot de vestiging van een federale of confederale structuur van Europa 4. De assemblée van de verde digingsgemeenschap zal dezelfde zijn als die, waarin het verdrag voor de kolen- en staalgemeen- schaip voorziet, maar wanneer zij zitting heeft als defensie- assemblée, zullen Frankrijk, Duitsland en Italië recht hebben op 3 extra afgevaardigden; 5. De stembepalingen in de raad van de gemeenschap zijn vastgesteld 6. Het gerechtshof van de ver dedigingsgemeenschap zal het zelfde zijn als dat van de koien- en staalgemeenschap; 7. Besloten is dat het niet no dig is de zetels van de instellin gen der gemeenschap te bepalen voordat het verdrag is gete kend 8. De ministers hebben uit voerig van gedachten gewisseld karakter. De Duitse staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken (Prof. Wal ter Hallstein) heeft gezegd dat de opneming van Duitsland in de verdedigingsgemeenschap niet kon worden uitgelegd als een afstand doen door Duitsland vsn een latere associatie met 't Noordatlantische verdrag. 9. De duur van het verdrag en de budgetaire (bevoegdheden van de assemblée zijn besproken door de ministers, die hun des kundigen instructies hebben ge geven voor een definitief ont werp. De ministers waren van me- ruwe huid. ruwe honden, ruwe lippen De Noordelijken hebben Maan dag verzocht de besprekingen over het toezicht op een bestand in Korea 24 uur uit te stellen. Zij vroegen om het uitstel enkele minuten voordat de geallieerde officieren naar Panmoendjon zou den vertrekken. De subcommissie voor de uit wisseling van gevangenen verga derde Maandag normaal. Gisteren is te Panmoendjon alleen te subcommissie voor de uitwisseling van krijgsgevange nen bijeengeweest. De bijeen- dit doet, zullen de Wafdistische afgevaardigden en senatoren de nieuwe regering steunen". ning, zo besluit het communiqué, komst van de subcommissie voor dat definitieve overeenstemming 1 in de naaste toekomst tot stand zal komen over de problemen van het gemeenschappelijk bud get, het gemeenschappelijke program van bewapening en de uitrusting, kwesties aangaande de betrekkingen tussen het com missariaat, de raad van minis ters en de assemblée en de voor naamste problemen van militair over de wijze, waarop de ver plichtingen uit hoofde van het huidige verdrag in harmonie kunnen worden gebracht met die, welke zijn vervat in het Noordatlantische verdrag Zij hebben ook van gedachten gewisseld over de te vestigen be trekkingen tussen de toekom stige Europese verdedigingsge- „Elke delegatie heeft aan deze besprekingen deelgenomen", al dus het communiqué, „met de vaste wil de nieuwe instelling snel te vormen en met de hoop ast de Europese verdedigings- gemeenschap een hoofdelement zal zijn voor de handhaving van de vrede en de vorming van een waarlijk verenigd Europa". De Leuvense hoogleraar prof. Baudhuin wydt in de „Libre Bel- gique" van Maandagmorgen een beschouwing aan de berichten, die in de afgelopen week met betrekking tot de Benelux de en Belgische en Nederlandse pers dat de kleinere mogendheden in zÜn verschenen, de Europese defensiegemeen- schap ingevolge de besluiten van de Parijse conferentie in staat zullen zijn aandacht te vragen voor hun gerechtvaar digde verlagens. Inzake het probleem van het gezamenlijke defensiefonds merkte de minis ter op, dat dit probleem vrijwel is geregeld. Communiqué over het Europese leger. Zondag kort voor middernacht is een communiqué van duizend woorden uitgegeven over de 2- daagse conferentie inzake het Europese leger. De punten, waarover de mi nisters van Buitenlandse Zaken liet eens zijn en die thans aan de respectieve regeringen zullen worden voorgelegd, zijn de vol gende: 1. Het uitvoerende orgaan van de gemeenschap zal commissa riaat van de Europese verdedi gingsgemeenschap" worden ge noemd 2. Het commissariaat zal uit 9 leden bestaan die voor 6 jaren worden benoemd en wegens hun algemene competentie worden gekozen uit de burgers van de deelnemende staten; medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Lichte dooi. Hier en daar een regen- of ha gelbui, maar ook opklaringen. Overwegend matige wind, draai end naar Westelijke richtingen. Middagtemperaturen tussen drie en vijf graden; in het Oosten van het land enkele graden lager. WOENSDAG 30 JANUARI. Prof. Baudhuin merkt in dit verband op, dat men te Brussel aanvankelijk in de mening ver keerde dat de uit Den Haag af komstige berichten door niet- verantwoordelijke zijde waren ingegeven. Men was echter be paald perplex, zo schrijft hij, teen men de zekerheid kreeg dat de verklaring afkomstig was van regeringszijde in Nederland. De Leuvense hoogleraar noemt het belangrijkste punt in de Ne derlandse verklaring, dat over de gemeenschappelijke mone taire politiek. De Belgen hebben hiertegenover steeds een afwij- schappelijke handelsaccoorden geen nut hebben wanneer lan den hun evenwicht hebben her venden. Zwitserland, zo merkt hij op, sluit slechts handelsverdragen af met economische zwakke lan den en overigens heerst daar 'n volledige vrijheid. Ook België was bijna op dit punt aangeko men, doch de laatste gebeurte nissen hebben het gedwongen tot een zekere reglementatie op het gebied van de internationale handel terug te keren. Men moet geen handelsver dragen voor de 3 landen tegelijk cpste.len, doch zal een toestand moeten scheppen, waarin dit soort accoorden niet langer noodzakelijk is, zoals het geval was voor 1914 en 1938. Toen sloot men slechts handelsac coorden af met landen, die een zwakke munt hadden. Wat de unificatie op sociaal gebied betreft is de Leuvense hoogleraar van oordeel, dat deze de supervisie van een wapen stilstand werd op telefonisch verzoek der Noordelijken afge last. De zitting van de andere sub commissie verliep zeer rustig. Niemand liet over ook maar iets een onvertogen woord horen", aldus schout-bij-nacht Libby. De afgevaardigden der V. N. dienden bij het begin van de zit ting herziene gegevens in over de 132.000 Chinese en Noord-Ko- reaanse krijgsgevangenen. De Verbondenen dienden een nieuw voorstel in van de volgen de inhoud; Onmiddellijk na het sluiten van een wapenstilstand stellen beide partijen een com missie in met als voorzitter een lid van het Internationale Roode Kruis om toezicht uit te oefenen op de terugkeer van burgers. Alle krijgsgevangenen en burgers zouden vrije keuze moeten heb ben. Van vliegdekschepen afkomsti ge vliegtuigen hebben Zondag hun grootste aanval in de Kore aanse oorlog uitgevoerd op ver bindingen van de tegenstander, terw"l oorlogsschepen beide kus ten van Noord-Korea beschoten. Op 165 punten over een afstand van 160 km langs de Oostkust werd de spoorlijn onklaar ge maakt. Negen Superforten lieten negentig ton bommen vallen op een spoorwegbrug bij Sinandjoe. Zuid-Koreaans memorandum aan de V. N. John Tsjang, premier en voor naamste waarnemer van Zuid- Korea bij de huidige zitting van de algemene vergadering der V. N., heeft secretaris-generaal Trygve Lie een memorandum overhandigd, waarin wordt ver klaard, dat Zuid-Korea geen en kele vredesregeling zal aanvaar den, waarbij Korea verdeeld zou blijven, zelfs indien dit tijdelijk zou zijn. Voorts wordt geëist, dat de Zuid-Koreaanse regering zal worden uitgenodigd deel te ne men aan elke bespreking van het Koreaanse vraagstuk. Tevens wordt het verzoek om toelating van Zuid-Korea tot de V. N. her haald. Koning Faroek heeft Zondag avond eerste minister Moestafa el Nahas Pasja ontslagen en Ali Meher Pasja in zijn plaats be noemd. Maher is 68 jaar oud en wordt als een „sterke man" be schouwd Hij is indertijd door Na- has Pasja „om veiligheidsrede nen" gearresteerd. Maher Pasja heeft onmiddellijk een nieuw kabinet bekend ge maakt. Maher Pasja heeft onmiddel lijk een nieuw kabinet bekend gemaakt. Waarnemers geloven dat de staat van beleg, die na de bloe dige ongeregeldheden van Za terdag door de 31-jarige koning Faroek is afgekondigd, zal voort duren totdat de toestand wat duidelijker is geworden. An Maner Pasja wordt in po litieke kringen als de voornaam ste tegenstander van Nahas Pasja beschouwd. Tijdens de laatste oorlog werd hem door Nahas huisarrest opgelegd om dat hij de asmogendheden gun stig gezind zou zijn geweest. Kon.ng Faroek heeft Nahas ook in 1937 en 1944 al ontsia- gen. Hij kreeg ditmaal zijn ont slag nadat 't Wafdistische ka binet gedurende 4 uur de rel letjes had besproken. Maher Pasja was bij het uit breken van de tweede wereld oorlog voor het laatst premier. Daarvoor is hij verscheidene malen hoofd van het kabinet des konings geweest. In een brief aan de koning heeft de nieuwe premier gezegd, dat hij zal streven naar vervul- l.ng van Egyptes nationale ver langens het ontruimen van de Suez-kanaalzone door de Britse troepen en eenheid van de Nijl- delta (vereniging van Egypte met de Soedan). „Ik zal streven naar de een heid van alle Egyptenaren door 't samenbrengen van alle par tijen voor het welzijn van het land. Hoe moeilijk de toestand ook is, ik zal streven naar ver betering van de omstandighe den van alle klassen der bevol king in het bijzonder die van boeren en arbeiders" aldus pre mier Maher in zijn brief aan de koning. In een brief aan de ontslagen premier Nahas zei koning Fa roek: „Wij betreuren zeer de ge beurtenissen in de hoofdstad, die Zaterdag grote verliezen aan mensen evens en bezittingen heeft gekost en voorts, dat de pogingen van de regering om vrede en orde in het land te handhaven, zijn mislukt. Wij hebben besloten uw mandaat in te trekken". Premier Maher heeft Zondag avond opdracht gegeven tot v er- zegeling van het hoofdbureau van de socialistische partij. De nieuwe premier Maher De Egyptische regering heeft met ingang van Maanaag de avondklok gesteld op 21 uur in heeft een verscherping van de plaats van 18 uur. veiligheidsmaatregelen in het Op een persconferentie ver- gehele land bevolen. i klaarde Maher Pasja; „Wij moe- Later werden bij militaire 1 ten recht en orde handhaven en proclamatie samenscholingen de veiligheid van alle inwoners, van meer dan 4 personen in het zowel Egyptenaren als buiten- gehele land verboden. Op over treding staat 2 jaar gevangenis straf of 5 jaar indien de schul dige in het bezit van wapens wordt bevonden. Maher Pasja, die tevens gedu rende de staat van beleg militair landers, verzekeren. Voor onruststokers zal geen genade zijn". Het onafhankelijke Egyptische blad „Al Zaman" waarschuwde de Britten, dat de nieuwe pre mie- „alles behalve gematigd" is. gouverneur-generaal is, heeft te Volgens het blad was Maher Pas middernacht een uur nadat 3a de eerste Egyptenaar, die ge- hij premier was geworden de jjver£ v0°r bevo.king 1» eenWoespraakM opgewekt mede te werken aan van de handhaving van vrede en rust en de bescherming van de veiligheid van buitenlanders in het gehele land. De premier zei: „Ik heb geen tijd om nu de politiek van mijn kabinet uiteen te zetten. Ik oehoef u niet te verzekeren, dat onze nationale politiek blijft de verwerkelijking \an 's lands nationale aspira ties. Behalve de nationale kwes tie moeten wij orde en recht in het land hersteken en de rech ten van alie burgers en buiten landers beschermen. Moge Allah ons helpen ons doel te bereiken". Vele politieke waarnemers ge loven, dat Maher Pasja, met de steun van een belangrijk deel van het volk, in staat zal zijn uit de impasse te komen, waar in de regering Nahas was ge raakt. Stabilisatie van de binnen landse toestand zal echter niet gemakkelijk zijn, ook al niet omdat Maher, hoewel zeer ge zien, geen meerderheid in hettuig parlement achter zich heeft. De een De commandant der politie te Cairo, gc neraal El Kholy Bey, deelde mee, dat in het gehavende stadsdeel 416 plunderaars zijn aangehouden. Van gezaghebbende zijde te Washington is Maandag ver klaard, dat de V.S. er bij Egypte op aandringen gematigdheid te betrachten bij het geschil met Engeland. Hetzelfde had de Amerikaanse regering ook ge daan bij de redering van Nahas Pasja. Een bericht uit de „Wal- st-eetjournal", als zouden de V.S. een „nieuwe dringende waar- schuwing aan de Egyptenaren" zenden, werd te Washington te gengesproken. Maandag zijn zeven Britse oorlogsbodems, waaronder het vliegdekschlp „Ocean", bij Lar- naca (Zuid-Cyprus) voo- anker gegaan. Deze schepen behoren tot de elf oorlogschepen, die drie dagen geleden met onbekende bestemming van Malta waren vertrokken. Naar verluidt zullen zij voor onbepaalde tijd bij Cy prus blijven. Eerder op de dag was het 4.262 ton metende Britse vaar- Evan Gibb" in Famagusta, andere haven op Cyprus, zitting van het parlement is aangekomen om tanks en mili- trouwens 30 dagen geschorst, taire uitrustingsstukken aan Volgens de grondwet heeft debrood te nemen, regering hier het recht toe. Uit verscheidene kampen op De Britse ambassadeur te Cyprus worden tanks en vracht- Cairo, Sir Ralph Stevenson, deelde de Egyptische regering 'Zondag mee, dat Engeland haar verantwoordelijk stelde voor het verlies van Britse levens en de schade aan Britse eigendommen tengevolge van de ongeregeld heden te Cairo. auto's naar Famagusta gebracht. Nieuwe Egyptische regering krijgt motie van vertrouwen. Nahas Pasja vroeg zelf ont slag. De nieuwe Egyptische regering heeft in beide Kamers van het parlement eenstemmig het ver trouwensvotum gekregen. Het was de eerste maal. dat premier Maher Pasja voor de volksverte, genvvoordiging verscheen. Hij werd in beide Kamers luide toe- De afgetreden Egyptische pre- ffejuicj,t. mier Nahas Pasja heeft Maan- p>e wetgevende commissies van dag meegedeeld dat hij koning 5^9 Huizen keurden de decreten Faroek zelf gevraagd heeft hem goed, waarbij de staat van beleg van het leiderschap der rege- jn het gehele land was afgekon- r.'ng te ontheffen. Hij zeide dit digd. toen een aantal jonge leden van Maher Pasja had vóór de bij- de Wafdistische partij voor zijn1 eenkomst van het parlement ver woning betoogde en riep: „Wij klaard, dat zijn voorganger, Na- zullen uw ontslag niet erken nen". Nahas Pasja zeide verder nog: „Blijft kslm en demonstreer niet. Ik heb met de nieuwe min.- piesident gesproken en hij heeft has Pasja, en zijn wafd-partij evenals andere politieke groepe ringen hem volledige samenwer king hadden toegezegd. Maher zeide geen overeen- lkomst met Engeland te zullen mij beloofd de door mij jegens sluiten. Hij zou pogen een ver- Gr.-Brittannië gevoerde politiek enigd politiek front te vormen te zullen voortzetten. Zolang hij zende houding aangenomen. Wij ;n de practijk de grootste moei- geioven dat wil de Benelux ge-1 ^heden met zich zou brengen, perfectionneerd worden, het De thans in de 3 landen geiden- niet in het belang van de Unie] de regelen zijn zo verschillend, zelf is zo ver te gaan als een aidus betoogt hij, dat men niet monetaire unificatie. Hierbij goed inziet hoe men hier tot een dient opgemerkt, dat een mone- eenheid zou kunnen geraken, taire unie geenszins een nood-1 indien men bijvoorbeeld de Ne- zaak is en niets toevoegt aan de derlandse regeling met betrek - Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.06 4.41 5.21 5.31 n.m. 4.33 5.C8 5.48 5.58 AON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN 29 8.26 17.20 9.35 21.11 30 8.25 17.22 9.47 31 8.23 17.24 9.59 voordelen van de Benelux. Wan neer eenmaal de tranfermoge- lijkheden tussen de drie landen vrij zijn en de valuta tegen een bekende en vrijwel vaste koers omgewisseld kan worden, be king tot de werkloosheid in Bel gië wilde toepassen, dan zou men in België in plaats van de 200.000 geheel en gedeeltelijk werklozen, die het land thans telt, slechts aan 50.000 werklo- hoeft men niet verder te gaan. zen steun moeten uitkeren. Wil Het feit, dat de Nederlanders in guldens en de Belgen in francs rekenen vormt dan geen enkel bezwaar meer. Hiertegenover staat dat een menetaire fusie zeer gevaarlijk men daarentegen de Belgische regels toepassen in Nederland, dan zou dit land waarschijnlijk 300.000 tot 400.000 werklozen tel len. Dit alles zou, aldus de schrij- zou zijn. Het geld is namelijk wrjjvingen leiden en de niet alleen een eenvoudig ruil- ggio-jgche vakbonden zouden on- middel, doch oc*k de afspiegeling ggt^iifeld tegen een fusie zijn van de economische en sociale die zou neerfcc.men op een nivel- politiek van het land. Indien één lerno. van de levensomstandig- der landen van de Benelux een heden der 3 landen. Het thans tout zou begaan op het gebied tussen de Nederlandse en Belgi- van de credietverlening, inves- sche ionen bestaande verschil is teringen of lonen, dan zou dit hinderlijk, doch vroeg of laat onmiddellijk zijn weerslag heb- zuuen de Neder.andse lonen zich ben op de vastheid van de munt aan de mogelijkheden van het van dit land. Bij het bestaan aanpassen. De regering van Saarland heeft Europees leger de kwestie van de waarschijnlijk de Fransen de vol- van een monetaire unie zou de verantwoordelijkheid echter reeds verkregen zijrii aldus prof. yeiloren gaan en men zou niet jjalldhin, indien Nederland de Maandag besloten een diplomatie ke vertegenwoordiging te Parijs te vestigen onder leiding van de voormalige minister voor de openbare ere-dienst dr Emil Straus. Straus is lid van de chris telijke volkspartij. De regering besloot voorts te Saarbrücken een bureau voor Europese aangelegenheden op te richten, dat onder leiding van Lorscheider zal staan. Dit bureau zal ook de buitenlandse zaken van Saarland waarnemen. Verscheidene Westduitse func tionarissen verklaarden meer be tekenis te hechten aan de benoe ming van Grandval tot Frans am bassadeur te Saarbrücken dan de Fransen. Zij waren b.v. van oor deel dat de Franse regering Saar land toestaat om niet alleen een eigen ministerie van Buitenland se Zaken in te stellen, maar ook consulaten-generaal in het buiten, land te vestigen, zoals in Londen. Dit wordt in West-Duitsland ge verhouding van West-Duitsland gende stap in de Saarcrisis zal la- tot de Noordatlantische-verdrags- ten doen. Hij zou eerst verslag organisatie (N.A.V.O.) ter sprake heeft gebracht. De Westduitse vertegenwoordiger had geen ulti- van zijn staatssecretaris prof. Hallstein willen afwachten. De Duitse partij ter rechter zij waaraan, naar hij hoopte, ook de wafd deel zou nemen. De premier bracht hulde aan het afgetreden kabinet en noemde Nahas Pasja .,mijn grote voorganger". Een saadistische afgevaardigde heette de nieuwe regering „die gekomen is om een einde te ma ken aan chaos en anarchie" wel kom. Dit ontlokte van de wafdisti sche banken luide kreten van ver ontwaardiging. AFP meldt, dat de Egyptische Kamer een decreet heef t goedge- matum gesteld, doch slechts ver- de van de regeringscoalitie meent, keurd, waarbij de staat van beleg gulden in 1949 niet zo ingrijpend had moeten devalueren. Prof. Baudhin komt tenslotte tot de conclusie, dat een verdere unifi catie geenszins de reeds door de kunnen zien waar men het ge neesmiddel zou moeten toepas sen. Bovendien zou de algemene raad van de Benelux aan 't in ge breke zijnde land maatrezeien moeten opleggen, hetgeen poli- tolunie bereikte resultaten zou tiek gesproken zeer moeilijk, zo verbeteren. „Onze inspanningen niet onmogelijk zou zijn. moeten gericht zijn op een volle- Wat de unificatie van de han- dige vrijmaking van de handel 22.361 delspolitiek betreft, schrijft pro- in het kader van deze tolunie 23.591 lessor Baudhuin, dat gemeen- zonder echter verder te gaan". Een redelijk evenwicht zou hier zien als een vooruitlopen op een toekomstig Duits vredesverdrag. Vele Westduitse politici toonden zich dan ook verrast over het zocht de kwestie te bespreken. Bovendien had prof. Hallstein dit vraagstuk reeds op 2 Januari op een persconferentie aangesneden. De persdienst van de partij van dr Adenauer noemde Grandval „de man, die sinds jaren bezig is geweest om de Frans-Duitse be trekkingen te verstoren". Volgens deze partij kwam er een einde aan de goede wil en het gcede vertrouwen van het Westduitse volk, wanneer andere staten op offeringen van de Westduitsers vroegen en tegelijkertijd e.gen oude nationalistische kwesties te berde brachten. „Men kan zich niet aan de gedachte onttrekken, dm hier een poging wordt gedaan de Westduitse regering van de conferentietafel weg te dringen, zodat zij in de ogen van de we reld de verantwoordelijkheid op zich zou laden voor het misluk ken van de voor het bestaan van Franse besluit en waren van me- Europa zo belangrijke onderhan ning, dat dit de oppositie alle mo- delingen", aldus de verklaring gelijkheden in handen gaf om de Europese politiek van dr Adenau er te doorbreke-r Een Westduitse woordvoerder zeide zich niet de opwinding in Franse kringen te kunnen begrij pen over het feit, dat prof. Hall stein in de conferentie over een van de christelijk-democratische partij. Westduitse politieke partijen hebben zich achter Adenauers protest over de benoeming van een Franse ambassadeur in Saar dat Frankrijk met het oog op de voor twe° maanden geldend crisis in Egypte, Tunis en Indo- China de pogingen om tot een Europese eenheid te komen dien de te intensiveren „in plaats van verwezenlijking van een doelma tige Europese defensie met Duit se bijdrage te torpederen of te vertragen". De sociaal-democratische oppo sitie deelt het standpunt van de regering. West-Duitsland meent, dat de benoeming van de ambassadeur in Saarland een stap is op de weg naar onafhankelijkheid van het Saargebied, waardoor wordt voor uitgelopen op een Duits vredes verdrag. Tevens meent men, dat het een schending van het Frans- Duitse verdrag van April 1951 is en Duitse functionarissen ver moeden, dat de Fransen plannen maken om Saarland eigen verte genwoordigingen in het buiten land. zoals in Londen, te laten op richten. Buitenlandse waarnemers me nen, dat Adenauer door te weige- wordt verklaard. Indien de toe stand dit vereist, kan deze termijn worden verlengd. Reuter bericht uit Cairo, dat Zondagavond 62 overtreders van de avondklok, op wie door de Egyptische politie is geschoten, raar e"i ziekenhuis zijn vervoerd. Dit is Maandagavond door de po litie medegedeeld. Britse trein op mijn gelopen. Maandag is bij Kantara tussen Port Said en Ismailia een Britse legertrein op mijnen gelopen. De mii"en ontpio'tim, ""dat loco motief was gepasseerd, onder een wagon, waarin het legeresco*-te van de trein zich'bevond. Vier Britse soldaten werden licht ge wond. Twee oliewagons en een wagon met e°n bulldozer we-dn- digd. De wegstromende olie vloog niet in brand. Britse tre^wachten openden het vuur op Egyptenaren, die zij ren deel te nemen aan een Euro- til de huurt zagen en meidden. dat pees leger, vóórdat de spanning ffti Egyptenaar werd gedood, over Saarland is opgeheven, tijd 'e aJti .ere werden getroffen, zal winnen om in West-Duitsland 3 Batten hebben een protest land geschaard. Duitse functiona-1 de steun voor Westduitse bewape- ingediend bij de Egyptische poli rissen menen, dat Adenauer I ning te vergroten.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1