Onder de loupe Luchtbombardementen raken uit de tijd! cHe rmogènf Persconferentie van Truman Eerste Kamer over de Begroting van Landbouw Geen radiobeiasting, maar kostbare prijzen Een der grootste Amerikaanse radiostations, het Nutual Don Lee Broadcasting System, ligt in het hartje van Hollywood, de wereldstad der filmprodu centen. Het was de eerste omroep van het „Verre Westen" en zond zij het onder een andere naam reeds uit op 13 April 1922. Maar zoals aan elk radiostation in de V. S., worden ook hier de programma's georganiseerd en bekostigd door de „sponsors", grote firma's die via de aether hun waren adverteren en aanprijzen. Radiobelasting en vrüwillige contributiën zijn in Noord-Amerika onbekend. Belangrijk resultaat (Druk-op-de-lcrop-oorlog' een stap dichterbij... De Amerikaanse regering is zeer zwijgzaam over de geheime wapens, die zullen worden ontwikkeld van het bedrag van achttien millioen gulden, dat het Congres aan de begroting van het departement van defensie heeft toegevoegd. Hoewel men in de Ver. Staten op dit gebied wel het een en ander gewend is, heeft deze maatregel toch grote verbazing gewekt. De meest wilde geruchten gaan rond over het nieu we oorlogstuig, maar men moet toegeven dat de offi ciële verklaringen weinig houvast geven voor bespie gelingen. Waardering voor politiek der V-S De Slaat als huisbaas TWEEDE BLAD Zaterdag 26 Januari 1952 VRIJE ZEEUW 7e Jaargang No. 1944 Reclame overweldigt de aether Een der populairste uitzendin-1 Het publiek kiest tenslotte door zen is ,,Wat is de naam van dit middel van applaus haar konin- gin-voor-één-dag. Deze ziet niet alleen haar wens vervuld, zij ont vangt bovendien een ijskast, tafel zilver, een wasmachine, kleren, een tocht door Hollywood, ont moetingen met filmsterren, etc. Soms mag zij zelfs reizen naar Europa of enig ander wereld deel. Zij krijgt een rood-fluwelen mantel, een kroon en een grote bos rode rozen; in één woord, zij is voor één dag koningin. Geen wonder, dat men zich veel moeite getroost dit programma bij te wonen. Kan nog worden vermeld, dat een der vele spon sors hiervan de cigarettenfabriek Philips Morris is. En per telefoon. Behalve deze weggeefprogram ma's kan men van alles winnen per telefoon. De hele week door heeft men kans (misschien 1 op de 100 millioen) om opgebeld te worden via een radio-uitzending Weet men het antwoord op de vraag, kent men de naam van de muziek, die gespeeld wordt, weet men aan wie de onbekende stem toebehoort, dan kan men een fortuin winnen aan ijskasten, radio's, etc. Soms beloopt zo'n voor een kaart te bemachtigen. .Jackpot" enkele duizenden dol- Iedere vrouw mag een wens op lars aan goederen, haar ticket schrijven. Er is sprake geweest van een Elke wens wordt gelezen dooropheffing van deze weggeefpro- een commissie, die hier tenslotte gramma's, aangezien ze een soort 5 vragen uit kiest om aan het loterij zouden zijn en als zodanig Bed?" Het is een van de vele weggeef-programma's. Kaarten om de uitzending in de studio bij te wonen zijn altijd kosteloos ver krijgbaar. Het publiek wordt tevoren on derricht. wanneer het moet klap pen. welke slagzin het op welk tijdstip moet roepen; de program maleider gaat de zaal rond en kiest drie mannen en drie vrou wen uit. Daarna is het ongeveer tijd voor de uitzending. Voor iedere deelnemer worden drie liederen gespeeld op een piano (niet volledig, aangezien dat te veel tijd zou nemen) en uit deze drie mag hij er een kie zen. waarvan hij de titel kent. Heeft hij deze goed geraden, dan krijgt hij 5,Weet hij de eer ste regel, dan is de beloning 15 en zin<n h'1 het hele lied, dan krijgt hij 30 plus een fles sham poo van de adverterende firma. Het publiek kiest door m'ddel van applaus de beste en od één na de beste zanger, die geld extra krij gen. Wie wordt koningin? Het meest bezochte programma is echter: Koningin voor één dag. Men staat uren in de rij om hier- publiek te worden voorgelegd. Bovend'en stelt zij 15 juryleden aan. Iedere dee'neemster- wordt ondervraagd wat haar familie aangaat en natuurlijk over haar wens. Men verlangt de meest uiteen- lonende dingen: huwelijksreizen, valse gebitten, kledingstukken, onwettig. Dit plan wekte echter zóveel verontwaardiging, zowel van de adverterende firma's als van het publiek, dat men de kwes. tie heeft laten rusten. De nieuwe studio van het ,,Don Lee System", die onlangs vol tooid werd, is voorzien van de nieuwste uitvindingen op tech etc. etc. De jury kiest op haar nisch gebied. Het gebouw, dat b®urt twee personen uit de vijf. 2.500.000 heeft gekost, beslaat Hierbij vraagt men zich af door een ruimte van ongeveer 3 acres, welke gevoe'ens deze vrouwen Het is horizontaal gebouwd, in z*ch laten leiden. Families, die Zuid-Amerikaanse stijl en heeft werkelijk dringend behoefte heb- slechts twee verdiepingen, ben aan hulp, zien de kans hun In tegenstelling met de wolken- neus voorbijgaan. Meestal is de krabbers in New York vindt men winnares iemand, die iets geks aan de Westkust weinig hoge ge- heeft gevraagd, b.v. een heren- bouwen, vermoedelijk met het oog eostuum met twee pantalons. op aardbevingen. I toen nog in particuliere eigen- I dom. De staat vond die vergoe- Onze kolenpositie is reeds u'n° eicbter ee"z.waFe P°st °P lange tijd met rooskleurig. Wij rekening. Zij kocht daarom moeten grote hoeveelheden van kulzen wilde ze laten ont liet zwarte goud uit Amerika be- Pat echter tegen- trekken. Dit kost handen vol de- woordig niet zo gemakkelijk. De viezen en evenzoveel aan scheeps- bewoners protesteerden en ble- vracht. iven zitten, waar zij zaten n.l. in Het is daarom van buitenge- '1un, Pittoreske landhuisjes. Daar- woon belang, dat de Nederlandse "a kwam de. ®taat met een rege' met de West-Duitse regering tot lln§- waarbij de bewoners moch- overeenstemming kon komen FY,n bhjven wonen, doch bij tijde- over een plan, waarbij kolen, die L1- on. ,u g zou de vergoe- zich in Duitse bodem bevinden, I oil n meer bedragen dan door de Nederlandse mijnen naar ge5?n voor de eerste boven worden gehaald. Dit be- vijftig dagen. De bewoners wer- tekent meer dan de oplossing van uitgenodigd deze regeling te een oud geschilpunt. I accaPteren, doch de meesten wei- De kolen worden nu op de goed- eerden. De staat overweegt nu .koopste wijze gewonnen en Ne- jelY ontruimingsprocedure tegen derland kan zijn kolenproductie, eFf te beglnnen- gedurende veertig vijftig jaar' 11 dachten vroeger, dat de aanzienlijk vergroten Wij zullen staat de rechten van haar bur" nu minder kolen uit Amerika gers zou eerbiedigen en ruim zou nodig hebben; wij kunnen meer betal.en voor overlast. Wij zijn mijnwerkers inschakelen en dus daarin teleurgesteld. Als men dit ons arbeidskrachten-probleem bezuini£ing noemt, heeft het verlichten en tenslotte nog min- m'erendeel van ons volk een ver der deviezen gebruiken dan voor- ke?rde voorstelling van dit be- heen. grip. De burgers zijn als huis- Laten wij de vergrote mogelijk- bazen dikwijls niet gemakkelijk, heid tot exploitatie van kolen- maar bÜ de staat als huiseigenaar mijnen met beide handen aangrij- ^omt men blijkbaar van de regen Den en niet uitstellen Znn In de drop. Leerzaam voor voor- Vier schouwburgen. In alle opzichten is rekening ge houden met het aantal studiobe zoekers, dat dagelijks de studio's binnenzwermt. Er zijn 4 studio's waar het publiek wordt toegela ten. Deze zijn gelegen aan de buitenkant van het gebouw, twee aan de voorzijde en één aan elke zijkant, zodat geen opstoppingen kunnen ontstaan. Iedere studio kan 350 personen bevatten en is volkomen geïso leerd van de rest van het gebouw. Behalve aan 't publiek biedt elke studio plaats aan de technici, die aan de zijkant van het podium door een glazen wand alles kun nen gadeslaan en via koptele foons het gesprokene kunnen vol gen. Boven de con'trólekamer vindt men de ruimte gereser veerd voor de sponsors, de zaken lui die dat speciale programma bekostigen. Behalve de 4 grote studio's heeft men nog 9 kleine studiokamertjes voor de nieuws uitzendingen of muziekprogram ma's, waar geen publiek bij wordt toegelaten. Op de eerste en tweede verdie ping zijn de kantoren gelegen, 70 in getal. Het gehele gebouw is wat men noemt air-conditioned" zodat er zowel 's winters als 's zomers een constante tempe ratuur heerst. De kabels, verwerkt in dit ra diostation, vormen een lengte van IVz mijl. Maar het nieuwste snufje, de trots van het Don Lee System, is de z.g. Master Con trol", een enorm schakelbord, dat vele tientallen radiouitzendingen controleert en in. en uitschakelt. Het is 32 voet lang en 10 voet hoog. Desondanks kan het door één man bediend worden. Ook televisie. Sinds 1931 heeft dit station zich bovendien toegelegd op televisie uitzendingen, waarmee zeer be vredigende resultaten zijn be reikt. In 1931 bracht men voor het eerst een beeld van de ene kant van de kamer over naar de an dere kant. Aan het einde van dat jaar zond het als een van de eer ste televisiezenders een program ma uit van 1 uur per dag. In 1940 vond de eerste buitenop name plaats, n.l. een uitzending van de rozenparade in Pasadena. En tenslotte zond men begin 1950 als bijzonderheid een maaneclips uit. De Sabre straaljager Volgens de Amerikaanse mi nister voor de Luchtmacht, Tho mas Finletter, is de mening, dat de Amerikaanse „Sabre"-straal- jager inferieur is aan de Russi sche „Mig-15", „tamelijk ver be zijden de waarheid". De minister wees er op, dat ioFens de jongste cijfers over ae luchtgevechten in Korea tus sen beide typen de Noordelijken 147 „Migs" hadden verloren te gen de Verbondenen 20 „Sa- bres". „Dit resu.taat kan niet bereikt worden met een infe- tieur toestel." Geen Egyptische wapenbestellingen in de Sowjet-Unie De Egyptische minister voor het Leger en de Vloot, heeft in een door hem voor de finan ciële commissie van de Egypti sche Kamer van Afgevaardig den afgelegde verklaring ont kend dat er waarheid schuilt in de Egyptische persberichten, volgens welke Egyptische wa penorders in de Sowjet-Unie zou hebben geplaatst. De commissie sprak over de toewijzing van nieuwe, voor het Egyptische leger aangevraagde gelden. Bezwaren tegen Italiaanse mijnwerkers in Engeland Het conservatieve parlements lid Victor Raikes heeft te Liver pool verklaard, dat Britse mijn werkers bezwaar maken tegen Italiaanse mijnwerkers in Engel se mijnen, omdat de Italianen een „bepaalde aantrekkingskracht voor de vrouwen en dochters van de Britse mijnwerkers hebben". Volgens Raikes was dit en niet het gevaar van toekomstige werkloosheid het werkelijke be zwaar tegen de aanstelling van Italianen. Hervormingen en zelfbestuur voor Spaans-Marokko Volgens welingelichte kringen te Tanger hebben het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, en de vertegenwoordiger van de sul tan van Marokko, kalief Moeley Ben Hassan, een overeenkomst gesloten, welke voorziet in her vormingen en vervolgens zelfbe stuur voor Spaans-Marokko. De overeenkomst zou tot stand zijn gekomen bij de onderhande lingen, die de kalief in de tweede helft van Januari met generaal Franco te Madrid heeft gevoerd. diseerde melk met* 214 vet te- Aan het voorlopig verslag vangen de vastgestelde prijs volle de Eerste Kamer over de begro- melk en/of melk met 3 vet te- ting van landbouw, visserij en I gen hogere prijs ter beschikking voedselvoorziening ontlenen wij de volgende gegevens. De door de minister thans voor gestane prijspolitiek leek ver scheidene leden weinig geschikt voor liet wekken van vertrouwen bij de boeren. De richt- en garan tieprijzen zijn krap vastgesteld. Bij de berekeningen, die het land- bouw-economisch instituut ver richt, wordt slechts rekening ge houden met een beloning van de boerenarbeid, gewaardeerd tegen landarbeiderstarief. Voor investe ringen blijtt er dan weinig over. Andere leden waren het niet met de minister eens, dat het on- dernemersloon product voor pro duct en van jaar tot jaar nauw keurig moet worden bepaald. Naar nun oordeel moet het onder- nemersloon een vast percentage van de prijs zijn. Het stelsel, dat de minister voorstaat, leidt tot een soort van gegarandeerd staatsinkomen van de boeren, en tuindersstand, dat deze leden niet gewenst achten en de energie van de betrokkenen niet zal prikkelen. te stellen. Niet alleen zou daar mee de bevolking een beter voed sel bereiken, maar tevens zou de zwakste schakel in de zuivelpro- ductie, het botervet, er door wor den versterkt. Andere leden hoopten, dat de RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt het af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. President Truman heeft ver klaard, dat de nieuwe wapens niets met atoomenergie te ma ken hebben. Dit geeft op zichzelf al stof voor veel fantasie, want de atoomene-gie was tot heden het troetelkind van de Ameri kaanse strijdkrachten. Een ver tegenwoordiger van het ministe rie heeft nu gr zegd dat de nieuwe wapens niet persé met de gebrui kelijke luchtvaartuigen naar hun doel behoeven te worden ge bracht. Men meent hieruit te mogen opmaken, dat het geld zal worden besteed voor het aan de lopende band vervaardigen van raketprojectielen. Want het gaat hier blijkbaar niet om ver nietigingsmiddelen, die alleen nog_ maar in theo-ie bestaan: er is gezegd, dat het niet juist zou zijn het wapen nu al t° gebrui ken. Het kan dus blijkbaar al wel worden gebruikt. Waarschijnlijk zijn de Verenig de Staten weer een stap verder gekomen naar wat men zo graag de „d^uk-OD-de-knop-oorlog" noemt. In werkelijkheid brstaat er geen oorlog, die uitsluitend met technische middelen kan worden uitgevochten. Persoon lijke moed en doorzettingsvermo gen zullen stee-'s de doorslag waar een aanval de groots mo gelijke verwarring zou kunnen stichten. Een reusachtig Iucht- landingsleger zou daar op een groot gebied als het ware plotse ling uit de hemel komen vallen. Elk vliegtuig vervoert twee honderd of meer parachutisten of twintig jeeps of een grote vrachtwagen met oplegge-. Jeeps, vrachtauto's en kanon nen zouden in groot aantal aan parachutes worden neergelaten. Een luchtvloot van enkele dui den •'en machines kan zo «"en ge heel legercorps doen landen, toe gerust met het modernste mate riaal. Daar de vijand over atoombommen beschikt, zou er geen sprake zijn van een landing in een brperkt gebied, zoals dat bij Arnhem het geval is geweest. De troepen zullen zich met grote snelheid over flinke afstanden verspreiden om dan minder kwetsbaar te zijn. Dit leger kan voortdurend worden voorzien van al wat het nodig heeft van bases op het Amer. vasteland, van vliegdek schepen en van het eerder ge vormde brug-ehoofd. Atoom-afweergeschut en atoom granaten zouden bij acties tegen vijandelijke strijdkrachten wor- grond voor bouwterrein e.d. in de jes van de techniek. Dit neemt dorpen en op de boerderijen een echter nict weg, dat een toekom blijven geven ondanks alle snuf- den gebruikt. Automatisch be stuurde projectielen kunnen de even ernstig verlies van cultuur grond betekent. Daarom moet ook op het platteland het bouwen in meer verdiepingen worden overwogen. Enige leden wensten te getui gen van hun waardering voor de grootse politiek van de regering der Verenigde Staten, tentoonge- spre d bij het doen maken van de z.g. E.C.A.-reizen. Zij meenden alleen, dat hieraan voor een on- rlltUCiC 1CUCIX 11UUULC1I) Ual UC minister slechts in het uiterste evenredig groot deel door depar- ing van de overheid met het be- Sommige leden betoogden in drijfsleven. waartegen grote be verband met het prijsbeleid, dat zwaren bestaan en voorts, dat het de mate, waarin tot een vrije practisch moeilijk uitvoerbaar zal tementsambtenaren wordt deelge nomen en dat de deelneming uit de kringen van de boeren, en tuin dersstand en zijn organisaties groter zou kunnen zijn. Pachtwet. Ofschoon de meeste grondka mers er toe zijn overgegaan een verhoging van de pachtprijzen, speciaal van van behuisd land, toe te staan, meenden verscheidene leden, dat het overweging ver dient bij het beoordelen van de paentprijzen niet meer het „rede- sprake, dat de minister het voor- bestaan' van de pachter als nemen heeft, de veevoederdistri- criterium te laten gelden, maar butie te koppelen aan de produc- de goedkeuring van de pacht- tie van bepaalde gewassen. Zij gronden afhankelijk te stellen meenden erop te moeten wijzen, tvan bet aI °I niet buitensporig dat dit met zich zal brengen een zlJa.Yan de pachtvoorwaarden. opnieuw verder gaande bemoei- de overdracht van land geval zou overgaan tot het over leggen van scheurplicht. De ge schiedenis leert, dat aan scheur plicht grote bezwaren zijn ver bonden. Betere middelen zijn het verlenen van een scheurpremie en een goede voorlichting. Het is zeker gerechtvaardigd, hieraan geld te besteden, omdat het na delig saldo van het egalisatie fonds, ontstaan door het subsidi ëren van het geïmporteerde vee voeder, aanmerkelijk kan vermin deren. Dezelfde leden brachten ter stige wereldoorlog or anders zou uitzien dan enig ander treffen in de wereldgeschiedenis en dat de plaats van de techniek in oen dergelijke oorlog buitengewoon groot zou zijn. Een invasie, zoals die in Nor man -Më heeft plaats gehad, zal nooit worden herhaald. Ook de tegenstander heeft de atoombom T vlieg tuigen zullen wo 'den vervangen door die met geleide projectie-, len. Zij kunnen naar hun doel industriegebieden van dg v'iand aanvallen en vrijwel vernietigen. MET ONZICHTBARE STRALEN, De nieuwste vindingen op het gebied van radio en televisie heb ben het beeld van de oorlog aan het front volkomen veranderd en men mag aannemen, dat deze een afdoende bescherming vormt t"gen dergelijke ondernemingen. D™ vloot, die manschappen en materiaal zou moeten aanvoeren, zou een dankbaar trefpunt voor de bom zijn en ook een klein bruggehonfd -»—i met één slag w'»n vernietigd. Het bruggehoofd van de toe komst zou voor een groot drel door de lucht moeten worden v°roverd en het zou ee-der als aanvoerb^s's en als b^sls voor het afschiepen van projectielen worden gebruikt dan als uit- gangsnuut voor oen Grootscheeps offensief naar het hart van de worden gestuurd door een radar- of radiostraal, die zich tegelijk met het doel verplaatst. Andere prpjectielen zoeken zelf hun doel door middel van radar of televisie-apparaten, die het lucht ruim afzoeken. Een bom kail over grote afstand op (en mag netisch kompas of op ,3e sterren om de aarde worden gestuurd met een snelheid, die vele malen groter is dan die van het geluld. Dit toekomstbeeld berust niet op fantasie. Met al deze wapens zijn proeven genomen; zij zijn pen en niet uitstellen. Zou ooit de dag nog eens aanbreken, waar op wij n.et meer om hulp bij de Amerikanen behoeven aan te kloppen? Het lijkt onwaarschijn lijk, maar het is bitter nodig! In Epe liggen een aantal land huisjes temidden van een schil derachtige omgeving, die echter ook nog wel eens wordt bescha digd door militaire oefeningen. Als dit laatste gebeurt, moeten de bewoners gelijktijdig hun huisjes verlaten. Voorheen betaalde de staat voor die tijdelijke ontruiming 77,50 per dag voor een volwas sene en 5voor een kind. Voor 'deze vergoeding gingen de gezin nen zonder gemopper tijdelijk verhuizen. Hun huizen waren drop. Leerzaam voor voor standers van nationalisatie van ons huizenbezit! Franse wetenschappelijke expeditie De nederzetting van een Fran se wetenschappelijke expeditie te Port Martin in Adelieland in he; Zuidpool-gebied is afge brand. De kapitein van een Noors schip voor de robbenvangst heeft dit aan zijn rederij ge meld. Dit schip was naar de ne derzetting gevaren om er 20 ge leerden te brengen, die collega's zouden aflossen, maar nu zullen aflossers en „afgeiosteri" naar hu's moeten terugkeren, o: ze- en man na, die zullen overwin- prijsvorming en een grotere be- staans-verantwoordelijkheid voor de ondernemer kan worden terug gekeerd, nauw samenhangt met de mate, waarin men de economi sche en socialevrijheid, alsmede de individuele bestaansverant- woordelijkheid ook op andere ter reinen van het nationale leven zwaarder wil doen gelden. Zolang ongeveer een derde van het aan de arbeiders uitbetaalde loon in kosten voor sociale verzekeringen enz. wordt vastgelegd en er een geleid loonbeleid bestaat, zal ook zijn. Met de uitspraak, dat de Ne derlandse veestapel gebonden is aan een totale voederverbouw, konden zij slechts voor een deel medegaan. De veestapel, speciaal de kippen en de varkens, zou in sterke mate moeten worden in gekrompen, een groot deel van het bedrijfsleven zou worden ont wricht en een belangrijke bron van export zou opdrogen. De vee stapel kan slechts geleidelijk aan de meest rationale voederbouw worden aangepast. Wil men een bepaalde teelt van voederbouw- in de ondernemersseclor geen gewassen bevorderen, dan is naar grotere vryheid kunnen worden de mening van deze leden een pre- hersteld. i miestelsel eenvoudiger dan een duur controleapparaat. De melkprys. Sommige leden wezen er op, dat de melk, zowel de industrie als de cpnsumptiemelk, van even groot belang is voor de volksvoe ding als voor het overgrote deel van de veehouders, voor wie melk vrijwel het enige door hen te pro duceren product uitmaakt. In de echte veehouderijstreken is een overgaan op andere producten nauwelijks mogelijk. Vandaar dat met een garantie van de „kale kostprijs" voor de industriemelk niet kon worden volstaan. Verscheidene leden betreurden, dat de kwaliteit van de z.g. ge standaardiseerde melk in de Tweede Kamer „kunstmelk" ge noemd vaak veel te wensen overlaat. Wanneer de minister nog geen verhoging van het vet gehalte van de consumptiemelk wil invoeren, omdat z.i. de prijs dan te hoog zou worden en het bouwgronden zijn thans de grond kamers ingeschakeld. De erva ring is, dat in vele gevallen de prijsstop wordt ontdoken, vooral wanneer de gronden pachtvrij worden opgeleverd. Hiertegen schijnt weinig te doen te zijn. Het zou overweging verdienen de prijsstop voor landbouwgronden op te heffen. Dit zou aan veel immorele gebruiken een einde maken en een kostbaar apparaat uitsparen. Tuinbouw. De plotselinge stopzetting van de Nederlandse invoer van fruit in Engeland op 9 November j.l. heeft ernstige gevolgen gehad. Sommige leden vroegen, waarom de regering drie weken heeft ge wacht met het indienen van een protest bij het Engelse gouverne ment. Zou de minister bereid zijn mede te delen, of het mogelijk zal zijn de reeds vóór die fata.e datum door de Nederlandse ex porteurs in Engeland afgesloten contracten alsnog uitgevoerd te krijgen? Frankrijk, aldus deze leden, gaat niet naar wens. Frankrijk heeft weliswaar de nieuwe handels teren in een ander Frans weten-1 verbruik zou dalen, zij hem het schappelijk station, 30 tot 40 km volgen van een tussenweg aanbe- van Port Martin. volen, door naast de gestandaar- Politieke betekenis van landbouwbeleid. Te veel wordt naar het gevoe len van enige leden de behande ling van landbouwvraagstukken gezien als een zaak van specia listen. Het landbouwbeleid vraagt ook bij algemene politieke be schouwingen volle aandacht. Dit geldt zowel nationaal als interna-^ overeenkomst met Nederland, tionaal. Er zouden minder lucht- welke met terugwerkende kracm kastelen worden gebouwd, wan-1 geldt van 1 Juli 1951 tot en met neer men de grote invloed van de30 Juni 1952 geparafeerd, doch wereldlandbouwvraagstukken hoewel ons land daarbij in de ge niet alleen op de economie, maar geven omstandigheden zeer ge- ook op de politiek beter zou on- baat zou zijn, zijn de Franse auto- derkennen. meiten nog steeds niet oveme- riiifumrrmnH Saan tot het openen van de hier- g uit voortvloe.ende importmoge- Sommige leden merkten op, dat lijkheden. Het valt te vrezen, dat wanneer men zich in landbouw- zonder de nodige krachtige druk kringen terecht bezorgd maakt van Nederlandse zijde de Franse over 't grote verlies aan cultuur- autoriteiten de publicatie van het grond door stadsuitbreiding, we- betrokken importcontingent in genaanleg, aanleg van industrie- het „Journal Officiel" zullen blij- terre'nen, enz., tevens moet wor- ven traineren, tengevolge waar den bedacht, dat elke niet strikt i van deze exportkans verloren zou noodzakelijke aanwending van gaan. v'iard. zo^is dat na de invasie deugdelijk bevonden en zj wor- in Normandië het geval is ge- den ?p gr.°te schaal vervaardigd, weest. De Amerikanen vertellen lang MODERNER INVASIE. n?et alles' ZÜ ziJn niet 20 loslip- nifT ale urn 1 nnno Men kan aannemen dat da be- vijding van ern bezet continent ongeveer als volgt te werk zou gaan. Op een punt voor de kust zou een vloot verschijnen van vliegdekschepen. Een zwerm hefschroefvliegtuigen zou opstij gen en in steeds nieuwe golven zwaar bewapende infanteristen aan land brengen. In korte tijd zouden op deze wijze verschil lende divisies oen sterk brugge hoofd kunnen vormen. Enige tijd later zou pas de grote slag volgen. Niet met het bruggehoofd als basis, maar op grote afstand daarvan, ergens in pig als wel eens wordt veronder steld. Van de anderr kant heb ben zij Göbbels methode niet overgenomen om te dreigen met dingen, die niet bestaan of die nog verder moeten worden ont wikkeld. Zij plegen te zwijgen tot zij klaar zijn. Deze wapens zyn klaar. De Amerikaanse legerleiding heeft) deze gegevens openbaar ge maakt. Dat wil zeggen, dat men in werkelijkheid al veel verder is. Deze verschrikkelijke vin dingen zullen de Westerse infan terist In een oorlog het gereed schap bieden, dat hem in staat zal stellen een overmacht aan het centrum van het continent, I manschappen te weerstaan. President Truman heeft Don derdag op zijn wekelijkse pers conferentie alle pogingen der journalisten om van hem een Ook de export van fruit naar aanwijzing te krijgen, of hij z'ch candideat zal stellen voor het presidentschap, ontweken. 'n te~en<= telling met de kwali teiten, die voor een pres'dent zijn vere'st. Truman \oegde ex aan toe, dat hij altijd graa? een goed Senaatslid in de Senaat zag. Lachend gaf hij later toe, dat hij zelf uit de Senaat tot 't Truman zei te weten, wat hij Pr^sidentschap was gekomen, met de verkiezing zou noen, Ja£>-tste datum vog h°t in- doch n'et bereid te zijn dit nu h;'enen der candidaturen voor de te zeggen. Hij zou zijn plannen enaa-tsverkiez'nven in Missou- vermoedelijk bekend maken F waarop pres dent Truman vócr de laatste datum van het 'y m: zFin beantwoording ever "n indienen der cand'daturen voor dan n'eF cmdidaatstelling de Senaatsverkiezingen in Mis- v?~'r herverkie"7 ng als president souri. Naar aanle'd'ng van vro- ZJ1pPee de, is 29 April a.s. gen over Kefauver, dat hij zich f Pr3S1-dent ze'de voorts deze cand'daat wil stellen voor de Vi'ee!c een buitengewoon aange- v'órverkiezingen der democra- aaam enderhoud te hebben ge- tische partij, zei Truman: „Hij is een aard'ge kerel en een goed Senaatslid". De pers vermoedde, dat Tru man ce nadruk legde op Kefau- had met de Nederlandse mn.- jresieent, Dr. w. Dress, woerbij m er Navo-za'ken was gemroken. Truman zeide van men'ng te zijn dat het onderhoud zowel hem als de heer Drees voldoe- vers senatoriale hoedanigheden ning had geschonken.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5