Kapitein van de „Radmar van boord VALDA GEMEENTERAAD VAN SLUIS De Amerikaanse presidentsverkiezing Terry en Berry en „De witte Eland Wat brengt de Radio AGENDA Nn AKKERTJE r v 1 Hoofdpijn JÊÊ De Chinese papegaai TWEEDE BLAD Vrijdag 25 Januari 1952 7e Jaargang No. 1943 Amnestie voor Griekse officieren Neem een doos echte VOORKOMINGVAN GRIEP Wijziging van de pachtregeling 1945 Haai als brievenbesteller Tsjecho-Slowaaks Minister afgetreden Groot aantal vissers vermist Zweden zagen vliegende sigaar De verhouding in Velsens college van B. en W. Dappere Nederlandse emigrant onderscheiden Blizzard Dakota en Minnesota Meer Britse arbeiders in de wapen- en exportindustrieën De verkiezingen in India 's Middags vrij op Nationale feestdag VRIJE Woensdag is de 55-jarige ka pitein Frank Stockton, van het s.s. „Radmar" afgekomen. Arend Brinkman, die Woens dag ter aarde is besteld in Stel lendam, noemde hij de held, die dag en uur hem en zijn beman ning heeft bewaakt, die voor de gehele bemanning van de ftad- mar zijn leven heeft gewaagd. Graag had hij hem nog willen zegden, dat zijn aanwezigheid in°de vele uren van gevaar een troost, een zekerheid is geweest voor alle koppen van zijn Engel se vrachtboot, zo zeide hij. Hij vaardigde dan ook onmiddellijk zijn Nederlands sprekende bootsman af om naar de begra fenis te Stellendam te gaan, een Koning Paul van Griekenland heeft toegestemd in een amnes tie voor 16 hoge legerofficieren, die voor de krijgsraad hadden moeten verschijnen wegens steun aan een politieke bewe ging in het leger, aldus heeft vice-premier Sophocles Venize- los meegedeeld. De officieren, onder wie vier generaals zijn, naar wordt ge meld, leden van de I-D.E.A., een geheime organisatie van officie ren, die naar men gelooft 1500 leden telt. Er was een onderzoek naar de gedragingen van deze officieren ingesteld, nadat een liberaal blad een tegen de regering ge richt geheim document van de I.D.E.A. had gepubliceerd. De meesten van deze officie ren waren reeds uit de militaire dienst getreden, daar zij be trokken waren bij de mislukte staatsgreep van 30 Mei van het vorig jaar, toen aanhangers van maarschalk Papagos, leider der oppositie, de Atheense omroep- stations trachtten te bezetten en wachtposten buiten het par lement plaatsten. Volgens de oppositie was het voornaamste doel van het rege- ringsonderzoek de gebeurtenis sen van 30 Mei in verband te brengen met het bestaan van de I.D.E.A. in het leger. PAS TILLES toespraak te houden en een krans te leggen op het graf met de woorden: With sincere memories of a gallant man. Crew s.s. „Radmar". Bootsman Vellema, aldus wil de kapitein Stockton, moest de ze krans dragen samen met de heer A. de Bie van hotel „Ame rica" te Hoek van Holland, om dat deze na schipper Brinkman in de daaropvolgende dagen het meeste voor zijn manschappen had gedaan. De 4 man die aan boord van de „Radmar" zijn gebleven heb ben het moeilijk gehad. Met be hulp van de accumulatoren heb ben zij zich weten te voorzien van een noodverlichting. Alle hutten stonden vol water. De dekens dreven overal heen, en door het dagenlang beuken van de hevige branding, was het roer volkomen vernetigd en was de schroef er af gebroken. In de achterpiek stond het water 15 voet hoog, de tunnel stond geheel onder water en in de ketels lag een laag zand ten gevolge van het draaien van de schroeven in de bodem der zee, totdat de bladen afbraken. Alle dagen dat zij aan boord zijn gebleven hebben zij geen hap warm eten voor zichzelf kunnen klaarmaken. Zij hadden geen vuur en konden niet 'bij hun levensmiddelen komen. De 3 jonge mannen, die op de dag van de schipbreuk het schip verlieten, beschouwde hij als de serteurs, zo zeide kapitein Stock ton. „Door laster hebben zij ge poogd hun lafheid te verber gen". Inmiddels is de berging van het schip overgegeven aan de bergingsmaatschappij Van der Tak. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot wijzi ging van de pachtregeling 1945. Aan de memorie van toelich ting is het volgende ontleend: De voorlopige handhaving van het pachtbesluit is laatstelijk bij de pachtvoorziening 1950 ver lengd tot 1 April 1952. In de me morie van toelichting op dit wetsontwerp werd de verwach ting uitgesproken vóór deze da tum een nieuwe pachtwet tot stand te brengen. De voorbereiding van een nieu we wet vergt aanzienlijk meer tijd dan destijds voorzien kon worden. De ministers van Ju stitie en van Landbouw, Visse rij- en Voedselvoorziening ho pen in staat te zijn het ontwerp van een nieuwe pachtwet in de loop van dit zittingsjaar in te dienen. Onder deze omstandig heden is een hernieuwde verlen ging van het pachtbesluit niet te vermijden. Bij de wet bezettingsmaatre gelen IV is inmiddels een alge mene voorziening getroffen be treffende de voorlopige handha ving van de nog geldende bezet tingsmaatregelen. Het tijdstip, waarop de bezettingsregelingen, vermeld in de tweede bijlage dier wet, vervallen, is daarbij be paald op uiterlijk 15 Februari 1953. Het pachtbesluit komt op deze tweede bijlage voor. Vol staan kan daarom worden met schrapping van het tijdstip, ver meld in artikel qy, derde lid, van de pachtregeling 1945. Een visser van Voltri, bij Genua, die een haai had gevangen, vond in de buik van de haai een fles en in de fles een stuk papier, waarop in het Frans stond: Jk bevind me zonder voedsel in een boot, die door storm heen en weer wordt geslingerd. Ik heb weinig hoop de kust te kun nen bereiken. Groet mijn vrouw en 2 zoontjes". Het briefje was getekend „Louis Leclerc" en vermeld de tevens diens adres in Nice. Het was gedateerd 24 October 1948. De visser heeft de poli tie meegedeeld, dat hij de boodschap reeds naar het adres in Nice heeft door gezonden. President Gottwald van Tsje- cho-Slowakije heeft de minister van Nationale Veiligheid op eigen verzoek van zijn functie ontheven, aldus meldt radio- Praag. Carol Bacilek, minister voor controle op staatsorganen en ex- voorzitter van de raad van com missarissen van Slowakije, is tot zijn opvolger benoemd. Bacilek wordt op zijn beurt opgevolgd door Jan Halus, ex-voorzitter van de controleraad der com munistische partij. HEDEN: TERNEU1ZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Captain Hora tio Hornblower". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Captain Hora tio Hornblower". 's Lands Welvaren, 7.30 uur: Openbare vergadering Humanistisch Verbond. HOEK: Gehoorzaal, 7.30 uur: Toneelspel „De Zondaar". Café Wed. Nieuwelink, 7 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „Met de kippen op stok". De Amerikaanse senator Ke- fau (Tennessee) is het eerste lid van de democratische partij, die zich candidaat wil stellen voor de voorverkiezingen voor het presi dentschap. Op een persconferentie ver klaarde Kefauver met nadruk, dat hij geen belangstelling heeft voor het vice-presidentschap. ,»Ik stel mij voor geen andere functie als candidaat beschikbaar", aldus Kefauver. Hierdoor is Kefauver, volgens Reuter, in de ogen van het volk een symbool van onkreukbaar heid geworden. De voornaamste beschuldiging van republikeinse zijde tegen 't bewind van president Truman is, dat hij corruptie en onregel matigheden in de regering zou hebben toegelaten, hetgeen zou hebben bijgedragen tot de hui dige omvang van de georgani seerde misdaad in vele grote steden in de Ver. Staten. Indien JiTS onSSuï S president Truman zich nu tegen Truman: „Ik ben het in de mees te opzichten met Truman eens, in het bijzonder betreffende de buitenlandse politiek". Uit de mededeling van Kefau ver blijkt, aldus Reuter, dat de senator niet alleen zich candi daat wil stellen voor de demo cratische partij, maar ook be reid is met president Truman de strijd aan te binden, indien deze zich herkiesbaar zou stel len. Kefauver heeft in het middel punt van de publieke belang stelling gestaan door het onder zoek, dat een Senaatscommissie onder zijn leiding heeft inge steld inzake corruptie en ge organiseerde misdaad. senator Kefauver zou plaatsen, zou dit kunnen worden uitge legd als een bevestiging van de republikeinse beschuldigingen, aldus Reuter. Het is onwaarschijnlijk, dat president Truman nu reeds zal meedelen of hij zich al dan niet herkiesbaar zal stellen, daar het partijcongres eerst in Juli wordt gehouden. Regeringsaanhangers in de democratische partij hebben in middels een tegenzet gedaan door een andere democratische senator Brian McMahon uit Connecticut candidaat te stellen tegenover senator Ke fauver bij de vóórverkiezingen in de belangrijke staat Illinois in April. De raad der gemeente Sluis kwam Dinsdagavond voor de eerste maal in 1952 bijeen/ Alvorens aan de agenda te beginnen sprak de burgemees ter enige woorden ter nagedach tenis aan de onlangs overleden oud-Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. Quarles van Ufford. De voorzitter opende hierna met het uitspreken van de Nieuwjaarsrede. Hij wenste de leden een zalig 1952, mede voor hun gezin, hun werk in het da gelijks leven en hun werk ten bate van Sluis. In een terugblik op 1951 me moreerde de burgemeester de opening van de oudheidkamer, de ingebruikstelling van de ko renmolen „De Brak", de inge bruikneming van 13 woningwet woningen en de instelling van een wijkraad op Heille, die zeer actief is. Het vreemdelingenver keer is goed geweest. Er waren echter ook sombere geluiden: o.a. kwam vast te staan dat het pensionaat niet meer in gebruik zou worden ge nomen en de „Belgische tram verdween uit het vertrouwde stadsbeeld. Bij een blik in het nieuwe jaar kon de burgemees ter optimistische geluiden doen horen: o.a. zal spoedig worden begonnen met het verdere her stel en consolidatie van het ver woeste stadhuis. De nieuwe vleu gel van Rozenoord zal eveneens spoedig in gebruik worden ge nomen. Verder staan op het program ma: verbetering van wegen naar St. Anna en Heille, terwijl laatst genoemde wijk ook op telefoon aansluiting mag rekenen. Wat de herbouw betreft wees de burgemeester er op, dat mo menteel 30 plannen bestaan voor herbouw door particulieren. Wethouder L. A. J. van Don gen antwoordde namens de raad. Hij hoopte dat de prettige samenwerking ook in het nieu we jaar in de raad en het colle ge van B. W. zou blijven. Een verzoek om subsidie van het St. Gerardus Retraite-huis te Seppe werd gezien de finan ciële positie van de gemeente afgewezen. Aan B. W. werd gedelegeerd de bevoegdheid tot het verhuren van nood- en woningwetwonin gen. De politieverordening zal wor den aangevuld met bepalingen betreffende het beschermen van waakhonden tegen onvoldoende verzorging. Goedgekeurd werden de be grotingen en rekeningen van verschillende instellingen van weldadigheid. Ook kon de raad zich vereni gen met de voorgestelde veror deningen op de heffing van marktgelden, begrafenisrechten en besmettelijke ziektegelden. De verordening op de heffing van opslaggelden kwam er niet zonder kleerscheuren af. De heer Groosman noemde 't onbillijk, dat een winkelier die In de Z.Portugese vissersha ven Olhao heerst grote onge- dustheid over het dot van een 30-tal vissers, die na een hevige storm worden vermist. Een 9-tal kleine vissersboten, die door een zware storm wer den overvallen, worden vermist. Vele vaartuigjes slaagden er in de kust te bereiken. Een 50-tal vissers werd gered door een Por tugese reddingboot. Ook schepen uit Noorwegen, Frankrijk, en Italië namen aan de reddings werkzaamheden deed. Inmiddels in het aantal ver miste vissers van 30 tot 12 ge daald. Sommigen werden door boten opgepikt. Een 3-tal heeft in een klein bootje 70 uur onafgebroken op de wilde zee geroeid, voordat de kust werd bereikt. met zijn étalage klanten lokt, niet hoeft te betalen, terwijl een hotelhouder die op het voor zijn zaak gelegen trottoir een terras aanbrengt, wel moet betalen. Met een voorstel om het tarief van 1.per m2 per maand te brengen op 50 cent, konden de overige raadsleden zich niet ver enigen. Wel werd aangenomen een voorstel van de heer Van Daa- len om het tarief voor het heb ben van een zonnescherm boven gemeentegrond te brengen van 5.op 3.per jaar. Besloten werd tot toekenning aan het gemeentepersoneel van de z.g. vacantietoeslag ineens; tegemoetkoming in ziektenkos- tenverzekering en vacantietoe slag. Het volgende punt van de agenda betrof vaststelling van de gemeentebegroting 1952. Bij de behandeling noemde de voor zitter enkele cijfers betreffende uitgaven voor herbouw. Deze bedroegen van 1947 tot heden voor de particuliere sec tor ruim 2 millioen en voor de herbouw van openbare gebou wen ruim 1 millioen. De burgemeester wees er op, dat steeds zuinigheid betracht zal moeten worden op de uitga ven en dat de inkomsten op ver antwoorde wijze moeten worden opgevoerd. De begroting werd goedge keurd. 'Ook wordt nog besloten te trachten enkele percelen aan te kopen aan de Ridderstraat voor woningbouw en tot herziening van het uitbreidingsplan in ver band met aanwijzing van indu strieterrein. In verschillende plaatsen in de N.-Zweedse streek Norrhotten is een voorwerp waargenomen, dat door ooggetuigen wordt be schreven als „een vliegende si gaar". Achter de „sigaar" was een groen-wit licht te zien. Men hoorde geen geluid. De „sigaar" hield één rechte koers en ver dween tenslotte in de verte. Dezelfde avond hebben 4 per sonen op één der voor Stock holm in de Oostzee gelegen eilanden een vreemd voorwerp in de lucht waargenomen, dat van achteren een rood licht had. Het kwam uit het Z.O. en scheen een betrekkelijk geringe snel heid te hebben. De acrobaten en zelfs de dan seresjes konden de belangstel ling van oom Bear niet trekken. Knorrend en grommend schoof hij op zijn bank heen en weer. Aan de overkant van de klei ne arena zat de sheriff en hield zijn blik strak op oom Bear ge richt. De sheriff begreep wel dat het die avond niet zo erg gemakke lijk zou gaan. door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 69) Nadruk verboden- Het meisje stapte in de auto en zij reden weg. Natuurlijk dacht ik, dat ze je leven al had veraangenaamd." Eden schudde het hoofd. „Rare geschiedenis", vond hij. „Thorn is even over tienen teruggeko men en toen was hij alleen. Charlie ontdekte met zijn gewone scherpzinnigheid, dat de auto on geveer negen en dertig mijl had afgelegd." „Ook klevend tegen de ver sneller. alsof 't van de schoen van Thorn was afgeschrapt, klein stukje rode klei", voegde Chan er aan toj. „U gewend in deze streek, meneer Holley. Misschien u tehuis van rode klei aanwij zen". „Niet zo dadelijk", antwoordde Holley. „Er zijn verscheiden plaatsenMaar het wordt steeds moeilijker. O, dat zou ik vergeten.... «en brief voor je, Eden." Eindelijk kondigde Pug Malo- ne, die oom Bear natuurlijk al lang had gezien, met een lichte trilling in zijn stem aan, dat „Mug the Wonderbear" een solo •op de harmonica zou weggeven, zoals de wereld er nog nooit één had gehoord. Een lichte voetstap naderde. Terry voelde zijn hart op twintig plaatsen tegelijk klop pen. Oom Bear balde zijn vuisten. Hij overhandigde hem een keu rig briefje met ouderwets schrift. Eden las het met belangstelling- Het kwam van mevrouw Jordan, en bevatte een roerende bede de koop van de paarlen toch niet te laten afspringen. Hij las het voor. Mevrouw Jordan begreep er niets van waarom nu uitstel? Het verlies van dat geld betekende alles voor haar. Toen hij het uitgelezen had, keek Eden beschuldigend naar Chan; dan scheurde hij het brief je in stukken en gooide ze in de papiermand. „Ik weet er geen raad op", zei hij. „Dit is één van de liefste vrouwen, die ooit geleefd heeft, en ik vind, dat we haar schande lijk behandelen. Goed beschouwd gaat het ons eigenlijk niets aan, wat er op Madden's ranch ge beurt. Onze plicht tegenover me vrouw Jordan. „Vtrgeef mij", onderbrak Chan, „als het daar op aankomen, ik ik zelf hoogst scherp plichtsge voel. Trouw bloeien in mijn hart voor eeuwig „Nu, wat vind je dan, dat we doen moeten?" vroeg Bob. „Waakzaam zijn en wach ten." „Maar, mijn h«m«l dat do«n Daar verscheen Terry met zijn harmonica. Angstig keek hij naar het pu bliek. Het vertrouwde gezicht van zijn broer en oom Bear was het eerste wat hij zag. Terry begreep, dat de redding naderde en vergat helemaal te spelen. Berry was inmiddels op de bank gesprongen. „Terry"! riep hij. we al. Vanmorgen dacht ik er over. De ene onverklaarbare ge beurtenis na de andere en nooit iets bepaalds, waar we houvast aan hebben. Dat kan wel zo blij ven. Ik zeg je dan, dat ik er ge noeg van heb". „Geduld", zei Chan, „zijn een zeer lieflijke deugd. Door lange eeuwen heen cultiveren Chinezen geduld, gelijk vriendelijke tuin man bloemen verzorgen. Blanken springen heen en weer gelijk kakkerlak. Welke methode de beste, vraag ik?" „Maar luister eens, Charlie. Al les wat wij op de ranch ontdekt hebben is voor de politie „Voor domme kapitein Bliss, misschien. Hij, met voeten van gr',te uitgestrektheid." „Het is mijn schuld niet, dat hij grote voeten heeft. Wat heeft dat er mee te maken? Neen ik zie niet in, waarom we Madden de paarlen niet geven tegen kwitan tie, en dan om de commissaris sturen en hem alles vertellen. Daarna kam hij zich er over af tobben wie er op Madden's ranch vermoord is." „Hij zou vraagstuk oplossen", spotte Chan. „Grote geest, onge twijfeld, gelijk kapitein Bliss. Uw gedachte haalt van «hja zijde ZATERDAG 26 JAN. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Zender- sluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Gram.; 9.30 Waterstanden; 9.50 Voor de vrouw; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders; 11.30 caavecimbel; 12.00 Orkest; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Hoorspel; 13.30 Dansmuziek; 14.00 Reportage; 14.10 Voor de jeugd; 14.30 Koor; 14.50 Boekbespreking; 15.05 Dansmuziek; 15.30 Causerie; 15.45 Gram.; 16.15 Sport; 16.30 Orkest; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Varia; 18.20 Orgel; 18.35 Volksdansen; 19.00 Art. staalkaart; 19.30 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Prijsvraag: 20.25 Muz. comedie; 21.25 Tirool- se muziek; 21.55 Soc. commen taar; 22.10 Gev. muziek; 22.45 Hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Een woord voor de dag; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Voor de vrouw; 9.35 Gew. muziek; 10.00 Voor de jeugd; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gram.; 11.50 Cause rie; 12.00 Angelus; 12.03 Ork.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Lichte muziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Amusementsmuz.; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gram.; 14.20 Eng. les; 14.40 Or kest; 15.00 Kroniek; 15.38 Koor: 16.05 Zang; 16.30 Causerie; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Overzicht; 18.25 Amuse mentsmuziek; 18.40 Regerings- niets dan tegenstand." „Maar ik denk aan mevrouw Jordan. Haar belangen gaan mij ter harte." Chan klopte hem op de rug. „Wie kan dat in twijfel trekken? prachtige jongeman, trouw en goed. Maar luister naar oudere hoofden. Meneer Holley, hebt u neiging uw mening te zeggen?" „Zeker", antwoordde Holley. „Ik sta geheel aan de kant van Chan, Bob- Het zou jammer zijn, het er nu bij neer te gooien. De commissaris is een beste kerel, maar dit zou hem te diep gaan. Neen, wacht nog wat „Vooruit dan maar", zuchtte Bob. „Ik zal wachten, als je me maar één ding vertelt: Waar wachten we op?" „Madden gaat morgen naar Pa sadena", opperde Chan. „Onge twijfeld zal Thorn meegaan, en wij sturen Gamble weg, hoe dan ook. Grote gelegenheid voor ons. Al ons zoeken op ranch haastig en ademloos gelijk man, die tram wil halen. Morgen graven wij diep." „Ga je gang", antwoordde Bob. „Ik heb geen zin te graven naar de prijs, die jij verlangt." Hij hield op. (Wordt vervolgd.) uitzending; 19.00 Film; 19.15 Parlementsoverz.; 19.25 Amuse mentsmuziek; 19.52 Actualitei ten; 20.00 Nieuws; 20.08 De ge wone man; 20.15 Causerie; 20.35 Gram.; 21.00 Gev. programma; 21.55 Gram.; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.25 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 De clamatie; 13.30 Verzoekprogram ma; 13.45 Eng. les; 14.00 Gram.; 15.00 Accordeon; 15.30 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.15 Gram.; 18.00 Lichte muziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws.; 19.30 Lich te muziek; 19.35 Causerie; 19.45 Gev. programma; 21.00 Actuali teiten; 21.15 Verzoekprogram ma; 22.00 Nieuws; 22.15 Gev. programma; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram. Nadat tijdens de algemene beschouwingen over de Degro- ting 1952 in de gemeenteraad van Veisen door de verschillende fractievoorzitters vrij scherpe opmerkingen waren gemaakt over de verhoudingen in het col lege van burgemeester en wet houders, zulks o.m. naar aanlei ding van allerlei wrijvingen tij dens de feestviering bij het 75- jarig bestaan van IJmuiden en andere zaken, heeft de burge meester namens het college met de volgende verklaring geant woord: „Wij delen mede, dat de te genstellingen in ons college niet van onbetekenende aard zijn, doch dat het college una niem van oordeel is, dat be handeling in het openbaar niet in het belang van de gemeen te is. Het voltallige college stelt er prijs op, deze kwestie te bespreken met hogere in stanties. Hiermee worde de kwestie in verband met de feestelijkheden 75-jarig be staan mede als afgedaan be schouwd". Uit de socialistische fractie kwam hierna onmiddellijk de opmerking, dat men het met deze verklaring voorlopig niet eens kon zijn. Willem Koele, een Nederland se emigrant, heeft uit handen van onze ambassadeur in Cana da, de heer A. H. J. Lovink, een Nederlandse onderscheiding ontvangen omdat hij in Mei van het vorige jaar drie militai re leerling-vliegers uit een brandend vliegtuig heeft gered. De onderscheiding werd uitge reikt tijdens een diner, dat werd aangeboden door de comman dant van de vliegbasis Rook Liffe, bij Ottawa, kapitein R. A. Cameron. Koele is landbouwer in de streek van Exeter (Ontario). Het vliegtuig was op de boerde rij van Koele terechtgekomen en aan zijn dapper optreden is het te danken, dat het leven van ten minste 2 der inzittenden werd gered. in Woensdag heeft een blizzard (zeer koude storm, die gepaard gaat met sneeuw) de Ameri kaanse staten N.- en Z.-Dakota en Minnesota geteisterd, waar door ten minste 6 personen om het leven zijn gekomen. Twee personen, die door de storm werden overvallen heb ben zich in leven kunnen hou den door in hun auto een vuur tje te stoken van de bekleding der zittingen. Een chauffeur van een koelwagen die door benzine gebrek bleef steken zocht zijn toevlucht in de koelruimte van de wagen toen de cabine te veel afkoelde. In de koelruimte waar een temperatuur van om streeks nul graden heerste was het behaaglijk in vergelijking met de vorst van 29 graden Dui ten de wagen. wapen- en exportindustrleEN. Britse vakverenigingsleiders en werkgevers hebben hun steun toegezegd aan een plan van de regering om arbeiders uit minder belangrijke indu strieën te werk te stellen in wapen- en exportfabrieken, die gebrek hebben aan personeel. Deze tewerkstelling zal vrijwil lig zijn. Men beoogt dit jaar 250.000 mannelijke en vrouwe lijke arbeidskrachten naar be langrijke industrieën over te brengen. De bijzonderheden van dit plan zijn nog geheim. Zij zullen aan het einde van de maand door de minister van Arbeid in het parlement bekend worden gemaakt. Ongeregeldheden te Kaharatsja Bij een verkiezingsbijeenkomst van de Indische Congrespartij te Kaharatsja in de staat Saurasjtra (India) thebben zich ongeregeld heden voorgedaan. Twaalf perso nen werden gedood en 'n twaalf tal andere gewond. Dit is het eerste incident van deze aard sinds de verkiezingscampagne in India drie maanden geleden be gon. Wegens gebleken onzekerheid wordt er de aandacht op geves tigd, dat ten aanzien van net vrijaf geven op de Nationale Feestdag de regeling van vorig jaar van kracht is gebleven. Het is dus aan werkgevers toe gestaan op Maandag 5 Mei a.s. van 1 uur n.m. af vrijaf te geven met behoud van loon.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5