Begroting van financiën RECHTSZAKEN Puistjes Binnenlands Nieuws De lonen in België D.D.D. DE VERDEDIGING VAN FORMOSA INDO-CHINA SCHRAM HUID Gemeenteontvanger van Groningen staat terecht Melksonering en nog n>«l Interview van Generaal Franco met New-York Times Kcffiesmokkel Souvereiniteit voor Wesi-Duiisland s todj».h op,™»*! Lezers die schrijven Bouw van nieuwe legerplaatsen Bondsdag verwerpt communistische motie Gloster Meteor neergestort De ramp van de Alkmaar Executies op Formosa Arbeidsorgemakken In het voorlopig verslag van de achterstallige belastingen te be- Eerste Kamer over de begroting talen. Zij gaven de ™"|ste.r KLOOSTERBALSEP! co winter- handen daarvoor is Akker's Klooster- balsem het middel, dat Uw huid /eer gaaf en glad maakt. Ook als wrijfmiddel bij rheumatiek: overweging de navordering voor van Financiën waren enige leden achtersfallTge belasting uit de. van oordeel, dat de zware lasten 00ri0gSjaren te liquideren, voor van de militaire inspanning in ZOver het oirbaar verworven inko- ,<bEEN GOUD ZO GOED" N.A.T.O.-verband door de Neder landse economie slechts kunnen worden gedragen, als men er in slagen zal de productie met een belangrijk percentage (25 op te voeren. Dit doel kan alleen worden be reikt, indien alle sectoren onzer economie zich in hun activiteit ten volle kunnen ontplooien. Dit sluit in, dat alle bepalingen, die deze activiteit kunnen belemme ren, voor zover volledige vrijheid althans niet des tructiet zou wer ken, ter zijde geschoven moeten worden. Op economisch gebied betekent dat doorgevoerde libera lisatie van het handelsverkeer en wat het binnenland betreft af schaffing van huur. en pachtstop. In de sociale sector dient het kxmplafond te verdwijnen. Op monetair-financieel terrein sal het noodzakelijk zijn, de mens betreft. Dezelfde leden den gesteld, brachten ter sprake de navorde- j De minister heeft aangekon- ring van inkomstenbelasting over digd een op korte termijn in te het gezamenlijk inkomen van dienen technische wijziging van man en vrouw. Het algemeen de omzetbelasting, welke in principe moet zijn, dat geen na- hoofdzaak betrekking zal hebben vordering geschiedt over de inko mens, waarvan loonbelasting is betaald. Voorts merkten deze le den op, dat inkomstenbelasting boven de loonbelasting slechts dient te worden gelieven van ex- op een herziening van de weelde- tabel. Men vroeg zich af, of het geen aanbeveling zou verdienen, de indiening van dit ontwerp aan te houden. Er is overleg gaande over maatregelen tot bevordering tra-inkomens van meer dan 400 j van de export, welke op korte ter per jaar in plaats van zoals voor-mijn kunnen worden genomen. heen ƒ200. Het lijkt allerminst uitgesloten, De jongste verhoging van de dat daartoe ook maatregelen op successiebelasting, zo merkten het gebied van de omzetbelasting enige leden op, betreft anderen i kunnen behoren. Het ware toch dan de echtgenoot en de kinderen. gewenst, kort na elkaar tweemaal Zij verzochten de minister het daarheen te leiden dat, ongeacht de hoogte van het te vererven be drag, pleegkinderen zullen vallen buiten het onlangs verhoogde ta- dezelfde fiscale materie in het parlement aan de orde te stellen. Met instemming verklaarden sommige leden te hebben verno men, dat de regering weder voor- rief voor kleinkinderen, zodat in nemens is boerderijen te bouwen het vervolg pleegkinderen zeker op de ontgonnen gronden van de erootst tmó*geliike*'gelègenhé'id te niet een hogere successiebelastingdomeinen. Zij spraken de hoop i mill/tn kntnlnvi /3or» MoinHnHoron 111+ Ha+ Vn'ormo^o aprPCrplH 7al scheppen voor het vormen van kapitaal door versobering te eisen en besparing mogelijk te maken. De productieverhoging moet worden verkregen door de civiele productie zoveel mogelijk op peil te houden en daarnaast de mili taire productie op te voeren. Sommige leden drongen aan op spoedige vaststelling en uitrei king van achterstallige aansla gen. Voorts wezen deze leden er op. dat als eenmaal de achterstal lige aanslagen loskomen, de mo gelijkheid tot betaling in vijf ter mijnen onvoldoende is. Zij be pleitten, dat in zodanig geval uit stel zou worden verleend zonder renteheffing. Andere leden sloten zich hierbij aan. Verder meenden deze leden, dat van bedrijven, die naar hun aard wisselende jaarinkomens af werpen, zoals bv. de land- en tuin- bouw, de hotels en restaurants in badplaatsen, sommige midden- standsbedrijven enz. de inkom stenbelasting zou moeten worden geheven van een zich b.v. over 3 jaren uitstrekkend gemiddeld in komen. Enkele leden gewaagden van de grote belastingdruk, waaronder met name de middenstand en de arbeiders gebukt gaan. Hun wa ren gevallen bekend, dat midden standers tot inkrimping van hun bedrijven werden genoodzaakt om zullen betalen dan kleinkinderen, I uit, dat hiermede geregeld zal met wie zij tot nog toe gelijk wer-worden doorgegaan. aiektekiemen worden gedood en de huid geneest. GBJHESMIDOa TEGEN HUIDAANDOENINGEN België, dat vóór de oorlog een land van lage lonen was, heeft thans met Luxemburg de hoogste lonen in Europa, zo schrqft La Dern'-ère Heure". Waar in 1938 het gemiddelde loon in België voor arbeiders frs 5 per uur be droeg in (Nederland, Groot-Brit- tannië fen Duitsland resp. 7, 9 en 11 francs), is dit thans frs 25 te genover frs 16 in Nederland, frs 22 in Groot-Brittannië en frs 20 in Duitsland. Per 1 April 1951 was het loon peil in België met inbegrip van de sociale lasten zelfs 50 procent hoger dan dat van Nederland- In het eerste trimester van 1950, zo vervolgt het blad, had het er alle schijn van, dat België deze avant- garde positie op het gebied van lonen en salarissen en de hiermee gepaard gaande hogere kostprij zen in de industrie duur zou moe ten betalen. De gebeurtenissen in Korea en de hieruit voort vloeiende overschakeling op de oorlogsindustrie waren de oor zaak van een nieuwe hoogcon junctuur in België. In economi- sche kringen ontveinst men zich UW huid met°deShef niet, dat de terugkeer naar een der vloei bare d.d.d. normale toestand in verscheidene D J® Kt.sectoren der Belgische industrie aan het licht zal brengen, hoe sterk de buitenlandse concurren tie door haar lagere lonen wel is. In deze kringen aldus „La Dernière Heure", wordt er dan ook de nadruk op gelegd, dat men er zich terdege rekenschap van moet geven, dat België zich thans in een periode bevir.dt, waarin door het gebrek aan bepaalde grondstoffen de prijzen niet meer aan de traditionele maatstaven zijn gebonden. Indien daarbij, zo als in België het geval is, deze prijzen bovendien nog zwaar be last zijn door hoge lonen en so ciale lasten, dan is het van het allergrootste be'ang het rende ment van de gehele Belgische in dustrie te vergroten, zo besluit het blad. De geallieerde hoge commissie in West-Duitsland heeft na een bespreking met bondskanselier Dr. Adenauer bekend gemaakt, dat „bij de bespreking van het opstellen van verdragen, waar door de Westduitse federale re publiek „bijna volledige souve reiniteit zal verwerven", ver scheidene der moeilijkste punten tot oplossing zijn gebracht". Er is ook gesproken over het verschaffen van economische cn financiële hulp aan Berlijn. Dit gedeelte der besprekingen is bij gewoond door de burgemeestei van Berlijn, Prof. Reuter. KANTONGERECHT OOSTBURG. De zitting van het kantongerecht werd enigszins vertraagd uoor de late komst van de amotenaar O. M., die wegens delect aan de boot van Vliesingen over Perkpolder naar Oostburg moest rijden. Een lange rq „verdachten" ver scheen op het matje. Verkeersovertredingen. A. J., chauffeur te Breskens, was van richting veranderd zonder vol doende acht te siaan op het achter nera komend verkeer, 30 subs. 15 dagen kreeg hij. j. B., aannemer te Oostburg, ver leende bij het oprijden van de rijks weg geen voorrang. Conf. de eis 50 subs. 30 dagen. J. I. B., chautieur te Schoondijke, veranderde eveneens plotseling van richting, waardoor de veiligheid van hei verkeer in gevaar weid ge bracht. Eis 60 subs. 30 dagen. Uit spraak 50 subs. 25 dagen. R. C. M. de D., landbouwer te IJzendijke, reed op de vrachtauto van W. R. van Philippine, doo.dat de laatste te ver naar links bij een wegkruising was uitgeweken voor een fietser. De D. werd vrijgespro ken, nadat de ambt. O. M. 5 subs. 3 dagen had geëist. W. R. werd ver oordeeld tot 40 subs. 20 dagen. J. de D., garagehouder te IJzen dijke, die een bromfiets bereed, en mevr. D. te Breskens per rijwiel, waren met elkaar in botsing geko men, waardoor beiden nog al wat schade opliepen. Mevr. D. werd van rechtsvervolging ontslagen. De heer De D. werd voor de aanrijding tot 10 subs. 10 dagen veroordeeld, en van twee andere ten laste geleg de feiten vrijgesproken. J. K„ landoouwer te Biervliet, werd eveneens het slachtoffer van het kruispunt te Schoondijke. Ook hij verleende aldaar geen voorrang. 40 subs. 20 dagen. L. M. de L., chauffeur te Schoon dijke, beschadigde in de Weststraat de rollaag van het trottoir over ze kere afstand, 10 subs. 6 dagen. H. S. van C., chauffeur te IJzen dijke, verleende geen voorrang. 50 subs. 30 dagen. I. de P., chauffeur te Schoondij ke, negeerde de lichtsignalen van 2 politiemannen om te stoppen en reed met onverminderde vaart op leide ambtsdragers in. Hij stopte eerst, toen zij op de auto schoten De ambt. vond deze kwestie zeer ernstig en eiste 75 subs. 25 dagen. Blijkbaar was de rechter het hier mee niet eens, want hij veroordeel de verd. tot een gevangenisstraf van 4 weken met een proeftijd van 2 jaar en 100 boete, subs. 50 dgn. B. du F. te Sluis bracht het ver keer in gevaar door uit een uitrit te rijden zonder voldoende zicht te hebben. Conf. de eis 25 subs. 10 d. A F., handelaar te Oostburg, werd tot ƒ10 subs. 5 dgn veroor deeld daar hij op zijn auto slechts één licht voerde. bestuurde een auto zonder in het bezit te zijn van een geldig rijbe wijs. Dit was hem afgenomen we gens dronkenschap. Dit feit weid zeer ernstig aangerekend. Eis f 100 subs. 10 dgn. Uitspraak 100 subs. 1 maand. R. H. B., landbouwer te Bier vliet, verleende geen voorrang. Uitspr. conf. de eis 25 subs. 10 d. Verordening standplaats woon wagens te Schoondijke onverbin dend. H. F., D. M. en D. M. H. werden vrijgesproken. De verordening op de standplaats woonwagens sprak van toegestane ruimte voor 4 woonwagens. Hoewel dit aantal aanwezig was, hadden verd. daar toch standplaats ingenomen. Daar deze verordening in de wet trad, werd zij onverbindend verklaard. weer. A. de C., handelaar te Breskens, stortte vuil niet op de daarvoor van gemeentewege aangewezen plaats. De ambtenaar meende, dat de gemeente dan ook zorg moet dragen, dat de stortplaats ook be reikbaar is. Dit was niet het geval. Verd. werd van rechtsvervolging ontslagen. De heer R. C. de Dene uit Beve- en Leie (B.) was op een drijfjacht nabij de grens. Op de door hem in genomen post bevond hjj zich 7 m op Nederlands gebied. De ambt. O. .VI. eiste 5 subs. 3 dagen. De kan tonrechter, die overtuigd was van de goede trouw van verd. vond het niet op zijn plaats verd. te veroor delen, aangezien dan zijn dure ge weer van 1000 verbeurd ver klaard zou moeten worden. Hij achtte verd. dan ook schuldig zon der toepassing van straf. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. De Middelburgse politierechter veroordeelde de landarbeider A. J. V. te IJzendijke tot 1 maand voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd en onder toezichtstelling wegens diefstal van een polshorloge en een be drag van 38 uit kleren, die hij op een dijk nabij Biervliet had zien liggen. Verdachte bekende. Pseudo-vogelpest. G. J. K. en M. K., beiden pluim veehandelaren te Etten, hadden zich wegens ten laste gelegde ver koop van besmette en zieke kipnen t-e verantwoorden. Verd. betoogden de kippen te hebben gekocht te Barneveld en Rotterdam. Bij afle vering aan de kopers was niets van ziekte te bespeuren. Zij betoogden voo-ts, hoe zij zouden kunnen be oordelen of een kip door de vogel nest aangetast zou ziin. De heer A. v d Z, ambt. van de veeartsemj- kundige dienst, kwam verklaren, dat in de z.g. incubatietijd de kip- GEVONDEN VOORWERPEN De inspecteur van politie te Terneuzen deelt hierbij mede* dat omtrent de volgende gevon den voorwerpen inlichting®» zijn te bekomen aan de daartojf vermelde adressen. Twee ziiverbens, Gez. Klaas- sen, Tuinstraat 2; vulpen, W. de Ridder, P 86; -grijs met zwarte bïokjes kindercape, H. de Bokx, Baandijk 35; zakdoekje, S. Rie- mens, Kazernestraat 13; zak doek, M. Dooms, Schooflaam 27; rood gebreid kinderwantje, w. Jansen, Wijk P 146; blauwe sjaal, Dekkerstraat 6want, bu reau; een meter lange vijzel. Deck, Rijkswaterstaat op het eiland; toietennet, J. Scheele O 22; br. dameshandschoen, wan delwagentje; tas met inhoad, bureau; br. glacé herenhand schoen, S. Hamelink, Dijkstr. 51; damesportemonnaie inhoa- dende huissleutel, J. Kolijn, Aza leastraat 76; witte wollen want, P. Vroegop, Jul. van Stolbergstr. 47; br. kinderwantje, Axelsestr. 123; bordeauxrood kinderwe tje en sjaal, Dokweg 9. J. de B.,, metselaar te Biervliet, V., de heer de K., wed. v. L. te Oroede. Na de vrijsoraak infor meerden de kooplieden waar zfj hun „cente" konden krijgen voor de in beslaggenomen kippen. Die hadden zij nog niet gebeurd. M de J., landbouwer te IJzendij ke in het bezit zijnde van een jachtakte, gaf zich over aan z.g. gepatenteerde stroperij door met een fel licht in het donker wild trachten te schieten. Conf de eis werd ve^d veroordeeld tot 5U subs. 30 dagen met verb, verkl. van de lamp en teruggave van het ge- het horloge verkocht. De landbouwer I. B. te Sluis had in dronken toestand een rij wiel bereden. Hij was van mening dat het zo erg niet was geweest en dat hij wel in staat was om te fietsen. Overeenkomstig de eis veroor deelde de politierechter hem tot één maand voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en onder 1oe- zichtstelling. „Wat leven wij toch in een rare tijd en wat is de mens een gezel lig kuddedier; wij laten ons rin geloren, mopperen binnenska mers en met min of meer grote woorden kondigen wij aan, dat dit of dat niet door zal gaan, maar als het puntje bij het paal tje komt, lopen wij trouw mee m het gareel zoalsde melkboer het verlangt. Men heeft in „De Vrije Zeeuw" dag in dag uit de voor de con sumenten prijzenswaardige wed ijver van de nijvere winkeliers kunnen zien, die als om strijd de gunst van de kopers tot Zich trokken. En inderdaad heeft cte huisvrouw terdege van de aange kondigde balans-uitverkopen en prijsverlagingen weten te profi- teren. Maar de klant is en blijft ko ning (koningin). Hij of zij bepaalt waar het benodigde zal worden aangeschaft. Zó en niet anders behoort het. Behalve blijkbaar bij uw melk boer, wiens bond of organisatie uitmaakt wie u zal bedienen'. Is dat niet het toppunt van dwang? Eerlijk gezegd had ik een storm van protest in uw blad verwacht, mijnheer de redacteur, want wóiir men het oor ook te luisteren lefde, in elke familie kring en huiskamer werd geful mineerd tegen de machtswellust van de melkslijters, die het in hun hoofd hebben gekregen om u eens precies te zeggen, dat u Nóg kunt gij een halt toeroe pen aan onze melkleurders, die lak hebben aan uw persoonlijke vrijheid en u dwingen te hande len zoals zij (n.b. uw leveran ciers) het willen! Protesteer niet alléén, maar handel en geef uw vroegere melkhandelaar tot Zaterdag ge legenheid weer het bekende „mèlk" in uw gang te roepen, om daarna een kort babbeltje te houden, want, zo was het toch meestal, hij was uw vriend ge worden, die zich dagelijks onder het tappen van melk op de hoog te stelde van het wel en wee van uw gezin. Als straks de heren melkboe ren zich tot de raad wenden en deze zou hun eigenmachtig be- (wij gaan nog een stapje ver der) wel zegggen wélke verf uw huiskamer zal eisen; uw kapper bepaalt aan welke zijde uw scheiding op uw haardos zal ko men te liggen! Melkslijters, gij speelt met uw klanten (om niet de bekende uit drukking te bezigen). Als de vrije ingezetenen werkelijk vrij willen zijn, zou het best kunnen gebeuren, dat gij niet om 11 uur inplaats van 12 uur uw pantof fels kunt aantrekken, doch het vuur uit uw sloffen zou lopen om alles weer ongedaan te ma ken. Het zou best kunnen gebeuren, dat uw cliëntèle zich noodge dwongen zélf organiseert en dan bovendien nog zou kunnen aan De Amerikaanse generaals Robert Breithler en Ralph Stea- ry. resp. bevelhebbers van de strijdkrachten op de Rioe-Kioe- eilanden en de 20-ste Amer- kaanse luchtmacht, zijn in Tai- peh op Formosa aangekomen. Volgens welingelichte kringen zullen de generaals besprekin gen voeren met Amerikaanse en Chinese militairen over de ver dediging in de lucht van het eiland in geval van een aanval door de Chinese communisten. De laatste tijd duiken herhaal delijk berichten op over Chinese communistische vliegtuigen in de nabijheid van Formosa. Het bezoek der generaals zou er op wijzen, dat Amerikaanse vlieg tuigen gereed worden gehouden voor het geval van een commu nistische aanval, zulks in over eenstemming met de verklaring van president Truman van 27 Juni 1951. Naar gemeld zal ook vice-ad- sluit bekrachtigen, dan is het uit. kondigen: „En betere waar èn 110korting!" Een verbolgen, doch overi gens makke huisvader. De melkhandel heeft zich dan beveiligd en uw melkboer is bin nen. Wie doet hem wat, be schermd als hij is door de wet en beschermd door zijn bond of vereniging Hij heeft zicch geen zorgen meer te maken, zich geen inspanning meer te getroosten dan hemzelf lief is en het per soonlijk initiatief is dood. Maar dan zijn wij er nog niet, nog lang niet. Als uw melkboer het „recht" krijgt zijn afnemers te dwingen waarom zouden dan de slagers, de kappers, de groen- tenboeren, de metselaars enz. enz. dit dan niet navolgen? Ik hoor het uw schilder al zeg gen: „Het spijt mij, mevrouw, onaar u moet zich wenden tot (Uiteraard laten wij een en an der geheel voor rekening van de inzender. Wat de gemeenteraad nog met de melksartering te maken zou hebben, is ons niet duidelijk. Red.) De Groningse rechtbank heeft onder grote belangstelling de zaak benandeld tegen de vroe gere gemeente-ontvanger D. P. Verdachte stond terecht wegens verduistering van pl.m. 3U.U0Ü ten nadeie van de gemeente Ha ren (Gr.). In 1935 werd P. ge meente-ontvanger van de ge meente Haren, alsmede kassier voor het gemeentelijk gasdistri- butiebedrijï. In de jaien 1942 tot en met 1941 heeft P zich schuldig gemaakt aan tal van verduiste ringen. Hij liet de gasopnemers direct afrekenen met de gemeen teambtenaren, waarna hij de kos ten met grote verschillen inboek te. Het verschil stak hij in eigen zak. Daarnaast beheerde hij bank- en girosaldi. Door het in schrijven van duplicaatnota s en valse rekeningen alsmede het ver wisselen van jaartallen in de sta- tenrekeningen wist hij zich op deze manier een aanmerkelijk be drag toe te eigenen. Hij deed giro-overschrqvmgen en wanneer het betalingsstrookje terugkwam, zette hij er enige Cij fers voor, zodat soms bedragen van 19,50 voor 1019,50 inboekte. De verschillen eigende hij zich toe. Voorts heeft hij door te wei nig controle gelden kunnen ver duisteren uit de vermakelijk heidsbelasting. In 1948 werd hq benoemd tot gemeente-ontvanger van Groningen. Inmiddels hadden de belasting autoriteiten verdenking tegen P. opgevat. Hij kon zijn vermogen niet verklaren en zocht het aan vankelijk in tal van uitvluchten De Vietnamese politie heeft 30 mannen aangehouden, die erva» verdacht worden tussen 9 en 22 Januari in Zuid-China aanslagen met tijdbommen te hebben ge pleegd, waarbij 20 personen wer den gedood en 120 gewond. De gearresteerden zouden be horen tot een afgescheiden groep van de Caodai, een godsdienstige secte, die beweert voortdurend in verbinding te staan met Victor Hugo, Gandhi, George Washing ton, Shakespeare en andere liei- ligverklaarden. De secte heeft een eigen „paus" en een „college van kardinalen". Generaal Raoul Salan, Frans opperbevelhebber ad interim in Indo-China, heeft bij aankomst te Saigon uit Hanoi verklaard, dat de Frans-Vietnamese troepen in het Noorden steeds de meerderen waren geweest en zulks ook nog waren. Hij zeide niet te begrijpen, „waarom bepaalde personen de Franse verliescijfers van de slag bij Hoabinh overdrijven". Hoe betreurenswaardig deze verliezen Hii zou als illegaal bekendstaand ook waren, zo vervolgde de gene- persoon de gelden van Joodse raai, zij vormden een minimum landgenoten beheren. Hij zou vergelegen bij de zware verhezen, steekpenningen hebben ontvan- welke de tegenstander leed. gen Hij zou een beloning heb-1 De generaal is naar Saigon ge- ben gekregen voor het inwisselen komen voor de ontvangst van van de reeds vervallen biljetten minister Letourneau, belast met van 1000 enz. Op al deze on- de betrekkingen met de verbon- juiste verklaringen is P. terug- den staten, gekomen. Hij legde een volledige „„mTT,„T, bekentenis af. Een jaar zit hij In een Frans communiqué thans in voorarrest. Het onder- wordt melding gemaakt van drie zoek werd bemoeilijkt, doordat acties van Vietmmh-opstandelin- men de bescheiden van de ge- gen in Indo-China, n.l. tegen meente Haren reeds als oud pa- Tranhti (70 km ten Z.O. van Ha- pier had vernietigd. De officier noi), rondom Nam Dinh (de der- van justitie achtte het tenlaste de stad van Tonkin) en te Hoa gelegde bewezen en vorderde Binh (75 km ten Z.W van Ha- drie en een half jaar gevangenis- noi). De Franse strijdkrachten straf met aftrek. hebben daarbij volgens het com- De uitspraak is over veertien muniqué ruim honderd opstande- dagen 1 togen gedood. Naar het A.N.P. verneemt zal miraal Martin, bevelhebber der binnen afzienbare tijd worden be zemende vloot, aan de bespre- gonnen met de bouw van een kingen deelnemen en de kust- aantal nieuwe legerplaatsen. verdediging der nationalisten in specteren. De Westduitse bondsdag heeft een communistische motie, waar in Adenauers buitenlandse poli tiek wordt afgekeurd, zonder stemming verworpen. De motie was ingediend naar aanleiding van de radiorede van Theodor Blank over „ongrond wettelijke dienstplicht voor een I Europees leger". met al uw praats niets, maar myn collega die of die; hij zal u dan ook niets te vertellen hebt en slechts als een harlekijn hebt te gehoorzamen, als de melkboer aan de touwtjes trekt. En vanwaar deze dwang?? Om te zorgen, dat uw melkle- verancier in plaats van om 12 uur thans een uurtje vroeger zijn dagtaak kan beëindigen en zijn „welverdiende" rust, na de be woners van een paar straten te hebben bediend, kan gaan geme ten Worden wij al niet genoeg ge ringeloord, dat wij immuun zijn geworden voor de machtswellust van bond zus of zo? Neemt gq dit. vrije burgers onzer goede veste Terneuzen? Laat de melk handel weten, dat gij uw ultima tum stelt: Ik en niet gij bepaalt bij wie ik mijn inkopen zal doen. Is Maandag de boel niet veran derd. bijt dan door de appel heen en zegt als het bekende „melk klinkt: „niet nodig". Gaat dan zelf uw melk kopen bij uw oude leverancier of bij wie dan ook. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Indonesië s.s. „Roebiah (2 Fe bruari). Nieuw-Guinea m.s. „Kota Ba- roe" (9 Febr.). Ned. Antillen s.s. „Bennekom (29 Jan.). Suriname m.s. „Stenton (11 Febr.). Canada s.s. „Nieuw Amster dam" (26 Jan.). Canada m.s. „Noordam (31 'Jan.). Argentinië, Bolivië, Chili, Para guay, Uruguay en Brazilië m.s „Tero" (29 Jan.) en m.s. „Athe na" (19 Febr.). Australië en Nieuw Zeeland m.s. „Ranchy" (26 Jan.). De correspondent van het blad, Sulzberger, die het interview met het Spaase staatshoofd had, schriift verder, dat Franco te kennen gaf, dat Spanje bereid is de voorwaarden van de Ameri kaanse wet op de wederzijdse be veiliging te aanvaarden. De generaal gaf voorts te ken nen, dat hij een overeenkomst met de Ver. Staten beschouwt „als een stap voorwaarts op de weg naar bredere samenwerking tussen Spanje en de andere wes telijke landen". Hij was van mening, dat een Spaans-Amerikaans accoord zou dienen als een indirecte overeen komst met de andere leden van de Noord-Atlantische verdragsor ganisatie. „Hij voorzag zelfs, dat het wei nig moeilijkheden zou opleveren, indien een marine-eenheid onder bevel van de Navo in het Middel landse Zeegebied, met inbegrip van niët-Amerikaanse schepen, gebruik wenste te maken van Spaanse havenfaciliteiten". Generaal Franco heeft de „New Vork Times" in een interview medegedeeld, dat de Britse kolo nie Gibraltar, die in 1704 op Spanje werd veroverd, „onver mijdelijk" weer onder Spaanse souvereiniteit moet komen. Spanje zou echter bereid zijn voor korte tijd een basis te Gi braltar aan Engeland te verpach ten „om de politieke moeilijkheid te verzachten". De generaal voegde er aan toe, dat de waarde van Gibraltar als basis thans kleiner was gewor den, vooral omdat geheel Spanje ter beschikking zou komen, in dien de voorgestelde overeen komst over Amerikaanse steun aan Spanje doorgang vindt. Spanje zou het stationneren van Amerikaanse militaire mis sies in het land goedkeuren, in dien de overeenkomst van kracht wordt. De missies zouden de Spaanse strijdkrachten opleiden in het gebruik van nieuwe wa pens en technieken. Deze nieuwe legerruimte is no dig geworden door de langere diensttijd en de versnelde leger- opbouw. De onderhandelingen over de plaats van vestiging zijn nog gaande, zodat op het ogen blik nog niet met absolute zeker heid te zeggen is, waar de nieuwe legerplaatsen zullen verrijzen. Als plaats van vestiging worden genoemd Weert, Huybergen Wezep en Garderen. Donderdagmiddag tegen 5 uur is een Gloster-„Meteor -straal jager van de luchtstrijdkrach ten (vliegbasis Leeuwarden) ge vallen op grondgebied van de gemeente Kollum'erland gn Nw- Kruisland (Fr.) bij Oudwoude. De piloot kwam om het leven. Het ongeluk is gebeurd, toen een formatie jachtvliegtuigen boven genoemde gemeente vloog. Een der toestellen geraakte plotseling uit de formatie en dook. Het toestel kwam op de grond en werd vernield. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Uit naam van H.M. de Konin gin en Z. K. H. de Prins der Ne derlanden heeft -burgemeester Mr. F. M. A. Schokking van Den Haag bezoeken van rouwbeklag af^ele-orl bij de nabestaanden van de 4 uit Scheveningen af komstige opvarenden van de trawler .Alkmaar". De burge meester was daarbij vergezeld van zijn echtgenote. Het gemeentebestuur van Den Haag heeft in brieven van con- doleantie zijn deelneming aan de nagelaten -betrekkingen der slachtoffers betuigd. WAGENBEWONER VERJOEG ZIJN ZOON. Te Drachten is dezer dagen nachts een 16-jarige jongen door de politie in een portiekje aangetroffen. Hij was doornat en vervuild. Het bleek dat hij door zijn vader, een woonwagcm bewoner te Norg, uit „huis was gejaagd. Hij had vijf dagen en nachten gezworven. Een paar nachten had hij in de bossen doorgebracht. De jongen, die lezen noch schrijven kon, is naar een inrichting gezonden omdat hij niet terugdurfde. Burgers hebben hem van kleding voor zien, want zijn eigen kleding bestond uit nauwelijks meer dan lompen. WAARSCHUWING WERD NOODLOTTIG. Op de Monnikendammer jaag vyeg nabij Edam werd gisteren 'n vrachtauto van de firma Dor- nenbal bij het oprijden van een boerenerf door een passerende tram van de N.Z.H.V.M., die de dienst VolendamAmsterdam onderhoudt, gegrepen. De fal- iarige J. Tromp uit Edam, die getracht had de bestuurder van de auto op de naderende tram te attenderen, werd zelf door de auto gegrepen. De man was op slag dood. De chauffeur heeft kans gezien uit de auto te sprin gen De vrachtauto werd zwaar beschadigd en het voorbalcon van de tram liep enige schade op. Het tramverkeer is enkele uren gestagneerd geweest. DRIJVENDE MIJN GESIGNALEERD. Het Panamese stoomschip „Hassan" heeft gistermiddag om half viif een drijvende mijn ge zien ongeveer 60 mijl ten Westen van IJmuiden. DE BERGING VAN DE „RADMAR". Op bet gestrande Britse schip Radinar is men gisteren begon nen 'n tweede anker uit te bren gen. Er zijn thans 20 a 25 leden van de bemanning aan boord. De berging zal waarschijnlijk lange tijd vorderen daar het schip eerst bevoorraad moet worden met zoet water voor de machines en het gebruik der werktuigen. Woensdagavond signaleerden douaneambtenaren in het veld bij VijlenVaals aan de Duitse grens een 4-tal smokkelaars, die even tevoren de rijksweg waren gepasseerd. Zij droegen ieder een wit ge lakte zak op de rug. Drie van hen konden worden aangehou den, terwijl de vierde wist te ontkomen. Zestig kilo koffie Is in beslag genomen. De 3 onfor- tuinlijken werden naar het huis van bewaring te Maastricht overgebracht. Donderdagmorgen zijn te Tai- peh (Formosa) 8 ter dood ver oordeelde Chinezen terechtge steld. Zij waren beschuldigd van sa menzwering om de regering met geweld omver te werpen en zou den voor ondergrondse activitei ten in 1949 in een cementfabriek op Formosa lid zijn geworden van de Chinese communistische partij. Indonesische arbeiders, met ijzeren staven bewapend, hebben vier leden van de staf der Anglo- Saxon Petroleum Company op t eiland Pulo Samboe, ongeveer 20 km ten Z. W. van Singapore, verwond. De moeilijkheden begonnen, toen de maatschappij weigerde een Indonesische arbeider, die onlangs was ontslagen, weer te werk te stellen. Twee Indo-Europese technici werden ernstig gewond en naar het ziekenhuis in Singapore ge bracht. Het hoofd van de instal latie, de Nederlander J. de Vries, en nog een technicus werden licht gewond. Nadat leden van de Indonesi sche politie van een naburig eiland te hulp waren geroepen, werden drie Indonesiërs gear resteerd. Vooraanstaande functionaris- sen van de maatschappij in Sin gapore weigerden te leveren op het incident, doch naar wordt vernomen, vindt het werk aan de installatie doorgang.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2