Productieverhoging blijft mogelijk Financiële crisis in Engeland RECHTSZAKEN Wat brengt de Radio Terry en Berry en „De witte Eland W. Oude boeren blijven te lang in het bedrijf De gemeentelijke financiën De Chinese papegaai TWEEDE BLAD Donderdag 24 Januari 1952 7e Jaargang No. 1942 Export kan de import overtreffen Al te vaak wordt in Nederland de nadruk gelegd op de verantwoordelijkheid van de regering voor de onvoldoende productiviteit. In ondernemerskringen wordt het belang van dit vraagstuk nog onderschat. Eerst wanneer men overtuigd is van de volmaakt heid der eigen bedrijfsorganisatie en alle wegen heeft bewandeld om het productieproces aan de zware efficiënty-eisen van deze tijd aan te passen, mag men de overheid verwijten gaan maken. Plastic-lenzen voor zieke ogen Onregelmatigheden bij bontuitvoer Britse EERSTE KAMER EMIGRANTEN WACHTTEN TEVERGEEFS. De massamoord van Dortmund voor het gerecht Werklozen zochten zelf een werkobject Koning Feisal van Irak DE VRIJE ZEEUW Voorheen was Nederland geen export-land bij uitnemendheid. Dit heeft zijn gevolgen gehad voor onze industrie, die door gun stige ligging en bekendheid met eisen van de Nederlandse consu ment voor de binnenlandse afzet is opgebouwd. Na de oorlog moest dit aspect veranderen en het afgelopen jaar, waarin voor het eerst sinds ruim 30 jaar onze uitvoer in één maand gelijk is ge weest aan de invoer, heeft af gaat profiteren van de kostenbe- doende bewezen, waartoe wij in staat zijn. Wij zouden op buiten landse markten nog veel meer kunnen presteren, indien de pro ductiviteit hoger werd. Wij wezen er reeds op, dat ons afzetgebied zich niet tot Neder land kan beperken. Dit heeft ge volgen, ook voor bestaande indu- sparingen. Hierdoor worden an- zijn gaan toeleggen, waar dit voorheen niet het geval was, kon den deze hun zaken uitbreiden, exportwinsten maken en daar mee hun bedrijf moderniseren. De verbetering van de bedrijfs- outillage gepaard gaande met toepassing van de nieuwste ar- beidsmethoden beïnvloedt de kostprijs van de producten in gunstige zin. Productie in 't klein wordt omgezet in productie in 't groot met alle daaraan verbon den voordelen. Ook de binnenlandse markt dere bedrijven wel gedwongen strieën. Doordat de meest wak kere zakenlieden zich op export aan de zucht naar bedrijfsverbe- tering deel te nemen. Doen zij dit niet, dan is de ondergang het ge volg. De grotere belangstelling voor het buitenland dwingt dus ook de specifiek voor het binnen land werkende industrie de ba kens te verzetten. Het gehele bedrijfsleven wordt zo openge legd voor invloeden uit alle delen van de wereld. Dit noopt tot gro tere activiteit, tot kostprijsver laging en dus wordt ook de Ne derlandse verbruiker de voor delen van deze gang van zaken deelachtig in een goedkoper pro duct. EEN ERNSTIGE ZAAK. Productieverhoging betekent niet allereerst méér produceren, doch goedkoper voortbrengen en dan komt de grotere productie vanzelf via een vergrote vraag. Productieverhoging houdt pri mair in een groter aantal pro ducten van dezelfde kwaliteit, in hetzelfde tijdsbestek geprodu ceerd. Er wordt teveel geschertst met deze gedachte. Men lacht om de eis van meer productie, omdat er nu immers al werkloosheid is. Men vergeet daarbij, dat juist een deel van die werkloosheid is ont staan, omdat men die eis van meer en dus goedkopere produc tie niet heeft verstaan. Wanneer onze-producten uit de markt wor den gedrongen, omdat wij te duur zijn, is werkloosheid het onver mijdelijke gevolg. Er is dus lang niet zo'n grote tegenstelling tus sen bestaande werkloosheid en de eis tot productieverhoging als menigeen meent. Het is de laatste tijd gebleken, dat Amerikaanse bedrijven er be langstelling voor hebben om in Nederland fabrieken te bouwen. Dit is gunstig zowel voor de pro ductiviteitsverhoging als voor de werkgelegenheid. Voor de be staande Nederlandse industrie op de betrokken terreinen betekent dit een waarschuwing om alle zeilen te gaan bijzetten. Kan men in alles een voorbeeld nemen aan de Amerikaanse methoden? Stellig niet. De Ne derlandse arbeider heeft nu een- maal een andere mentaliteit dan de Amerikaanse. Ook de efficiency-vergroting moet aan deze wetenschap wor den aangepast. Wij zijn in Neder land niet gewend om het ploegen- stelsel tot in de perfectie toe te passen. Dit beïnvloedt het gezins leven schadelijk door de onregel matige arbeidstijden en wat dus terstond aan productievergroting zou zijn gewonnen, zou op de duur wel eens kunnen omslaan in productievermindering door de geweldige tegenzin, waarmee de arbeiders hun werk gaan-ver richten. Ook het actief kunnen deelnemen aan het gezinsleven is een vorm van welvaart, die lang niet altijd door een inkomensver meerdering wordt goed gemaakt. EN DE LONEN? Nu voldoen de huidige loonbe- palingen niet aan de eis om de productie te verhogen. Een aan passing daaraan ligt in de lijn der verwachtingen. Speciaal de vak bekwaamheid moet in meerdere mate worden gewaardeerd dan thans het geval is. Vóór alles zullen wij echter alle krachten moeten inspannen om de arbei ders zelf bij het bereiken van gunstige bedrijfsresultaten te in teresseren. Een systeem van winstdeling lijkt daarbij aantrek kelijk, maar heeft vele moeilijke zijden. Worden de arbeiders naast de leiding wel voldoende ingescha keld voor het ter tafel brengen van nieuwe ideeën? Deze vraag moet elke ondernemer zich stel len. Niet alleen bereikt men Op een boerengezinsdag van de kring 's-Hertogenbosch zeide Ir. J. W. Wellen, sprekende over het emigratievaragstuk, dat er in Brabant per jaar 1000 jonge boe ren zijn, die het aantal verster ken van hen, voor wie op het boerenbedrijf geen emplooi is en die niet geneigd zijn te gaan stu deren, een ambacht te leren of naar elders te trekken om daar hun geluk te beproeven. Tot deze catagorie behoren ook ongeveer 10.000 jonge boeren, die in het verleden door verkeerde inzich ten van henzelf of van hun ouders niet de juiste weg voor een goede toekomst weten te kie zen. De oude boeren tonen niet al tijd voldoende begrip voor het probleem van hun zonen en dochters, aldus spr. zij beschou wen vaak de 12-jarige jongen, die van de lagere school komt, als een welkome arbeidskracht op het bedrjjf zonder zich de moeite te gunnen af te vragen of het voor de toekomst van de jon gen wel gewenst is hem naar de boerderij te halen. Daarbij komt dat het leren van een ambacht naar de begrippen van het platteland wordt be schouwd als de overgang naar een lagere stand, waardoor het verzet in vele gevallen tegen het ambacht verklaarbaar wordt- Ir. Wellen meende eveneens als bezwaar te moeten stellen, dat de oude boeren te lang de teugels op het bedrijf in de hand blijven houden. Zij moeten eerder ter- wille van hun kinderen de lei ding uit handen gevne. Wanneer om financiële redenen zulks niet gemakkelijk te realiseren zou zijn dan zou het wellicht aanbeveling verdienen, aldus Ir. Wellen, dat. de ouderen overgingen tot het organiseren van een ouderdoms voorziening. Tenslotte propageerde spr. de uitwisseling van jonge boeren tussen Noord- en Zuid-Neder land als voorbereiding op een eventuele emigratie. „Los van het eigen dorpsmilieu leren deze jonge mensen reeds in eigen land zelfstandig te zijn". Blijkens mededelingen van een Britse oogheelkundige in de Lancet" is deze er in geslaagd hij operaties nieuwe lenzen in plaats vdn het weggenomen zieke organisme in de ogen te plaatsen. Deze lenzen worden uit kunsstof (plastic) vervaardigd. Men ken de tot dusverre reeds een sy steem van „contactlenzen", die na het wegnemen van een zieke lens tegen het oog werden aan gebracht. Volgens de „Lancet" was een operatie voor staar op het oog, hoe goed en veilig dan ook, tot dusverre slechts een gedeeltelijke genezing. Gezegd wordt, dat deze nieuwe methode een zeer grote verbetering bete kent. De lens kan zowel direct bij de staar-operatie als tijdens een tweede chirurgisch ingrijpen worden aangebracht. Van de tot dusverre verrichtte operaties werden 22 met volledig succes bekroond. Vanzelfsprekend kan de plas tic-lens de menselijke ooglens niet geheel en al vervangen, omdat de inval van het licht niet door groter of kleiner wor den geregeld kan wórden. Des ondanks blijkt een oog, voor zien van deze lens, vrijwel nor- mdal te zien, aldus de lancet". daardoor, dat een productiepro bleem van alle kanten wordt be keken, maar vooral wordt langs deze weg ook de lagere werk nemer zichtbaar in de mede-ver antwoordelijkheid voor de gang van zaken in het bedrijf betrok ken. Het is deze verantwoordelijk heid, die de grootste prikkel vormt voor productieverhoging. Aan contact tussen leidende en uitvoerende arbeid in de bedrij ven behoeft het in onze dagen niet meer te ontbreken. In de kleinere bedrijven bestaat dit contact dikwijls rechtstreeks, in de grotere kan dit door middel van de ondernemingsraden wor den tot stand gebracht. Door werkloosheid gaan nog steeds veel productieve uren voor ons bedrijfsleven verloren. Die werkloosheid richt de grootste schade aan bij de uitvoerende ar beid. Ook in deze kringen moet dus de nodige verantwoordelijk heid voor de gang van zaken der onderneming worden geculti veerd. De bedrijfsleiding heeft hier een taak en daarnaast de vakbeweging. De arbeiderslei ders zullen al hun krachten moe ten inspannen om hun volgelin gen ook in dit opzicht de nodige voorlichting te geven. De tegenstelling tussen werk gevers en -nemers binnen het be drijf zal moeten verdwijnen, wil len wij de Nederlandse industrie tot een voorbeeld maken In de wereld. Verstaat iedere belang hebbende zijn taak in dit opzicht, dan kunnen wij goede economi sche resultaten verwachten en afnemende werkloosheid. (Nadruk verboden.) Het Britse ministerie van Fi nanciën heeft bepaald, dat alle exporteurs van bont met ingang van 1 Februari zullen moeten bewijzen, dat het uitgevoerde bont blijft in het land waar heen het wordt gestuurd. Tot dusver kwam het voor, dat bont z.g. voor de Ameri kaanse markt werd gekocht. De zendingen gingen daarentegen naar het vasteland hoofdza kelijk naar Frankrijk en Neder land waar het bont in ponden werd betaald en vervolgens te gen dollars naar de Ver. Staten doorverkocht. Deze handelwijze heeft Engeland millioenen dol lars gekost. In een toespraak, gehouden tijdens een bijeenkomst van de Indische journalistenorganisatie te Londen, heeft de Engelse mi nister van financiën, Butler, ver klaard dat Engeland op 't ogen blik de ernstigste financiële cri sis van de laatste vijf jaar door maakt. Hij zeide, dat het voor hem van het grootste belang was zijn landgenoten te verzoeken zelf voldaanheid te vermijden, daar hun ontwaken anders zeer on aangenaam zou zijn. Dinsdagavond is min. Lief- tinck aan het woord gekomen. Spr. herinnert aan de wet van 1929, onder welker vigueur de laatste jaren vóór en de eerste jaren na de oorlog een groot aan tal gemeenten noodlijdend is ge worden. De noodregeling van 1948 had ten doel de noodlijdendheid te beëindigen en de gemeentelijke zelfstandigheid zo goed en zo kwaad als het giilg te herstellen. De minister is van oordeel, dat de gemeenten er niet slecht zijn afgekomen. WEDEROM DE MILLIOENENZWENDEL. De Haagse rechtbank houdt zich nog steeds bezig met de z.g. „millioenenzwendel", de affaire waarbij een Rotterdamse zaken man en een Haagse adellijke da me door een aantal goed van de tongriem gesneden lieden voor ruim een millioen gulden wer den opgelicht. Thans verscheen de zoveelste verdachte voor de rechtbank. Het was de 57-jarige koopman M. van W. uit Den Haag, die er van beticht werd de Rotterdam se zakenman B. C. eerst voor 500 gulden te hebben opgelicht onder voorwendsel dat hij een „kalen- derhandel" op touw wilde zet ten en later van B. C. nog eens ruim 4000 gulden wist los te we ken, nu als „overbruggings- steun", daar hij een werkkring had gevonden bij een assuran- tiebedrijf, doch eerst „in moest lopen". „In het geheel kreeg U bijna 5000 gulden onder valse voor wendsels", wilde de president weten. Verdachte bestreed de „valse voorwendsels". „Het was algemeen bekend", aldus Van W., „dat je bij B. C. in Rotteidam geld kon krijgen net zoveel als je wilde, als je maar een beetje handig was". De Officier noemde Van W. 'n onhandelbaar oplichter, die een zware straf verdiende. Hij re- quireerde 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf. De 44-jarige emba'lleur J. C. J. G,. uit 's-Gravenhage hoorde voor de Haagse rechtbank ander half jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen. De offi cier van justitie voegde aan deze eis toe, dat G. op een schandalige manier het vertrouwen had be schaamd van degenen, die van hem afhankelijk waren. G. had namelijk verschillende malen goederen verduisterd, die emi granten hem ter verzending had den toevertrouwd. Aan de overkant van de oceaan wachtte de een tevergeefs op zijn fiets, een andere tevergeefs op haar naaimachine en zo waren er verscheidene gevallen geweest. In het vaderland „beleende G. deze goederen. Zij waren echter zo goed beleend, dat zij nooit meer boven water kwamen. De opbrengst van deze goede ren zette hij om in drank. Verdachte verzocht een kuur te mogen doen tegen zijn drank zucht, welk verzoek door zijn advocaat werd herhaald, daar de drank voor G. steeds het begin van alle ellende is". BRANDSTICHTER TOT EEN JAAR VEROORDEELD. De rechtbank te 's-Graven hage veroordeelde de 46-jarige commissionnair L. E. J. S. tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke ter beschik kingstelling van de regering. Aan S. was ten laste gelegd, dat hij op 4 April 1951 in de vroe ge ochtenduren brand had ge sticht in het perceel Koninginne gracht 8, te 's Gravenhage, waar van hij hoofdbewoner was. In dit gebouw waren ook enkele kantoren gevestigd. Het huis brandde geheel uit. De officier eiste twee weken geleden drie jaar gevangenisstraf met aftrek. De gemeentelijke financiële autonomie moet men z.i. niet uit sluitend verbinden aan de ge dachte van een eigen belasting gebied. Vaststelling der loonbelasting per gemeente, zoals gevraagd werd, zou op grote bezwaren stuiten. Hij hoopt, dat de commissie- Oud erin zal slagen buiten de loon- en inkomstenbelasting an dere algemene belastingen te vinden om een eigen belasting gebied voor de gemeenten af te bakenen. De blokkering heeft de heer Reijers ongemotiveerd genoemd. Het is een monetaire blokkade, die op de reserves rust, welke spr. noodzakelijk acht. De regering is voornemens, zo dra het wetsontwerp is aangeno men, ten speodigste over te gaan tot een gedeeltelijke deblokke ring der reserves in het gemeen tefonds van de jaren 1948 tot en met 1950 ten behoeve van con solidering van gemeentelijke vlottende schuld en, eventueel ter financiering van kapitaalsobjec ten, die reeds zijn aangevangen en waarvan de voltooiing gevaar loopt wegens gemis aan finan ciële middelen. Voor het wegvallen der onder nemingsbelasting is aan de ge meenten over 1951 en over 1952 toegezegd een bedrag van ƒ204 millioen. Deze bedragen komen niet ten volle uit de ondernemingsbelas ting, want die is inmiddels afge schaft. Met de suppletie gaat de regering niet verder dan 204 millioen. De minister geeft te kennen, dat langs de weg der bijzondere uitkeringen het leven der ge meenten, die haar begroting niet sluitend kunnen krijgen, iets aan genamer kan worden gemaakt. Het uitkeringspercentage voor 1952 (de na-uitkeringen buiten beschouwing latende) zal iets hoger kunnen zijn dan in 1951, toen het 135 bedroeg. Na re- en dupliek wordt het wetsontwerp z-h.s. aangenomen. Als resultaat van de conferen tie der ministers van financiën van het Britse Gemenebest is er reden om een toekomst te ver wachten, die zekerder is dan het moeilijkheden. Naar hij zeide heeft deze con ferentie het feit bewzeen, dat het sterling-gebied eerst dan een po litiek on lange termijn zal kun nen volgen, wanneer het zijn handelsbalans met de rest van de wereld sluitend heeft gemaakt en vervlogens een uitvoer-over- schot heeft bereikt. Butler deelde mede, dat de mi nisters van financiën op de con ferentie niet hun blik binnen waarts hebben gericht, of hebben gedacht aan een autarkie of aan een in economische opzicht van de buitenwereld afgesloten ge bied, doch dat de blik naar bui ten was gericht op uitbreiding van de handel en inwisselbaar heid van het pond sterling. Hij verklaarde, dat de economie van het sterling-gebied ondanks de pogingen, die reeds in het werk zijn gesteld, nog niet het punt heeft bereikt, waarop het stor men en tegenstromingen, die zich mochten voordoen, zal kunnen weerstaan. Wanneer de reserves van het sterling-gebied niet wor den hersteld, zal de wisselkoers van het pond niet gehandhaafd kunnen worden en dan zal En geland niet meer in staat zijn zich het voedsel en de grondstof fen aan te schaffen, die het nodig heeft. Minister Butler merkte voorts op, dat het kapitaalverkeer tus sen de landen van het sterling- gebied voorlopig nog beperkt zal zijn, zodat de onmiddellijke ka pitaalbehoeften voorshands in de buitenwereld zullen moeten wor den gedekt. Op den duur zal het sterling-gebied echter weer zelf in z'm kapitaalbehoeften kunnen voorzien, aldus de Engelse minis ter van financiën. Het Duitse criminele gerechts hof te Dortmund heeft 28 vroe gere functionarissen van de Ge stapo gedaagd in verband met een massamoord, gepleegd kort voor de capitulatie in de nabij heid van Dortmund. De massagraven, ondiepe bom- kraters, werden 6 jaar geleden ontdekt. Men vond de lijken van 270 gevangenen van de nazi's ge ïdentificeerd als Nederlandse, Belgische en O.-Europese slaven arbeiders, Joden en Duitsers, gearresteerd wegens verzet te gen het nazi-regime en voorts Franse, Russische en Poolse krijgsgevangenen. Allen waren gedood door schoten in de rug en in de nek en velen waren gebonden met prikkeldraad. On der de vermoorden bevonden zich vrouwen en kinderen. 200 Getuigen zullen gehoord wor den. De openbare aaniklager heeft toegegeven, dat geen bewijzen zijn gevonden omtrent de per soon, die order gegeven heeft tot de „executie". De twee hoog ste functionarissen van de Ge stapo uit het district zijn in '47 in Joego-Slavië ter dood ge bracht „wegens oorlogsmisda den". De hoofdbeklaagde is de 47- jarige Heinrich Muth, stoffeer der van beroep en een vroegere communistische partijfunctio naris, die eveneens in het kamp was terechtgekomen. Hij wordt er van beschuldigd de meeste der vermoorden aan de Gestapo verraden en uitgeleverd te heb ben in de laatste 2 maanden van de oorlog. De andere beschuldigden wa ren functionarissen van de af deling der Gestapo in Dort mund, die de executie uitvoerde. VRIJDAG 25 JAN. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Zender sluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Gram.; 9.30 Waterstanden; 9.50 Voor de vrouw; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de school; 10.50 Voor de zieken; 11.20 Voordracht; 11.40 Piano; 12.00 Dansmuziek; 12.30 Medede lingen; 12.33 Sport; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 13.20 Orkest; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Gram.; 14.40 Boekbespreking15.50 Sport; 16.00 Causerie; 16.30 Zen dersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Denk om de bocht; 19.00 Piano; 19.15 Klank beeld; 19.30 Berichten; 19.40 Feestgetijden; 20.00 Nws.; 20.05 Boekbespreking; 20.15 Koor; Tijdens de tweede voorstelling kwam Bear O'Connelly bij het tentje van Pug Malone aanstap pen. „Twee kaartjes", gromde oom Bear. Hij wierp het geld op het ta feltje. door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 68) (Nadruk verboden). Ah Kim haalde de schouders op. „In olde, baas. Ik lijden naai tlein". Toen spoedig daarna Bob in de auto zat naast de Chinees en de ranch achter hen lag, keek Chan hem vragend aan. „Nu u zelf grote geheimzin nigheid voortbrengen", zei hij. „Barstow voor zaken heeft voor mij ietwat onverwachte klank". Bob lachte. „Bevelen van het grote op perhoofd", antwoordde hij. „Ik moet daar heen om Draycott te ontmoeten, met de paarlen". Een ogenblik ging Chans vrije hand naar de plaats waar de tijding van Louie's komst in de „onverteerbare" last nog altijd dorre woestijn brengen" waarom de millionnair hem de avond tevoren was komen be zoeken. „Wat denkt u betreffende dit?" vroeg Chan verwonderd. „Nu, zoveel weet ik wel", ant woordde Bob, „dat het ons nog een dag geeft voor een goed hoo malimali. Bovendien, het brengt ons weer een nieuw vraagstuk om op te lossen. Maar ik heb je nog niet verteld, waarom Dr. Whitcomb gisterenavond kwam". „Geen noodzaak", antwoordde Chan. „Ik niets doen achter de deur dicht bij en alles horen". „O. Dan weet je, dat het Slap pe Flip wel geweest kan zijn en niet Thorn, die Louie vermoord heeft." „Slappe Flip of misschien vreemdeling in auto, die hem wegroepen. Moet bekennen dat vreemdeling mij diepe belang stelling inboezemen. Wie was hij? Was hij het misschien, die was verborgen. „Madden nemen weer wispel turig besluit?" vroeg hij. „Juist", zei Bob. Hij verhaalde, „Nu, als je me vragen gaat stellen", antwoordde Bob, „is het gedaan met de grote geheimzin nigheid en dan kunnen we wel „En mijn fooi knaap?" vroeg de man aan het loket brutaal, „geen kaartjes of er moet iets voor mij bij zijn". Dat was teveel voor oom Bear na alle opwinding van de laat ste dagen. „Dat is dan voor jou", riep hij met donderende stem. naar huis gaan. Ik heb er geen enkel antwoord op". Eldorado lag vóór hen, glan zend in de morgenzon. .Laten we even bij Holley aan gaan. De trein is er nog niet ik zal maar gaan, er kon me weieens iemand bespieden. Hol ley weet misschien ondertus sen wat nieuws". De redacteur zat aan zijn bu reau te werken. „Zo, jullie zijn al tamelijk vroeg in de weer", zei hij. Hij schoof zijn schrijfmachine op zij. „Ik ben juist bezig aan Louie's doodsbericht. Wat is er voor nieuws op de Geheimzinnige Ranch?" Bob vertelde van Dr. Whit comb en van Maddens laatste draai betreffende de paarlen, ook van zijn op handen zijnde tocht naar Bartstow. Holley glimlachte. „Mooi zo een reisje zal je blik verruimen", merkte hij op. „Hoe vond je juffrouw Evelyn? Maar je had haar al eerder ontmoet, meen ik". „Juffrouw Evelyn! Wat bedoel Met een geweldige klap van zijn machtige klauw sloeg hij de kerel compleet met kassahuisje en al omver. „Je kunt nog meer krijgen" riep oom Bear, terwijl hij zich door Berry op de voet gevolgd, door de tentopening sprong. 20.30 Benelux; 20.40 Causerie; 21.00 Gev. programma; 21.30 De Ducdalf; 21.50 Buitenl. overz.; 22.05 Lichte muz.; 22.30 Gram.; 22.40 Causerie; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Causerie; 23.30 Orkest. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Een woord voor de dag; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Voor de zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.05 Piano; 11.45 Gram.; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Amusementsmuziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.55 Gram.; 14.00 Causerie; 14.15 Kwartet; 14.40 Orkest; 13.15 Ensemble; 13.45 Reportage; 15.15 Voordracht; 15.35 Orgel; 15.55 Gram.; 16.10 Voordracht; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nws.; 18.15 Gram.; 18.35 Regeringsuit zending; 18.45 Gram.; 18.50 Muz. causerie; 19.15 Regeringsuitzen ding; 19.35 Gram.; 19.40 Radio krant; 20.00 Nieuws; 20.10 Vijf minuten; 20.15 Zang; 20.50 Cau serie; 21.10 Viool; 21.50 Gram.; 22.00 Reportage; 22.10 Piano; 22.30 Orgel; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 12.50 Koersen; 12.55 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14.00 Voor de school; 15.40 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.15 Gram.; 18.00 Cau serie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Actualitei ten; 19.50 Causerie; 20.00 Ork.; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Verzoekprogram ma. je?" vroeg Bob verbaasd. „Wel, zij is toch gisteren avond gekomen?" „Niet zo, dat iemand er iets van gemerkt heeft. Er is geen spoor van haar op de ranch". Holley ging op en neer lopen. „Dat is vreemd heel vreemd. Zij is toch om zes uur veertig gekomen". „Weet je dat zeker?" vroeg Bob. .Natuurlijk, ik heb haar zelf gezien','. Holley ging weer zitten. „Bk had het gisterenavond niet erg druk het was één tebestuur verzocht een zodanige van mijn vrije avonden iktoeslag op het steunbedrag te Op het bijkantoor van het ge westelijk arbeidsbureau te Drachten zijn meer dan 1000 werklozen ingeschreven. Werkobjecten zijn er wel, doch er is, wat de gemeente betreft, geen geld om de nodige weg- verbeteringen enz. uit te voeren, terwijl ooik de boeren geen ont ginningswerk op grote schaal ondernemen. Een groep arbeiders uit Hou- tigehage (het gebied dat vroe ger bekend stond als „de arme Friese heide") is nu uit eigen beweging met een wegverbete- ring begonnen. Ze zijn met hun schoppen gewapend, naar de Parksterweg te Houtigehage ge trokken en hebben het gemeen- heb er elk jaar drie honderd vijf en zestig. Dus liep ik eens naar het station en zag de zes uur veertig binnen komen. Thorn was er ook. Er stapte een slank, mooi meisje uit, en ik hoorde, dat Thorn haar juf frouw Evelyn noemde. Hoe is het met vader", vroeg zij. „Stap in", zei Thorn, „dan zal ik u alles vertellen. Hij kon u niet zelf komen afhalen". (Wordt vervolgd). geven, dat ze eventueel ontvan gen als in het vrije bedrijf. Koning Feisal van Irak is gis teren uit Bagdad naar Engeland vertrokken om zijn studie voort te zetten. In een boodschap aan het volk zegt de 17-jarige vorst, dat hij in de loop van dit jaar zijn studie zal beëindigen en dan zijn grondwettelijke taak volle dig op zich zal nemen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5