Winkelsluitingswet 1951 Uit de Provincie BINNENLANDS NIEUWS Azië en het Verre Oosten Dr Paul Rijkens op de perslunch der Nederlandse journalisten ABDüSIROOP De Belgische uitvoer naar Nederland De Chinese papegaai EERSTE KAMER TERNEUZEN. De Amerikaanse hulp aan Perrië Talrijkc grote gezinnen emigreren met de iohan van Oldenbarnevelt CHURCHILL EEDE. BOSCHKAPELLE. SAS VAN GENT. SLUISKIL. STOPPELDIJK ZAAMSLAG. Hei Europees leger De economische toestand BENELUX. BUIZEND GULDEN BOETE VOGR GEMEENTE HENGELO, Verklaring van Vógeler brc„¥cn, mssü Landaanwinning in Heden en toekomst De Eerste Kamer heeft gisteren het ontwerp van wet tot regeling van de winkelsluiting in behande ling genomen. De heer Kapteyn (Arb.) heeft met enige teleurstelling van het ontwerp kennisgenomen. Hij kan de koopavond niet toejuichen. Een ernstiger grief echter heeft hy tegen de halve-dag-sluiting. De minister blijkt te staan op een fa cultatieve regeling. Naar sprekers oordeel zou een imperatief voor schrift beter zvjn. Reeds in 1903 heeft de middenstand gevraagd om een rijksregeling. Spr. verwacht nadere mede delingen van de minister, b.v. wel ke voordelen aan de koopavond zijn verbonden. De heer Steinkühler (KVP) ver klaart de decentralisatie-gedachte van het ontwerp toe te juichen. Men moet waakzaam zijn de be langen van het winkelpersoneel niet in gevaar te brengen. De mi nister zal voorzichtig moeten zijn bij het uitvaardigen van een alge mene maatregel van bestuur tot afwijking van het sluitingsuur. Die halve-dag-sluiting acht spr. "ook het facultatief stellen van een koopavond heeft zijn instem- mlDe' heer Van Santen (CPN) tegen invoering van een koop avond. Voorts is hij tegen het met verplicht voorschrijven van een halve-dag-sluiting. Speciaal de kleine middenstanders zullen lan ger moeten werken, zonder dat daar een compensatie tegenover '^Eie koopavond betekent volgens spr. een bevoorrechting der grote warenhuizen. Verlenging van de arbeidstijd voor het winkelpersoneel kan hij niet aanvaarden. De heer De Vos van Steenwyk (WD) is van oordeel, dat vele winkeliers de koopavond toe juichen De binnenlandse markt ■zal erdoor worden gestimuleerd en voor de consument is de koop avond ook gewenst. Intussen blijft de beslissing over het instellen er van aan de gemeentebesturen. Spr. verklaart zijn steun aan het ontwerp te zullen geven. De minister zonder portefeuille, de heer Albregts, bestrijdt de op vatting, dat het wenselijker zou zijn de vacantieregeling imperatief te maken. Nieuwe argumenten voor een koopavond kan spr. niet aanvoe- ren. Wat de halve-dag-sluiting be treft zegt spr., dat de voorgestelde regeling aan de behoefte der prak tijk voldoet en ruimte voor verdere ontwikkeling openlaat. De mogelijkheid van werktyd- verlenging moet met zorg worden gehanteerd. Het wetsontwerp wordt goedge keurd met 31 tegen 3 stemmen, die der C.P.N. is Bedenk, dat uit een onverzorgde kinder- hoest een zwakke borst kan overblijven. Help en bescherm Uw Kleine met AKKER'® Geslaagd. Voor het in December te Mid- delburg afgenomen examen mo- aaagèrriTfru-wntzaaja» derne administratie is o.m. ge slaagd de heer A. Hamelink al hier. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdag medegedeeld, dat 90 Amerikaanse technici en admini strateurs in de loop van de vol gende zes maanden naar Perzië gezonden zullen worden. Zij zijn belast met de uitvoering van een hulpprogram waarvoor 23.450.000 dollar zijn uitgetrokken. Zater dag stemde premier Mossadeq in met de Amerikaanse voorwaar den in een notawisseling met William Warne, directeur van het punt-vier program voor on voldoende ontwikkelde gebieden. Volgens het State Department zal met de aankomst van de 90 Amerikanen het aantal technici en andere deskundigen belast met de uitvoering van het program in Perzië meer dan 150 bedragen. Bepaalde projecten zullen later uitgewerkt worden. Financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. Vervolgens heeft de Eerste Ka mer een'aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp, houdende voorzieningen ten aan zien van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten. De heer Tjalma (A.R.) betoogt, dat de bereidheid der regering om de weg in te slaan naar een eigen gemeentelijk belastinggebied slechts in geringe mate aanwezig is. HU kan niet inzien, waarom het niet mogelUk zou zUn de opbrengst der loonbelasting voor de indivi duele gemeenten vast te stellen. Spr betoogt, dat de gemeenten tot en met 1949 niet hebben ont vangen waarop ze aanspraak kun nen maken en hU vraagt zich af, welke invloed nieuwe ramingen op de gemeentefinanclën zouden heb ben HU trekt de conclusie, dat de gemeenten thans met haar eigen geld worden betaald. Spr. vraagt zich af, of aan de ge meenten wel die bedragen zUn uit gekeerd, waarop zU recht hebben. De kwestie van deblokkering der aan de gemeenten toekomende gelden aanroerend, vraagt spr. hoe groot het bedrag voor elke gemeen te afzonderlUk zal zijn. De heer Beyers (C. H.) betoogt, dat wanneer er bU de huidige grote belastingopbrengst geen eigen be lastinggebied voor de gemeenten kan worden gecreëerd, dit nooit meer komt. Spr. vraagt in hoeveel jaren de minister de deblokkering tot stand denkt te brengen. De heer Berger (K. V. P.) meent, dat een definitieve oplossing van het vraagstuk der financiële ver houding voorlopig wel tot de vro me wensen zal behoren. Sprekers fractie zal haar stem niet onthou den aan dit wetsontwerp dat de re gering zelf een noodverband heeft SDe>heer Van Tilburg (Arb.) acht het bedenkelUk, dat de rechtszeker. heid voor de gemeenten in het ge drang komt. Spr. heeft er bezwaar tegen, dat de minister voor het rijk bedragen incasseert, die aan de ge meenten toekomen. De fractie van de P. v. d. A. zal het ontwerp steunen, zij het niet met enthousiasme. De heer Wendelaar (V. V. D.) stelt vast, dat het in het ontwerp ge kozen systeem voor enige gemeen- ten zeer hard zal werken. Spreker vraagt of er geen aanleiding is om uitzonderingsgevallen tot een op lossing te brengen door toekenning of verhoging van de bijzondere uit- Eén der grootste emigranten- schepen ter wereld, het pas ver bouwde m.s. „Johan van Olden barnevelt" van de maatschappij „Nederland", zal heden met ruim 1400 emigranten uit Am sterdam naar Australië vertrek ken. De inscheping begint om 9 urn en zal tot 3 uur in de middag voortduren. Er zijn vele gezin nen aan boord met 9 kinderen en voorts een gezin uit Eindho ven, dat met 12 kinderen in Australië een nieuwe toekomst gaat opbouwen. Het schip wordt op 20 Februari in Freemantle, op 26 Februari in Melbourne en op 1 Maart in Sydney verwacht. De ontvangst van Churchill door het New-Yorkse stadsbe stuur is afgelast, daar de Britse minister-president een zeer zwa re verkoudheid heeft opgelopen. Churchills arts heeft hem huis arrest gegeven. Het gehele ver dere programma is afgelast", al dus werd van officiële zijde ver klaard. Aanbesteding. Door architect J. Wentink werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis voor rekening van M. Schoolmeester. De laagste in schrijver was: E. Verhulst te Eede voor ƒ33570. De hoogste inschrijver was de firma De Bruin uit Sluis voor 37470. De begroting was 35811. De gun ning is aangehouden. Overplaatsing De grenskommies J. Steenbak ker is met ingang van 16 Febru ari a.s. overgeplaatst naar Rot terdam. Nieuwe Rootputten. De coöp. vlassersveren. „Vlas sers Welzijn" is overgegaan tot het uitbreiden van hun roterij met vier putten. De firma Chris- tiaansen te Oostburg is 't beton werk gegund voor 22000. Het bijkomende ijzerwerk zal gele verd worden door R- D'hont te Eede voor ƒ7090. „Helpt Het kapitaal steeg in 1951 van 3267,49 tot ƒ3607,08. De aftredende bestuursleden, de heren P. van Leuven en G. de Schepper, werden herkozen- Tot keurmeester werd benoemd de heer A. de Bakker. Bestuursaau vullingen. In de vergadering van de dui- venmaatschappij „De Vrede", welke Maandag werd gehouden, moest in 2 bestuursvacatures worden voorzien. Als penning meester werd gekozen de heer G. Begijn en als 2e bestuurslid de heer J. Klaassen. Benoemingen. Als hoofd van de school in de Zandstraat is benoemd de heer De Rijk uit Sas van Gent- De va catures in Sas van Gent worden aangevuld door de heer J. de Weijne uit Philippine en de heer Dehulsters uit Westdorpe. Aanvaring. Maandagavond 6.30 toen de brug openstond, vond er in het bruggat een aanvaring plaats, dat gezien de toedracht wonder boven wonder goed is afgelopen, waardoor de schade beperkt bleef tot de Nederlandse sleep boot „Zwerver". Deze sleepboot kwam met een 2-tal sleepsche- pen uit de richting Sas van Gent, op enige afstand gevolgd door het Duitse zeeschip „Elisabeth". De sleepboot werd in het brug gat ingehaald door het zeeschip, dat de sleep trachtte te passeren juist bij het invaren van de brug. Het zeeschip maakte sterk slag zij aan bakboordzijde en liep op ihet remmingswerk, waardoor zij overhelde naar stuurboord en op de andere kant van het rem mingswerk terecht kwam Natuurlijk bestond er op beide schepen direct een grote bedrij- noch de zeeboot liepen schade op. Enkel de sleepboot verloor een stukje van de mast. „Tyl Uilenspiegel". In het verenigingsgebouw gaf het gezelschap „Tijl Uilenspiegel" een uitvoering. Het vlotte en af wisselende cabaret-programma viel bij de aanwezigen zeer in de smaak. De avond was georgani seerd door de muziekvereniging. Verkoping Woonhuis. Gisteren werd door notaris Ho ving uit Terneuzen in hotel „De Appel" alhier in het openbaar ver kocht een woonhuis, bewoond ge weest door wUlen de heer Abr. de Kraker Kzn. Koper werd de heer F. de Putter alhier voor 5300. De woonhuizen in de Riemen- straat en Rozemarijnstraat, respec tievelijk ingezet voor 1500 en 800, bleven onverkocht, terwijl voor de woning staande in de Kor te Delft geen animo bleek te be staan. Een Deens lesvliegtuig is gis terenmorgen bij het plaatsje Ganloese in een veenput gestort De twee inzittenden verdronken vigheid- Noch het remmingswerk in de vijf meter diepe put. J aarvergader ing Elkander". De varkensverzekering „Helpt Elkander" hield haar jaarverga dering. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de vereniging, die thans 160 leden telt, een goed jaar heeft gehad. kering. Te kwart voor zes werd de ver gadering gesloten. Hervatting der besprekingen op 26 Januari. De volgende bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Italië, West-Duitsland, België, Neder land en Luxemburg over de vor ming van een Europees leger zal op 26 Januari te Parijs beginnen, aldus heeft een Westduitse rege ringsfunctionaris te Bonn mede gedeeld. De economische commissie voor Azië en het Verre Oosten van de V. N. komt in haar jong ste overzicht over de economi sche toestand in die gebieden, dat zo juist is gepubliceerd, tot ae volgende hoofdconclusies: In de eerste helft van 1951 on dervond de economie van de meeste Aziatische landen de in vloed van een vertraging, in sommige gevallen een definitief tot staan komen, van de op waartse beweging der grond- stoffenprijzen, terwijl de prijzen van ingevoerde goederen, hoofd zakelijk als gevolg van de her bewapening, gestadig gestegen. De gunstige ommekeer in de Aziatische buitenlandse handel, waardoor de periode van eind 1950 tot Maart 1951 zich ken merkte, kon niet gehandhaafd blijven, daar de uitvoer vermin derde en de invoer toenam. I standpunt, dat zij ook niet in de Te 's-Gravenhage la deze week »Sb£dïÏÏ£ tot de eerste der perslunches gehou den, welke de federatie van Ned. Journalisten zich voorstelt op gezette tijden te organiseren, zoals ook vóór de oorlog het ge val was. De eregast was Dr. Paul Rij kens, voorzitter van de raad van bestuur van Lever Birothers en Unilever N.V., die na de lunch enkele actuele onderwerpen toe sprak. J Aan de lunch werd door een vijftigtal personen deelgenomen, De voorzitter van de federatie van Ned. journalisten, de heer L. S. J. Hanekroot, begroette Dr. Paul Rijikens en enige vertegen woordigers van zijn onderne ming, verder de heer M. A. Reinalda, Commissaris van de Koningin in Utrecht en voorzit ter van de persraad; Prof. G. Brouwers, secretaris-generaal van het ministerie van Econo mische Zaken en de heren J. W. Henny en Mr. W. G. J. Veenho- ven, voorzitter en secretaris van de Ver. Ned. Dagbladpers 1945. De heer Rijkens, die zijn uit eenzetting had onderverdeeld in een sociale, een economische en •n politieke beschouwing, merk te met betrekking tot de mede zeggenschap van de werknemers in de onderneming op, dat men in ons land niet zover gegaan is als in Duitsland, waar die medezeggenschap een zekere omvang begint aan te nemen. (Hij achtte het niet juist de ■werknemers in de zakelijke lei ding te betrekken, evenmin als de aandeelhouders. Er is wel owerleg nodig en voorlichting, maar geen medezeggenschap. Het volkomen zakelijk be schouwende stond hij op het deel van de winst en de pres tatie noemde hij te ver verwij derd. Er moet wel verband be staan tussen de arbeid en de be loning. Zo achtte hij premies wel op hun plaats, bijv. bij pro ductieverhoging. Hij nam het zelfde standpunt in ten aanzien van de tantiemes. Ook hier achtte hij het verband tussen deze vorm van winstdeling te ver van de prestatie verwijderd In zijn economische beschou wing merkte hij op, dat men in ons land teveel van mening is, dat wij vóór alles 'n landbouw land zijn. In de landbouw is 20 pet. werkzaam en in de indu strie 38 pet. Voor Duitsland zijn deze cij fers resp. 30 pet. (landbouw) en 38 pet (industrie)voor Frank rijk 36 pet. en 24 pet., voor Ita lië 50 pet. en 30 pet., waaruit blijkt dat in deze laatste landen de landbouw groter is dan de industrie. In 20 jaar tijds is in ons land het aantal personen, dat werk zaam is in de industrie, met 58 pet. toegenomen. Naar aanleiding van een hem gestelde vraag over Benelux merkte hij op, dat de ontwikke ling van Benelux in stadia zal moeten gaan. Een geheel vrij kapitaalverkeer zal vooreerst niet mogelijk zijn. Geleidelijk aan zal Benelux echter tot stand moeten komen; dat is van zeer groot belang. Hij was van mening, dat er concessies moeten worden ge daan. In dit verband noemde hy de kwestie van de waterwegen. Misschien zijn de belangen van Rotterdam niet zo gTOot, om geen concessies te doen, waar mee aan de Nederlandse belan gen in hun geheel tegemoet kan worden gekomen. Hem was ge zegd, dat de Belgen bereid zou den zijn tot een beloning, die n zeer grote zou zijn. Men zal het met nieuwe middelen moeten probreen om zo spoedig mogelijk een economische unie tot stand te brengen. De werkelijke waarde van de invoer van kapitaalgoederen was in de eerste helft van 1951, vergeleken met de periode vóór de oorlog op Korea, gering. Ondanks de kleinere inkoms ten uit de Aziatische uitvoer hield de inflationistische ten- denz aan, welke hoofdzakelijk bevorderd werd door hogere prij zen van grondstoffen en indu strieproducten. De prijsstijgin gen van ingevoerde consumptie goederen waren minder groot. Na de verdeling van het land heeft de regering van India zich ingespannen het land op het ge bied van voedsel in staat te stel len zichzelf te bedruipen. Bovendien werd de productie van jute en katoen vergroot. De ze politiek was grotendeels een gevolg van financiële noodzaak en zij heeft ook enig succes ge had, maar er konden geen grote voedselvoorraden worden aan gelegd als reserve tegen oogst- mislukking. In het overzicht wordt verder gezegd, dat sedert Maart van verleden jaar er opnieuw een ommekeer is gekomen in de ten- denz van de internationale han del in de landen van het ge bied. In 't tweede kwartaal van 1951 werd het gunstige saldo op de handelsbalans van Ceylon, Hongkong, India, Pakistan, de Philippijnen en Thailand klei ner en groeide het nadelige sal do op de handelsbalans van In- do-China en Japan aan. Alleen in Birma en Indonesië bleef het gunstige saldo van de handels balans toenemen en op Malakka bleef de omvang ongeveer gelijk Deze wijziging van de han delsbalans was toe te schrijven aan verminderde uitvoer en toe genomen invoer, waarmede een ommekeer was ingetreden in het verloop tot aan Maart van het vorige jaar. DE ONDIEPE SCHEVENINGSE BUITENHAVEN. De geringe diepte van de Sche- veningse haven is van dien aard, dat Maandagmiddag de garnalen- boten. dus kleine vissersvaartui gen van geringe dieptegang, de haven zelfs niet konden aandoen. Zij moesten wachten op hoog water. Tengevolge van het aan houdende stormachtige weer is de buitenhaven zeer verzand en buitengewoon ondiep. De Zondag binnenkomende trawlloggers kwamen hortend en stotend binnen. Zij schuurden letterlijk over de bodem. Maan dag was de trawler R. O. 25 voor de wal en kon de haven niet aan doen. Aan de semaforen hing het sein „onveilig". De R. O. 25 wendde de steven en liep de Nieuwe Waterweg binnen. De on diepe haven veroorzaakt veel stagnatie in het Scheveningse visserijbedrijf. Verschillende log gers liggen vier dagen en langer op hoger water te wachten. Zij kunnen de have niet uit. De trawllogger Sch. 9. die te IJmuiden marktte, kon gisteren weer naar zee. ƒ50.000,—. De directeur van ge meentewerken, M. van D. en de aannemer G. L. F. werden beiden tot 50,— subs. 10 dagen veroor deeld en het vonnis tegen de ar chitect was 10,subs. 2 dagen. SPOORWEGBEAMBTE ONDER TREIN. Maandagmorgen omstreeks 7 uur wilde op het station Muider- poort te Amsterdam een 61-jarige adjunct-commies, die hielp bij het rangeren van een lege perso nentrein, op een gegeven ogen- Fik op deze trein springen. De man sprong mis, werd door de rijdende trein meegesleurd en geraakte eronder. Zijn voeten werden afgereden en zijn boven benen verbrijzeld. De 36-jarige inpakster van de Albert Heyn- fabrieken te Zaandam, mej. C. E. Helsloot, die het ongeluk zag ge beuren, schoot onmiddellijk toe en zag kans de slagaders van beide benen dicht te drukken, totdat eerste hulp arriveerde. De man is in zorgwekkende toestand naar het O. L. Vrouwegasthuis overgebracht De man is in de loop van de ochtend overleden. PAARD STAGNEERDE TREINVERKEER. Een paard geraakte op het tra ject HengeloAlmelo onder een electrisclie trein en werd op slag gedood. De trein werd zo ernstig beschadigd, dat hij een eindweegs verder tot stilstand kwam en moest worden weggesleept naar het station Almelo. Tengevolge van een en ander had het trein verkeer een sagnatie van onge veer 50 minuten. De economische kamer bij de arrondissementsrechtbank te Al melo heeft Maandagmiddag de gemeente Hengelo (O.) terzake van het bouwen zonder vergun ning veroordeeld tot een boete van duizend gulden. De eis was ARRESTANT ONTSNAPT. Maandagmiddag circa half vijf heeft een 26-jarige arrestaat kans gezien te ontsnappen uit het paleis van justitie aan de Prin sengracht tc Amsterdam. De man was gehoord door de rechter commissaris wegens poging tot diefstal. Op het moment, dat hii de kamer van de rechtercommis saris verliet, waarbij de parket wacht, die hem moest bewaken, hem liet voorgaan, nam hij schie lijk de vlucht. Hoewel de achter volging onmiddellijk werd inge zet slaagde de jongeman erin zijn voorsprong *te vergroten en tenslotte uit het gezicht te ver dwijnen. KOEIENDIEF GEPAKT. Door de politie te Doetlcheai is gearresteerd W. uit Wester dorp, bij Varsseveld, verdacht van het plegen van verscheidene diefstallen gedurende een perin de van ongeveer vijf jaar. In October 1948 heeft hij een aan de landbouwer T. toebehorende koe uit de wei gehaald en is er mee naar huis gegaan. In Sep tember 1949 stal hij bij B. te Doetinchem een kistje, inhou dende ƒ4000. Ge politie heeft twee koeien bij W. in beslag ge nomen die van diefstal afkomstig waren. jste maanden heeft kunnen ver- Naar „De Standaard" schrijft, I ^ten en een crediteurpositie in had de „Flying Enterprise" o.a. de E.B.U.-landen verwerven. De een lading Congolese koffie aan ]ading van veel schepen, die uit boord, welke afkomstig was uit Ne(jerland vertrekken, blijft de er; .vnn JVtfVTVt* A ul.! „n /\w Robert Vögeler, de Amerikaan se zakenman, die onlangs uit 'n Hongaarse gevangenis werd ont slagen waar hij 17 maanden doorbracht op beschuldiging van spionnage, heeft meegedeeld, dat enige Russische officieren indertijd van plan waren hem uit de gevangenis te bevrijden. Het plan was mede opgesteld door zijn vrouw. Naar hij zeide waren een Russische generaal en een kolonel verdwenen, nadat 't complot was ontdekt. Een zeke re majoor Katoiakof was er in geslaagd met zijn gezin naar de Amerikaanse zone van Oosten rijk te vluchten. Deze personen zullen door bemiddeling van Vó geler naar de Ver. 'Staten kun nen komen. België. Deze koffie was door 'n Belgische firma tegen E.B.U.- credieten aan een Nederlandse firma verkocht. De koffie was te Rotterdam ingeladen met be stemming naar de Ver. Stoten en tegen betaling aan de Nederland se bank In dollars. „De Standaard" spreekt zijn verontwaardiging uit over deze handelwijze en merkt op, dat Nederland hoe langer hoe meer het gebied wordt, waarlangs Bel gië hoge verliezen in dollars liidt. Indien de Nederlandse regering van oordeel is, aldus het blad, dat zij de Belgische credi teurpositie niet moet helpen ver lichten en de Belgische nationale bank de dollars afhandig:maakt, die deze toekomen, zal Belgie n scherpe discriminatie moeten toepassen bij zijn export naar Nederland. Als men weet, zo vervolgt „De Standaard hoe handig Nederland te werk gaat bij de heruitvoer van Belgische goederen naar de dollarzone, be grijpt men hoe dit land zijn goud- en deviezenbesluit de laat- door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 67) (Nadruk verboden). „Weer een probleem oprijzen", zei Chan. Bob knikte. „Och hemel, ik heb niet meer zoveel problemen bij elkaar gezien, sedert ik aan alge bra deed. En nog iets, het is mor gen Dinsdag. De paarlen komen, hoera! Tenminste, dat denk de P. j. Wij zullen morgen wat met hem te stellen hebben." Er werd zacht geklopt aan de deur naar de patio, en Chan had juist de tijd naar de haard te gaan om te doen, of hij met het vuur bezig was, toen de deur werd geopend en Madden op een voor hem ongewoon geruisloze wijze binnentrad. „Welbegon Bob. „Stil", zei Madden. Hij keek naar de badkamer. „Kalm wat. Ah Kim, jij er uit." „In olde baas", zei Ah Kim en ging heen. Madden liep naar de badkamer en luisterde. Hij drukte er tegen- de deur ging open. Hij ging naar binnen, deed de deur naar de ka mer van Gamble op slot en kwam terug, na ook de andere deur te hebben gesloten. „Ziezo", begon hij. „Ik moet je spreken. Praat zacht. Ik heb ein- delyk je vader aan de telefoon gekregen, en hij zegt, dat mor genmiddag een man met de naam van Draycott in Barstow zal aan komen met de paarlen.' Bob's hart zonk hem in de schoenen. „Oh eh dan moet hij morgenavond hier zijn Madden boog zich naar hem over en fluisterde hees. „Wat er oei; gebeurt," zei hij, „ik wil niet, dat die kerel op de ranch komt. Bob keek hem verwonderd aan. Nu, meneer Madden, dan zal „Stil! Laat mijn naam er bui- ten." na al onze maatrege- „Ik zeg je, dat ik van besluit veranderd ben. Ik wil de paarlen niet hier on de ranch hebben. Jij gaat morgen naar Barstow, naar die Draycott, en je stuurt hem door naar Pasadena. Ik ga daar Woensdag heen. Zeg hem, dat hy Woensdag precies om twaalf uur 's middags aan de deur van de Nationale Bank zijn moet. Ik neem de paarlen in ontvangst en breng ze waar ze veilig zyn. Bob glimlachte. „In orce gaf hij toe. „U hebt het maar te zeg gen." t, i trotse dame nu? Hier waren geen „Goed", zei Madden. z*U morgennevelen over liet land- door Ah Kim naar de stad laten hprsens was aoor /ui -rum -—„„„|cf.han maar in zijn hersens was Barstow halen. Maar denk er aan dit blijft tussen ons. Geen woord er over, tegen wie ook. Niet tegen Gamble natuurlijk. Zelfs niet tegen Thorn." „Ik begrijp u", zei Bob. „Mooi. Dat is dan afgesproken. Welterusten." Zachtjes ging Madden naar buiten. Bob bleef hem een poos nastaren, verbaasder dan ooit. Nu", zei hij tenslotte, „dat be tekent in elk geval een dag ge wonnen. Dank voor dit uitstel. HOOFDSTUK XII. De tramwagen in de Woestijn. Een nieuwe dag brak aan, en ever de verworden, vreemde vormen der bomen in dit dorre land ging weer de onbarmhartig zon op. Bob was vroeg buiten, dat werd een gewoonte Voor het ontbijt werd opgediend, had hy nog een vol uur voor zyn over peinzingen, en het viel niet te ontkennen, dat hij veel te over peinzen had. Eén voor één ging hij de vreemde dingen na, die sedert zijn komst op de ranch ge beurd waren- Vooraan in zijn ge dachten stond het vraagstuk van Evelyn Madden. Waar was die moet voor er maar iets iets begrijpelijks. Na het ontbijt stak hij een ci garette op. Hij wist dat Madden met ongeduld wachtte om hem t kunnen spreken. Meneer Madden zei hy, „ik vanmorgen naar Barstow, VW1 een tamelyk gewichtige afgelegenheid. Als het niet te veel gevraagd is, wou ik graag dat Ah Kim me naar de stad reed voor de trein van tien uur vijf- tien. Thorn's groene ogen puilden uit van plotselinge belangstelling. Madden keek naar de jongen met niet geheel verborgen goedkeu- imgO, dat gaat best", antwoordde hij. Dat wil ik graag voor je m orde maken. Ah Kim, jij brengt meneer Eden over een half uur naar de stad. Begrepen?" Al maal meel welk klaagde Ah' Kim. „Vloeg op, welk, tot zon ondel gaan. U chauffeul nodig. Waalom geen loepen?" „Wat nu?" riep Madden. Ah Kim haalde de schouders op. „In olde, baas. Ik lijden naai tlein." (Wordt vervolgd). Belgische instanties onbekend en slechts bij een scheepsramp, zoals thans met de „Flying En terprise", komt men hier achter. Het is noodzakelijk, zo besluit het blad, dat Nederland de ga. rantie geeft, dat de Bidgische goederen, die naar Nederland worden uitgevoerd, in dat laad aelf worden verbruikt. Ir A G. Bruggeman, hoofdinge nieur van deprovinciale water staat in Zuid-Holland, heeft een studie gemaakt van landaanwin ningsprojecten in heden en toe komst. De „Ver. van Landaanwin ning" heeft het resultaat van de ze studie onder de titel „Nieuw Land" in boekvorm uitgegeven. Van de sinds het jaar 1250 ver overde 550.000 hectaren cultuur^ grond is een winst van 50.000 ha overgebleven, omdat een half milüoen hectaren elders voor an dere bestemmingen dan landbouw werden gebruikt. Het is volgens Ir Bruggeman een nationaal be lang om met landaanwinning door te gaan. Naast de spectacu laire polders in het IJselmegr noemt hij als mogelijkheden voor de naaste toekomst de Dollard, de Lauwerszee, Balgzand, Breehorn» de plaat van Scheelhoek, de stok ken van Heene, het Noorder en Zuider-Sloe, de schorren van Os^ sendrecht, het verdronken land van Saaftlnge en de Braakman- in totaal 27.000 hectaren. In de verre toekomst zou op de Ooste lijke wadden nog 70.000 ha te win nen zijn, op de Westelijke wadden 60.000 en in het Zuiden nog 20.000 landaanwinningen moeten vol gens ir Bruggeman met slechts lis agrarische objecten worden gezien Hij acht het afsluiten van zeegaten, waardoor de kust van 1200 tot 500 km zou worden ver kort zeer belangrijk. Het verui ten van watergronden zou dan ui het belang van drinkwatervoor ziening en landbouw aanmerke lijk kunnen worden beperkt. VLIEGER IN RUBBERBOOT IN HET KANAAL. Het Engelse schip StHeflier seinde Dinsdagmiddag 7 mqi van Bill of Portland (Engelse zuidkust) een rubberboot met n vlieger te hebben opgemerkt. Later is de vlieger door hei schip opgepikt.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2