Belgische reg ering sverklaring De toestand in Indonesië De strijd in Indo-China Financiële moeilijkheden van Britse gemenebest te Dr Drees Washington De oorlog in Korea Opheffing prijzenbeschikking handelsmarges 1951 Ingrijpende maatregelen te wachten WOENSDAG 23 JANUARI 1952. 7e Jaargang No. 1941. Hel vredesverdrag met Japan Landstrijdkrachten in Japan worden uitgebreid Vliegtuig van R L. S. maakt noodlanding De Amerikaanse invoerbeperkingen voor zuivelproducten enz. Herdenking muiterij op de Zeven Provinciën Vijl Noorse arbeiders bij Lawine omgekomen WEERS VER WACHTIN G HOOGWATER Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nèi 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Adaonnementsprfjs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J, van de Sande, Terneuzen Hubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 caat; iedere regel m«er 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. De Belgische eerste minister -lean van Iloutte heeft Dinsdag middag zijn nieuwe regering aan het parlement voorgesteld. Bij deae gelegenheid legde hy na mens de regering een verklaring at. De regering beschouwt het als haar voornaamste taak de sociale vooruitgang en de levensstan daard der Belgische bevolking te handhaven, de economische en fi nanciële politiek in het binnen land te versterken en deze aan te passen aan de gewijzigde inter nationale toestand. De regering zal haar verplichtingen in het kader van het Noord-Atlantisch pact stipt nakomen. Zij juicht de vorming van een Europese ver dedigingsgemeenschap toe, om dat deze beantwoordt aan de fun damentele doelstellingen van de Belgische politiek, n.l. de schep ping van een efficiënte militaire macht in Europa. Het plan-Schuman beschouwt de nieuwe regering als een hoek steen voor de economische op bouw van Europa. De regering épreekt de wens uit, dat het be treffende verdrag zonder verwijl door het parlement wordt be krachtigd. In het kader van de raad van Europa en de Europese organisa tie voor economische samenwer king zal België alle pogingen blij ven steunen, die bijdragen tot een toenadering tussen de Europese naties in beter economisch en po litiek verband. De regering is voornemens een commissie in te stellen, die zal moeten nagaan op welke voorwaarden een Europese unie kan worden gevormd. Verder heet het in de regerings verklaring: „In dezelfde geest yan verstandhouding zullen wij voortgaan op de weg, die ons wij hopen in een nabije toekomst naar de Benelux-unie zal lei den. Het blijft onze zorg te wa ken over de verbetering der waterwegen, die ons land met de grote Rijn-Maas-Schelde-delta ver binden. De studiecommissie, die door de Belgische en Nederland se regeringen werd opgericht om deze vraagstukken te onderzoe ken, heeft een verslag ingediend, dat door de twee regeringen vol doende werd geacht om als basis te dienen voor nieuwe besprekin gen. De heren Van Cauwelaert en Steenberghe, aangewezen door resp. de Belgische en Nederland se regering, hebben reeds een aanvang gemaakt met hun werk zaamheden". De verdediging van het land vereist zware arbeids- en finan ciële inspanning, zo gaat de rege ringsverklaring verder. De rege ring is zowel tegen deflatie als in flatie gekant. Hoewel prioriteit verleend moet worden aan de her bewapening, zal niet geduld wor den, dat deze uitgaven de positie van de munt in gevaar brengen. Het militaire programma zal worden uitgevoerd overeenkom stig de aangegane verbintenis sen, doch ten aanzien van de overige uitgave zullen maatre gelen worden genomen om de rijksbegroting sluitend te hou den. De prijzenpolitiek zal uitgaan van de overweging, dat de Belgi sche prijzen in evenwicht moeten blijven met die der concurrentie. Indien een weerslag van de schommelingen der wereldprij- zen op 's lands economie niet kan worden vermeden, zal het streven gericht zijn op het uit schakelen van interne stijgings factoren en aanpassing der lo nen. De regering zal de sociale vooruitgang blijven bevorderen en door haar maatregelen wil zij •aan^onem, dat een vooruitstre vende sociale politiek verenig baar is met budgetaire zuinig heid. In de loop van dit jaar zullen nieuwe zenders op de korte en middengolf in dienst worden ge steld. Deze zenders zullen niet alleen in België doch ook in de aangrenzende landen gehoord kunnen worden. De regering stelt met voldoe ning vast, dat het aantal Belgen, dat zich in Congo vestigt, toe neemt. Zij zal al diegenen aan moedigen en steunen, die hun technische en beroepsbekwaam heid ter beschikking willen stel len van de Belgische kolonie. Zes leden van Labours linker vleugel hebben bij het Lagerhuis een resolutie ingediend, waarin verwerping van 't Japanse vre desverdrag wordt geëist, nu de Japanse regering te kennen heeft gegeven diplomatieke be trekkingen met nationalistisch China te zullen aanknopen, als het vredesverdrag van kracht wordt (Engeland heeft commu nistisch China erkend). Volgens, het Japanse persbu reau Kyödo heeft de Japanse re gering besloten onmiddellijk het effectief van haar landstrijd krachten, die politiereserves wor den genoemd, van 75.000 op 110.00 man te brengen. De recrutering zou niet tot vroegere soldaten en beroepsoffi cieren beperkt blijven en de re gering zou van plan zijn in Sep tember a.s. drie militaire scholen te openen. Voorts zou.de regering in hét' najaar, wanneer een twaalftal van de achttien hoge posten van dé generale staf va cant komt, op vroegere, generaals een beorep Willen doen, aldus het persbureau. „The Financial Times" bevat ecu artikel van de hand van de president van de raad van be stuur der „Anglo-Dutch Planta tions of Java", W. H. Daukes, waarin hjj een uiteenzetting geeft van de moeilijke omstandigheden, waaronder de eigenaars van on dernemingen in Indonesië moeten werken. Na gewezen te hebben op de gunstige factoren, zoals vrucht baarheid van het land, klimaat en voldoende arbeidskrachten, schrijft hij: „Zonder aarzeling kan ik verklaren, dat de huidige Maandagmorgen is de trein van Hanoi naar Haipen onge veer 30 km van Hanoi op een mijn gelopen. De locomotief en 3 wagens ontspoorden, 3 perso nen werden gewond. Door 2 bomaanslagen te Phnom Pench werden Maandag een 50- tal personen gewond, van wie 6 zwaar. Later werd gemeld, dat 4 personen aan de bekomen ver wondingen zijn overleden. Dinsdag hebben strijdkrach ten van de Franse unie de zui- Na een conferentie van een week hebben de ministers van Financiën van de landen van het Britse Gemenebest een commu niqué uitgegeven, waarin werd verklaard, dat het sterlirggebied voor een ernstige crisis staat, die vérstrekkende gevolgen zal heb ben, wanneer geen doeltreffende maatregelen worden genomen. De ministers gaven uiting aan hun vertrouwen, dat de moeilijk heden, waarin het sterünggebied als gevolg van de sterke achter uitgang van zijn goud- en dollar reserves is komen te verkeren, !De Nederlandse min.-president Dr. W. Drees heeft Maandag morgen op het Witte Huls een beleefdheidsbezoek gebracht, vergezeld van de Nederlandse ambassadeur te Washington Dr. J. H. van Rooyen. Na zijn bezoek aan Truman, dat 10 minuten duurde, ver klaarde Dr. Drees, dat geen en kele belangrijke internationale kwestie was besproken. De kwes tie van het Noordatlantisch ver drag was slechts „in zeer alge mene termen" aangeroerd. Het komende bezoek van Ko ningin Juliana aan de Ver. Sta ten en het carillon, dat zij aan het Amerikaanse volk wil schen ken, was ter sprake gekomen. Truman verheugde zich zeer over dit geschenk en zou de plaats voor het carillon bepa len, vermoedelijk in de streek van Washington, aldus Dr. Drees. Aan het eind van de morgen bood Truman Drees een lunch aan, waaraan o.a. aanzaten de vice-president Barkley, de voor zitter van het Huis van Afge vaardigden, Raybum, verschil lende staatssecretarissen, Har- nman, de Amerikaanse ambas- saaeur in Nederland, Chapin en leden van de commissies voor buitenlandse aangelegenheden van Hiuis en Senaat. Enige uren later had Dr. Drees een onderhoud van 3 kwartier met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acneson. Na afloop verklaarde Dr. Drees tegenover verslaggevers te ho- j}en, dat men een compromis zal vinden om de bezwaren van Nederland ten aanzien van de vorming van een Europees leger uit de weg te ruimen. Een der gelijk compromis zou echter moeten worden gevonden door de Europese staten zelf, aldus de min.-president, die meedeelde dat hij het standpunt van de Nederlandse regering In deze kwestie uiteen had gezet, welk standpunt op vele punten over eenkwam met dat van België en Luxemburg. „Nederland is verlangend met de Europese defensiegemeen schap samen te werken, zij het op zekere voorwaarden", aldus Dr. Drees. Voorts had hij met minister Acheson gesproken over vraagstukken betreffende de Noordatlantische-verdragsorga- nisatie (N.A.V.O.). Gisterenmorgen om half elf heeft een éénmotorig lestoestel van de Rijksluchtvaartschool 'n „Tigermoth", een geslaagde noodlanding gemaakt in een weide even buiten Amersfoort. De piloot, de instructeur Lo- huiz-en, was tot deze landing ge dwongen, wegens een motorsto ring, die bemerkt werd kort na dat het toestel Amersfoort was gepasseerd. Er werd naar een kunnen worden overwonnen en zij kondigden aan, dat zij beslo ten hebben progressieve maatre gelen te treffen om het pond sterling weer onbeperkt inwissel baar te maken. Er worden stap pen overwogen om het pond weer zo sterk te maken als nodig is om een op grote schaal ge bruikte internationale valuta te blijven. Met inwisselbaarheid van het pond als doel op lange termijn zijn de ministers overeengeko men, dat elk land in het sterüng gebied er krachtig naar moet streven te leven met de middelen, waarover het de beschikking heeft, opdat er een eind komt aan de telkens terugkerende-druk op de centrale goud- en doüar- reserve. De situatie is zo spoedeisend, dat de betalingsbalans vari het sterünggebied met de rest van de wereld uiterlijk over de tweede helft van het lopende jaar in evenwicht moet zijn. Aan de ver- schiüende regeringen der landen van het gemenebest zullen con crete voorsteüen worden gedaan, die beogen de verwezenlijking van dit doel te verzekeren. In ieder geval moet bereikt worden, dat de betalingsbalnas met het dollargebied over de tweede helft van 1952 in evenwicht is. De landen van het sterüngge bied stellen zich voor ihun doel te bereiken door er naar te streven dat hun binnenlandse economie gezond is en door al het moge lijke te doen om de inflatie te be strijden; verder door hun uitvoer en hun vermogen om deviezen te verdienen te vergroten en door tijdelijk de invoer te beperken, voor zover de gewenste resulta ten niet ten volle kunnen worden bereikt door andere methoden. In sommige gevallen zal wellicht worden overgegaan tot het slui ten van leningen bij landen, die niet tot het sterünggebied beho ren. Tijdens de besprekingen kwa men de ministers overeen, dat er veelvuldig overleg moet worden gepleegd door de landen van het gemenebest over de problemen van het sterünggebied. De Engelse minister van finan ciën, Butler, die de conferentie heeft gepresideerd, verklaarde dat de besprekingen de levens- geschikt terrein uitgekeken en men vond een lange strook land duur van het sterlinggebeid heb zonder greppels achter de Hoge- i ben verlengd. Alle landen van weg bij Amersfoort. Nog even bet gemenebest hebben de wens gint, worden bekend gemaakt. De onmiddellijke maatregelen van de landen van het gemenebest kunnen nieuwe beperkingen van de invoer, wellicht van die uit Europa en Japan inhouden. Hij verklaarde tenslotte, dat het streven naar inwisselbaar heid van het pond sterling, waar van in het communiqué melding werd gemaakt, geen devaluatie inhoudt. Een dergelyke maatregel zou volgens Butler ongezond en zinloos zijn. De procedure-commissie van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden zal volgende week een wetsvoorstel in behandeling nemen, dat beoogt uit de wet betreffende de economische mo- bihsatie het artikel te schrap pen, volgens welk de invoer van zekere luxe-voorwerpen, zuivel producten en plantaardige oliën verboden is. Zoals bekend hebben Oanada, Noorwegen, Australië, Nw.-Zee- land, Nederland, Denemarken, Zwitserland, Italië en Frankrijk ernstig critiek op deze maatregel geleverd. Het jongste protest kwam van de zijae van Italië, dat heeft laten weten, dat het Amerikaans verbod een belang rijk verlies in dollar-inkomsten betekende. De invoer van kaas, fietsen, amandelen en kersen in blik uit Italië werd door genoemde maatregel getroffen. vering van het gebied op 80 km ten Z. O. van de hoofdstad Ha noi, waar duizenden Vietminh- opstandeüngen zijn geïnfiltreerd voortgezet. Een woordvoerder heeft ver klaard, dat de opstandelingen zware verliezen lijden en vele doden achterlaten. Ten N. O. van Hanoi bevinden zich nog 4000 opstandelingen, Deze infil tratie is moeilijk te voorkomen, omdat de regering van Vietnam in de meeste dorpen in Tonkin nog geen doelmatig administra tief apparaat heeft, aldus de woordvoerder. Men gelooft, dat de hoofd macht der opstandelingen in de bergen ten Z. van de weg op on geveer 30 km ten N. O. van Hoa Binh is teruggetrokken. Het garnizoen van Hoa Binh wordt van uit de lucht bevoorraad. Een Franse woordvoerder heeft te Hanoi verklaard, dat de Chi nese communisten in de afgelo pen 4 maanden de Vietminhop- standelingen aan militaire voor raden hebben geleverd, waaron der 100.000 mortiergranaten, 100.000 granaten, 10.000 75 mm granaten, 10 millioen geweerpa tronen en in Rusland vervaar digde ontpïoffingsstoffen. Voorts zijn volgens de woord voerder Russische en Chinese mortieren, kanonnen zonder te rugloop, Tsjechoslo waakse ma chinegeweren en geweren en Duitse geweren geleverd. Het Franse opperbevel meent, dat de toestand in de delta, nadat mobiele Frans-Vietnamese een heden met aanzienlijke Vietminh- eenheden contact opgenomen hebben, zich gunstig ontwikkelt De Vietminhopstandeüngen poog den bij Doquan de Rode Rivier over te steken, doch moesten naar het zuiden terugtrekken. Zij lieten, hun gewonden met zich mee voerend, vele doden achter. Sedert December waren in het Z. van de delta 13.000 leden van de Vietminh waargenomen. Zij konden moeilijk worden uitge schakeld en men diende te wach ten, totdat zij zich in groepen hadden verenigd, om ze beter te kunnen aanvallen. Zondag is het tot een eerste grote treffen geko men. Achtervolgd door infante rie, die door vliegtuigen wordt gesteund, trekken de opstande lingen nu naar het Z. terug. De Franse strijdkrachten in Indo-China hebben in tien dagen tijds 100 sampans en 9 jonken van de opstandelingen in beslag genomen of vernield, zo wordt in Franse legerkringen ver klaard. In Cochin-China en An- nam werden 190 leden van de Vietminh gevangen genomen. Indonesische regering niets Ue- ver wenst dan het bereiken van een staat van rust en orde in alle gebeiden, doch aan de andere kant zijn er grote verzetsgroepen, die overal hun best doen de po gingen van de regering te ver ijdelen". De voornaamste vijan den van ondernemingsemployé's zijn de zwervende benden, die er op uit zijn te plunderen en te roven. Dan zijn er de groepen, die hun ontstaan danken aan de politieke onrust. Hun voornaam ste doel is wanorde en ohaos te scheppen en aldus de val van de regering en het einde van sociale rust te bewerkstelligen. De in vloed van de communisten en uiterst Unkse vleugel van andere partijen is een factor, waarvan men de omvang nog niet kent. Er is op het ogenblik nauwelijks een lichtpunt ter verlichting van de ernst van de toestand. Wat betreft de ondernemingen voor rubber, thee, sisal, tapioca en koffie, de meeste daarvan konden door de hoge verkoop prijzen in het afgelopen jaar het hoofd boven water houden. De vakbonden deden de lonen enorm stijgen in het besef, dat de eige naars, die hun ondernemingen juist weer op gang hadden, alles liever zagen dan het risico van een zekere ondergang, die het ge volg zou zijn van een voortdu rende staking. De positie is thans volkomen anders geworden en vele eige naars vragen zich af, of onder de huidige omstandigheden het be houd van de ondernemingen nog wel de moeite waard is. Daarom moeten of de lonen omlaag öf de regering moet ervoor zorgen, dat de producenten een betere prys voor hun producten krygen. De heer Daukes betoogt, dat noch de Indonesiër noch de Euro peaan hart voor zijn werk kan hebben, wanneer hij niet weet, hoe spoedig hij tegenover onheil en rampen geplaatst kan worden. Hij bes uit: „In weerwü van or misschien juist door hetgeen ik heb geschreven, is het van het grootste belang, dat iedere poging In het werk wordt gesteld door degenen, die belang bij Indonesië hebben, om de krachten, die stre ven naar rust en orde, te ver sterken- Een sterk en vreedzaam Indonesië is een prijs, die elke poging daartoe van de zijde van vredelievende landen waard is. Het kan zijn, dat juist op dit ogenblik "het land ihet kruispunt heeft bereikt, waar de ene weg leidt naar vrede, voorspoed en een grote toekomst, de andere naar anarchie, gebrek en ontbin ding en het is zeker een vraag stuk, dat overdenking en optre den van hen, die aanspraak öp staatsmanschap maken, zowel binnen als buiten Indonesië van node heeft." Op 5 Februari zal in Surabaja de muiterij op „De Zeven Pro vinciën" worden herdacht. Op initiatief van de arbeidersvereni ging afdeling Surabaja, en scheepvaart- en havenarbeiders is daartoe een vereniging ge vormd. Op 4 Februari 1933 brak mui terij uit op het pantserschip „De Zeven Provinciën", dat toen op de rede van Oleh-Leh lag. De commandant en een dèel van de officieren, onderofficieren en be manning waren aan land, toen de schepelingen, die aan boord wa ren achtergebleven, bezit namen van de geweren, zich voorzagen van munitie en de officieren en onderofficieren overweldigden. Op 5 Februari verliet het schip de rede van Oleih-Leh. Op de sommatie van de krui ser „Java" om zich over te geven antwoordde „De Zeven Provin ciën" o.m., dat de muiters op weg waren naar Surabaja en geen ge weld in de zin hadden en bereid waren 24 uur vóór Surabaja commandant en staf aan boord te ontvangen. Na de voorgeschre ven tijd, die na de sommatie moest verlopen, wierp een vlieg tuig een bom van 50 kg op het schip, waardoor 15 inheemse le den der bemanning en 3 Euro peanen werden gedood en 25 leden van de bemanning gewond. De muitende bemanning werd vervolgens ontwapend en in ar rest gesteld. cirkelde het toestel rond omdat de pilloot er zich van wilde over tuigen, dat de grond niet dras sig was. Daarna zette hij het toestel aan de grond. Het vlieg tuig was vrijwel onbeschadigd, alleen het landingsgestel werd iets verbogen. Zowel de instruc teur ais zijn leerling, de heer H. Weg, uit Amsterdam waren on gedeerd. Het toestel maate een overland-lesvlucht van Ypen- burg naar Teuge. te kennen gegeven het sterüng gebied grotere levensvatbaarheid en doelmatigheid te geven. Naar minister But.er voorts mededeel de, hebben de ministers niet be sloten tot procentuele beperking van de dollaruitgaven, daar het sterünggebied ook met andere monetaire gebieden dan het dol largebied betaüngstekorten heeft- De maatregelen, die Engeland zal nemen, zullen spoedig na 29 Ja nuari, de datum waarop de nieu we zitting van het parlement be- Chineze" Gebruiken Rus sische luchtdoelaHillerie. „De Chinese communisten ge bruiken in Korea langs electroni- sche weg gerichte luchtdoelartil lerie. Deze kanonnen zijn niet in de Noordkoreaanse rijstvelden of in Chinese werkplaatsen vervaar digd. Zij zijn door de Russen aan hun Chinese vrienden geleverd", verklaarde Charles Wilson, de or ganisator der Amerikaanse wa penindustrie, in een Maandag door hem tot het Amerikaanse instituut voor electro-technjsohe ingenieurs gehouden toespraak. Wnson voegae hieraan toe, dat de verliezen, die de Verbendenen in de afgelopen maanden aan vlieg tuigen boven Korea hebben gele den, vooral zijn veroorzaakt door vuur der vijandelijke luchtdoel- artilierie en in veel mindere mate het gevolg waren van luchtge vechten. Het achtste leger heeft Dins dag gemeld, dat ten N.-W. van Jontsjon een hevig gevecht is ge leverd tussen een V. N.-patrouil- le en communistische soldaten. Elders langs het front werden kleine proefaanvaüen van de communisten afgeslagen. Zuid-Koreaanse strijdkrachten hebben meegedeeld, dat bij zui- verings-operaties tegen guerilla's in het bergachtige gebied in Z— W. Korea hevig is gevochten en dat O" 18 en 19 Januari 682 gue rilla's werden gedood. DE BESPREKINGEN. Op de bijeenkomst van de sub commissie voor toezicht op het bestand heeft de afgevaardigde van de V. N. aangeboden de com munistische voorsteüen voor toe zicht aan te nemen, als de Chi nezen en Noord-Koreanen het verbod van aanleg van militaire vliegvelden gedurende het be stand aanvaarden. De communistische afgevaar digden hebben dit aanbod afge wezen. De bijeenkomst van de sub commissie duurde slechts een kwartier, waarna zij werd ver daagd om de communisten gele genheid te geven het geallieerde voorstel nader te overwegen. De ministers van Economische Zaken en van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heb ben besloten de pryzenbeschik- king handelsmarges 1951, als mede de richtlijn voor de prijs berekening door de groot- en kleinindustrie in te trekken. Beide maatregelen werden be gin 1950 in werking gesteld. Deze beslissing houdt in, dat de prijzen van de goederen, waar voor geen afzonderlijke prijsre geling bestaat, voortaan weer zelfstandig door de betrokken ondernemers kunnen worden vastgesteld. Zij blijven evenwel onderworpen aan het verbod van prijsopdrijving op grond van de prijsopdrijvings- en hamster- wet, terwijl ook het prijsvor- mingsbesluit, hetwelk vereist dat de prijsvorming in overeenstem ming met het algemeen belang geschiedt, van kracht blijft. Het verlenen van grotere vrij heid in de prijsvorming is moge lijk, omdat blijkens de ervaring der laatste maanden als gevolg van de sterk gewijzigde markt verhoudingen in de prijsvorming geen tendenzen meer aanwezig zijn, die tot kostprijstechnisch on gemotiveerde prijsverhogingen aanleiding geven. Zowel het ver loop van het prijsindexcijfer voor de kosten van levensonder houd als de resultaten van de economische controledienst to nen dit aan. Onder deze omstandigheden is de intrekking dezer prijsmaat regelen gewenst, omdat zich in tal van bedrijfstakken afzetmoei- lijkheden Voordoen. Een goede bedrijfsvoering vereist bij de huidige marktsituatie een snelle aanpassing van de onderlinge prijs- en margeverhoudingen aan cte wisselende omstandigheden, in het bijzonder ook in verband met de buitenlandse concurren tie. Er bestaat geen zekerheid om trent de toekomstige internatio nale prijsontwikkeling en dus ook niet over de invloed, die daarvan op het binnenlandse prijsverloop zou kunnen uitgaan. De over heid volgt de prijsontwikkeüng >p de voet en za,l, wanneer de noodzaak daartoe aanwezig blijkt, onverwijld opnieuw in de prijs- 24 vorming ingrijpen mét maat- 25 agelen, die door de dan bestaan- 26 de situatie geboden zullen zijn. 127 Voor de naaste toekomst valt het accent op de prijsbewaking, waarby de plaatselyke pryzen- conunissies haar gewaardeerde hulp kunnen blyven verlenen. Vijf arbeiders van een stroom- opwekkingsbedrijf in het Noord- Noorse gebied Ofoten zijn Maan dagmiddag tengevolge van een lawine omgekomen. Zij bevonden zich in een gebouwtje, dat tege lijk als compressorhuis en als werkplaats diende, toen de la- I wine dit gebouwtje meesleurde en bedolf. Direct daarna brak er brand uit in he thuisje en ont plofte een zuurstofcyünder. Toen een reddingsploeg zich een weg naar de slachtoffers had gegra ven, waren ze reeds overieden. Zij hadden ernstige brandwon den. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat er in het ge bouwtje met lasapparaten werd gewerkt. Het schijnt dat de vlam men van deze apparaten het ge bouwtje hebben aangetast, toen dit kantelde. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. VEEL BEWOLKING. Over het algemeen veel bewol king, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige ooste lijke tot zuid-oostelijke win-d. Temperaturen om het vriespunt. DONDERDAG 24 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.15 11.50 0.30 0.40 n.m. 11.25 12.40 12.50 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON op onder 8.32 8.31 8.30 8.29 17.12 17.14 17.16 17.17 MAAN op onder 7.04 8— 8.38 9.03 13.33 14.56 16.31 18.08

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1