10C-JARIGE TE GRAAUW Uit de Provincie Het vredesverdrag met Japan S Minister Van den Brink over zijn reis naar West-Duitsland DeChinese papegaai Bond van gedipt, oudleerlingen van het landbouwonderwijs ir, W. Z.-Vlaanderen 187 nakomelingen in vijf generaties TERNEUZEN. bï Ontslag Bruynzeels deurenfabriek Onbehagen in de Tweede Kamer Melksanering rond Amsterdam AXEL HOEK WITTE KRUIS OOSTBURG. SLUISKIL. Opoe De KoningVermeulen, die op 28 Januari 100 jaar u>ordt. Haar hele leven lang tooonde te Graauw. Aan de Achtereindstraat te Graauw woont Judoca de Koning- Vermeulen, die op 28 Januari a.s. haar 100e geboortedag hoopt te herdenken. De krasse vrouw die door vreemden meestal op 90 jaar wordt geschat heeft een voor haar leeftijd uitstekende gezondheid en een goed geheu gen en heeft nimmer medische hulp nodig gehad. Als wij de woning van haar schoonzoon, de heer P. de Maat- de Koning, betreden, leidt de 61- jarige dochter ons de huiskamer binnen, waar de hoogbejaarde in een stoel bij de haard zit. ,,Zij is goed bij voor haar leef tijd; haar enige kwaal is doof heid" zegt de dochter, die ons te woord staat. „Zij draagt geen bril, is altijd goed gehumeurd en speelde vorig jaar nog haar spel letje kaart mee. Bij goed weer wandelt ze nog in de tuin en aan mijn arm loopt ze nog wel 250 300 meter. Moeder hoopt op haar verjaardag ook naar de kerk te gaan, maar daartoe is de tijd van het jaar niet zo gunstig Ook het eten smaakt haar nog best, zowel de boterham als de warme maaltijd. 's Middags gaat ze in haar stoel slapen en wanneer iemand de kamer in komt of de radio speelt, slaapt ze rustig door. Zij heeft 11 kinderen gehad, waarvan er 5 jong gestorven zijn; de oudste dochter van 79, de jongste van 61 en een 67-jarige broer zijn nog in leven. Er zijn 187 nakomelingen uit 5 geslach ten. Met Kerstmis waren er 185, maar sedertdien zijn er nog 2 bij gekomen. Schoonzoon en doch ter leven meer dan dertig jaar bij haar, sinds de echtgenoot stierf. Ook de 7 kinderen uit dit huwe lijk heeft de aanstaande honderd jarige helpen grootbrengen. Heel het tegenwoordige Graauw heeft zij zien opbouwen en ze herinnert zich alles nog heel goed uit haar lange leven. Haar vader stierf op haar derde jaar en zij bleef achter met haar moeder en broer. Veel armoede is haar deel geweest in de tijd, dat de vrouwen bij de landarbeid de zuigelingen en kleuters mee namen naar het veld en de man nen in het winterseizoen in Hol land emplooi moesten zoeken. De tegenstelling tot de huidige tijd is daardoor wel heel groot, zodat zij aan de toestanden van nu geen eind weet en vaak vraagt, waar al dat geld toch vandaan komt. Het gehele huisgezin ziet op tegen het komende feest, dat in het patronaatsgebouw zal plaats vinden. „Maar we praten er niet teveel over, want anders windt ze zich te veel op; ze weet wel, dat ze 100 jaar wordt maar niet pre cies welke dag", aldus de doch ter. Overigens kan de krasse vrouw goed tegen drukte, als er maar niet te veel gerookt wordt. Alleen voor het kerkgaan is de dochter uithuizig, verder neemt zij alle zorg voor de moeder op zich. Trouwens al de kinderen zijn zo goed mogelijk voor haar. Zonder twijfel zal 28 Januari een feestdag worden voor de honderdjarige, voor haar familie en voor de hele bevolking van Graauw. Overdracht coaster. In het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het wets ontwerp tot goedkeuring van het op 8 September 1951 te San Fran cisco gesloten vredesverdrag met Japan wordt uiting gegeven aan gevoelens van onbehagen met betrekking tot de bij de voorbe reiding en het tot stand bren gen van dit verdrag gevolgde procedure. Men waardeerde het streven der regering om de Nederlandse belangen veilig te stellen, al is haar dit slechts ten dele gelukt. Overwegingen van intern-politie ke aard hebben de Verenigde Sta ten van Amerika ertoe gebracht bij de voorbereiding van dit vre desverdrag een procedure te volgen, die weinig bevredigend mag worden genoemd, o.m. om dat zij in niet geringe mate te kort doet aan de gerechtvaar digde verlangens en belangen van de vele en waarlijk niet alleen „kleine" landen, die met Japan in oorlog waren. Met name ons laifc heeft in de oorlog met Japan grote "offers gebracht aan men sen en goederen. De directie van de N.V. Bruyn zeels deurenfabriek te Zaandam heeft voor 44 arbeiders een ont slagaanvrage ingediend bij het gewestelijk arbeidsbureau. Verminderde werkzaamheden tengevolge van de bouwstop wordt als reden voor deze aan vrage opgegeven. Het heeft onder moeilijke om standigheden onmiddellijk klaar en openlijk positie gekozen aan de zijde der Westelijke geallieer den. Trouw en voortvarendheid hebben echter in 't kleine kamp der vredemakers weinig waar dering gevonden. Het is zwaar dit te moeten erkennen, zo zegt het verslag. Vele andere leden stemden hiermede in; zij hadden waar dering voor de openhartige wijze, waarop de regering het in het algemeen onwenselijk karakter van de procedure heeft geschetst. Deze leclen wensten de procedu- ren als weinig democratisch te kenmerken: Twee der vroegere strijdgenoten werpen zich op als „sponsors" voor de overigen; een werkelijke vredesconferentie met die overigen vindt niet plaats. Langs diplomatieke weg kunnen opmerkingen ter kennis sponsors worden gebracht. Werd de niet tot de sponsors behorende groep van 45 leden van de gemaakte opmerkingen in kennis gesteld? Deze leden waren er helaas van overtuigd, dat met de Sowjet- Unie als partner geen vredesver drag langs democratische weg tot stand zou zijn gekomen. Is hier echter niet gedacht aan de figuur van een preliminaire vrede tus sen de goedwillende landen en Japan, waarbij partijen zich zou den hebben verbonden de bepa lingen daarvan in een later te sluiten definitief verdrag op te nemen, zulks onder toevoeging van een bepaling, zoals thans in art 26 van het verdrag staat? Bij toekomstige vredesverdragen lijkt deze methode, waarbij aan de preliminaire vrede een normale vredesconferentie dient vooraf te eraan, grote voordelen te bezitten. Verscheidene leden wezen op de zinsnede in de toelichting, waarin wordt medegedeeld, dat naar de opvatting van de Amerikaanse regering de bij de totstandkoming van dit vredesverdrag gevolgde procedure aan alle betrokken lan den ruimschoots de gelegenheid heeft gegeven hun wensen en be zwaren naar voren te brengen en dat daarmee ook in belangrijke mate rekening is gehouden, dit verband meenden de bier aan het woord, te vaststellen, dat de Nederlandse regering van deze gelegenheid geen gebruik heeft gemaakt. Eerst nadat de Nibeg en de bond van oud-geïnterneerden voor de belangen van in Indonesië getrof fen Nederlanders zijn opgeko men, werd de regering attent en diligent. De grootste bezwaren liggen in de bepalingen van het hoofdstuk over de aanspraken en de eigendom. In verband met schadeloosstel ling van civiel-geïnterneerden vroegen vele leden de aandacht der regering voor een suggestie, geuit in de kring der betrokke nen, dat gestreefd wordt naar een schadeloosstelling gelijk aan die welke de Verenigde Staten aan hun onderdanen in dezelfde posi tie toekenden: 30 dollar voor iede re volwassenen, 25 dollar voor iedere beneden 18-jarige voor elke maand in internering doorge bracht. Schat men het aantal ge troffen Nederlandse gezinnen van gemiddeld 2 volwassenen en 2 jeugdigen op 50.000, dan komt men tot een uitkering van maxi maal 350.000 dollar, een bedrag dat toch niet onoverkomelijk kan worden geacht. Ondanks de bezwaren verklaar den vele leden zich bereid aan de goedkeuring van dit verdrag me de te werken. Zij deden dit in het besef dat: 1. De duurzame vrede in het Oostaziatische gebied slechts mo gelijk is, wanneer aan Japan de mogelijkheid wordt gegeven, zich tot een democratische natie te ontplooien, waarbij dit verdrag de mogelijkheid opent tot een nieuw economisch verkeer tussen Nederland en Japan. 2. De niet-aanvaarding van dit verdrag zou betekenen, dat Ne derland zich los zou maken van de solidariteit in het democrati sche westen, waar deze solidari teit in de huidige politieke situa tie meer dan ooit geboden is. 3. Een niet aanvaarden vermoe delijk zou leiden tot een slechtere behartiging van de belangen van Nederland. In de gemeenten Tuindorp Oostzaan, Landsmeer, Oostzaan en Den lip wordt 4 Febr. a.s. de melksanering ingevoerd, waarbij een 40 melkslijters zijn betrok ken, allen aangesloten bij de melkslijtersvereniging „Ons aller belang". Het ligt in de bedoeling op dit saneringsplan sanctie aan te vragen bij het bedrijfschap voor zuivel. Dit saneringsplan moet worden gezien als een voorloper van het saneringsplan van de grote slijtersorganisaties in Am sterdam. Zaterdag werd de bij de N.V. Tern. Scheepsbouw Mij gebouw de motorcoaster „Drie gebroe ders" aan de opdrachtgever, de heer Davids te Delfzijl, overge dragen, nadat Donderdag de technische proefvaart op de Wes- terscheide nad plaats gehad. Het schip is gebouwd onder klassebureau Veritas met certifi caat Atlantische vaart. De afme tingen bedragen: lengte 56.18 m; breedte 8.90 m; holte 3.60 m; diepgang 3.25 m; bruto register- ton 499,99; laadvermogen ca 800 ton; voortstuwingsmotor 570 pk Werkspoor dieselmotor. De „Drie Gebroeders" vertrok Zaterdag naar Rotterdam voor het innemen van de eerste lading, n.l. een lading zout van de Ned. Zoutindustrie, met bestemming Oslo. Een dito schip doch ingericht als tanker is in aanbouw en zal ca eind April worden afgeleverd. Voorts moet nog de kiel worden gelegd voor een coaster van 1000 ton en een Collier zeeboot van 3000 ton. Jaar. en feestvergadering Aquariumvereniging. Vrijdagavond hield de aqua riumvereniging „Albino Zwaard dragers" alhier in de bovenzaal van Hotel Centraal haar jaar- en feestvergadering. Na opening door de voorzitter de heer Bruggeman werd het huishoudelijke deel van het pro gramma afgewerkt. Hierbij bleek dat de vereniging in het afgelo pen jaar 44 nieuwe leden toetra den, waardoor het aantal leden 77 bedraagt. Besloten werd tot het houden van contactavonden. Naar aanleiding van enkele vertoonde films hield de voorzit ter een causerie.' Voor de verlo ting, waarvoor de prijzen door in gezetenen waren beschikbaar ge steld, bestond veel animo. Het feestelijke karakter van deze bijeenkomst werd verhoogd door het aanbieden van broodjes met koffie, terwijl P. Meeuwsen voor een aardige muzikale omlijs ting zorgde. Het was een echt ge zellig samenzijn. Ondanks het minder gunstige weer, dat niet lokte tot een wan deling, hebben Zaterdag velen ge bruik gemaakt van de gelegen heid ter bezichtiging van de nieu we kleuterschool aan de Molen dijk. De bezoeksters (ers) waren vol bewondering over de bouw en de inrichting der fröbelschool. Voor al de speelzaal, waar een keur van het mooiste speelgoed aanwe zig is, benevens de prachtige en practische schoolmeubeltjes trok ken aller aandacht Des avonds vond de trekking plaats van de verloting, die ten bate der vereniging was uitge schreven. Voor de uitslag verwij zen we naar de advertentie in de ze editie. Nieuwe brigadecommandant. Met ingang van 14 Januari 1952 is benoemd tot brigadecomman dant der Koninklijke Marechaus see te Axel de opperwachtmeester G. Stolk als opvolger van de naar Terneuzen overgeplaatste adju dant-officier M. van Moere. Vergadering H.S.V. POEDERS-TABLETTEN-CACHETS Dezer dagen had de jaarverga dering plaats van de voetbalver eniging H.S.V. alhier. De voorzit ter, de heer F. Dieleman, opende met een welkomstwoord en sprak zijn leedwezen er over uit dat de opkomst zo slecht was. Besloten werd de deelname aan de beker wedstrijden nog even aan te hou den. De secretaris gaf een uiteen zetting over de nieuwe spelregels en vond het jammer dat geen der aanvoerders van de elftallen aanwezig was. De heer J. Otter- loo heeft zijn schuur gratis be schikbaar gesteld voor trainings lokaal. Hierna werd een uitvoeri ge bespreking gehouden om een uitvoering te geven voor H.S.V. Verscheidene leden zullen hieraan hun medewerking verlenen en ook zal de sec. nog inlichtingen vragen aan een 4-tal bekende Zeeuws-Vlaamingen om deze avond tot iets goeds te maken. Vereniging Oud-leerlingen Rijks Landbouwwinterschool Schoondyke. Bovenvermelde vereniging kwam te Oostburg in algemene verga dering bijeen onder leiding van Druk bezoek 'de heer K Buyck- ui-uk oezoeK. VoQr dg pauZ(j hield de Rijks. landbouwconsulent Ir. P. R. Bou- rnan een inleiding over zijn stu diereis naar Amerika. Spr. be paalde zich daarbij speciaal tot: a. het in vruchtbare staat houden van de bodem; b. de mechanisa tie; c. het opvoeren van de kwa liteit der producten in verband met de afzet. In aansluiting op deze met aandacht gevolgde causerie werd een tweetal klank films vertoond, n.l. een over de lucerne (alfalka)- teelt en een over de landbouw voorlichting in Amerika. Een luid applaus bevestigde, dat men ook van deze films inderdaad genoten had. Na de pauze droeg de samen komst een meer huishoudelijk karakter. Bij de rekening en ver antwoording bleek, dat de nog jonge vereniging nu 85 leden telt. In de plaats van de aftredende bestuursleden J. de Bruijne te Oostburg en M. de Bruijckere te Aardenburg werden gekozen de heren J. Ie Clercq te Oostburg en J. Mangnus te Biervliet. Ter sprake kwam vervolgens het houden van de excursie. Ten aanzien van het organiseren van excursies door verschillende ver enigingen lijkt wel enige coördi natie gewenst. De excursie naar België in zomer '51 heeft uitste kend voldaan. De directeur der school, de heer Van Dijk, ver klaarde zich bereid een drietal projecten te ontwerpen, welke op omgaan met insectenverdelgings middelen, waardoor grote schade aan de bijenstanden wordt aange richt. De honingopbrengst was vorig jaar zeer gering geweest, waardoor het moeilijk is er de moed in te houden. Ook de honing - prijzen zijn laag geweest als ge volg van concurrentie van het buitenland met slechte kwaliteit honing. Er werd een bijenteeltcursus aangevraagd in Wageningen, te houden te Biervliet. Het verheug de de voorzitter, dat er voldoende belangstelling voor deze cursus bestond. De voorzitter eindigde met at wens, dat het bijenseizoen 1952 een goed seizoen zal zijn. De inkomsten beliepen met in begrip van de door de leden ge storte bedragen voor bijensuiker ƒ3735,05, de uitgaven met inbe grip van de inkoop van bijensui ker 3406,77, zodat de rekening met een goed slot sluit van 328,28, van welk bedrag de pen ningmeester voor elke afgenomen kg bijensuiker 5% cent voor de leden nog in reserve heeft. Zij die op terugbetaling van het teveel gestorte prijs stellen, kunnen dit terugbekomen. De aftredende bestuursleden de heren Manneke en Dolage werden bij acclamatie herkozen. De heer De Bruijne, hoofdbe stuurslid, antwoordde op de vraag waarheen men dit jaar een excur sie hoopt te maken, dat Oost Z. Vlaanderen vorig jaar een uit stapje ondernam naar verschillen de bijenstanden nabij Brussel, waar ook enkele speciale konin- ginnekwekers te vinden zijn. De mogelijkheid tot het houden van deze excursie zal nader worden bekeken. Tijdens de rondvraag werd de de vergader ing van de 3e week in Jvraag gesteld, hoe het mogelyk te Februari ter sprake zullen ko- ^at Belgische h 3 n men. Op deze vergadering zal Minister Van den Brink heeft zijn bezoek aan West-Duitsland beëindigd. „Uit myn besprekin gen met leidende figuren in de bondsrepubliek, onder wie prof. Erhard, minister Blücher en staatssecretaris Hallsteinn is mij gebleken hoezeer men zich daar wil inspannen om tot een con structieve samenwerking met de buurlanden te komen", zo zeide de minister. „Het door Nederland en Duits land gesloten mijnverdrag is daarvan wel een duidelijk be wijs. Het gold hier immers con cessiegebieden, die van Duits land uit op minder economische wijze te ontginnen zouden zijn dan van Nederland uit, zodat 'n internationale oplossing ge wenst was". Minister Van den Brink zeide voorts: „Het economische verkeer tus sen Nederland en Duitsland heeft zich dusdanig uitgebreid, dat wij wederzijds eikaars beste afnemers zijn. De handelsbewe ging in beide richtingen beloopt nu een milliard gulden per jaar, waarbij nog een belangrijk transitoverkeer komt. Het ver heugt mij, dat ik de gelegenheid heb gehad vooral over de finan ciële consequenties hiervan van gedachten te kunnen wisselen met de leiders van de bank der Duitse landen. De minister verklaarde voorts voorstander te zijn van het plan tot oprichting van een Europese agrarische unie. De problemen voor een dergelijke landbouw- unie lopen weliswaar nog meer uiteen dan die voor een indu striële aaneensluiting, doch een verstandig georganiseerde land bouwunie zou voor alle belang hebbenden voordelen met zich mee kunnen brengen. Minister Van den Brink was van mening, dat men het ook in een agrarische unie niet zonder beschermende douanetarieven kan stellen. De heffingen mogen echter alleen dienen om 't ver schil in de rentabiliteit van de landbouw in de afzonderlijke landen op te heffen, voor zover deze het gevolg zijn van de na tuurlijke omstandigheden van het land. In dit verband oefende de mi nister critiek uit op de Duitse douanetarieven op de invoer van landbouwproducten uit Neder land. De hoge tarieven noemde hij een belasting van de levens standaard der bevolking, daar zij de aankopen tegenwerken op de markten, die het goedkoopst zijn. De minister heeft in een ge sprek met een vertegenwoordi ger van het West-Duitse pers bureau ,JDPA." nog verklaard, dat de bevolking van Nederland met het opnemen van Duitse eenheden in een Europees leger als een gezonde en goede bijdra ge van West-Duitsland aan de verdediging van West-Europa zal instemmen. De Nederlanders zyn echter tegen het weer instellen van een nieuw Duits nationaal leger. weer een onderwerp woraen in geleid met een klankfilm ter toelichting. De heer Van Dijk deelde ten slotte nog mede, dat voor de 3e jaarscursus een flinke belang stelling bestaat en deze vlot ver loopt. De vergadering had een uitste kend verloop. De opkomst had, hoewel deze bevredigend was, groter kunnen zijn. De thuisblij vers hadden ongelijk. De mijtziekte voorlopig onder de knie. Zaterdagmiddag kwam de Ver eniging tot bevordering van de Bijenteelt in Nederland, afdeling Oostburg, in hotel De Vuijst in algemene vergadering bijeen. In zijn beschouwing over het jaar 1951, herdacht de voorzitter, de heer A. Hoolhorst, het ver scheiden van het erelid, oud-pen ningmeester, de heer Jac. Ris- seeuw en van de heer Vermeulen in herinnering. De vereniging is in ledental teruggelopen van 164 tot 144. Als een der oorzaken van deze teruggang noemt spr. het feit, dat de bijenteelt de laatste jaren niet bepaald rendabel is ge weest en het ziet er niet erg roos kleurig uit. De mijtziekte is voorlopig be dwongen. Besmettingsgevaar uit het Belgische grensgebied is ech ter geenszins denkbeeldig. Daar om zijn maatregelen genomen om te voorkomen, dat Belgische bijen volken in de koolzaadvelden zul len worden geplaatst als de Braakmanpolder zal zijn inge zaaid. Hoewel het zonde is, advi seerde spr. zwermen, die zijn ko men aanvliegen te vernietigen. In de toekomst hoopte de voorzitter een bespreking te hebben over het op onverantwoordelijke wijze Sloepolder mochten worden ge plaatst, terwijl voor de bijen uit Z. Vlaanderen een vervoerverbod is opgelegd. Ook was men van mening, dat de vergoeding voor afgemaakte bijen niet hoog ge noemd kan worden. Tot slol merkte de heef Luteijn op, dat de slechte uitkomsten in de laatste jaren niet aan de bijen lag, maar aan de imkers. Eén sterk volk is beter dan twee zwakke en hier aan wordt te weinig aandacht be Na de vergadering vertoonde de heer Klaassen, assistent-tuin- bouwconsulent te Hoek, enkele films over de fruitteelt in Z. Vlaanderen. De opkomst ter vergadering was zeer bevredigend. KoningsschietiMg- Zaterdagavond hield de hand- boogsociteit „De Btavieren" al hier in café „Monopole" bij M. Scheele haar jaarlijkse komngs- schieting op de liggende wip. Een 24 tal schutters waren naar het strijdtoneel gekomen. Ook de koning van 't vorige jaar de heer P. Cortvriendt was aan wezig om zijn titel te verdedigen. De heer M. Goethals uit de Zandstraat veroverde de konings titel voor dit jaar. Het was voor de 80-jarige voorzitter de heer L»- Meert Sr. een vreugde de nieuwe koning te mogen kronen en de koningsvogel te mogen overhan digen- De nieuwe koning dankte voor de eer en de gelukwensen en no digde de schutters uit om met hem het koningsmaal te gebrui ken. Een keurig verzorgd tafel gerecht werd ten volle eer aan gedaan. Na deze hartversterking werd er nog een onderlinge wed- door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. Nadruk verboden. 65) In leden, moeten Thorn en het meisje misschien maar blijkbaar verwaditte Madden dit niet, want hij zei: Daar is de dokter. Ah Kim!" De bediende kwam. „Breng de dame hier." „Zij komt niet voor mij", zei Gamble, opstaande. „Ik zal bin nen wel een boek vinden." Madden keek naar Bob, maar deze bleef, waar hij was. „De Dokter is een vriendin van me", legde hij uit. Zo?" gromde Madden. Ja. Ik heb haar gisteren ont moet. Een bijzondere vrouw-" Dr. Whitcomb verscheen. „Zo; meneer Madden." Zij schudden elkaar de hand. „Het is prettig u weer bij ons te hebben." „Dank u" zei Madden koel;> „U kent meneer Eden, nietwaar?" „O, hallo", glimlachte zij. „Blij je te zien. Maar niet tevreden over je. Je bent vandaag niet ge komen." Ik heb het nogal druk gehad", zei Bob- „Gaat u zitten." Hij haalde een stoel naar vo ren; Madden scheen een lesje in gastvrijheid nodig te hebben. De gast nam plaats. Madden, hoog hartig en koel, ging op enige af stand zitten en wachtte. Meneer Madden", zei Dr. Whitcomb, „het spijt me, als ik indringerig schijn ik weet, dat u hier bent om te rusten en dat niet graag bezoek hebt. Maar dit is geen beleefdheidsvisite. Ik kom hier praten over dat vre selijke, dat hier gebeurd is." Het duurde een ogenblik vóór Madden antwoordde. „U bedoelt.zei hij lang- zaam» „Ik bedoel de moord op die ar me Louie Wong", antwoordde zij. „O." Was er verlichting in Madden's stem? „Ja natuur lijk-" „Louie was mijn vriend hij kwam mij vaak opzoeken. Het speet me zo, toen ik het hoorde. En u hij heeft u zo trouw ge diend, meneer Madden. Natuur lijk doet u al het mogelijke om de moordenaar te ontdekken." „Alles", antwoordde Madden, onverschillig. „Of wat ik te vertellen heb enig verband houdt met de moord op Louie dat moet de politie maar uitzoeken", ging de dokter voort. „U kunt hen mijn verhaal oververtellen, als u wilt." Met genoegen", antwoordde Madden. „Wat voor verhaal hebt u te doen?" Zaterdagavond kwam er een man bij mij, die zei, dat hij Mc. Callum heette. Henry Mc. Cal- lum", begon Dr. Whitcomb, „en dat hij uit New York kwam. Hij vertelde, dat hij lijdende was aan bronchitis, maar ik moet zeggen, dat ik geen symptomen ervan vond. Ilij betrok één van mijn hutten en vestigde zich voor een poos zo daoht ik". „Ja", knikte Madden. „Ga voort." „Zondagavond, toen het donker werd kort vóór de tijd, waarop die arme Louie vermoord werd reed iemand in een grote auto mijn erf op en toeterde. Eén van miin jongens ging naar buiten en de vreemdeling vroeg naar Mc. Callum. Deze kwam, praatte even met de man in de wagen, stapte toen in en reed mee weg in deze richting. Daarna heb ik Mc. Callum niet meer gezien. Hij heeft een koffertje met kleren in de hut achtergelaten, maar hij is niet teruggekomen-" „En denkt u, dat hij Louie ver moord heeft? vroeg Madden, met iets als beleefd ongeloof in zijn stem. „Ik denk helemaal niets. Hoe zou ik het weten? Ik beschouw het alleen als een punt, waarop de aandacht van de politie ge vestigd moet worden. U bent zo veel dichter bij het onderzoek dan ik en daarom vraag ik u, het te vertellen. Zij kunnen het eigendom van Mc. Callum komen onderzoeken, als zij willen." Goed", zei Madden, driftig op staande. „Ik zal het zeggen. Of schoon, als u mijn mening vraagt, ik niet geloof „Dank u", glimlcahte de dok ter. „Ik vroeg uw mening niet." Zij stond ook op. „Ik zie, dat ons onderhoud ten einde is. Het spijt me, als ik u kwam sto ren. „O, u stoorde niet", protesteer de Madden. „Volstrekt niet. Mo gelijk zijn uw inlichtingen van waarde. Wie weet?" „Heel vriendelijk van u" ant woordde de dokter met enig sar casme. Zij keek naar de stang van de papegaai. „Hoe is het met Tony? Hij moet Louie wel reg missen." „Tony is dood", zei Madden kortaf. „Wat? Tony ook?" Dö dokter zweeg een ogenblik. „Uw verblijf hier zal u heugen", zei ze lang zaam. „Groet uw dochter van mij. Zij is niet bij u?" ,Neen", antwoordde Madden- „Zij is niet bij mij". Dat was al les. (Wordt vervolgd.) Zaterdagmiddag kwam de bond van gedipl. in alg. verg. bij'een. De voorzitter, de heer Joh. Ie Clercq uit Sluis, sprak een woord van welkom. In zijn overzicht van het jaar 1951 wees spr. o.m. op het tekort aan arbeidskrachten, waardoor het euvel van zwarte lonen in de hand wordt gewerkt. Met klem drong de voorzitter er op aan géén zwarte lonen te ge ven in het komende seizoen. De periodiek aftredende be stuursleden de heren Pr. Buijze en C. Mabesoone, beiden uit Aar denburg, werden herkozen. De Volkshogeschool werd be giftigd met een subsidie van 10. De voorzitter deelde mede, dat zal worden opgericht de prov. Zeeuwse vereniging van contract- telers. Dit moet als een belangrij ke stap worden beschouwd; voor al voor de meerdere financiële zekerheid van de boer. Besloten werd aan deze vereniging mede werking te verlenen. Sprekende over de controle commissie op de aflevering van de suikerbieten aan de Centrale Suikerfabriek te Sas van Gent, welke commissie werd ingesteld door de Z.L.M., deelde de voorz. mede, dat geen onregelmatighe den werden geconstateerd ten op zichte van tarra en gehalte. Even wel was er op het vervoer nog al iets aan te merken en hiertegen is door de commissie ingegrepen. Momenteel worden de mogelijk heden onderzocht tot het stichten van een grasdrogerij in Z. Vlaan deren. Het is de bedoeling, dat deze drogerij zal worden gebruikt voor het drogen van lucerne-kla- ver, een gewas dat nog weinig wordt ingezaaid en zeer goede be- drijfsuitkomsten geeft. Er is bij de handel grote vraag naa product. Besloten werd dit jaar een ex cursie naar Groningen te maken voor het bezichtigen van o.a. grasdrogerijen en aardappelkoel huizen. Het voorstel van het bestuur om uit de Bond van gedipl. afd Zeeland te treden, welke alleen nog bestaat uit Walcheren en W. Z.-Vlaanderen, werd aangenomen. Ir Bos hield hierop een lezing over emigratie. Als inleiding schetste spreker de moeilijkheden welke een eeuw geleden aan land verhuizing vastzaten. Hiermee vergeleken is de emigratie van thans een wandeling. Voorts be lichtte spr. de oorzaken weke aanleiding zijn tot de wens te erru- greren waarvan de toenemende bevolking van Nederland een der eerste is. Sinds de bevrijding zijn 55.000 mensen geëmigreerd. De emigratie kan geen gelijke tred houden met het bevolkingsover schot. De vervoersmogelijkheden zijn o.m. een handicap. In 1966 zal Nederland 12 millioen inwoners hebben (In 1832 was dit 3 mil lioen). Emigratie zal voor Neder land een groot probleem blijven. Spr. ontwikkelde de financiële mogelijkheden van de emigrant door het meenemen van geld naar normen door het rijk gesteld en de mogelijkheid een bedrijfsin- ventaris met een waarde van 8.000 over te laten komen als men binnen twee jaar een eigen bedrijf overzee heeft kunnen stichten. Van groot belang voor de emigrant is de mentaliteit der bewoners van het land waar hij heengaat. Ook zijn er emigratie- mogelijkheden naar Suriname en wat bij dichter bij huis: naar Frankrijk. Teneinde een goed voorbereid plan te kunnen opstellen, kunnen de emigranten zich o.a. wenden tot de Centrale Stichting Land- bouwemigratie, Rijksarbeidsbu reau, Alg. Landelijk Emigratieco mité en R.K. Emigratiecentrale. Na de lezing vertoonde de heer Bos een aantal films waardoor de aanwezigen een indruk kregen over wat overzee op landbouwge bied, bosbouw e.d. is te verwach ten. Met een toepasselijk woord be sloot de voorzitter deze in alle op zichten goed geslaagde alg. verg. waarvoor de belangstelling niet groot was.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2