LYBIË in perspectief Wapensmokkel naar Nieuw Guinea? (U (WUW Duitse burgers en krijgsgevangenen in de Sowjel-Unie Ontspanning voor militairen in nieuwe kazernes KERKDIENSTEN De Chinese papegaai Een aardig schortje De jaarwisseling bracht het ontstaan van een nieu we staat en maakte Lybië tot een onafhankelijk koninkrijk. Het is de laatste fase in één van de be langrijkste ontwikkeling in het huidige stadium van de wereldgeschiedenis. Wanneer we terugblik ken. zal het bereiken van de nationale onafhankelijk heid door de landen van het Midden-Oosten en van Zuid-Azië belangrijker blijken dan het verlies van hun onafhankelijkheid door de landen van Oost- Europa. Want het ene zal blijvend zijn, het andere zéér zeker tijdelijk. logische ontwikkeling. Tanks en pantserauto's )e arbeidsdiscipline in Hongar'je Millioenen dames Niemöller De sneeuwval in Nevada Christert-slaven op di Philippijnen HOEST, GRIEP CM. 115 CM.313 Toch is het vreemd, dat men j eenkomst van de raad van de i ,1ü in ..li Am 1 n *1 rlcn o buiten het betreffende gebied zelf ▼aak over het hoofd ziet, hoe be langrijk de verandering in de „Arabisch-Aziatische landen is. Dertig jaar geleden was het ge hele uitgestrekte gebied van Tri polis tot Celebes, met uitzonde ring van het Arabische schier eiland Perzië, Afghanistan en Siam óf direct óf m de vorm van protectoraten of van „mandaten" onder de heer schappij van Europese machten. Heden, met een paar onbeteke nende uitzonderingen, zijn al deze landen óf voikomen onaf hankelijk óf snel bezig zich on afhankelijk te maken. Het noor delijk deel van Azië wordt, hoe wel de Aziatische republieken van de Sowjct-Unie in theorie zelfbestuur hebben, in de prac- tük nog steeds uit Moskou be stuurd. Maar het Zuiden is on afhankelijk of op de drempel van onafhankelijkheid. Dit is een gro te historische verandering. En het is een verandering: waarbij Engeland, zoals natuur lijk en onvermijdelijk was, een belangrijke rol heeft gespeeld. Groot-Eritteanië was (met uit zondering van Rusland) de groot ste van de Europese imperiale machten in Azië. Zij bestuurde het Indische rijk met een bevol king van bijna 400.000.000. Zij hieid na de eerste wereldoorlog de mandaten voor Palestina en Transjordanië. Egypte was een Brits protectoraat. Ivlet twee hia ten strekte de Britse heerschap pij zich uit van de westelijke woestijn tot aan de Zuid-Chinese Zee Nu heeft met uitzondering van Malakka en Singapore dat gehele rijk volledig zelfbestuur gekregen* De belofte van zelfbe- stuur voor Malakka en Singapore is er; de uitvoering wordt slechts vertraagd door plaatselijke moei lijkheden. En deze verandering is tot stand gekomen met de toe stemming van de Britse regering. Wanneer men terugkijkt, ziet raen, dat de verandering onver mijdelijk was. Er waren mensen, die dit een eeuw of meer geleden beseften; er waren anderen, die dit niet deden. Maar op de lange duur kan een natie, die in demo cratie en in zelfbestuur voor haar eigen volk geloofde, deze met onthouden aan andere volkeren, die door toevallige historische omstandigheden onder haar eigen heerschappij waren gekomen. liet was onvermijdelijk, dat Groot-Brittannië in Engels-Indië lichamen oprichtte voor plaatse lijk zelfbestuur. Van het moment, dat dit gedaan werd, was de evo lutie om het zelfbestuur volledig te maken, verzekerd, niet alleen voor Engels-Indië, maar voor al le andere Aziatische en Afri kaanse gebieden, de onder Brits bestuur stonden Engels-Indië, Pakistan en Cey lon zijn vrije partners geworden in het Britse gemenebest. Birma hee^t volledige onafhankelijkheid gekozen. Van het protectoraat over Egypte is vrijwillig afstand gedaan. De mandaten over de vroegere Ottomaanse gebieden zijn opgeheven. Lybië was het laatste van de Arabische landen, dat door toe- vallige oorlogsomstandigheden onder Brits bestuur en toezicht was gekomen. Onder die voor waarden van het vredesverdrag zou een beslissing over zijn toe komst worden genomen door de vier grote mogendheden of, in dien deze niet tot overeenstem ming zouden komen, door de as semble van de Verenigde Na ties. Toen de kwestie in Aprl 1946 voor het eerst op de Parijse bij ministers van Buitenlandse Za ken weM behandeld, drong mi nister Bevin er onmiddellijk op aan, dat aan de twee Italiaanse kolonies Tripolitanië en Cyrenai- ca zo spoedig mogelijk onafhan kelijkheid zou worden geven als een verenigde staat Lybië. Maar men was het hiermede niet eens. De Verenigde Staten stelden een internationaal beheer van 10 jaar voor; Frankrijk was voor een Italiaans beheer; Rusland wilde een ingewikkeld systeem, waar van het voornaamste punt zou zijn geweest, dat een Rus met het bestuur van Cyrenaca zou wor den belast. MOEILIJK BEGIN. zegd, Lybië zonder hulp „een doeltreffend bestuursapparaat, gezond financieel stelsel en een levensvatbare economie kan scheppen". De heer Pelt drong er op aan, dat „bevriende volkeren" door bemiddeling van de Verenigde Naties gedurende zekere tijd fi nanciële en technische bijstand zouden verlenen. Maar hij moest mededelen, dat alleen Groot- Brittannië met een vast aanbod naar voren was gekomen. Men zal ongetwijfeld de be schuldiging uiten, dat onder deze omstandigheden de nieuwe Ly- bische onafhankelijkheid een schijn-vertoning zou zijn, slechts een dekmantel om een voortge zette Britse bezetting en een Brits bestuur van het land te be dekken. Dit is een reden, waar om het goed is er op te wijzen, dat de Britse politiek betreffende Lybië niet geïsoleerd is, maar een onderdeel van een algemene politiek, welke reeds vroegere bezittingen", protectoraten en mandaatgebieden in onafhanke Hjke staten heeft veranderd. Generaal Lawton Collins heeft •op tien persconferentie ver klaard, dat de middelgrote pantserauto's bij de gevechten tussen gepantserde voertuigen in Korea zich beter getoond hebben dan middelgrote tanks. De pantserauto's voldeden vol komen. Toch zouden nog verbe teringen worden aangebracht. plaatsvervan- Het dagblad „Abadi" schrijft de Amerikaanse geheime dienst „aan de nand van berichten uit verschillende bronnen" de indruk te hebben gekregen, dat de wa penzendingen naar Nieuw-Gui- nea met de Blitar en de Talisse geen op zichzelf staande zaken zijn, maar een deel vormen van De Hongaarse gende premier Rakosi heeft1 een wei-overwogen plan om zo verklaard dat het 5-jarenplan veel mogelijk wapens naar N.- in gevaaa- komt als „het libera lisme jegens schenders van de arbeidsdiscipline voortduurt". „Vele communisten, aldus Ra kosi, schijnen bevreesd krach tige maatregelen toe te passen, zoals correctieve arbeid, tegen over overtreders van de arbeids discipline. In de mijnbouw bijv. melden zich Zondags duizenden arbeiders voor werk aan omdat zij dan dubbel betaald worden, maar wij blijven een werkdag thuis". Guinea te vervoeren. Sedert maanden worden, volgens het voor Zuid-Oost-Azië. Volgens de „Evening News" zou de aandacht van de Philippijnse regering voor deze aangelegenheid zijn ge vraagd. Een rapport van de Amerikaanse dienst zou twee mannen vermelden van buiten landse handelaren te Manilla die gij de wapensmokkel naar N.- Guinea een rol spelen. Uit andere bron vernam Abadi blad, uit de Philippijnen wapens dat eind vorige maand te Dja- naar Nieuw-Guinea gesmokkeld, karta rapporten zijn ontvangen, Abadi citeert het te Manilla volgens welke er per K.L.M. ge- verschijnende dagblad „Evening rege ld troepen van Amsterdam News", waarin wordt gezegd, dat naar Biak worden getranspor- zulk een smokkelen van wapens onlangs werd gesignaleerd door zeggen: Voor de handen niets beter dan HAMEA-GELEI. De geschiedenis van de onder handelingen is lang en niet erg verheffend. Maar het is een reden tot tevredenheid in Lon den, dat de Assemblée in 1950 besloot tot onafhankelijkheid tegen Januari 1952, wanneer het Britse beheer in Tripolitanië en Cyrenaica en het Franse beheer in Fezzan ten einde zou lopen. Dit ogenblik is nu gekomen en Lybië (althans het grootste deel ervan) is toegevoegd aan de reeks Arabische landen, die hun onafhankelijkheid hebben ver worven. Zoals bij elke pasgeboren staat zal de eerste tijd van het nieuwe koninkrijk moeilijk zijn. Het Britse bestuur heeft zijn best ge daan deze verandering voor te bereiden. Zo hadden" m b-v. aan het einde van het Italiaanse ré gime slechts 150 Lybiërs een re geringsbetrekking. ,Nu zijn er 65.000, waarvan 1500 in de betere posities. De politiemacht bestaat practisch volkomen uit Lybiërs. Maar zelfs nu is er reden om te twijfelen of, zoals de heer Adriaan Pelt, de commissaris van de Verenigde Naties, heeft ge- Dr. Martin Niemöller, die kort geleden een bezoek aan Moskou heeft gebracht, heeft te Darm stadt op een vergadering van ongeveer 2000 personen er op aangedrongen zich te verzetten tegen West-Duitse remilitarisa- tie. De vergadering was georga niseerd door de „studenten-actie groep", onder leiding van de studentenprediker Herbert Mo- calski, die zich eveneens sterk tegen remilitarisatie verzet. Niemöllers toespraak werd ge- houden in het raadhuis. De zaal is zo groot, dat luidsprekers aan gelegd moesten worden. Halver wege weigerden de luidsprekers echter, doordat een onbekende de dPaden doorgesneden had. Niemöller zeide onder meer, dat een West-Duitse herbewape ning zelfmoord zou betekenen. De Oost-Duitse grens kon niet behouden worden met tien divi sies tegen 180. Het ware beter, dat de West-Duitse regering een neutrale politiek ging voeren en onmiddellijk besprekingen met Oost-Duitsland zou aanknopen. Naar aanleiding van een inter pellatie, gehouden door een lid der socialistische oppositie, heeft bondskanselier Adenauer Woens dag in de bondsdag medegedeeld dat zich nog tenminste 106.000 krijgsgevangenen en 170.000 burgergeïnterneerden in de Sow- jet-Unie bevinden. „De Westduitse regering heeft dit kunnen vaststellen" zeide hij, „niettegenstaande de Sow- jet-autoriteiten beweren, dat alle krijgsgevangenen met uit zondering van enkele duizenden oorlogsmisdadigers naar Duits land zijn teruggekeerd. Ons on derzoek is thans bijna voltooid. Dr. Adenauer zeide dat het Duitse Roode Kruis en de dienst voor nasporingen naar krijgs gevangenen der Evangelische kerk in deze met de regering hadden samengewerkt. Hij ver klaarde dat men aan de hand van getuigenissen van terugge keerde krijgsgevangenen van door bloedverwanten in Duits- teerd. Per transport gaan vol gens die rapporten ongeveer 30 man Nederlandse, Ambonnese en Indo-Europese militairen, voor zien van het insigne „Van Heutsz", ongewapend via Manilla naar Nieuw-Guinea. In verband met deze berichten heeft Aneta zich gewend tot de Indonesische minister van voor lichting, de heer Mononutu, die mededeelde, dat het kabinet van deze zaken niet op de hoogte was en verdere commentaar weiger de. Ook een woordvoerder van het Nederlandse hoge commis sariaat had er niets op te zeggen. land ontvangen boodschappen was gekomen tot een totaal van 106.000 zich nog in de Sow jet- Unie bevindende Duitse krijgs gevangenen, „doch wij zijn van mening dat een nog veel groter aantal Duitsers onvrijwillig in de Sowjet-Unie verblijft". Bondskanselier Adenauer zei de dat bewezen is, dat 700.000 Duitsers, afkomstig uit Oost- Duitsland en Oost- en Z. O.- Europa naar de Sowjet-Unie zijn weggevoerd, „en wij be schikken ook over de bewijzen dat minstens 170.000 hiervan nog in leven zijn". De West-Duitse -bondskanse lier deelde voorts mede dat in Tsjechoslowakije nog 120.000 Duitsers gevangen zitten. „De namen van 5679 hunner zijn bekend". Dr. Adenauer besloot met de mededeling, dat in totaal 1.300.000 man van het voormali ge Duitse leger nog steeds als vermist staan geboekt. ,Wij kunnen onmogelijk zeggen, hoe veel hiervan nog in leven zijn en zich in de Sowjet-Unie en el ders bevinden en welk aantal in de laatste maanden van de -oor- log is gedood of na de oorlog is cwerleden", zeide hij. Vier nieuwe kazernes, moder ne gebouwencomplexen van be ton, staal en glas, die ieder plaats bieden aan 3000 militairen, zul len ln Februari voor de eerste maal hun deuren openen. Drie staan er op de Veluwe, n.l. twee te Ermelo en één te Doornspijk; de vierde ligt onder de Over- ijselse gemeente Steenwijker- wold. De Veluwse gemeenten in de omgeving van de nieuwe kazer nes hebben van het begin af wei nig geestdrift voor deze nieuw bouw getoond. Aan de ene kant vreesde men, dat het natuur schoon en de vacantiegangers van militaire oefeningen te lij den zouden hebben en aan de an dere kant was er beduchtheid voor excessen, die kunnen voort vloeien. uit het ontbreken van vertier en ontspanning voor de soldaten. In sommige gemeenten wordt de Zondagsheiliging zo consequent doorgevoerd alle café's en openbare vermakelijk heden zijn gesloten dat de mi litairen tijdens het weekeinde buiten de kazernes bijna geen ontspanning kunnen vinden. Dit vraagstuk van de ontspan ning heeft zoals bleek uit een ge sprek met het hoofd van de R.A.O., luit.-kolonel H- Mulder, de volle aandacht van de militai re autoriteiten. In de nieuwe kazernes zijn lokaliteiten voor kerkdiensten gebouwd en goed uitgeruste cantines. Een primeur is de inrichting van les- en studielokalen in af zonderlijke gebouwen. Aangezien het niet mogelijk bleek in korte tijd in de heide en bossen sport velden aan te leggen, is een com missie naar Frankrijk gestuurd om daar een nieuw procédé te bestuderen, waardoor binnen af zienbare tijd naast de nieuwe kazernes sportvelden kunnen worden aangelegd. Al deze maatregelen zullen niet kunnen beletten, dat de soldaten op hun vrije Zondag hun vertier buiten de kazerne zullen zoeken, Enigerlei verzachting in de Zon dagsbepalingen wordt daarom door meerdere instanties bepleit. Van andere zijde vernamen wij, dat het niet uitgesloten wordt geacht, dat men daartoe in en kele gemeenten zal overgaan Verder is ons gebleken, dat de Nederlandse militaire bond „Pro Rege" plannen heeft ontworpen om in zo kort mogelijke tijd prot.-christelijke militaire tehui zen bij de vier nieuwe kazernes te bouwen. De verlenging van de dienst tijd heeft de R.A.O. verder voor bijzondere opgaven gesteld. Er is een plan opgesteld om de kosten van recreatie en ontwikkeling te dekken uit de winsten van de cahtines. Het beheer en de be steding van deze gelden zou dan centraal worden geregeld. Het accent van het R.A.O.-werk ligt op de algemene ontwikkeling van de militairen. De R.A.O. bemid delt bij ongeveer 300 verschillen de soorten cursussen, waardoor de militairen 25 tot 25 procent korting op hun lesgeld krijgen. Ruim 8000 militairen maken thans van deze mogelijkheid ge bruik. Binnenkort zal het minis terie van oorlog weer een tege moetkoming geven in de reste rende lesgeldkosten. Speciaal samengestelde leerboeken de eerste druk van 25.000 exempla ren is reeds uitverkocht hel pen de militairen bij hun studie van het Engels. De cursus Engels voor officieren heeft thans 900 deelnemers. De R.A.O. heeft ver der o.m. de beschikking over een 60-000 delen tellende bibliotheek, waaruit regelmatig boekenkisten naar de onderdelen gaan. Per maand worden er gemiddeld 30 gezelschappen geëngageerd voor cabaret-, opera- en operette-uit voeringen in de kazernes. Een eigen R.A.O.-gezelschap, samen gesteld uit dienstplichtigen, heeft reeds zijn 500ste voorstelling ge geven. Aan het draaien van films in de kazernes wordt 8000 gulden per maand besteed. Verder zorgt de R.A.O. voor lezingen. In de nieuwe kazernes zullen de mili tairen lezingen over neutrale on derwerpen moeten bijwonen- De veelzijdigheid van het R.A.O. werk blijkt voorts o.m. uit het feit, dat de R.A.O. het vorig jaar voor 58.000 gulden smymawol aan kleden-knopende militairen heeft verkocht. Leger- en luchtmacht der Philippijnen werken samen .bi: de bevrijding van christen-sla ven in de provincie Lanao. Moro-stammen hebben chris tenen overvallen en als slaven verkocht. Sommige (gevangenen zijn meisjes beneden de 20, die gedwongen zijn bijwijven te worden van Moro-oppeirhoofden. Tot nu toe zijn 17 slaven be vrijd. Een slavenhandelaar der Moro's is gevangen genomen. Stamleden der Moro's, idle naar de bergen vluchten, wor den thans door legereenheden vervolgd hierbij bijgestaan door 4 „Mustangs". 222 Reizigers van de trein, die sinds Zondag in de Sierra Neva da ingesneeuwd is, zijn bevrijd uit hun isolement. Eerder werden een arts, voorraden en een radio zender per hefschroefvliegtuig neergelaten. Volgens de genees heer zijn degenen, die door gas sen van de trein ziek geworden waren, hersteld. Het plaatsje Alturas met een bevolking van 2290 zielen, gele gen op de helling van de Sierra Nevada, is van voedselleveran- ties verstoken. De aanwezige voorraden zijn evenwel nog vol doende. Ook het stadje Reno, het bekende centrum voor echtschei dingen, is door de sneeuw ge ïsoleerd. Tengevolge van een zware storm, die Nevada en Californië tot diep in het zuiden heeft ge teisterd, zijn tenminste dertien personen om het leven gekomen. Het spoorweg- en autoverkeer is ontwricht en verscheidene ste den in de met sneeuw overdekte Sierra Nevada zijn van de bui tenwereld afgesloten. Er is in de laatste tientallen jaren in het ge noemde gebied niet zoveel sneeuw gevallen, als thans het geval is. Er is een trein onderweg om Protola in Noor-Oost-Californië uit het isolement te verlossen. De sneeuw ligt hier drie meter hoog. In Zuid-Califomië zijn tenge volge van zware regenval vijf personen om het leven gekomen. De wegen en de twee belangrijke spoorbanen naar San Francisco werden door dc storm geblok keerd. ZATERDAG 19 JANUARI. Ned. Herv. Kerk. Schoondijke: 7 uur. Avondgebed. ZONDAG 20 JANUARI. Axel: 10 uur Ds. P. J. Penning», 2.30 uur Ds. Joh. W. Starren- burg, van Sluiskil. Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haait (Voorbereiding H. Avondmaal!; 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 10 uur Ds. K. Verbeek. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Horna». (Bev. van ambtsdragers). Sas van Gent: 10 uur Ds. A. e. Honders. Philippine: 2.30 uur Ds. A. e. Honders. Sluiskil: 10 uur Ds. Joh. W. Star- renburg; 2.30 uur Ds. P. J. Pen- nings, van Axel. Terneuzen: 9.30 uur Ds. J. Scholr ten (Bed. H. Avondmaal); 2.39 uur Ds. J. Scholten (Bed. e» Dankz. H. A.); 7 uur Ds. P. A v. d. Vlugt (Jeugddienst). 9.30 uur: Bethel" (2e Verbin dingsstraat) Kerk voor Jongere» (12 tot en met 15 jaar); voor ganger de heer J. van Kooten. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma (Voorb. H. A); 2.30 uur Ds. G. Jansma. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St Anna ter Muiden: Geen dienst. Biervliet: 10 uur Ds. C. B. Boere, van Groede. Breskens: 10 uur en 6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 9.30 uur Ds. A. C. W ten Cate. Groede: 10 uur Ds. H. C. P. M Wiebosch, van Biervliet. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. E ij gen- daal. St Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. P. A Vlugt, van Terneuzen. Retranchement11 uur Ds. A C. W. ten Cate. „7 Schoondijke: 10 uur Ds. W. J. M. Schopenhauer. Sluis: 10 uur Ds. J. J. Stoutjesdyk, van Breda (Bev. Cand. Groen veld); 14.30 uur Ds. L. P. W. Groenveld (Intrede). Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendüke: 10 u. Ds. C. Blomaar* Zuidzande: 10 u. Ds. H. Ku(jLma*. Gereformeerde Kerk. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand. O Jager, van Delft. Terneuzen: 11.15 en 4.30 uur Ds. A Dercksen, van Harderwijk (m de Ned. Herv. Kerk). Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. J. J. Ritzema. Gereformeerde Kerk (onderh. art. 31 D. K. O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Da K. Deddens. Terneuzen: 9.30 uur en 3 uur Ds. J. ten Hove. (Bed. H. AvondmJ. Chr. Geret. Kerk. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uw leesdienst. Gereformeerde Gemeente. Terneuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 en 2 uur leesdienst. Oud Gereformeerde Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 uur Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Axel: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Misse». Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. Philippine: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Sas van Gent: 7, S.30 en 10 u. H.H. Missen. Sluiskil: 7, 8.30 en 10 uur H.H. Missen. 7, 8.30 en 10 u. H.H. De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn ln keel en borst en verjaagt de aanval. Terneuzen: Missen. Westdorpe: Missen. Zandstraat: Missen. Zuiddorpe: Missen. 7, 8.30 en 10 u. H.H. 7.30 en 10 u. H.H. 7.30 en 10 u. H.H. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 7 u., 10 u. en 7.30 uur Samenkomsten. door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 64) Nadruk verboden. „Zeker niet", gaf Chan toe. „Moorddadige ranch gelijk deze geen plaats voor beschaafde jon ge dame." Eden zuchtte. „Het wordt hoe langer hoe ingewikkelder", zei hij. „Er is wel beweging, maar we komen niet verder." „Nogmaals", antwoordde Chan, „vestig ik uw aandacht op zeer ongebruikte deugd: geduld. Uit zicht zullen verhelderen nu. Aan raking van vrouw „Dc aanraking van deze vrouw bevriest alles", glimlachte Bob- „Charlie, ik wed met je" om een millioen, dat zelfs de woestijn Evelyn Madden niet ontdooit." Charlie hervatte zijn plichten in de keuken. Madden en Thom kwamen weer binnen; Gamble bleek naar zijn kamer te zijn ge gaan. De lange, hete namiddag sleepte zich voort, gloeiende uren van doodse kalmte, gedurende welke de woestijn haar naam eer aan deed. Madden verdween, en na korte tijd vervulde zijn „luid ruchtig" gesnurk de lucht. Een goed denkbeeld, vond Bob. Uitgestrekt liggen op zijn bed was de manier om de tijd vlug door te komen. Eigenlijk merkte hij niet eens, dat de tijd ver streek. Tegen de avond werd hij wakker, warm en doezelig, maar na een koude douche voelde hij zich weer menselijk. Om zes uur liep hij over de patio naar de woonkamer. Op het erf voor de schuur zag hij Mad- den's grote auto gereed staan, en toen herinnerde hij het zich weer. Madden ging zeker zijn dochter in de stad afhalen, en men kon de trotse Evelyn niet in de kleine wagen laten rijden- Maar toen hij de kamer bin nentrad, zag Bob dat blijkbaar Thorn was uitverkoren voor het tochtje naar Eldorado. De secre taris stond daar, met zijn som bere kleren, een slappe, zwarte hoed deed zijn bleekheid nog sterker uitkomen. Toen Bob binnen kwam, was er blijkbaar een ernstig gesprek gaande tus sen Thom en de ppllionnair, maar nu werd het plotseling ge staakt. „Goedenavond", zei Bob. „U gaat ons tcch niet verlaten, me neer Thom?" Zaken in de stad", antwoord de' Thorn. „Nu, Chef, ik zal maar gaan." Weer ging de telefoon. Madden was er met een sprong bij. Even luisterde hij, en toen herhaalde zich de geschiedenis op zijn ge zicht. „Alweer slechte tijding", dacht Bob. Madden door de telefoon, „maar over het mondstuk en sprak tegen zijn secretaris. „Het is die oude zeur van daarginds, Dr. Whitcomb", verklaarde hij, en Bob voelde zich gloeiend worden bij deze omschrijving. „Zij wil me vanavond komen opzoeken zegt, dat ze iets heel belangrijks te vertellen heeft." „Zeg, dat u het te druk hebt", stelde Thorn voor. „Het spijt me, dokter", begon Madden door de telefoon, „mara ik ben erg bezet Hij hield op, blijkbaar onder broken door een woordenvloed. Weer legde hij zijn hand over de hoorn. „Zij dringt aan, vervloekt", klaagde hij. „Nu, dan moet u haar ontvan gen", zei Thorn. Madden capituleerde. „Goed, dokter. Komt u dan om ongeveer acht uur." Thom ging heen, en de grote auto tufte naar de weg en het station. Gamble kwam binnen, opge frist en gereed met enige ge schikte aanhalingen- Bob hield zich onledig met de radio. Op het gewone uur dineerden zij, zeer tot Eden's verbazing. Thorn's stoel was leeg en er werd, vreemd genoeg, niet ge dekt voor Evelyn; ook maakte de millionnair hoegenaamd geen beschikkingen betreffende een kamer voor zijn dochter. Vreemd, vond Bob. Na het diner ging Madden zijn gasten voor naar de patio. Weer had hij daar vuur laten aanleg gen, en de vlammen gloeiden rood op de stenen vloer, de bak stenen muren en op de nu lege stang van Tony. „Dit is leven", zei Gamble, toen zij zaten en hij een van Madden's sigaren had opgestoken. „Die ar me sukkels, die in de steden op gesloten zitten, weten niet wat ze missen. In zou hier wel altijd kunnen blijven." Op deze laatste zin ging zijn gastheer niet door, en er volgde een diep stilzwijgen. Even over achten -hoorden zij een auto het erf oprijden. (Wordt vervolgd- huisvrouw. Wist u wel hoeveel narigheid en moeite u zich ermee kunt besparen? Het voorkomt het plotseling niet meer draagbaar zijn van uw goede japon, wanneer u er bij een kleine handeling in de keuken spatten of vlekken op krijgt. En dan spreken wij nog maar niet over de kosten, die sto men en reinigen meebrengen. Ma ken wij zo'n schortje van wit ka toen, dan is het ook vlug gewas sen, sneller dan een gewone huis- houdschort. Het afgebeelde schortje eist niet veel materiaal. Met één me ter stof van 1 m breed kunnen we volstaan. Voor de aardige af werking gebruiken wij een stukje kant van ongeveer 28 centimeter lang en 5 centimeter breed. U zult verbaasd zijn over het aardi ge effect. Werkwijze. WIJ NEMEN het patroontje nauwkeurig over op patroonpa- -4tl* pier. Denkt u er wel aan alle ma ten goed te controleren? Nu leggen wij het papieren pa troon op de dubbelgevouwen stof. Deeltje A moet aan de stofvouw komen te liggen en wordt dus dubbel geknipt. Wij houden er te voren rekening mede, dat er nog een paar smalle naadjes moetea worden aangeknipt. Wanneer het knippen van de delen is geschied, kan aan het eigenlijke schortje, deel A, de strook worden aangerimpeld. Hierna zomen wij de banden van het schortje om en zetten ze aan de bovenkant van het schortje vast. Nu wordt nog even het zak je opgestikt en een paar lusjes aangezet om de banden door te halen. Na het opzetten van het strookje kant aan de bovenzijde van het schortje is het geheel klaar en uw kleding is weer be schermd tegen vetspatten en vrat dies meer zij. Veel succes, dames! WIE KENT NIET het gemak van zo'n klein schortje? Een ding dat je snel en makkelijk even voor kunt doen en dat de kleding 4 beschermt tegen spatten en vuile vlekken. Een schortje is een on misbaar attribuut voor iedere t U>.)< 1 *nfmen Band Ier* strooK (von tf rim

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 6