Ontvlucht uit Tsjechisch concentratiekamp ONDER DE LOUPE Korea niet in de Veiligheidsraad HOE MOET IK VERMAGEREN 1 Veilig dieet voor te dikke mensen Wapens èn boter En Europa krijgt géén leger De redevoeringen van Churchill en Eden r Ze'ven man groeven geheime mijngang Faure Premier Met een ongekende geestdrift, een betere zaak waardig, heeft Wysjinsky in het Parijse Palais de Chaillot aan de voet van de Eiffeltoren de opneming bepleit in de Veiligheidsraad van Korea. En,een schok voer door de Westerse afgevaardigden, toen Peru de Sowjet-minister bezwoer liever het woord te spreken, dat een eind zou maken aan de nutteloze strijd in het Verre Oosten. Televisie in dienst van de politie NEDERLANDS COMMENTAAR Nu vele mensen na de feestdagen in December weer belangstellen in een goede methode om te ver mageren, volgen hier enige practische raadgevingen. Vermageren dient niet te gebeuren door innemen van middeltjes op eigen gelegenheid; alleen de dok ter mag hiervoor preparaten voorschrijven. Wie twij felt of zijn gezondheidstoestand vermageren toelaat, moet eveneens eerst de huisarts raadplegen. Het is meestal niet raadzaam méér dan 1 kg per week af te vallen. Wegen is noodzakelijk; het dient 's weeks te gebeuren, steeds op hetzelfde uur en met dezelfde kleren aan. Is* ia 1» »»»«,-L .J TWEEDE BLAD Zaterdag 19 Januari 1952 DE VRIJE ZEEUW 7e Jaargang No. 1938 Ontwapenen is moeilijk De verwondering, welke aan vankelijk was ontslaan toen Wis- Jtnsky roet zijn opzienbarend atoomcontröleplan kwam aandra gen. behoort reeds weer tot het verleden. Het is merkbaar ge worden dat er een Russisch stre ven bestaat, de bestaande span ningen te verminderen met het oog op Stalin's ernstige ziekte. Vanzelfsprekend heeft de poli tieke commissie der Verenigde Naties het opzienbarende voor stel met de ontwapeningsclau- soles niet aanvaard. Het bestond slechts uit een soort papieren gordijn, waarachter de voort schrijdende bewapening en atoomproeven der Sowjets on gestoord zouden kunnen voort gaan. Amerika komt nu met een ander voorstel, dat kan wel op zijn beurt weer door het Kremlin zal worden afgewezen Op 10 Februari begint nu een nieuwe ontwapeningscommissie van 12 mogendheden. Die moe ten dan het bewijs leveren van de goede trouw der grote mogend heden op dit gebied. Als wij het jaarlijks econo misch rapport van president Tru man inzien, dat Woensdag ver scheen, kunnen wij constateren hoe nodig het is dat aan de be wapeningswedloop eens een ein de komt. Truman verklaarde zelf: „Wij moeten ten behoeve van onze veiligheid en welvaart streven naar een overvloedige productie van wapens én boter" en „wij mogen niet verwachten, dat de uitgaven voor de weder zijdse veiligheidsbijstand vóór 1954 zullen dalen". Commentaar is hier overbodig. Is de Belgische kabinetscrisis opgelost, Frankrijk sukkelde deze week nog verder zonder kabinet. De mogelijkheid bestaat dat de Gaullisten hun front kunnen ver sterken omdat de midden par tijen zich zo slecht kunnen hand haven. De Franse politieke con stellatie is moeilijk te hanteren want de beide vleugels zijn top zwaar terwijl de romp haast geen Russisch verzoek om uitlevering aan Sritse autoriteiten in Duitsland De Russen hebben de Britse autoriteiten in W.-Duitsland verzocht om uitlevering van de Russische soldaat Nlkolia Vassi- lltsj, die zich in de Britse zone bevindt, aldus verluidt van be trouwbare zijde in Berlijn. De Russen zouden in een no ta aan de Britse hoge commis saris hebben laten doorscheme ren, dat de uitlevering van de deserteur Vassilitsj de vrijlating van 3 Engelsen, die sinds Za terdag in O.-Duitsland worden vastgehouden, zou vergemakke lijken. Vassilitsj werd Zondag door de W.-Duitse grenspolitie aan de Britse autoriteiten over geleverd. Hij verklaarde, een Russische soldaat in een twist te hebben doodgeschoten en ver volgens gevlucht te zijn. De 3 betrokken Engelsen ma ken deel uit van het gezelschap van Gracie Fields, dat een tour- née maakt door Duitsland. Zij waren op weg van Berlijn naar W.-Duitsland verdwaald en door de O.-Duitse politie aangehou den. gewicht in de schaal kan leggen. Slechts door de verdeel-en-heers- politiek kan een regering zich daar handhaven. Is de oppositie van links en rechts het eens, dan valt ze onherroepelijk. En de grootste moeilijkheid is nog dat de middenpartijen noch met de communisten, noch met de extreme beweging van De Gaulle wensen samen te werken in een coalitie-kabinet. Het kon wel eens lang duren voor aan de Quai d'Orsay een ministerraad komt te zetelen, die opgewassen is tegen de verrader lijke grillen van Jeanne d'Arc's ongezeglijk nageslacht. Over Korea kunnen wij dit maal weinig nieuws verschaffen. De situatie is duister. De bespre kingen te Panmoenjon worden gerekt, enerzijds misschien om tijd te winnen en nieuwe krach ten aan te voeren, anderzijds om het uitzicht op definitieve wa penstilstand niet geheel te niet te doen. Alleen latere geschied schrijvers zullen kunnen oor delen of de Ver. Naties er ver standig aan hebben gedaan, zich rond de tafel te scharen met de agressors. De Fransen worden beducht voor inmenging van Chinese vrij willigers in Indo-China en zo werd te Washington een bespre king georganiseerd tussen gene raal Bradley (V. S.), Slim (Gr.- Brittannië) en Juin (Frankrijk). Amerika heeft hier onomwon den verklaard geen nieuwe ver plichtingen op zich te kunnen nemen indien onverhoopt in dit omstreden gebied een zelfde toe stand zou worden geschapen als in Korea, waar Chinese legers de communisten te hulp kwamen. Frankrijk zou in dit geval moe ten aankloppen bij de Ver. Naties en andere landen zouden zo sancties worden voorgesteld de troepen moeten leveren. Wij begrijpen dat president Truman in dit verkiezingsjaar uitermate voorzichtig moet zijn met zijn woorden en beloften. Ook is Korea een kostbaar blok aan het been van Uncle Sam; en tenslotte waakt Engeland nauw lettend voor zijn belangen in China. Handelsbelangen welis waar, maar ook levensbelangen. Wij veronderstellen echter dat bij een werkelijke dreiging in Ach- ter-Indië zowel het Amerikaanse congres als het Engelse Lager huis maatregelen zullen goedkeu ren die meer met de Franse poli tiek in dit gebied overeenkomen! Nieuw kogelvrij vest Het Amerikaanse leger maakt bekend, dat de volgende maand 1400 kogelvrije vesten van nieu we makelij in Korea in de prak tijk beproefd zullen worden. De vesten wegen slechts 4 kg. Zij kunnen revolver-kogels te genhouden en zijn bestand te gen granaatscherven, afkomstig var. een ontploffing op een me ter afstand. De samenstelling bestaat uit een aantal lagen nylon en een materiaal, waarvan de samen stelling niet bekend geinaakt-is. In de volksrepubliek Tsjecho- Slowakije heerst sinds jaar en dag géén vrijheid van geweten meer; daarvoor is de slavernij in de plaats gekomen. Er zijn in navolging van Rusland concen tratiekampen zonder tal voor mensen, die zo „onvrij" zijn om van mening te verschillen in politieke opzichten met de de mocratische machtshebbers. West-Duitse luchtmacht De Amerikaanse regering is met Engeland en Frankrijk over eengekomen, dat West-Duitsland in de zomer van 1954 een tacti sche luchtmacht van meer dan duizend vliegtuigen zal mogen I hebben, aldus een bericht van de I „New York Times" uit het ge allieerde hoofdkwartier te Parijs. Het blad zegt, dat het beginsel, gesteund door België, Italië, Luxemburg en Nederland, „tot in bijzonderheden is goedgekeurd". JAMMER!, ült talrijke uitlatingen van hoge Amerikaanse autoriteiten in de laatste weken heeft men kun nen opmaken, dat generaal Ei senhower vermoedelijk candidaat voor het presidentschap der Ver. Staten zal worden. Wij menen dit te moeten be treuren. De figuur van de gene raal als hoofd van alle verbonden strijdkrachten schept gezag en vertrouwen, terwijl ook de band tossen de geallieerde legers wordt versterkt Hij voerde die legers reeds eenmaal naar de overwinning en zijn bekwaam heid kan dus niemand in twijfel trekken. Eisenhower als president zou betekenen een wijziging in het opperbevel der Atlantische mach ten die nooit een verbetering kan zijn. Bovendien zouden de mili taire kwaliteiten van de generaal op het tweede plan komen, waar door een deel ervan ongebruikt zou worden gelaten. .Tenslotte zou de generaal zijn uniform voor jacquet moeten verwisselen met bet risico dat hij als politicus minder groot zal blijken. Een verkiezing van Eisenhower tot candidaat-president der Ver. Staten moet worden beschouwd als een verzwakking van het Westerse blok, een onnodige ver schuiving van krachten en der halve zal Europa er weinig vruch ten van kunnen plukken. Koningin on Prins wensen Koning faroek geluk H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hebben de koning en koningin van Egypte telegrafisch geluk ge wenst met de geboorte van hun zoon. LOODSDIENSTEN GESTAAKT De loodsdicnst Hoek van Hol land is gisterenmorgen gestaakt. De loodsdienst IJmuiden is om twaalf uur tijdelijk gestaakt. SPELEN MET VUUR. De storm in Europa is zo hevig geweest, dat hele regeringen er door werden weggevaagd. Frank rijk zag zijn ministerie heengaan en ook de Belgische bewindvoer ders moesten het bijltje er bij neerleggen. De herhaalde val van kabinet ten in een tijd, waarin persoons wisseling op departementen niet gewenst is, vormt een aanwijzing van de zwakke positie der Euro pese landen in de wereld. Het is nog steeds de oude kwaal: drei gende inflatie, tekorten voor mi litaire projecten, het plan-Schu man etc. Speciaal de onophoude lijke belangenstrijd in Frankrijk is catastrofaal. Dit land moest vandaag de leiding hebben bij het opbouwen van een Europese unie. Zal op de bakermat der geeste lijke vrijheid diezelfde vrijheid om hals worden gebracht? Het lijkt erop, alsof Frankrijk nog leeft in de toestand van verdor ring, waardoor het in 1940 zo werd vernederd. Deze ziekte oefent ook een verzwakkende in vloed uit op België, waar de Franse geest door de eeuwen heen heeft geleefd. De Europese volken, waaronder Frankrijk in de eerste plaats, moesten beseffen, dat zij met vuur spelen. Zij vormen een poel van politieke en economische chaos, waaruit een eventuele vijand gemakkelijk een volkomen ondergang kan vissen. Het woord „vrijheid" heeft wel een zéér wrange bijsmaak ge kregen in het eens zo vrije en democratische Tsjecho-Slowa- kije van Benesj. In de omgeving van Joachim- stal in Tsjecho-Slowukije fee- vinden zich een veertiental dwangarbeiderskampen en hier in verblijven circa 30.000 Tsje chen. Zij zijn politieke gevange nen, doch zij vertegenwoordigen met recht: „De bloem der na tie". De gevangenen werken in de uraniummijnen, gelegen in en bij Joachimstal. Deze miinen staan onder scherpe controle van de beambten van de Tsje chische staatsveiligheidspolitie (de S.N.B.); hetzelfde is ook het geval met de aldaar verblijvende politieke gevangenen. Zeven van hen hebben kans gezien uit de bedoelde mijnen te ontsnappen. Zij hadden voor dit doel een speciale mijnschacht gegraven, die een lengite had van circa 100 meter. Het einde van deze mijngang, waarover de mannen 3 maanden hadden ge werkt ondanks de strenge be waking en de bijna onoverko melijke moeilijkheden, kwam uit op een door de politie niet bewaakt terrein. Daarna volgde een avontuurlijke vlucht van 10 dagen en nachten, waarna zij de gelegenheid hadden de Tsje chische grens en dus de vrijheid te bereiken. De mannen zijn in goede gezondheid in Neurenberg in het „Val'ka-lager" aangeko men. Zij kunnen thans in vrij heid werken en leven. BOEI BIJ HOEK v. HOLLAND GEZONKEN? Volgens een door het A.N.P. ontvangen bericht is een waar schuwing uitgegaan, dat de route-lichtboei HK 13 (Hoek van Holland) niet meer brandt. Zij is vermoedelijk gezonken. De Franse nationale vergade ring heeft Edgar Faure tot pre mier gekozen. Officieel is meegedeeld, dat Faure gekozen is met 401 stem men tegen 101 stemmen. De radicale leider Edgar Fau re is 43 jaar oud. Socialisten, radicalen, volksreputolikeinen en een grote meerderheid van ge matigde conservatieven stemden voor hem en slechts de commu nisten tegen. De Gaullisten en een klein aantal gematigde con servatieven onthielden zich van stemming. Gisteren is Faure het overleg met de partijleiders begonnen. In Franse politieke kringen is Faure bekend als „de man die ieder een alles kan uitleggen". Hij kent goed Russisch en is een vlot spreker. Zijn redevoeringen pleegt hij zelf te typen. Een maand geleden heeft hij het ro ken opgegeven. Faure wordt als deskundig op het gebied van de staatsfinanciën beschouwd. Van 1949 tot 1951 was hij minister voor de begroting. In het kabi net Pléven was hij minister van justitie. Op 19-jarige leeftijd had hij zijn rechtsstudie reeds vol tooid. Hij heeft verscheidene boe ken geschreven, w.o. een detec- tieve-verhaal. Korea in de Veiligheidsraad, deze gehele idee toont reeds aan op welke glibberige paden de politiek kan afdwalen, als het woord belangrijker geacht wordt dan de daad. Gross, de I Amerikaanse afgevaardigde, wist het kernachtig te zeggen, teen hij langzaam overeind kwam om zijn oordeel uit te spreken over dit Sowj et-voor stel: „Gij, die mesr dan een jaar olie op het vuur werpt, moet nu niet als brandweerman willen optreden"! En inderdaad, het begint op een show te lijken. Een brand weerman in een operette. Als het niet zo bitter tragisch was, dat onze jongens in Korea nog steeds geofferd moeten worden, omdat de wapenstilstandsbe sprekingen maar blijven slepen. want wat daar aan stormen los breekt begrijpt een ieder. Zelfs Truman. Dat doet ons denken aan de naderende presidentsverkiezin gen in Amerika. We hebben nog even de tijd, denkt u wellicht, want pas in het najaar komt het op de stemming aan. Maar reeds nu wordt er aan de over zijde gewikt en gewogen. En de democraten moeten oppassen in dit jaar niet te licht te wor den bevonden. Overigens krijgt Truman de hardste dobber, die ooit een president beleefde. Generaal Dwight Eisenhower heeft zich langzamerhand laten overhalen zijn naam op de candidatenlijst der republikeinse partij te laten plaatsen. Enerzijds smeekten hem zijn landgenoten, maar an derzijds is hij het Europees ge harrewar beu geworden. Nog steeds zijn we hier bezig aan het .Atlantisch leger". Waar zelfs Eisenhower schijnt te falen, zal ook een opvolger, die minder ervaring en minder zeg genschap heeft, niet slagen. De Westerse 'defensie zal dus voor lopig wel doodlopen in een vro me wens en een „communiqué" dat enkele aspecten vermeldt... Het is te betreuren, dat het Westerse vasteland en Groot- Brittannië niet meer eenheid kunnen opbrengen, maar de souvereiniteit wil niemand prijsgeven, zolang allerlei on vervulbare wensen en voor waarden niet vervuld zijn! Frankrijk beleeft een kabi netscrisis. Het is een nieuwe hinderpaal in alle besprekingen te Parijs en zelfs elders. Er gaat weer kostbare tijd verloren en we weten tevoren, dat ook het nieuwe Franse kabinet door de binnenlandse moeilijkheden maar weinige uren tot regeren kan komen. We zullen er spoedig meer van horen De Parijse politie neemt op het ogenblik proeven om van uit haar vliegtuigen opnamen te maken van openluchtbetogingen en deze dan langs de weg der televisie te projecteren in de kamer van de prefect. Op deze wijze zou dan de pre fect in staat worden gesteld van achter zijn bureau instructies aan zijn mannen te geven. Die oorlog in Korea is ook het onderwerp van gesprek geweest in Washington, waar Churchill en Truman de problemen van de 'laatste tijd hebben doorge nomen. Dit heeft geleid tot openbaring van wezenlijke me ningsverschillen, welke zoal niet ernstig dan toch zorgelijk zijn. Want de Amerikanen passen er langzamerhand voor zoete broodjes te bakken en aan het keuvelen 'te blijven, terwijl le ger en luchtmacht vergeefs op het ijzeren gordijn beuken, dat zo rond de 38ste breedtegraad is neergelaten. Engeland daar entegen wenst vóór alles oorlog met China te voorkomen. Het heeft daar belangrijke handels transacties mee en ziet het liefst, dat het zich herstellende Japan daar zijn waren naar ex porteert. Als Amerika de Chine se bases gaat aanvallen, kon de deur wel eens voor Engeland en Japan worden dichtgesmeten, loopt de economie van he ver armde eilandenrijk nieuwe ge varen en wordt ook Europa overstroomd met de goedkope Japanse producten. Om van de verdere onrust in Azië maar niet eens te spreken. In kringen van het ministerie van Buitenlandse Zaken toonde men de nadrukkelijke instem ming, die zowel door de Britse minister van Buitenlandse Za - J ken, Eden, als door de eerste minister Churchill, in hun re cente redevoeringen respectie velijk te New York en in Ottawa is betoond met de gedachte dat de toekomstige Europese ge- meenschap een deel zal uitma ken van een zich ontwikkelende, grotere Atlantische gemeen schap, welks door de Nederland se regering wordt beschouwd als een belangrijke voorwaarde voor de versterking van de vrije, Westerse samenwerking. Zoals bekend, heeft tijdens de bijeenkomst van de Atlantische raad te Ottawa in September '51 minister Stikker reeds een lans Arrasiaties in Tunesië De politie in Tunis heeft de voorzitter van de nationalistische „Neo Destour" Habib Bourgiba gearresteerd, ook zijn plaatsver vanger en de secretaris van de communistische partij in Tune sië, Maurice Mizard, werden aan gehouden. Deze arrestaties werden ver richt, nadat de leiders van de „Neo Destour" hadden meege deeld, dat het nationalistische congres ondanks het verbod van de Franse autoriteiten gisteren bijeen zou komen. Ook de tweede secretaris van het arbeidersvakverbond, Bel- laiche, die lid is van de commu nistische partij, is gearresteerd. De secretaris van dit verbond heeft aan de pers gemeld, dat een algemene staking voor onbepaal de duur in Tunesie is uitgebro ken. In officiële kringen wordt na der verklaard, dat het hier geen eigenlijke gevangenneming be treft, doch maatregelen om de be trokken personen uit de stads centra te verwijderen. Afnemen in gewicht kan bij een overigens normaal mens het best plaats hebben door het com bineren van twee methoden. De eerste methode bestaat uit het bevorderen van de verbran dingsprocessen in het lichaam:, veel lichaamsbewegingen nemen, dus wandelen, zwemmen, in de tuin werken, enz. De stofwisse ling wordt geïntensiveerd door het verrichten van spierarbeid: ook de zweetkliercn mogen best krachtig functioneren. Verder is waterbehandeling dienstig, met name het afwisselen van warmte- en koude prikkels op de huid. Het is gewenst voor douchen, saunabehandcling en .andere hydrotherapie het advies van bevoegden in te winnen. De tweede methode ligt in beperken van voedsel en vast stellen van een geschikte verhou ding van eiwitten, vetten en koolhydraten. Koolhydraten d.w.z. zoetigheid en meelkost, maken even goed dik als vetten. Het gaat er dus om vooral niet te snoepen en geen „toetjes" te eten, terwijl ook gebruik van suiker in koffie en thee, evenals het eten van veel boterhammen en veel aard appels verkeerd is. Vet mag niet worden weggelaten het is onze grote energiebron maar moet wel worden beperkt, wat vanzelf gebeurt bij het eten van weinig aardappelen en wei nig brood. ZELFS ZOUT! Ook met zout moeten dikke mensen zuinig zijn, want het houdt vocht vast. De toegestane eiwitkost, zoals eieren, vlees en vis moeten daarom met weinig zout worden toebereid. Het gebruik van grote hoe veelheden afgekookte groenten helpt 't hongergevoel bestrijden, dat in het begin van de kuur moeilijkheden geeft. Het is tevens een goed middel om de stoelgang te bevorderen. Hier volgt een voorbeeld voor een diëet, dat zich over vier we ken uitstrekt. In de eerste week neme men: 8 uur: Thee, tomatensap of karnemelk (alles zonder suiker), hoeveelheid zelf te bepalen, niet overdrijven: één boterham of twee sneedjes toast of twee be schuiten: weinig boter, één ge kookt ei. 12 uur: één glas melk óf twee glazen karnemelk, óf twee kopjes koffie zonder suiker, maximaal drie boterhammen óf een broodje plus twee sneedjes toast; weinig boter, broodbeleg kaas, pinda kaas, vlees, vis (bij pindakaas, sardines e.d„ in het geheel geen boter nemen). 4 uur: desgewenst twee kopjes thee zonder suiker; géén versna pering, ook geen zoutjes. 7 uur: groenten (liefst groene), klaargemaakt zonder melk, bo ter of meel; een ons mager vlees óf vis óf een gebakken ei; maxi maal twee aardappelen, weinig jus; 14 1 yoghurt zonder suiker óf een grote appel, sinaasappel e.d. Liefst moet reeds in deze eerste week een „vruchtendag" worden ingeschakeld, d.w.z. er wordt dan niets anders gebruikt dan onge veer IV2 kg fruit, over de dag verdeeld. In de tweede en derde week kan het ontbijt zijn als in de eerste week, maar de meelkost worde beperkt tot één sneedje toast of één beschuit, terwijl ook het drinken worde verminderd. A.an de lunch wordt eveneens zeer weinig gedronken en daarom kan, voor wie dat prettig vindt, om 11 uur wel een kopje koffie of een glas karnemelk, natuurlijk altijd zonder suiker, worden toe gestaan. Het brood wordt aan de koffietafel verminderd tot maximaal twee boterhammen óf drie toastjes. Ook het avond eten behoeft niet te worden ver anderd, behalve dat de aard appelen nu geheel moeten wor den weggelaten. De vierde week mag weer ge lijk zijn aan de eerste, maar er mogen nog geen aardappelen worden gegeten. Is de eerste maand voorbij, dan moet iemand die aanleg voor dik worden heeft, niet denken dat 't. hek nu van de dam is. Snoeperij blijft ongeschikt; het eten van pap en dikke soep verdient nooit aanbeveling voor dikkerds (hoog stens een kop heldere bouillon). Ook na de vermageringskuur aardappelen slechts in kleine hoeveelheid eten. Zo mogelijk de vruchtendag in ere houden. Intensieve lichaamsbeweging al léén, als het lichaam aan de nieuwe toestand gewend is en men zich niet slap voelt. gebroken voor het uitbouwen van het Atlantische pact tot oen werkelijke „Atlantic communi ty". „Het is zeer verheugend", al dus een zegsman van het mini sterie, „dat de beide Britse staatslieden ter gelegenheid van het bezoek aan het Amerikaan se continent op zo onomwonden wijze te kennen hebben gegeven zich sterk bewust te zijn van de nauwe en blijvende lotsverbon denheid van het Westeuropese continent, Engeland en de N.- Amerikaanse democratieën. De Nederlandse regering on derschrijft met name de woor den van minister Eden dat het Atlantische pact gezien meet uirden als een „permanent as sociation, setting the pattern for the future of political life in the free world". Ook hetgeen door minister Churchill werd gezegd over de nauwe samenwerking van En geland met het Europese leger in Nato-verband is zeer bemoe digend, aldus deze zegsman. Eden zeide in zijn op 11 Jan. gehouden rede o.m. het volgen de: „Het Noord-Atlantisch verdrag, ofschoon in het leven geroepen om een bedreiging tegemoet, te treden en tot nu toe hoofdzake lijk geconcentreerd op proble men van verdediging, heeft voor ons een veel ruimere betekenis en inhoud. Wij zien het als de eerste fase van een zich gesta dig ontwikkelende Atlantische gemeenschap, waarin wij met u een vol en leidend aandeel zul len hebben. De leden van het verdrag onderzoeken reeds, hoe zij effectiever kunnen samen werken bij de constructieve taak ten aanzien van de vrede zowel als bij de verdediging. Wij ge loven, dat de Atlantische ge meenschap bij haar ontwikke ling zal tonen hoe staten teza men kunnen leven en door ver eniging van hun inspanningen hun volken een voller le/en 'kunnen geven. Dit verdrag is niet slechts een tijdelijk middel, voortkomend uit de dreiging van Sowjetrussische agressie. Het is een permanente vereniging in nig doch niet exclusief, want wij zuilen immer onze banden met het Gemenebest behouden. Het geeft het patroon aan voor de toekomst van het politieke le ven in de vrije wereld." Fen zes min voor de Medetlarders in Ccunierlkrusi Het Nederlandse aandeel in de oefening „Counterthrust" in het afgelopen jaar is niet zo'n succes geweest, als men het hier en daar wel heeft voorgesteld. Dit bleek gistermorgen uit de woorden van minister Staf, toen hij, sprekende over deze oefening, zeide, dat wat betreft discipline en het in de hand hebben van het geheel de Nederlandse prestatie niet sterk was geweest. „Wel vol doende, maar niet meer dan een zes min", aldus de minister. De discipline in de meest algemene zin noemde hij zeer beslist onvol doende en vooral aan de mars discipline moeten we meer doen. Ook de gevechts- en de wapen discipline noemde de minister zwak.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5