Axel agrarisch centrum Uit de Provincie Neutrale kleuterschool geopend moderne inrichting Ambachtshoofdplaats in de middeleeuwen VOOR DE ZONDAG TERNEUZEN. BRESKENS AXEL HOEK STOPPELDIJK lei bezoek aan Amerika van Dr. Drees Torpedojager „Piet Hein naar Korea vertrokken ZAAMSLAG. NIEUWVLIET. CADZAND. SLUISKIL. China era Japan Bogende op een veelbewogen de de moeizaam herbouwde historie, waarin het viermaal plaats in die tijden dan ook „het werd verwoest, kan Axel wijzen op de belangrijke rol, die het één maal in de geschiedenis der mid deleeuwen als ambaehtshoofd- plaats en nadien van Staats- Vlaanderen speelde. De stadsrechten, die in 1952 op een 770-jarig bestaan mogen roemen, laten geen twijfel, dat de oorsprong van Axel zich ver liest in de nevelen der oudheid. Vaak werd de eigenaardige naam „Axel" dan ook in verband gebracht met een stichting der stad door de Noormannen. Men weet» dat Axel een jongensnaam is, die veelvuldig in de Scandina vische landen voorkomt. Hoe het ook zij, de geschiede nis verschaft ons daarover on voldoende licht, doch kronieken van omstreeks 936, van St. Baafs-abdij te Gent, maken met betrekking tot Axel reeds mei- ding van zijn naam. Ware het niet, dat de uitzon derlijke ligging van Axel vele ecuwen lang betekenis heeft ge- had voor zijn ontwikkeling en welvaart, wij zouden er gevoeg lijk over kunnen zwijgen. Het was niet in het minst door de strategische positie, dat hier in het jaar 1108 reeds welvaart be stond en anno 1183 Axel reeds als stad werd genoemd, die in 1213 uit de handen van gravin Johan na van Vlaanderen en haar eer ste gemaal Ferrand van Portu gal vele privilegers ontving. Ook Biervliet kreeg in 1183 van graaf Filips van den Elzas stederech ten. Axel buitte de verkregen voor- rechten uit om als plaats in Vlaanderen vooruit te komen en dank zij graaf Guy van Dam- pierre verkreeg het een keur van 49 artikelen en aldra een grote voorsprong, die echter door de Axelse edelen werden gebruikt om hun gebied steeds meer te vergroten. In troebelen hierover gewikkeld, werd de stad dan ook in 1248 geplunderd en verbrand. Deze tegenslag belette de Axelaars niet, opnieuw met moed aan de opbouw te beginnen. Dit hielp niet veel temidden van de beroeringen in de strijd der ge meenten en de „Kerels van Vlaanderen" tegen de door Frankrijk geholpen graaf. Deer lijk werd Axel in het jaar 1350 door de Gentenaars geplunderd en in vlammen gezet, juist toen weer van een flinke opleving sprake was en het een jaar tevoren juist het privilege had ontvangen van de wekehjkse markt. Weer bloeide Axel snel op De vishandel kwam tot bloei, de zoutnering maakte grote opgang; niet minder dan een 50-tal zoutketen hielpen de voorspoed bevorderen. Deze nam zó toe, dat Axel een eigen munt liet slaan, welk geld in Vlaanderen hoog in aanzien stond. Met Biervliet wedijverde Axel voor tolvrijheid op de Hon- te, waarover een proces ontstond dat jaren duurde. In 1452 ont ving de bloei van Axel een g duchte knak, toen hertog Philips van Bourgondie op vermoeden, dat uit de Vier Ambachten hulp aan het opstandige Gent werd geschonken, deze streken door ziin krijgsbenden liet bezetten. Opnieuw ging Axel in vlam men op. Handel en visserij gin gen voor jaren teniet na deze onherstelbare slag en men noem- tille Axel." weinigen lust om zich hier opnieuw te vestigen. Keizer Karei V echter bleek met het lot zijner „welbeminde Axelaren" zodanig bewogen, dat hij op 26 Januari 1532 van de pui van het stadhuis een resolutie liet afkondigen, waarin hij an dermaal de rechten en keuren bevestigde en uitbreidde. Door deze keizerlijke gunsten was het moeilijk voor de hervor ming hier vasten voet te verkrij gen en toen de vroedschap be sloot enige Zeeuwse kooplieden als verdacht van „Lutherije" op te hangen, door welke gruwel daad geheel Zeeland in opstand raakte, had dit tot gevolg, dat in 1574 op 26 Juli (St. Annadag) Zeeuwse schepen met krijgsvolk in Terneuzen landden. In weer wil van het verzet van de Spaan- se bezetting werd Axel over mand, geplunderd en stond het voor de vierde maal in brand. de twintiger jaren op haar uiterst Westelijke territoir een industrie werd gesticht, die tot de verdere bloei heeft bijgedragen. De grootste industrie in Zee land werd op Axelse bodem ge sticht, de ammoniakfabriek der Compagnie de 1' Azove. Aan vee honderden werknemers bracht de ze nieuwe industriële onderne ming sedertdien werk en brood. In een tijd van economische te rugslag en depressie als wij na de dertiger jaren doorleefden, heeft deze industrie geweldige beteke nis gehad voor onze streek. Het ongunstige werklozen-quotum werd in die jaren voor een groot deel opgevangen. Door de achter ons liggende oorlog was er op velerlei terrein stilstand en teruggang te consta teren. Niettemin bleef ook nu Axel de streek-marktplaats bij uitnemendheid. Éénmaal kwam vindt in hem een warm voorvech ter. Dit geldt evenzeer voor de landbouw en alles wat het agra risch element ten goede kan ko men. De volkshuisvesting en het opvoeren van de aantrekkelijk heid als woon- en recreatieoord vallen uiteraard binnen dit bestek en zodoende is de bebouwde kom thans met een vijftiental huizen blokken uitgebreid. De bevolking van Axgl is in enkele jaren tijds sprongsgewijs omhoog gegaan en zo neemt in groei van inwoner tal Axel onder de Zeeuwse ge meenten één der eerste plaatsen in. Het zaken- en winkelcentrum van Axel heeft in de naoorlogse jaren een gedaanteverwisseling ondergaan. Geheel gemoderni seerd als het is en aan het koop lustig publiek van heinde en ver „eick wat wits'' uituena, kali Axel met andere Zeeuwse plaat- sen wedijveren. De nieuwe tijd stelt nieuwe eisen! Een naar de eisen des tijds in gerichte badinrichting verrees. Door omlegging van het kanaal HulstAxel werd het recreatie- Kamer van Koophandel. De leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter- neuzen zijn tegen 25 Januari in vergadering bijeengeroepen in Hotel „Rotterdam". De agenda .•ermeidt de jaarrede van de voorzitter, de verkiezing van een voorzitter en onder-oorzitter en de benoeming van een commissie ingevolge de winkelsluitingswet. Adri Kaan voor de radio. Morgenochtend kan men in het „Triangel"-programma onze oud stadgenoot Adri Kaan weer be luisteren. Op verzoek van de pro bied aan Cadzands-haven. Aan- te voorzitter De Waal de spreker het zelfs voor in de oorlogsjaren «SWSÏ ten »iaen v,„ kom yiasscnepen ixi ij dienstbaar gemaakt aan de bad- met gebruikmaking gezien de bouwpiaats in strijd is met het goedgekeurde uitbrei dingsplan, hetwelk op haar beurt weer gebaseerd is op het in 1937 door G. S. goedgekeurde streek plan voor het kustgebied van W. Z.-Vlaandeien, hebben B. en W. afwijzend op de aanvrage be slist. Dit geschiedde op 14 Nov. 1951. Hoewel de beroepstermijn met 1 dag werd overschreden, werd „Het Vrije van Sluis" in de gelegenheid gesteld zijn beroep schrift mondeling toe te lichten, hetgeen op 14 Januari is gebeurd. Het werd een aangename be spreking met de wnd. dijkgraaf A. J. Cambier, de griffier C. H. M. van Zuijlen en de ingenieur grammaleiding zingt hij o.a. weer van [let vrije de heer I. van San- zijn bekende „Schlemieltje", dat|dick> met r en w. in radio- en cabaretkringen als een der beste cabaretliedjes van de laatste jaren wordt be schouwd. Axels grootste bloei was voor goed tenietgedaan en in weerwil van de verrassing door prins Maurits in 1586, waarbij kolonel Piron uit de Moffenschans te Terneuzen in de nacht van 17 Juli hier de Spanjaarden over rompelde, speelde het nadien een minder vooraanstaande rol. Toch zag prins Maurits de mili taire waarde van dit steunpunt in Staats-Vlaanderen terdege in. Axel werd danig versterkt en op een eiland gelegen als het toen tertijd was, bleef het nog tiental- len jaren een strategisch belang- rijke vesting, die ook in de Spaan se successie-oorlog onneembaar bleek. De glorie van Axel, hoezeer ook getaand na zovele rampen in de woelingen van ettelijke eeuwen, bleef echter bewaard als streek-middelpunt en markt plaats. Marktplaats voor aardappe len, granen en vlas. Statistieken hierover zijn er niet, maar welke marktplaats be neden de Schelde kan op een nij vere categorie van zakenmensen wijzen in zulk een getale als Axel. Trouwens, op het gehele terrein van landbouw, paar den- en veefokkerij behoudt Axel een vooraanstaande plaats. In de eerste wereldoorlog kwam de vlas-industrie hier tot ongekende bloei. Agrarisch cen trum van Oost Zeeuws Vlaande ren, zo mocht men Axel met recht betitelen. Axel stelde daarin altijd een eer! Zelfs toen op het laatst van tot de Axelse vlakte toegang geeft, gemeerd lagen. Dat zelfs voor de moderne oor logvoering Axgl zijn oude strate gische waarde had behouden, bleek, toen de Duitsers in 1944 het Zuidelijk gelegen territoir inundeerden. De venzwakte resten van een terugtrekkend en gedemorali seerd Duits leger wisten in en om Axel, dank zij deze inundatie en ondanks een geperfectionneerde, oprukkende legermacht, nog drie dagen stand te houden. Op Zaterdag 16 September 1944 zag de hemel boven Axel rood. Tal van landbouwschuren ston den in lichte laaie en het was als of voor de vijfde maal Axel een prooi van oorlogsvuur en vlam men zou worden. De Polen bleken echter Axel te willen sparen. Met amphibietanks wisten zij een omtrekkende bewe ging te bewerkstelligen dwars door het geïnundeerde gebied na bij Kijkuit en zo kwamen zij uit N O.-richting de plaats binnen en werd op 19 September 1949 de bevrijding een feit. Dertig doden onder de burgerij vielen te betreu ren. Een 30 h 40 landbouwschu ren gingen in vlammen op. Maar Axel wist ook deze slag te boven te komen. Een vooruitziend beleid kenmerkte na de bevrijding het optreden van burgemeester Van Oeveren, die zich tijdens de bezet ting en in het verzet reeds had ontpopt als een vurig vaderlan der In 1945 volgde de officiële benoeming van de heer Van Oeve ren, die sindsdien dag en nacht op de bres heeft gestaan voor zijn gemeente, die hem dierbaar is ge- W Alles was hem aan de vooruit gang van Axel gelegen. Al wat dienen kan tot bevordering der industrialisatie van onze streek geneugten van een imitatiestrand. Een mo del-jeugdherberg, die in Zeeland zijn weerga niet vindt, staat om in exploitatie te worden gebracht. Ook de nijverheid in de vorm van een zelfwasserij zoekt en vindt armslag; verder ook in de betonfabricatie en een nieuwe fabriek die binnen afzienbare tijd in de voormalige gebouwen der gemeentelijke gasfabriek emplooi zal leveren aan vele werknemers. Het hier te stichten bastvezelbedrijf, hetwelk in zeke re zin een experimentele vorm beoogt van verwerking van vlas afvalproducten, verdient t.z.t. 'n afzonderlijke beschouwing. In 1952 landbouw tentoonstelling. Tenslotte zal Axel in 1952 de uitverkoren plaats zijn voor de grote provinciale landbouwten toonstelling. Duizenden zullen de weg vinden naar het centrum van O. Z.-Vlaanderen midden in één der vruchtbaarste streken van Nederland. En in de st,iu- mentele strophe van het dichter lijk woord, dat in de 18de eeuw een Axelaar in de pen werd ge- geven, Z3.1 ook voor de Axelasrs van heden de fierheid" opklinken over wat is, wat was en wezen zal: „Als gij de klacht verneemt der Zeeuwse Zustersteden, Van 't geen er eertijds was en 'tgecn er is op heden. Dan mag ik spreken mee: mij sloeg een dubbele vlam. Tot viermaal toe in 'tlijf: eerst brand, toen oorlog kwam! Toch klaag ik niet; want schoon mijn poorten zijn gevallen, In tuin en land verkeerd, mijn vesten en mijn wallen, Bezit ik naam en rang, een Zeeuwse stad te zijn! TT Ei! Zeg mij! Wat is meer? Het wezen of de schijn? Geslaagd. Onze dorpsgenoot de heer J. J. van Luijk slaagde Donderdag j.l. te Rotterdam voor het examen tweede stuurman grote handels vaart. Jaarvergadering E.M.M. De varkenshoudersvereniging E.M.M. hield gisteren haar jaar vergadering in het café van de heer J. van de Velde. Nadat de voorzitter, de heer A. Hamelynck, op de gebruikelijke wijze de vergadering had geopend gaf de penningmeester, de heer J. A. Smoor, een overzicht van het financieel resultaat over 1951, waaruit bleek dat dit jaar met 'n nadelig saldo van 42,36 afsloot. Besloten werd de contributie op het oude peil te handhaven, n.l. 7 per jaar voor het eerste var ken en voor de overige 75 cent per maand per stuk. De uitkering bij verlies van var kens bleef eveneens op 1,50 per kg beneden 100 kg en 1,25 per kg voor het hoger gewicht. De aftredende bestuursleden de heren J. A. Smoor, Jac. de Vuijst en Jac. Faas werden her- kozen Het aantal leden is gestegen tot 104. Besloten werd zich aan te slui ten bij de centrale slachtverzeke- ring te Utrecht. Ik zal in vrede te zamen nederliggen en slapen, want Gij, o Here! alleen zult mij doen zeker wonen. Ps. 4 9. David bevond zich in benarde omstandigheden, toen hij deze Psalm dichtte. Maar, hoezeer ook bedreigd van alle kanten, hij rustte in Gods Vaderzorg. Wie onzer is het met vaak als David gegaan! Wij kunnen ook meezingen het lied der verdruk ten, der twijfelmoedigen, der hoge zeeën, die ons levensscheep- jg Hop kwam het dan In tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden heeft burgemeester Tellegen gister avond de nieuwe kleuterschool aan de Molendijk te Terneuzen officieel aan het bestuur der „Stichting Openbaar Kleuter onderwijs" overgedragen Buiten het voltallige college van B. en W. waren o.m. aanwe zig de inspectnce van het kleu teronderwijs, mej. H. J. Giasz, raadsleden, besturen van onder wijsinrichtingen en personeel be nevens vele particulieren. De voorzitter, de heer H. Heide- man, heette allen welkom in het voor deze gelegenheid ingerichte speellokaal. Hij zeide dat reeds lange jaren in kringen van het openbaar on derwijs het gemis was gevoeld aan een dergelijke instelling. Twintig jaar geleden werden reeds pogingen ondernomen, doen zonder resultaat. Daarom was het een grote voldoening, dat deze kleuterschool geen fata morgana ie bedreigden! Hoe kwam het meer was, doch zichtbare werke- dan toch dat met deze donkere üjkheid. Zeer veel dank zo zeide dagen zoveel angstig doorwaakte de voorzitter, zijn wij verschul- nachten gepaard gingen? Was het ook, omdat ons anker niet vast lag in de onwankelbare Sm vin Gods eeuwige trouw? Waren wij ook in vreze van te vergaan? En was het lied wel op onze lippen, maar niet in ons hart geschreven: „Groter dan de Hel per is de nood toch niet Laten wij heden de Here bij Zijn woord nemen, en wat ons ook overkome, vertrouwen, dat wii veilig zijn in Zijn hoede. Dan zal de nacht ons niet aangrijnzen als een spooksel. Dan zal geen verschrikking over ons komen, als de avondschaduwen vallen, Maar wij zullen naar het voor beeld van de man, die het onder vonden had, rustig ons hoofd neerleggen, ook als de stormen wieden, omdat Hij voor ons waakt. En daalt eenmaal de laat üte nacht van ons leven, dan zi, dit lied en deze bede des geloofs de onze: Blijf by ons, Heer.^km de Schud zelf ons dan de sterven^ Geef ons dan plaats in^mel^ Waar 't nooit geen nachUfavond digd aan B. en W. en de raad der gemeente Terneuzen, van welke colleges volle medewerking is on dervonden. Eveneens bracht hij dank aan de directeur van bouw- en wo ningtoezicht en zijn medewerkers, en aan de uitvoerders. Zij maak ten het mogelijk dat dit werk in luttele maanden werd voltooid. Er is hier een gebouw verrezen, dat aan alle eisen voldoet. Met de wens dat de school aan de gestelde verwachtingen zou beantwoorden en tot in lange ja ren in een behoefte zou voorzien, verklaarde hij de school voor ge opend. Burgemeester Teilegen noemde het een verheugend feit, dat ook voor de ouders, die dit onderwijs wensen, daartoe nu de gelegen heid bestaat. Hij complimenteer de het bestuur met de opening van deze school. De inspectrice, mej. Glasz, zei de met genoegen de sobere rede van de voorzitter te hebben be luisterd. De soberheid strekt het bestuur tot eer. Want ze is ervan overtuigd, dat de moeilijkheden bijna onoverkomelijk leken. Zij zeer verheugd dat Doordrongen van het grote be lang van de zeewering stelden B. en W. nu de raad voor het be roepschrift af te wijzen op de be kende gronden. Bij het ontwer pen van het uitbreidingsplan en de bebouwingsplannen voor het duin heeft steeds overleg plaats gevonden met een technische dienst van het waterschap en nimmer is enige mededeling ge daan van de behoefte tot uitbrei ding van de opslagruimte in dit gebied. Zonder hoofdelijke stem ming werd conform het voorstel van B. en W. besloten, terwijl het college bereid is bij de behande ling van het nieuwe streekplan binnen afzienbare tijd deze aan gelegenheid zo nodig nog eens te bekijken. Z. h. st. werd besloten om ten behoeve van de bouw van hotel Beun mee te werken bij het ver strekken van een hypotheek, aan gezien de gemeente nog eigenares van de grond is en Beun geen kapitaal aan kan trekken, als de gemeente niet helpt. De leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, bestaande uit de heren Kools, Bril, De Keuning en Vermeulen werd met alge mene stemmen herbenoemd. Het raadsbesluit tot toewijzing van bouwgrond aan de heer J. Buijze werd in dien zin gewijzigd, dat de maten, berekend naar on juiste gegevens, nu juist werden opgenomen, namelijk 160 m- bouwgrond en 105 m2 tuingrond. Besloten werd voorts het pre sentiegeld van de leden der z.g. huisvestingscommissie van 0,75 per lid per bijgewoonde vergade ring te brengen op 1,50. van deze avond, de diocesane voorzitter Jan Mertens uit Breda welkom. Het was met enige aarzeling dat het plaatselijke bestuur een beroep had gedaan op de voor zitter om deze enkele uren uit zijn drukbezette tijd te halen. Het was jammer, dat hij de op •het programma staande lezing over het communisme moest la ten vervallen, daar een volgende spreker, pater Henricus, dit on derwerp onder de loupe zou ne men. Uit hoofde van zijn functie leek het hem het geschikst een babbeltje te houden over de K. A. B. en haar instellingen, waarbij hij getracht heeft de to taliteit van de arbeider te laten zien in alle opzichten. Uitvoerig wees hij op de 3 pijlers, t.w. de diocesane bonden, vakbonden en instellingen die de beweging schragen, terwijl hij tevens naar voren bracht de betekenis die de beweging moet hebben. Ondanks de grote stijging die de K.A.B. de laatste jaren heeft gemaakt en welke nu bijna de 325.090 leden benadert vroeg hij zich af of deze toename niet beangstigend is te noemen, wanneer zij allen niet de overtuiging hebben van hun lidmaatschap. Voorts lichtte hij toe de diver se instellingen die met talrijke offers ten dienste zijn gesteld van de leden o.a- Credo Pungno, Re- traitewerk, Herstellingsoorden voor de jeugd en rustbehoevende moeders, het grote bekende sana torium Berg en Bos, de Centrale Volksbank, Concordia en niet te vergeten de sociale scholen. Hij riep de jongeren op tot het be seffen van hun tijd, want zij be schouwen al de sociale instellin gen, waarvan de arbeider nu ge niet niet als vanzelfsprekend, terwijl de totstandkoming voor de ouderen enorme offers heeft gevraagd. Tijdens het slotwoord van de heer De Waal deed hij nog mede deling van plannen die bestaan betreffende het bouwen van z.g. 'huurkoopwoningen voor arbei ders, waarbij de huur slechts weinig hoger ligt dan de nu be staande. Wanneer hier voldoende animo mocht bestaan, zullen der gelijke woningen ook ter plaatse worden gezet. Met de gebruike lijke christelijke groet werd de interessante avond gesloten. Toneelver. „Thalia' De toneelver. „Thalia" alhier zal op 26 en 28 Januari voor het voetlicht brengen het bekende toneelwerk „Op Hoop van Zegen waarmede Thalia tevens zal uit komen op het jaarlijks toneelcon cours in W. Zeeuws Vlaanderen. Cabaret-voorstelling A.B.C. Voor de tweede maal in één week tijds trad voor een uitver kocht huis een ensemble op van cabaret-artisten met een revue onder de titel: „Lach je zorgen weg!" Deze avond werd georganiseerd Jaarvergadering „E.N.Z.K. Donderdagavond hield de mu- Op concours. Aan .het solisten-concours, dat ziekvereniging „E.N.Z.K." alhier zondag 27 Januari a.s. te Lams- haar jaarvergadering. waarde zal worden gehouden, De voorzitter haalde in zijn ope- zunen ook 3 solisten van onze ningswoord nog even de strubbe- plaatselijke fanfare „St. Cecilia" lingen van de afgelopen maanden deelnemen. Zij komen uit in de aan, doch wenste hier niet verder tweede afdeling, over te spreken, daar dit persoon- Qok aan het bondsconcours te lijke kwesties waren, welke bui- Roosendaal op 18 Mei a.s. wordt ten de vereniging stonden. Na het aanbieden van thee en een rokertje demonstreerde de directeur der ambachtsschool de nieuwe meubelen, gemaakt naar een ontwerp van de heren Van Koningsveld en 't Gilde, leraren van de ambachtsschool alhier. De aanwezigen waren zichtbaar ver baasd, wat er met deze doodge wone kubussen kan worden ge maakt. Een trap, een wip, een boot, ja zelfs een auto voor 4 per sonen. Na afloop van het officiële ge deelte werd de school door de aanwezigen bezichtigd. Terneuzen is een keurige, fleu rige kleuteronderwijs-inrichtmg rijker geworden, waar het voor de kleinen een feest zal zijn te vertoeven en waar de ouders hun kinderen met gerustheid aan kun nen toevertrouwen. was deze Dr. Drees heeft Donderdag korte tijd doorgebracht bij de Niagarawaterval alvorens zijn reis naar Pittsburgh voort te zetten. Het gezelschap van de eerste minister reist in een viermotorig vliegtuig van het Amerikaanse ministerie van defensie. In Buffalo werd minister Drees ontvangen door de Nederlandse consul aldaar, Visser 't Hooft de aanwezige journalisten infor meerden naar de gezondheid van de minister. Hij ging echter met in bijzonderheden hierop in doch zeide zich enigszins vermoeid te gevoelen na de eerste dagen van zijn bezoek aan Amerika. Over de internationale toestand het hij zich optimistisch uit. In Pittsburgh zou een bezoek gebracht worden aan hoogovens en andere installaties. school er nog kwam, want nu is het practisch niet meer mogelijk. Het hoofd der school, mej. No- teboom, dankte het bestuur voor het in haar gestelde vertrouwen en hoopte dit niet te beschamen. De heer C. M. Weststrate voeg de bij al deze felicitaties die van het personeel der openbare onder wijsinrichtingen, van de N.V.v. en Volksonderwijs. Namens het personeel der open bare scholen A en C en de open bare U.L.O.-school bood de heer Weststrate een enveloppe met in houd aan, benevens een namens Volksonderwijs. De heer Simons bood in gees tige bewoordingen namens alle aannemers een electrische klok aan. De heer J. van Wijck bood na mens het bestuur van de Chr. kleuterschool een bloemenmand Nadat de chef van de staf van de inspecteur-generaal der Konink lijke Marine, kapitein ter zee:G. N H. Baron van Till en de adju dant van Prins Bernhard, luit ter zee eerste klasse A. F. Ei bers, afscheid hadden genomen van -de (commandant en de 24U opvarenden, heeft Hr. Ms. tor- nedoboötjager",PÏet Hein" Vrij-|vöor andere emoties, hetzij in vnrmit Nieuwediepl zanenummers of deeluitmakend aan. De heer Versprille heette de school welkom in het Oranje kwartier, terwijl de heer Plat- teeuw te Sluiskil de rij van spre kers sloot door het bestuur met de ingebruikneming te comph menteren. De heer Heideman dankte allen voor de belangstelling. deelgenomen. Daar zal worden door de „Algemene Bedrijfsgroe pen Centrale", die momenteel in Nederland tot een 60.000 leden is uitgegroeid, allen lid zijn van be drijfsgroepen uit een grote varia tie van industrieën. De voorzitter, de heer P. Ha melink Hzn, opende de avond met een woord van welkom tot de aanwezigen, waaronder ver scheidene tientallen N.V.V. leden van elders met hun vrou wen en verloofden, die met een vijftal autobussen waren gearri veerd om deze feestelijke bijeen komst luister bij te zetten. Eén der propagandisten sprak ter inleiding een propagandis tisch woord, waarbij hij aandacht vroeg voor de toenemende werk- loosheid in ons land, die in één jaar tijds verdubbelde en nu weer de 100.000 is overschreden In het zicht van nieuwe verkie zingen dienen wij in het N.V.V. met zijn meer dan 400.000 leden paraat te zijn en er voor te zor gen dat onze positie stabiel blijtt. Na de rede kwam de auteur van de revue, Ferry, op het po dium. Ir> een non-stop tempo volgden na een scène „Theorie in Poëzie" als proloog een reeks van tonelen met gevarieerde in houd en strekking. De aanwezigen werden vergast op verbijsterende en verbluffen de staaltjes goochelkunst en ma nipulatie door het optreden van de heer Balsamo. De goudblonde en donkerhari ge revue-sterren Tini Lavell en Roeska Barnova zorgden weer De heer F. de Grootte werd I yitgekomen jn de derde afdeling dank gebracht voor de admini-' stratie van het instrumenten fonds. Hierna nam de voorzitter weer het woord en sprak woorden van dank aan het adres van de on langs afgetreden voorzitter, de heer P. A. Ocké, voor alles wat hij voor „E.N.Z.K." heeft gedaan in de afgelopen 17 jaar. Het is met het verplichte nummer „Floralia" en met een vrij num mer. Muziekvereniging „De Volharding" In aansluiting op de bestuurs- geen kleinigheid, dit 17 jaar vol vergadering werd deze week na te houden! afloop der repetitie een leden- Aftredende leden van het be- vergadering gehouden, waarin stuur waren de heren L. J. Kot- inet bestuur verslag uitbracht van vis, J. Verhage, Jac. de Zeeuw en de besluiten, die genomen zijn J. P. de Witte. Tot voorzitter werd om te trachten de nieuwe instru- herkozen de heer L. J. Kotvis en menten (iage stemming) op 'de tot bestuursleden de heren J. Ver- kortst mogelijke tijd bij elkaar te hage, Jac. de Zeeuw en J. P. de krijgen. Het instrumentenfonds Witte. De secretaris, de heer J. beschikt thans dank zij het gun- Meertens, bedankte als zodanig. veri00p Van de bazar over In zijn plaats werd gekozen de gen saldo van 2600,- heer L. de Blaeij. dagmorgën vanuit Nieuwediep I zangnummers B -° - van figuraties in de voor het voetlicht gebrachte schetsen. Lang niet de minste van de op tredende artisten was Henk Stuurop, die zijn muzikale vaar digheid met praatjes en liedjes wist af te wisselen en de zaal deed genieten van de „boertige leut" van Geert-Jan. De komische schets „Bij op- bod!" stelde de lachspieren van de ruim 500 bezoekers op zware tegen de Noordwesterstorm zee gekozen op weg naar Korea. Tevoren had de commandant zeemacht Nederland, schout-bij nacht C. W. Slot, de opvarenden toegesproken en het schip ge ïnspecteerd, dat voor deze tocht geheel was gereviseerd. De „Piet Hein" zal op 25 Februari in Hongkong voor circa een jaar de taak van Hr. Ms. „Van Ga len" overnemen, waarna dit schip wederom zal thuisvaren. De „Piet Hein" zal in Korea evenals tot nu, de „Bvertsen" en de „Van Galen", worden inge schakeld in de vloot der V. N. Haar taak zal in hoofdzaak be staan uit patrouilletochten ver kenningen en bombardementen. Een grote menigte familileden en belangstellden was 'bij het afscheid aanwezig. Verscheidene vlootpredikanten en vlootaal- moeaeniers deden de hoofd- vlootppredikant Ds. J. H. Sille- vis Smitt, die de tocht naar de Koreaanse wateren aan boord van de „Piet Hein" meemaakt, uitgeleide. <VA £)0 yWkwM4u»vv. De voorzitter dankte de heer renteloos bedrag van 400,— Meertens voor het vele werk, aai toegcze„d en veie leden voelden hij in de afgelopen 11 jaar heeft ervoor een renteloos bedrag naar verricht. Ook dankte hij verschil- vermogen te verstrekken, lende leden, welke zich verdien- Daar VOor de instrumenten een stelijk hadden ge:maakt voor de bedr van 7 8000 nodig is, zal 2e repetitieavond en hij hoopte, trachten het resterend be- dat velen daarvan, met t oog op I bij de burgerij onder te 't aanstaande bondsconcours,ge-1 hrpneen -pevens zai w bruik zullen maken. bestuursleden hebben een van indien I brengen. Tevens zal worden ge- ieder zldi volledig geelt, ziften ^VejTSÏn,"E 1e. re rTrtlr/W OOK voDvertrouwerTin het welslagen tonisse zeker een goed resultaat behalen. Muziekvereniging vergaderde. De muziekvereniging „Nut en Genoegen" hield haar jaarverga dezer actie. FilmvertoDfag. In het verenigingsgebouw is Donderdagavond een film ver toond met evangelische strek king Het was de speelfilm Doortje Verkerk", waarvan de 'opbrengst ten goede kwam aan n n m U vi i en n O dering. Aanwezig waren 31 leden. de vererdging voor chronische T"\ t+nv enrolr 71111 VrGUS" I tt.I r7.».v<rvV>iiic" De voorzitter sprak zijn vreug de uit over de bloei der verem zieken „Het Zonnehuis Ds. J. J. Ritsema opende met ging na de bevrijding. Er zijn gebed eu las daarna Johs. 9 vers thans 113 leden. I jtl. Na de hoofdfilm sprak een De 0nty^lSleon nuit^n propagandist over de vereniging proef en toen rond middernacht de finale deze geslaagde avond besloot, mocht de voorzitter zich aller tolk maken in zijn dank woord. Evenals het vorig jaar werd een collecte gehouden voor de kosten van deze avond. De Raad kwam bijeen. Beroepschrift Vrije van Sluis verworpen. Geen afwij king van 't uitbreidingsplan. Op 29 Maart 1951 diende het waterschap „Het Vrije van Sluis een bouwaanvraag in om een loods te plaatsen in het duinge- droegen 3330,82 en de uitgaven f 1664,23, een goed slot alzo van De^heer A. de Hullu en P. Lu- teijn werden als bestuurslid her- kozen. In de vacature-L. F. Kaijser werd gekozen de heer D. Dekker. Besloten werd deel te nemen aan het coi.cours te Biervliet op Hemelvaartsdag. Op 23 Febr. a.s. zal een con cert worden gegeven. Met andere verenigingen wil men trachten tot een regeling te komen om over en weer uitvoe ringen te geven. Ontwikkelingsavond. De K.A.B. organiseerde Don derdagavond in het parochiehuis haar tweede ontwikkelingsavond in het kader van haar winterpro- gram. Het gure weer was zeker één van de grootste oorzaken dat slechts een matig aantal leden op deze bijeenkomst waren geko men. In zijn openingswoord heet- „lïet Zonnehuis". Hij wees erop, dat er honderden gevallen zijn als Doortje Verkerk en dat er eigenlijk in elke provincie een te huis zou moeten zijn. Vervolgens werd vertoond de film „Draagt zorg voor hem". Beide films gaven een duide lijk beeld van de verzorging in de tehuizen. Ds. Jansma sprak een slot woord en sloot met dankzegging- Aan het eind werden busjes uitgereikt aan de collectrices en collectanten. De minister van Buitenlandse Zaken van nationalistisch China, George Yeh, heeft verklaard, dat de Chinese nationalisten bereid zijn met Japan over een bilate raal vredesverdrag te onderhan delen. Twee dagen geleden meldde a< Japanse minister-president J06- jida, dat hij een verdrag met de Chinese nationalisten wenst.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2